Auto / moto

Nejlepší letní pneumatiky: TOP 8 produktů podle recenzí a testů

nejlepší letní pneumatikyRozhodli jste se pořídit co nejlepší letní pneumatiky, ale nevíte, které si vybrat? Právě pro tyto případy jsme vytvořili obsáhlý návod, který vás všemi úskalími výběru kvalitních pneumatik provede krok za krokem. Zjistíte, na jaké parametry se zaměřit a podle jakých požadavků a faktorů vybírat optimální model. Taky se dozvíte, na co si dát při pořizování pneumatik pozor a jakým nástrahám se vyhnout.

Na našem trhu jsou k dostání desítky druhů pneumatik různých výrobců a není vůbec snadné se v nabídce zorientovat. Dokonce i v rámci konkrétního typu určeného pro daný automobil je sortiment stále široký, a co hůř, nepříliš přehledný. Nové pneumatiky navíc představují nezanedbatelnou investici a pro mnoho lidí citelný zásah do rozpočtu. Je tedy logické, že každý majitel vozu chce, aby mu nové gumy sloužily co nejdéle a co nejlépe.

V našem průvodci vám sice neřekneme, které konkrétní pneu je ideální právě pro vaše vozidlo a potřeby. To ani není dost dobře možné. Poskytneme vám ale dostatek vodítek, abyste na to byli schopni přijít sami. O kvalitě konkrétního modelu se pak můžete leccos zajímavého dozvědět i z uživatelských recenzí letních pneumatik. Samostatnou kapitolou jsou pak speciální odborné testy, o nichž se ještě později zmíníme.

Nejlepší letní pneumatiky na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Continental Premiumcontact 6
Průměr ráfku: 14 - 22 palců
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1678 Kč Číst recenze
#2Goodyear Efficientgrip performance
Průměr ráfku: 14 - 20 palců
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1889 Kč Číst recenze
#3Michelin Pilot sport 4
Průměr ráfku: 16 - 21 palců
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2608 Kč Číst recenze
#4Bridgestone TURANZA T005
Průměr ráfku: 14 - 21 palců
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1301 Kč Číst recenze
#5Continental EcoContact 6
Průměr ráfku: 13 - 22 palců
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1312 Kč Číst recenze
#6Goodyear Eagle f1 asymmetric 5
Průměr ráfku: 17 - 22 palců
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2315 Kč Číst recenze
#7Nokian Wetproof
Průměr ráfku: 14 - 20 palců
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1634 Kč Číst recenze
#8Vredestein Ultrac vorti
Průměr ráfku: 18 - 22 palců
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]2019 Kč Číst recenze

Jak vybrat letní pneumatiky

Při výběru pneumatik, ať už zimních, letních nebo celoročních, je důležité sledovat několik technických parametrů – o všech nutných faktorech se v našem článku dozvíte. A nabídneme ještě spoustu tipů a rad navíc, které vám pomohou najít správné pneumatiky nejen na vaše vozidlo, ale i podle vašeho stylu jízdy a individuálních požadavků.

Na konci průvodce – jak už je zvykem – se pokusíme o shrnutí nabídky tří základních cenových skupin a taky představíme několik významných a dobře hodnocených výrobců letních pneumatik, jejichž nabídku stojí za to sledovat. Úplně na závěr zodpovíme i některé časté otázky, které se pneumatik týkají.

Podle čeho pneumatiky vybírat?

V první řadě si pojďme říct, co je při výběru pneumatik třeba sledovat, případně jaké otázky byste si měli položit, abyste okruh možností co nejvíce zúžili. Čím přesněji specifikujete své potřeby, tím lépe se vám bude rozhodovat.

Důležité jsou technické parametry jako šířka pneumatiky, průměr, boční profil, taky index nosnosti a rychlostní index nebo třída přilnavosti a třída hlučnosti, ale opomenout byste neměli ani datum výroby (DOT kód).

Dále byste si před nákupem měli zodpovědět otázky jako:

  • Jak intenzivně (často) budu jezdit?
  • Jaký je můj jízdní styl?
  • Jak výkonné je mé vozidlo?
  • V jakém terénu budu vozidlo převážně používat?
  • Kolik chci do letního přezutí investovat?

jak vybrat letni pneumatiky

Pneumatiky podle kvality a cenové dostupnosti

Pokud máte představu o svých potřebách a rozpočtu, můžete se soustředit na konkrétní třídu pneumatik. V zásadě máte tři možnosti:

  • Ekonomické (cenově dostupné) pneu – Tato třída pneumatik se hodí především pro méně náročné a méně intenzivní ježdění, a to zejména ve městě nebo na kvalitních, upravených vozovkách. Tyto pneumatiky nemusejí mít špatné vlastnosti, spíše je nutné počítat s kratší výdrží nebo nižším komfortem.
  • Pneu střední třídy – Vhodné i pro majitele výkonnějších vozidel.
  • Pneu vysoké třídy – Určené pro majitele výkonných nebo luxusních vozů, kteří vyžadují odpovídající vlastnosti a komfort.

Výběr pneumatiky podle parametrů

Spousta lidí nakupuje pneumatiky jednoduše podle těch předchozích, které mělo vozidlo obuté. My vám ale pomůžeme proniknout hlouběji do poměrně komplikovaného značení, ze kterého můžete vyčíst spoustu důležitých a zajímavých technických detailů. Parametry použitelné pro vaše auto se dozvíte i z technického průkazu.

Šířka pneu

V označení pneumatiky se jedná o první trojciferné číslo. Jde o šířku mezi bočnicemi v mm.

Boční profil

Označení výšky bočnice, tentokrát však vyjadřuje procentuální poměr výšky k šířce pneumatiky. Udává jej druhé číslo (za lomítkem), např. (55, 65, 45).

Radiální konstrukce

V označení obvykle následuje velké písmeno, které udává radiální konstrukci pneumatiky.

Průměr ráfku v palcích

Tento údaj uvádí vnitřní průměr pneumatiky. Používají se palce.

Index nosnosti

Další číslo v označení pneu je tzv. nosnostní index. Jednoduše řečeno jde o maximální možnou zátěž, kterou každá jedna pneumatika zvládne. Kupovat poddimenzované pneumatiky s nižším indexem než odpovídá hmotnosti vozidla je velmi nerozumné z hlediska bezpečnosti a taky to odporuje předpisům. Naopak můžete koupit pneumatiky s indexem vyšším. Optimální údaje se dozvíte z technického průkazu.

Rychlostní index

V jakých rychlostech pneumatika obstojí? To se dozvíte právě z tohoto údaje, který následuje za indexem nosnosti v podobě písmene. Nejnižší hodnota je N, což jsou pneumatiky do maximální rychlosti 140 km/h. Nejvyšší hodnota pak V (do 240 km/h) a ZR (nad 240 km/h). Právě například zde je při výběru důležitý váš jízdní styl a taky výkon vašeho vozidla.

Výsledné označení pak může vypadat například takto:

  • 205/55 R 16 91 H

Následovat pak mohou ještě značky jako „tl“, což znamená, že jde o bezdušovou konstrukci a taky případně „XL“, která zase informuje o zesílené konstrukci.

letni vs zimni pneu

Výběr pneumatiky podle data výroby

Ačkoli se to nemusí zdát, datum výroby pneumatiky je poměrně dost důležitý údaj. Pneumatika totiž není až tak trvanlivé zboží, jak se na první pohled jeví a dlouhodobým skladováním (zvlášť pokud je skladována v nevhodných podmínkách) ztrácí své vlastnosti.

Datum výroby najdete na bočnici v podobě tzv. DOT kódu. Podle této zkratky taky údaj poznáte. První číslo v rozpětí od 1 do 53 uvádí týden během roku, ve kterém byla pneumatika vyrobena. Hned po tomhle označení následuje rok výroby, což je pro vás nejdůležitější hodnota. Má podobu druhého dvojčíslí letopočtu. Označení např. DOT 2318… tak značí pneumatiku, která byla vyrobena 23. týden roku 2018.

A jaká je mezní hranice stáří, kdy se ještě vyplatí pneumatiky pořídit? Do tří let by při správném skladování neměla být degradace kvality nijak zásadní. Pořízení pneumatik starších než 5 let se už ale příliš oplatit nemusí.

Pneumatiky podle přilnavosti a úspory paliva

Další pomůckou pro hodnocení kvality a jízdních vlastností pneumatik mohou představovat energetické štítky, které vycházejí z norem EU. Jde o značení třídy přilnavosti za mokra a třídy úspory paliva.

  • Třída přilnavosti za mokra – Jak dobře pneumatika sedí na mokré vozovce? Tato norma hodnotí přilnavost, ze které vychází brzdná dráha a stabilita pneumatiky. Značí se písmeny A až G, přičemž A se rovná nejlepším vlastnostem. S třídami D a G se běžně nesetkáte.
  • Třída úspory paliva – Tato norma hodnotí valivý odpor, který se odrazí ve spotřebě paliva. Pneumatiky třídy A jsou nejúspornější, setkat se můžete i s třídami B nebo C.

Pneumatiky podle hlučnosti

I hlučnost může hrát svou roli, především pokud jde o komfort při jízdě. Pneumatiky jsou z tohoto hlediska řazeny do tří tříd značených vlnovkami. Jedna znamená nejtišší provoz, tři nejhlučnější. Míra hluku pneumatik se nejčastěji pohybuje v rozpětí od cca 65 do 75 dB.

Jaké jsou rozdíly mezi letními a zimními pneumatikami?

V čem se vlastně liší pneumatiky pro zimní nebo letní provoz a proč má smysl je přezouvat? Rozdíly jsou rozhodně výrazné, týkají se například struktury a dezénu pneumatiky, ale i samotného složení materiálu. Výrobci se snaží pneumatiky co nejlépe přizpůsobit podmínkám, které jsou typické pro daná období roku.

⏩ Pneumatiky pro letní provoz jsou proto „stavěné“ na zvládání vysokých teplot na rozpáleném asfaltu a taky by měly dobře obstát v mokru a větším množství vody, např. z přívalových dešťů, které jsou v létě běžné. Tyto pneumatiky si nejlépe vedou, pokud se teplota vzduchu pohybuje nad 7°C. Při nižších teplotách dochází k tvrdnutí gumy a omezení optimálního výkonu.

⏩ Zimní pneumatiky si zachovávají lepší pružnost i při nízkých teplotách, a to především díky vyššímu obsahu kaučuku. Další rozdíly se týkají dezénu. Povšimnout si můžete velmi vysokého počtu zářezů, které zajišťují lepší přilnavost na sněhu, ledu i tajícím sněhu. Typický je taky výrazný, hluboký vzorek, do kterého vniká sníh. Tím dochází k dalšímu zvyšování přilnavosti.

A jsou i další rozdíly. Letní pneumatiky mají například oproti zimním menší počet lamel, a naopak disponují speciálními proužky, které zajišťují vyšší přilnavost při vysokých teplotách. Taky jednodušší blokový vzorek poskytuje větší kontaktní plochu. Letní pneu má během teplejších měsíců výhodnější spotřebu paliva.

Proč tedy přezouvat?

  • Bezpečnost
  • Efektivnější provoz (úspora paliva)
  • Lepší jízdní vlastnosti
  • Delší životnost pneumatik

⭐Náš tip: Test 7 nejlepších zimních pneumatik + 3 tipy pro SUV⭐
letni pneumatiky proč měnit

Co je dále důležité?

Na co ještě dávat pozor při výběru, ale i používání pneumatik?

Dezén

Dezén neboli vzorek může být symetrický, asymetrický nebo směrový. Dezén má zásadní vliv na jízdní vlastnosti, ale je důležitý i při samotném nasazování pneu.

Širší vs. užší pneu

Širší pneumatiky se mohou pochlubit lepší (tedy kratší) brzdnou dráhou a obecně mají výhodné jízdní vlastnosti. Za určitých okolností ale mohou lépe obstát užší gumy – zejména když dojde k tzv. aquaplaningu. Taky nabídnou nižší hlučnost a úspornější spotřebu paliva (menší valivý odpor).

Tlak

Pneumatiky by měly být huštěny na správný tlak. Tento údaj se dozvíte na víčku palivové nádrže. Nižší tlak (podhuštěné gumy) zbytečně omezuje výdrž pneumatik – a to někdy i poměrně razantně. Zhoršené jsou i jízdní vlastnosti, zejména stabilita a přilnavost.

Skladování

Pokud pneumatiky pravidelně měníte, měli byste taky pamatovat na správné uskladnění. Nevhodné podmínky mohou zkrátit životnost a zhoršit jízdní vlastnosti pneumatik. Stačí, když si budete pamatovat, že skladovací prostory by měly být temné, chladnější a s nízkou vlhkostí.

Kdy obout letní pneumatiky?

O tom, kdy přezout ze zimních pneumatik na letní se žádná vyhláška specificky nezmiňuje. Můžete ale snadno vyjít z informací, které jste se už dozvěděli v našem článku. Letní pneu se nejlépe chovají při teplotách nad 7°C. Čas přezout „na letní“ tedy přichází ve chvíli, kdy venkovní teplota stoupá nad tuto hranici a lze očekávat, že se nad ní už udrží.

Ceny letních pneumatik

Za jaký obnos lze pořídit kvalitní letní pneumatiky? Máme pro vás krátké shrnutí (jsou uváděny ceny za 1 kus).

Letní pneu do 2500 Kč

Tato kategorie je nejvíce zastoupená a taky nejoblíbenější. Najdete v ní většinu nejprodávanějších letních pneumatik. Lze najít i modely dokonce pod 1000 Kč, ale není ideální kupovat úplně nejlevnější variantu. Do 2500 Kč lze najít spoustu kvalitních kousků.

Letní pneu do 5000 Kč

Pokud máte vyšší nároky na kvalitu, životnost nebo vyžadujete specifické vlastnosti, možná se budete muset porozhlédnout v této kategorii.

Letní pneu nad 5000 Kč

Zde už najdete především speciální nebo vysoce výkonné pneumatiky, např. pro silná sportovní vozidla apod.

Nejlepší značky letních pneumatik

Kteří výrobci jsou osvědčení, nabízejí výhodný poměr ceny a kvality, dobré jízdní vlastnosti i životnost pneumatik?

  • Continental – Tradiční značka s vynikajícím výběrem a vysokou mírou spolehlivosti a kvality. Pořídíte u ní dostupné i špičkové pneu všeho druhu. Převážně velmi vysoké hodnocení v testech letních pneumatik.
  • Goodyear – Další známá značka s výborným sortimentem i úrovní zpracování pneumatik. Dobrá alternativa ke Continentalu.
  • Hankook – Kvalitní, dobře hodnocené pneumatiky, navíc často za dostupné ceny. Velký výběr.
  • Nokian – Tato značka se zaměřuje především na kvalitní zimní pneu, ale v repertoáru má i slušný výběr spolehlivých letních modelů. Poměr ceny a zpracování je na velmi dobré úrovni.

Nejčastější otázky nakupujících

Vyplatí se vybírat pneumatiky podle odborných testů. A které je vhodné brát v potaz?

Testy mohou jako vodítko jistě posloužit. Za velmi seriózní lze považovat německé testy jako ADAC nebo Autobild. Dále stojí za to zmínit například Automotorsport, Autozeitung, GTÜ nebo testy Autoklubu ČR.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Continental Premiumcontact 6
Průměr ráfku: 14 - 22 palců
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1678 Kč Číst recenze
#2Goodyear Efficientgrip performance
Průměr ráfku: 14 - 20 palců
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1889 Kč Číst recenze
#3Michelin Pilot sport 4
Průměr ráfku: 16 - 21 palců
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2608 Kč Číst recenze
#4Bridgestone TURANZA T005
Průměr ráfku: 14 - 21 palců
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1301 Kč Číst recenze
#5Continental EcoContact 6
Průměr ráfku: 13 - 22 palců
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1312 Kč Číst recenze
#6Goodyear Eagle f1 asymmetric 5
Průměr ráfku: 17 - 22 palců
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2315 Kč Číst recenze
#7Nokian Wetproof
Průměr ráfku: 14 - 20 palců
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1634 Kč Číst recenze
#8Vredestein Ultrac vorti
Průměr ráfku: 18 - 22 palců
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]2019 Kč Číst recenze
0 Sdílení