Zahrada

Nejlepší zahradní skleníky (test a recenze)

Nejlepší zahradní skleníky Zahradničení a pěstování rostlin může být pro někoho životní láskou, pro někoho koníčkem a pro dalšího jen způsobem, jak se odreagovat a odpočinout si při příjemné aktivitě od každodenního pracovního stresu a shonu. Ať už patříte do kterékoli skupiny, možná uvažujete o pořízení nějakého typu skleníku na vaši zahradu či zahrádku.

Skleníky pomohou prodloužit vegetační období, urychlují růst a stálé skleníky mohou sloužit i pro přezimování různých citlivějších druhů rostlin. V našem článku vám proto představíme výběr nejlepších skleníků, mezi nimiž možná najdete ten pravý.

Vybrali jsme šest nejzajímavějších produktů ze současné nabídky. Do testu jsme přitom zahrnuli jak cenově velmi dostupné a nenáročné fóliovníky, tak i rozměrné stálé skleníky, které ocení zkušenější pěstitelé s dostatečně prostornými zahrádkami. V naší recenzi skleníků si proto může najít ideální variantu skoro každý.

Pokud zatím se skleníky nemáte zkušenosti a uvažujete o pořízení prvního přístřešku, připravili jsme pro vás také průvodce, který vám pomůže rozhodnout se, jaký typ pro vás bude ideální. Dozvíte se výhody a nevýhody různých materiálů konstrukcí i krytin a řadu dalších užitečných rad pro úspěšný nákup.

Jaký je tedy nejlepší skleník?

 1. LEGI TOMATO
 2. Volya LLC 2DUM
 3. Gutta Gardentec Classic 3 x 2 m
 4. VITAVIA TARGET 6200 PC 4 mm
 5. Lanit Plast KYKLOP
 6. CRAFTFIELD

Test nejlepších skleníků na zahradu podle redakce

ProduktParametryHodnoceníCena
1.LEGI TOMATO
Jeden z nejprodávanějších skleníků
Plocha: - m2
Výška: 2 m
Délka: 4 m
Šířka: 2 m
Konstrukce: Trubková (jeklová) galvanicky zinkovaná ocel
⭐ 100 %do 14500 KčČíst recenze
2.Volya LLC 2DUM
Dobře hodnocený
Plocha: 12 m2
Výška: 2 m
Délka: 4 m
Šířka: 3 m
Konstrukce: ocel - pozinkované profily
⭐ 99 %do 15100 KčČíst recenze
3.Gutta Gardentec Classic 3 x 2 m
Plocha: 6 m2
Výška: 2 m
Délka: 2 m
Šířka: 3 m
Materiál: polykarbonát
⭐ 99 %do 12000 KčČíst recenze
4.VITAVIA TARGET 6200 PC 4 mm
Plocha: 6 m2
Výška: 1,97 m
Délka: 3,21 m
Šířka: 1,93 m
Materiál: polykarbonát
⭐ 98 %do 12800 KčČíst recenze
5.Lanit Plast KYKLOP
Plocha: 6 m2
Výška: 1,85 m
Délka: 3 m
Šířka: 2 m
Materiál: polykarbonát
⭐ 96 %do 9000 KčČíst recenze
6.CRAFTFIELD
Cenový tip - levný skleník
Plocha: - m2
Výška: 1,95 m
Délka: 2,52 m
Šířka: 1,90 m
Konstrukce: ELOXOVANÉ AL PROFILY
⭐ 92 %do 7000 KčČíst recenze

Nejprodávanější zahradní skleníky

Toto jsou nejprodávanější zahradní skleníky podle nákupního portálu Heureka.cz

Jak vybrat skleník?

Našli jste v našem výběru skleník, který by mohl být dokonalou a především funkční ozdobou vaší zahrady? Předtím než poběžíte do obchodu nebo začnete skleník objednávat, vám doporučujeme přečíst si průvodce, kterého jsme pro vás připravili.

Jaký koupit zahradní skleník, aby plně vyhovoval vašim potřebám? Při pořizování skleníku je důležité dobře vědět, jakým způsobem jej budete užívat. V jakém období; co budete pěstovat atd. Každý typ se totiž může hodit pro trochu jiné účely.

Proč si (ne)pořídit skleník?

