Domácnost Pro děti

Nejlepší prací prášky vhodný pro miminka a děti: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší prací prášky vhodný pro miminka a děti
Chcete, aby se vaše miminko nebo i starší dítě cítilo vždy jako v bavlnce a nic ho netrápilo? Důležitým krokem k tomuto cíli může být i volba vhodného a šetrného pracího prostředku. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší prací prostředek pro miminka a děti.

Nejlepší prací prášky pro miminka a děti na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Frosch EKO hypoalergenní prací gel na kojenecké prádlo
✔️ Odstraní i odolné skvrny nejrůznějšího původu
✔️ Přírodní receptura
✔️ Žádná barviva ani konzervanty
📌 od 220 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Feel Eco Prací gel Baby
✔️ Pro praní bílého i barevného prádla
✔️ Účinný i při nízkých teplotách
✔️ Bez alergenů, parfemace a konzervantů
📌 od 205 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Lovela Baby 4,5 l / 50 PD
✔️ Vhodný pro novorozeňata už od prvního dne života i pro alergiky
✔️ Hypoalergenní složení
✔️ Efektivní odstraňování nečistot
📌 od 350 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4WaschKönig gel Sensitive 3,305 l / 110 PD
✔️ Šetrný k citlivé pokožce
✔️ Účinný od 30 °C do 95 °C
✔️ Vhodný i pro tu nejcitlivější pokožku
📌 od 170 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Batole prací prášek pro dětské prádlo 4,5 kg
✔️ Kvalitní prací prášek českého výrobce
✔️ Snížená dráždivost vůči citlivé pokožce
✔️ Vysoká prací účinnost
📌 od 350 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#6Attitude - Prací gel pro děti s vůní hruškové šťávy
✔️ Obsahuje více než 95 % biologicky rozložitelných složek
✔️ Velmi dobře funguje i při nízkých teplotách
✔️ Lze použít na přírodní i syntetické materiály
📌 od 300 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#7Dětský prací gel Bebble
✔️ Skvrny a nečistoty vyčistí i při teplotě 30 °C
✔️ Pro dětičky od narození 0+
✔️ Přírodní bylinné extrakty
📌 od 490 Kč
⭐ 92 % Číst recenze

Jak vybrat prací prášek pro miminka a děti

Důležité je vybrat si adekvátní formu prostředku, sledovat složení, ale zaměřit se i na správný postup praní včetně dávkování prostředku. S výběrem vám mohou pomoci i recenze pracích prášků pro miminka a děti.

Prášek, gel, nebo tablety?

Prací prostředky dnes existují ve více formách, takže klasický prášek už není jediná volba. A platí to i v případě pracích prostředků pro děti, které lze rovněž pořídit ve formě prášku, ale i gelu či tablet. Jaké výhody, nevýhody a specifika mají jednotlivé varianty?

Klasický práškový prostředek

Dekádami osvědčené řešení lze považovat za nejúčinnější volbu. V tom smyslu, že práškové prostředky jsou ideální na velmi ušpiněné prádlo. To se skutečně docela příznačně týká i oblečení pro děti a miminka, které bývá značně poznamenané zbytky jídla, ale třeba i nějakými nehodami, které nedokáže dostatečně zastavit plenka apod. Prášky si poradí i s velmi zažranými skvrnami a odolnou špínou.

Pokud používáte látkové pleny a hodně bílého oblečení, rovněž ho oceníte, protože na bílé textilie jsou prášky zvlášť účinné díky typicky výraznému obsahu bělidel. Naopak jsou prášky méně šetrné vůči barvám. Druhou nevýhodou je horší rozpustnost. Vhodné jsou spíše pro delší prací programy s teplotami na minimálně 40°C, jinak mohou na oblečení zanechávat stopy a zbytky prášku mohou být i dráždivé pro pokožku. Zvláště tu dětskou.

Gelové prací prostředky

Opravdu velké popularitě se v posledních letech těší gely, které nabízejí velmi praktické a šetrné řešení. S gely se skvěle manipuluje a velkou výhodou je skvělá rozpustnost. Pokud často perete na různé rychlejší programy nebo při nižších teplotách kvůli větší šetrnosti k prádlu i úspornosti a ekologičnosti, gely jsou pro vás jako stvořené.

Gely jsou navíc ideální na barevné i černé prádlo, protože jsou vůči barvám výrazně méně agresivní, zachovávají jejich zářivost. Jsou vhodné i pro jemnější prádlo a tkaniny. Gely jsou skvělé především pro prádlo, které je spíše méně či běžně ušpiněné než na prádlo velmi špinavé. Rovněž bílé prádlo nedokážou tak pěkně bělostně rozzářit.

Prací kapsle

Základní složkou kapslí je prací gel, takže jde de facto jen o jinou formu této varianty. Nicméně někdy je součástí i aviváž nebo odstraňovač skvrn apod. Jejich hlavním benefitem je tedy komfort, jednoduchost. Kapsli zkrátka hodíte přímo do bubnu pračky a nemusíte nad ničím přemýšlet, nic odměřovat, nalévat apod. Podobně jako prášky či gely se dělají varianty pro bílé či barevné prádlo i s univerzálním účinkem.

Nevýhodou kapslí je především neekonomičnost. Cena na jedno praní je zdaleka nejvyšší. Pokud vám to nevadí, zvažte ještě jeden nedostatek – totiž že kapsle jsou logicky standardizovány pro určité množství náplně (většinou na cca 4-5 kg). Pokud často perete různorodé množství náplně, kapsle nemusejí být zrovna dobrou volbou.

vypraté dětské prádlo

Prostředek na bílé či barevné prádlo a univerzální prostředky

Prací prostředky (všeho druhu) existují ve variantách specializovaných: na bílé, či naopak barevné prádlo. Velmi populární jsou v posledních aspoň dvou dekádách univerzální prostředky. Je ale lepší prádlo rozdělovat podle barev a používat speciální prášky, anebo je lepší prát vše dohromady s univerzálním práškem?

Vcelku logicky jde o rozpor mezi kvalitou výsledku na jedné straně a komfortem, praktičností na druhé. Univerzální prášky jsou vždy kompromisní varianta. Přesto je řada lidí upřednostňuje. Ušetří spoustu času, práce i místa – a to vytížení rodiče určitě ocení. Proto je spousta lidí používá i na dětské prádlo. Pokud však trváte na prádle jako ze škatulky, dokonalých barvách a zářivé bílé – dělení prádla je náročnější, ale lepší volba.

A perfekcionisté mohou využít i relativně moderní prášky na černé prádlo. Typicky jsou tyto prostředky v gelové, potažmo kapslové formě a zajistí nejlepší možné vyprání černých a velmi tmavých tkanin.

Jaké je složení pracích prostředků pro děti?

Jaké jsou typické látky v pracích prostředcích? Jaké mají jednotlivé složky účinky? A jaký mohou mít vliv na zdraví? Pojďme se na to podívat.

Tenzidy neboli povrchově aktivní látky

Představují zásadní složku. Snižují povrchové napětí a jsou to právě tyto látky, které se nejvíce podílejí na odstraňování skvrn a nečistot z textilií. Jsou přísně hlídané normami EU a schválené látky lze označit za ekologicky a zdravotně nezávadné.

Enzymy

Pomáhají odstranit některé druhy skvrn pocházející především z biologických zdrojů (jídlo apod.), ale obvykle nefungují při vysokých teplotách (nad 40°C).

Plnidla

Například sůl, síran sodný, soda bikarbona apod. Jde o látky bez jakýchkoli aktivních účinků. Slouží jen k „nafouknutí“ objemu prášku, abyste měli dojem, že je cenově výhodnější. Plnidla se hůře rozpouštějí a na textiliích mohou jejich zbytky ulpívat. Rozhodně je vhodné volit nejen pro děti prášky bez plnidel.

Fosfáty

Fosfáty jsou velmi kontroverzní látky, jejichž použití je omezováno. Mají škodlivý vliv na životní prostředí a potenciálně i na zdraví. Rozhodně je v prášku pro dítě nechcete mít! Ale nepleťte si je s fosfonáty, které změkčují vodu a nemají známé negativní účinky.

Bělidla

Obvykle na bázi peroxidu. Zajistí zářivější bílou, ale jsou nešetrné k barvám a textilii. Rovněž jsou toxické, ale v množství v pracích prostředcích se toxicita na vypraném prádle neprojeví. Ovšem pokud by dítě prášek pozřelo… to už je problém. Pokud chcete mít absolutně klidné spaní, raději se klasickým bělidlům vyhněte nebo zvolte prostředek s šetrnější variantou např. na bázi jedlé sody.

Aromata

Krásně vonící prádlo je lákavé, ale právě aromata jsou často tím, co způsobuje dráždivost v kosmetických i pracích prostředcích. Dráždivá nejsou všechna, ale obecně jsou aromata složky, na které je vhodné dát si pozor.

prádlo pro miminko

Je vhodné používat aviváž?

Aviváž patří mezi poměrně kontroverzní prostředky. Není zcela nezbytná, ale spousta lidí si bez ní neumí praní představit, protože prádlo je poté měkčí a voňavější. Dalším – méně patrným – účinkem je, že aviváž snižuje elektrostatický náboj, čímž zejména u syntetických textilií poskytuje lepší pocit při nošení a omezuje ulpívání prachu a nečistot a na prádle. Prádlo se taky lépe žehlí.

To vše se zdá být na první pohled jako logická volba pro dětské prádlo, ale pozor. Paradoxně může být právě aviváž kamenem úrazu a způsobovat podráždění. Aviváže se nedoporučují ani alergikům a citlivým osobám a i v případě dětí je třeba používání zvážit. Většinou se nedoporučuje u miminek a kojenců alespoň do cca 1 roku. Přestože se prodávají aviváže, které se mohou tvářit jako šetrné a nést označení jako „sensitive“ nebo „pro děti“ – realita tomu rozhodně nemusí odpovídat.

Samozřejmě to neznamená, že praní s aviváží u malých dětí automaticky vyvolá reakci. Spousta rodičů s aviváží bez problémů pere. Ale vyplatí se mít potenciální dráždivost aviváže na paměti. A pokud chcete dosáhnout podobných výsledků praní jako s aviváží, ale s nezávadnými a přírodními prostředky, zkrátka nalijte do pračky místo aviváže ocet. Stačí cca 1 dcl na pračku. Nemusíte se bát, že bude prádlo zapáchat nebo se poškodí. Ocet v přiměřeném množství má naopak velmi příznivé vlastnosti, dokonce likviduje i plísně.

Pozor na dávku!

Ať už jde o aviváž nebo samotný prášek, vždy je velmi důležité správné dávkování. Zvláště u dětí je důležité to s prostředky nepřehánět. Prostředky se pak nemusí dostatečně dobře rozpustit a riziko podráždění pokožky je vyšší. Příliš nízká dávka však samozřejmě zase vede k horším výsledkům praní, zvláště u více znečištěného prádla. Proto platí: Dvakrát odměřuj a jednou per!

Problém může nastat u kapslí, které nelze přizpůsobit množství či míře znečištění prádla. Kapsle jsou tedy vhodné spíše pro ty, kteří mají v praní jistou zavedenou rutinu, ze které nevybočují a vždy perou stejné množství obdobně znečištěného prádla. V domácnosti s dětmi je dodržování rutiny často dost problém a doporučujeme spíše přiklonit se k práškům nebo tekutým gelům. A to i z ekonomických důvodů.

Ceny pracích prášků pro miminka a děti

Kolik stojí kvalitní prací prostředek pro miminka? Zde je krátký přehled.

✅ Prostředky do 300 Kč

Menší balení do cca 3 kg/l nebo méně „prestižní“ značky, které však často nabídnou lepší, šetrnější složení než ty známé.

✅ Prostředky do 500 Kč

Větší balení prostředků a výrobky populárních a dražších značek.

✅ Prostředky nad 500 Kč

Velká a velmi velká balení a dražší značky. Ne vždy je však vysoká cena zárukou lepší kvality a šetrnosti.

Nejlepší značky pracích prášků pro miminka a děti

Které značky pracích prostředků pro miminka patří mezi osvědčené?

  • Jelínek Mimi – Varianta tradičního Jelena pro miminka, výborná kvalita.
  • Lovela Baby – Vynikající poměr ceny a kvality. Jeden z nejoblíbenějších prostředků pro děti.
  • Persil Sensitive – Persil pro děti a citlivou pokožku obecně. Dražší varianta.
ProduktInfoHodnocení
#1Frosch EKO hypoalergenní prací gel na kojenecké prádlo
✔️ Odstraní i odolné skvrny nejrůznějšího původu
✔️ Přírodní receptura
✔️ Žádná barviva ani konzervanty
📌 od 220 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Feel Eco Prací gel Baby
✔️ Pro praní bílého i barevného prádla
✔️ Účinný i při nízkých teplotách
✔️ Bez alergenů, parfemace a konzervantů
📌 od 205 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Lovela Baby 4,5 l / 50 PD
✔️ Vhodný pro novorozeňata už od prvního dne života i pro alergiky
✔️ Hypoalergenní složení
✔️ Efektivní odstraňování nečistot
📌 od 350 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4WaschKönig gel Sensitive 3,305 l / 110 PD
✔️ Šetrný k citlivé pokožce
✔️ Účinný od 30 °C do 95 °C
✔️ Vhodný i pro tu nejcitlivější pokožku
📌 od 170 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Batole prací prášek pro dětské prádlo 4,5 kg
✔️ Kvalitní prací prášek českého výrobce
✔️ Snížená dráždivost vůči citlivé pokožce
✔️ Vysoká prací účinnost
📌 od 350 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#6Attitude - Prací gel pro děti s vůní hruškové šťávy
✔️ Obsahuje více než 95 % biologicky rozložitelných složek
✔️ Velmi dobře funguje i při nízkých teplotách
✔️ Lze použít na přírodní i syntetické materiály
📌 od 300 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#7Dětský prací gel Bebble
✔️ Skvrny a nečistoty vyčistí i při teplotě 30 °C
✔️ Pro dětičky od narození 0+
✔️ Přírodní bylinné extrakty
📌 od 490 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
0 Sdílení