Domácnost Kuchyně

Nejlepší mlýnky na pepř: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší mlýnky na pepř Mlýnky různého druhu patří mezi vůbec nejtradičnější vybavení kuchyně. Už od neolitu byly základní součástí domácnosti kamenné mlýnky na obilí – žernovy. Jejich variace se i v u nás leckde používaly až do 20. století. V některých zemích se s nimi můžete dokonce setkat dodnes. Mlýnky na mák či maso nebo i kávu jsou další pomůcky, které se i dnes vyskytují v kuchyních. Zejména u náročnějších kuchařů a kuchařek. A co mlýnky na koření?

I ty bývaly kdysi běžné. Když se koření začalo prodávat v sáčcích, ustoupily mlýnky trochu do pozadí. Dnes se vracejí na scénu. Opojení z jednoduchého, ale ne zrovna elegantního řešení vystřídala touha po návratu ke kultivovanější tradici. Vůně čerstvě namletého koření je přece jen trochu jiná liga než podivná zatuchlá hmota v plastovém pytlíku. Pokud jste se rozhodli, že je na čase svou kuchyni provonět kořením a pořídit si mlýnek, pak jste tady správně. V dnešním článku se budeme věnovat právě výběru nejlepšího mlýnku na pepř, sůl i další koření. Poradíme vám, jak se vyznat v nabídce – a jak najít optimální variantu vzhledem k vašim nárokům a možnostem. Najdete zde i přehled cenových relací nebo krátké recenze některých významných výrobců.

Mlýnků na koření existují různé varianty. Může jít o pomůcky za pár desítek korun, ale stejně tak můžete sáhnout po mlýncích za mnoho set nebo i tisíc a více korun. Velmi důležitou roli zde přitom hraje design a materiálové zpracování, ale i kvalita mlecího mechanismu nebo způsob použití. Výběr tedy nemusí být úplně jednoduchý, pokud si na něm chcete dát záležet a nesáhnete po prvním nejlevnějším výrobku.

V našem dnešním průvodci najdete zajímavé a především praktické rady k výběru. Navíc pro vás máme žebříček oblíbených kousků. Ty patří k nejprodávanějším a nejlépe hodnoceným modelům v testech a uživatelských recenzích mlýnků na pepř a koření. Tyto recenze mohou být případným užitečným zdrojem poznatků před nákupem. Můžete těžit ze zkušeností zákazníků, kteří daný produkt vyzkoušeli před vámi.

Nejlepší mlýnky na pepř na trhu

PořadíProduktInfoHodnocení
#1Kampotský pepř - mlýnek CeraCut®
Včetně prémiového Kampotského pepře
✔️ S patentovaným mlecím mechanismem CeraCut®
✔️ Prémiové zpracovaní
✔️ Skvělé jako dárek
✔️ Německá výroba
✔️ Unikátní dřevěná textura mlýnku
📌 od 1999 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Mlýnek na pepř Tescoma GrandCHEF
Nejprodávanější mlýnek na pepř
✔️ Kvalitní mlecí mechanismus
✔️ Speciálně tvrzená keramika a odolný plast
✔️ S nastavitelnou hrubostí mletí
✔️ Opatřen víčkem pro zachytávání zbytků koření
📌 od 320 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Dvojitý mlýnek DUOMILL
Nejlepší dřevěný
✔️ Multifunkční využití pro dva druhy pepřů zároveň
✔️ S patentovaným mlecím mechanismem CeraCut®
✔️ Možnost zakoupit včetně Kampotského pepře (nejlepší pepř na světě)
📌 od 1899 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#4Mlýnek na pepř Peugeot Madras
✔️ Designový mlýnek na pepř
✔️ Z olivového dřeva s nádhernou kresbou, kombinovaný s nerez ocelí
✔️ Velký zásobník na koření
📌 od 1330 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
#5WMF Ceramill® Nature 652314500
Nejhezčí sada mlýnků
✔️ Dřevěné mlýnky na pepř a sůl
✔️ S keramickými mlecími strojky s dlouhou životností Ceramill®
✔️ Snadno se plní a lze je mýt v myčce
✔️ Horní část vyrobena z nerezové oceli Cromargan® a dubového dřeva
✔️ Záruka 10 let na keramický mlýnek
📌 od 1380 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#6Elektrický mlýnek na pepř a sůl PRESIDENT, 2 v 1
Elektrický
✔️ Spolehlivý elektrický mlýnek na pepř a sůl 2 v 1
✔️ Oddělené komory
✔️ Každá komora má keramický mlecí mechanismus
✔️ Nadstandardní záruka 5 let!
📌 od 760 Kč
⭐ 95 % Číst recenze

Nejlepší značky mlýnků na pepř a koření

Které značky výrobců mlýnků se mohou pochlubit vysokým poměrem ceny a kvality?

  • Mlýnek od Kampotský Pepř – na webu KampotskyPepr.cz najdete ty nejkvalitnější mlýnky pro náročné uživatele a fajnšmekry. DUOMILL umožňuje využití dvou pepřů zároveň, CrushGrind® jsou skandinávské mlýnky vysoké kvality a německé mlýnky s mlecím mechanismem CeraCut® zase patří k těm nejoblíbenějším. Podívejte se na kompletní nabídku zde.
  • Tescoma – Obrovský výběr velmi kvalitních a krásných mlýnků. Tato značka patří k nejprodávanějším. Spíše vyšší ceny. Zakoupit můžete na oficiálním eshopu Tescoma.cz.
  • Peugeot – Skvělý výběr prémiových mlýnků na koření a pepř. Tradiční i moderní designy. Vesměs však jde o drahé až velmi drahé mlýnky pro náročné.
  • Lamart – Dostupná alternativa. Velký výběr mlýnků v ceně nejčastěji do 200 Kč. Solidní kvalita.
  • Orion – Populární a cenově často velmi dostupná značka. Slušný výběr.

Jak vybrat mlýnek na pepř

Podle čeho vybírat mlýnek na koření, sůl a pepř? Nejde o nijak technicky složité propriety, jejichž výběr by vyžadoval studium rozsáhlého listu specifikací. Měli byste se však zamyslet nad způsobem použití mlýnku a nad tím, jaký typ a kvalitu požadujete. Možností je poměrně dost. Pokusíme se vám je srozumitelně představit s důrazem na typické vlastnosti, výhody i nevýhody.

Mlýnky na koření včera a dnes

Jak jsme zmínili již v úvodu, mlýnky patří k velmi prastarému typu vybavení domácnosti. Mlýnky na obilí představovaly v minulosti životní nutnost potřebnou ke zpracování elementárního typu potravy. Tedy obilnin. S rozvojem mlýnů a mlynářství se domácí žernovy stávaly méně nezbytnou a běžnou záležitostí. Ale objevovaly se jiné mlýnky, už možná méně nezbytné, spadající už spíše do sféry kulinářství. Mlýnky na koření jistě patřily do této kategorie.

Klasické varianty byly uváděny do chodu kličkou, která pohybovala drážkovaným mlecím kamenem. Přitlačováním bylo možné ovlivnit hrubost mletí díky pružině v ústrojí. Dnešní mlýnky už obvykle kličku nepoužívají, většina z nich je opatřena poněkud úspornějším a praktičtějším prstencovým otočným mechanismem. V praxi zkrátka otáčíte část mlýnku kolem své osy.

jak vybrat mlýnek na pepř

Ruční mlýnky

V současnosti se prodávají dva hlavní druhy mlýnků – alespoň pokud jde o způsob „pohonu“. Na tradiční mlýnky navazují ruční modely. Vyrábí se z nejrůznějších materiálů a materiálových kombinací a v nejrozmanitějších designech. Výběr je tudíž velmi slušný.

Kvalitní mlecí ústrojí je základ

U ručního mlýnku je vhodné zaměřit se na kvalitu zpracování mechanismu a použité materiály. Opravdu poctivý model zajistí precizní, hladké a plynulé mletí. Bude spolehlivě sloužit velmi dlouho. Velmi laciné kousky mohou rychle ztrácet své vlastnosti. Mechanismus se zadrhává, mletí je pomalé, nedokonalé. Doporučujeme tedy sáhnout po kvalitnější a trvanlivější variantě. Vodítkem může být nejen cena, ale i značka anebo výsledky v recenzích či testech mlýnků na pepř a koření.

Výhody a nevýhody ručního mlýnku

Ruční mlýnek má několik zřejmých výhod. V první řadě je vždy připraven k použití. Nepotřebuje žádný zdroj energie kromě vaší vlastní síly. Mlýnky na koření přitom nejsou pomůcky, které by vyžadovaly zvlášť rozvinutou muskulaturu nebo u jejichž používání byste se vydatně zapotili. Mnohé přitom umožňují i nastavení hrubosti mletí (o tom ještě později).

Nevýhoda tkví zcela zjevně v nutnosti využití manuální práce. Při ovládání ručního mlýnku (ač třeba malého) jsou navíc zapotřebí obě ruce. Pokud např. pracujete s masem, vejci, těstem apod., musíte se buď častěji umývat, nebo hrozí nehygienické ušpinění mlýnku ve větší míře než u elektrického modelu.

Elektrické mlýnky

Druhou zásadní variantou jsou elektrické mlýnky. Napájeny nebývají ze sítě, ale bateriemi. Obvykle se používají běžné tužkové baterie (AA nebo AAA). Mlýnek se uvádí do chodu stisknutím tlačítka.

Z těchto základních vlastností vyplývá několik výhod i nevýhod. Výhodou je velmi pohodlné a bezpracné používání. Mlýnek stačí držet v jedné ruce. Při práci s některými surovinami tak stačí mít jednu „čistou“ ruku na dochucování. Hygieničnost a komfort jsou tedy na vyšší úrovni. V jiných ohledech však elektrické provedení zaostává.

Hlavní nevýhodou je především právě bateriové napájení. Často je potřeba i 6 tužkových baterií. To je další, ne úplně zanedbatelný, výdaj. Může se navíc stát, že baterie dojdou v tu nejnevhodnější dobu. Se slabými bateriemi navíc přístroj ztrácí stabilní výkon. Elektrický mechanismus může být taky náchylnější k poruše – zvlášť pokud jde o levný, méně kvalitní model. Další nevýhodou je obvykle vyšší hlučnost těchto mlýnků oproti ručním.

Navzdory těmto nevýhodám jsou elektrické mlýnky velice populární, patří k nejprodávanějším. Výběr je dnes už zřejmě větší a rozmanitější než u ručních modelů. V cenách navíc nebývá nutně zásadní rozdíl. Ruční i elektrické modely pořídíte v nejrůznějších relacích.

Jednorázové vs. stálé mlýnky

Z hlediska možnosti opakovaného použití existují dva druhy mlýnků na pepř a další koření. Výrazně levněji lze pořídit jednorázové mlýnky. Často jsou v sadách a vždy jsou již naplněny patřičným kořením, pepřem či solí. Cena těchto mlýnků se pohybuje v řádu desítek až nižších stovek korun (za sady). Zpracování těla i mlecího ústrojí je obvykle plastové, s velmi omezenou životností i výkonem.

Mlýnky obvykle neoplývají nijak skvělým designem. Jsou spíše alternativou pytlíků pro dochucování přímo při vaření než na stole. Po vypotřebování obsaženého koření je mlýnek (stejně jako pytlík) určen na vyhození.

Mlýnek lze obvykle určitými metodami (např. pomocí příborového nože a jisté míry násilí) otevřít, znovu naplnit a zase používat. Otevírání je však pracné a mlecí ústrojí typicky natolik nekvalitní, že to má význam snad jen pro nejméně náročné uživatele.

Mlýnky pro opakované použití jsou kvalitnější a uzpůsobené k jednoduchému otevření a znovu naplnění. Pokud jde o kvalitní výrobek (bez ohledu na to, zda ruční či elektrický) mohou vydržet dlouhé roky a pracovat velmi spolehlivě a hladce. Na design je často kladen velký důraz, proto bývají tyto mlýnky vhodné nejen pro vaření, ale i samotné stolování.

Je možné v mlýnku střídat druhy koření?

Spoustu lidí asi napadne tato důležitá otázka. Ano, mechanicky tomu obvykle nic zvláštního nebrání. Mlýnky na opakované použití se většinou prodávají prázdné a můžete je naplnit čímkoli. Na druhou stranu je výhodnější jeden mlýnek používat vždy na stejné koření.

Důvodem je, že výrazné pachy a chutě koření ulpívají v nádobce, otvoru i v mechanismu, takže může docházet k jejich mísení. Opravdu důkladné čištění je náročné. V mnoha ohledech dává smysl mít zkrátka jeden mlýnek na jedno konkrétní koření.

Kombinované mlýnky

Pokud vám připadá, že mít speciální mlýnek na pepř, sůl, oregano, majoránku či další koření zvlášť je příliš nepraktické, neskladné nebo neekonomické, existují i varianty různých „multi“ mlýnků na způsob 2 (nebo více) v jednom. Řešeny mohou být například pomocí výměnných nádob nebo jiným způsobem. Výběr je ovšem omezenější. Výsledek navíc ne vždy musí být tak praktický, jak by se mohlo zdát. Přesto jde jistě o alternativu, která stojí za úvahu.

Materiálové zpracování

Materiálové zpracování těla mlýnku se může značně různit. U levných, zejména jednorázových modelů se nejčastěji setkáte s levným plastem. Ty lepší využívají kvalitnější plast, nerez nebo keramiku, tradiční je dřevěné zpracování.

V současnosti bývá nádobka na koření nejčastěji transparentní. Možností je např. průhledný plast, akryl, sklo… toto řešení je samozřejmě praktické, protože vidíte, kolik koření je v zásobníku.

Velmi podstatné je ovšem zpracování mlecího ústrojí. U kvalitních mlýnků se dnes setkáte především s keramickým mlecím mechanismem. Jde o velmi kvalitní, trvanlivé řešení. Další možností je nerez. U nejlevnějších (jednorázových) modelů je to i plast.

Regulace hrubosti mletí

U kvalitnějšího mlýnku je tato funkce na místě. Můžete si zvolit hrubost dle libosti a potřeby. U tradičnějších modelů bývá mechanismus řešen pomocí kovového šroubku na hlavici mlýnku. U modernějších nejčastěji pomocí otočného prstence.

mlýnky na pepř a korení

Ceny mlýnků na pepř a koření

Kolik stojí kvalitní mlýnek na pepř nebo jiné koření? Zde je základní, orientační přehled cenových relací.

✅ Mlýnky do 100 Kč

Nejlevnější jsou jednorázové mlýnky, ale v této ceně lze najít i modely pro opakované použití. Zpracování a design budou na základní úrovni. Spíše plastové provedení.

✅ Mlýnky do 500 Kč

Velký výběr kvalitních elektrických i ručních mlýnků. Vybere si většina zájemců. Různá designová řešení.

✅ Mlýnky nad 500 Kč

Především sady anebo exkluzivní modely pro náročné a velmi náročné zájemce. Obrovský výběr.

Nejprodávanější mlýnky na pepř (kořenky)

Nejprodávanější mlýnky na pepř (kořenky) podle nákupního portálu Heureka.cz

PořadíProduktInfoHodnocení
#1Kampotský pepř - mlýnek CeraCut®
Včetně prémiového Kampotského pepře
✔️ S patentovaným mlecím mechanismem CeraCut®
✔️ Prémiové zpracovaní
✔️ Skvělé jako dárek
✔️ Německá výroba
✔️ Unikátní dřevěná textura mlýnku
📌 od 1999 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Mlýnek na pepř Tescoma GrandCHEF
Nejprodávanější mlýnek na pepř
✔️ Kvalitní mlecí mechanismus
✔️ Speciálně tvrzená keramika a odolný plast
✔️ S nastavitelnou hrubostí mletí
✔️ Opatřen víčkem pro zachytávání zbytků koření
📌 od 320 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Dvojitý mlýnek DUOMILL
Nejlepší dřevěný
✔️ Multifunkční využití pro dva druhy pepřů zároveň
✔️ S patentovaným mlecím mechanismem CeraCut®
✔️ Možnost zakoupit včetně Kampotského pepře (nejlepší pepř na světě)
📌 od 1899 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#4Mlýnek na pepř Peugeot Madras
✔️ Designový mlýnek na pepř
✔️ Z olivového dřeva s nádhernou kresbou, kombinovaný s nerez ocelí
✔️ Velký zásobník na koření
📌 od 1330 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
#5WMF Ceramill® Nature 652314500
Nejhezčí sada mlýnků
✔️ Dřevěné mlýnky na pepř a sůl
✔️ S keramickými mlecími strojky s dlouhou životností Ceramill®
✔️ Snadno se plní a lze je mýt v myčce
✔️ Horní část vyrobena z nerezové oceli Cromargan® a dubového dřeva
✔️ Záruka 10 let na keramický mlýnek
📌 od 1380 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#6Elektrický mlýnek na pepř a sůl PRESIDENT, 2 v 1
Elektrický
✔️ Spolehlivý elektrický mlýnek na pepř a sůl 2 v 1
✔️ Oddělené komory
✔️ Každá komora má keramický mlecí mechanismus
✔️ Nadstandardní záruka 5 let!
📌 od 760 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
0 Sdílení