Domácnost

Nejlepší odvlhčovače vzduchu: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší odvlhčovačeMáte potíže s vysokou vlhkostí vzduchu v obytných místnostech, koupelně nebo třeba sklepě a nedaří se vám jí zbavit? Vlhkost v bytě či domě je vážným problémem mnoha staveb a lokalit a boj s ní je někdy opravdu náročný. Samotné časté větrání nemusí zdaleka stačit a někdy ani není dost dobře možné. Jenže vysoká vlhkost může vést k celé řadě nepříjemností, mezi ty nejhorší lze počítat rozvoj plísní. V dnešním článku se proto podíváme jak vybrat nejlepší odvlhčovač vzduchu, který vám s udržením optimálních hodnot vlhkosti ve vnitřních prostorách pomůže. Nabídneme vám návod k výběru plný rad a tipů, ale i drobné recenze výrobců a mnoho dalších informací.

Odvlhčovače (nebo taky vysoušeče) vzduchu se stávají stále populárnější. A i když cena těch kvalitnějších a výkonnějších často není zrovna zanedbatelná, tato investice se může mnohanásobně vyplatit. Abyste si však mohli být jistí, že jste své finance vynaložili dobře, musíte taky věnovat dostatečnou pozornost výběru správného zařízení. Nedostatečně výkonný odvlhčovač bude pouze relativně nákladnou ozdobou interiéru. Stejně tak však není třeba hned sahat po nejšpičkovějším a nejsilnějším modelu, pokud potřebujete o pár procent stáhnout vlhkost v malé ložnici. Jednoduše řečeno – přístroj musí odpovídat potřebám, požadavkům a okolnostem.

Ačkoli bude hlavní část našeho návodu věnována spíše obecnému pojednání o těchto šikovných zařízeních, ani tentokrát vás neošidíme o žebříček aktuálně neoblíbenějších a nejlépe hodnocených modelů. Zároveň vám vřele doporučujeme, abyste využívali i uživatelských recenzí odvlhčovačů vzduchu, které jsou dostupné na internetu, případně odborných testů.

Nejlepší odvlhčovače vzduchu na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Vítěz cena / výkon
Sinclair CFO-16P
Odvlhčovací výkon (max.): 16 L/24h
Vzduchový výkon: 115 m3/h
Příkon: max. 245 W
Hlučnost: max. 41 dB
Objem nádržky: 2,5 l
Hmotnost: 10,5 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5000 Kč Číst recenze
#2Dobrý poměr cena / výkon
DOMO DO343DH
Odvlhčovací výkon (max.): 20 L/24h
Vzduchový výkon: 111-156 m3/h
Příkon: 235 - 440 W
Hlučnost: 39 dB
Objem nádržky: 2,5 l
Hmotnost: 13,8 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6000 Kč Číst recenze
#3Poloprofesionální použití
Remko ETF360
Odvlhčovací výkon (max.): 36 L/24h
Vzduchový výkon: 320 m3/h
Příkon: 550 W
Hlučnost: max. 53 dB
Objem nádržky: 6,5 l
Hmotnost: 16,5 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]14000 Kč Číst recenze
#4Oblíbená volba
Olimpia Splendid Aquaria Silent 15P
Odvlhčovací výkon (max.): 15 L/24h
Vzduchový výkon: 110 m3/h
Příkon: 210 W
Hlučnost: 36 dB
Objem nádržky: 2 l
Hmotnost: 12 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]6000 Kč Číst recenze
#5Cenový tip
Concept OV1000
Odvlhčovací výkon (max.): 0,6 L/24h
Vzduchový výkon: -
Příkon: 75 W
Hlučnost: 37 dB/48 dB
Objem nádržky: 1,5 l
Hmotnost: 2,2 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2500 Kč Číst recenze
#6Základní volba, malá účinnost
Ceresit Stop vlhkosti Aero 360°

Počet kusů v balení:
1
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]320 Kč Číst recenze

Jak vybrat odvlhčovač vzduchu

V případě odvlhčovače vzduchu by nás měl logicky zajímat v první řadě výkon. S tím však souvisí více parametrů – především je to odvlhčovací výkon či kapacita a v druhé řadě vzduchový výkon. Co tyto faktory vyjadřují, si povíme později.

Kromě nich vás mohou zajímat i mnohé další údaje, například to bude jistě spotřeba, ale důležitá může být i hlučnost, objem nádrže nebo třeba přítomnost některých funkcí. V našem návodu se nemůžeme vyhnout ani otázce ceny, která je taky leckdy směrodatná a úplně nakonec vás seznámíme s několika oblíbenými a osvědčenými značkami těchto zařízení.

Vysoušeč vs. zvlhčovač

Spousta lidí si pořizuje zvlhčovač a pak jsou tací, kteří naopak žádají odvlhčovač. Jak se v tom tedy vyznat? Je správné mít doma (nebo v jiném prostoru) vlhký, nebo suchý vzduch? Odpověď zní, že ani jedna varianta není správná. Přílišná vlhkost i příliš nízká vlhkost vedou k různým problémům. Paradoxně v obou případech hrozí obdobné zdravotní problémy, jako je rozvoj nebo zhoršení astmatu či alergií.

V případě vysoké vlhkosti je na vině především prostředí, které vyhovuje bujení plísní, roztočů a dalších zdravotně potenciálně závadných patogenů. Vlhkost v místnosti by se tedy měla pohybovat na optimální úrovni okolo 40-50 %, v zimě to může být i o něco více. Udržování přiměřené hladiny vlhkosti je důležité právě především např. pro alergiky či astmatiky, kteří příliš suchý nebo vlhký vzduch pociťují obvykle mnohem výrazněji a negativněji než ostatní.

Pokud vás často v průběhu celého roku trápí příznaky a neduhy jako pálení očí, ucpaný nos, časté rýmy, bolesti v krku či jiné záněty a onemocnění dýchacích cest, pocit únavy, popraskané rty, zhoršené projevy alergií apod. – pak je na místě zjistit, zda příčinou (nebo zhoršujícím faktorem) není právě nevhodná vlhkost vzduchu (ať už nízká, či vysoká).

Jak poznat, že je doma vlhko?

Jak poznat, že je ve vaší domácnosti příliš vlhko? Samozřejmě nejlepší variantou je pořízení vlhkoměru, což je zařízení, které vás vyjde na pár desítek až stovek korun. Upozornit vás však mohou i různé projevy vlhkosti jako např.

  • Rosení oken
  • Pocit zatuchlého vzduchu či zápachu po příchodu z venku
  • Vlhké stěny, mapy na stěnách či stropě
  • Plísně

K vysoké vlhkosti může značně přispět špatné nebo nedostatečné větrání. I v zimě je třeba větrat – a to ideálně po krátkou dobu (pár minut), ale intenzivně (okna dokořán). Vzduch se stihne vyměnit, aniž by došlo k výraznému snížení teploty. Zvýšenou vlhkost v bytě mohou mít do jisté míry na svědomí i kvalitní okna a zateplení obecně. Zateplování a izolace je jakousi modlou současnosti. Málokdy se mluví o odvrácené straně, jako je právě zadržování vlhkosti.

Odvlhčovací výkon

Jednoznačně jde o jeden z nejdůležitějších parametrů, který vypovídá o celkové efektivitě daného zařízení. Odvlhčovací výkon či kapacita se obvykle udává v litrech vody za 24 hodin. Udává tedy, jaké množství vody zařízení dostane ze vzduchu za jeden den. Z této hodnoty byste při výběru měli vycházet, ale údaj sám o sobě je poměrně abstraktní. Je tedy třeba mít ho s čím porovnat a udělat si představu, jaké parametry jsou vhodné pro jaké prostory. Máme pro vás alespoň stručnou nápovědu:

  • Do cca 15 l za den – Jde o zařízení vhodná pro méně náročný provoz a vhodná pro účinné vysoušení menších prostor s vysokou vlhkostí vzduchu. Kvalitní modely nabízejí účinnost od cca 10 l. U velmi malých a levných modelů (v řádech stovek korun) se údaj o odvlhčovacím výkonu často ani nedozvíte, je nutné počítat s tím, že je třeba i velmi výrazně nižší než 10 l/den. Takové přístroje se nehodí k efektivnímu vysoušení opravdu vlhkých prostor, ale mohou posloužit k mírnému lokálnímu snížení vlhkosti.
  • Do cca 30 l za den – Střední třída odvlhčovačů s již poměrně vydatným výkonem pro účinné vysoušení větších a rozlehlejších prostor.
  • Do cca 50 l za den – Velmi výkonné přístroje pro vysoušení i rozlehlých vlhkých prostor. Pro náročné použití.
  • Nad 50 l – Přístroje pro velmi náročné použití. Obvykle se používají spíše v komerčních nebo průmyslových prostorách, čemuž nasvědčuje i výrazná cena. Jsou určeny pro výrazně vlhké prostory, které je nezbytně nutné průběžně a vysoce efektivně vysoušet. Podobné přístroje mohou dobře pomoci i při např. vysoušení zatopených prostor apod.

Rychlost průtoku vzduchu

Dalším údajem, který souvisí s výkonem a efektivitou vysoušeče, je rychlost průtoku vzduchu. Tato hodnota bývá většinou vyjadřována v metrech krychlových za hodinu (m3/h), ale setkat se můžete i s litry za hodinu. Nejde o nic jiného než o objem/množství vzduchu, který přístrojem za daný časový úsek projde. Za plně vyhovující lze zpravidla považovat výkon, který se rovná trojnásobku objemu místnosti (délka x výška x šířka místnosti). Čili menší místnost o objemu do cca 30 m3 by měl efektivně obsloužit vysoušeč s rychlostí průtoku vzduchu okolo 90 m3/h.

Objem nádrže, odvod vody

Důležitou součástí odvlhčovače je i sběrná nádoba na vodu, kterou zařízení ze vzduchu odstraní. Kapacita nádob se pohybuje od méně než 3 l u menších modelů po 10 i více litrů u výkonných zařízení. Velikost nádoby ovlivní jednak, jak často budete muset vodu vylévat, ale taky celkové rozměry přístroje. Je tedy třeba hledat vhodný kompromis mezi rozměry a mobilitou na jedné straně a kapacitou a komfortem na druhé. Další možností je přímý odvod vody pomocí hadice vedoucí např. do odpadu nebo na jiné vhodné místo.

Příkon

Jsou vysoušeče žrouti elektrické energie? Zpravidla to není tak strašné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Příkon i poměrně solidních domácích modelů se často drží na desítkách nebo okolo stovky W, což není zásadní rána pro rozpočet. Samozřejmě u velmi výkonných a průmyslových modelů jde příkon do mnoha stovek W, taková zařízení se však obvykle nepoužívají pro běžné udržování příznivé hladiny vlhkosti v domácnosti, ale k mnohem náročnějším účelům.

Hlučnost

Zde velmi záleží na typu a výkonu přístroje. Například malinké, domácí absorpční odvlhčovače, které se ani nezapojují do elektřiny, jsou zcela bezhlučné. Jejich výkon je ovšem naprosto minimální. Výkonnější kondenzační modely s ventilátorem produkují hluku více. Rozdíly mohou být značné. Většina přístrojů se pohybuje v rozmezí cca 30 až 45 dB. Vysoce výkonné přístroje přesáhnou i 50 dB, ty už ale nejsou určeny pro denní provoz v bytových prostorách.

Funkce

Jaké může mít zvlhčovač speciální funkce? Zde jsou alespoň ty nejzajímavější z nich:

  • Časovač – Nastavení, kdy bude přístroj v provozu.
  • Vlhkoměr – Velmi praktický snímač aktuální hladiny vlhkosti prostoru.
  • Automatické vypnutí – Obvykle při plné nádrži, u lepších modelů při dosažení požadovaných hodnot vlhkosti apod.
  • Čistič vzduchu – Odvlhčovač může být kombinován s filtračním čištěním vzduchu, UV lampou či např. ionizátorem.
  • Regulace výkonu – Velmi užitečná funkce u výkonnějších přístrojů.

Video

Ceny odvlhčovačů vzduchu

Za kolik lze pořídit kvalitní odvlhčovač vzduchu? V následujícím přehledu se podíváme na tři základní cenové kategorie těchto přístrojů.

✅ Odvlhčovače do 1000 Kč

V této ceně nekoupíte žádný výkonný přístroj, nýbrž pouze tzv. absorpční odvlhčovače s minimální efektivitou. Jejich výhodou je zcela tichý chod a taky nezávislost na elektřině. Jsou vhodné pro lokální, lehkou úpravu vlhkosti vzduchu.

✅ Odvlhčovače do 10 000 Kč

V této ceně najdete drtivou většinu modelů pro domácí použití a taky většinu nejprodávanějších odvlhčovačů vůbec. Výkon je velmi různorodý. Od modelů pro menší místnosti až po silné a dobře vybavené přístroje s odvlhčovací kapacitou někdy i 30 nebo více l za den.

✅ Odvlhčovače od 10 000 Kč

Velmi výkonné modely určené především pro náročné, komerční či průmyslové použití. Mohou se uplatnit např. při vysoušení zatopených prostor apod.

Nejlepší značky odvlhčovačů vzduchu

Na závěr zbývá představit několik populárních značek, které se zabývají výrobou kvalitních odvlhčovačů.

  • Arie – Značka nabízí kvalitní a taky designové modely vhodné do domácnosti. Cena obvykle okolo 5 tisíc a velmi slušný výkon.
  • Rohnson – Slušný výběr kvalitně zpracovaných a výkonných modelů v cenách obvykle od cca 4 tisíc korun.
  • Master – Především průmyslové, vysoce výkonné modely v cenách od 10 tisíc.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Vítěz cena / výkon
Sinclair CFO-16P
Odvlhčovací výkon (max.): 16 L/24h
Vzduchový výkon: 115 m3/h
Příkon: max. 245 W
Hlučnost: max. 41 dB
Objem nádržky: 2,5 l
Hmotnost: 10,5 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5000 Kč Číst recenze
#2Dobrý poměr cena / výkon
DOMO DO343DH
Odvlhčovací výkon (max.): 20 L/24h
Vzduchový výkon: 111-156 m3/h
Příkon: 235 - 440 W
Hlučnost: 39 dB
Objem nádržky: 2,5 l
Hmotnost: 13,8 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6000 Kč Číst recenze
#3Poloprofesionální použití
Remko ETF360
Odvlhčovací výkon (max.): 36 L/24h
Vzduchový výkon: 320 m3/h
Příkon: 550 W
Hlučnost: max. 53 dB
Objem nádržky: 6,5 l
Hmotnost: 16,5 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]14000 Kč Číst recenze
#4Oblíbená volba
Olimpia Splendid Aquaria Silent 15P
Odvlhčovací výkon (max.): 15 L/24h
Vzduchový výkon: 110 m3/h
Příkon: 210 W
Hlučnost: 36 dB
Objem nádržky: 2 l
Hmotnost: 12 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]6000 Kč Číst recenze
#5Cenový tip
Concept OV1000
Odvlhčovací výkon (max.): 0,6 L/24h
Vzduchový výkon: -
Příkon: 75 W
Hlučnost: 37 dB/48 dB
Objem nádržky: 1,5 l
Hmotnost: 2,2 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2500 Kč Číst recenze
#6Základní volba, malá účinnost
Ceresit Stop vlhkosti Aero 360°

Počet kusů v balení:
1
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]320 Kč Číst recenze
0 Sdílení