Zahrada

Nejlepší robotické sekačky na trávu: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší robotické sekačkyUž vás nebaví časově i fyzicky náročné udržování dokonalého trávníku a sháníte co nejlepší robotickou sekačku? V dnešním článku se budeme těmto, u nás stále poměrně kuriózním, přístrojům velmi zevrubně věnovat. Tyto sekačky získávají v posledních letech na oblibě – a ačkoli ještě nejsou běžnou součástí výbavy každé zahrady nebo pozemku, rozhodně se vyplatí vědět o jejich existenci a třeba i uvažovat o jejich pořízení. Zvlášť pokud máte vysoké nároky na vzhled trávníku, ale zároveň nemáte dostatek času, abyste se o něj mohli sami adekvátně starat.

Robotické sekačky sice zatím nepatří mezi nejlevnější zahradní pomůcky, ale investice se vám časem vrátí ve volném čase a ušetřené námaze. A třeba i v radosti z pohledu na stále patřičně zastřižený trávník kolem domu, chaty nebo kdekoli jinde. Robotických sekaček je však dneska už poměrně velmi velký výběr. Současná nabídka u nás zahrnuje takřka tři stovky modelů. Takový sortiment je vždy dvousečná zbraň. Umožňuje vybrat si model skutečně podle vlastních potřeb a možností – ale zároveň je třeba vědět, jak na to, jinak snadno šlápnete vedle. A to při výraznější ceně robo-sekaček přece jen zamrzí víc, než když si koupíte špatné hrábě.

V našem článku se vám proto budeme snažit zprostředkovat pokud možno komplexní informace o tom, jak postupovat při výběru tohoto moderního a šikovného zařízení. Najdete zde rady a tipy, informace o důležitých parametrech i o tom, na co dát pozor a čemu se vyhnout. Taky pro vás máme žebříček, ve kterém najdete nejzajímavější aktuální modely. Přesto bude tento text zaměřen spíše obecně, a proto rozhodně neuděláte chybu, pokud se pokusíte další poznatky získat například z uživatelských recenzí robotických sekaček anebo odborných testů.

Nejlepší robotické sekačky na trávu na trhu

PořadíNázevParametryHodnoceníCena (od)
1.Gardena Sileno life 850 smart
Záběr: 22 cm
Plocha trávníku: do 850 m²
Výška sečení: 20 - 50 mm
Doba provozu: 65 min
Doba nabíjení: 60 min
[usr 5 text="true" tooltip="true"]28000 Kč Číst recenze
2.Robomow RK3000 PRO
Záběr: 42 cm
Plocha trávníku: do 2400 m² (max. 3000 m²)
Výška sečení: 20-100 mm
Doba provozu: 80-90 min.
Doba nabíjení: cca 60-80 min.
[usr 5 text="true" tooltip="true"]81000 Kč Číst recenze
3.Gardena Sileno life 750 smart
Záběr: 22 cm
Plocha trávníku: do 750 m²
Výška sečení: 20 - 50 mm
Doba provozu: 65 min
Doba nabíjení: 60 min
[usr 5 text="true" tooltip="true"]31500 Kč Číst recenze
4.Robomow RK2000 PRO
Záběr: 21 cm
Plocha trávníku: do 1500 m² (max. 2000 m²)
Výška sečení: 20 - 100 mm
Doba provozu: 100-120 min.
Doba nabíjení: 60-120 min.
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]45000 Kč Číst recenze
5.Husqvarna Automower 420
Záběr: 24 cm
Plocha trávníku: do 2200 m²
Výška sečení: 20 - 60 mm
Doba provozu: 105 min
Doba nabíjení: 55 min
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]71000 Kč Číst recenze
6.Bosch Indego XS 300
Záběr: 19 cm
Plocha trávníku: do 300 m²
Výška sečení: - mm
Doba provozu:- min
Doba nabíjení: - min
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]15000 Kč Číst recenze

Jak vybrat robotickou sekačku na trávu

Při výběru a srovnávání robotických sekaček narazíte na opravdu velké množství různých parametrů, údajů, vlastností a možností. Není divu, pokud vám z toho zpočátku půjde hlava kolem. Naším cílem je vnést do těchto faktorů světlo. Proto se budeme jednotlivými parametry zabývat a vysvětlíme, proč jsou, nebo naopak nejsou (až tak) důležité.

Samozřejmě nás bude zajímat především výkon a účinnost každého zařízení, ale nezapomeneme ani na různé speciální funkce a vybavení. Taky se podíváme na cenové hladiny těchto přístrojů a sortiment, který v nich lze najít. Nakonec představíme i několik populárních a osvědčených výrobců.

Jak vybrat robotickou sekačku na trávu

⏩ Co je to robotická sekačka a jak funguje?

Robotické sekačky mají v drtivé většině případů plastový skelet s výraznými zadními a menšími, obvykle skrytými předními kolečky nebo jen jediným kolečkem. Tento podvozek umožňuje dostatečně účinný pojezd i v náročnějším travnatém terénu.

Míra schopnosti zdolávat a překonávat terén však závisí především na konkrétním modelu. Zásadní součástí sekačky je elektromotor, který pohání pojezd i rotační žací ústrojí. Energii mu poskytuje akumulátor.

⏩ K čemu je robotická sekačka dobrá a jak ji používat?

Smyslem robotické je usnadnit vám práci a ušetřit čas, který můžete investovat jinak. Je však třeba vědět, že současné modely nejsou určeny k tomu, aby bojovaly se zanedbaným vzrostlým porostem. Jsou naopak vhodné k pravidelné údržbě a k zastřihávání kulturního trávníku. S tím souvisí i způsob, jakým tyto sekačky zacházejí s nasekanou trávou…

⏩ Kam putuje tráva?

Když se na toto zařízení podíváte, je zjevné, že se do něj nemůže vejít žádný objemnější zásobník? Znamená to tedy, že musíte po sekačce ještě poklízet? Naštěstí ne. Sekačky totiž fungují na bázi mulčování. Trávu usekávají postupně po malých kouscích a tyto kousky rozhazují do prostoru, takže si snadno sednou až k zemině a kořenům, kde zároveň poskytují určité účinky coby hnojivo.

⏩ Jak vymezit prostor?

Další zcela zásadní otázka o fungování robotické sekačky se pochopitelně musí týkat vymezení prostoru působnosti. Nikdo nechce, aby mu sekačka vjela do záhonů anebo odcestovala do neznáma. A kdyby bylo nutné na ni soustavně dohlížet, poněkud by to devalvovalo význam tohoto automatického zařízení.

Takže jak na to? Na rozdíl od robotických vysavačů se prostor pro sekačku vymezuje speciálním hraničním kabelem. S jeho pomocí vytvoříte oblast, kterou bude sekačka obhospodařovat a kterou nepřekročí. Tato pomyslná smyčka libovolného tvaru směřuje oběma konci k nabíjecí stanici, do které sekačka sama zajede, když jí začne docházet baterie.

Právě správné vymezení prostoru je jedinou náročnější fází používání robotické sekačky. Drát se především nesmí nikde křížit a od překážek nebo rizikových míst musí být umístěn s dostatečnou rezervou od cca 5 až do 20 nebo i více cm. Na internetu však najdete dostatek návodů, jak prostor správně vymezit – a poradit by vám měl i prodejce.

jakou koupit robotickou sekačku

Výkon a maximální plocha sečení

Zatímco u většiny podobných přístrojů patří hodnoty výkonu (obvykle ve W nebo HP) k nejdůležitějším parametrům, u robotických sekaček výrobci v základním popisu málokdy uvádějí tyto exaktní veličiny. Místo toho se uchylují ke snaze o méně abstraktní zhodnocení výkonu. Mezi zásadní údaje, z nichž si můžete udělat představu, co sekačka zvládne, tak patří:

  • Doporučená max. plocha sečení
  • Plocha sečení v m2 za hodinu
  • Maximální stoupání (v procentech nebo stupních)
  • Výška sečení a šíře záběru

Maximální plocha sečení

Jde o jeden z nejdůležitějších údajů, které výrobce většinou uvádí mezi prvními. V současnosti existuje výběr sekaček, které jsou vhodné pro malé trávníky u městského domu do cca 250 m2. Středně výkonné stroje do cca 750 m2 anebo i výkonnější modely do 1000 nebo i nad 1000 m2. Tento údaj je však vždy orientační. Závisí i na terénu a dalších faktorech. Berte to tudíž při nákupu v potaz a vybírejte optimální model s přiměřenou rezervou, zejména pokud je váš pozemek členitější, s terénními nerovnostmi nebo ve svahu.

Plocha sečení za hodinu

Tento údaj se neuvádí až tak často, ale u současných sekaček lze počítat s obhospodařením cca 100 až 300 nebo o něco více metrů čtverečních za hodinu. Maximální plochu ovlivní šíře záběru sekačky, kapacita baterie a řada dalších faktorů – včetně vnějších, v tomto případě půjde opět o stav a podmínky na pozemku.

Maximální stoupání

Jaké terénní nerovnosti a svahy dokážou robotické sekačky překonat? Tento údaj je uváděn nejčastěji v procentech – a pohybuje se od cca 10 % u nejslabších modelů po více než 40 % u nejvýkonnějších. Střed je pak mezi cca 20-30 %. Velmi důležitý je fakt, že velmi blízko u hranic vymezené plochy (tedy u hraničního drátu) obvykle není tak razantní a náhlé stoupání možné. Výrobci proto často uvádějí i druhý údaj, který se týká právě těchto oblastí (obvykle do 15 %).

Výška sečení

Další velmi důležitý parametr je výška sečení. Uvádí se minimální dosažitelná výška, která se obvykle pohybuje okolo 20 mm (20-25 mm), a taky maximální nastavitelná výška (obvykle 50-65 mm). Sekačky pak většinou umožňují regulaci výšky v několika krocích v daném rozmezí od minimální do maximální výšky.

Šířka záběru

Šířka záběru patří u všech typů sekaček k naprosto stěžejním parametrům. Šířka záběru zásadně ovlivní efektivitu sekání. U robotických sekaček se šířka pohybuje nejčastěji od cca 15 do 25 cm, ale u výkonných modelů to může být i výrazně více. Úzký záběr bude výhodnější na malých nebo výrazněji členitých plochách. Na velké volné plochy zvolte sekačku se širším záběrem.

Robotická sekačka Worx

Další důležité vlastnosti a možnosti

Jaké další parametry, funkce a vlastnosti se ještě vyplatí při vybírání robotické sekačky sledovat? Zde jsou alespoň ty nejdůležitější.

Hlučnost

Zcela jednoznačně lze prohlásit, že oproti klasickým sekačkám jsou ty robotické poměrně tichá zařízení. I tak však běžně vyluzují hluk od cca 58 do 60 dB. To je hladina srovnatelná například s nepříliš tichou pračkou při běžném chodu (nikoli při odstředění, které je mnohem hlučnější).

Na pozemku takový hluk snadno zanikne a sousedi vám pravděpodobně nebudou mít příliš za zlé, ani nepopulární víkendové sekání. Některé modely jsou však hlučnější a blíží se hranici 70 dB, která už je o poznání méně nenápadná.

Hmotnost

Jak jsou na tom robotické vysavače s hmotností? Lehčí modely mívají méně než 10 kg (od cca 7 kg), ty těžké okolo 12 nebo 13 kg. Nejde tedy o extra těžké zařízení a občasné přenesení nebude dělat dospělému člověku problém.

Kapacita baterie a doba nabíjení

Jak dlouho vydrží robotická sekačka pracovat na jedno nabití a jak dlouho se potom odstaví od práce kvůli doplnění energie? To jsou jistě faktory, které většinu potenciálních uživatelů zajímají. Rozpětí je zde však poměrně velké a reálný stav opět silně ovlivňují podmínky na sekané ploše.

U většiny modelů se však setkáte s výdrží okolo 1 hodiny (cca 50-70 min). Existují ale i sekačky se silnými bateriemi, které vydrží 90, nebo dokonce 200 minut a více. To se samozřejmě vyplatí především na rozlehlých plochách okolo 1000 m2.

Doba nabíjení se pak taky pohybuje obvykle okolo 1 hodiny. U zmíněných silnějších baterií to však může být i dvoj- nebo trojnásobek.

Senzory proti dešti

Senzory, které sekačce napoví, že má přestat s prací, když začíná pršet, jsou součástí většiny strojů. Není to proto, že by déšť měl sekačku poškodit, ale protože sekání trávy za deště prostě není příliš efektivní.

Ochrana před krádeží

Aby vám robotická sekačka skutečně ušetřila čas, měla by se obejít bez dozoru. Jak je to s vymezením sekací plochy jsme si už řekli. Ale ve hře jsou ještě jiná úskalí. Zejména pak nenechavé ruce zlodějů. I na ty mají robotické sekačky své páčky. Konkrétně jde obvykle o senzory zvednutí a blokaci funkce s PIN kódem.

Jinak řečeno, pokud sekačku někdo zvedne, aby ji odnesl, zařízení se vypne a znovu jej lze zprovoznit jen s pomocí PIN kódu podobně jako u mobilních telefonů. Jde o standardní výbavu. Některé modely mají navíc i alarm.

Video

Ceny robotických sekaček na trávu

Za kolik lze pořídit kvalitní robotickou sekačku pro malé, střední nebo velké plochy? Máme pro vás malý tahák.

Sekačky do 15 000 Kč

V této ceně najdete zatím jen poměrně úzký výběr. Najdete zde především málo výkonné sekačky určené pro plochy do cca 300 m2, jen výjimečně více.

Sekačky do 30 000 Kč

V této sortě najdete už i výkonnější modely pro středně velké (do 750 m2), výjimečně i větší plochy. Výběr je poměrně široký.

Sekačky nad 30 000 Kč

Největší výběr a taky možnosti. Sekačky obvykle na střední, velké nebo velmi velké plochy. Kvalitní až špičkové vybavení i zpracování. Zejména pro náročnější zákazníky a uživatele, kteří chtějí investovat do skutečně výkonného a efektivního přístroje.

Nejlepší značky robotických sekaček na trávu

Které značky se zabývají výrobou robotických sekaček a u kterých se vyplatí porozhlédnout nebo i nakoupit? Máme pro vás pár tipů.

  1. Gardena – Tato značka nabízí opravdu vynikající výběr. Přes 30 modelů robotických sekaček, navíc v cenovém spektru od dostupných po velmi drahé a výkonné. Značka Gardena rozhodně stojí za úvahu.
  2. AL-KO – Opět se dočkáte širokého sortimentu. Tato značka nabízí řadu „Robolinho“ se zástupci v různých cenách a s různou úrovní parametrů.
  3. Stiga – Tato značka má omezenější výběr, ale nabízí několik opravdu velice povedených modelů, které patří rozhodně k tomu nejlepšímu na trhu (v rámci konkrétní cenové kategorie) v poměru ceny a kvality.
  4. Husqvarna – Tato velmi známá značka nabízí i skoro 20 robo-zařízení. Její stroje se vesměs těší vynikajícím hodnocením v testech robotických sekaček a můžete se těšit na vynikající výkon, kvalitu zpracování i výbavu. Husqvarna nabízí i sekačky pro mimořádně rozsáhlé plochy (např. 2000 m2 anebo i více). Cenově se však modely tohoto výrobce pohybují poněkud výše.

Nejprodávanější robotické sekačky na trhu

Nejprodávanější robotické sekačky na trhu podle portálu Heureka.cz

PořadíNázevParametryHodnoceníCena (od)
1.Gardena Sileno life 850 smart
Záběr: 22 cm
Plocha trávníku: do 850 m²
Výška sečení: 20 - 50 mm
Doba provozu: 65 min
Doba nabíjení: 60 min
[usr 5 text="true" tooltip="true"]28000 Kč Číst recenze
2.Robomow RK3000 PRO
Záběr: 42 cm
Plocha trávníku: do 2400 m² (max. 3000 m²)
Výška sečení: 20-100 mm
Doba provozu: 80-90 min.
Doba nabíjení: cca 60-80 min.
[usr 5 text="true" tooltip="true"]81000 Kč Číst recenze
3.Gardena Sileno life 750 smart
Záběr: 22 cm
Plocha trávníku: do 750 m²
Výška sečení: 20 - 50 mm
Doba provozu: 65 min
Doba nabíjení: 60 min
[usr 5 text="true" tooltip="true"]31500 Kč Číst recenze
4.Robomow RK2000 PRO
Záběr: 21 cm
Plocha trávníku: do 1500 m² (max. 2000 m²)
Výška sečení: 20 - 100 mm
Doba provozu: 100-120 min.
Doba nabíjení: 60-120 min.
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]45000 Kč Číst recenze
5.Husqvarna Automower 420
Záběr: 24 cm
Plocha trávníku: do 2200 m²
Výška sečení: 20 - 60 mm
Doba provozu: 105 min
Doba nabíjení: 55 min
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]71000 Kč Číst recenze
6.Bosch Indego XS 300
Záběr: 19 cm
Plocha trávníku: do 300 m²
Výška sečení: - mm
Doba provozu:- min
Doba nabíjení: - min
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]15000 Kč Číst recenze
0 Sdílení