Zahrada

Nejlepší rýče: TOP 5 produktů podle recenzí a testů

nejlepší rýče Rytí, vyrývání, podrývání, zarývání, přerývání, bourání a rozrušování tvrdé zeminy, kopání a hloubení. Rýč je nástroj, který nemůže chybět na žádné zahradě a u žádného domu, protože nabízí obrovskou univerzálnost a uplatní se při všemožných pracích na pozemku, kolem domu, na záhoncích, v sadu, ale třeba i na stavbě a leckde jinde. Mohlo by se zdát, že rýč je natolik samozřejmý nástroj, že o jeho pořízení či samotné existenci není třeba nijak zvlášť uvažovat. Avšak pokud chcete, aby vám rýč dobře a dlouho sloužil, anebo pro něj chystáte nějaké specifické úkoly, má smysl věnovat pozornost i výběru správného nástroje. Rýče totiž nejsou všechny stejné. Neliší se přitom jen materiálem či kvalitou řemeslného zpracování, ale i samotným tvarem a typem – a tedy i určením. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší rýč. Takový, s nímž budete spokojení a se kterým bude radost pracovat.

V našem článku najdete podrobný návod, ve kterém se budeme věnovat všem důležitým aspektům výběru rýče. Samozřejmě na vás kromě toho čeká i neopomenutelný žebříček nejprodávanějších a nejlépe hodnocených, zkrátka nejlepších, rýčů. Další pomocnou ruku vám mohou podat i různé uživatelské nebo i odbornější recenze rýčů, kterých internet nabízí dostatek.

Nejlepší rýče na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Fiskars Solid 131413
Nejlepší rýč na trhu dle nás
+ Pracovní část vyrobenou ze speciální kalené bórové oceli
+ Madlo z odolného plastu ve tvaru D
+ Pomocník na dlouhé roky - výborné recenze
+ Ideální pro práci na zahradě
do 500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Fiskars 131403
Kvalitní rovný rýč
+ Určený na rytí záhonů, přesazování a přenášení materiálu
+ Má kvalitně naostřenou čepel
+ Výborné recenze
do 500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Fiskars do auta Solid 131417
Nejlepší rýč do auta
+ Malý víceúčelový rýč použitelný ve všech ročních obdobích
+ Jednoduché skladování a přenášení
+ Má robustní ocelovou čepel a velké, dobře viditelné oranžové madlo
do 550 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Fiskars 1000621
Skládací rýč 2v1 (rýč + motyka)
+ Odolný rýč je vyrobený z kalené bórové oceli, tvrzeného hliníku a plastu
+ Snadno se skládá a rozkládá
+ Praktické provedení
do 1400 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5PROTECO Garden špičatý se sklolaminátovou násadou
Nejlepší levný rýč
+ Skvělý odlehčený nástroj pro rytí záhonů a zahrady
+ Kvalitní sklolaminátová násada
+ Ergonomicky tvarovaná rukojeť
do 300 Kč
⭐ 96 % Číst recenze

Jak vybrat rýč

Při výběru rýče je zásadní zvolit si správný typ z hlediska tvaru čepele. Velmi důležité je však i materiálové zpracování jednotlivých částí, ergonomie, hmotnost, délka a případně i další faktory – v neposlední řadě s cenou či značkou výrobce.

Typy rýčů

Rýče mohou mít různou podobu, přičemž z hlediska optimálního způsobu použití je zásadní především tvarové zpracování samotné čepele – tedy listu, kterým se zemina ryje. Jaké možnosti jsou? Pojďme se podívat aspoň na základní varianty a vysvětlit nejdůležitější rozdíly mezi nimi a stěžejní vlastnosti.

Rovný rýč

Rovné či lehce zaoblené rýče jsou nejbližším příbuzným lopaty a jsou vhodné pro lehké či písčité půdy a pro různé dokončovací úpravy záhonů, ale nejlépe se s nimi taky přesekávají kořeny. Zároveň má list velkou plochu, takže nabere více materiálu, díky tomu tento rýč poslouží de facto i jako lopata a částečně zastane její práci. Jde o velmi oblíbené a poměrně univerzální nástroje, které patří k nejtradičnější volbě.

Zašpičatělý rýč

Tento rýč je velmi snadno rozpoznatelný od lopaty díky listu do špičky. Úhel, tedy „ostrost“, špičky se mezi jednotlivými modely velmi liší. Celkově jde ale o zřejmě nejpoužívanější a nejuniverzálnější typ rýče, který si poradí i s těžšími a tvrdšími zeminami a lze s ním provádět nejrůznější rycí práce. Po tomto rýči může bez obav sáhnout každý, kdo nepotřebuje specifický typ pro konkrétní práce, ale zkrátka chce mít doma rýč, který poslouží při nejrůznějších činnostech.

Sakovák (úzký rýč)

Tento typ rýče lze snadno poznat podle výrazně úzké a dlouhé čepele, která bývá rovně zakončená (bez špičky, ale většinou do lehce žlabovitého tvaru). Nástroji se říká taky štychar a používá se při výkopu různých rýn, drenážních kanálů, základů, hlubších jam na sazenice či třeba sloupky a leckde jinde. I tento rýč se tedy může vyplatit mít doma, zvlášť pro práci v sadu či stavební úpravy kolem domu.

Rycí vidle

Rycí vidle jsou další oblíbený nástroj. Nemají list, ale obvykle čtyři vidlice. Od běžných vidlí se liší snad jen pevnější konstrukcí vidlic a obvyklou přítomností madla (nejčastěji ve tvaru T). Určeny jsou k přerovnávání, přehazování a provzdušňování lehké zeminy či kompostu a k podobným činnostem.

Rýče dle materiálu a zpracování

Kromě tvaru a typu je samozřejmě důležité i zpracování rýče – ať už jde o materiál nebo různé možnosti konstrukce, provedení madla, násady, listu atd. Pojďme se na různé možnosti podívat, abyste si mohli lépe vybrat.

Celokovové rýče

Celokovové provedení nabízí vynikající odolnost díky celistvosti a materiálu samotnému. Kovová násada je u kvalitních rýčů obvykle z hliníku, slitiny hliníku nebo nerezavějící oceli. U levných modelů může být rýč příliš těžký nebo naopak není materiál dostatečně tlustý a čepel není spojena s násadou dost odolně.

Rýče s dřevěnými násadami

Klasikou je rýč s dřevěnou násadou, často jasanovou, bukovou nebo i z jiných dřevin. Násada je na list nasazena pomocí tuleje. Dřevěné násady jsou relativně lehké (i když to mohou být i kovové, pokud jsou z moderních materiálů), ale nevýhodou je riziko zlomení nebo vypadnutí z tuleje, zvlášť při špatné údržbě násady nebo nešetrném zacházení. Násada se však dá vyměnit a není nutné kupovat celý nový rýč, což byste při poškození celokovového nástroje udělat museli.

Teleskopické rýče

Ano, i taková vymoženost existuje. Může být docela šikovným řešením, pokud s rýčem bude pracovat více lidí s různou výškou postavy. Každý si ho pak může nastavit pro co nejlepší pohodlí. Rozmezí může být i kolem 20 cm, což je pro dané účely zcela dostačující. Nevýhodou může být nižší odolnost rýče a náchylnost k poruše mechanismu. To se ale týká hlavně levných a málo kvalitních modelů. Teleskopické rýče renomovaných značek (např. Fiskars) jsou obvykle velmi odolné. Další nevýhodou však může být vysoká cena.

Polní rýč

Tentokrát nejde o rýč, kterým by se nutně okopávalo pole, ale o rýč vojenský. Jde o rýč úsporných rozměrů s krátkou rukojetí, který je určen především pro ženijní oddíly a práci v terénu. Některé modely jsou dokonce rozkládací. Tento typ rýče může být pro někoho zajímavý i mimo vojenské použití, například pro různé drobnější práce na velkém pozemku, outdoor aktivity (táboření, trampování,…) atd.

Zpracování madla

Rýče mohou mít násadu zakončenou různým způsobem. Typicky však – na rozdíl od lopaty – disponují madlem, které umožní opřít se do záběru a získat víc síly. Tradičním řešením je rukojeť ve tvaru T. Moderní rýče mívají častěji rukojeť ve tvaru D či Y, které jsou odolné (pokud nejde o levný model z laciného plastu) a více ergonomické. Umožní plný úchop. Na druhou stranu je třeba, aby bylo v rukojeti dost prostoru třeba i pro tlusté rukavice.

Rýč

Materiál listu (čepele) rýče

Podobně jako třeba u nožů je i u rýčů stěžejní zpracování samotné čepele. U levných nástrojů se setkáte s obyčejným železným plechem, který však může mít různou tloušťku. Tenký plech bude lehčí, ale snadno se poškodí, zprohýbá apod., zvláště při náročnější práci na těžké a kamenité půdě. Na příležitostné povrchové práce, úpravy a práce s lehčí zeminou však může být dostačující. Tlustý plech bude odolnější, ale těžký.

V takovém případě je lepší zvolit kvalitní rýč z ušlechtilejší, nerezavějící oceli. Sice bude pravděpodobně dražší, ale čepel bude pružná, nebude se deformovat, bude držet ostrou hranu a obecně nabídne dlouhou životnost a to i při těžké práci. Někdy se používá i hliník či tvrzený hliník. V těchto případech jde však opět spíš o rýče na lehčí zeminu.

Délka násady

Délka násady bude zásadní pro pohodlí a efektivitu práce. Příliš krátká násada povede k nutnosti se více ohýbat, což způsobí rychlejší únavu a třeba i bolesti zad. Příliš dlouhá násada neumožní správné zapření a využití síly. Násada tedy musí být tak akorát.

Pokud si rýč postavíte před sebe, měli byste mít konec madla zhruba v úrovni nad pupkem. Ideální je ovšem mít již zkušenost a vědět, s jakou násadou se vám nejlépe pracuje. Celková délka rýčů se pohybuje od cca 50 cm (velmi malé polní rýče) až po cca 150 cm. Nejběžnější rýče mají kolem 120 cm.

Ergonomie

Mnozí kvalitní moderní výrobci si dokáží pohrát i s ergonomií rýče. Například jde o různé úhly a sklony či prohnutí násad vůči listu rýče. Tyto „ohnuté“ rýče umožní lepší a pohodlnější záběr a efektivnější rozložení síly. Rýč by měl mít taky upravenou, zaoblenou horní hranu listu, abyste se mohli opřít do záběru nohou a hrana vás netlačila nebo vám nerozřezávala podrážku obuvi.

Hmotnost

Kolik váží rýč? Většina běžných rýčů váží něco přes 2 kg – cca 2 až 2,3 kg. Lehčí moderní modely však mohou vážit i jen kolem 1,8 kg. Malé modely samozřejmě váží ještě méně. Rýč, který má přes cca 2,5 kg, už lze považovat za značně těžký a je třeba, aby k takové hmotnosti měl dobrý důvod. Například velmi odolné zpracování a určení na těžké a náročné práce na kamenitých půdách.

Ceny rýčů

Kolik se dá utratit za kvalitní rýč? Cenové rozpětí zpravidla není příliš velké a obecně lze většinu rýčů koupit řádově za stovky korun.

Rýče do 400 Kč

V této ceně koupíte menší a velmi levné rýče, které nemusejí nabízet zvlášť vysokou odolnost, ale mohou obstát, pokud toto nářadí používáte jen sporadicky a ne pro zvlášť náročné práce. Dále v této relaci pořídíte jednotlivé části (násady, čepele).

Rýče do 800 Kč

V této relaci si pravděpodobně svůj rýč vybere drtivá většina zájemců. Výběr je obrovský a zahrnuje různé varianty rýčů a taky kvalitní modely renomovaných značek.

Rýče nad 800 Kč

Rýče pro náročnější zájemce. Najdete zde například teleskopické modely nebo nástroje od prestižních výrobců z prémiových materiálů.

Nejlepší značky rýčů

Které značky rýčů patří dnes k nejoblíbenějším a nejprodávanějším? Máme pro vás pár tipů na osvědčené výrobce.

  • Fiskars – Tato známá finská značka je označovaná jako „expert na čepele“ všeho druhu, a pokud jde o rýče, patří mezi jasné lídry na trhu. Drtivá většina nejoblíbenějších modelů pochází od ní. Jde o značku s velmi vysokou kvalitou, precizním řemeslným zpracováním. Velmi dobrá volba.
  • Festa – Klasické i modernější rýče, vesměs nižší ceny. Vhodná volba pro méně náročné zájemce.
  • Gardena – Zajímavý výběr zahradních rýčů. Většinou spíše vyšší ceny, ale velmi dobrá kvalita.
ProduktInfoHodnocení
#1Fiskars Solid 131413
Nejlepší rýč na trhu dle nás
+ Pracovní část vyrobenou ze speciální kalené bórové oceli
+ Madlo z odolného plastu ve tvaru D
+ Pomocník na dlouhé roky - výborné recenze
+ Ideální pro práci na zahradě
do 500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Fiskars 131403
Kvalitní rovný rýč
+ Určený na rytí záhonů, přesazování a přenášení materiálu
+ Má kvalitně naostřenou čepel
+ Výborné recenze
do 500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Fiskars do auta Solid 131417
Nejlepší rýč do auta
+ Malý víceúčelový rýč použitelný ve všech ročních obdobích
+ Jednoduché skladování a přenášení
+ Má robustní ocelovou čepel a velké, dobře viditelné oranžové madlo
do 550 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Fiskars 1000621
Skládací rýč 2v1 (rýč + motyka)
+ Odolný rýč je vyrobený z kalené bórové oceli, tvrzeného hliníku a plastu
+ Snadno se skládá a rozkládá
+ Praktické provedení
do 1400 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5PROTECO Garden špičatý se sklolaminátovou násadou
Nejlepší levný rýč
+ Skvělý odlehčený nástroj pro rytí záhonů a zahrady
+ Kvalitní sklolaminátová násada
+ Ergonomicky tvarovaná rukojeť
do 300 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
0 Sdílení