Domácnost

Jaký je nejlepší robotický vysavač iRobot Roomba?

Robotičtí pomocníci v domácnosti jsou už dnes běžní a budou přibývat. Ne, nemluvíme zatím o nějakých androidních robo-sluzích, ale třeba právě o robotických vysavačích, robotických mopech a dalších zařízeních. Ta nám pomáhají zvýšit komfort a kvalitu života a ušetřit čas, který bychom museli strávit úklidem – získaný čas pak můžeme využít lépe. Věnovat ho třeba dětem, koníčkům, partnerovi, odpočinku… Značek, které vyrábějí a nabízejí robotické úklidové asistenty, je dnes dost a dost.

Jak si však mezi nimi vybrat spolehlivého výrobce? Takového, který svému oboru skutečně rozumí a u kterého budeme mít záruku vysoké životnosti a účinnosti zařízení? V dnešním článku vám trochu pomůžeme a jednoho vám představíme. Značka iRobot je skutečným průkopníkem a lídrem v oblasti nejen robotických vysavačů. Jaký sortiment nabízí? Proč si (ne)vybrat právě tuto značku? A jaký je nejlepší iRobot Roomba? To vše se dozvíte.

Nejlepší iRobot Roomba na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1iRobot Roomba j7+
Nejlepší robotický vysavač iRobot Roomba

✔️ Nejchytřejší robotický vysavač na trhu
✔️ Certifikát kvality od dTest
✔️ Dokáže rozeznat předměty a upravit trasu (vč. např. exkrementů či kabelů)
✔️ Po dokončení vysávání se sám vysype
✔️ TUV certifikát kybernetické bezpečnosti
📌 od 22000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2iRobot Roomba i4+
Jasný vítěz v poměru cena / výkon

✔️ Vysokokapacitní Li-ion baterie
✔️ Clean Base = sám se vysype po dokončení vysávání
✔️ Neustále se učí a vylepšuje úklid
✔️ Lze zapojit do Smart HOME a ovládat hlasovým asistentem
✔️ Moderní design
📌 od 12000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3iRobot Roomba s9+
Nejvyšší série pro nejnáročnější

✔️ Prémiový robotický vysavač
✔️ Nejlepší co hi-tech technologie a futuristický design
✔️ Neustále se učí a vylepšuje svoji práci
✔️ Širší kartáče Aeroforce
✔️ Funkce Power Boost zvyšující 40x výkon sání
📌 od 27000 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
#4iRobot Roomba i7+
Vhodný do velkých prostor

✔️ Nabíjecí a čistící stanice
✔️ Roomba se učí a uklízí u každé rodiny jinak
✔️ Uklidí i velké prostory
✔️ Inteligentní plánování úklidu
✔️ Má nejmodernější navigaci a mapování
📌 od 18000 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#5iRobot Roomba i5+
✔️ Umí zmapovat domácnost a rozdělit jí podle místností
✔️ Má čisticí stanici CleanBase®
✔️ Kvalitu modelu ověřil časopis dTest
✔️ Spolupracuje s robotickým mopem
✔️ Třístupňový čistící systém
📌 od 15000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#6iRobot Roomba 697
Nejlepší iRobot Roomba do 5000 Kč

✔️ Ovládání přes aplikaci iRobot HOME
✔️ Plánování úklidu na celý týden dopředu
✔️ Uklízí pomocí kombinace štětinového a gumového kartáče
✔️ Základní model robotů iRobot
📌 od 5000 Kč
⭐ 93 % Číst recenze

iRobot – věda v praxi

Hned na začátku je třeba uvést, že značka iRobot má dobré zázemí a kořeny. Nejde jen o další značku, která vám přeprodá čínský výrobek akorát přelepený vlastním logem. Tentokrát jde o výrobce, u jehož počátku stála poctivá věda.

Dá se říct, že značka iRobot se zrodila na věhlasné MIT, což je zkratka pro Massachusettský technologický institut, tedy prestižní americkou univerzitu. Všichni tři budoucí zakladatelé se zde tehdy věnovali výzkumu robotiky a dumali nad tím, jak poznatky aplikovat v praxi.

Toto inženýrské trio sdílelo velké plány a vize a mezi první projekty patřil rovnou vesmírný průzkumný robot. Tehdy skutečně došlo i ke spolupráci s NASA a později trojice získala řadu státních tendrů, zejména od agentury DARPA, která je výzkumným oddělením amerického ministerstva obrany. Vize se začínaly měnit ve skutečnost. Projekt se rozrůstal a s ním i počet zaměstnanců. V roce 2000 pak konečně vznikla i samotná značka iRobot.

Začátek milénia byl zlomový i v tom, že podnik dříve specializovaný na státní sektor, vstoupil na veřejný trh. Zde pochopitelně nevládla velká poptávka po vesmírných výzkumnících, za to po pomocnících v domácnosti ano.

iRobot Roomba J7
iRobot Roomba J7

První skutečně praktičtí robo-pomocníci…

V roce 2001 pomáhal robot PackBot z dílny iRobot prohledávat trosky zničeného Světového obchodního centra a porušeného Pentagonu. Tento robot byl vyvinut pro armádní účely a měl původně zneškodňovat miny. Nic pro veřejný trh. Ale už o rok později vstoupil na trh první vysavač – iRobot Roomba. A ten už skutečně mohl odvádět práci i v jakékoli domácnosti.

Nešlo o zcela první robotický vysavač. S těmi se opatrně experimentovalo už více než dekádu. Jen cca o rok dříve se na světovém trhu objevil Trilobite – robo vysavač značky Electrolux a zřejmě první komerčně prodávaná pomůcka svého druhu. Model Roomba byl však průlomový. Byl to právě tento model, který dokázal, že robotické vysavače nejsou jen groteskní kuriozita, ale mohou najít své stálé místo v každé domácnosti. iRobot Roomba započal novou éru.

Značka iRobot se stala jedničkou a své výsadní postavení si udržela a stále udržuje. Před deseti lety se i českými médii prohnaly články o tom, že iRobot zase utváří dějiny domácích robo-pomocníků. Tehdy se u nás objevila fascinující série Roomba 800, která se podle mnohých stala prvním robotickým vysavačem skutečně schopným konkurovat člověku a odvádět vysoce efektivní práci. Od té doby uplynulo mnoho času. Ten přinesl nové, mnohem a mnohem pokročilejší systémy, technologie a série. A jak je na tom iRobot dnes?

VIDEO

Ukázka práce aktuálně nejpokročilejšího robotického vysavače iRobot Roomba Combo j7+ | Koupíte na iRobot.cz od 21999 Kč

Proč si vybrat značku iRobot?

Značka iRobot má obrovské zásluhy na vývoji robotických domácích spotřebičů. Stále spolupracuje s agenturou NASA, dnes již jde o globální technologickou firmu, která má přístup k nejšpičkovějším technologiím a sama řadu z nich vyvíjí. Výzkum-vývoj-výroba. Značka iRobot utváří komplexní řetězec, čímž se zásadně liší od záplavy firem a značek, které pouze využívají to, co jiní vytvořili.

Vynikající životnost, kvalita a spolehlivost

Vysavače a další robo pomůcky iRobot nejsou koncipované jako laciný spotřební kus, jehož životnost nemá výrazně překročit záruku. Pořizovací cena zejména u nových a nejvyšších modelů a řad patří k vyšším až velmi vysokým (starší a nižší série lze však pořídit i za velmi příznivé ceny). Nicméně jde o investici na mnoho let.

Robot i na deset let

Mnoho uživatelů i po pěti či deseti letech stále chválí své starší roboty Roomba. Vysavače ani po takové době neztrácejí na výkonu, dokonce většinou drží i kapacita baterie. V otázce spolehlivosti si tak roboty Roomba vedou mimořádně dobře. Jsou taky odolné, materiálové a řemeslné zpracování je na vysoké úrovni. I tím se liší od levných robotů.

Nejlepší technologie

Vysoké modelové řady robotů Roomba, ale třeba i mopů Braava, patří vždy k technologicky vůbec nejpokročilejším na světě a jen těžko hledají konkurenci, pokud jde o „chytrost“. Současné modely jsou mimořádně učenlivé a téměř komplexně samostatné.

Součást futuristické domácnosti s vlastní OS

Samozřejmostí je ovládání přes mobilní aplikaci s širokou škálou možností. Roboti mají pokročilé operační systémy (iRobot OS), které jim umožňují přizpůsobovat se a učit. Jednotlivé modely mohou vzájemně komunikovat (např. vysavač a mop) a lze je integrovat do moderní chytré domácnosti.

Nejlepší navigační systémy a senzory

Roboti využívají špičkové navigační systémy (iAdapt, vSLAM,…) s inteligentním prostorovým mapováním, se kterým je možné i uživatelsky pracovat (vytváření zón, časového plánu úklidu,…). Moderní řady nabídnou i schopnost adaptovat se na podklad a dle toho regulovat výkon. Funkce Power Boost například umožní až 40násobné zvýšení sacího výkonu na koberci.

Další užitečnou funkcí je automatická detekce špíny s technologií Imprint. Robot zkrátka uklidí jen tam, kde je to potřeba – a vždy precizně, do posledního smítka. Průlomovým se stal třístupňový čisticí systém AeroForce, který již skutečně dokáže efektivitou úklidu plně konkurovat člověku s vysavačem.

Jen šestkrát za rok!

Za zmínku pak rozhodně stojí i možnost pořídit si vysavač s vlastní CleanBase. Jde o základnu, která z robota učiní skutečně autonomní, samostatnou jednotku, o jejíž činnost se prakticky nemusíte zajímat. CleanBase je základna, do níž se robot automaticky „vyprazdňuje“. Kapacita je natolik vysoká, že stačí cca 6krát za rok vyměnit sáček. Víc se o robota Roomba zajímat v podstatě nemusíte.

Jakou sérii iRobot Roomba si vybrat?

Robotické vysavače Roomba už mají za sebou dlouhou cestu a ta už se stihla i docela rozvětvit. Jednotlivé série a modely se od sebe značně liší technologiemi, zpracováním i cenou a volba proto nemusí být snadná. Pojďme si proto jednotlivé (nejdůležitější) řady představit – výběr bude mnohem jednodušší.

Série 600

Začneme odspoda. Série 600 si už odsloužila řadu let, ale její zástupci jsou stále v prodeji a těší se velké oblibě. Dá se říct, že v rámci iRobot jde o „entry-level“ vysavače, tedy jakousi vstupní sérii spíše pro méně náročné zájemce, kteří hledají dostupnější, ale stále kvalitní volbu.

Z této série lze vyzdvihnout například modely Roomba 697 či Roomba 694, které pořídíte do 5 tisíc Kč a ve své relaci jsou víc než konkurenceschopné. Jde o moderní modely, které se dokážou velmi dobře, byť ne tak autonomně jako vyšší řady, postarat o domácnost.

Pokud chcete velmi kvalitní vysavač do 5 tisíc Kč, který bude spolehlivě sloužit mnoho let a nabídne vysokou efektivitu a pracovní výkon, série 600 je dobrá volba.

Série i

Série Roomba i je rozvětvená a zahrnuje modelové řady Roomba i4 až Roomba i7, přičemž cenové rozpětí je cca 10 až 18 tisíc Kč. Je tedy nabíledni, že jednotlivé modely se výbavou dost liší. Společným jmenovatelem jsou pokročilé navigační systémy iAdapt, operační systém iRobot nebo možnost pořízení modelu s CleanBase a samozřejmě je toho mnohem víc.

K nejprodávanějším patří momentálně modely Roomba i7 a Roomba i7+. Modely z řady Roomba i7 jsou velmi pokročilé a již zvládají samostatnou péči o domácnost, potěší tedy i náročné zájemce o perfektní úklid.

Všechny modely ze série i najdete na oficiálním webu iRobot.cz.

Série j

Vysoce pokročilá série s kamerovou navigací vSLAM a funkcemi jako PrecisionVision rozpoznávajícími na 80 druhů překážek a předmětů a s dalším technologiemi a funkcemi i pro náročné zájemce. Navzdory vysoké ceně patří současní zástupci této série (Roomba j7 a Roomba j7+) mezi nejprodávanější vysavače iRobot, ale i nejpopulárnější robotické vysavače vůbec. Cena se pohybuje mezi 17 až 22 tisíci Kč.

Série s

Nejvyšší série, jejíž zástupci – modely Roomba s9 a Roomba s9+ – se řadí k tomu vůbec nejlepšímu na trhu v rámci robotických vysavačů a pomocníků. V kombinaci s CleanBase jde o dokonalou a takřka zcela autonomní součást inteligentní domácnosti budoucnosti.

Pokud požadujete maximální výkon, vybavení, ale i odolnost, výdrž a obecně chcete zkrátka jen to nej… série s je volbou právě pro vás. Jen počítejte s tím, že si připlatíte i výrazně přes 20 000 Kč. Dá se však předpokládat, že i za 10 let budou tyto modely stále vysoce konkurenceschopné a kvalitní. Jde tedy o investici, která se vám jistě vrátí.

Roomba Combo – vysavač a mop v jednom

Značka iRobot nabízí nejen samostatné vysavače, ale rovněž modely 2v1 kombinující vysavač s mopem – a to pod značkou Roomba Combo.  Tyto kombinované vysavače a mopy jsou nyní k dostání ve třech sériích…

Série 11 je nejnižší a modely lze pořídit i pod 8 000 Kč. Dále je zde střední série i a samozřejmě nejvyšší série j. Roomba Combo vysavače/mopy mohou být skvělou volbou pro majitele tvrdých podlah. Vyšší série již rovněž pracují prakticky autonomně a zajistí, že budou veškeré povrchy vždy vysáté a posléze nablýskané díky vytírací funkci.

Podívejte se také na naši redakční recenzi iRobot Roomba Combo zde.

Shrnutí

iRobot je značka, která má velmi dobré a významné jméno ve světě robotiky (nejen té pro domácnost). Jde o sázku na jistotu. Na zvlášť vysoké úrovni je spolehlivost, životnost, ale i technologická vybavenost vysavačů. Ty pokročilejší už vyžadují jen minimální asistenci uživatele a disponují nejpokročilejšími systémy. Jde tedy o volbu i pro nejnáročnější zájemce.

Nejprodávanější robotické vysavače iRobot

Toto jsou nejprodávanější robotické vysavače značky iRobot na trhu podle nákupního portálu Heureka.cz

ProduktInfoHodnocení
#1iRobot Roomba j7+
Nejlepší robotický vysavač iRobot Roomba

✔️ Nejchytřejší robotický vysavač na trhu
✔️ Certifikát kvality od dTest
✔️ Dokáže rozeznat předměty a upravit trasu (vč. např. exkrementů či kabelů)
✔️ Po dokončení vysávání se sám vysype
✔️ TUV certifikát kybernetické bezpečnosti
📌 od 22000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2iRobot Roomba i4+
Jasný vítěz v poměru cena / výkon

✔️ Vysokokapacitní Li-ion baterie
✔️ Clean Base = sám se vysype po dokončení vysávání
✔️ Neustále se učí a vylepšuje úklid
✔️ Lze zapojit do Smart HOME a ovládat hlasovým asistentem
✔️ Moderní design
📌 od 12000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3iRobot Roomba s9+
Nejvyšší série pro nejnáročnější

✔️ Prémiový robotický vysavač
✔️ Nejlepší co hi-tech technologie a futuristický design
✔️ Neustále se učí a vylepšuje svoji práci
✔️ Širší kartáče Aeroforce
✔️ Funkce Power Boost zvyšující 40x výkon sání
📌 od 27000 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
#4iRobot Roomba i7+
Vhodný do velkých prostor

✔️ Nabíjecí a čistící stanice
✔️ Roomba se učí a uklízí u každé rodiny jinak
✔️ Uklidí i velké prostory
✔️ Inteligentní plánování úklidu
✔️ Má nejmodernější navigaci a mapování
📌 od 18000 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#5iRobot Roomba i5+
✔️ Umí zmapovat domácnost a rozdělit jí podle místností
✔️ Má čisticí stanici CleanBase®
✔️ Kvalitu modelu ověřil časopis dTest
✔️ Spolupracuje s robotickým mopem
✔️ Třístupňový čistící systém
📌 od 15000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#6iRobot Roomba 697
Nejlepší iRobot Roomba do 5000 Kč

✔️ Ovládání přes aplikaci iRobot HOME
✔️ Plánování úklidu na celý týden dopředu
✔️ Uklízí pomocí kombinace štětinového a gumového kartáče
✔️ Základní model robotů iRobot
📌 od 5000 Kč
⭐ 93 % Číst recenze
0 Sdílení