Zahrada

Test 6 nejlepších sněhových fréz: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší sněhové frézy Odhazování sněhu patří k činnostem, které dokáží značně znepříjemnit jinak romantický pohled na padající vločky a krajinu oddechující pod bílou pokrývkou. Zejména ve výše položených oblastech je boj se závějemi před domem, chatou či chalupou záležitostí náročnou a v určitých obdobích navíc každodenní.

Ne každý ale disponuje dostatkem času nebo zdravotním stavem umožňujícím několikahodinové mávání lopatou, aby mohl alespoň vyjet se svým vozem z garáže. Za těchto okolností se pořízení sněhové frézy jeví jako jasná volba. S tímto zařízením dokážete odklidit terasu nebo cestu i dvacetkrát rychleji než lopatou, a navíc se při tom ani nezapotíte. Stroj se ovládá velmi jednoduše a potřebné fyzické úsilí pro jeho zvládnutí je naprosto minimální.

Pokud jste rozhodnuti, že se vám finanční investice do pohodlného a rychlého odklízení sněhu vyplatí, máme pro vás výběr šesti nejlepších sněhových fréz ze současné nabídky.

Představíme vám frézy jednostupňové pro odklízení menších ploch i dvoustupňové (a dokonce jednu třístupňovou), které se uplatní v náročnějších podmínkách. Do žebříčku jsme zařadili modely v různých cenových kategoriích, ale vždy s ohledem na co nejzajímavější poměr ceny a výkonu. Všechny modely zařazené v naší recenzi sněhových fréz proto stojí za zvážení.

Chystáte se pořídit svou první frézu a nevíte si příliš rady s výběrem? I pro vás tu něco máme. Na konci recenze najdete přehledného průvodce nákupem. Dozvíte se, jaké existují typy těchto zařízení, podle čeho vybírat a jak se orientovat v nejdůležitějších parametrech.

Nejlepší sněhové frézy podle redakce

ProduktHodnoceníCena (od)
#1Cub Cadet 524 SWE
[usr 5 text="true" tooltip="true"]23 990 KčČíst recenze
#2RIWALL RPST 5665
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]9 900 KčČíst recenze
#3MTD M 61
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]17 990 KčČíst recenze
#4Cub Cadet 730 HD TDE
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]59 990 KčČíst recenze
#5V-Garden VeGA 651e
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]12 990 KčČíst recenze
#6VeGA L 58
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]2 937 KčČíst recenze

#1 Cub Cadet 524 SWE (od 23990 Kč)

 Recenze Cub Cadet 524 SWE  Cub Cadet 524 SWE patří sice k dražším, ale za to k nejkvalitnějším sněhovým frézám na našem trhu. Očekávat můžete špičkovou úroveň zpracování z dílny renomované americké značky. Tento model se stal i dvojnásobným vítězem ankety „Produkt roku“ pořádané portálem Heureka.cz – a to v letech 2015 a 2017. Ačkoli je tento stroj k dostání už několik let, stále lze považovat za nepřekonatelný, alespoň ve své kategorii.

Cub Cadet 524 SWE je zaměřen na maximální uživatelské pohodlí a špičkovou výbavu. Jde o dvoustupňovou frézu s benzínovým motorem o maximálním výkonu 6,9 koňských sil (pracovní výkon cca 5,3 HP). Šířka záběru tohoto modelu je 61 cm a výška bunkru činí 53 cm. Určitou nevýhodou je vyšší hmotnost – a to 84 kg. Tu ale lze odpustit, protože ovladatelnost zůstává vynikající, a navíc můžete očekávat skutečně robustní a odolné zpracování frézy.

Zařízení disponuje koly a snadné ovládání bez námahy zajišťuje i pojezd. Můžete si dopřát i luxus v podobě vyhřívaných rukojetí, což v krutém mrazu jistě oceníte. Cub Cadet 524 SWE je vybaven celou škálou špičkových, moderních technologií, které se starají o maximální výkon, optimální spotřebu a nejvyšší životnost – je to např. mechanický regulátor motoru nebo „heavy duty“ ložiska. Hladký start zajistí dekompresní ventil, elektronické zapalování a ruční sytič s nastřikovací benzínovou pumpičkou.

Pokud hledáte naprostou špičku, pak lze tento model jednoznačně doporučit. Kromě vysoké ceny byste jen těžko hledali závažnější nedostatky.

Co potěší

  • Skvělé zpracování, robustní a odolné
  • Výborné technologické vybavení
  • Výjimečná ovladatelnost
  • Nízká hladina hluku

Co zamrzí

  • Vysoká cena
  • Vyšší hmotnost

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 23990 Kč

Koupit v obchodě

#2 RIWALL RPST 5665 (od 9900 Kč)

 Recenze RIWALL RPST 5665  Oproti prvnímu recenzovanému stroji, je tato fréza značky Riwall spíše cenově dostupnou alternativou. Za necelých deset tisíc korun získáte dvoustupňové zařízení, které nabízí šířku záběru 56 cm a disponuje velmi solidním pracovním výkonem, který činí 6,5 HP.

I v tomto případě jde o značně robustní stroj s benzínovým motorem a celkovou váhou přes 74 kg. Pojízdnost zajišťují i tentokrát kola (13 x 4“) a s ovládáním vám pomůže pojezd s pěti dopředními rychlostmi a dvěma rychlostmi pro couvání.

RIWALL RPST 5665 nabízí vzhledem k docela příznivé ceně velice zajímavý výkon a dokáže si poradit i s velkými závějemi sněhu a motor dobře startuje a odolává i náporu teplot hluboko pod bodem mrazu. Potěší i velmi dobrá dostupnost servisů a náhradních dílů u nás.

Celkově jde o řešení s velmi dobrým poměrem ceny a výkonu a druhé místo v naší recenzi sněhových fréz si RIWALL RPST 5665 plně zaslouží.

Co potěší

  • Dobrý poměr ceny a výkonu
  • Kvalitní, robustní provedení
  • Silný výkon
  • Dostupný servis

Co zamrzí

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 9900 Kč

Koupit v obchodě

#3 MTD M 61 (od 17990 Kč)

 Recenze MTD M 61  Na třetí příčku se probojovala další dvoustupňová fréza, tentokrát z produkce americké značky MTD. V oblasti sněhových fréz patří výrobky z USA mezi nejlepší a obvykle představují záruku vysoké kvality zpracování a spolehlivosti. MTD M 61 rozhodně nebude v tomto ohledu černou ovcí. Nabízí totiž víc než dostačující výkon a zpracování je na prvotřídní úrovni.

A co od této 77 kg vážící frézy očekávat? Například maximální výkon benzínového motoru až 5,5 HP (provozní výkon 4 HP). Motor je čtyřtaktní Snow ThorX 55 OHV se zdvihovým objemem 179 cm3. šířka záběru je velmi štědrých 61 cm. Výška bunkru je 53 cm.

Na malinko horší úrovni je vzhledem k ceně výbava. Zatímco Cub Cadet disponoval „plnou palbou“, v případě MTD M 61 se dočkáme spíše základnějších elementů, jako je pojezd, otočný komín nebo nastavení výšky záběru. Naopak chybí elektrostartér, reflektory, balanční systém a třeba i drobnost jako vyhřívaná rukojeť.

Tato fréza sice nenabízí nejoslnivější výbavu, ale svou práci odvádí na jedničku a poradí si i s těžkým, mokrým a přimrzlým sněhem a funguje spolehlivě v náročných podmínkách.

Co potěší

  • Kvalitní zpracování
  • Výkonnost
  • Spolehlivost

Co zamrzí

  • Horší vybavenost
  • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 17990 Kč

Koupit v obchodě

#4 Cub Cadet 730 HD TDE (od 59990 Kč)

 Recenze Cub Cadet 730 HD TDE  Jeden model americké značky Cub Cadet nás oslovil natolik, že jsme mu v testu sněhových fréz vyhradili hned první příčku. Do žebříčku se však dostal i další stroj této firmy, jde o pásovou frézu s označením 730 HD TDE.

Tato speciální třístupňová fréza už není žádné tintítko a pro úpravu malého chodníčku před domem by se asi příliš nehodila. Jde už de facto o profesionální řešení, které si poradí i s těžkými závějemi na velké ploše a za velmi obtížných podmínek. Tomu odpovídá i surový pracovní výkon, který činí přes 11 HP (8,3 kW) a velmi široký záběr 76 cm.

Taky ostatní parametry svědčí o mohutném stroji pro nejnáročnější použití. Celková hmotnost zařízení je 125 kg, do nádrže se vejde 4,7 l paliva (benzínu) a sníh je možné odhazovat až do vzdálenosti 18 m. Taky funkční výbava je na vynikající úrovni. Snadný start zajišťuje elektronický startér, vyhřívané rukojeti se postarají o vaše pohodlí, pojezd vám umožní snadné ovládání a na cestu vám posvítí reflektory.

Tato fréza je sice z hlediska parametrů, výkonu a zpracování prakticky perfektní, vzhledem k robustnosti a velmi vysoké ceně je však pro běžné české podmínky poněkud předimenzovaná a osloví spíše nejnáročnější zájemce.

Co potěší

  • Extrémní výkon
  • Pásové provedení
  • Vynikající vybavení
  • Nejvyšší kvalita zpracování

Co zamrzí

  • Velmi vysoká cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 59990 Kč

Koupit v obchodě

#5 V-Garden VeGA 651e (od 12990 Kč)

 Recenze V-Garden VeGA 651e  S pátým místem této recenze sněhových fréz se po malé odbočně ještě naposledy vrátíme k dvoustupňovým strojům. Tentokrát půjde o model poměrně oblíbené značky VeGa s označení 651e. Tato fréza – co se týče parametrů – nijak nezaostává za ostatními ze své kategorie. Záběr je solidních 56 cm, výkon motoru pak až 6,5 HP. Hmotnost celého stroje činí 75 kg.

S frézou V-Garden VeGA 651e můžete odhazovat sníh až do vzdálenosti 15 m a pustit se můžete i do velké sněhové nadílky za náročných povětrnostních podmínek. Vybavení zahrnuje reflektory, 6/2rychlostní pojezd nebo bateriový startér. Co se týče provedení, jde nicméně spíše o průměrně kvalitní kousek, který nijak zvlášť neoslní.

Co potěší

  • Dobré parametry a slušná výbava
  • Vhodné pro méně náročné uživatele

Co zamrzí

  • Průměrná kvalita zpracování
  • Cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 12990 Kč

Koupit v obchodě

#6 VeGA L 58 (od 2937 Kč)

 Recenze VeGA L 58  Poslední místo obsadilo další zařízení značky VeGa. V tomto případě jde však o základní, jednostupňovou frézu, která je vhodná spíše pro odklízení menších ploch a čerstvě napadaného sněhu.

Pohon u této frézy není benzínový, ale elektrický a příkon motoru činí 1800 W. S tím se pojí jedna nevýhoda a tou je omezení přívodním kabelem, který vám může při práci poněkud zaclánět. Šíře záběru je 40 cm a výška bunkru 28 cm. Celková hmotnost frézy je pouze 16 kg, takže zacházení s ní je velmi jednoduché a představuje skladnější řešení oproti rozměrným a těžkým výkonnějším frézám.

Výhodou je, že šnek je opatřen ochrannou stírací gumou, která vám dovolí odklízet sníh i na háklivějším povrchu, jako jsou různé dekorativní dlažby na terasách či verandách. Komín vyhazuje sníh do max. vzdálenosti cca 5 m.

Tento stroj se může uplatnit při drobnějších úklidech před rodinným domem či chatou.

Co potěší

  • Nízká cena
  • Nízká hmotnost a malé rozměry

Co zamrzí

  • Omezení kabelem
  • Průměrná kvalita zpracování
  • Slabý výkon, vhodné jen pro čerstvý sníh

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2937 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat sněhovou frézu?

Našli jste v testu sněhových fréz tu pravou? Pokud si správným výběrem stále nejste jisti, máme pro vás několik rad, na co se při nákupu zaměřit a podle čeho se rozhodovat.

Typy fréz

Základní rozdělení fréz se zaměřuje na princip a mechanismus sběru sněhu. Setkat se můžete především s jednostupňovými a dvoustupňovými stroji, moderní variantu představují třístupňová zařízení.

Jednostupňová fréza

Tato varianta využívá jediný šnek, který sníh sbírá a rovnou také podává do odhazovacího komína. Jde o nejjednodušší a taky cenově nejdostupnější řešení. Výhodou je i nízká hmotnost a menší rozměry zařízení, které je díky tomu skladnější.

Jednostupňové frézy se uplatní v méně náročných podmínkách. Například ve městech, v nižších polohách a podobně. Vhodné jsou taky spíše pro použití na menších plochách a především vyžadují pro práci pevné podloží (beton, dlažba apod.). Lopatky šneka bývají pryžové nebo chráněné gumou a jsou tedy šetrné k povrchu. Použít je proto lze například i na terasách, kde jsou kachličky nebo okrasné dlaždice. S jednostupňovou frézou je třeba vyrazit odklízet čerstvě napadaný sníh – s většími závějemi nebo těžkým či přimrzlým sněhem si většina modelů neporadí.

Dvoustupňová fréza

Tyto stroje využívají ozubený šnek a turbínu a poradí si i s mokrým, zamrzlým či udusaným sněhem a taky s větší sněhovou náloží. Jsou vhodné pro použití v horských oblastech a za náročných podmínek a většinou obslouží i rozměrné plochy (např. parkoviště apod.).

Třístupňová fréza

Nejnovější a taky nejúčinnější varianta. Tento typ frézy si poradí i nejnáročnějšími podmínkami. Nevýhodou je vyšší cena a obvykle větší rozměry a hmotnost oproti ostatním typům.

Kola vs. pásy

U fréz se můžete setkat s pásovým i kolovým podvozkem – pouze jednostupňové frézy bývají prakticky vždy kolové. Kolové provedení je u nás všeobecně oblíbenější a v našich podmínkách obvykle dostačující. Manévrovatelnost je velmi dobrá.

Pásy jsou výhodnějším řešením, pokud chcete frézu využívat i v obtížném terénu a velkých závějích, kdy se nedostanete k pevnému podloží.

Práce se sněhovou frézou na kolech

Pohon

U dvou- a třístupňových fréz se setkáte v podstatě výhradně s benzínovým pohonem, který jediný dokáže poskytnout stroji dostatečný výkon pro boj s těžkými závějemi. U jednostupňových modelů se ale můžete setkat i s pohonem elektrickým. Jeho výhodou je nižší cena a menší hlučnost provozu. Nevýhodou je omezení přívodním kabelem, který se vám navíc může plést pod nohy.

Taky výkon je podstatně nižší než u benzínových variant. Poslední možností je akumulátorový pohon. Zde lze očekávat ještě nižší výkon než v případě frézy elektrické. Výhodou je ale lepší mobilita a pohodlnější obsluha.

Šířka záběru

Jde o jeden z předních parametrů u každé frézy. Šíře záběru zásadně ovlivní efektivitu práce s ní. Pokud budete odklízet spíše užší prostory, jako jsou různé chodníčky, vystačíte s nižší šíří záběru, která vám poskytne lepší manévrovatelnost (např. okolo 40 cm).
Výkonnější dvoustupňové frézy mívají obvykle záběr v rozmezí 50-76 cm. Velmi výkonné stroje mohou disponovat i ještě širším záběrem, který vám umožní rychle a účinně odklízet i rozsáhlé volné plochy.

Výška bunkru

I tento faktor hraje roli. Bunkr je v podstatě viditelné tělo frézy – jakýsi vnější obal samotného odklízecího ústrojí. Jednoduše řečeno platí, že čím je bunkr vyšší, tím větší objem sněhu pojme a tím je odklízení rychlejší a efektivnější. Výběr je zase třeba uzpůsobit konkrétním podmínkám, ve kterých budete zařízení používat.

Výkon

Výkon motoru benzínových fréz se pohybuje zpravidla v rozmezí 5 až cca 11 koňských sil. Vyšší výkon je pochopitelně výhodnější, protože umožní rychlejší a účinnější odklízení i odolného sněhu. Výkonnější stroje jsou ale samozřejmě dražší – proto je vhodné volit výkon optimální pro konkrétní podmínky.

Vybavení

Vybavení frézy obvykle zahrnuje především pojezd, který nabízí několik rychlostí pro pohyb vpřed a vzad. Velmi běžný bývá taky otočný komín s dálkovým ovládáním z hlavního panelu – snadno tak nastavíte směr a délku výhozu. K další výbavě mohou patřit vyhřívané rukojeti, reflektory, elektronický startér pro pohodlné startování a řada dalších prvků.

Mohlo by vás také zajímat

0 Sdílení