Skleník slouží k prodloužení sezóny pro pěstování určitých rostlin, zejména květin nebo zeleniny. Za určitých podmínek může posloužit i k přezimování některých druhů. Skleník má především zajistit optimální klimatické podmínky, čímž můžete dosáhnout efektivnějších výsledků pěstování. Není tedy divu, že po této „pomůcce“ touží snad každý nadšený zahrádkář a pěstitel. Pojďme se podívat na konkrétní výhody, ale i nevýhody skleníků…

Výhody:

 • Lepší úroda – Vhodný a správně používaný skleník vám vynese mnohem lepší úrodu, než jaké byste dosáhli běžným pěstováním. Klima skleníku umožní růst opravdu mimořádně velkých a šťavnatých plodů.
 • Domácí zelenina – V době, kdy cena zeleniny raketově roste, není nad to si vypěstovat vlastní. Budete mít navíc jistotu, že je poctivá, nezávadná, bez chemie.
 • Ochrana – Skleník chrání vaši úrodu před útoky zvířátek, ať už jsou to vaši domácí mazlíčci nebo cizí škůdci. Především však slouží jako ochrana před nepříznivými vlivy počasí, jako jsou kroupy, nízké teploty, vítr nebo jiné nepříjemnosti, které by mohly výsledky vaší práce poškodit.
 • Exotické plodiny – Ve skleníku můžete dosáhnout klimatu vhodného i pro pěstování exotických plodit a rostlin, které by v našich podmínkách jinak nemohly přežít.

Nevýhody:

 • Cena – Ať už si skleník postavíte zcela svépomocí, nebo zakoupíte jako celek – vždy vás to bude něco stát. Skleník je ale investice, která stojí za zvážení.
 • Náročnost instalace – Stavba skleníku stojí buď práci, nebo peníze (když si najmete někoho, kdo to udělá za vás). To platí zejména u kvalitních skleněných variant. Na druhou stranu pak máte vystaráno na deset, dvacet i více let.
 • Prostorová náročnost – Skleník vám poněkud ukrojí z volného prostoru na pozemku. Je třeba zvážit, zda se vám to vyplatí a jak velký skleník si můžete dovolit. Alternativním řešením může být například mobilnější a skladnější fóliovník anebo různé domácí a balkonové skleníky minimálních rozměrů.

Video

Tvar skleníku

Tvar skleníku je důležitý z řady důvodů, každý nahrává trochu jiným podmínkám (a tedy i jinému způsobu použití) a každý má svá konstrukční specifika, výhody i nevýhody. V současnosti se stávají velmi populárními stavebnicové obloukové skleníky, jejichž montáž je velmi jednoduchá a přitom jsou vysoce odolné vůči povětrnostním podmínkám. Nicméně jde vždy o polykarbonátové modely.

Klasické skleníky se sedlovou střechou jsou výhodné zejména při opravách a výměnách jednotlivých skel. Navíc mohou být polykarbonátové i skleněné a působí tradičně a elegantně. Velmi důležitá je však kvalita konstrukce, kde jednotlivé díly musejí přesně lícovat. Zde se příliš nevyplácí přehnaně šetřit.

Umístění skleníku

Umístění skleníku by mělo umožnit dosažení ideálních vnitřních podmínek pro konkrétní rostliny. Je tedy třeba si správné místo vytipovat. Vhodné je závětrné, ale dobře prosluněné místo. Osvědčená orientace je sever-jih, kdy vchod je vhodné umístit na severní stranu. Oblibě se těší i skleníky přiléhající ke zdi domu, které jsou praktické na méně rozlehlých pozemcích.

Polykarbonát, sklo nebo fólie?

Právě krytina je samozřejmě tou vůbec nejdůležitější částí skleníku. Určuje možnosti jeho využití, jeho životnost, vlastnosti a také do značné míry ovlivňuje, jakým rostlinám se bude ve skleníku nejlépe dařit. Každá varianta přitom může leccos nabídnout a v žádném případě nelze některou z nich zavrhnout, nebo prohlásit za nejlepší. Vždy záleží na vašich potřebách.

Sklo

Skleněná varianta je zcela tradiční a má významné výhody, ale i řadu nedostatků. Především musíte počítat s vysokou pořizovací cenou a největší náročností stavby ze všech variant. Sklo má vysokou hmotnost a skleník musí mít základy. Na druhou stranu má sklo téměř neomezenou životnost – pokud se nerozbije – je odolné proti chemii a propouští maximum světla. Má ale také poměrně špatné izolační vlastnosti a ve skleníku dochází k větší kondenzaci vlhkosti.

Skleněné výplně propouštějí přímý sluneční svit a jsou ideální pro rostliny, které vyžadují maximum světla. Velmi dobře se ve skleněném přístřešku daří zejména květinám.

Polykarbonát

Polykarbonát je v současnosti velice populární výplní skleníků. Konkrétně se používá většinou 4 nebo 6milimetrový komůrkový polykarbonát. Tento materiál má mnoho výhod. Je lehký a odolný vůči mechanickému poškození. Manipulace s ním je proto snadná a nároky na základy a konstrukci skleníku jsou nižší. Oblíbené jsou polykarbonátové skleníky ve formě stavebnice, kterou sestavíte svépomocí.

Polykarbonátová výplň disponuje UV filtrem, který zajišťuje delší životnost a stálost barvy. Komůrkové desky mají velmi dobré tepelně izolační vlastnosti, proto se jedná o ideální variantu pro vytápěné i nevytápěné skleníky. U vytápěných šetří náklady, u nevytápěných prodlužuje sezónu. Je však nutné počítat s důslednějším větráním během letních měsíců.

Polykarbonát nepropouští tolik přímého svitu, rozptyluje ho, a tím chrání rostliny před spálením. Nevýhodou je nižší životnost oproti sklu. Polykarbonátové skleníky mají výborné vlastnosti pro pěstování oblíbené zeleniny, jako je paprika, okurek, rajče apod.

Fóliovník

Skleník s krytinou z fólie neboli fóliovník představuje zajímavou variantu, kterou ocení především méně nároční a začínající zahrádkáři. Jedná se o cenově nejdostupnější možnost se sezónní využitelností. Fóliovníky jsou skladné, lehké a montáž je zcela snadná. Nabízejí solidní tepelnou izolaci a dobře rozptylují sluneční svit. Jsou podobně jako polykarbonátové skleníky vhodné především k pěstování zeleniny.

Nevýhodou fóliovníku je nízká životnost krytiny. Velmi kvalitní vícevrstvá polyetylenová fólie s UV filtrem vydrží nanejvýš několik let – a pak je nutné ji vyměnit.

Materiál konstrukce

Konstrukce tvořící kostru skleníku se vyrábí nejčastěji ze dvou materiálů. A to z hliníku nebo z žárově pozinkované oceli.

Hliník

Hliníkové konstrukce jsou podstatně dražší, ale velmi kvalitní. Pyšní se především maximální odolností vůči korozi, nízkou hmotností a obrovskou flexibilitou při zachování dostatečné nosnosti a velké pevnosti. Méně kvalitní profily mohou mít ale nosnost nižší a je třeba chránit je například před těžkou sněhovou pokrývkou. Kvalitní hliníkové konstrukce snesou i vysoké zatížení.

Pozinkovaný kov

Levnější a běžnější alternativou jsou ocelové konstrukce opatřené úpravou ve formě žárového zinkování. Pozinkovaný kov sice odolává korozi lépe, ale časem stejně podlehne – zvláště pokud budete ve skleníku používat některé druhy hnojiv nebo chemických přípravků. Kovové konstrukce jsou také výrazně těžší než hliníkové. Výhodou je ale vysoká nosnost a odolnost a také dostupná cena.

Větrání a vchody

Skleníky z polykarbonátu i fóliovníky je třeba v parných letních měsících dostatečně odvětrávat. Zajímejte se tedy vždy o řešení ventilace.

Polykarbonátové skleníky většinou disponují také větracími otvory, které lze ovládat buď manuálně, nebo je opatřit automatickým mechanismem, který vám zajistí větší pohodlí. Větrat můžete pochopitelně i otevřením vchodu, což ale nemusí být ideální, pokud vám po zahradě běhají malé děti nebo zvířata.

U fóliovníku jsou okna i vstupy zpravidla rolovací, okna (resp. větrací otvory) mohou být navíc opatřeny moskytiérami.

Vchody do skleníku by měly být především dostatečně široké a vysoké, aby umožňovaly pohodlný vstup – a to případně i s různým náčiním nebo třeba s kolečky. Posuvné dveře lze obecně považovat za výhodnější a setkáte se s nimi u většiny stavebnicových skleníků.
Klasické pantové dveře mohou zejména ve větru působit potíže, pokud mají zůstat otevřené. Posuvné dveře navíc umožňují pohodlnou manipulaci. Důležitá je ale kvalita posuvného mechanismu (kolečka, vodicí lišty), aby dveře nezačaly drhnout.

Příslušenství a vybavení

Velikost a typ skleníku vybírejte také podle toho, jaké vybavení budete chtít do skleníku umístit. Mohou to být například různé regálové systémy, závlahová zařízení, stínicí tkaniny, teploměry, osvětlení nebo vytápění.

Ceny skleníků

Na kolik vás vyjde pořízení kompletního skleníku? Ceny jsou poměrně rozmanité, ale ne vždy se vyplatí hledat nejnižší cenovku.

✅ Skleníky do 10 000 Kč

Najdete zde skleníky až do cca 4 m délky. Většinou však půjde o jednodušší, nejčastěji obloukové, polykarbonátové modely. Je pak třeba velmi pečlivě vybírat, abyste dostali solidní kvalitu. V této ceně najdete samozřejmě i malé domácí skleníky, fóliovníky apod.

✅ Skleníky do 20 000 Kč

Oblíbená domácí kategorie s řadou nejprodávanějších modelů. Stále převažuje polykarbonát, ale skleněných modelů už je více, vybírat můžete obloukové i sedlové provedení. Délka někdy až do 6 m.

✅ Skleníky nad 20 000 Kč

Skleněné i polykarbonátové skleníky pro náročnější nebo pokročilejší zájemce, kteří chtějí kvalitní zařízení s delší životností anebo velmi rozměrné provedení.

Nejlepší značky zahradních skleníků

Které značky skleníků stojí za pozornost?

 • LanitPlast – Velmi oblíbená značka, která nabízí špičkový výběr především obloukových polykarbonátových modelů, ale i menšího množství skleněných variant. Velká cenová i rozměrová rozmanitost.
 • Volya LLC – Značka, která se soustředí na obloukové, polykarbonátové modely. Zajímavý výběr, dobrý poměr ceny a kvality.
 • Vitavia – Pro změnu především sedlové skleníky, z polykarbonátu i ze skla. Výběr ve všech cenách. Malé i velké rozměry.
 • Gutta – Obloukové i sedlové modely, převažuje polykarbonát. Velmi dobrá uživatelská hodnocení.

Recenze oblíbených zahradních skleníků

# Gutta Gardentec Classic polykarbonátový skleník 3 x 2 m

 Recenze Gutta Gardentec Classic polykarbonátový skleník 3 x 2 m  Gutta Gardentec Classic je rozměrný skleník pro náročnější pěstitele, kteří mají dost prostoru na zahradě a chtějí skleník využívat celoročně.

Konstrukce je oblouková z kovových profilů opatřených vysoce kvalitním zinkováním, díky tomu je jejich odolnost a životnost opravdu vysoká, nemusíte se obávat koroze a nároky na údržbu jsou minimální. Výplň konstrukce tvoří komůrkový polykarbonát s UV filtrem.

Skleník se instaluje na betonový základ nebo zapuštěním do země pomocí T kotev, které zaručují maximální pevnost a stabilitu. Dostatečné rozměry a výška zajišťují pohodlný pohyb ve vnitřním prostoru o ploše 6 metrů čtverečních.

Tento skleník nabízí za cenu do 10 000 korun velice dobrou kvalitu a velmi vysokou životnost. Investice se vám tedy určitě vrátí.

Co potěší

 • Velice kvalitní 4 a 6mm polykarbonát
 • Odolná ocelová pozinkovaná konstrukce
 • Celoroční využití
 • Vnitřní prostor 6 m2

Co zamrzí

 • Vyšší cena
 • Náročnější montáž

NAŠE HODNOCENÍ:

Koupit v obchodě

# VITAVIA TARGET 6200 PC 4 mm

To nejlepší pro náročné

 Recenze VITAVIA TARGET 6200 PC 4 mm  Vitavia Target 6200 PC je značkový skleník britské výrobky, který určitě dokáže uspokojit i náročnější uživatele.

Tento polykarbonátový skleník se může pochlubit vnitřní plochou 6,2 metrů čtverečních (321 x 193 cm; výška je 197 cm). Polykarbonát výplně je komůrkový, 4milimetrový a samozřejmě opatřený UV filtrem.

Nosná konstrukce je tvořena odolnými profily z eloxovaného hliníku. Skleník je vybaven dvěma okny s manuálním otevíráním a posuvnými dveřmi. Součástí stavebnice je i pozinkovaná základna. Tento produkt nabízí za cenu okolo 10 tisíc korun dostatečný prostor a kvalitu zpracování a lze do něj přikoupit rozmanité poličky, regály, zavlažovací zařízení a další příslušenství.

Co potěší

 • Kvalitní britský skleník
 • Dostatečně prostorný
 • Odolná konstrukce i výplň

Co zamrzí

 • Obtížnější sestavení
 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ:

Koupit v obchodě

# Lanit Plast KYKLOP 3 x 2 m PC 4 mm

 Recenze Lanit Plast KYKLOP 3 x 2 m PC 4 mm  Tento model polykarbonátového skleníku přináší za relativně nízkou cenu solidní rozměry 3 x 2 metry s výškou 185 cm. Plocha je tedy 6 metrů čtverečních, což je dostačující i pro náročnější uživatele.

Skleník je obloukový a konstrukce je ocelová, pozinkovaná. Dveře jsou v čelní i zadní straně a větrání je možné otevřením horní části dveří.

Polykarbonát výplně je 4milimetrový, komůrkový a ovšem s UV filtrem, který zajišťuje stálost barev i delší životnost materiálu. Model Lanit Plast KYKLOP 3 x 2 m PC 4 mm nevyžaduje pevný základ. Zapouští se do země do hloubky cca 30 cm.

Skleník je určen k celoročnímu provozu a je ideální zejména pro pěstování oblíbené zeleniny, jako jsou rajčata, okurky, ředkvičky, papriky a podobně. Potěší zejména dostatečným prostorem a relativně příznivou cenou v rámci dané kategorie.

Co potěší

 • Solidní cena vzhledem k rozměrům
 • Dveře v přední i zadní části
 • Pro celoroční provoz

Co zamrzí

 • Montáž je poměrně dost obtížná
 • Konstrukce je horší kvality

NAŠE HODNOCENÍ:

Koupit v obchodě

Závěrem

Při výběru zahradního skleníku nelze nikdy s konečnou určitostí označit některý typ za nejlepší nebo nejhorší. Vše se totiž odvíjí od toho, k jakým účelům bude toto vybavení sloužit. Proto byste měli především znát odpovědi na otázky jako:

 • Co budu ve skleníku pěstovat?
 • Jak budu skleník na svém pozemku situovat vzhledem ke světovým stranám a zdroji světla?
 • Budu jej chtít používat celoročně, nebo jen pro sezónní účely?
 • Chci skleník vytápět?
 • Jaké množství např. zeleniny chci pěstovat?

Další zdroje:

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového zahradního skleníku. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem kvalitního skleníku na trhu.
0 Sdílení

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

3 Komentářů

Klikněte sem pro zanechání komentáře

 • Dobrý den, paní Ambrosová, pro Váš záměr je ideální zvolit skleník s možností zapuštěných dveří, čímž lze dosáhnout opravdu vysokého skleníku. Obecně regálové systémy jsou řešitelné u skleníků s robustní ocelovou konstrukcí, která bude dostatečnou oporou pro smysluplné využití. Variant je spousta, ale pro začátek si zkuste prohlédnout český Growspot Master (buildex.cz/sklenik-scobalit-growspot-master), který splňuje oba Vaše požadavky, případně nám prosím zavolejte, naši technici s Vámi vše rádi projdou.. 🙂

 • Dobrý den

  Potřebuji skleník s nejvyššími bočními stěnami, nebudu v něm sadit , ale chci tam mit regálky se sazenicemi .Můžete mi nějaký nabídnout min.160cm. Možná něco jako zahradní domek.

  Děkuji za odpověď.