Dílna

Nejlepší řezačky na dlažbu a obklady: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší řezačky na dlažbuPři stavbě nebo rekonstrukci domu či bytu se pravděpodobně dostanete do situace, kdy budete muset pracovat s obklady a dlažbou. Pokud jste práce kompletně svěřili profesionální firmě, zřejmě vás bude zajímat víceméně pouze cena a výsledný dojem. Ale pokud se do prací pouštíte svépomocí, starostí bude mnohem víc. Mezi ně se jistě zařadí i upravování a řezání dlažby, na které dojde řada. V takovou chvíli neodvratně nastává dilema – jakým způsobem dlaždice a obklady přizpůsobit co nejčistší a nejjednodušší cestou? Řešení ve skutečnosti není úplně málo. My se však v dnešním článku zaměříme přímo na výběr řezačky na dlažbu a obklady, tedy nástroje vytvořeného přímo k tomuto účelu, který je schopný odvést dobrou práci i v rukou méně zkušeného kutila.

Protože dlaždice a obkladačky jsou poměrně drahá záležitost, jistě nechcete plýtvat materiálem na všemožné pokusy. Investice do speciální řezačky se v takové situace obvykle vyplatí. Tím spíš, že výběr je značný a možnosti rozmanité – což platí i pro cenové hladiny. Možná vás to překvapí, ale pořízení i docela kvalitní řezačky vás dost možná vyjde levněji než metr čtvereční dlažby či obkladů. Za pár stovek nebo nízké tisíce korun (v případě, že nezatoužíte po profesionálním modelu) můžete získat pomůcku, která vám dost možná ušetří i ještě vyšší částky, nemluvě o nervech a promrhaném čase.

V našem průvodci se podíváme na různé základní typy řezaček, samozřejmě vysvětlíme princip jejich fungování a pokusíme se vyzdvihnout jejich výhodné i méně výhodné vlastnosti. Zajímat nás bude zpracování i možné vybavení či příslušenství a v neposlední řadě taky konkrétní cenové relace. Věříme, že s pomocí tohoto textu si budete schopni vybrat optimální variantu dle svých potřeb i možností. Kromě toho pro vás máme i přehledný žebříček aktuálně nejzajímavějších modelů. Najdete v něm kvalitní a oblíbené kousky. Při výběru se však taky „poraďte“ s uživatelskými recenzemi řezaček dlažby a rozhodně se nevyhýbejte ani odborným testům – jsou-li pro model, který vás zaujal, k dispozici.

Nejlepší řezačky na dlažbu a obklady na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Nejlepší
Kaufmann TopLine 630 mm
Typ: kolejnicová
Pro obklady s tloušťkou: max. 16 mm
Délka řezu: 630 mm
Hmotnosť: 10,9 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6650 Kč Číst recenze
#2Nejlepší profi na velké dlaždice
Kaufmann TOPLINE 1250 mm
Typ: kolejnicová
Pro obklady s tloušťkou: max. 16 mm
Délka řezu: 1250 mm
Hmotnosť: 23 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]20500 Kč Číst recenze
#3Cena / výkon
FESTA 600mm X
Typ: kolejnicová
Pro obklady s tloušťkou: max. 16 mm
Délka řezu: 600 mm
Hmotnosť: 8 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2250 Kč Číst recenze
#4Vysoká kvalita zpracování
Bosch PTC 640 0.603.B04.400
Typ: kolejnicová
Pro obklady s tloušťkou: -
Délka řezu: 640 mm
Hmotnosť: 9,1 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5650 Kč Číst recenze
#5Dostupná alternativa
EXTOL PREMIUM obkladů, 600mm
Typ: kolejnicová
Pro obklady s tloušťkou: max. 16 mm
Délka řezu: 600 mm
Hmotnosť: 6,8 g
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2600 Kč Číst recenze
#6Cenový tip
TC-TC 800 Einhell Classic
Typ: elektrická
Pro obklady s tloušťkou: 14/34 mm
Délka řezu: -
Hmotnosť: 9,2 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1850 Kč Číst recenze

Jak vybrat řezačku na dlažbu a obklady

Podle čeho se orientovat při výběru kvalitní řezačky obkladů? V první řadě je vždy důležité, jakým způsobem budete nástroj používat. Jinou řezačku zvolí profesionál, který s ní bude pracovat každý den po mnoho let – jinou kutil, který potřebuje jednorázově „nakrájet“ pár obkládaček. Způsobu použití by měla odpovídat kvalita i cena zařízení, je však třeba brát zřetel i na vlastní zkušenosti a schopnosti. Některé typy řezaček zvládnou používat i nezkušení uživatelé, některé patří spíše do rukou profíků. Nepřeceňte své síly. Mohlo by vás to v důsledku stát více peněz i práce.

jak vybrat řezačku na dlažbu

Možnosti řezání dlažby

Jak už jsme řekli, existuje několik variant řezaček na dlažby, které se od sebe poměrně značně liší konstrukčně, způsobem použití i dalšími vlastnostmi. Spektrum je natolik rozmanité, že si jistě vybere každý. Kromě toho existuje i několik improvizovaných možností. Mezi ně lze zařadit například použití úhlové brusky s odpovídajícím kotoučem. Toto řešení ovšem nepatří k nejčistším ani nejjednodušším. Pojďme se tedy raději podívat na konkrétní varianty řezaček k této práci přímo určených.

Ruční řezáky a kleště

Základní a zpravidla nejjednodušší pomůckou jsou různé druhy kleští a řezáků na obklady. Mechanismus je velmi jednoduchý, nástroje připomínají vzhledem odlamovací nože nebo klasické kleště. Mohou však být vybaveny řezacími kolečky z tvrdokovu nebo i diamantovými kolečky pro řezání velmi tvrdých povrchů dlažeb, glazur, skla apod. Toto nářadí bývá cenově dostupné – pohybuje se v řádech nižších stovek korun. Jejich použití má několik výhod, ale i nevýhod.

Kleště a řezáky patří spíše do rukou zkušenějších pracovníků, jsou skvělé pro jemnější tvarování a jasným kladem je i minimum odpadu, žádné prášení apod. V rukou začátečníka však mohou být spíše nástrojem hrajícím na nervy. Práce s nimi jde pomalu, je náročná, dosáhnout dobré přesnosti není nic samozřejmého. Pokud potřebujete upravit několik málo dlaždic, zřejmě to s těmito pomůckami nějak zvládnete. Pokud vás čeká náročnější práce o větším objemu, nakoupili jste dražší obklady a dlažby a nechcete u jejich tvarování strávit mládí, pak doporučujeme uvažovat i o jiné variantě.

Kolejnicové řezačky

Nyní se dostáváme zřejmě k nejzajímavější variantě – alespoň z hlediska nárazového, kutilského použití a poměru ceny a výkonu. Jde opět o ruční řezačky, jenomže tentokrát o kompletní nástroje, které disponují nejen čepelí, ale i vodicí kolejničkou a v lepším případě i lámacím mechanismem.

Tyto řezačky jsou velmi populární. Jde o kompaktní, snadno přenosné a přitom velmi účinné nástroje, které existují ve dvou základních verzích: pro hobby a profesionální použití. Tato hranice pochopitelně nebývá načrtnuta nijak zásadně ostře. Dá se poznat především podle ceny a kvality zpracování. Hobby řezačky běžně koupíte i pod tisíc korun – ty opravdu levné i pod 500 Kč. Velmi kvalitní a profesionální modely vás vyjdou na pár tisíc. Jsou robustnější, odolnější, dosahují preciznější přesnosti a výsledků a jejich životnost je mnohem vyšší než u levných hobby modelů.

Obecnou výhodou práce s kolejnicovou ruční řezačkou je jednoduchost. Tento nástroj dokáže efektivně používat i začátečník. Řezání je přitom stále čisté, bezprašné. Poměrně solidní je i rychlost řezání, takže vám práce půjde pěkně od ruky. Mechanismus zajišťuje rovnoměrný, přesný a stálý řez, u nějž lze velmi dobře regulovat přítlak. Řezačky si poradí s dlouhými řezy a některé i s velkoformátovou dlažbou.

Elektrické řezačky

Poslední možností je elektrická řezačka. Ta může být stolní nebo s vlastním podstavcem. Tyto řezačky jsou opatřeny řeznými kotouči chlazenými vodou. Na rozdíl od předchozích variant, jsou elektrické řezačky hlučné a nadělají mnohem více nepořádku a prachu. U jednodušších stolních modelů může cena začínat už pod 2 tisíci Kč. Opět existují hobby i profesionální modely.

Elektrické řezačky mohou být vhodnou volbou do dílny, pokud s obklady a dlaždicemi pracujete častěji nebo pravidelně. Kvalitní elektrické modely dosahují výborné přesnosti a práce s nimi je poměrně pohodlná, nenamáhavá, takže zvládnete i větší objemy. Některé – zejména levnější – řezačky však mohou mít poměrně hrubý řez. Důležitá je taky kvalita kotouče a jeho životnost, která ne vždy musí být vysoká.

obklad v koupelni

Podle čeho vybírat řezačku?

Při výběru řezačky není důležitý jenom konkrétní typ nebo cena. Měli byste se zaměřit i na některé konkrétní parametry a vlastnosti.

Délka řezu

Velmi důležitým parametrem je vždy délka řezu, což platí u ručních i elektrických modelů. Možnosti jsou poměrně rozmanité. Dostupnější ruční (i elektrické) hobby modely nabídnou často délku do 50 cm. Větší a profi modely běžně 60, ale třeba i 80 nebo více cm. Samozřejmě, že čím větší je maximální délka řezu, tím je řezačka univerzálnější, ale taky rozměrnější a těžší. Každopádně se ujistěte, že délka řezu bude dostatečná pro vaše potřeby.

Tloušťka řezu

Tloušťka či hloubka řezu je další důležitý údaj. Opět platí, že čím je maximální hodnota vyšší, tím je zařízení obecně použitelnější. Pro hobby, omezené nebo jednorázové použití však mohou být předimenzované parametry spíš zbytečné.

Počítejte s tím, že u ručních řezaček bude tloušťka řezu obecně nižší.

  • U hobby a levnějších modelů převážně pod 1 cm (okolo 5-6 mm), lepší nástroje zvládnou 1 cm a více – málokdy však nad cca 14 mm.
  • Pak přicházejí na řadu řezačky elektrické, které si často poradí i s tlustými materiály. Právě potřeba řezat tlusté dlaždice může být jedním z důvodů zvážit pořízení elektrického modelu.

Hmotnost

Hmotnost menších ručních řezaček může být poměrně velmi přívětivá a tyto kompaktní nástroje jsou vhodné i pro časté přenášení. Většina ručních nástrojů se vejde do cca 10 kg, ale jsou i robustnější varianty. U elektrických stolních řezaček se pak hmotnost nemusí pohybovat o mnoho výš než je průměr ručních verzí – zejména levnější přístroje mohou vážit jen okolo 10 kg. Na druhou stranu profesionální nástroje dosahují hmotnosti mnoha desítek i stovky kg. V tomto případě už jde o modely s vlastním podstavcem.

Na co se ještě zaměřit?

U ručních řezaček je velmi důležitá kvalita zpracování a odolnost. Zaměřte se na robustnost vodicí lišty, přesnost a sílu upevnění úhlového měřidla a samozřejmě i na kvalitu řezného kolečka, které může být z tvrdokovu, diamantové či titanové. Kvalitu zpracování poznáte nejen na kvalitě řezu, ale taky na životnosti kolečka. Ty levnější se mohou opotřebit poměrně rychle.

U ručních modelů se taky můžete zaměřit na (ne)přítomnost lámací patky, která umožní pohodlnější a přesnější zalomení dlaždice. U některých modelů najdete i vykružovací vrták, který oceníte v případě, kdy budete potřebovat do dlaždice udělat kruhový otvor na trubky či roury.

Video

Ceny řezaček dlažby

Dostáváme se k důležitému faktoru, kterým je bezesporu cena. Za kolik lze pořídit kvalitní řezačku? Zde je malé shrnutí vašich možností.

✅ Řezačky do 500 Kč

V této ceně najdete cenově velmi dostupné kolejnicové ruční řezačky (a samozřejmě i obyčejné řezáky a kleště). Očekávejte pouze hobby modely vhodné spíš pro sporadické a nenáročné použití.

✅ Řezačky do 2000 Kč

Oblíbená relace, ve které najdete spoustu kvalitních ručních řezaček i dostupnější stolní elektrické řezačky. Zejména výběr ručních modelů je zde velký a vyberou si i náročnější zájemci, nechybí ani profesionální modely.

✅ Řezačky nad 2000 Kč

Profesionální a vysoce kvalitní ruční řezačky a většina elektrických řezaček. Cena výkonnějších a profesionálních elektrických modelů se však pohybuje spíše blíž hranici 10 tisíc a samozřejmě i výše.

Nejlepší značky řezaček dlažby

Které značky řezaček dlažby a obkladů si zaslouží pozornost a nabízejí zajímavé výrobky?

  • Güde – Menší výběr, ale pár oblíbených modelů. Např. ruční typ GHF 800 patří mezi nejprodávanější řezačky vůbec.
  • Extol – Velmi slušný výběr ručních řezaček s dobrým poměrem ceny a kvality a solidním hodnocením.
  • Kaufmann – Skvělý výběr ručních modelů. Jde ovšem převážně o profesionální a špičkové řezačky, čemuž odpovídá vyšší cena.
  • Dedra – Opět výborný výběr. Dedra však nabízí i dostupnější kousky, a navíc si můžete vybrat i z elektrických modelů.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Nejlepší
Kaufmann TopLine 630 mm
Typ: kolejnicová
Pro obklady s tloušťkou: max. 16 mm
Délka řezu: 630 mm
Hmotnosť: 10,9 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6650 Kč Číst recenze
#2Nejlepší profi na velké dlaždice
Kaufmann TOPLINE 1250 mm
Typ: kolejnicová
Pro obklady s tloušťkou: max. 16 mm
Délka řezu: 1250 mm
Hmotnosť: 23 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]20500 Kč Číst recenze
#3Cena / výkon
FESTA 600mm X
Typ: kolejnicová
Pro obklady s tloušťkou: max. 16 mm
Délka řezu: 600 mm
Hmotnosť: 8 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2250 Kč Číst recenze
#4Vysoká kvalita zpracování
Bosch PTC 640 0.603.B04.400
Typ: kolejnicová
Pro obklady s tloušťkou: -
Délka řezu: 640 mm
Hmotnosť: 9,1 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5650 Kč Číst recenze
#5Dostupná alternativa
EXTOL PREMIUM obkladů, 600mm
Typ: kolejnicová
Pro obklady s tloušťkou: max. 16 mm
Délka řezu: 600 mm
Hmotnosť: 6,8 g
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2600 Kč Číst recenze
#6Cenový tip
TC-TC 800 Einhell Classic
Typ: elektrická
Pro obklady s tloušťkou: 14/34 mm
Délka řezu: -
Hmotnosť: 9,2 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1850 Kč Číst recenze
0 Sdílení