Sport / outdoor Zahrada

Test 7 nejlepších hamak: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší hamaky

Při výběru nejlepší hamaky je třeba vědět, co vlastně požadujete. V našem dnešním článku vám proto hamaky představíme zevrubně. Uděláte si obrázek o tom, jaké jsou možnosti a taky jak zjistit, že produkt, o kterém uvažujete je skutečně kvalitní. Až dočtete, měli byste být vybaveni dostatečným množstvím informací, abyste uskutečnili dobrý nákup.

Ale co je to vlastně hamaka? Je to totéž jako houpací síť? V našem článku se dozvíte, že ne tak úplně. Představíme vám typy těchto závěsných odpočívadel a popíšeme vám i výhody, které plynou z jejich užívání. Zaměříme se samozřejmě taky na parametry, které byste neměli přehlížet při výběru.

Hamaky vám mohou posloužit stejně tak doma nebo na chatě či chalupě jako v přírodě. Pro každý účel je ale třeba zvolit trochu odlišný výrobek. I s tímto problémem se vám pokusíme pomoci. A pokud už jste si vyhlédli hamaku, která by se mohla stát tou vyvolenou, doporučujeme před nákupem omrknout i uživatelské recenze hamak, které jsou dostupné online. Často se dozvíte věci, kterými se výrobce nepochlubí.

Jaké jsou tedy nejlepší hamaky na trhu?

 1. Highlander Nomad Hammock
 2. Sea To Summit Pro Single
 3. Therm A Rest Slacker Hammocks Single
 4. Amazons Moskito Traveller EXTREME
 5. Hamaka Bo-Camp Hover Hammock
 6. Hamaka Easy Camp Havana Double pro dva
 7. QUECHUA HAMAKA BASIC – základní

Nejlepší hamaky na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Nejprodávanější hamaka
Highlander Nomad Hammock
Materiál: odolný polyamid
Rozměry: 275 x 142 cm
Nosnost: 110 kg
Hmotnost: 1300 g
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2320 Kč Číst recenze
#2Vítěz testu SURVIVAL MAGAZIN
(26 bodů z 30)

Sea To Summit Pro Single
Materiál: nylonový 70D ripstop materiál
Rozměry: 300 x 150 cm
Nosnost: 180 kg
Hmotnost: 360 g
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1440 Kč Číst recenze
#33. místo testu SURVIVAL MAGAZIN
(23 bodů z 30)

Therm A Rest Slacker Hammocks Single
Materiál: 100% ripstop polyester
Rozměry: 295 x 160 cm
Nosnost: 181 kg
Hmotnost: 570 g
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1880 Kč Číst recenze
#4Amazons Moskito Traveller EXTREME

 Do extrémních podmínek 
Materiál: 100 % nylon s úpravou Rip Stop
Rozměry: 275 x 140 cm
Nosnost: 200 kg
Hmotnost: 600 g
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1500 Kč Číst recenze
#5Hamaka Bo-Camp Hover Hammock
Materiál: nylon používaný pro výrobu padáků
Rozměry: 310 x 140 cm
Nosnost: 140 kg
Hmotnost: 528 g
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]560 Kč Číst recenze
#6Hamaka Easy Camp Havana Double
Materiál: polybavlna (65 % bavlna, 35 % polyester)
Rozměry: 140 x 200 cm
Nosnost: 150 kg
Hmotnost: 2800 g
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1150 Kč Číst recenze
#7Skvělá cena / Decathlon
QUECHUA HAMAKA BASIC
Materiál: 100.00% polyester
Rozměry: 260 × 152 cm
Nosnost: 110 kg
Hmotnost: 415 g
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]250 Kč Číst recenze

Jak vybrat hamaku

Jakou hamaku koupit? Konkrétní výrobek za vás pochopitelně nevybereme. Můžeme se pouze vynasnažit, abychom vám poskytli dostatek potřebných „vstupních informací“. V našem článku se zaměříme na všechny aspekty důležité pro správný výběr a nákup, představíme vám oblíbené značky hamak a taky zodpovíme některé záludné dotazy, které se tohoto produktu týkají.

Typy hamak

V první řadě se pojďme podívat, jaké existují typy hamak. Přísně vzato se o žádných striktně odlišených typech obvykle nemluví. Přesto můžeme najít několik variant, které mají kromě společných vlastností i viditelné rozdíly. Zároveň se tak pokusíme udělat trochu pořádek v názvosloví.

Hamaky

Nejstarší z vynálezů, o kterých budeme mluvit. Jeho původ je třeba hledat někde v karibské oblasti, odkud pochází i název (slovo je indiánského původu). I dnes jsou hamaky doménou Střední a Jižní Ameriky, kde se vyskytují a používají v opravdu hojné míře.

Hamaka je široké a velmi komfortní závěsné lehátko vyrobené z pevné a husté tkaniny. V našich končinách se ale toto slovo obvykle používá jako synonymum pro houpací síť.

Houpací síť

Houpací síť je našincům zřejmě známější a obvykle je chápána jako alternativa stanu. Jak název napovídá, jde o síť, která se zavěsí za dva pevné body. Zatímco hamaka je z husté nebo plné látky, nikoli ze síťoviny, a je velmi pohodlná pro hovění i přespávání, většina houpacích sítí příliš velké pohodlí neposkytuje. Jde spíše o nouzové trampské řešení než o plnohodnotné lehátko, na kterém byste relaxovali i doma na verandě, terase nebo třeba zahradě.

Závěsné křeslo

Zcela jinou, ale přesto příbuznou, kategorií jsou závěsná křesla. Jde o moderní trend. Křesla nevisí na dvou pobočních bodech, ale jsou zavěšena na strop. Mohou být ale opatřena i vlastním stojanem. Neumožňují ležení, ale pohodlné sezení a odpočinek.

Tato křesla můžeme vidět na verandách, balkonech, v pergolách, ale dokonce i v bytových interiérech, pro které jsou díky kompaktním rozměrům mnohem vhodnější než klasické hamaky.

co je hamaka

Výhody hamaky

Pokud si pořídíte kvalitní hamaku, nepochybně budete z jejích služeb nadšení. Většina lidí, kteří toto „zařízení“ vyzkoušeli, si jej nemůže vynachválit. Ať už se budeme bavit o použití v přírodě nebo v blízkosti domova, ocenit můžete následující výhody:

 • Lepší než stan – Hamaky jsou mnohem skladnější a lehčí než i velmi malé stany. Rozložení je snadnější a nemusíte hledat vhodný rovný povrch, stačí dva pevné body a to nikdy není takový problém. Rovněž jste izolováni od země – a tedy i od chladu nebo případné vlhkosti. Outdoorové hamaky mohou být vybaveny i nepromokavou střechou, která poslouží zároveň jako moskytiéra.
 • Ideální pro spánek i odpočinek – Dostatečně široká a pohodlná hamaka zajistí dokonalou relaxaci a spánek v ní není žádná nouzovka. Až to jednou vyzkoušíte, možná už se vám ani nebude chtít vracet do postele. V hamace ale nemusíte jen spát, krásně se v ní lenoší i přes den.
 • Prodyšnost – Zřejmě není náhoda, že hamaky jsou tak populární ve žhavé latinské Americe. Vždyť poskytují skvělé a parádně větrané lůžko, ve kterém nebudete trpět ani při největších vedrech.
 • Skvělý doplněk – Krásná hamaka visící na verandě nebo terase. To není jen praktická věc, ale i krásný doplněk, který zaujme každého návštěvníka – a určitě si ji bude chtít vyzkoušet.

Hamaky na doma a do přírody

Má-li hamaka dobře sloužit, je třeba při výběru myslet i na způsob používání. Budete hamaku používat při turistice, v kempu nebo při výletech do přírody? Anebo ji zavěsíte na verandu či balkon? Účel je pro správný nákup důležitý.

Pro použití v interiéru nebo krytém exteriéru (pergola apod.) můžete zvolit prostornou a komfortní hamaku z přírodní bavlny. Hmotnost ani skladnost nehraje velkou roli. Naopak větší význam pro vás může mít estetický dojem.

Když budete chtít hamaku používat ve venkovním prostředí. Bude např. zavěšená na otevřené terase nebo zahradě, může být vhodnější zvolit některé syntetické tkaniny. Bavlna by příliš rychle podléhala povětrnostním vlivům.

Pro vysloveně turistické účely pak bude nejdůležitější co největší skladnost a nízká váha. Pro bivakování jsou stále oblíbené u nás tradičnější houpací sítě. Důvodem je minimum materiálu, a navíc nízká cena. Spaní ale není nic moc.

Pokud cestujete a spíte pod širákem často, můžete zauvažovat o investici do speciální „outdoor“ hamaky. Vynikající vlastnosti mají například hamaky z padákového hedvábí, které prakticky smotáte do kapsy. Existuje ale řada různých dalších moderních materiálů, které kombinují pohodlí a odolnost s lehkostí a skladností. Cestovní hamaky jsou pak často opatřeny taky stříškou, kterou oceníte ve špatném počasí i proti hmyzu.

Na co se zaměřit?

Jak poznat, že je hamaka kvalitní a vhodná pro vaše potřeby? Toto jsou nejdůležitější faktory.

Šířka a délka

Rozměry jsou u hamaky zcela zásadní. V hamace o šířce okolo 100 cm se budete cítit velmi nepohodlně a využijete ji maximálně pro nouzové přespání. Případně může posloužit dítěti nebo osobě velmi drobné postavy.

Pokud chcete mít hamaku i na lenošení a velmi příjemný spánek, zvolte šířku okolo 130 cm. Hamaky na doma nebo hamaky pro dva mohou být samozřejmě i širší. Většina oblíbených hamak má šířku okolo 140 cm.

A jak je to s délkou? Ta se obvykle pohybuje okolo 270 cm nebo víc. Hamaka, která bude citelně kratší, by vám měla být podezřelá.

Nosnost

Další důležitý faktor. Většina hamak má nosnost od 100 kg výš, ale velmi běžné jsou hamaky s nosností i 200 kg. Vždy je třeba počítat s dostatečnou rezervou. Nejvyšší nosnost mají pochopitelně hamaky pro dvě osoby.

Hmotnost

Kolik hamaky váží? Obvykle od cca 500 g do více než 1 kilogramu. Váhu je důležité řešit u turistických hamak, které ponesete v batohu. U domácích hamak nehraje tento faktor prakticky žádnou roli, proto není třeba sahat po lehkých modelech, které jsou často dražší.

Závěsné šňůry

Závěsné šnůry jsou zásadní pro správné rozložení váhy a zajištění komfortu při odpočinku v hamace. Proto je důležité, aby měl výrobek šňůr dostatečné množství.

Ceny hamak

Kolik dát za hamaku, abyste dostali skutečně kvalitní produkt?

Hamaky do 1000 Kč

V této cenové kategorii příliš kvalitní hamaku nepořídíte. Tak levné produkty jsou často velmi úzké, s nízkou nosností a obvykle z nekvalitních materiálů. Pod tisíc korun lze ale pořídit různé jednoduché houpací sítě a taky závěsná křesla.

Hamaky do 2000 Kč

V této ceně se nachází většina outdoorových hamak pro turistické a cestovní účely. Důraz je kladen na odolné zpracování, nízkou hmotnost a skladnost.

Hamaky nad 2000 Kč

Nad dva tisíce korun už seženete různé speciální hamaky určené pro náročné uživatele.

Nejlepší značky hamak

Který výrobce hamak je zárukou kvalitního zpracování, komfortu a odolnosti hamaky a který nabízí alespoň solidní výrobky za dostupné ceny?

 • Amazonas – Amazonas patří k nejpopulárnějším a nejlépe hodnoceným výrobcům hamak. Nabízí navíc obrovský sortiment. Najdete v něm hamaky pro domácí relaxaci i špičkové turistické modely. Cena je obvykle od 1000 Kč nahoru.
 • DD Hammocks – Značka zaměřená na outdoorové hamaky a ve svém oboru zřejmě taky nejúspěšnější. Výrobky dosahují vynikajících hodnocení v testech hamak. Cena obvykle od 1500 Kč nahoru.
 • Ticket To The Moon – Velký výběr elegantních hamak s multifunkčním využitím. Velmi nízká hmotnost, komfortní rozměry (spousta hamak pro dvě osoby), vysoká nosnost. Celkově skvělá kvalita. Jedna z nejprodávanějších značek. Skvělé výsledky v uživatelských recenzích hamak.
 • Sedco – Pokukujete spíše po dostupné ceně? Pak vás mohou zaujmout hamaky značky Sedco. Jde především o hamaky, houpací křesla a sítě pro domácí použití. Cena často i pod 500 Kč.
 • La Siesta – Obrovský výběr hamak pro domácí i outdoor použití. Nechybí ani sítě a různá křesla. Kvalitní zpracování. Ceny nejčastěji od 1500 Kč.

Nejčastější otázky nakupujících

Jsou hamaky vhodné i pro děti?

Ano, spaní v hamace je velmi pohodlné a při pořízení optimální hamaky zaujímá tělo velmi přirozenou polohu. Vyrábí se i velké množství hamak v dětských velikostech.

Jak se hamaka upevňuje?

Existuje hned několik možností zavěšení hamaky. Pokud jste v přírodě, využijete zřejmě přírodní překážky a hamaku jednoduše přivážete lany např. okolo stromů. Pokud zvolíte nějaké sloupky nebo mladé či suché stromy, dobře si ověřte nosnost.

V domácích podmínkách můžete hamaku připevnit ke stěnám, houpací křesla se pak připevňují na strop. Jde ale vždy o zásah do stavby, který je třeba promyslet. Opět je zásadní nosnost. Další možností je použití speciálního stojanu, zejména některá houpací křesla se prodávají rovnou se stojanem, na kterém visí. U hamak to není tak běžné.

Existují i rozměrné hamaky pro dvě osoby?

Ano. Hamaky pro více osob jsou velice populární a najdete jich nepřeberné množství. U těchto hamak je ovšem velmi důležitá nosnost, která by měla v ideálním případě dosahovat 200 kg. Taky dbejte na dostatečnou šířku. Hamaky okolo 140 cm budou poměrně pohodlné pro většinu jednotlivců, ale ve dvou už to nebude žádný zázrak.

Kde lze hamaku použít?

Hamaky a houpací sítě a křesla najdou své místo prakticky kdekoli, kde je dostatek prostoru. Hamaky jsou skvělou volbou na zahradu nebo terasu, do altánu, pergoly, na verandu apod. Velmi lehké hamaky z moderních materiálů jsou skvělé i na cesty a spaní pod širákem. Takové hamaky jsou obvykle opatřeny nepromokavou stříškou a případně i samostatnou moskytiérou.

Houpací křesla jsou vhodné na méně prostorné verandy nebo balkony a uplatní se i přímo v interiéru. Mohou být uchyceny na zeď nebo opatřeny vlastním stojanem.

Podle čeho poznat kvalitně zpracovanou hamaku?

Hamaka musí být z kvalitního materiálu, který je prodyšný i odolný. Může to být bavlna, ale pro venkovní účely poslouží lépe syntetika, která je lehčí a lépe odolává UV záření, vlhkosti apod. Hamaka musí být taky dostatečně široká a dlouhá, za optimální lze považovat rozměry okolo 140 x 270 cm.

Navést vás ale může i cena. Lze pořídit velké množství opravdu laciných hamak jen za pár set korun, ale z jejich vlastností budete dost možná zklamaní. Kvalitní hamaky pořídíte spíš od 1000 Kč výše.

Jak se v hamace bránit špatnému počasí?

Hamaka izoluje od země, takže problém s chladem nebo vlhkostí od půdy odpadá, ale jak se bránit větru nebo dešti? U speciálních turistických hamak bývá k dispozici i nepromokavá stříška, kterou nad hamaku zavěsíte. Pro tento účel můžete ale použít jakoukoli celtu nebo vhodnou nepromokavou látku.

Lze v hamace použít i karimatku?

Ano, zejména v turistických hamakách se karimatka obvykle používá.

Je hamaka vhodná i pro přespávání při nižších teplotách?

Hamaka sama neposkytuje prakticky žádnou ochranu před nízkými teplotami. Izolaci proto musíte vyřešit jinak. Použitím karimatky a teplého spacáku i oblečení. Přespávání v hamace při příliš nízkých teplotách však nemůžeme doporučit, je to záležitost spíše pro velmi zkušené turisty.

Může vás také zajímať:

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Nejprodávanější hamaka
Highlander Nomad Hammock
Materiál: odolný polyamid
Rozměry: 275 x 142 cm
Nosnost: 110 kg
Hmotnost: 1300 g
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2320 Kč Číst recenze
#2Vítěz testu SURVIVAL MAGAZIN
(26 bodů z 30)

Sea To Summit Pro Single
Materiál: nylonový 70D ripstop materiál
Rozměry: 300 x 150 cm
Nosnost: 180 kg
Hmotnost: 360 g
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1440 Kč Číst recenze
#33. místo testu SURVIVAL MAGAZIN
(23 bodů z 30)

Therm A Rest Slacker Hammocks Single
Materiál: 100% ripstop polyester
Rozměry: 295 x 160 cm
Nosnost: 181 kg
Hmotnost: 570 g
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1880 Kč Číst recenze
#4Amazons Moskito Traveller EXTREME

 Do extrémních podmínek 
Materiál: 100 % nylon s úpravou Rip Stop
Rozměry: 275 x 140 cm
Nosnost: 200 kg
Hmotnost: 600 g
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1500 Kč Číst recenze
#5Hamaka Bo-Camp Hover Hammock
Materiál: nylon používaný pro výrobu padáků
Rozměry: 310 x 140 cm
Nosnost: 140 kg
Hmotnost: 528 g
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]560 Kč Číst recenze
#6Hamaka Easy Camp Havana Double
Materiál: polybavlna (65 % bavlna, 35 % polyester)
Rozměry: 140 x 200 cm
Nosnost: 150 kg
Hmotnost: 2800 g
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1150 Kč Číst recenze
#7Skvělá cena / Decathlon
QUECHUA HAMAKA BASIC
Materiál: 100.00% polyester
Rozměry: 260 × 152 cm
Nosnost: 110 kg
Hmotnost: 415 g
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]250 Kč Číst recenze
0 Sdílení