Pro děti

Nejlepší Lego stavebnice: TOP 8 modelových řad podle recenzí a testů

nejlepší lego stavebnice
Vybíráte dárek pro dítě na narozeniny, k svátku, za dobré známky nebo k jiné příležitosti? Při hledání dárku, který by rozzářil dětská očka, se nejednou zapotí rodiče i příbuzní. Mezi stálice, které obvykle nezklamou, patří stavebnice. Jsou kreativní, zabaví na dlouhou dobu. Pomyslnou první příčku mezi stavebnicemi bychom jistě mohli přiřknout slavné značce Lego. Celosvětově jde zřejmě o nejznámější a nejpopulárnější stavebnici pro děti. Nezřídka si s ní vyhrají i dospělí. Systém, jenž stavebnice využívá, je vpravdě geniální. Ačkoli za dobu existence tohoto principu vznikl bezpočet odvozenin, Lego představuje nadále první ligu. Výběr stavebnic této značky nabývá však téměř galaktických rozměrů. Méně znalý jedinec se může snadno ztratit mezi regály a propadnout frustraci zavalen lavinou rozmanitého sortimentu. V dnešním článku vám tedy nabídneme základní exkurzi po světě Lega a především vám pomůžeme vybrat nejlepší Lego stavebnici pro kluka i dívku.

Lego nabízí varianty stavebnic pro prakticky všechny věkové kategorie. Vybírat můžete z obrovských i miniaturních balení. V závislosti na nárocích a rozpočtu. Rozhodnout se můžete pro tematickou i univerzálnější stavebnici. Najít můžete modely a stavebnice snad ze všech zájmových okruhů, zaměstnání, žánrů atd. Lego je u děti obecně mimořádně oblíbenou záležitostí. Pokud nevíte, jaký dárek koupit třeba synovci nebo neteři, s touto stavebnicí jistě vedle nešlápnete.

Abychom vám výběr pokud možno co nejvíce usnadnili, máme pro vás i žebříček nejlepších, nejlépe hodnocených a nejprodávanějších Lego stavebnic současnosti. Zda jde o skutečně dobrou volbu, si můžete snadno ověřit například prostřednictvím uživatelských recenzí Lego stavebnic. Tyto recenze pro vás mohou být i velmi zajímavou inspirací.

Nejlepší Lego stavebnice na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Lego DUPLO
Pro nejmenší (1,5 - 4 roky)
✔️ vláčky, auta, autobusy
✔️ domečky a zvířatká
✔️ kreativní boxy
📌 od 500-1500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2LEGO®️ City
Pro předškoláky (5+ let)
✔️ policie a hasiči
✔️ stavební stroje
✔️ město a vlaky
📌 od 450 - 2000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3LEGO® Harry Potter™
Pro kluky i holky (8+ let)
✔️ inspirováno sérií knih a filmů Harrym Potterovi
✔️ vlak, hrad, ikonické budovy
📌 od 700 - 3000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4LEGO® Minecraft
Pro kluky (8+ let)
✔️ všechny známé prvky jako na počítači
✔️ detailní zpracovaní
📌 od 450 - 1500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5LEGO® Friends
Pro holky (4 - 8 let)
✔️ krásne budovy městečka Heartlake
✔️ jezdecké středisko
✔️ pouťové atrakce
📌 od 600 - 2000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6LEGO NINJAGO
Pro děti od 4 do 9 let (znáte z TV)
✔️ nindžové z legendární TV série
✔️ vozidla, roboty, draky
📌 od 600 - 2000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7LEGO® Technic
Spíše pro kluky (7-16 let)
✔️ pro náročné stavitele
✔️ vysoká funkčnost a pohyblivost
✔️ prémiové provedení
📌 od 1000 - 4000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#8LEGO Star Wars
Pro malé děti i dospělé
✔️ inspirované Star Wars
✔️ sběratelské modely
📌 od 1500 - 7000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat Lego stavebnici

Pokud nechcete vzít první Lego, o které v hračkářství zakopnete, věnujte pozornost především faktorům, jako je věk dítěte a jeho zájmy. Zajímavé Lego lze najít takřka pro každé dítě… ale může jít o skvělý sběratelský dárek i pro dospělé (dokonce jako investiční záležitost).

Dneska se však zaměříme primárně na hlavní cílovou skupinu – tedy děti. Představíme vám nejdůležitější série a varianty Lega. Pomůžeme vám s orientací v obrovském sortimentu. Krátce se zmíníme i o cenových relacích, které jsou bezesporu rovněž významným rozhodovacím činitelem.

lego pro děti

Proč právě Lego?

Stavebnic je na světě dost a dost. Většina těch kvalitních víceméně sdílí podobné výhody. Jsou velmi zábavné (tedy některé) a atraktivní. Poslouží déle než jednoduché, jednoúčelové hračky. Dětem pomáhají rozvíjet motoriku, tvořivost, prostorovou orientaci, soustředění, „mechanické“ a logické uvažování i další schopnosti.

Geniální a univerzální systém, na němž je postaveno Lego, je dnes zřejmě nejnapodobovanějším vůbec. Existuje bezpočet alternativ, které jsou často podstatně levnější a na pohled velmi podobné. Lego však stále válcuje trh.

Originální Lego je totiž zárukou kvality. Využívá zdravotně nezávadné plasty (což u napodobenin nemusí být samozřejmostí), spoje drží pevně a kostky mají při slušném zacházení vysokou životnost. Lego je bezpečná hračka ověřená miliony (či spíše stamiliony) lidí.

Historie Lega

Dlouhá historie stavebnic Lego začíná – zatím ještě velmi nesměle – v roce 1932. Tehdy se dánský truhlář Ole Kirk Christiansen pustil do výroby dřevěných stavebnic. Již o dva roky později dostaly jeho hračky svůj legendární název.

Název Lego vychází z dánského sousloví: Leg godt! To lze přeložit jako: „Hraj si dobře“. Tu a tam koluje mýtus, že jde i o latinský výraz pro „spojit dohromady“. Není to ovšem pravda. Latinské slovo lego existuje, ale znamená sbírat, shromažďovat a podoba slov téměř jistě nebyla záměrem autora stavebnice.

V roce 1947 se Ole posunul dál. Koupil speciální stroje na výrobu a zpracování plastů a chtěl začít vytvářet novou generaci svých stavebnic. Úspěch se ovšem překvapivě nekonal. Nutno říct, že tehdejší výrobky značky Lego ještě neměly téměř nic společného s tím, co si pod pojmem představíme dnes. Lidi o poněkud pofidérní plastové hračky příliš nestáli.

Skutečný zlom přišel až díky Godtfredovi, Oleho synovi. A o dekádu později. Teprve Godtfred totiž vyvinul unikátní, univerzální systém, který umožňoval opakované pevné spojování a snadné rozdělování kostek. Objevil taky, že ideálním materiálem pro tyto účely je trvanlivý a odolný druh plastu dnes běžně známý pod označením ABS plast. Hvězda značky Lego mohla začít stoupat.

Od té doby se prodalo více než půl miliardy kostiček. Lego není jen hračka. Stalo se součástí celé kultury 20. a 21. století. Vznikly Legolandy, filmy a seriály využívající jako herce i kulisy Lego kostky a figurky. Existují soutěže a výstavy Lego výtvorů (největší Lego model, římské koloseum, obsahoval 9 tisíc dílků), hry, knihy a tak bychom mohli pokračovat dále.

lego city

Preciznost, kompatibilita

Lego kostky staví nejen na fikaném, důmyslném systému, ale taky na preciznosti zpracování. Povolená odchylka se pohybuje jen kolem 0,02 mm. To znamená, že kostky sedí opravdu dokonale. Spojení je pevné, ale zas ne natolik, aby nebylo možné dílce snadno oddělit. Tomu napomáhá i drobná záměrná mezera mezi dílky (0,2 mm).

Základem fungování Lego stavebnic jsou spojovací výstupky. Ty jsou na standardních kostkách vysoké přesně 1,7 mm, mají průměr 4,8 mm a mezera mezi nimi činí 3,2 mm. Základní typy kostek jsou označovány jako 2×2 či 2×4 apod., podle počtu výstupků (řada a sloupec).

Video – LEGO City

Lego řady a série

Nyní už konečně k tomu hlavnímu. Jaký sortiment Lego nabízí? Představit ho všechen a komplexně by bylo daleko nad možnostmi našeho článku. Omezíme se proto na to, že vás stručně seznámíme s nejdůležitějšími současnými řadami a odrůdami této stavebnice.

Lego vyprodukovalo za svou existenci desítky řad a sérií. Nutno říct, že mnohé z nich už se dále nevyrábějí. To ale neznamená, že se nedají koupit. Série se však často zaměřují na aktuální témata a módní vlny, jejichž atraktivita rychle vyprchává. Některé řady měly jepičí život a vyvíjely se jen po rok či dva. Jiné „žijí“ a prosperují i deset a více let, protože předmět zájmu je stále v kurzu.

Dále je dobré vědět, že některé řady lze považovat za základní nebo vyšší a zahrnují ještě spoustu témat (např. Duplo, Disney, Creator,…). Jiné jsou tematicky již velmi vyhraněné (např. Lego Batman,…).

Lego Duplo

Lego Duplo patří momentálně k nejvýznamnějším odrůdám stavebnice Lego. Nelze ani mluvit o nějaké sérii, jde spíše o paralelní stavebnici. Počátek Lego Duplo sahá do roku 1969, název vychází z latinského slova duplus (dvojitý). To taky vystihuje základní odlišnost od „standardní“ stavebnice. Kostky oproti původním přesně dvojnásobně velké.

Duplo je ideální volbou pro velmi malé děti od batolecích let (cca od 1 nebo 1,5 roku) až do 3-5 let. Velikost kostek má dva účely. Za prvé snazší manipulace, menší nároky na jemnou motoriku. Za druhé větší bezpečnost – u malých kostek je vyšší riziko spolknutí.

V rámci Lego Duplo lze pořídit nejrůznější tematické stavebnice v rozmanitých velikostech a cenách. Oblíbené jsou typická atraktivní dětská témata jako vláčky, bagry a stavební nástroje, zvířátka, statek, zámek atd.

Lego Creator

Tato známá série zaujme už spíše starší děti – od cca 5 let až do 12 i více let. Momentálně se největší popularitě těší pod-série Lego Creator 3in1. Z jedné sady/krabice lze postavit tři různé modely. V Lego Creator najdete lodě a kosmické lodě, auta, dinosaury, hrady a mnoho dalších modelů.

Další pod-série Creator Expert už cílí na starší děti a dospělé. Nabízí extrémně realistické modely nejrůznějších staveb, strojů a jiných věcí. Jde o poměrně drahé stavebnice pro náročné.

Lego Architecture

Další populární série. Vhodná je spíše pro starší děti (cca 10-12+) a pro náročnější stavitele. Nabízí věrné modely reálných budov a míst. Mezi nejoblíbenější patří London či Paris. Taky Taj Mahal, Socha svobody, Empire State Building a další. Jde o dražší stavebnice v cenách cca 1 až 5 tisíc Kč.

Lego Star Wars

Ač tematicky vyhraněná, je Star Wars jedna z nejpopulárnějších a největších sérií Lego. Čím se zabývá, asi není nutné dodávat. Tato série značně oslovuje i dospělé sběratele. V tomto směru se řadí k nejvýznamnějším. Ceny některých modelů jdou do desítek tisíc Kč. Pořídit však lze i levnější stavebnice od cca 300 Kč.

Lego Harry Potter

Další Lego stálice. I zde můžete najít poměrně drahé a fascinující modely z čarodějnického světa Harryho Pottera. Klasikou je hrad Bradavice a samozřejmě nechybí figurky hlavních postav. Ceny začínají na cca 300 Kč, mohou se vyšplhat na mnoho tisíc i více než deset tisíc Kč.

Lego Ninjago

Seriál Ninjago asi není tak slavný jako světy Star Wars či Harryho Pottera. Lego Ninjago však již dlouho patří mezi nejpopulárnější série. Nabízí atraktivní motivy ze světa ninjí a draků. Zejména pro děti od cca 6 let.

Lego Disney Princess

Nemá cenu si nic nalhávat, Lego svými tématy zaujme spíše kluky (všeho věku). Lego Princess je jakousi úlitbou dívkám. Zahrnuje stavebnice s motivy z populárních „princeznovských“ filmů z produkce Disney.

Lego Spiderman

Lego nabízí slušnou hromadu sérií a stavebnic, které se věnují moderním superhrdinům. Mezi nejpopulárnější však v poslední době patří „pavoučí muž“ z dílny Marvel. Výběr zaujme děti od cca 4 až do 12 i více let.

Lego Minecraft

Prapodivná a nesmírně populární, kultovní počítačová (nejen) hra. Virtuální svět Minecraftu tvoří kostky. A tak by bylo s podivem, kdyby tato hra nenašla svůj hmotný odraz právě ve stavebnici Lego. Série potěší velkou tematickou rozmanitostí, zaměřená je především na dobrodružné a fantasy motivy.

Lego Super Heroes

Aby v tom výše zmíněný Spiderman nebyl sám, můžete mu poslat posily. Nabízí je série Super Heroes. Zaměřuje se především na „stáj“ Marvelu, ale najdete zde i jiné superhrdiny. Mezi další super-hrdinské série patří Lego Batman, Marvel, Avengers, DC Super Heroes,…

Lego Technic

Série pro náročnější a technicky zdatnější děti spíše vyššího věku (cca 8 až 16), ale i pro dospělé. Jde o vysoce propracované modely aut, motorek nebo i stavebních strojů. Některé modely jsou funkční, je možné je dálkově ovládat.

Lego City

Hasiči, záchranná stanice, vlaky a nádraží, staveniště a tak dále. City patří mezi nejpopulárnější a nejrozsáhlejší série. Potěší širokým věkovým (od cca 4 let) i cenovým záběrem (cca 200 až 20 000 Kč).

Lego Friends

Další velmi oblíbená série. Patří navíc mezi ty menšinové, které přejí i tématům pro dívky. V sérii najdete např. veterinární stanici, nákupní centrum, vilky a domečky, hotýlky i další atraktivní motivy.

Lego podle věku

Pro nejmenší do cca 3 až 4 let je jistě ideální volbou Lego Duplo. Duplo je navíc kompatibilní s ostatními stavebnicemi, takže můžete plynule přejít. Pro děti ve věku od cca 4 do 12 let nabízí Lego zdaleka největší výběr. Zaměřuje se na ně většina sérií. Pro starší nebo náročnější děti mohou být zajímavé série jako Lego Architecture, Creator Expert, Technic a další.

Video – LEGO Star Wars

Ceny Lego stavebnic

Lego pokrývá všechny cenové relace. Do cca 300 Kč můžete pořídit náhradní díly, figurky nebo nejzákladnější modely pro nejmenší s několika dílky. Od 300 Kč začíná slušný výběr menších stavebnic. Nad 1000 Kč už stavebnice zaujmou propracovaností, vhodné jsou i pro starší a náročnější děti. Ceny velkých a špičkových modelů běžně stojí mnoho tisíc, ale překračují i hranici 10 tisíc Kč.

Mezi nejdražší běžně prodávané modely patří loď Millenium Falcon ze série Lego Star Wart (cca 20 000 Kč). Raritní a sběratelské modely mohou stát i mnohonásobně víc.

ProduktInfoHodnocení
#1Lego DUPLO
Pro nejmenší (1,5 - 4 roky)
✔️ vláčky, auta, autobusy
✔️ domečky a zvířatká
✔️ kreativní boxy
📌 od 500-1500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2LEGO®️ City
Pro předškoláky (5+ let)
✔️ policie a hasiči
✔️ stavební stroje
✔️ město a vlaky
📌 od 450 - 2000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3LEGO® Harry Potter™
Pro kluky i holky (8+ let)
✔️ inspirováno sérií knih a filmů Harrym Potterovi
✔️ vlak, hrad, ikonické budovy
📌 od 700 - 3000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4LEGO® Minecraft
Pro kluky (8+ let)
✔️ všechny známé prvky jako na počítači
✔️ detailní zpracovaní
📌 od 450 - 1500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5LEGO® Friends
Pro holky (4 - 8 let)
✔️ krásne budovy městečka Heartlake
✔️ jezdecké středisko
✔️ pouťové atrakce
📌 od 600 - 2000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6LEGO NINJAGO
Pro děti od 4 do 9 let (znáte z TV)
✔️ nindžové z legendární TV série
✔️ vozidla, roboty, draky
📌 od 600 - 2000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7LEGO® Technic
Spíše pro kluky (7-16 let)
✔️ pro náročné stavitele
✔️ vysoká funkčnost a pohyblivost
✔️ prémiové provedení
📌 od 1000 - 4000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#8LEGO Star Wars
Pro malé děti i dospělé
✔️ inspirované Star Wars
✔️ sběratelské modely
📌 od 1500 - 7000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení