Pro děti

Nejlepší kojenecké lahve: TOP 8 produktů podle recenzí a testů

nejlepší kojenecké lahveKojení, spánek, kojení, spánek. Tak zhruba vypadá život miminka v prvních týdnech a měsících. V současné době se odborníci, včetně organizace WHO, shodují na tom, že přirozené kojení by mělo být jedinou, výlučnou stravou dítěte alespoň do půl roku věku. Ne vždy je to ovšem proveditelné – a to z mnoha a mnoha důvodů. Některé maminky mohou přijít o mléko velmi brzy, mohou je trápit záněty, nedostatky nebo přebytky mléka, kdy je třeba odstříkávat a následně krmit z lahve anebo dokrmovat umělým mlékem. Dříve nebo později se tak dítě seznámí s kojeneckou lahví, která se stane jeho blízkou kamarádkou většinou na poměrně dlouhou dobu. Z kojenecké lahve se později dítě může učit pít i vodu, než přejde na pokročilejší dětské lahve, nebo dokonce klasickou sklenici. Proto jsme pro vás připravili článek, ve kterém se budeme plně věnovat právě výběru nejlepší kojenecké lahve pro vaše miminko. Budeme přitom vycházet z testů, recenzí a odborných informací a zkušeností.

Většina miminek v rané části svého života vystřídá řadu lahví, rodiče často zkoušejí různé varianty, protože ne každé dítě chce pít z každé lahve anebo se ukáže, že některý typ není praktický z jiných důvodu. Tyto předměty se pak hromadí v často už tak dost dezorganizované domácnosti, nemluvě o zbytečných finančních nákladech. Přitom by často stačilo se nad volbou lahve trochu více zamyslet a pořídit rovnou takovou, u které je – na základě jejích parametrů – větší šance, že sklidí úspěch. V našem textů se proto zaměříme na nejdůležitější aspekty výběru kojenecké lahve, které se vyplatí vzít v úvahu.

Ačkoli vás čeká spíše souhrn informativních poznatků, tipů a rad, nebude chybět ani žebříček nejoblíbenějších současných produktů. Můžete se tak inspirovat a zjistit, které lahve se výrobcům zřejmě povedly. Velkou pomocí vám mohou být i uživatelské recenze kojeneckých lahví, kde se dozvíte přímé zkušenosti rodičů s danou lahví.

Nejlepší kojenecké lahve na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Philips Avent láhev Natural PP transparentní SCF693/17
Objem: 260 ml
⭐ 100 %260 Kč Číst recenze
#2Philips Avent Startovací sada Natural
Objem: 0m+ kojenecká láhev 2x125 ml
1m+ kojenecká láhev 2x260 ml
Ultrasoft dudlík 1 ks
Kartáč na čištění 1 ks
⭐ 100 %930 Kč Číst recenze
#3MAM láhev Anti Colic
Doporučované v Německu

Objem: 260 ml
⭐ 99 %170 Kč Číst recenze
#4Philips Avent skleněná láhev Natural bez BPA SCF673/17
Objem: 240 ml
⭐ 98 %350 Kč Číst recenze
#5Philips Avent SCF813/14 antikoliková
Objem: 260 ml
⭐ 96 %300 Kč Číst recenze
#6Elhée kojenecká antikoliková lahev Sand
Objem: 150 ml
⭐ 96 %780 Kč Číst recenze
#7Tommee Tippee
Closer To Nature Baby Bottles Set

Objem: 0m+ 3x260 ml
⭐ 96 %400 Kč Číst recenze
#8Suavinex antikoliková lahvička Zero AU
Objem: 180 ml
⭐ 94 %350 Kč Číst recenze

Nejlepší značky kojeneckých lahví

U kterých značek hledat kvalitu a nezávadnost?

 • Philips Avent – Jedny z vůbec nejoblíbenějších lahví na trhu. Velmi dobrý výběr, skvělá hodnocení a vynikající poměr ceny a kvality. Rozhodně dobrá volba.
 • Nuk – Převážně levnější, ale přitom poctivé a kvalitní (byť obyčejné) lahve, skvělý výběr, velmi populární značka.
 • Tommee Tippee – Kvalitní a oblíbené lahve a sady lahví, nechybí ani antikolikové varianty.
 • Suavinex – Obrovský výběr lahví a sad. Jde o spíše dražší značku vhodnou pro náročnější rodiče a děti.

Jak vybrat kojeneckou lahev

Podle čeho vybírat kojeneckou lahev? Jistěže jde o jednoduchou pomůcku, ve které není třeba hledat nějakou zásadní zápletku. Přesto existuje několik faktorů, které je vhodné před jejím pořízením zvážit. Jde především o volbu typu a tvaru lahve a materiálového zpracování jednotlivých částí. V našem textu se taky zaměříme na cenové hladiny těchto výrobků a zajímat nás budou i někteří výrobci, kteří nabízejí ověřenou kvalitu.

jak vybrat kojeneckou lahev

Materiálové zpracování lahve

Materiálové zpracování těla lahve představuje důležitou volbu, přestože běžných možností mnoho není. Lépe řečeno vybírat můžete prakticky ze dvou variant: skleněné a plastové lahve. Každá má svá pro i proti, ale u plastových lahví je třeba jistá obezřetnost.

Plastové lahve

Plastové kojenecké lahve dneska jednoznačně převažují nad skleněnými. Důvody jsou zřejmé, je to vyšší praktičnost. Plastové lahve mají minimální hmotnost a jsou prakticky nerozbitné, a tudíž bezpečné, což je v rukou dítěte zásadní. Údržba je rovněž relativně snadná a výhodou je i nízká pořizovací cena. Důležité je však brát ohled na kvalitu plastů.

V dnešní době se hodně mluví o rizikovosti některých látek, které se mohou z plastů uvolňovat. Nejčastěji se v tomto ohledu skloňují ftaláty (které se ovšem týkají měkčených plastů, zejména PVC) a bisfenol A známější pod zkratkou BPA. Právě BPA byl ve starších plastových lahvích běžně přítomen a uvolňoval se do vody/mléka tím víc, čím déle se lahev používala (a pod vlivem teplých tekutin).

Od roku 2011 naštěstí platí v EU zákaz výroby kojeneckých lahví s obsahem této látky. Dnešní lahve (a jiné dětské výrobky z plastu) jsou často označeny jako „BPA Free“ – tedy v tomto smyslu nezávadné. Doporučujeme proto kupovat pouze kvalitní kojenecké lahve domácí nebo Evropské výroby.

Skleněné lahve

I dnes se lze stále běžně setkat se skleněnými lahvemi, ačkoli je jich rozhodně menší výběr než plastových – a taky je zřejmě nekoupíte v každém supermarketu či drogérii. Skleněné lahve mají pár výhod i nevýhod. Zřejmou nevýhodou je vyšší křehkost, tudíž riziko rozbití a v nejhorším případě i poranění dítěte. U velmi malých miminek toto riziko ještě není zvlášť vysoké, ale děti od jistého věku věcmi rády tlučou a házejí a skleněná lahev pochopitelně nemusí takové zacházení vydržet, i když se ty lepší vyrábějí z odolného, např. borosilikátového, skla. Dále je lze ještě ochránit speciálním silikonovým návlekem. Nevýhodou je však taky vyšší hmotnost.

A nyní k výhodám. Skleněné lahve jsou zcela zdravotně nezávadné, což úplně nezaručí ani nejkvalitnější plast. Taky z hygienického hlediska jsou vynikající volbou. Sklo nepřebírá žádné pachy a je velmi snadno omyvatelné. Pokud jde o cenu, kvalitní skleněné lahve jsou v průměru obvykle o něco dražší než plastové. Rozdíly však nejsou nijak razantní.

miminko

Savička

Savička je část, kterou dítě z lahve nasává tekutinu. Tvarem se ještě budeme zabývat, teď nás zajímá materiál. V zásadě jsou dvě možnosti.

 • Silikonová savička je velmi oblíbená, je zdravotně nezávadná a vysoce hygienická, navíc měkká a příjemná na dotyk, lépe tedy napodobuje vlastnosti bradavky. Je ale méně odolná.
 • Latexová savička déle obstojí proti ohlodávání prvními zoubky. Je ale taky tvrdší a může dokonce vyvolat i alergické reakce. Pro malá miminka je tedy rozhodně lepší silikonová varianta. U starších, které již mají více zoubků a silnější skus, lze uvažovat o latexové.

Tvar savičky a průtok

A jak je to tedy s tvarem savičky? Dnes jsou na trhu v zásadě dvě varianty:

 • Kruhová savička je klasická a dítěti více připomíná tvar bradavky. Jde o dobrou volbu zejména pro malá miminka ještě bez zoubků.
 • Anatomická savička je speciálně tvarovaná tak, aby neomezovala růst zoubků a netlačila. Je tedy vhodnější pro starší miminka a děti již se zoubky.

Pokud jde o průtok, je vhodné volit takovou savičku, která odpovídá věku dítěte a tekutině, která jí bude protékat. Hustší tekutiny jako ovocné či zeleninové šťávy v pozdějším věku vyžadují silnější průtok než voda. Zároveň je třeba myslet na to, že velmi malá miminka potřebují poměrně nízký průtok – a to ze dvou důvodů.

Při silnějším průtoku by se mohla zalykat a kuckat mléko, za druhé je třeba, aby miminka uspokojovala svůj sací reflex. Ovšem každé miminko je jiné – a tak je třeba spíše vysledovat, jaká savička bude tomu vašemu vyhovovat. Některé miminka sají spíše slabě a mohou být z nízkého průtoku nešťastné a hladové.

Typ lahve

Podle tvaru lahve lze rozlišit několik typů. Každý má přitom něco do sebe.

 • Klasický tvar (vyšší, užší) – Praktické a osvědčené, sedí na ně většina náhradních saviček.
 • Široké hrdlo (nižší, širší) – Obtížnější převrhnutí, lépe se do nich sype mléko v prášku, lépe se i čistí.
 • Antikolikové lahve – Nejde ani tak o tvar jako speciální mechanismus, který zabraňuje tvoření vzduchu v lahvi. Pokud vaše dítko trápí koliky a bolesti bříška, vyzkoušejte tuto láhev.
 • Učící lahve – Nižší a širší lahve s oušky a savičkou, která by neměla sama protékat. Vhodné při učení samostatnému pití.

Závěrem

Při výběru lahve myslete i na snadnou údržbu, láhev by měla mít co nejméně dílů a minimum záhybů a členitostí. Lahev a všechny součásti před prvním použitím vyvařte (3-5 min) a totéž pravidelně opakujte. Pamatujte taky na to, že i při nejpečlivějším výběru se může stát, že dítě z lahvičky nebude chtít pít. Chyba nemusí být na straně lahve nebo špatného výběru, miminka a děti jen holt mají vlastní hlavu.

Video

Ceny kojeneckých lahví

Rodiče jsou v soustavném zápřahu výdajů, proto je nám jasné, že pro mnohé nebo většinu bude při výběru kojenecké lahve důležitá i cena.

✅ Kojenecké lahve do 200 Kč

Někde nad sto korunami začínají nejlevnější lahve. Nemusí jít přitom o nekvalitní výrobky. Mezi oblíbené a solidní dostupné značky patří například NUK.

✅ Kojenecké lahve do 400 Kč

Špičkový výběr, většina nejprodávanějších kojeneckých lahví. Vede zde například značka Philips Avent. Velmi kvalitní zpracování.

✅ Kojenecké lahve nad 400 Kč

Láhve pro náročné, ale častěji spíše sady lahví, případně i dalšího příslušenství, například náhradních saviček nebo čisticího kartáče.

Nejprodávanější kojenecké lahve na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Philips Avent láhev Natural PP transparentní SCF693/17
Objem: 260 ml
⭐ 100 %260 Kč Číst recenze
#2Philips Avent Startovací sada Natural
Objem: 0m+ kojenecká láhev 2x125 ml
1m+ kojenecká láhev 2x260 ml
Ultrasoft dudlík 1 ks
Kartáč na čištění 1 ks
⭐ 100 %930 Kč Číst recenze
#3MAM láhev Anti Colic
Doporučované v Německu

Objem: 260 ml
⭐ 99 %170 Kč Číst recenze
#4Philips Avent skleněná láhev Natural bez BPA SCF673/17
Objem: 240 ml
⭐ 98 %350 Kč Číst recenze
#5Philips Avent SCF813/14 antikoliková
Objem: 260 ml
⭐ 96 %300 Kč Číst recenze
#6Elhée kojenecká antikoliková lahev Sand
Objem: 150 ml
⭐ 96 %780 Kč Číst recenze
#7Tommee Tippee
Closer To Nature Baby Bottles Set

Objem: 0m+ 3x260 ml
⭐ 96 %400 Kč Číst recenze
#8Suavinex antikoliková lahvička Zero AU
Objem: 180 ml
⭐ 94 %350 Kč Číst recenze
0 Sdílení