Pro děti

Nejlepší dětské zimní boty: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší dětské zimní boty Nohy v teple jsou základem úspěchu, tepelného komfortu a někdy i přežití. To vám potvrdí každý turista, polárník či outdoor sportovec. O to důležitější je postarat se, aby měly vždy nohy v teple a pohodlí naše děti. Sychravé období podzimu je časem nákupů a přípravy na zimu. Ať už udeří s jakoukoli silou, bez pořádného, teplého oblečení a obutí se neobejdeme. Výběr kvalitních zimních bot pro děti přitom patří k nejtěžším, nejdůležitějším a často i nejnákladnějším úkolům. Mnozí rodiče při nákupu tápou. Nevědí, jak vybrat ty nejlepší zimní boty pro děti tak, aby splňovaly všechny nároky na komfort, teplo, odolnost, nepromokavost i zdravou podporu chodidla – a zároveň aby nestály jmění. V dnešním článku se zaměříme právě na toto téma a pokusíme se vás nasměrovat k co nejúspěšnějšímu sezónnímu nákupu.

V našem článku najdete spoustu rad a tipů pro výběr dětské zimní obuvi, ale připravili jsme si pro vás taky žebříček nejzajímavějších a nejlépe hodnocených modelů současnosti. Tato inspirace vám může výběr značně usnadnit. Pozornost byste však měli věnovat i uživatelským recenzím dětských zimních bot. Ty vám mohou prozradit více o kvalitě a na první pohled ne vždy patrných mouchách, které může výrobek skrývat.

Nejlepší dětské zimní boty na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Be Lenka Snowfox Kids 2.0
Zimní dětské barefoot boty
✔️ dokonale napodobují chůzi naboso
✔️ podšívcka z merina vlny a vlny
✔️ šněrování doplněné o stoper na regulaci dotažení
✔️ membrána umístěná mezi podšívkou a svrškem
✔️ skvělé recenze od zákazníků
📌 od 2460 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Quechua SH 100 Warm
Do města i do hor
✔️ komfortní teplota: -4 °C. Limitní teplota: -13,5 °C.
✔️ nepromokavá a prodyšná membrána
✔️ protiskluzovost na sněhu
✔️ pásek na suchý zip
✔️ ekologicky vyrobené boty
📌 od 900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3ALPINE PRO CANMORO
Oblíbená volba
✔️ zateplený vnitřek, který krásně hřeje
✔️ vyšší konstrukce boty
✔️ klasické šněrování
✔️ pohodlné
📌 od 750 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Kamik Southpole 4
Juniorské sněhule
✔️ voděodolné, s nastavitelným sněhovým límcem
✔️ šňůrka na stažení
✔️ 6 mm silná, vyjímatelná vložka odvádějící vlhkost
✔️ značka Kamik byla založena roku 1898 v Kanadě
✔️ teplotní rozsah: až do -32°C
📌 od 1520 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5ICEFOX BUGGA, B00171-10
✔️ uvnitř mají umělou kožešinu
✔️ pohodlné a teplé při nošení
✔️ zpevněná špička
✔️ Zapínání boty bočním zipem + stahovací guma
📌 od 900 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Quechua SH 500 X-Warm
✔️ dětské turistické nepromokavé sněhule
✔️ komfortní teplota: -7,5 °C, limitní teplota: -18 °C.
✔️ 100% nepromokavá, svršek je vodoodpudivý
✔️ Prodává Decathlon
📌 od 750 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat dětské boty na zimu?

Co je důležité sledovat při nákupu kvalitní dětské obuvi? Především byste se měli zaměřit dostatečné a důkladné zateplení, ale i nepromokavost a prodyšnost. Zcela zásadní je kupovat boty na míru, nikoli volit velikost odhadem. Samozřejmě věnujte pozornost i kvalitnímu materiálovému a řemeslnému zpracování. V našem průvodci se však zmíníme i o designové stránce, speciálních vychytávkách a taky ceně nebo značkách.

Vzhled a móda v hlavní roli?

Řada rodičů se při výběru oblečení, ale i obuvi řídí v podstatě jediným hlediskem – a tím je vzhled, styl či design. Mnohé maminky chtějí mít své drobečky vždy dokonale vymóděné, jakkoli to samotné děti obvykle nijak zvlášť neocení.

Důraz na vzhled a módu jistě není sám o sobě vysloveně špatný, ale problém je, pokud při výběru přehlížíte všechny ostatní faktory. Krásné boty se totiž ještě nemusejí rovnat funkčním či zdravým a pohodlným botám. Proto je na místě srovnat si priority a vzhled řešit až v případě, kdy dané boty splňují zásadní praktické podmínky.

Zimní boty pro děti

Zdravá bota – správná velikost a tvar

Dětská bota by měla sednout jako ulitá a poskytnout správnou oporu noze. Doporučujeme vybírat boty kvalitních a ověřených výrobců, kteří kladou důraz na flexibilitu a anatomické tvarování podrážky a obuvi a na optimální fyziologické vlastnosti.

Nekvalitní nebo sešlapané boty z druhé ruky mohou vyjít levněji, ale ve výsledku za ně může vaše dítě draze zaplatit zdravotními problémy v budoucnu. Potíže jako křečové žíly, různé deformace, ploché nohy nebo jiné problémy se mohou rozvinout a projevit až s odstupem mnoha let nebo v dospělosti.

Bota by neměla být moc tuhá ani těžká, neměla by utiskovat chodidlo či prsty a přispívat ke špatnému vývoji a deformitám. Na druhou stranu situaci nevyřešíte pořízením bot, v nichž bude noha dítěti plavat. Rodiče často koupí větší boty se slovy: „Však on/ona do nich za chvíli doroste.“

Takový přístup není správný, noha nemá dobrou oporu a dítě si osvojuje špatné návyky při chůzi, může i často zakopávat a mít jiné problémy. Jistý nadměrek je nicméně v pořádku a žádoucí – u zimních bot může činit i 1 až max. 1,5 cm. Důvodem většího nadměrku je nejen větší pohodlí a volnost prstů a chodidla, ale lze předpokládat, že dítě bude v botách nosit i tlustší ponožky.

Není vhodné kupovat dítěti boty odhadem nebo zkrátka vždy o číslo větší než předchozí či na základě jiných „automatizovaných“ postupů. Nohu dítěti vždy přeměřte a zvolte adekvátní číslo. Nejlepší způsob je nechat dítě plně došlápnout (noha se musí plně rozvinout, takže měření vsedě není vhodné) na list papíru a chodidlo obkreslit. Pro dítě to může být i fajn zábava, pokud rodič činnost vhodně podá a zaobalí.

Pak na obrysu jednoduše změřte délku nohy od vrcholku paty po konec nejdelšího prstu (palec či druhý prst). Kvalitní e-shopy dnes už nabízejí velmi podrobné a přesné tabulky pro správný odhad čísla obuvi, u některých značek se dá operovat i s šířkou nohy.

Tepelný komfort

U zimních bot obvykle primárně hledáme tepelný komfort, který zajistí, že chodidlo neprochladne od mrazivého vzduchu, ale taky od země. Nejvíce ohroženy jsou prsty. Důležitá je tedy kvalitní a dostatečně vysoká podešev a taky zateplená vystýlka.

Ta může být z různých syntetických či flísových tkanin. Někdy může mít podobu chlupatého příjemného kožíšku, jindy je hladká. Obecně se nedá říct, že by některá varianta byla lepší, obě mohou zajistit dobrý komfort. Je však třeba, aby vystýlka skutečně pokrývala kompletní vnitřek boty. Nastražený čouhající kousek vystýlky u lemu boty pochopitelně prsty nezahřeje.

I kvůli akumulaci tepla je důležité nekupovat, či spíše nenechat dítě nosit, starší boty, které jsou mu už těsné. Tělo si musí prostor v botě ohřát a vytvořit si izolaci od vnějšího prostředí.

Prodyšnost vs. voděodolnost

Sněhová břečka a bláto jsou již tradiční součástí obrazu české zimy. Bohatá sněhová nadílka je spíše vzácností, obvykle sníh napadne a v důsledku nedostatečně nízkých teplot ihned taje a mění se v po všech stránkách nepříjemný mokrý marast.

Voděodolnost u zimní obuvi je tedy nezbytností. Podobně jako u oblečení je však problém ve vyvážení dvou protichůdných vlastností. Voděodolnosti a prodyšnosti. Prodyšnost je do jisté míry nutná, protože jinak by se noha potila – a to v zimě opravdu nechceme. Sucho a teplo jsou klíčové požadavky.

Kombinaci nepromokavosti a prodyšnosti dnes dobře zajišťují především speciální membrány. Asi nejznámější a bezesporu kvalitní i funkční volbou jsou například membrány Gore-Tex. Někteří výrobci a prodejci doporučují řídit se při výběru zimní obuvi pravidlem 10 000. To znamená, že boty mají mít hodnotu vodního sloupce (nepromokavost) 10 000 mm a hodnotu propustnosti vodních par (prodyšnost) 10 000 g na m2 za 24 hod.

Pro běžné české podmínky jsou tyto hodnoty vyhovující. Samozřejmě jde jen o doporučení a zvážení těchto hodnot je jen na vás. Nevýhodou je, že za boty s kvalitní membránou a dobrými parametry prodyšnosti i nepromokavosti si docela připlatíte.

Další faktory výběru

Velmi důležitá je bezesporu podrážka, která by měla mít vzorek adekvátní pro zimní podmínky. Takový vzorek zajistí vysokou trakci a pomůže udržet balanc i na případném náledí. Děti mají takříkajíc „nízko těžiště“ a pády z vlastní výšky pro ně obvykle nejsou tak dramatické jako pro dospělé, či dokonce seniory – ale přesto dítě jistě chcete před zimními kolizemi chránit.

Velmi šikovnou možností je stahovací horní lem boty. Pokud se dítě bude brodit ve vyšším sněhu, válet sudy, padat a podobně, sníh a mokro se mohou do bot snadno dostat vrchem, ač by byly sebevíce nepromokavé. Možnost stažení lemu v podobě proti-sněžného límce je velmi žádoucí.

Vyjímatelná stélka (kvůli sušení), reflexní prvky a v neposlední řadě taky snadné a pohodlné zapínání – to jsou některé z dalších důležitých faktorů, které byste měli při výběru vzít v potaz.

Stačí jedny boty na zimu?

Boty nejsou levná záležitost a je pochopitelně na každém rodiči, jak si rozvrhne rozpočet a způsob využívání zimní výbavy. Přesto se dá říct, že je výrazně praktičtější mít pro děti boty dvoje. Může se totiž stát, že jedny promoknou a nestihnou uschnout nebo nastane jakákoli jiná situace, kdy se rezervní obuv bude hodit.

Velmi dobrým řešením je pořídit jedny boty na „formálnější“ použití. Tedy třeba do školy, školky, na návštěvy, do města apod. A druhé boty „na lítačku“. Ty nemusejí mít nejexkluzivnější design, za to by měly být o to odolnější, teplejší a nepromokavější, ale i prodyšnější.

Velmi oblíbené jsou dnes dětské boty v podobě sněhulí. Jsou natolik robustní a nepromokavé, že snesou vysoký sníh i hlubokou břečku a dítě bude vždy v teple a suchu. Moderní dětské sněhule navíc vypadají velice elegantně, takže se rozhodně nemusíte bát, že byste je uplatnili jen v horské divočině, kde nebudou žádní svědkové a módní policie.

Cena dětských zimních bot

Jak moc může rodinný rozpočet zatížit pořízení kvalitních zimních bot, které odolají sněhu, blátu i mrazu a udrží nohy vašeho dítěte pěkně v teploučku a pohodlí? Počítejte s tím, že za opravdu dobré boty si budete muset trochu připlatit, ale jsou to dobře investované peníze.

Dětské zimní boty do 500 Kč

V této ceně lze pořídit docela slušný výběr solidních sněhulí, tedy jakýchsi zimních „gumáků“, které se hodí na náročné sněhové hrátky. U klasických zimních bot v této relaci počítejte s menším výběrem a spíše nižší kvalitou. Boty nemusejí mít dobrou prodyšnost a voděodolnost či dostatečně zateplení a mohou být i málo odolné.

Dětské zimní boty do 1000 Kč

V této relaci už lze vybrat velmi dobré a kvalitní zimní dětské boty nejrůznějšího druhu, včetně modelů osvědčených značek a výrobců. Dobrá volba pro většinu rodičů.

Dětské zimní boty nad 1000 Kč

Boty velmi vysoké kvality či renomovaných značek. U malých dětí je však riziko, že se příliš vysoká investice do obuvi už nevyplatí. Většinou z nich dítě vyroste a na druhou sezónu budou stejně potřeba nové. Někdy může noha „poskočit“ dokonce i během pár měsíců v sezóně.

Nejlepší značky dětských zimních bot

Které značky a výrobci dětských zimních bot stojí za pozornost a nabízejí adekvátní kvalitu?

  • Adidas – Tato notoricky známá značka je zárukou velmi dobré kvality. Boty jsou dražší, ale s výbornými parametry a výdrží.
  • Quechua SH – Interní série zimní obuvi řetězce Decathlon. Z hlediska poměru ceny a kvality jde o vynikající volbu.
  • Geox – Značka nabízí velmi kvalitní a spíše dražší dětské zimní boty. Ocení je i náročné děti a rodiče.
  • Head – Značka řetězce Sportisimo. Boty potěší poměrně dostupnými cenami při zachování velmi dobré kvality.

Kde koupit kvalitní dětské boty na zimu?

Skvělý výběr dětské zimní obuvi za rozumnou cenu najdete například v e-shopech Decathlon.cz nebo Sportisimo.cz. Pochvalu a pozornost si zaslouží i skvělá nabídka e-shopu Pidilidi.cz, který je zaměřen přímo na dětské zboží. Obrovský výběr pak nabízí obchod eObuv.cz, a pokud uvažujete o populárních a zdravích barefootech, vězte, že tyto boty existují i v zimní a dětské variantě – pořídit si je můžete na beLenka.cz.

ProduktInfoHodnocení
#1Be Lenka Snowfox Kids 2.0
Zimní dětské barefoot boty
✔️ dokonale napodobují chůzi naboso
✔️ podšívcka z merina vlny a vlny
✔️ šněrování doplněné o stoper na regulaci dotažení
✔️ membrána umístěná mezi podšívkou a svrškem
✔️ skvělé recenze od zákazníků
📌 od 2460 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Quechua SH 100 Warm
Do města i do hor
✔️ komfortní teplota: -4 °C. Limitní teplota: -13,5 °C.
✔️ nepromokavá a prodyšná membrána
✔️ protiskluzovost na sněhu
✔️ pásek na suchý zip
✔️ ekologicky vyrobené boty
📌 od 900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3ALPINE PRO CANMORO
Oblíbená volba
✔️ zateplený vnitřek, který krásně hřeje
✔️ vyšší konstrukce boty
✔️ klasické šněrování
✔️ pohodlné
📌 od 750 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Kamik Southpole 4
Juniorské sněhule
✔️ voděodolné, s nastavitelným sněhovým límcem
✔️ šňůrka na stažení
✔️ 6 mm silná, vyjímatelná vložka odvádějící vlhkost
✔️ značka Kamik byla založena roku 1898 v Kanadě
✔️ teplotní rozsah: až do -32°C
📌 od 1520 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5ICEFOX BUGGA, B00171-10
✔️ uvnitř mají umělou kožešinu
✔️ pohodlné a teplé při nošení
✔️ zpevněná špička
✔️ Zapínání boty bočním zipem + stahovací guma
📌 od 900 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Quechua SH 500 X-Warm
✔️ dětské turistické nepromokavé sněhule
✔️ komfortní teplota: -7,5 °C, limitní teplota: -18 °C.
✔️ 100% nepromokavá, svršek je vodoodpudivý
✔️ Prodává Decathlon
📌 od 750 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení