K tomu slouží mimo jiné hnojení a postřiky proti škůdcům. Nejjednodušší způsob, jak tyto podpůrné prostředky aplikovat, je přitom obvykle použití postřikovače, který daný roztok rovnoměrně rozpráší všude, kde je potřeba. Pořízení postřikovače je tedy minimálně pro náročnějšího pěstitele takřka povinnost. Jak si tedy vybrat nejlepší zahradní postřikovač? Právě tomu se budeme věnovat v dnešním článku.
Inspiraci k výběru můžete najít nejen v průvodci, ale i našem žebříku nejzajímavějších současných modelů. Při výběru vám pak mohou velmi dobře posloužit i recenze zahradních postřikovačů nebo odbornější testy jednotlivých modelů.
Nejlepší zahradní postřikovače na trhu
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Solo 402 2 litry | Nejlepší malý ruční postřikovač ✔️ Typ: tlakový ✔️ Objem nádrže: 2 L ✔️ Postřikovací tlak: 1 bar ✔️ Hmotnost: 0,46 kg ✔️ Produkt roku 2021 📌 od 560 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#2 | Hecht 405 | Oblíbený model ✔️ Typ: tlakový ✔️ Objem nádrže: 5 L ✔️ Postřikovací tlak: 3 bar ✔️ Hmotnost: 1,3 kg ✔️ S přetlakovým ventilem 📌 od 350 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#3 | SOLO 40001732 473 D 12 l | Oblíbený model ✔️ Typ: tlakový ✔️ Objem nádrže: 10 L ✔️ Postřikovací tlak: 4 bar ✔️ Hmotnost: 3,9 kg ✔️ Profesionální postřikovač na záda 📌 od 2700 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#4 | Verdemax Futura 8 | Nejlepší AKU postřikovač ✔️ Typ: AKU ✔️ Objem nádrže: 8 L ✔️ Postřikovací tlak: 2,5 bar ✔️ Hmotnost: 2,9 kg ✔️ Maximální provoz: 4 hodiny na 1x nabití 📌 od 2400 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#5 | Gloria prima 3 postřikovač | Pro malé zahrady ✔️ Typ: tlakový ✔️ Objem nádrže: 3 L ✔️ Postřikovací tlak: 3 bar ✔️ Hmotnost: 1,4 kg ✔️ K postřiku na malé stromy, keře a růže 📌 od 630 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#6 | Marolex Profession Plus 12 | Objem 12 l ✔️ Typ: tlakový ✔️ Objem nádrže: 12 L ✔️ Postřikovací tlak: 4 bar ✔️ Hmotnost: 2,1 kg ✔️ Také doma do skleníku nebo na truhlíky 📌 od 630 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat zahradní postřikovač?
Zahradní postřikovače představují různorodou kategorii. Podstatné je zvolit adekvátní konstrukční typ a mechanismus. Z konkrétních parametrů je důležitý především objem zásobníku a taky tlak, možnosti jeho regulace nebo další funkce. U AKU modelů budou zásadní i parametry baterie. Vše je třeba důkladně zvážit vzhledem k velikosti pozemku a jeho typu (vinice, sad, zahrada, skleník,…).
K čemu slouží postřikovač?
Postřikovače jsou nástroje, které mají za úkol zefektivnit distribuci roztoků při péči o rostlinstvo. Používají se na zahrádkách, polnostech, v sadech či vinicích, ale třeba i při drobnějším domácím pěstování. Postřikovače mohou pomoci s aplikací zejména herbicidů, fungicidů, insekticidů či repelentů, ošetřujících látek, použity mohou být i pro hnojení na list tekutými hnojivy a samozřejmě se rovněž uplatní i při „obyčejném“ zavlažování rostlin během suchých letních měsíců.
Spousta lidí má představu postřikovačů spojenou s aplikací drsné chemie. Ale tyto pomůcky jsou stejně tak užitečné i v šetrném a bio hospodaření a pěstování. Kromě zmíněného zavlažování je možné aplikovat i zcela přírodní a organická tekutá hnojiva, herbicidy a další ošetřující prostředky šetrného složení. Také tímto způsobem můžete úrodu hájit před škůdci, houbami a plísněmi, pleveli, nemocemi a další nepřízní, která by mohla devalvovat vaše úsilí.
Postřikovač vs. rosič
Kromě postřikovačů existují i tzv. rosiče a zmlžovače, kterými je možné provádět obdobné činnosti potřebné pro ochranu rostlin. Rozdíl je zde primárně ve velikosti rozptylovaných částic. Postřikovače produkují největší částice. Zmlžování spotřebuje kolem cca 5l neředěného pesticidu či jiného prostředku na hektar a produkuje částečky (kapky) do velikosti 0,05 mm.
Ve volné přírodě se používají těžší částečky (těžké mlhy) od cca 0,02 mm, protože rychlost klesání je u velmi lehkých částic příliš nízká. Ve sklenicích lze použít i lehké mlhy do 0,02 mm velikosti kapek. Zmlžování je v otevřeném prostoru mimořádně závislé na klimatických a povětrnostních podmínkách, proto je použití velmi omezené.
Rosení pracuje s kapkami do 0,125 mm. Rosiče jsou specifické nástroje, které se poměrně výrazně uplatňují v některých pěstitelských oborech. Například ve vinicích, ale i ovocných sadech či chmelnicích. Nevýhodou je nižší pokrytí a horší možnost „zacílení“, větší závislost na povětrnostních podmínkách a kratší dosah.
Jak vybrat postřikovač podle velikosti „zahrádky“?
Při výběru postřikovače je nutné v první řadě zohlednit, jaké území budete obhospodařovat, jaká bude intenzita a způsob použití. Je logické, že jiné požadavky bude mít majitel dvacetihektarového sadu či vinice, dvou záhonků a jabloně u rodinného domu anebo několika květináčů na balkoně bytového domu. Od toho se odvíjí typ postřikovače a jeho další parametry. Existuje přitom celá škála podob postřikovačů.
Ruční postřikovač
Jde o postřikovače nesené při práci v ruce. Charakteristické jsou nízkou kapacitou nádržky – nejčastěji 1-2 litry. Tyto postřikovače jsou nejjednodušší a typicky nejlevnější. Hodí se však jen pro málo náročné použití. Ideální jsou zejména pro domácí podmínky – pěstování na balkoně, menší zimní zahradu nebo skleník, menší záhonky apod.
Zásobníkové a zádové postřikovače
Postřikovače mají objemnější zásobník, který hadicí spojen s rozprašovací tryskou. Objem může být od cca 5 do 15 i více l. Zásobník mívá madlo pro přenesení a/nebo popruhy pro zavěšení na záda. Mechanismus může být různý (aku, tlakový, benzínový,…). Tyto postřikovače jsou nejběžnější a nejžádanější. Mají univerzální a velmi široké využití. Od větších skleníků a zahrádek přes sady, vinice až po menší polnosti.
Nesené a tažené postřikovače
Nesené postřikovače mají objem běžně až 1000 l a umísťují se na nosný stroj – typicky traktor. Vhodné jsou pro drobnější zemědělce. Tažené postřikovače mohou být ještě objemnější, běžně 1500 l a více. Tažené jsou jako přívěs (za traktorem).
Samojízdné postřikovače
Jsou určeny pro nejnáročnější použití. Mají vlastní pohon, jsou zcela soběstačné a samostatné. Objem je až v desítkách tisíc litrů.
Jak vybrat postřikovač dle mechanismu fungování?
Velmi důležitým faktorem při výběru postřikovače je mechanismus, který zařízení pohání – resp. zajišťuje, že se roztok dostane ze zásobníku k rostlinám. Z tohoto hlediska lze rozlišit několik variant postřikovačů. Zde se pokusíme o představení typických vlastností, ale i výhod a nevýhod jednotlivých typů.
Mechanický postřikovač
Nejjednodušší, základní varianta. Mechanické jsou obvykle ruční modely s nízkým objemem do cca 2 litrů. Roztok je rozprašován mačkáním spoušti podobně jako např. u spreje. Roztok však není pod tlakem a je třeba soustavného mačkání. To vede k tomu, že práce je náročnější a zdlouhavější. Z tohoto důvodu a kvůli nízké kapacitě jde o nástroj hlavně pro domácí použití a velmi malé skleníky či zahrádky nebo pařeniště.
Tlakový postřikovač
Tlaková zařízení patří mezi zdaleka nejběžnější a nejprodávanější postřikovače. Tento mechanismus je jednoduchý, levný a zároveň relativně účinný. Tělo postřikovače je opatřeno pumpovacím/tlakovacím mechanismem. Běžná kapacita zásobníku je od cca 2 až do 15 i více l.
Tato zařízení mohou být dobře vybavená pro efektivní postřik a jeho usměrnění a regulaci. Vhodná jsou pro nejrůznější aplikace a použití. Od domácích zahrádek a skleníků až po větší sady, vinice apod. Postřikovače mohou být přenášeny v ruce nebo na zádech.
Akumulátorový postřikovač
Většinou jde o zádové postřikovače s vyšším objemem. Nabízejí vysoký výkon, efektivitu a samozřejmě komfort práce. Vhodné jsou i pro náročnější až náročné použití ve větších sadech, vinicích i v lesním hospodářství apod. Nevýhodou je zde především vyšší cena a omezení pracovního času kapacitou akumulátoru.
Pokud jde o technické parametry, většina modelů disponuje baterií kolem 2-3 Ah, kvalitní přístroje mají baterie typu Li-Ion. Napětí akumulátoru se pohybuje obvykle mezi 12 až 20 V. Pracovní tlak pak může nejčastěji dosahovat od cca 2 do 5 barů v závislosti na konkrétním modelu.
Dobrou zprávou je, že výdrž baterie je i při relativně nevysoké kapacitě obvykle poměrně značná. Řádově několik hodin. Dobíjení navíc nemusí trvat dlouho. Nezřídka je akumulátor dobitý do hodiny. Existují však i modely s bateriemi zastaralejšími a/nebo s vysokou kapacitou, kde může dobíjení trvat i 8 a více hodin.
Motorový/benzínový postřikovač
Tyto modely jsou určeny pro náročnější použití. Cenově se zásadně neliší od aku modelů – resp. jsou v průměru o něco dražší. Objem zásobníku bývá spíš u horní hranice, od cca 14 do 25 nebo i více l. Výkon motorových modelů je ovšem velmi vysoký a jsou proto vhodné i pro rozlehlé sady, zahrady či vinice.
Jmenovitý výkon se typicky pohybuje kolem 2 kW. Benzínové modely mají vysoký průtok a dosah a skvělou celkovou efektivitu. Mají však i nevýhody. Je to zejména poměrně vysoká hmotnost zařízení a taky vysoká hlučnost nebo ne zrovna ekologicky čistý chod. Výběr benzínových modelů je taky omezenější než u tlakových, ale i akumulátorových.
Tlak
Tlak, který je zařízení schopno vyvinout při postřiku, je důležitým parametrem. Ovlivňuje dosah a efektivitu postřiku, schopnost zacílení a využití roztoku. Celkem logicky s nejnižším tlakem pracují mechanické modely. Zde je tlak nízký, jen kolem 1 bar.
Tlakové modely typicky operují s tlakem kolem 2 až 3 bar a je zde i někdy i možnost určité regulace tlaku. Běžně kolem 3-6 bar dosahují aku modely. Regulace tlaku je zde poměrně běžnou funkcí. Zdaleka nejvyšších hodnot však dosahují motorové modely. Tlak dosahuje i 30 nebo 40 bar. Umožňuje účinně dosáhnout do výšek nebo těžko přístupných míst.
Hmotnost
Hmotnost postřikovačů je různorodá v závislosti na typu a mechanismu. Nejlehčí jsou logicky malé ruční modely. Velmi lehké jsou i tlakové modely, kde se hmotnost obvykle drží mezi 1-3 kg. U aku modelů je v průměru jen o něco větší – nejčastěji cca 3 až 6 kg.
Motorové modely jsou už výrazně těžší, hmotnost může běžně přerůst 10 kg. Práce s nimi je tudíž efektivní, ale ne už tak pohodlná. K tomu se navíc přidává vyšší hlučnost…
Hlučnost
Opět můžeme sledovat stejnou vzestupnou křivku jako u tlaku a hmotnosti. Mechanické a tlakové postřikovače vydávají jen minimum hluku. Aku modely už jsou hlučnější, ale hladina je poměrně únosná – kolem 60 až 75 dB. Naproti tomu postřikovače motorové už vydávají poměrně značný hluk, který běžně přesahuje i 100-103 dB. Hlučnost už je tedy poměrně dost nekomfortní a je vhodné používat ochranu sluchu.
Trysky
Tryska je logicky dost důležitou součástí postřikovače. U těchto zařízení lze najít různé druhy trysek a různé funkce a možnosti. Tryska může mít nastavitelné rozpětí. Je možná regulace velikosti částic, ale třeba i „druh“ proudu. Nejčastěji se setkáte se štěrbinovou tryskou s rozptylem od cca 60 do 120°.
Další vybavení a příslušenství
Součástí funkční i další výbavy a příslušenství postřikovače mohou být různé druhy postřikových tyčí (pro práci ve výšce, kloubová, prodlužovací, s více tryskami,…), tlakoměr pro kontrolu tlaku, postřikové kryty pro usměrnění proudu, filtry proti zanášení ústrojí postřikovače, servisní sady apod.
Jak pracovat s postřikovačem?
- Důležitá je především volba správného přípravku podle konkrétních potřeb.
- Vždy před použitím jiného přípravku je třeba postřikovač velmi důkladně vymýt.
- Ujistěte se, že používáte adekvátní trysku, proud a další nastavení vzhledem k použití.
- Berte v potaz povětrnostní podmínky. Optimální je pracovat v bezvětří.
- Nepostřikujte po dešti ani bezprostředně před deštěm.
- Ani přílišná horka nejsou pro práci ideální. Postřiky je vhodné provádět do cca 25°C. Tedy pokud nejde o zavlažovací postřik.
- Ideální denní doba je brzy ráno nebo podvečer.
- Chraňte svou kůži, obličej a oči před působením postřiků vhodným oblečením.
- Při práci není možné jíst, pít ani kouřit.
Ceny postřikovačů
Kolik stojí kvalitní zahradní postřikovač? Záleží na typu, objemu i dalších faktorech…
Postřikovače do 1000 Kč
V této relaci najdete všechny mechanické a naprostou většinu tlakových modelů kromě špičkových. Vhodné pro domácí použití, menší zahrádky, skleníky a malé soukromé sady.
Postřikovače do 3000 Kč
V této relaci najdete většinu aku modelů nebo levnější benzínové modely. Postřikovače jsou vhodné i pro větší až velké sady, vinice, zahrady atd.
Postřikovače nad 3000 Kč
Především velmi výkonné aku modely nebo benzínové postřikovače. Pro náročné použití na rozlehlých plochách.
Nejlepší značky postřikovačů
Které značky postřikovačů se těší nejlepším hodnocením a oblibě?
- Solo – Nabízí především tlakové modely, především ruční, ale i zádové modely. Zádové tlakové modely této značky patří k dražším a velmi výkonným. Obrovský výběr.
- Hecht – Ruční, aku, tlakové i motorové modely. Velmi dobrá hodnocení a poměr ceny a kvality.
- Riwall – Menší výběr, ale několik velmi populárních modelů. Např. aku postřikovač Riwall Pro RAS 1220.
- Proteco – Slušný výběr, nicméně prakticky výhradně tlakové modely – ruční i zádové. Velmi dobrá kvalita.
Nejprodávanější zahradní postřikovače na trhu
Nejprodávanější zahradní postřikovače na trhu dle portálu Heureka.cz
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Solo 402 2 litry | Nejlepší malý ruční postřikovač ✔️ Typ: tlakový ✔️ Objem nádrže: 2 L ✔️ Postřikovací tlak: 1 bar ✔️ Hmotnost: 0,46 kg ✔️ Produkt roku 2021 📌 od 560 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#2 | Hecht 405 | Oblíbený model ✔️ Typ: tlakový ✔️ Objem nádrže: 5 L ✔️ Postřikovací tlak: 3 bar ✔️ Hmotnost: 1,3 kg ✔️ S přetlakovým ventilem 📌 od 350 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#3 | SOLO 40001732 473 D 12 l | Oblíbený model ✔️ Typ: tlakový ✔️ Objem nádrže: 10 L ✔️ Postřikovací tlak: 4 bar ✔️ Hmotnost: 3,9 kg ✔️ Profesionální postřikovač na záda 📌 od 2700 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#4 | Verdemax Futura 8 | Nejlepší AKU postřikovač ✔️ Typ: AKU ✔️ Objem nádrže: 8 L ✔️ Postřikovací tlak: 2,5 bar ✔️ Hmotnost: 2,9 kg ✔️ Maximální provoz: 4 hodiny na 1x nabití 📌 od 2400 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#5 | Gloria prima 3 postřikovač | Pro malé zahrady ✔️ Typ: tlakový ✔️ Objem nádrže: 3 L ✔️ Postřikovací tlak: 3 bar ✔️ Hmotnost: 1,4 kg ✔️ K postřiku na malé stromy, keře a růže 📌 od 630 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#6 | Marolex Profession Plus 12 | Objem 12 l ✔️ Typ: tlakový ✔️ Objem nádrže: 12 L ✔️ Postřikovací tlak: 4 bar ✔️ Hmotnost: 2,1 kg ✔️ Také doma do skleníku nebo na truhlíky 📌 od 630 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |