Dílna Zahrada

Nejlepší sada AKU nářadí a co nejčastěji obsahuje?

Nejlepší sada AKU nářadíČlověk nemusí být zrovna zapálený kutil nebo dokonce profesionální řemeslník, aby mohl mít doma nějakou základní výbavu nářadí. Některými druhy nářadí, nástrojů a materiálů by měla oplývat prakticky každá domácnost. Je to praktické. Nemusíte se shánět po sousedech po kdejakém šroubováku, když potřebujete dotáhnout poličku nebo vyměnit baterky v dětské hračce.

To platí, i pokud jinak manuálním pracím zdaleka nehovíte. V takovém případě se může hodit nějaká základní sada alespoň ručního nářadí. Pokud máte vyšší nároky, možná už uvažujete o výkonnějším vybavení, se kterým odvedete více práce a efektivněji. Zajímavou a velmi populární volbou mohou být akumulátorové nástroje. V dnešním článku se proto podíváme právě na to, jak vybrat nejlepší AKU sadu nářadí.

Zajímat nás bude, co v ní může a co by v ní mělo být. Poradíme vám, na jaké parametry a vlastnosti se zaměřit. Jak poznat kvalitu a výkon. Na co si dát pozor. A taky kolik investovat, abyste dostali to, co chcete a potřebujete. I tentokrát pro vás máme rovněž žebříček nejlepších sad současnosti. Inspiraci k nákupu vám poskytnou i recenze AKU sad nářadí.

Nejlepší sada AKU nářadí na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1BOSCH 5Tool kit 18V 0.615.990.K6N
5 druhů nářadí, 3x aku 4,0 Ah
✔️ 1x Aku vrtačka
✔️ 1x Aku kmitací pila
✔️ 1x Aku okružní pila
✔️ 1x Aku pila ocaska
✔️ 1x Aku úhlová bruska
✔️ Nabíječka, 3x AKU, brašna
📌 od 17700 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2MAKITA DLX4104TJ1
4 druhy nářadí, 3x aku 5,0 Ah
✔️ 1x Aku úhlová bruska
✔️ 1x Aku kladivo
✔️ 1x Aku příklepová vrtačka
✔️ 1x Aku utahovák
✔️ Rychlonabíječka, 3x AKU, 2x kufr
📌 od 21500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3DeWALT DCK551P3T
5 druhů nářadí, 3x aku 5,0 Ah
✔️ 1x aku příklepová vrtačka
✔️ 1x aku rázový utahovák
✔️ 1x aku kotoučová pila
✔️ 1x aku přímočará pila
✔️ 1x aku LED svítilna
✔️ Nabíječka, 3x AKU, 2x kufr
📌 od 24600 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Ryobi R18CK4B-252S
4 druhy nářadí, 2x aku 5,0 Ah
✔️ 1x vrtací šroubovák
✔️ 1x přímočará pila
✔️ 1x úhlová bruska
✔️ 1x vibrační bruska
✔️ Nabíječka, 2x AKU, brašna
📌 od 11300 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Milwaukee M18 FPP2A2-502X
2 druhy nářadí, 2x aku 5,0 Ah
✔️ 1x Aku příklepová vrtačka
✔️ 1x Aku rázový utahovák
✔️ Nabíječka, 2x AKU, kufr
📌 od 23200 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Extol Sada aku nářadí
4 druhy nářadí, 2x aku 2,0 Ah
✔️ 1x Vrtací šroubovák aku
✔️ 1x Bruska úhlová aku
✔️ 1x Pila ocaska aku
✔️ 1x Bruska Excentrická aku
✔️ Nabíječka, 2x AKU, taška
📌 od 7100 Kč
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat kvalitní sadu AKU nářadí?

Při výběru je důležité mít jasno v tom, co potřebujete a k jakým účelům. Od toho se bude odvíjet vše ostatní. Jak se vyznat v nabídce a podle čeho vybírat?

Jaké jsou (ne)výhody pořízení sady nářadí?

Asi první otázka, která se nabízí, se týká toho, zda si vybavit dílnu či domácnost hotovou sadou nářadí, anebo nakupovat jednotlivé kusy nářadí samostatně. Jaké jsou výhody a nevýhody obou řešení?

Příklepová vrtačka

Sada

Sada nářadí nabízí jasnou výhodu v pohodlí. Dostanete spoustu kusů nářadí organizovaného v úhledném kufru či boxu. Pokud patříte mezi lidi, kteří nakupování a vybírání věcí neradi věnují čas a úsilí, sada pro vás může zcela logicky znít lákavě.

U AKU sad může nemalá výhoda tkvět i v tom, že akumulátory budou vzájemně kompatibilní. Lze je tedy vzájemně prohazovat podle potřeby. Využívat jako náhradní apod. Samozřejmě je nutné se ujistit, že daná sada nějakou kompatibilitu skutečně nabízí.

Sady nářadí mohou být rozsáhlé nebo menší. Oslovit tak mohou jak méně náročné, tak i profesionální zájemce. Pokud chcete získat komplexní a „sladěnou“ výbavu, jde zajisté o výborné řešení.

Jednotlivý nákup

Nakupování nářadí jednotlivě má naproti tomu taky jisté výhody. Pokud jste například naprosto nenároční (chcete jen pár nejzákladnějších kusů nářadí) nebo většinu nářadí už vlastníte a chcete jen něco doplnit, nemusí mít pořízení celé sady význam. Koupit si šroubovák, kladivo a třeba lehkou AKU vrtačku do úplně elementární výbavy – na to asi sada není potřeba.

Další výhodou, kterou ocení spíše zkušenější zájemci, je možnost pečlivého výběru každého kusu nářadí. Můžete tak získat lepší poměr ceny a výkonu. Chce to ale nějaký ten čas a pátrání. Jinými slovy. Obě řešení – sada i samostatný nákup – mají svá opodstatnění.

Ruční, elektrické nebo akumulátorové nářadí?

Nářadí může mít různé „pohony“ a podoby. Klasiku představuje pochopitelně ruční nářadí. Toto řešení je obecněji vzato dobré pro milovníky tradic, nenáročné zájemce nebo na práce menšího rozsahu.

Některé nástroje jsou obtížněji nahraditelné nebo nemají přímý ekvivalent s pohonem. Např. velmi malé šroubováčky nebo kladivo. Pod pojmem elektrické kladivo se už nerozumí nářadí na zatloukání, ale de facto bourací, vrtací a sekací nástroj. Alternativou ručního kladiva může být třeba „nastřelovačka“.

Vývojově po ručním nářadí následuje elektrické. Tedy typicky síťové. Elektrické nářadí má výhodu spolehlivého pohonu a vysokého, stabilního výkonu. Může být taky lehčí a levnější než AKU varianty. Je však méně flexibilní.

AKU nářadí je komfortní a vysoce flexibilní. Pokud zrovna nepracujete u zásuvky, nemusíte řešit zdroj energie, kabel se vám nemotá pod ruce. Omezeni jste kapacitou baterie, ale délku práce můžete prodloužit třeba pomocí rezervní baterie. AKU nářadí je stále oblíbenější volbou.

Je však nutné říct, že možnosti a využitelnost tohoto pohonu se velmi liší podle typu nářadí. Například AKU šroubovák je optimální a jasně převládající řešení. Síťové šroubováky jsou takřka okrajová záležitost. Naopak vrtací či rovnou bourací kladiva nebo i silné příklepové vrtačky jsou především elektrická záležitost. AKU varianty existují, ale nepředstavují primární volbu.

flexka

Hobby, nebo profi sada?

V čem je rozdíl? Ve výkonnosti nářadí, ceně, rozsahu. Oba typy mohou a zřejmě budou nabízet některé shodné kusy, ale škála příslušenství i kvalita jednotlivých kusů se bude nejspíš lišit.

Univerzální a specializované sady

Existují základní sady do dílny, ale dále i sady různě zaměřené či specializované. Mohou to být sady nářadí s bruskou, elektrikářské, pro práci se dřevem, nemluvě o sadách zahradního nářadí apod. Je tedy třeba vybírat podle složení a zaměření. Pokud vybíráte sadu pro sebe, zřejmě ji nekoupíte „na slepo“ a víte, co potřebujete. Ale pokud třeba vybíráte sadu pro někoho jako dárek, je už na místě přemýšlet, jaké nářadí příjemce ocení a využije.

Pro koho jsou určeny AKU sady nářadí?

AKU sady nářadí mohou mít různé podoby, složení a zaměření. Za jednom konci pomyslného spektra jsou základnější sady s několika elementárnějšími AKU nástroji – typicky AKU vrtačka a/nebo šroubovák. Tyto sady mohou přijít tu a tam vhod prakticky v jakékoli domácnosti.

Spektrum pokračuje hobby sadami a domácími dílenskými sadami různého rozsahu a složení až po profesionální a řemeslnické sady s celou škálou výkonných AKU nástrojů. Základní sadu můžete pořídit už za něco přes tisíc Kč. Lepší hobby nebo poloprofesionální sada už si vyžádá investici řádově ve vyšších tisících až nižších desetitisících Kč. Profesionální sady mohou vyjít na dvacet třicet i padesát tisíc Kč.

Co by měla sada obsahovat?

Pojďme se nyní podívat na klasické složení akumulátorových sad nářadí. Zde je třeba rozlišit to, co bychom mohli nazvat sadou nářadí s AKU nářadím od ryzí AKU sady.

První typ bude obsahovat škálu základního nářadí v podobě šroubováků, imbusů, bitů, kleští, klíčů, vrtáků, třeba i odlamovacích nožů, nůžek, pilky, kladiva, svinovacího metru atd. K tomu může být navíc součástí nějaký AKU nástroj. Jak jsme již řekli, nabízí se typicky AKU vrtačka, šroubovák či vrtací šroubovák.

Typická AKU sada však obsahuje pouze akumulátorové nástroje a potažmo přímo příslušenství a vybavení k nim bez jiného (ručního, elektrického) nářadí nebo nástrojů. V takové sadě může být zastoupena rovněž vrtačka a/nebo šroubovák. Kromě toho taky třeba různé druhy AKU brusek, pilek a pil, rázové utahováky nebo i kladiva. Nyní se zaměříme blíže na jednotlivé typy AKU nářadí.

AKU šroubovák a vrtací šroubovák

Náhrada klasického šroubováku. Velmi oblíbený nástroj a mimořádně šikovný nástroj, pokud chcete třeba sestavit nábytek v demontu, přišroubovat police atd. V domácnosti a tím spíš dílně se samozřejmě široce uplatní.

AKU šroubováky mívají baterie o napětí od cca 3 do 20 V, nejčastěji však kolem 18 V. Optimálním typem akumulátoru (což platí i pro ostatní nářadí níže) je lithium-iontový typ. Velmi častá je kombinace v podobě vrtacího šroubováku. Ty typicky umožní vrtání do měkčích materiálů (dřevo, sádrokarton, tenčí plech apod.) o menším průměru a hloubce než výkonná vrtačka.

Mnohé AKU vrtací šroubováky nabídnou funkce jako plynulé nastavení otáček, zpětný chod nebo i příklep, i když typicky s omezeným výkonem. I tak jde o velmi užitečnou pomůcku při běžných pracích, rekonstrukcích apod.

AKU vrtačka

Akumulátorová varianta elektrické vrtačky. Je však mobilnější, flexibilnější. Nevýhodou je však méně stabilní výkon, který klesá s vybíjením akumulátoru. Pokud jde o maximální výkon, dnes už existují i silné modely, které mohou být s běžnými elektrickými modely srovnatelné.

Nicméně AKU vrtačka se srovnatelným výkonem jako elektrická vás přece jen zřejmě vyjde dráž. Navzdory tomu je AKU řešení velmi oblíbené a vrtačka představuje elementární prvek výbavy.

AKU bruska

V sadách nářadí najdete typicky především úhlové brusky. Jde o poměrně univerzální nástroj, se kterým lze brousit i řezat. Včetně řezání plechu, kovů nebo dělení dlaždic, obkladů atd. Například při rekonstrukcích či stavbě tento nástroj široce využijete.

Důležitý je průměr kotouče. Pro domácí dílnu a hobby použití jsou oblíbené průměry především 125 mm, alternativou může být ještě menší průměr 115 mm. Pro komplexnější práce patří k nejoblíbenějším 150 mm. Součástí sady mohou být i jiné typy brusek, například oscilační multifunkční bruska.

AKU pily

V některých sadách můžete najít i různé druhy pil. Například ocasku (mečová pila), přímočarou pilu či okružní pilu. Mezi důležité parametry patří především napětí akumulátoru, které ovlivňuje výkon. Dále kapacita akumulátoru, kvalita zpracování, funkční vybavení a pak specifické faktory, které ovšem závisejí na konkrétním druhu pily (otáčky, parametry řezu, atd.).

AKU kladivo

Jde o relativně výkonná bourací a vrtací kladiva na opracovávání, vrtání a sekání pevných materiálů, jako je beton, zdivo, ale třeba i dřevo, kov apod. Tyto nástroje využívají výkonnější akumulátory o napětí od cca 18 až po 40 nebo i 54 V. Nástroje jsou určeny spíše pro náročnější stavební a bourací práce.

Ceny sad AKU nářadí

Na kolik vás vyjde pořízení kvalitní AKU sady nářadí? Cenové rozpětí je v tomto případě značné, což se odvíjí od velké rozmanitosti nabídky.

AKU sady do 5000 Kč

Patří sem především menší sady a sady pro hobby použití či domácí dílnu. Sada nejčastěji obsahuje 1 až 3 AKU nástroje s případným dalším vybavením nebo příslušenstvím.

AKU sady do 20 000 Kč

Sady pro náročnější, poloprofesionální až profesionální použití. Tyto sady nejčastěji nabídnou tři až pět AKU nástrojů plus příslušenství. Většinou je součástí i bruska či kladivo nebo příklepová vrtačka.

AKU sady nad 20 000 Kč

Sady nabídnou i šest a více velmi kvalitních a výkonných AKU nástrojů. Často jsou součástí různé druhy brusek a pil. Vzhledem k ceně osloví spíš náročné až velmi náročné zájemce.

Nejlepší značky sad AKU nářadí

Které značky AKU nářadí a sad patří k nejoblíbenějším?

  • Makita – Velmi populární výrobce. Velký výběr sad v cenách od cca 4 tisíc Kč.
  • DeWalt – Skvělý výběr, jedna z nejžádanějších značek. Menší výběr dostupných sad, převažují dražší až drahé sady.
  • Bosch – Osvědčená kvalita a menší, ale zajímavý výběr. Nechybí malé ani rozsáhlé sady.
  • Metabo – Kvalitní sady německého výrobce. Velmi slušný výběr.

Nejprodávanější sady AKU nářadí na trhu

Nejprodávanější sady AKU nářadí na trhu dle portálu Heureka.cz

ProduktInfoHodnocení
#1BOSCH 5Tool kit 18V 0.615.990.K6N
5 druhů nářadí, 3x aku 4,0 Ah
✔️ 1x Aku vrtačka
✔️ 1x Aku kmitací pila
✔️ 1x Aku okružní pila
✔️ 1x Aku pila ocaska
✔️ 1x Aku úhlová bruska
✔️ Nabíječka, 3x AKU, brašna
📌 od 17700 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2MAKITA DLX4104TJ1
4 druhy nářadí, 3x aku 5,0 Ah
✔️ 1x Aku úhlová bruska
✔️ 1x Aku kladivo
✔️ 1x Aku příklepová vrtačka
✔️ 1x Aku utahovák
✔️ Rychlonabíječka, 3x AKU, 2x kufr
📌 od 21500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3DeWALT DCK551P3T
5 druhů nářadí, 3x aku 5,0 Ah
✔️ 1x aku příklepová vrtačka
✔️ 1x aku rázový utahovák
✔️ 1x aku kotoučová pila
✔️ 1x aku přímočará pila
✔️ 1x aku LED svítilna
✔️ Nabíječka, 3x AKU, 2x kufr
📌 od 24600 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Ryobi R18CK4B-252S
4 druhy nářadí, 2x aku 5,0 Ah
✔️ 1x vrtací šroubovák
✔️ 1x přímočará pila
✔️ 1x úhlová bruska
✔️ 1x vibrační bruska
✔️ Nabíječka, 2x AKU, brašna
📌 od 11300 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Milwaukee M18 FPP2A2-502X
2 druhy nářadí, 2x aku 5,0 Ah
✔️ 1x Aku příklepová vrtačka
✔️ 1x Aku rázový utahovák
✔️ Nabíječka, 2x AKU, kufr
📌 od 23200 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Extol Sada aku nářadí
4 druhy nářadí, 2x aku 2,0 Ah
✔️ 1x Vrtací šroubovák aku
✔️ 1x Bruska úhlová aku
✔️ 1x Pila ocaska aku
✔️ 1x Bruska Excentrická aku
✔️ Nabíječka, 2x AKU, taška
📌 od 7100 Kč
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení