Pro děti

Test 7 nejlepších cestovních postýlek: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší postýlky

Protože každý chce pro své děti to nejlepší, jistě hledáte i nejlepší cestovní postýlku, která vám bude sloužit mimo domov. Jak si ale vybrat v té záplavě možností? Jednoduché to není – zvlášť ne, pokud máte jen omezený rozpočet. Je třeba najít variantu, která za danou cenu poskytne co nejvyšší kvalitu. Podle čeho to ale zjistit? V našem článku rozebereme dětské postýlky na nejmenší součástky a poradíme vám, jak se v nich vyznat a jak najít výrobek, který bude odpovídat vašim potřebám a nárokům, ale i možnostem.

Cestovní postýlky jsou moderní a praktická záležitost. Jsou primárně určeny k tomu, aby mělo dítě komfort při občasném přespání na výletě, u prarodičů, na chatě nebo kdekoli jinde, kde nemá k dispozici svou vlastní, stálou postýlku. V případě zcestovalejších rodin ale může dítě trávit v cestovní postýlce i značnou část roku. V takovém případě je důkladný výběr a důraz na kvalitu o to zásadnější. Postýlka musí poskytovat dokonalé bezpečí a maximální pohodlí – zároveň ale musí splňovat nároky na skladnost, mobilitu a snadné sestavení.

V našem článku se podíváme na nejdůležitější faktory cestovních postýlek. Poradíme vám, podle jakých parametrů je vybírat, na co si dát pozor, čemu se vyhnout a co naopak požadovat. Díky tomu budete schopni sami najít optimální variantu, aniž byste podlehli reklamním trikům. Model, který se vám zalíbí, si vždy taky „prověřte“ v testech nebo uživatelských recenzích na internetu. Dozvíte se často překvapivé zkušenosti.

Nejlepší cestovní dětské postýlky na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Petite&Mars Koot

 Kvalitní produkt 
Rozměry: 120 x 60 cm
Materiál: kov + nylon
Hmotnost: 11 kg
Nosnost: 14 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1199 Kč Číst recenze
#2ZOPA Camping 2

 Skvělé recenze 
Rozměry: 120 x 60 cm
Materiál: kov + síťka
Hmotnost: 9,3 kg
Nosnost: 20 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1390 Kč Číst recenze
#3HAUCK Dream N Play Plus

 Skvělá hodnocení v Německu 
Rozměry: 120 x 60 cm
Materiál: kov + síťka
Hmotnost: 11 kg
Nosnost: 15 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1269 Kč Číst recenze
#4Drewex Kuba II se stahovací bočnicí

 Nejlepší dřevěná 
Rozměry: 120 x 60 cm
Materiál: borovice
Hmotnost: 10 kg
Nosnost: 18 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1850 Kč Číst recenze
#5Klups Safari

 Produkt roku 2018 
Rozměry: 120 x 60 cm
Materiál: borovice
Hmotnost: 13 kg
Nosnost: cca 15 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1410 Kč Číst recenze
#6CARETERO Medio

Rozměry: 120 x 60 cm
Materiál: kov + síťka
Hmotnost: 12,5 kg
Nosnost: 15 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1801 Kč Číst recenze
#7ZOPA Nanny

Rozměry: 120 x 60 cm
Materiál: kov + síťka
Hmotnost: 9,3 kg
Nosnost: 20 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1590 Kč Číst recenze

Jak vybrat cestovní postýlku

Jaké vlastnosti by měla postýlka mít? Podle čeho ověřit její bezpečnost? Co za doplňky pořídit, aby bylo toto zařízení praktické i pohodlné? To jsou jen některé z otázek, které se pokusíme zodpovědět v našem průvodci výběrem cestovní postýlky pro dítě.

Zaměříme se i na parametry, jako jsou materiály nebo rozměry. Taky vám představíme tři základní cenové skupiny, v nichž lze postýlky vybírat, a seznámíme vás ve stručnosti s tím, co v nich můžete očekávat. Zmíníme i několik ověřených a spolehlivých výrobců, u kterých můžete dobře nakoupit.

Cestovní vs. klasická postýlka

Klasická dřevěná postýlka

Tradiční dětská postýlka je obvykle dřevěná, opatřená ohrádkou a výše uloženým roštem pro matraci, někdy je možné umístit rošt ve více polohách. Alespoň jedna bočnice je vždy stahovací, aby byl možný snadný přístup k dítěti. Nohy jsou u některých typů na kolečkách pro snadnější přepravu.

Ačkoli jsou tyto postýlky obvykle rozložitelné, demontáž není úplně triviální záležitostí. Tyto postýlky jsou jednoduše určeny pro více méně stálé umístění. Jsou taky prostorné (nejčastěji 120 x 60 cm, ale i více). Tyto postýlky jsou vhodné pro děti od narození do cca 2 nebo i 3 let. Některé dražší modely lze i různě upravovat, aby postupně „rostly“ s dítětem a vydržely déle.

dětská postýlka

Cestovní postýlka

Cestovní postýlka je odlehčenou variantou té klasické. Nebývá ze dřeva, nýbrž jde obvykle o kovovou (hliníkovou) konstrukci opatřenou textilní ohrádkou a podložkou, na kterou je možné umístit matraci, případně sama jako matrace slouží. Cestovní postýlky mohou taky dosahovat rozměrů 120 x 60 cm, které odpovídají domácí verzi. Jsou ale snadněji složitelné a vždy opatřené kolečky. Cestovní postýlky mají nižší hmotnost a nosnost nanejvýš 15 kg.

Nevýhodou je umístění roštu, resp. podložky, až vespod postýlky. Pro rodiče je tedy obtížnější dosáhnout k menšímu dítěti. Tento problém lze snadno vyřešit například speciálním závěsným lůžkem, které lze do rámu vložit.

Cestovní postýlky jsou vhodné spíš pro občasné přespání miminka nebo dítěte. Pokud by ji mělo dítě využívat pravidelně, doporučujeme alespoň pořídit kvalitní matraci (třeba i skládací), která mu zajistí dostatečné pohodlí a optimální podmínky pro zdravý vývoj páteře.

Video

Způsoby využití a výhody cestovní postýlky

Proč pořídit cestovní postýlku a v jakých případech ji můžete využít?

 • Návštěvy u prarodičů – Navštěvujete často s dětmi jejich babičky a dědečky a zdržíte se třeba i na několik dní? V takovém případě byste přespávání neměli řešit jen nouzově a dítě by mělo mít vlastní postýlku. Pokud u prarodičů nemá stálé lůžko, může být cestovní varianta ideálním řešením.
 • Ohrádka na hraní – Cestovní postýlka může v podstatě splnit i účel ohrádky na hraní, kde dítě nemusí jen spát, ale tráví zde i bdělý čas. Postýlku navíc můžete dát klidně třeba na terasu či balkón nebo na zahradu a dítě tak může být na čerstvém vzduchu. V takovém případě ale jistě využijete i moskytiéru, která zabrání přístupu obtížného hmyzu.
 • Cestování a výlety – Cestovní postýlky jsou velmi skladné a snadno se rozkládají i skládají. Můžete je proto vzít s sebou i na dovolenou nebo výlet. Tohle zavazadlo navíc jistě zvládnete.
 • Stálé přespávání – Jak už bylo řečeno. Cestovní postýlky jsou sice komfortní, ale nejsou přímo určeny k trvalému používání. Přesto takto nezřídka slouží. Pokud pořídíte dobrou matraci, není to v podstatě žádný problém.

Bezpečnost

Pokud jde o výrobky pro děti, bezpečnost hraje vždy velmi důležitou roli. Platí to samozřejmě i u postýlek. Stejně jako u klasické varianty je i u té cestovní zásadní odolnost a stabilita. Postýlce nesmí hrozit převrhnutí. U novorozenců a kojenců tento problém zřejmě nenastane. Jakmile se ale dítě začne čileji hýbat a v postýlce řádit, je to o něčem jiném.

Důležitou součástí textilních stěn jsou taky síťovaná „okna“. Síťovaná bývá minimálně jedna delší strana. Toto řešení umožňuje jednak lepší výhled pro dítě, ale taky snadnější dohled rodičů. Lepší je i proudění vzduchu v postýlce.

Samozřejmostí je nepřítomnost jakýchkoli ostrých hrotů či nezaoblených hran a zpracování ze zcela nezávadných materiálů. Naštěstí není nutné dělat u každé postýlky zevrubnou kontrolu. Stačí se zaměřit na to, zda model splňuje přísnou evropskou bezpečnostní normu EN 716.

Materiál

Rám konstrukce cestovní postýlky je obvykle z lehkého, ale odolného kovu (hliníku). Textilní výplň může být z různých druhů materiálů a tkanin. Jasným favoritem je ale nylonová tkanina, která je velmi odolná a má dobré vlastnosti. Postýlka má obvykle i plastové součásti, např. kolečka, kryty na hrany apod. Zdravotní nezávadnost materiálů zajišťuje výše uvedená norma. Zaměřte se proto na postýlky, které ji splňují.

Možnosti, doplňky a příslušenství

Co může postýlka mít? Jaké prvky, zlepšováky a doplňky využijete? Pojďme se podívat na přehled těch nejčastějších a nejdůležitějších.

Kolečka

Kolečka jsou u cestovních postýlek standardem. Kvůli bezpečnosti bývají kolečka obvykle pouze na dvou nohách postýlky. Pokud jsou na všech, je nutné, aby byla opatřena brzdou. Kolečka jsou důležitá především, pokud budete postýlku přemísťovat na kratší vzdálenosti (např. přes den na terasu, v noci do ložnice).

Mantinel

Mantinely se týkají spíš klasických postýlek se šprušlemi. Chrání dítě před případným průvanem, zabraňují tomu, aby si dítě vzpříčilo mezi příčkami nohu nebo ruku. Zároveň zabraňují vypadávání předmětů, např. hraček, dudlíku apod.

dětská postýlka s mantinelem

Odepínací bok

U klasických postýlek bývá často stahovatelná bočnice. U cestovních postýlek tato možnost chybí. Některé jsou ale vybaveny odepínatelnou boční částí. To využijete i u starších dětí, kdy jim můžete umožnit průchod z a zpět do postýlky bez vaší asistence. Zapínání je obvykle na zip, vždy z vnější strany. Setkat se můžete i se suchým zipem, ale ten není příliš spolehlivý.

Přebalovací pultík

Toto je extra praktická specialita. Bohužel se vyskytuje jen u lepších a vybavenějších modelů. Postýlku lze jednoduše doplnit o speciální pult, na kterém je možné miminko i přebalovat. Na cestách tak postýlka plní účel dvou zařízení. Pult je možné velmi snadno nasadit i odejmout a nemá výraznější negativní dopad na hmotnost nebo skladnost postýlky.

Závěsné lůžko

O této pomůcce už padla zmínka. Závěsné lůžko je v podstatě nástavba, která se nasadí na konstrukci, aby bylo miminko uloženo výš a rodiče k němu měli pohodlnější přístup. Závěsné lůžko se používá u velmi malých dětí, zejména novorozenců a kojenců do několika málo měsíců věku (cca do 3). Dobře vybavené cestovní postýlky už umožňují i určité polohování hlavní podložky.

Monitor dechu

Spousta rodičů si vůbec nedokáže představit strávení noci bez tohoto zařízení. Přístrojů existuje několik typů, v principu jde o podložku, která snímá dech dítěte a v případě nenadálého výpadku okamžitě spustí poplach. Toto zařízení samozřejmě můžete používat i v cestovní postýlce.

Hrazda nebo hrací kolotoč

Pokud kupujete cestovní postýlku v plné výbavě, součástí bude možná i hrací hrazdička případně kolotoč. Tyto předměty slouží k upoutání pozornosti dítěte a jeho zabavení. Velmi malé dítě si dokáže i s takovou drobností nějakou chvíli vystačit a rodič tak získá trochu času na jiné činnosti.

Matrace

Matrace nemusí být součástí dětské cestovní postýlky. Při častějším přespávání byste ji ale měli pořídit. Možnosti jsou následující:

 • Molitanová matrace – Dříve běžné, dnes už příliš ne. Tyto matrace jsou příliš měkké a zaostávají za moderními variantami i v jiných ohledech (nejsou vzdušné). Pro občasné použití ale mohou dostačovat.
 • Pružinové matrace – Pro malé děti nejsou tyto matrace zrovna vhodné. Jsou nepřizpůsobivé a nepříliš hygienické. Jejich výhodou je ale dobrá prodyšnost a větratelnost.
 • Pěnové matrace – Kvalitní matrace mohou být z různých studených a paměťových pěn. Docení je ale spíš trochu starší děti.
 • Polyuretanové matrace – Při dostatečné hustotě pěny jde o poměrně dobré a cenově dostupné řešení.
 • Další možnosti – Existuje bezpočet materiálů a typů matrací. Každé řešení, stejně jako již zmíněné varianty, má své výhody i nevýhody. Vybírat můžete např. mezi kokosovými a jinými přírodními matracemi, taky matracemi latexovými – běžné jsou i různé kombinace. K dispozici jsou také skládací matrace do cestovní postýlky.

Ceny cestovních postýlek

Jakou částku si připravit, když uvažujete o pořízení cestovní postýlky pro dítě? Máme pro vás tři základní cenové kategorie a krátké shrnutí toho, co od nich očekávat.

Cestovní postýlky do 2000 Kč

Nejnižší, ale přesto nejbohatěji zásobená cenová relace, ve které můžete narazit na většinu nejprodávanějších cestovních postýlek. Pod tisíc korun jde cena spíš jen výjimečně. Kolem patnácti set už ale pořídíte kvalitní postýlku, pokud nejste příliš nároční. Vybavení samozřejmě nemusí být na nejvyšší úrovni. Důležitější je ale poctivé a odpovídající bezpečnost.

Cestovní postýlky do 4000 Kč

Zde už se můžete rozšoupnout. Najdete tu cestovní postýlky v luxusní výbavě a samozřejmě obvykle nezaostává ani kvalita zpracování. Přesto je třeba vybírat. Výrobci rádi prodají dráž zboží, které má ve skutečnosti nižší hodnotu. Nenechte se tedy napálit a nakupujte s rozmyslem. Při dobré volbě můžete sehnat špičkový model. Pokud vám stačí standard, bez obav se porozhlédněte v předchozí kategorii.

Cestovní postýlky nad 4000 Kč

Tady už výběr není tak velký. Zahrnuje především různé prémiové značky a exkluzivní modely. Můžete si zde přijít na své, pokud máte na cestovní postýlku velmi vysoké nároky a hledáte výrobek, který obstojí i při intenzivním užívání.

Nejlepší značky cestovních postýlek

Tápat ve velkém sortimentu cestovních postýlek může být frustrující. Máme pro vás proto výběr několika oblíbených značek, kterým se vám pokusíme trochu posvítit na cestu.

 • Petite&Mars – Tato značka má sice poměrně úzký výběr, ale specializuje se na cestovní modely a v tomto oboru je na špičce. Postýlky z její produkce patří k nejoblíbenějším a zároveň se těší skvělému hodnocení v testech cestovních postýlek. A cena je víc než příjemná.
 • Zopa – Značka nabízí velký sortiment a najdete u ní hned několik řad cestovních postýlek, např. Yoga či Travel. Zdaleka nejoblíbenější jsou ale modely Nanny, které lze rozhodně doporučit. Cenově se přitom pohybují okolo přívětivých 1500 Kč.
 • Caretero – Obrovský výběr postýlek převážně do 2000 Kč. Rozhodně mezi nimi lze najít kvalitní a spolehlivé modely.
 • Cosing – Tento výrobce nabízí několik i velmi levných modelů, ale je třeba být obezřetní. Nejlevnější postýlka rozhodně nemusí být nejvýhodnější koupí. V sortimentu ale najdete i kvalitní kousky.

Video

Nejčastější otázky nakupujících

Jaká je výška cestovních postýlek?

Obvyklá výška se pohybuje okolo 80 cm. Najdou se ale taky modely vysoké i 100 nebo více cm.

Kolik váží cestovní postýlky?

Cestovní postýlka většinou nepřidá vašim zavazadlům víc než 10 kg. Běžné jsou 8-9kg modely. Postýlky ale mohou být i výrazně těžší, např. okolo 20 kg nebo více. Nemusí to být samozřejmě nutně na překážku. Záleží na tom, jakým způsobem budete postýlku využívat.

Co znamená, když je postýlka polohovací?

Takové postýlky umožňují změnu nastavení roštu, například jeho výšky uvnitř konstrukce. Někdy je možné polohovat i samotný rošt. Např. tak, aby dítě spalo s vyvýšenou hlavičkou. U cestovních postýlek není polohovací rošt příliš častý. Týká se spíš velmi dobře vybavených modelů.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Petite&Mars Koot

 Kvalitní produkt 
Rozměry: 120 x 60 cm
Materiál: kov + nylon
Hmotnost: 11 kg
Nosnost: 14 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1199 Kč Číst recenze
#2ZOPA Camping 2

 Skvělé recenze 
Rozměry: 120 x 60 cm
Materiál: kov + síťka
Hmotnost: 9,3 kg
Nosnost: 20 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1390 Kč Číst recenze
#3HAUCK Dream N Play Plus

 Skvělá hodnocení v Německu 
Rozměry: 120 x 60 cm
Materiál: kov + síťka
Hmotnost: 11 kg
Nosnost: 15 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1269 Kč Číst recenze
#4Drewex Kuba II se stahovací bočnicí

 Nejlepší dřevěná 
Rozměry: 120 x 60 cm
Materiál: borovice
Hmotnost: 10 kg
Nosnost: 18 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1850 Kč Číst recenze
#5Klups Safari

 Produkt roku 2018 
Rozměry: 120 x 60 cm
Materiál: borovice
Hmotnost: 13 kg
Nosnost: cca 15 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1410 Kč Číst recenze
#6CARETERO Medio

Rozměry: 120 x 60 cm
Materiál: kov + síťka
Hmotnost: 12,5 kg
Nosnost: 15 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1801 Kč Číst recenze
#7ZOPA Nanny

Rozměry: 120 x 60 cm
Materiál: kov + síťka
Hmotnost: 9,3 kg
Nosnost: 20 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1590 Kč Číst recenze
0 Sdílení