Zahrada

Jaká je nejlepší koza na řezání dřeva? Test a recenze TOP 6 produktů

Koza na řezání dřeva Před pár dekádami se mohlo zdát, že topení dřevem zvoní hrana – a budoucnost přinese pokročilejší možnosti. Jak už to ale bývá, trochu jsme se coby lidstvo přecenili. V poslední dekádě zažívá nejen naše země, ale celý svět, jistý návrat zpět k nejstaršímu způsobu vytápění. Tedy spalování kusového dřeva. Energetická krize, která na nás dopadla v posledním roce přitom tento „návrat k přírodě“ ještě zásadně uspíšila. Topení dřevem se mnohdy ukazuje jako ekonomicky, ale i ekologicky nejvýhodnější. Lépe řečeno jako často nejmenší z dostupných zel. Ale jednu nevýhodu tento způsob vytápění bezesporu má. Pracnost.

Chystání a uskladňování dřeva vyžaduje čas, námahu, prostory i patřičné vybavení. Mezi nutné vybavení pak vedle pil, seker či štípaček jistě patří podstavec na řezání lidově zvaný koza. V dnešním článku se proto povídáme na to, jak vybrat nejlepší kozu na řezání dřeva; jaké variace této prastaré pomůcky existují a na jaké parametry se zaměřit.

V našem článku najdete jednak průvodce výběrem, ale taky žebříček nejlepších a nejvíce osvědčených výrobků, které jsou k dispozici na našem trhu. Velkou pomocí vám mohou být i uživatelské recenze koz na dřevo. V těch se dozvíte, zda se s daným modelem skutečně pracuje tak dobře, jak by mělo.

Nejlepší kozy na řezání dřeva na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Kovaná koza na řezání dřeva
✔️ Český výrobek
✔️ Dřevo do průměru cca 25-30 cm
✔️ Koza lze pro skladování složit
✔️ Celková váha je 16 kg
✔️ Skvěle hodnoceno zákazníky
📌 od 1500 Kč do 2000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Magg 120009
✔️ Populární model
✔️ Vybavená držákem na řetězovou motorovou pilu
✔️ Max. průměr dřeva: 22 cm, délka 180 cm
✔️ Rozměry: 17 x 90 x 90 cm
✔️ Hmotnost: 12,5 kg
📌 od 2000 Kč do 2500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Koza na držení dřeva M.A.T.
✔️ Max. průměr dřeva: 220 mm
✔️ Rozměry (š x h x v): 79 x 78 x 85 cm
✔️ Hmotnost: 5 kg
📌 od 1000 Kč do 1500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#4Profi Tools SL-SH001
✔️ S držákem na řetězovou pilu
✔️ Rozměr - 88 x 71 x 86 cm
✔️ Pro délku polen max. 180 cm
✔️ Skládací (složená 88 x 15,5 x 97 cm)
📌 od 1500 Kč do 2000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#5Hecht 901
✔️ Samosvorná koza
✔️ Pro dřevo od 24 mm do 230 mm průměru
✔️ Hmotnost 12 kg
✔️ Nosnost je 100 kg
📌 od 1500 Kč do 2000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#6Wolfcraft 5119000
✔️ Snadno složitelná koza
✔️ Pro polena o délce 1 m na délku a 25 popř. 33 cm průměru
✔️ Rozměr rozložené: 540 x 1.000 x 600 mm
✔️ Nosnost je 100 kg
📌 od 1500 Kč do 2000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze

Jak vybrat kozu na řezání dřeva?

Co zohlednit při výběru kvalitní kozy na řezání dřeva? Velmi důležité je vybrat si adekvátní typ z hlediska konstrukce, ale i použitých materiálů. Některé modely mohou mít i zajímavou výbavu a vylepšení. Důležité jsou i technické parametry – rozměry, hmotnost či nosnost nebo průměr řezané kulatiny. Zajímat vás zajisté bude i cena či značka výrobce.

Nejlepší koza na řezání dřeva

Co je to koza?

Nemluvíme teď o rohatém zvířeti, nýbrž o specifickém pracovním stole. Jde o velmi tradiční pomůcku, která se bývala nedílnou součástí hospodářství, statků, chat či chalup. A toto postavení si do jisté míry udržela dodnes. Tradiční koza je poměrně těžký a bytelný „stojan“ z masivního dřeva, který má podobu klasického stanu či spíše sedlové střechy.

Konce nohou kozy však přečnívají nahoru a vytvářejí vidlice, do nichž je možné pevně usadit matriál určený k opracování. Především dřevěné kulatiny, velké větve, dlouhé špalky určené k rozřezání na polínka vhodná např. na otop.

Moderní doba přinesla vývoj i u této jednoduché pomůcky. Kromě jednodušších koz na řezání dřeva existují i sofistikovanější kozy, které jsou součástí truhlářských či tesařských dílen a uplatňují se i na stavbách a při jiných příležitostech. V dnešním článku se však zaměříme na kozy základní – určené k domácímu řezání dřeva. I ty však mohou mít dnes různé podoby.

Tradiční koza a jak ji vyrobit

Úplně nejjednodušší variantu kozy zvládne vyrobit každý průměrný (a možná o podprůměrný) kutil. Stačit vám bude několik dřevěných hranolů, použít lze i kulatiny nebo latě. Dokonce si kozu můžete vyrobit z palet. Kromě samotného materiálu potřebujete už jen šrouby a vruty plus základní nářadí, jako je aku vrtačka/šroubovák a ruční nebo lépe přímočará elektrická či aku pila.

Důležité je zvolit správné rozměry. Především dbát na dostatečný rozchod nohou. Ty by měly být od sebe alespoň 70 cm. Pracovní výška, tedy místo, kde se protínají jednotlivé nohy a kam bude umísťováno dřevo na řezání, by měla dosahovat 75 až 85 cm. Dodržením vhodných rozměrů zajistíte optimální ergonomii a stabilitu celé kozy.

Palivové dřevo

Pokud byste se pustili do výroby kozy svépomocí, můžete na internetu najít celou řadu podrobných návodů. Vyrobená koza však bude spíše elementární pomůckou, která vám práci usnadní jen minimálně. Nehledě na to, že klasická koza je poměrně těžká (i když samozřejmě záleží na konkrétním materiálu), tedy se hůře přenáší, a protože ji nelze složit, zabere i dost místa.

Tradiční koza v demontu

Tradiční dřevěnou kozu si samozřejmě můžete i koupit. Prodává se i ve formě „stavebnic“ – tedy v demontu jako nábytek. Cena takové kozy bude často pod hranicí 1000 Kč. Oproti vlastní výrobě dostanete opracované a přesně naměřené jednotlivé díly a všechny potřebné spojovací materiály. Výsledek však bude srovnatelný.

Levné demontované kozy bývají často ze smrkového dřeva. Mívají subtilní konstrukci. Jsou díky tomu sice lehké (třeba jen kolem 5-8 kg), ale na druhou stranu odolnost a životnost nebudou nic extra. Taky stabilita nemusí být dostatečná. Tyto kozy se hodí spíše pro běžné, nepříliš náročné a příležitostné použití.

Moderní varianty koz na dřevo

Máte pocit, že klasická koza už odhopkala za zenit? Vývoj pochopitelně přinesl řadu pokročilejších variant. Tyto moderní kozy mohou práci výrazněji usnadnit díky lepší ergonomii a usnadnění manipulace jak s kozou samotnou tak i s řezaným dřevem. Budete s nimi schopni pracovat rychleji, efektivněji, s menší námahou. Jak mohou tyto novější varianty vypadat?

pila řeže dřevo

Finská koza

Jde o speciální podstavec, který se používá pro řezání velkého množství dřeva motorovou pilou. Finskou kozu u nás před časem představila finská značka Varax. Tím vlastně vzniklo taky ono lidové označení „finská“. Dnes tento typ stojanu nabízí řada výrobců z nejrůznějších zemí. U nás vévodí značky jako Avenberg, Wolfcraft, Tectake a další.

Finská koza má nízké nohy a vysoké rozvidlení. Díky tomu je do ní možné upevnit velké množství dřeva. Vidlice jsou většinou dvě až čtyři. Můžete tak rozporcovat velké množství dřeva na různě dlouhá polínka, aniž byste museli s materiálem hýbat, přesouvat ho apod.

Finské kozy jsou obvykle určeny pro polena (nebo větve, kmíny atd.) o délce 1 m nebo o něco více. Některé značky a modely disponují i měrnou lištou, kde jsou vyznačeny délky (např. kozy Wolfcraft). Nařezat tak můžete s poměrně slušnou přesností polínka dlouhá 25, 35, 50 cm – nebo na jiné délky dle konkrétního modelu.

Finské kozy disponují rovněž „závorou“. Tou se dřevo ve stojanu upevni, aby skutečně drželo, dokud ho nenařežete na požadované díly. Nosnost těchto koz bývá velmi vysoká. Třeba i 150 kg u kvalitních modelů. Vyráběny jsou z kovových trubek. Nejde přitom o příliš rozměrné ani těžké předměty. Koza může mít kolem 80 až 90 cm na délku, na šířku cca 70 cm a na výšku něco přes metr. Řada výrobců však nabízí skládací varianty. Šířka pak činí třeba jen něco přes 10 cm. Díky tomu kozu snadno uskladníte.

Nejlevnější finské kozy koupíte kolem 1000 Kč. Ty kvalitní, od renomovaných značek (jako zmíněný Wolfcraft) už většinou stojí přes 3000 Kč. Finské kozy jsou však skutečně určeny hlavně na řezání velkých objemů dřeva motorovou pilou. Na řezání ruční pilou vhodné nejsou.

Ocelové skládací kozy

Jde o moderní kozy, které však vycházejí z principu a konstrukce klasických koz. Rozdíl je především v materiálu a zpracování a taky v lepší výbavě nebo vylepšené ergonomii, variabilitě, skladnosti, bezpečnosti apod.

Konstrukci tvoří kovové (obvykle ocelové) profily kopírující základní tvar tradiční kozy. Kov musí být opatřen pozinkováním nebo jinou povrchovou úpravou proti korozi. Hmotnost stojanu se běžně pohybuje mezi 7-10 kg. I při této poměrně nízké hmotnosti však koza vykazuje vynikající odolnost, nosnost běžně i 150 kg a vysokou stabilitu. Zároveň se však snadno přenáší a uskladňuje. Jednoduchý skládací mechanismus je naprostým standardem.

Běžný povolený průměr řezaných polen se pohybuje kolem 20 až 30 cm. Můžete tedy řezat i opravdu masivní špalky. Délka bývá nejčastěji kolem 80 cm. Lze tak snadno použít polena o délce kolem 1 m. Některé model jsou vybaveny i nastavitelným dorazem. Ten umožní přesnější a pohodlnější řezání na konkrétní vzdálenosti. Další výbavou může být opěrka na pilu pro pohodlnější a bezpečnější práci. Setkat se můžete i s výškovou nastavitelností a dalšími možnostmi. Některé modely mají ozubené vidlice pro pevnější usazení dřeva.

Cena jednodušších kovových modelů se někdy pohybuje jen kolem 700 až 900 Kč. Tedy srovnatelně s dřevěnými kozami. Mezi oblíbené značky v této relaci patří například Einhell, Magg či ProfiTools. Lepší kozy – např. s držáky pil – vyjdou kolem 2000 Kč. Oblíbené a osvědčené modely tohoto typu nabízí například opět značky Magg či ProfiTools.

Samosvorné kozy – stojany

Tento typ držáku na velká polena slouží sice ke stejným účelům jako koza, ale konstrukcí už ji nijak nepřipomíná. Jde o stojan trochu vzdáleně připomínající gilotinu, kam se poleno vloží do zubaté svorky. Ta ho upevní pro stabilní a bezpečné řezání ruční nebo motorovou pilou.

Tyto kozy jsou určeny pro řezání kulatin o průměru kolem 20-25 cm a délce do cca 120 cm. Hmotnost stojanu se pohybuje obvykle kolem 10 až 15 kg a nosnost činí cca 100 až 150 kg. Parametry jsou tedy podobné jako u ostatních koz. Tyto stojany jsou rovněž rozkládací, takže je snadno uskladníte, aniž by zabraly moc místa.

Cenově se tento typ pohybuje kolem 1500 Kč. Mezi nejoblíbenější modely patří Hecht 901. Další známé modely nabízí značky Magg. Práce se stojanem je poměrně pohodlná. Mechanismus udrží poleno ve vodorovné poloze, takže můžete dlouhou kulatinu snadno rozřezat na potřebně velká polena.

Další varianty

Další varianty koz už jsou spíše truhlářské, montážní či stavební. Od zcela jednoduchých podstavců až po poměrně bohatě vyrobené výrobky, které mohou stát i 4 a více tisíc Kč. Tyto kozy už však nejsou vhodné pro řezání kulatin a práci s palivovým dřevem.

Video

Ceny koz na řezání dřeva

Kolik stojí kvalitní koza na řezání dřeva? Výše v průvodci už jsme se o cenách zmínili. Přesto si to pojďme ještě shrnout.

Koza na dřevo do 1000 Kč

Kolem sedmi set Kč začínají nejlevnější kozy. Může jít o dřevěné konstrukce v demontu nebo o základní skládací kovové konstrukce.

Koza na dřevo do 3000 Kč

Zde najdete zřejmě největší výběr včetně lépe vybavených moderních koz anebo i velmi levných finských koz.

Koza na dřevo nad 3000 Kč

Především finské kozy renomovaných značek s vynikající odolností a kvalitou. Taky skvěle vybavené kozy stavební, truhlářské apod.

Nejlepší značky koz na řezání dřeva

Kteří výrobci koz na řezání dřeva nabízejí zajímavý výběr, vysokou kvalitu a odolnost či výhodnou cenu?

  • Magg – Velký výběr všech typů v nižších až středních cenových relacích. Velmi žádaná značka.
  • ProfiTools – Kvalitní a populární kovové kozy za velmi příznivé ceny. Vynikající hodnocení.
  • Einhell – Základní kovové kozy za velmi dobrou cenu. Dobře hodnocená a oblíbená volba.
  • Wolfcraft – Německá značka především skvělých finských koz pro řezání velkého množství dřeva.
ProduktInfoHodnocení
#1Kovaná koza na řezání dřeva
✔️ Český výrobek
✔️ Dřevo do průměru cca 25-30 cm
✔️ Koza lze pro skladování složit
✔️ Celková váha je 16 kg
✔️ Skvěle hodnoceno zákazníky
📌 od 1500 Kč do 2000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Magg 120009
✔️ Populární model
✔️ Vybavená držákem na řetězovou motorovou pilu
✔️ Max. průměr dřeva: 22 cm, délka 180 cm
✔️ Rozměry: 17 x 90 x 90 cm
✔️ Hmotnost: 12,5 kg
📌 od 2000 Kč do 2500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Koza na držení dřeva M.A.T.
✔️ Max. průměr dřeva: 220 mm
✔️ Rozměry (š x h x v): 79 x 78 x 85 cm
✔️ Hmotnost: 5 kg
📌 od 1000 Kč do 1500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#4Profi Tools SL-SH001
✔️ S držákem na řetězovou pilu
✔️ Rozměr - 88 x 71 x 86 cm
✔️ Pro délku polen max. 180 cm
✔️ Skládací (složená 88 x 15,5 x 97 cm)
📌 od 1500 Kč do 2000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#5Hecht 901
✔️ Samosvorná koza
✔️ Pro dřevo od 24 mm do 230 mm průměru
✔️ Hmotnost 12 kg
✔️ Nosnost je 100 kg
📌 od 1500 Kč do 2000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#6Wolfcraft 5119000
✔️ Snadno složitelná koza
✔️ Pro polena o délce 1 m na délku a 25 popř. 33 cm průměru
✔️ Rozměr rozložené: 540 x 1.000 x 600 mm
✔️ Nosnost je 100 kg
📌 od 1500 Kč do 2000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
2 Sdílení