Auto / moto

Test a recenze 8 nejlepších střešních boxů (“rakví”) na auto

Nejlepší střešní boxy Střešní boxy na auta, často lidově nazývané poněkud morbidně „rakve“, patří mezi vybavení, které oceníte především při cestování s různým sportovním vybavením, jako jsou lyže, snowboardy apod.

Tyto nosiče umožňují převážet autem různé nadrozměrné náklady, jejichž umístění v zavazadlovém prostoru by nebylo možné. Většinou jsou používány při cestách na dovolené a za sportovními aktivitami. Pokud takové cesty podnikáte častěji, pořízení nosiče se jistě vyplatí. Pro jednorázové použití je výhodnější si „rakev“ zapůjčit – buď u známých, anebo ve specializované půjčovně. Jestliže patříte do první zmíněné skupiny a toto zařízení plně využijete, máme pro vás výběr nejlepších střešních boxů.

Cena střešního nosiče se obvykle pohybuje v řádu několika tisíc korun. Jsou však i modely, za které zaplatíte desítky tisíc. Na první pohled se přitom může zdát, že všechny tyto střešní boxy jsou takříkajíc na jedno brdo a na tom, který si vyberete, příliš nezáleží. Není to pravda. Při bližším zkoumání zjistíte, že s boxy je spojena spousta parametrů a různých faktorů a je třeba dobře vybírat, aby vám tato pomůcka sloužila ke spokojenosti a nestala se spíš nepraktickou zátěží za nemalé peníze.

V naší recenzi střešních boxů najdete nejoblíbenější modely a pokusíme se vám představit jejich vlastnosti důležité pro rozhodování při výběru. Jestliže chcete mít při nákupu informační náskok, pročtěte si i průvodce výběrem, který na vás čeká na konci testu.

Jaké jsou tedy nejlepší střešní boxy na auto?

  1. Thule Pacific 500 – Nejlepší střešní box na auto pro většinu lidí
  2. Thule Motion XT XL – nejlépe hodnocený střešní box na auto od zákazníků
  3. Hakr Magic Line 400 – Produkt roku 2022, skvělé recenze
  4. Thule Touring L 780 – Nástupce modelu Thule Pacific
  5. NEUMANN Orca – skvěle hodnocený střešní box českého výrobce
  6. Northline ECOspace – využijete v létě i v zimě
  7. NEUMANN Adventure 130 – Nejlepší levný střešní box na auto
  8. Neumann Whale 227 – Ideální na lyže a snowboardy

Srovnání a test nejlepších střešních boxů podle redakce

ProduktParametryHodnoceníCena
#1Thule Pacific 500
Objem: 290 l
Délka: 226 cm
Šířka: 55 cm
Výška: 37 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 7000 KčČíst recenze
#2Thule Motion XT XL
Objem: 500 l
Délka: 215 cm
Šířka: 91,5 cm
Výška: 44 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 20000 KčČíst recenze
#3Hakr Magic Line 400
Objem: 400 l
Délka: 199 cm
Šířka: 74 cm
Výška: 42 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 7000 KčČíst recenze
#4Thule Touring L 780
Objem: 420 l
Délka: 196 cm
Šířka: 78 cm
Výška: 43 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 11000 KčČíst recenze
#5NEUMANN Orca
Objem: 330 l
Délka: 200 cm
Šířka: 59 cm
Výška: 36 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]do 7000 KčČíst recenze
#6Northline ECOspace
Objem: 330 l
Délka: 190 cm
Šířka: 67 cm
Výška: 36 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]do 7000 KčČíst recenze
#7NEUMANN Adventure 130
Objem: 300 l
Délka: 131 cm
Šířka: 72 cm
Výška: 37 cm
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]do 4000 KčČíst recenze
#8Neumann Whale 227
Objem: 270 l
Délka: 227 cm
Šířka: 52 cm
Výška: 33 cm
[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]do 4000 KčČíst recenze

Jak vybrat střešní box na auto?

V recenzi střešních boxů jsme vám představili nejzajímavější současné modely a nyní je na čase podívat se na tyto úložné pomůcky v trochu obecnější rovině. V následujících odstavcích se vás pokusíme nasměrovat k výběru optimální varianty pro vaše potřeby.

Důležité otázky při výběru střešního boxu

Výběr střešního boxu by se měl vždy odvíjet od konkrétních potřeb a od toho, jakým způsobem budete tuto pomůcku používat. Roli může hrát i samotný typ vozidla a další faktory. Sortiment takzvaných „rakví“ je v dnešní době mimořádně velký a na první pohled nemusí být patrné některé třeba i zásadní rozdíly. Jak se v nabídce zorientovat a jak se dopídit k optimálnímu modelu? Pomoci vám může například zodpovězení některých zásadních otázek. Zde jsou alespoň některé z nich.

  1. Jak velký box potřebuji? – Tohle je zcela zásadní otázka, kterou si při výběru zavazadlového boxu zcela jistě bude muset položit každý. Týká se především objemu a rozměrů boxu, ale taky maximálního možného zatížení. Většina střešních boxů nabízí nosnost od 50 do 75 kg a rozhodně byste tyto limity neměli překračovat. Může se to negativně projevit i na jízdních vlastnostech vozu. Objemy boxů jsou poměrně značně variabilní, stejně tak jako rozměry a oběma parametrům se ještě budeme věnovat.
  2. Jaký tvar střešního boxu pro mě bude ideální? – Tato otázka směřuje především k tomu, co budete v boxu nejčastěji převážet. Budou to lyže, rybářské pruty, snowboardy nebo jiné vybavení náročné na délku? Nebo spíše běžná zavazadla, stany apod., které potřebují spíše dostatečnou šířku? Podle toho vybírejte tvar a rozměry boxu. Více si o možnostech povíme níže.
  3. Jaké zabezpečení střešního boxu potřebuji? – Budete se od auta s naloženým boxem vzdalovat a nechávat ho nehlídané? Pak byste měli uvažovat i o vhodném zabezpečení boxu. Zvlášť pokud budete převážet dražší vybavení. Oblíbené a spolehlivé jsou především vícebodové centrální zámky.
  4. Jaký způsob montáže preferuji? – Boxy se uchycují na hagusy (podélníky) a příčníky. Vždy je vhodné se ujistit, že konkrétní model boxu je kompatibilní s vašimi příčníky. Samotný box se pak může připevňovat několika způsoby. Např. pomocí U-profilů, rychloupínacím systémem nebo prostřednictvím T-drážek. Montáž s U-profily je zdlouhavější a složitější, ale bezpečnější. T-drážky a rychloupínání zaujme snadným použitím.
  5. Potřebuji nějaké příslušenství? – Například upevňovací popruhy, držáky lyží, držáky či zvedáky boxu na zeď pro uložení, různé ochranné obaly. To vše se vám může hodit, rozmyslete si, co potřebujete.

Rozměry boxu

Rozměr střešního nosiče patří mezi nejdůležitější údaje. Správnou velikost musíme vybírat podle toho, co chceme převážet; zda budeme chtít ponechat na střeše prostor např. pro kola a samozřejmě i podle rozměrů střechy.

Rakev nesmí z bezpečnostních důvodů přesahovat délku střechy.

Dlouhé a úzké boxy

Tento typ je vhodný především pro převážení specifického vybavení. Může jít např. o lyže, rybářské pruty apod. Užší provedení navíc zachová na střeše dost místa. Délka je obvykle 200-230 cm. Nevýhodou je, že tyto nosiče se uplatní jen u delších vozů.

Dlouhé a široké boxy

Tyto boxy nabízejí opravdu velké množství úložného prostoru pro sportovní vybavení, ale i pro další pomůcky a zavazadla. Vhodné jsou pro rodinné výlety a samozřejmě především pro větší auta.

Krátké a úzké boxy

Máte-li drobnější vozidlo s menším zavazadlovým prostorem, můžete úložné místo rozšířit pomocí tohoto typu nosiče. Vhodný je pro různá běžná zavazadla.

Krátké a široké boxy

Poměrně univerzální varianta, co se týče kompatibility s různými druhy vozidel i s ohledem na využití prostoru. Tyto boxy mohou pojmout většinu běžného vybavení, včetně stanů, kufrů, batohů a dalších zavazadel. Problém jsou pouze delší předměty, protože délka boxu může začínat už na cca 130 cm.

Objem

Kromě rozměrů je samozřejmě velmi důležitý i vnitřní objem. Rozpětí je přitom u různých modelů značné. Menší boxy začínají už na cca 250 l, setkat se ale můžete i s 600 a více litrovými obry. Nejběžnější rozpětí je ale zhruba od 290 do 450 l. Počítejte ale s tím, že údaje udávané výrobcem mohou být o něco málo nadsazené oproti reálnému místu.

Nosnost

Dalším významným parametrem je nosnost. Ta bývá nejčastěji do 50 kilogramů, u některých modelů je zvýšena na 75 kg. S větší nosností se v praxi příliš nesetkáte. Musíte navíc dbát na to, aby maximální zatížení nosiče korespondovalo i s parametry a nosností střechy a jejich součástí.

Tvar

I tvar může hrát u střešního nosiče významnou roli. Nemluvíme teď jenom o designovém provedení, na kterém spoustě lidí pochopitelně taky záleží, ale především o aerodynamických vlastnostech a zpracování. Nevhodný tvar nosiče povede k vyšší hlučnosti při převážení a může se odrazit i na jízdních vlastnostech vozidla, spotřebě pohonných hmot apod.

Nicméně, i v případě, že si pořídíte kvalitní a velmi dobře tvarovaný box, musíte počítat s určitými změnami jízdních vlastností a s o něco vyšší spotřebou. Nezapomínejte optimálně přizpůsobit svou jízdu, abyste neohrozili sebe nebo ostatní.

Další vlastnosti a parametry

Provedení

Při výrobě střešních boxů je obvykle používán ABS plast, potažmo polystyren nebo polyetylen (PS/PE), což jsou méně kvalitní varianty. ABS plast je sice o něco těžší, ale odolnější, lépe snáší UV záření a celkově slibuje vyšší životnost.

Jenom samotné použití ABS plastu ale lepší vlastnosti nezaručuje. Záleží i na kvalitě následného zpracování, tloušťce apod. Někdy je dno nosiče opatřeno kovovými výztužemi – ty zvýší odolnost, ale i hmotnost. Kvalitní střešní box by taky měl být voděodolný.

Způsob otevírání

Nejčastěji se můžete setkat s bočním otevíráním, a to buď s jednostranným, nebo v lepším případě oboustranným. Narazit můžete i na méně časté zadní otevírání.

Zámek

U zadního otevírání je běžný jeden zámek. U bočního pak může být několik samostatných zámků. Ideální variantou je ale centrální, vícebodový zámek.

Montáž

Střešní boxy se umísťují na nosiče dvojího typu. Buď na tzv. hagusy (podélníky), nebo na příčníky. Vždy je nutné ověřit si kompatibilitu s daným nosičem a použít správnou variantu. Dále je třeba samotný box k těmto nosičům upevnit. Standardně je to možné zpravidla pomocí „U-profilů“ – což je případ levnějších boxů. Taková montáž je trochu delší a náročnější.

Lepší možností je přítomnost nějakého rychloupínacího systému, který umožňuje komfortní a rychlé upevnění.

Jak box používat?

Zde jsme pro vás shromáždili alespoň základní tipy pro správné používání střešního boxu:

  • Důkladně zajistěte a upevněte nejen box, ale i veškerý jeho obsah. K tomu lze použít různé příslušenství.
  • Box by měl být umístěn ideálně uprostřed střechy v přímé linii.
  • Box by neměl přesahovat délku střechy automobilu.
  • Pamatujte, že box může ovlivnit jízdní vlastnosti vozu a počítejte i s pravděpodobnou vyšší spotřebou paliva, a to v průměru o 10-20 %.

Ceny střešních boxů

V jakých relacích se pohybují ceny střešních boxů? Máme pro vás stručnou nápovědu.

✅ Střešní boxy do 5000 Kč

V této nejnižší cenové hladině sice nenajdete kdovíjak široký sortiment, ale přesto zde můžete narazit na několik velmi oblíbených a prodávaných dostupných modelů, které stojí za zvážení – zejména pro méně náročné použití. Za zmínku stojí zejména boxy Hakr a Neumann.

✅ Střešní boxy do 10 000 Kč

Velmi široký výběr kvalitních boxů, převažují značky jako Thule nebo Neumann. Nosnost 50 i 75 kg, velká rozmanitost tvarů, rozměrů a objemů. Vyberou si i náročnější uživatelé.

✅ Střešní boxy nad 10 000 Kč

Opět velmi dobrý výběr. Prosazují se značky jako Thule a Northline. Jde už o boxy vysoké kvality, velkého objemu nebo i atypické modely.

Nejlepší značky střešních boxů (“rakví na auto”)

Kteří výrobci střešních boxů jsou zárukou solidní kvality za odpovídající cenu? Pár jsme jich pro vás vybrali.

  • Hakr – Hakr je velmi oblíbený výrobce, především pokud jde o cenově dostupné boxy do cca 5 tisíc korun. V poměru ceny a kvality jsou boxy této značky velmi dobře hodnocené a rozhodně stojí za zvážení.
  • Thule – Tato značka patří mezi nejznámější a nejžádanější. Disponuje i obrovským sortimentem. Boxy Thule se těší vynikajícím hodnocením a nabízejí vysokou kvalitu. Cenově se však pohybují spíše ve střední a vyšší relaci.
  • G3 – Převážně cenově velmi dostupné boxy, které mohou představovat zajímavou volbu pro nenáročné a méně časté použití.
  • Neumann – Značka nabízí kvalitní boxy v různých cenových relacích, od velmi levných až po poměrně drahé modely. Zajímavý výběr, dobré hodnocení.

Recenze oblíbených střešních boxů na auto

# Thule Pacific 500 (do 7000 Kč)

Jeden z nejlepších nejuniverzálnějších boxů vyšší kvality

 Recenze Thule Pacific 500  Thule Pacific 500 patří mezi nejprodávanější střešní boxy na trhu a představuje velmi kvalitní a praktickou volbu i pro náročnější zákazníky.

Jeho profil je dostatečně dlouhý, ale užší. Na střeše tedy zbyde dost místa např. ještě na nosiče kol. Vnitřní objem tohoto boxu je 360 l a je určen pro zatížení do 50 kg. Délka 226 cm je dostatečná pro různé typy zavazadel a sportovního vybavení (šířka a výška: 55 x 37 cm).

Hmotnost prázdného boxu je přitom příjemných 12 kg, je vyroben z kvalitního a velmi odolného ABS plastu a disponuje rychloupínacím systémem i centrálním zámkem, otevírání je boční, z pravé strany. Kvůli délce je box vhodný především pro delší vozidla, oceníte na něm pohodlnou manipulaci a velmi bezpečné uzavírání a upínání. Box je voděodolný, aerodynamický a velmi elegantního designu.

Model 600

Za „šestistovku“ zaplatíte v průměru o tisíc korun víc. S rozměry 190 × 63 × 39 cm je o něco kratší a širší než model 500. Celkový objem je 310 l a nosnost opět 50 kg. Patří dlouhodobě mezi velmi oblíbené, univerzální boxy.

Video

Co potěší

  • Velmi dobrý poměr ceny a kvality
  • Snadná montáž
  • Bezpečné uzamykání
  • Voděodolnost
  • Nízká hmotnost

Co zamrzí

  • Pro delší vozy
  • Bez oboustranného otevírání

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Thule Motion XT XL (do 20000 Kč)

 Recenze Thule Motion XT XL  Model Motion XT XL švédské firmy Thule patří už mezi poměrně drahé střešní boxy. Vyniká ale špičkovou kvalitou zpracování, nadstandardním objemem i nosností a univerzálností. Může být skvělou volbou, pokud budete střešní box využívat opravdu často.

Podobně jako předchozí boxy Thule je i tento vyroben z ABS plastu a je opatřen centrálním zámkem i rychloupínacím systémem, výhodou je oboustranné otevírání. Maximální nosnost je velmi slušných 75 kg a celkový objem vnitřního prostoru je 500 l.

Více místa získává Motion XT XL především na šířce, která činí 91,5 cm (délka a výška: 215 x 44 cm). Hmotnost prázdného boxu je ale pochopitelně poněkud vyšší, a to 23,5 kg.

Co potěší

  • Velký objem
  • Vysoká kvalita zpracování, odolnost
  • Snadná montáž
  • Kvalitní zamykání

Co zamrzí

  • Vysoká cena a hmotnost

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Hakr Magic Line 400 (do 7000 Kč)

 Recenze Hakr Magic Line 400  Střešní box českého výrobce Hakr s označením Magic Line 400 patří mezi širší, ale kratší modely (199 x 74 cm). Vnitřní prostor je přitom poměrně značně štědrý (400 l) a nosnost je standardních 50 kg. Potěší oboustranné otevírání a centrální zámek. Bohužel, chybí rychloupínací systém. Ten lze sice dokoupit, ale to už jsou další výdaje navíc.

Váha boxu je 15 kg a je vyroben z kombinace ABS plastu a PMMA s kovovými výztuhami dna, které představují bod ve prospěch tohoto modelu. Design je taky příjemný a box je voděodolný.

Model 370

Model 370 má o něco menší vnitřní objem (370 l) a pořídíte ji o pár stokorun levněji. S rozměry 175 x 85 x 41 cm je vhodná i pro kratší vozidla. Jinak jsou specifikace obdobné jako u 400l varianty.

Co potěší

  • Solidní poměr ceny/objemu
  • Centrální zámek
  • Vyztužené dno

Co zamrzí

  • Kvalita materiálů
  • Bez rychloupínání

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# NEUMANN Orca (do 7000 Kč)

 Recenze NEUMANN Orca  Orca od tuzemského výrobce Neumann je cenově dostupný a středně rozměrný střešní box s „velrybím“ designem. Při vnějších rozměrech 200 x 59 x 36 cm poskytuje nosič solidních 330 l vnitřního úložného prostoru.

Hmotnost samotného boxu je 16 kg, disponuje centrálním zámkem, ale chybí mu rychloupínací systém. Právě montáž je ostatně největší slabinou tohoto modelu.

Maximální nosnost boxu je 50 kg a vyroben je z ABS plastu a provedení je vzhledem k nižší ceně překvapivě kvalitní. Velkou výhodou je taky oboustranné otevírání.

Co potěší

  • Oboustranné otevírání
  • Kvalitní provedení
  • Dostupná cena

Co zamrzí

  • Obtížná montáž

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Northline ECOspace (do 7000 Kč)

 Recenze Northline ECOspace  Northline ECOspace je 330litrový střešní box ve střední cenové kategorii. Rozměry tohoto nosiče činí 190 x 67 x 36 cm a potěší zvýšená nosnost – 75 kg.

Tento box je vhodný pro použití během letní i zimní sezóny, je vybaven tříbodovým centrálním zámkem a bohužel pouze jednostranným bočním otevíráním. Chybí taky pohodlnější upínací systém. Na druhou stranu se s boxem díky váze pouze 15 kg poměrně snadno manipuluje.

Northline ECOspace je vyroben z ABS plastu a představuje cenově i kvalitativně průměrnou variantu, která uspokojí méně náročné uživatele, kteří box využívají párkrát za rok. Nevýhodou je obtížnější montáž. Rychloupínací systém není součástí balení a upínání se provádí pomocí standardních „U“ třmenů.

Kvalita samotného provedení je relativně dobrá a při příležitostném cestování může box nabídnout solidní životnost.

Video

Co potěší

  • Vyšší nosnost
  • Rozumná hmotnost samostatného boxu
  • Solidní vnitřní prostor
  • Kvalitní provedení

Co zamrzí

  • Jednostranné otevírání
  • Chybí rychloupínací systém
  • Obtížnější montáž

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.6 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# NEUMANN Adventure 130 (do 4000 Kč)

Box pro příležitostné cestování

 Recenze NEUMANN Adventure 130  Střešní box NEUMANN Adventure 130 patří mezi cenově velmi dostupné varianty. Cena je taky jeden z hlavních důvodů, proč právě tento nosič patří mezi nejprodávanější.

Rozměrově (131 x 72 x 37 cm) jde ale spíše o menší box s vnitřním objemem 300 l a nosností 50 kg. Váha samotného nosiče je 14 kg, což ještě pořád umožňuje poměrně pohodlnou manipulaci. Příliš však nepotěší absence rychloupínacího systému. Centrální zámek ale nechybí. Otevírání je z pravé boční strany.

Tento box je vyroben z ABS plastu, víko pak z PS/PE materiálu. Ale právě kvalita zpracování je největší slabinou tohoto boxu, který rozhodně nelze považovat za obzvlášť odolný nebo precizní. Při dané ceně lze ale tento fakt pochopit. NEUMANN Adventure 130 není box pro náročné a časté použití. Pro příležitostný výlet nebo dovolenou může být řešením za výhodnou cenu.

Co potěší

  • Velmi nízká cena
  • Centrální zámek
  • Solidní objem

Co zamrzí

  • Horší kvalita zpracování, materiálů

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.5 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Neumann Whale 227 (do 4000 Kč)

 Recenze Neumann Whale 227  Český výrobce střešních boxů Neumann získal v testu solidní zastoupení. Není divu. Nosiče této značky představují často cenově nejdostupnější variantu při zachování přiměřené kvality zpracování.

Model Whale 227 patří mezi méně objemné kousky. Vnitřní prostor skýtá pouze 250 l místa. Box je dlouhý a úzký (227 x 52 x 33 cm) a je tedy vhodný především pro delší vozidla – na převážení lyží, rybářských prutů i jiného vybavení.

Nosnost boxu je klasicky do 50 kg a sám o sobě váží 13 kg. Vyroben je z ABS plastu v kombinaci s materiálem PS/PE, z něhož je vytvořeno víko. Vzhledem k poměrně nízké ceně je očekávatelné, že box nedisponuje žádným rychloupínacím systémem, montáž je poněkud složitější.

Ale i v jiných oblastech si Neumann Whale 227 vedl spíš špatně. Použité materiály jsou tenké a nepříliš kvalitní. Je zde sice centrální zámek, ale taky nepříliš dobře zpracovaný. Celkově je na tomto modelu vidět snaha o co nejnižší náklady a možnost prodeje za dostupnou cenu. Pro pár vyjížděk ročně to ale může stačit.

Co potěší

  • Nižší cena
  • Dlouhé provedení
  • Nízká hmotnost

Co zamrzí

  • Nekvalitní zpracování, nízká odolnost
  • Horší kvalita zámku, obtížné zamykání
  • Složitější montáž

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.4 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 3200 Kč

Koupit v obchodě

Nejprodávanější střešní boxy na auto

Nejprodávanější střešní boxy na auto podle portálu Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového střešního boxu na auto. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem kvalitní “rakve” na auto na trhu.
0 Sdílení

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

1 Komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře

  • Máte někdo doma některý z těchto tipů.Chci si koupit na zimu na hory nějaký střešní nosič,ale nevím jaký.Budu rád za dobré info.