Auto / moto

Nejlepší směsi do ostřikovačů (zimní nemrznoucí a letní s vůní): TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší směsi do ostřikovačů Ostřikovače v autě a jejich doplňování speciální směsí. Relativně nenápadný prvek a úkon, který však hraje dost důležitou roli. Přeci jen, řízení jde docela špatně od ruky, pokud přes špinavé sklo nevidíme na cestu. I samotnému výběru směsi do ostřikovačů má přitom smysl věnovat pozornost. Zdaleka ne všechny jsou stejně kvalitní. Mohou se lišit délkou či efektivitou účinku, ale taky tím, jaké mají „vedlejší a nežádoucí“ účinky. Některé jsou zkrátka k vozu, ale i prostředí a osádce auta šetrnější než jiné. Pořízení této kapaliny se tedy vyplatí trochu promyslet, nejít nutně jen po nejnižší ceně za litr. Ve výsledku totiž můžete spíše prodělat. Jak vybrat nejlepší směs do ostřikovačů? Právě tímto tématem se budeme zaobírat v dnešním článku.

Prostřednictvím komplexního průvodce výběrem vám poskytneme důležité informace, rady a tipy. Věnovat se budeme všem důležitým faktorům při výběru směsi. Jejich složení, účinkům, ale třeba i ceně nebo výrobcům, kteří slibují solidní kvalitu. Zaměříme se přitom jak na zimní směsi s nemrznoucím účinkem, tak i na směsi letní a zjistíme, jaké vlastnosti by měly mít a jaké nároky splňovat. Samozřejmě jsme pro vás připravili i žebříček nejlepších směsí současnosti. Další informace neváhejte hledat v testech či recenzích směsí do ostřikovačů.

Nejlepší zimní nemrznoucí směs do ostřikovačů na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Sheron Zimní kapalina do ostřikovačů
Nejprodávanější
✔️ Nemrznoucí zimní směs do -20°C
✔️ Objem: 5 litrů
✔️ Vůně: citrusová
📌 od 175 Kč / 5 l
⭐ 100 % Číst recenze
#2Sonax Zimní kapalina do ostřikovačů
Koncentrát
✔️ Koncentrát poměr 1:1 do -20°C
✔️ Objem: 5 litrů
✔️ Vůně: bez vůně
✔️ Vítěz německého testu Auto Bild (2022)
📌 od 550 Kč / 5 l
⭐ 100 % Číst recenze
#3Kärcher RM 670 Zimní kapalina
Koncentrát
✔️ 5 litrů koncentrátu = až 15 litrů kapaliny
✔️ Objem: 5 litrů
✔️ Vůně: citrusová
📌 od 550 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#4Dodo Juice Spirited Away
Concentrated Screen Wash

Prémiová kvalita
✔️ Celoroční směs do ostřikovačů
✔️ Objem: 500 ml (koncentrát), 3,5 l roztoku
✔️ V létě řeďte v poměru 1:6, v zimě 1:3
📌 od 350 Kč / 0,5 l
⭐ 98 % Číst recenze

Nejlepší letní směs do ostřikovačů s vůní na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Sheron Letní kapalina do ostřikovačů
Nejprodávanější
✔️ Certifikace DEKRA
✔️ Objem: 5 litrů
✔️ Vůně: citrusová
📌 od 85 Kč / 5 l
⭐ 100 % Číst recenze
#2Sonax Letní kapalina
Koncentrát
✔️ Z 250 ml koncentrátu získáte 2,5 l kapaliny
✔️ Vůně: jablková
📌 od 150 Kč / 2,5 l
⭐ 99 % Číst recenze
#3Kärcher RM 672 letní směs
Koncentrát
✔️ 250 ml nabízí 25 l čisticího prostředku
✔️ Objem: 250 ml
✔️ Vůně: bez
📌 od 250 Kč / 25 l
⭐ 99 % Číst recenze
#4Dodo Juice Spirited Away
Concentrated Screen Wash

Prémiová kvalita
✔️ Celoroční směs do ostřikovačů
✔️ Objem: 500 ml (koncentrát), 3,5 l roztoku
✔️ V létě řeďte v poměru 1:6, v zimě 1:3
📌 od 350 Kč / 0,5 l
⭐ 97 % Číst recenze

Nejlepší značky směsí do ostřikovačů

Které značky výrobců směsí do ostřikovačů stojí za pozornost?

  • Sheron – Mimořádně žádané a kvalitní směsi do ostřikovačů. Letní i zimní. Velmi příznivá cena.
  • Sonax – Značka nabízí především koncentráty. Jde o velmi populární volbu, opět zimní i letní směsi.
  • Happy Car – Směsi i koncentráty. Happy Car patří k dobře hodnoceným značkám.

Jak vybrat směs do ostřikovačů?

Při výběru směsi do ostřikovačů je důležité sledovat především složení a vybírat podle toho, jaké máte nároky na šetrnost směsi vůči vozu i vašemu zdraví. To se týká především zimních směsí.

K čemu slouží směs do ostřikovačů a jak ostřikovače fungují?

Ostřikovače jsou součástí každého vozu. Jde o elektrická čerpadla s tryskami a vlastním zásobníkem, z nějž je pumpována speciální kapalina. Ta je tryskami rozstřikována na čelní sklo vozu a činnosti stěračů pak rovnoměrně rozetřena. Kapalina má pomoci očistit znečištěné sklo a zajistit průzračný výhled. U některých vozů se lze setkat s ostřikovači nejen pod čelním sklem, ale i u zadního skla či světlometů.

Ostřikovače u auta

Jaké jsou nejčastější problémy s ostřikovači?    

Ostřikovače mohou doznat různých závad, z nichž některé lze odstranit snadno a svépomocí, jiné mohou vyžadovat odborný zásah servisu. Mezi banálnější problémy patří ucpaná nebo poškozená hadička vedoucí tekutinu ze zásobníku do trysek. Problém můžete odhalit tak, že proud ostřiku je slabý nebo pod autem zůstává mastná skvrna (vytékající kapalina).

Slabší ostřik však může taky napovídat, že směs nemá vhodnou konzistenci, je příliš hustá. Tyto potíže častěji způsobují zimní směsi. Výměnu hadiček či směsi lze zvládnout svépomocí, ale pokud se ukáže, že je chyba v čerpadle nebo jde o jiný větší problém, je už namístě přenechat opravu servisu.

Vlastnosti letní směsi do ostřikovačů

Letní směs do ostřikovačů se používá při provozu vozidla během teplých měsíců, tedy především léta, ale i části jara či podzimu – v závislosti na počasí. Výběr letní směsi je obecně méně problematický a nejsou na ni kladeny takové nároky. Letní směs má čelní sklo zbavit především prachu a případně zbytků hmyzů, které se na něj nalepí.

Složení letní směsi

Složení letních směsí je obecně jednodušší než u těch zimních. Základem je voda, ideálně demineralizovaná, která nevytváří vápenaté šmouhy a usazeniny. Dále jsou to saponáty, ale taky barviva a případně parfémy, které dodávají směsi příjemné letní vůně.

Zpravidla zde ale chybí „lihová“ složka v podobě např. ethanolu či methanolu nebo acetonu apod. Těmto složkám se budeme podrobněji věnovat u zimních směsí. Je však nutné říct, že někdy se mohou vyskytovat i u letních směsí. Zde fungují (nebo by měly fungovat) především jako rozpouštědlo na zatvrzelé nečistoty. Typicky především skvrny od hmyzu. V praxi se ale používání těchto letních směsí příliš nedoporučuje ani nevyplácí. Efekt obvykle není dostačující a vedlejší účinky mohou citelně překonat případné výhody. Mezi velmi dobře hodnocené a nejprodávanější letní směsi do ostřikovačů patří kapaliny značky Sheron.

Používání letní směsi

V létě je třeba odstraňovat vrstvy prachů, pylů a zbytky hmyzů. Znečištění je tedy obecně větší a odolnější než v zimě. Je třeba používat dostatek kapaliny, abyste sklo nedrhli stěrači na sucho. Prachové částečky by mohly povrch spíše poškodit a poškrábat. Na druhou stranu vyplýtvat mraky směsi taky není vůbec nezbytné. Daleko lepší je u většího znečištění jednoduše zastavit a omýt sklo ručně.

Jakmile začne přituhovat, je třeba vyměnit letní směs, která kvůli absenci alkoholové složky, snadno zamrzá. Teploty kolem nuly jsou pro ni již rizikové, kdežto zimní směsi snesou i hluboké mrazy.

Lze si vyrobit vlastní letní směs?

Jak jsme již řekli, na letní směsi nejsou kladeny až takové nároky. Skutečně se lze obejít i bez kupované směsi. V nouzi lze použít i vodu, lépe však destilovanou vodu. Případně si můžete velmi jednoduše vyrobit domácí směs. Stačí vám již zmíněná destilovaná voda a obyčejný ocet. Tyto složky smícháte v poměru 1:1. Vůně ovšem nebude nic moc. Příliš se nedoporučuje používat směs s běžným saponátem, protože ten může pěnit a výhled spíše zhoršit.

Nicméně, některé směsi do ostřikovačů jsou opravdu velmi levné (např. i zmíněná značka Sheron, která je přitom kvalitní). Výrazněji nepřekročí cenu složek v podobě destilované vody a octa, které byste museli pořídit. Jen se vyplatí vybírat spíše v e-shopech, kde získáte mnohem lepší cenu a větší výběr, než kdybyste směs narychlo kupovali na benzínce, kde je často jen malý, předražený sortiment.

Vlastnosti zimní nemrznoucí směsi

Se zimní směsí do ostřikovačů je to podstatně složitější než s letní. Zásadním rozdílem je zde nemrznoucí složka, která může být zároveň největším kamenem úrazu. Nemrznoucí složka zajistí, že kapalina nezmrzne a nezpůsobí ucpání a poškození hadiček či rovnou čerpadla.

Je třeba mít na paměti, že i když přes den mohou časně zjara nebo začátkem podzimu teploty stoupat do příjemných výšin, v noci mohou prudce klesnout pod nulu. Proto je dobré být připraven a vyměnit směs v pravý čas. Nečekat, až budou teploty na nule i přes den, kdy auto používáte (pokud ho nemáte v dobře izolované či vytápěné garáži). Jaké nemrznoucí složky se ve směsích vyskytují?

Metanol

Velmi často jsou nemrznoucí směsi postavené na metanolu. Důvody jsou dva a jsou vzájemně propojené. Metanol zajistí při srovnatelné koncentraci nejvyšší míru odolnosti proti mrazu. Lze tedy výrazně snížit náklady. Metanolové směsi jsou proto nejlevnější, a tím pro řadu majitelů vozů i nejlákavější.

Problém je v tom, že metanol je toxický a při čištění skel se dostává i do ventilace, a tudíž do prostoru vozu. Existuje podezření (zatím studiemi nedostatečně prozkoumané) na možné negativní zdravotní důsledky. Zvláště vozíte-li v autě malé děti, vyplatí se zvážit, zda neinvestovat do kvalitnější směsi. Druhou nevýhodou je agresivita metanolu. Ten může poškodit gumové a plastové části svěračů i jiné prvky na voze.

Etanol/líh

Kvalitní líh patří mezi složky dražších a poctivějších směsí. Jeho použití je ekonomicky nákladnější, ale etanol má lepší vlastnosti a je šetrnější. Pokud nechcete dýchat toxické a potenciálně škodlivé výpary a chcete ušetřit materiály stěračů či krytů světel apod., zainvestujte trochu peněz navíc do ethylenové směsi.

Aceton

Aceton je další složka, kterou lze označit (podobně jako metanol) za nežádoucí. Aceton se vyskytuje převážně jen u opravdu nepříliš kvalitních a laciných směsí. Působí jako velmi silné rozpouštědlo, které může vážně poškodit povrchy vozu, včetně laku (při dlouhodobém používání). Doporučujeme tudíž hledat zimní směsi, které tuto složku neobsahují.

Etylenglykol

Etylenglykol plní často funkci přidané látky. Nezřídka je součástí směsí i s jinou látkou (etanolem), kdy je jeho funkcí především omezení odpařování lihu, a tedy i zvýšení odolnosti vůči mrazu. Etylenglykol je velmi častou složkou nemrznoucích směsí. Při požití je toxický.

Izopropylalkohol (izopropanol)

Není vysloveně toxický, ale dráždivý. Může dráždit zrak nebo způsobovat malátnost (především ve vyšších koncentracích). Dalo by se říct, že se kvalitativně nachází někde mezi metanolem a etanolem. Rozhodně se nedá říct, že by směs s touto látkou byla nějakým vítězstvím. Navíc enormně nepříjemně zapáchá. Tuto vlastnosti se výrobci pochopitelně snaží maskovat množstvím parfémových látek.

Shrnuto a podtrženo: zimní směs do ostřikovačů nebude nikdy festivalem zdraví prospěšných látek. Za nejmenší zlo a relativně nejkvalitnější volbu i pro samotné vozidlo lze považovat etanolové směsi.

Lze míchat zimní a letní směs?

Tohle bychom nedoporučovali. Zvláště, pokud jde o přimíchání zimní směsi do zbytku letní. Zbytky letní směsi a nedostatečné promíchání může vést k omezení účinnosti nemrznoucích vlastností. Ve výsledku může dojít k poškození. Opačný postup (přimíchání letní směsi do zimní na začátku teplé sezóny) auto sice nepoškodí, ale…

Je možné používat zimní směs po celý rok?

Ano, ale je to zbytečné a nevýhodné. I ze zdravotního hlediska. Zimní směsi je třeba považovat za nezbytné zlo. Proč byste měli po celý rok zbytečně dýchat výpary potenciálně škodlivých látek (zejména v případě metanolových a izopropylalkoholových směsí)? Dále je nutné zmínit, že zimní směsi mají odlišné určení. Nemusejí být proto dostatečně účinné na odstraňování typicky letního znečištění.

Jak dolít / doplnit kapalinu do ostřikovačů?

Cena směsí do ostřikovačů

Kolik stojí směsi do ostřikovačů? I levné mohou být kvalitní, ale některé levné mohou být škodlivé.

Směsi do 100 Kč

Najdete zde valnou část letních směsí, včetně kvalitních. Často můžete pod 100 Kč koupit i pětilitrové balení. Najdete zde i levné zimní směsi, ale je třeba sledovat složení (viz výše).

Směsi do 300 Kč

V této relaci lze pořídit kvalitní zimní směsi a to i ve velkých baleních po 2-5l. Opět doporučujeme sledovat složení především kvůli přítomnosti metanolu.

Směsi nad 300 Kč

Především opravdu velká balení směsí (především od 25 l nahoru) anebo koncentráty.

Nejprodávanější směsi do ostřikovačů na trhu

Nejprodávanější letní a zimní směsi do ostřikovačů na trhu dle portálu Heureka.cz

ProduktInfoHodnocení
#1Sheron Zimní kapalina do ostřikovačů
Nejprodávanější
✔️ Nemrznoucí zimní směs do -20°C
✔️ Objem: 5 litrů
✔️ Vůně: citrusová
📌 od 175 Kč / 5 l
⭐ 100 % Číst recenze
#2Sonax Zimní kapalina do ostřikovačů
Koncentrát
✔️ Koncentrát poměr 1:1 do -20°C
✔️ Objem: 5 litrů
✔️ Vůně: bez vůně
✔️ Vítěz německého testu Auto Bild (2022)
📌 od 550 Kč / 5 l
⭐ 100 % Číst recenze
#3Kärcher RM 670 Zimní kapalina
Koncentrát
✔️ 5 litrů koncentrátu = až 15 litrů kapaliny
✔️ Objem: 5 litrů
✔️ Vůně: citrusová
📌 od 550 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#4Dodo Juice Spirited Away
Concentrated Screen Wash

Prémiová kvalita
✔️ Celoroční směs do ostřikovačů
✔️ Objem: 500 ml (koncentrát), 3,5 l roztoku
✔️ V létě řeďte v poměru 1:6, v zimě 1:3
📌 od 350 Kč / 0,5 l
⭐ 98 % Číst recenze
ProduktInfoHodnocení
#1Sheron Letní kapalina do ostřikovačů
Nejprodávanější
✔️ Certifikace DEKRA
✔️ Objem: 5 litrů
✔️ Vůně: citrusová
📌 od 85 Kč / 5 l
⭐ 100 % Číst recenze
#2Sonax Letní kapalina
Koncentrát
✔️ Z 250 ml koncentrátu získáte 2,5 l kapaliny
✔️ Vůně: jablková
📌 od 150 Kč / 2,5 l
⭐ 99 % Číst recenze
#3Kärcher RM 672 letní směs
Koncentrát
✔️ 250 ml nabízí 25 l čisticího prostředku
✔️ Objem: 250 ml
✔️ Vůně: bez
📌 od 250 Kč / 25 l
⭐ 99 % Číst recenze
#4Dodo Juice Spirited Away
Concentrated Screen Wash

Prémiová kvalita
✔️ Celoroční směs do ostřikovačů
✔️ Objem: 500 ml (koncentrát), 3,5 l roztoku
✔️ V létě řeďte v poměru 1:6, v zimě 1:3
📌 od 350 Kč / 0,5 l
⭐ 97 % Číst recenze
0 Sdílení