Pro děti

Nejlepší EKO plenky na českém trhu / seznam TOP značek

Kolorky úvod Plenky jsou v období prvních let života dítěte důležitým tématem. Nezřídka možná i tématem číslo jedna. Někteří rodiče výběr příliš neřeší. Jiní si na něm z různých důvodů dávají naopak záležet. Ať už patříte do kterékoli skupiny, měli byste vědět, že kromě „běžných“ jednorázových plen existuje i varianta známá jako EKO plenky.

Nejde přitom jen o nějaký módní výstřelek a líbivou marketingovou nálepku. EKO pleny představují zásadní rozdíl, nejen pokud jde o šetrnost vůči přírodě, ale taky co se týká negativních dopadů na dětské zdraví. Je na čase vzít je v potaz. V dnešním článku proto najdete recenze na EKO plenky a výběr těch nejlepších na českém trhu. Nejdříve se ale podíváme na to, proč má smysl se EKO plenkami vůbec zabývat.

Test nejlepších EKO plenek podle naší redakce

ProduktInfoHodnocení
#1Kolorky
Náš vítěz
Původ: České plenky
Certifikáty: Oeko-Tex, Totally Chlorine Free, ISO 9001, SZÚ,…
📌 cca od 7 do 10 Kč / ks
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Moltex
Skvěle hodnocené
Původ: Německé plenky
Certifikáty: AllergyCertified, STANDARD 100 by OEKO, FSC®,…
📌 cca od 7 do 10 Kč / ks
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Muumi Baby
Doporučujeme
Původ: Finské plenky
Certifikáty: Nordic Ecolabel, Chlorine Free TCF 100 %, Certified for Sensitive Skin,…
📌 cca 11 Kč / ks
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Eco by Naty
Původ: Švédské plenky
Certifikáty: Asthma and Allergy Association, FSC, Ecocert, OK biobased
📌 cca 10+ Kč / ks
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Látkové pleny Breberky
Látkové BIO plenky
Původ: České plenky
Certifikáty: GOTS, Vegan Society
📌 cca 330+ Kč / ks
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6MonPeri
Původ: České plenky
Certifikáty: TCF, SZÚ, FDA,...
📌 cca 5+ Kč / ks
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
Recenze TOP značek prodávajících ekologické plenky

1. Kolorky

Kolorky

 Recenze KOLORKY  Kolorky jsou čistě české ekoplenky. Projekt vznikl v roce 2016, jde tedy o poměrně mladou, a navíc i malou firmu. Určité nadšení pro věc je z komunikace značky rozhodně znát. A co je důležitější, odráží se i v kvalitě výrobků. Ty můžete nakupovat v internetovém obchodě třeba na KupPlenky.cz. Najdete zde více produktů. Dětské textilie a doplňky, dekorace, dárky a další drobnosti. Jádrem nabídky jsou však plenky „Kolorky“.

Vyrábějí se z certifikované buničiny, japonského organického SAP gelu, přísně kontrolovaných, netoxických a recyklovatelných LDPE plastů, netkaných textilií a dalších striktně nezávadných, vysoce kvalitních materiálů. Kolorky se taky mohou pochlubit pořádnou plejádou certifikátů (např. Oeko-Tex, Totally Chlorine Free, ISO 9001, SZÚ,…). Kolorky navíc kladou důraz i na design, který je velice stylový.

Vybírat můžete hned z několika řad. Mezi nejoblíbenější patří Kolorky Deluxe Velvet Pants (plenkové kalhotky), Deluxe Velvet Love Live Laugh či Kolorky Night (noční pleny) nebo Kolorky Day Nature.

Obecně Kolorky vycházejí poněkud dráž než běžné levné pleny, ale nedá se říct, že by byly předražené. Pro zodpovědné a náročnější rodiče představují dobrou volbu.

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

2. Moltex

Plenky Moltex

 Recenze MOLTEX  Opravdu extrémní důraz na šetrnost vůči zdraví i přírodě kladou plenky Moltex. O tom svědčí i dlouhý a úctyhodný seznam certifikací – navíc od velmi autoritativních institucí. Moltex je německá značka s tradicí už od roku 1960. Jde o osvědčenou a vysoce oceňovanou značku.

Pokud jde o samotný výběr, Moltex nabízí jednorázové plenky i plenkové kalhotky. Plenek je šest variant (pro novorozence, Mini, Midi, Maxi, Junior a XL) odstupňovaných podle hmotnosti dítěte. Celkově od 2 až do 30 kg. Plenkové kalhotky jsou troje (Maxi, Junior, XL), celkově od 7 do 30 kg.

Kvalita je velmi vysoká. Poněkud vyšší je i cena. Opět však nijak neúnosně, kryje se s cenami dražších „obyčejných“ plenek. V průměru se pohybuje od cca 7 do 10 Kč/ks.

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

3. Muumi Baby

Muumi Baby jednorázové plenky

 Recenze MUUMI BABY  Finské plenky Muumi Baby se v názvu, ale i obrázku na obalech, odkazují na dílo slavné spisovatelky Tove Janssonové a její skřítky mumínky oblíbené v celém světě. Podstatnější však je, že tyto pleny z finské celulózy splňují nejpřísnější požadavky na BIO i EKO kvalitu, včetně biologické rozložitelnosti a naprosté absence jakýchkoli potenciálně rizikových látek či příměsí.

Muumi Baby jsou zkrátka plenky i pro opravdu náročné a ekologicky smýšlející rodiče, kteří chtějí pro své děti i životní prostředí udělat maximum. Kvalita se ovšem odráží i na ne zrovna lidové ceně. Za jednu plenku v průměru zaplatíte něco přes 11 Kč, což je opravdu dost.

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

4. Eco by Naty

 Recenze ECO by NATY  Další EKO volbou při výběru jednorázových plen mohou být velmi kvalitní plenky Eco by Naty. Jde o švédskou značku s 20 lety zkušeností, která nabízí i řadu dalších produktů v ekologicky laděném duchu (ubrousky, kosmetiku, hygienické potřeby).

EKO plenky této značky jsou až z 60 procent biologicky rozložitelné, nevyužívají žádné potenciálně zdraví nebo přírodě škodící látky, materiály či příměsi. Rozhodně ve své kategorii patří k tomu nejlepšímu, co je v současnosti k dostání. Tomu taky odpovídá cena. Pohybují se převážně v relaci 10 Kč a více za kus.

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

5. Látkové pleny Breberky

Breberky BIO Kalhotková plenka

 Recenze BREBERKY  Ačkoli jsme se věnovali převážně jednorázovým plenkám, stojí za to dát prostor i látkové variantě. Zvláště v podobě, v jaké ji nabízí česká značka Breberky. Nejde totiž o látkové pleny v klasickém provedení, nýbrž o plenky kombinující vlastnosti látkových a jednorázových plen.

Mají specifický střih na způsob jednorázovek. K tomu se přidává komfortní, trvanlivé zapínání na cvočky. Zároveň je možné je prát a používat dlouhodobě. Pochlubit se navíc mohou BIO zpracováním, takže do našeho žebříčku jistě zapadnou. Jistou nevýhodou je cena. Jedna plenka vyjde cca na 330 až 360 Kč. Nejspíš však vydrží déle než objem jednorázovek, které byste za tuto cenu nakoupili.

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

6. MonPeri

MonPeri-plenky

 Recenze BREBERKY  MonPeri je další česká značka, která se věnuje výrobě kvalitních EKO plen, ale i dalších výrobků pro děti a rodiče. MonPeri využívá až 70 % odbouratelných materiálů, samozřejmostí je absence jakýchkoli škodlivin, což potvrzuje mimořádně široká škála certifikátů.

A co je ještě lepší? Plenky MonPeri jsou levné. Dokonce – na poměry EKO plen – velmi levné. Pleny z řady Klasik EKO vycházejí na 5 Kč za kus, což je vynikající. I pleny EKO Comfort se drží na velmi příznivých 7 Kč za kus. Tato značka tedy rozhodně stojí za pozornost.

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

Výhody a nevýhody jednorázových plen

Jednorázové pleny jsou jedním z nejkomfortnějších a nejdůležitějších výdobytků moderní doby – samozřejmě v rámci kategorie péče o dítě. Přebalení jednorázovou plenou zvládne každý i s minimálními rodičovskými zkušenostmi. Pak ji stačí jednoduše zabalit například do sáčku a hodit do koše. Ale má to i svá úskalí. Tím je především nápor na životní prostředí. Jednorázové pleny představují obrovské množství odpadu.

Na kolik vás vyjde „plenkové období“?

Průměrná spotřeba jednorázových plen za celé plenkové období, které trvá do cca 2 až 3 let věku, může činit kolem 4500 až 5000 plen. A to i s přihlédnutím k tomu, že od cca 2 let už většina dětí potřebuje jen plenu na noc. Běžná cena 1 ks pleny se dnes běžně pohybuje i kolem 5 Kč (a to ještě spíš u těch levnějších). U různých speciálních a značkových plen nebo plenkových kalhotek může být i dvojnásobná. Při dané průměrné spotřebě je tedy celková cena plen (počítáno 5 Kč/ks) za plenkové období cca 22 500 až 25 000 Kč.

To není nijak málo. Přesto je většina rodičů ochotna tuto částku obětovat na oltář pohodlí. Jen málokteří sahají po tradičních látkových plenách. Nicméně, nutno poznamenat, že trend návratu k tradičnímu řešení roste. Výhody jednorázových plen však nelze rozhodně opomíjet. Ale jak se vyrovnat s nevýhodami? Zvlášť pokud vám životní prostředí není zrovna lhostejné? Jednou z možností jsou takzvané EKO pleny. Zkratka EKO pochopitelně odkazuje ke slovu „ekologické“…

Jaký dopad mají jednorázové plenky na dětské zdraví?

V tomto tématu nejde jen o prostředí, odpad a přírodu. Běžné plenky jsou vyráběny z velké části ze syntetických materiálů za přispění chemických látek. Buničinové savé jádro se bělí oxidem chloričitým. Plenka může obsahovat i škodlivé dioxidy, nebo dokonce toxický tributylcín (TBT). Ten je někdy považován za jeden z možných spolučinitelů nárůstu obezity (u dospělých i dětí) v posledních dekádách.

Dále je možné setkat se u plenek s nejrůznějšími dráždivými parfémy, barvivy (dětské potisky) a množstvím dalších pochybných látek. Není nijak výjimečné, že děti v plenkách trpí opruzeninami nebo i alergickými reakcemi. Obecně mohou mít látky obsažené v plenkách vliv na nervovou soustavu, imunitu, endokrinní systém, ledviny, reprodukční systém, a některé jsou dokonce prokázanými karcinogeny.

Co jsou EKO pleny?

EKO pleny mají představovat jistý kompromis mezi pohodlím a zdravím i ekologičností. Vyráběny jsou obvykle především z kvalitní celulózy. Ta pochází z hmoty rostlin, především dřevin, typicky z kontrolované a udržitelné produkce. I EKO pleny obvykle obsahují určitý podíl nutných syntetických látek. Výrobci se však snaží podíl minimalizovat, a především se vyhýbat problematickým složkám a chemikáliím (především TBT a dioxinům). Pleny tak mohou být do značné míry přirozeně rozložitelné a zároveň šetrné vůči zdraví dítěte.

Existuje tedy vůbec důvod, proč vyrábět „chemické“ pleny, když existuje očividně zdravější a šetrnější varianta?

Jako vždy jsou ve hře především peníze. Výroba EKO plen je dražší a náročnější. To se odráží na vyšší ceně (a/nebo nižších maržích). Na druhou stranu je nutné říct, že EKO plen je dnes opravdu obrovský výběr a zdaleka ne všechny jsou drahé. Existují i značky, které je nabízejí za cenu prakticky srovnatelnou s běžnými plenami. Rozdíly už tedy nejsou nijak markantní a zodpovědný rodič by měl rozhodně zvážit, zda nebudou EKO plenky lepší volbou.

BIO vs. EKO?

Kromě EKO plen se můžete setkat i s pojmem BIO pleny. Nejde přímo o synonyma, nicméně se jedná o tentýž přístup.

Obecně, dá se říct, platí, že BIO pleny jdou ještě o kus dál než EKO pleny. Jsou ryze z rostlinných, přírodních materiálů. Neobsahují žádné chemikálie. Veškeré materiály navíc pocházejí z udržitelné a kontrolované BIO produkce. Plenky jsou nejen zcela hypoalergenní, ale dokonce často i kompostovatelné (tyto vlastnosti však často mají i kvalitní EKO pleny).

BIO i EKO pleny jsou tedy dobrou, nebo alespoň lepší, volbou než „standardní“ jednorázové pleny, které ohrožují přírodu, a dokonce mohou mít negativní dopady i na zdraví dětí.

Nejprodávanější ekologické plenky dle Heureka.cz

ProduktInfoHodnocení
#1Kolorky
Náš vítěz
Původ: České plenky
Certifikáty: Oeko-Tex, Totally Chlorine Free, ISO 9001, SZÚ,…
📌 cca od 7 do 10 Kč / ks
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Moltex
Skvěle hodnocené
Původ: Německé plenky
Certifikáty: AllergyCertified, STANDARD 100 by OEKO, FSC®,…
📌 cca od 7 do 10 Kč / ks
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Muumi Baby
Doporučujeme
Původ: Finské plenky
Certifikáty: Nordic Ecolabel, Chlorine Free TCF 100 %, Certified for Sensitive Skin,…
📌 cca 11 Kč / ks
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Eco by Naty
Původ: Švédské plenky
Certifikáty: Asthma and Allergy Association, FSC, Ecocert, OK biobased
📌 cca 10+ Kč / ks
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Látkové pleny Breberky
Látkové BIO plenky
Původ: České plenky
Certifikáty: GOTS, Vegan Society
📌 cca 330+ Kč / ks
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6MonPeri
Původ: České plenky
Certifikáty: TCF, SZÚ, FDA,...
📌 cca 5+ Kč / ks
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení