Dílna

Recenze 7 nejlepších stolních pokosových pil

Nejlepší stolní pokosové pily Stolní pily jsou dnes nejen neodmyslitelným vybavením profesionálních dílen, ale stávají se rovněž oblíbeným nástrojem domácích kutilů. Ať už se prací se dřevem živíte, nebo patří mezi vaše koníčky – pro tento úžasný nástroj najdete jistě bezpočet využití a investice vynaložená na jeho pořízení se vám velmi rychle vrátí. Protože je ale nabídka opravdu velmi široká, připravili jsme pro vás výběr nejlepších stolních pil, které jsou aktuálně k dostání.

Pil existuje řada druhů, v testu se zaměříme především na takzvané pokosové pily. Jedná se o konstrukci, která se vyznačuje robustním ramenem opatřeným řezným kotoučem. Pro tyto pily je typická možnost nastavení úhlu řezu. Rameno lze totiž vyklápět do potřebného sklonu a případně vysouvat pro potřebu dlouhých řezů. Tyto pily jsou velmi praktický a multifunkční nástroj a obvykle umožňují práci i s jinými materiály, než je dřevo.

V naší recenzi stolních pil vám představíme sedm výrobků špičkové kvality, které se řadí mezi nejlepší ve své kategorii. Protože víme, jak obtížné může být se ve všech parametrech a možnostech při výběru zorientovat, nachystali jsme pro vás navíc průvodce nákupem. Najdete jej na konci testu a dozvíte se v něm zásadní parametry a vlastnosti, na které je třeba se při pořizování zaměřit.

Test stolních pil podle redakce

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1SCHEPPACH HM 120 L
Otáčky: 4200 ot/min
Příkon: 2000 W
Průměr kotouče: 305 mm
Napětí: 230 V
[usr 5 text="true" tooltip="true"]9000 KčČíst recenze
#2Scheppach HM 140 L
Otáčky: 3800 ot/min
Příkon: 2000 W
Průměr kotouče: 305 mm
Napětí: 230 V
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6900 KčČíst recenze
#3Metabo KGS 216 M
Otáčky: 5000 ot/min
Příkon: 1200 W
Průměr kotouče: 216 mm
Napětí: 230 V
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]5200 KčČíst recenze
#4Scheppach HM 100 MP
Otáčky: až 4500 ot/min
Příkon: 2150 W
Průměr kotouče: 255 mm
Napětí: 230 V
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5900 KčČíst recenze
#5Metabo KGS 254M
Otáčky: 4500 ot/min
Příkon: 1450 W
Průměr kotouče: 254 mm
Napětí: 230 V
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]7400 KčČíst recenze
#6DeWalt DW745
Otáčky: 3800 ot/min
Příkon: 1850 W
Průměr kotouče: 250 mm
Napětí: 230 V
+ profi použití
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]20000 KčČíst recenze
#7RYOBI EMS216L
Otáčky: 5000 ot/min
Příkon: 1200 W
Průměr kotouče: 216 mm
Napětí: 230 V
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]7600 KčČíst recenze

Jak vybrat stolní pilu?

Jaké jsou tedy nejlepší pokosové stolní pily?

 1. SCHEPPACH HM 120 L
 2. Scheppach HM 140 L
 3. Metabo KGS 216 M
 4. Scheppach HM 100 MP
 5. Metabo KGS 254M
 6. DeWalt DW745
 7. RYOBI EMS216L

Je čas se vrhnout na průvodce výběrem, kde vás seznámíme s nejdůležitějšími parametry a poradíme vám, na co se při nákupu a srovnávání pil soustředit.

Co je to stolní pila?

Stolní pily jsou nástroje, které mohou být pevnou součástí pracovní (stolní) plochy, nebo jsou na ni umístěny – to se týká zejména hobby zařízení pro méně náročnou práci. Výhodou je však dostupnější cena a vyšší mobilita těchto modelů.

Stolní pily umožňují vést velmi přesný a rovný řez, používají se zejména v truhlářských dílnách a v dalších oborech, kde se zpracovává dřevo. Uplatnění však najdou i v domácích dílnách a na zahradě. Zejména tzv. „cirkulárky“ se běžně používaly a stále používají ke zpracování dřeva na otop.

Typy stolních pil

Existuje několik základních variant pil, které lze považovat za stolní. Stojí za to si je alespoň ve stručnosti představit, abyste si mohli být jistí, že volíte správnou variantu.

Kotoučové pily čili „cirkulárky“

Tyto okružní pily jsou robustní zařízení vhodná pro řezání i často i velmi mohutných kusů dřeva. Spojení s pracovní plochou jim dodává stabilitu, umožňuje přesné vedení řezu a taky vyšší bezpečnost. Uplatní se v profesionálních dílnách, ale taky v dílnách domácích kutilů anebo na zahradě. Využitelnost této pily je totiž poměrně značná.

Pásové pily

Oproti kotoučovým pilám jsou pásové pily určeny pro přesnější řez a mívají výraznější omezení, pokud jde o velikost zpracovávaného materiálu. Materiál určený k řezání je navíc v zařízení upevněn ve svěráku, což vede jednak k vyšší preciznosti, za druhé k ještě vyšší bezpečnosti. Tyto pily mohou být určeny na dřevo, ale jsou také pily na kov.

Pokosové pily

Právě tyto pily mají v našem článku přednostní místo. Pokosové pily umožňují velmi přesné řezání různých materiálů pod nastaveným úhlem. Jsou tedy velmi univerzálním nástrojem pro různorodou práci se dřevem. Lze řezat materiály různých šířek a přesnost těchto pil je často zvýšena použitím laserového zaměřovače.

Pokosové pily – domácí (hobby) a profesionální

Protože se test zaměřoval prakticky výhradně na tento typ pil, bude jim věnován i náš průvodce. Pokosové pily představují variantu okružních pil a jsou určeny především pro přesnou práci a zkracování dřeva v různých úhlech. K tomu slouží otočná a naklápěcí hlava, která umožňuje různá nastavení a velkou variabilitu řezů.

Hobby pily

Pokosové pily mohou být v provedení hobby, které je vhodné pro domácí dílny a kutilské potřeby, nebo v profi provedení pro komerční a profesionální využití. Hobby pily disponují slabším motorem (cca 1500 W a méně) a nedosahují tak špičkové přesnosti. Jejich výhodou ale bývá nižší cena a uživatelsky přívětivější manipulace.

Profi pily

Profesionální pily bývají mnohem přesnější a výkonnější (cca 1800 W a více) a taky rozsah řezu bývá větší. Na druhou stranu je vyšší i cena a ovládání těchto zařízení je složitější.

Motor

Příkon motoru je jedním z prvních parametrů, na které je třeba se zaměřit. Umožní vám udělat si na první pohled představu o možnostech a využití pily. Minimální příkon pro skutečně „použitelnou“ pilu by neměl klesnout pod 1000 W. Nad 2000 W už jde o velmi silné stroje vhodné pro profesionální použití.

Otáčky

Otáčky jsou dalším parametrem, který byste měli vzít při výběru v potaz. Pila, která dosahuje vysokých otáček, bude lépe zvládat náročnější práci s mohutnějšími materiály. Počet otáček za minutu se však odvíjí nejen od výkonu, ale i rozměru kotouče. U 305mm kotoučů se setkáte běžně s rychlostí kolem 3700, 3800 otáček za minutu; u 255mm kotouče už to může být spíš 4500 a více.

Polohování

Pokosové pily jsou opatřeny ramenem, které umožňuje různá nastavení. Především je to pohyb dopředu a vzad (posuv) a pak je to horizontální a vertikální úhlové naklápění – obvykle až do úhlu 45 stupňů.

Kotouč a řez

Důležitým parametrem je průměr kotouče a délka a hloubka řezu. Nejmenší kotouče začínají na cca 200 mm. Kotouč o průměru 255 mm lze považovat za solidní, větší kotouče už jsou spíše výjimečné.

Na průměru kotouče závisí především hloubka řezu. Délka řezu se pak odvíjí od přítomnosti posuvu a konstrukčních vlastností a možností celé pily. Hodnoty řezu jsou takřka vždy udávány pro 90 i 45 stupňů.

Délka řezu je poměrně variabilní, ale obvykle bývá kolem 300 mm nebo více. Řez do hloubky (prořez) dosahuje zpravidla cca 70-100 mm při 90°. Při 45° pak nejčastěji od 40 do 60 mm. Tyto hodnoty, podobně jako délka řezu, záleží jednak na velikosti kotouče, ale i na specifikách konkrétní pily. Proto jsou typ od typu i velmi odlišné (i při stejném kotouči).

Odsávání

Téměř u všech pil se můžeme setkat s odsáváním pilin a prachu, což je při práci zejména se dřevem, ale i jinými materiály velmi důležité. Při výběru je proto vhodné se zaměřit na způsob a taky účinnost odstraňování nečistot při práci.

Hmotnost

Pokosové pily jsou robustní zařízení, která většinou váží mezi 10 až 20 kg. Dražší výrobky se obvykle snaží o co nejvyváženější poměr hmotnosti a dostatečné odolnosti, stability a robustnosti. Obecně platí, že čím menší hmotnost, tím pohodlnější práce.

Hlučnost

Pokosové stolní pily jsou pochopitelně celkem hlučná zařízení a není výjimkou, že hluk překračuje i 100 dB. Dražší a profesionální pily jsou často méně hlučné. Vždy je ale vhodné používat ochranné pomůcky proti poškození sluchu.

Bezpečnost

Pila by měla disponovat pojistkami, které zajistí vypnutí např. při kontaktu s oděvem nebo zabrání spuštění při přenášení. Velkou výhodou je taky kryt kotouče. Ten bývá obvykle průhledný a postupně se odsouvá, když kotouč přichází do styku se dřevem.

Laser a osvětlení

Pro přesnou práci jsou pily často vybaveny laserovým zaměřováním, které umožňuje pohodlnější a preciznější vedení řezu. Velmi dobrou součástí výbavy se může stát také LED osvětlení, zejména pokud jsou světelné podmínky v dílně na horší úrovni.

Ceny stolních pokosových pil

Pořízení kvalitní stolní pily obvykle není úplně laciná záležitost. Na jakou investici se připravit?

✅ Stolní pily do 5000 Kč

Nejlevnější stolní pily – ať už kotoučové, pokosové či pásové lze pořídit od cca 2 tisíc Kč. V ceně do 5 tisíc najdete hobby modely vhodné pro méně náročné použití.

✅ Stolní pily do 10 000 Kč

Velký výběr a řada oblíbených modelů. Pily v této relaci už nabídnou vyšší výkony a jsou vhodné i pro častější nebo intenzivnější použití, stále však rozhodně nejde o TOP třídu – spíše o modely pro náročné amatéry nebo poloprofesionální použití.

✅ Stolní pily nad 10 000 Kč

Obrovský výběr, který zahrnuje i profesionální zařízení. Jejich cena se ovšem pohybuje v řádech desítek tisíc. V relaci nad 10 tisíc najdete výkonné a kvalitně zpracované stolní pily.

Nejlepší značky stolních pil

Kteří výrobci stolních pil si zaslouží pozornost a mohou nabídnout slušný poměr ceny a kvality? Zde je alespoň několik z nich:

 • DeWalt – Slušný výběr stolních pil, především pokosových. Sortiment zahrnuje i dostupnější modely okolo 5 tisíc korun.
 • Makita – Velmi oblíbená značka, která vyrábí především pokosové stolní pily a nabízí i kvalitní zařízení v cenově dostupných relacích. Velmi dobrá hodnocení v testech stolních pil.
 • Metabo – Vynikající výběr a několik zástupců mezi nejprodávanějšími stolními pilami. Obvykle skvělá hodnocení, navíc modely v různých cenách včetně dostupných.
 • Scheppach – Výborný výběr, kterému vévodí dostupnější modely, často i pod 5 tisíc korun. Pokud jde o poměr ceny a kvality, jsou tyto stroje na velmi slušné úrovni.

Recenze TOP oblíbených stolních pil

# SCHEPPACH HM 120 L (od 9000 Kč)

 Recenze SCHEPPACH HM 120 L  První místo testu stolních pil bude patřit modelu tradiční německé značky Scheppach, která má ve světě dílenských nástrojů vynikající zvuk. Scheppach HM 120 L je dobře vybavená pokosová pila s potahem a disponuje taky laserem i nastavením náklonu na obou stranách.

Tato kvalitní elektrická pila je opatřena poměrně silným motorem, jehož příkon činí 2000 W a dokáže vyvinout až 4200 otáček za minutu. To je pro běžnou domácí dílnu hodnota víc než dostačující. Celková váha zařízení je 23 kg a použít jej můžete pro řezání dřeva (tvrdého i měkkého) nebo laminátových či plastových desek i dalších materiálů.

Důležitou výhodou modelu HM 120 L je velký průměr kotouče, který má 305 mm. Díky tomu umožňuje řez až 340 mm na délku a 90 mm prořez při 90stupňovém sklonu a při 45stupňovém sklonu pak 240 mm na délku a 55 mm prořez.

Pila je vyrobena z kvalitního hliníkového materiálu, který slibuje velmi dobrou odolnost a dlouhou životnost a přitom je dost lehký, aby umožnil snadné přemísťování nástroje. Předností je i přítomnost laseru, transparentního krytu kotouče pro vyšší bezpečnost a prachového sáčku na piliny. Scheppach HM 120 L je velice přesná a kvalitní pokosová pila, která nabízí skvělý poměr ceny a výkonu.

Co potěší

 • Velký kotouč s dobrým průřezem
 • Výhodný poměr ceny a kvality
 • Oboustranné nastavení náklonu
 • Laser
 • Výkonný motor
 • Známka 1,4 v prestižním testu Heimwerker Praxis

Co zamrzí

 • Vyšší cena a hmotnost

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 9000 Kč

Koupit v obchodě

# RYOBI EMS216L (od 7600 Kč)

 Recenze RYOBI EMS216L  Japonská společnost Ryobi patří mezi velmi významné a inovativní světové výrobce elektroniky. Model této značky obsadil v našem výběru velmi pěknou druhou pozici a nabízí za přiměřenou cenu solidní vlastnosti pro použití především v domácí dílně a pro méně náročné uživatele. Ačkoli tato pila nenabízí právě oslnivý výkon, zaujme velmi dobrým vybavením, zpracováním a dobrou ovladatelností.

Pila EMS216L je opatřena kotoučem o průměru 216 mm a motorem s poněkud nižším příkonem 1200 W. Maximální počet otáček je až 5000 za minutu. Potěší ale relativně velmi malá hmotnost okolo 15 kilogramů, která činí z tohoto modelu vyloženě „mobilní“ nástroj. Řez je až 270 x 70 mm při 90° a 185 x 48 mm při 45°.

Pila je skutečně uživatelsky přívětivá a je poznat, že v tomto směru si dal výrobce záležet. Je vybavena laserem pro označení řezné linie a taky dvěma LED světly pro lepší viditelnost řezu. Konstrukce je kompaktní a umožňuje práci i těsně u překážky, např. u zdi.; podpůrná madla jsou pohodlná a široká. Tato pila vás při běžném použití určitě nezklame.

Co potěší

 • Dobré zpracování
 • Laser, LED osvětlení
 • Nízká hmotnost, kompaktní provedení
 • Dostupná cena
 • Známka 1,3 v testu Heimwerker Praxis a hodnocení 4,5 z 5 v testu Allesbeste

Co zamrzí

 • Nižší výkon a menší prořez

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 7600 Kč

Koupit v obchodě

# Metabo KGS 216 M (od 5200 Kč)

 Recenze Metabo KGS 216 M  Další pokosová pila v naší recenzi stolních pil nese název Metabo KGS 216 M a nabízí za opravdu zajímavou cenu poměrně solidní parametry, se kterými se může spokojit i náročnější uživatel. Jedná se o velmi kvalitní kousek, který se stal i vítězem německého testu kvality Selbst ist der Mann v roce 2012. I když nejde o nejnovější model, tato pila stále patří k nejžádanějším nejen u nás.

Očekávat můžete velmi vysokou přesnost a hladkost řezu. Stroj využívá 216mm kotouč, který oživuje motor o příkonu 1500 W. Hmotnost tohoto modelu je velmi přívětivých 13 kg, aniž by to bylo jakkoli znát na kvalitě konstrukce. Ta je dostatečně stabilní i odolná. Pila si poradí se dřevem i plastem, a dokonce s kovem (neželezným). Řez při 90° je až 305 mm a při 45° 205 mm – což jsou velmi dobré hodnoty.

Má tato pila vůbec nějaké chyby? Pár nedostatků se skutečně najde. Například je to poměrně vysoká hlučnost, která přesahuje 104 dB. Taky chybějící funkce postupného rozjezdu motoru příliš nepotěší a nepřiměřeně malá je i odpadní nádoba. Navzdory těmto nevýhodám jde o skvělý kousek pro hobby, ale i profesionální použití.

Co potěší

 • Velmi lehká a kvalitní konstrukce
 • Vysoká přesnost
 • Jedna z nejprodávanějších stolních pil u nás

Co zamrzí

 • Hlučnější činnost
 • Menší odpadní nádoba
 • Větší rozměry
 • Bez pomalého rozběhu

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 5200 Kč

Koupit v obchodě

# Scheppach HM 100 MP (od 5900 Kč)

 Recenze Scheppach HM 100 MP  Dostáváme se k dalšímu modelu značky Scheppach. Pokosová pila s označením HM 100 MP je multifunkční zařízení disponující dvěma rychlostmi a opravdu vynikajícím výkonem i poměrně velmi dobrými hodnotami řezu. Silný motor disponuje příkonem 2150 W, což je jasný nadprůměr a zvládne až 4500 otáček za minutu.

Tato pila využívá rozměrnější kotouč o průměru 255 mm. Řez 90°/90° může mít až 305 mm na délku x 90 mm do hloubky. Při 45° dosahuje řez hodnot až 215 x 47 mm. Nástroj je samozřejmě opatřen laserem, prachovým sáčkem a velmi užitečnou vlastností jsou dvě rychlosti pro dokonalou práci s různými materiály. Celková hmotnost zařízení je taky přívětivých 15 kg.

Model Scheppach HM 100 MP patří mezi nejvýkonnější a nejkvalitnější stolní pily na trhu a přitom cenu nelze v žádném případě považovat za přemrštěnou. Tuto pilu ocení i náročnější domácí a profesionální uživatelé.

Co potěší

 • Velmi výkonná pila
 • Dvourychlostní provedení
 • Známka 1,5 v testu Heimwerker Praxis

Co zamrzí

 • Horší provedení laseru
 • Málo účinné odsávání

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 5900 Kč

Koupit v obchodě

# Metabo KGS 254M (od 7400 Kč)

 Recenze Metabo KGS 254M  Německý výrobce Metabo už v naší recenzi stolních pil jednu příčku obsadil, plně si ale zaslouží prostor pro představení ještě dalšího produktu. V tomto případě jde o pilu s označením KGS 254 M. Tento model je vhodný pro hobby použití, ale ocení jej i profesionálové. Tomu odpovídá i dobrý příkon motoru – 1800 W.

Pila dosahuje až 4500 otáček za minutu a je opatřena kotoučem o průměru 254 mm chráněným praktickým a bezpečným transparentním krytem. Prořez je u této pily solidní a jeho hloubka je 47 a 90 mm při 45 nebo 90stupňovém úhlu. Délka řezu je 205 mm při 45° a až 305 mm při 90°. Nástroj si poradí se dřevem, ale i plastem nebo neželezným kovem.

Konstrukce je robustní a poněkud těžší (přes 17 kg), ale nabízí vysokou odolnost a životnost. Pila se vyznačuje nejen velmi dobrými technickými parametry, ale taky uživatelskou přívětivostí. Je opatřena laserem i LED osvětlením a umožňuje velmi přesnou práci.

Co potěší

 • Velmi oblíbený model
 • Silný výkon a dobrý prořez
 • Robustní konstrukce
 • Laser, LED osvětlení

Co zamrzí

 • Slabé odsávání
 • Horší provedení laseru
 • Tuhý napájecí kabel
 • Tvrdý start motoru bez postupného rozjezdu
 • Menší přesnost v některých úhlech

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 7400 Kč

Koupit v obchodě

# DeWalt DW745 (od 20000 Kč)

 Recenze DeWalt DW745  Okružní pila DeWalt DW745 se umístila na předposlední pozici testu. Přesto dokáže zaujmout mnoha vlastnostmi a parametry. Především pak solidním motorem s příkonem 1700 W, který zvládá až 3800 otáček za minutu, ale taky řeznou kapacitou.

Tato pila využívá řezný kotouč o průměru 250 mm a umožňuje podélný řez až 410 mm díky vodicímu systému. Prořez je při 45° až 57 mm, při 90° 77 mm. Konstrukce je velmi robustní a umožňuje přesnou a pohodlnou práci. Celková hmotnost zařízení je 22 kg.

Co potěší

 • Podélný řez
 • Přesnost
 • Dobrý výkon
 • Kvalitní a odolné provedení

Co zamrzí

 • Nekvalitně zpracované úhlové pravítko
 • Hlučnost
 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 20000 Kč

Koupit v obchodě
0 Sdílení