Auto / moto

TOP 5: Nejlepší vyhřívané potahy do auta pro ty, co nemají vyhřívané sedačky

Nejlepší vyhřívané autopotahy
Nejlepší vyhřívané autopotahy
Venku je zima až praští, auto se na parkovišti ukrývá pod nánosem zmrzlého sněhu. Je čas ho oškrábat, usednout do interiéru, který připomíná spíše útroby mrazicího boxu v restaurační kuchyni, a vyrazit do práce. Naskakuje vám husí kůže už jen z té představy? Rvete si vlasy, že jste si nepřiplatili aspoň vyhřívané sedačky? Nic není ztraceno a zimní cesta do práce nemusí být očistcem. Stačí si do auta pořídit vybavení navíc v podobě elektrických vyhřívaných potahů.

Toto parádní řešení může způsobit, že se na nasednutí do mrazem zmítaného auta budete vysloveně těšit. Můžete si totiž pod sebou příjemně zatopit a cítit se, jako byste ani nevylezli z postele. Jen neusnout! V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší vyhřívané potahy do auta.

Nejlepší vyhřívané potahy do auta na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Compass FURRY
Nejprodávanější vyhřívaný autopotah na trhu
✔️ Vyhřívaný potah se zesílenou konstrukcí
✔️ 12V zásuvka opatřena skleněnou pojistkou
✔️ Lze použít i na sedadlech, která mají zabudovaný boční airbag
✔️ Zabudovaný termostat a ovladač s digitálním displejem
📌 od 800 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
#2Topná rohož Magboss 53890
✔️ Luxusní design a kvalitní zpracování
✔️ Doba zahřátí cca 5 - 8 minut
✔️ 3 stupně nastavení teploty
📌 od 955 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3ULTIMATE SPEED® UASB 12 C2
✔️ Prodává Lidl
✔️ Nízká cena
✔️ Popruhy k uhycení i v prostředku dečky
✔️ Plní svůj účel
📌 od 300 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#4COMPASS vyhřívaný STRICK
✔️ Materiál syntetická kůže
✔️ Omyvatelné
✔️ Na sedačce dobře sedí a neklouže
✔️ Rychle se ohřeje
✔️ Dobré hodnocení zákazníků
📌 od 700 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#5Vyhřívaný potah sedadla Compass GRADE
✔️ Rozsah teplot 30°C - 60°C
✔️ Potah se zapojuje do běžné zásuvky auto zapalovače
✔️ Lze jej bez problémů připevnit na většinu běžně používaných auto sedadel
✔️ Zabudovaný termostat
📌 od 890 Kč
⭐ 94 % Číst recenze

Nejprodávanější vyhřívané autopotahy

Jak vybrat vyhřívaný potah do auta?

Při výběru elektrického potahu, který vás v zimě v autě zahřeje, je důležité věnovat pozornost optimálnímu typu, výbavě a funkcím a kvalitě zpracování. S rozhodováním vám pomohou recenze vyhřívaných potahů do auta.

Proč si pořídit vyhřívané potahy do auta?

Jak už bylo řečeno v úvodu, usednout do promrzlého auta nebývá žádná slast. Chvíli taky trvá, než topení dostatečně zabere a než teplota v interiéru dosáhne snesitelných hodnot. Usedat na ledové sedačky není nic milého – zvlášť po ránu, nebo pokud vás trápí ztuhlost svalů, zad či na vás třeba leze nějaké to nachlazení a podobně.

Potahy působí teplem kontaktně na tělo a díky dostatečnému výkonu se rozehřejí výrazně rychleji, než se interiér vytopí. To může být velká výhoda při jízdách na krátkou vzdálenost. Teplo zároveň působí na citlivé partie – především na záda, oblast ledvin, bederní a krční páteře. Ty na chlad často velmi trpí.

Potahy nabídnou různé funkce, jako je možnost volby z více výkonnostních stupňů, časovač apod. Velkou výhodou je, že potahy můžete zpravidla pořídit za prakticky zlomek ceny oproti tomu, kdybyste chtěli vyhřívaná sedadla mít již z výbavy – tedy integrovaná v sedadlech. Zásadní nevýhodou vyhřívání z výbavy je přitom často fakt, že prohřívaná je pouze sedací část a už ne bederní a zádová, kde má teplo nejlepší benefity a je nejpříjemnější. Potah zároveň poskytuje výhody klasického potahu, tedy chrání sedačku před ušpiněním.

Výhody působení tepla

Proč si na sebe vlastně „pouštět“ teplo? Kromě toho, že je to v mrazivých či sychravých dnech velmi příjemné, má to i své zdravotní výhody. Přímé působení tepla může pomoci ulevit od ztuhlosti, ale i od chronických či akutních bolestí kloubů či páteře.

Pokud vás tu a tam potrápí ischias, houser či ústřel v zádech nebo podobné neduhy, jistě už víte, že právě prochladnutí je největším rizikovým faktorem vzniku těchto problémů. Ráno nasednete do ledového vozu, dopoledne v práci zvednete těžkou krabici – a lup! Pár dní až pár týdnů či dokonce měsíců nedobrovolné dovolené může být na světě. Teplo pomáhá těmto problémům předcházet, ale taky je zmírňovat, pokud už vzniknou. Teplo může pozitivně působit i proti problémům s ledvinami, závětům močových cesta apod. Pořízení vyhřívacího potahu tak může přinést spoustu přínosů.

Může vyhřívání i uškodit?

Vyhřívání v oblasti zad a bederní páteře nepřináší žádná rizika. Tedy kromě rizika popálení, pokud to příliš přeženete. To se však týká spíše použití na holé kůži, což se většinou v autě neděje (ale u domácích vyhřívaných deček ano).

Vyhřívání v sedacích partiích je naproti tomu více kontroverzní. Působení příliš intenzivního a/nebo dlouho trvajícího horka v této oblasti může způsobit přehřátí pohlavních orgánů. To je rizikové zejména u mužů, u kterých může v nejhorším případě dojít až k poruchám plodnosti.

Dalším problém se pojí s nepříjemným neduhem v podobě hemoroidů. Přílišné přehřívání dané partie může vést k rozvoji či zhoršení problémů tohoto typu. Jak se těmto nežádoucím efektům vyhnout? Především „vyhřívejte s rozumem“. Ne vždy je nutné používat nejvyšší výkon potahu a cítit ostré pálení. Lepší je jemné a komfortní teplo.

Výhodou je, že v autě nás obvykle, jak už bylo zmíněno, chrání vrstva oblečení. Za druhé – příkon vyhřívaných potahů obvykle není příliš vysoký, protože jsou tyto pomůcky napájeny z 12/24V auto zásuvky.

Jak vyhřívané potahy fungují?

Jak vlastně vyhřívaný potah v autě funguje? Obdobně jako u elektrických deček a dek. Do textilie je zašitý topný drát, který se po zapojení do auto-zásuvky rozehřívá. Potahy bývají zcela ohebné, drát nijak nepřekáží, netlačí, jeho přítomnost není nijak patrná.

Výkon

Topný výkon se odvíjí od příkonu, o kterém jsme se už zmiňovali. Zatímco u elektrických domácích dek a deček je příkon relativně vysoký a běžně se pohybuje kolem 100 W a více, u potahů do auta se spíše setkáte s příkonem řádově v nižších desítkách W. Pro příjemné nahřátí je to však zpravidla dostačující hodnota.

A jaké teploty jsou vyhřívací potahy do auta schopné s těmito hodnotami příkonu dosáhnout? Obvykle se rozmezí pohybuje od cca 30°C (nízký stupeň) po 45 nebo i 60°C na vysoký stupeň. U teplot kolem 60°C už je třeba obezřetnost, protože při styku s holou kůži může dojít k podráždění nebo i popálení. To hrozí zejména osobám se sníženou citlivostí na teplo při dlouhodobějším použití.

Stupně výkonu a ovládání

Vyhřívané elektrické potahy do auta obvykle nedisponují velkým množstvím stupňů intenzity na výběr. Nicméně u většiny modelů se setkáte minimálně s nízkým a vysokým stupněm. U některých jich je i více. Ovládací panel se typicky nachází na kabelu, který se zapojuje do auto zásuvky (zapalovače), takže ovládání je dobře dostupné a nastavení se dá měnit i za jízdy.

Materiál

Potahy bývají typicky z polyesterové tkaniny, které je odolná, dobře odvádí vlhkost (pot) a je příjemná na omak. Na některé části se může používat i síťovina, PVC nebo jiný plast apod.

Časovač

U některých lepších modelů potahů se můžete setkat i časovačem. Ten umožňuje nastavit automatické vypnutí potahu za určitou dobu. Obvyklé nastavitelné rozmezí je 1 až 8 nebo i 12 hodin.

Délka kabelu

Délka kabelu patří mezi opomíjené, ale důležité parametry. Platí to především u domácích dek a deček, ale i u potahů do auta může hrát roli. Delší kabel totiž umožní umístěny potahu třeba i na zadní sedadlo. Na druhou stranu příliš dlouhý kabel může v autě spíše překážet. Většina potahů má kabel dlouhý mezi 1 až 2 metry.

Rozměry

Vyhřívací potahy mívají různorodé rozměry, ale většinou jsou poměrně univerzální a hodí se na většinu nebo jakákoli auto sedadla. Potah mívá spíše podobu přehozu, který kryje zádovou a sedací část sedadla.

Bezpečnost, homologace

Vyhřívací potah by měl mít termostat a pojistku proti přehřátí pro zajištění základní bezpečnosti. Kromě toho se můžete u potahů setkat i s atestací na použití v kombinaci se sedadlovými bočními airbagy. Pro novější auta s tímto vybavením doporučujeme tyto homologované modely.  

Je libo masáž?

Masážní potahy do auta nejsou žádná novinka. Většinou však jde pouze o „statické“ potahy, které působí jen strukturovaným povrchem (klasické korálkové potahy). Ale existují i potahy, které nabízejí elektrické masážní funkce a tyto funkce mohou být často kombinovány i právě s vyhříváním, které je při masáži velmi příjemné. Tyto potahy přitom nemusejí být nijak zvlášť drahé.

Vyhřívaná podložka či deka vs. potah

Kromě potahů můžete v autě použít i různé vyhřívané podložky, dečky nebo i deky. Výhodou podložky je, že si ji můžete dát jen za bedra a vyhnout se tak nahřívání sedacích partií. Jedinou podmínkou de facto je, aby podložka či deka disponovala možností 12V (či  24V) napájení, což mnohé modely skutečně umožňují. Na druhou stranu potahy jsou přímo uzpůsobené použití v autě a na sedadle, takže představují lepší volbu z hlediska praktičnosti i bezpečnosti.

Ceny vyhřívaných auto potahů

Kolik stojí kvalitní vyhřívaný potah do auta? Zpravidla radikálně méně než vyhřívání sedadel ve výbavě. Některé potahy lze sehnat i opravdu lacino.

Vyhřívané potahy do auta do 500 Kč

Některé vyhřívané auto potahy pořídíte už od cca 400 Kč – což je cena, za kterou stěží pořídíte domácí vyhřívanou malou dečku. U těchto levných modelů se vyplatí pročítat recenze vyhřívaných potahů do auta. Rozhodně však nemusejí být nekvalitní, naopak jde často o nejprodávanější modely.

Vyhřívané potahy do auta do 1 000 Kč

V této relaci najdete zřejmě největší výběr. Najdete zde i lépe vybavené a výkonnější modely, ale vyšší cena nemusí být zárukou vyšší kvality.

Vyhřívané potahy do auta nad 1 000 Kč

Vyhřívané potahy pro náročnější zájemce. Mohou nabízet pokročilejší možnosti, kvalitnější zpracování apod.

A víte, že si můžete pořídit také vyhřívané zimní bundy nebo dokonce vyhřívané ponožky?

Nejlepší a nejprodávanější značky vyhřívaných potahů do auta

Které značky nabízejí nejlepší vyhřívané potahy do auta? Zde je několik tipů na osvědčené a nejprodávanější výrobce s dobrým výběrem.

  • Compass – Pravděpodobně nejznámější značka s nejlepším výběrem vyhřívaných potahů do auta. Velký výběr v různých cenových relacích. Dobrá kvalita.
  • Road Star – Oblíbené auto potahy, které se těší výbornému hodnocení a jsou i za příznivou cenu.
ProduktInfoHodnocení
#1Compass FURRY
Nejprodávanější vyhřívaný autopotah na trhu
✔️ Vyhřívaný potah se zesílenou konstrukcí
✔️ 12V zásuvka opatřena skleněnou pojistkou
✔️ Lze použít i na sedadlech, která mají zabudovaný boční airbag
✔️ Zabudovaný termostat a ovladač s digitálním displejem
📌 od 800 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
#2Topná rohož Magboss 53890
✔️ Luxusní design a kvalitní zpracování
✔️ Doba zahřátí cca 5 - 8 minut
✔️ 3 stupně nastavení teploty
📌 od 955 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3ULTIMATE SPEED® UASB 12 C2
✔️ Prodává Lidl
✔️ Nízká cena
✔️ Popruhy k uhycení i v prostředku dečky
✔️ Plní svůj účel
📌 od 300 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#4COMPASS vyhřívaný STRICK
✔️ Materiál syntetická kůže
✔️ Omyvatelné
✔️ Na sedačce dobře sedí a neklouže
✔️ Rychle se ohřeje
✔️ Dobré hodnocení zákazníků
📌 od 700 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#5Vyhřívaný potah sedadla Compass GRADE
✔️ Rozsah teplot 30°C - 60°C
✔️ Potah se zapojuje do běžné zásuvky auto zapalovače
✔️ Lze jej bez problémů připevnit na většinu běžně používaných auto sedadel
✔️ Zabudovaný termostat
📌 od 890 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení