Recenze 6 nejlepších skleníků na zahradu

Nejlepší zahradní skleníky Zahradničení a pěstování rostlin může být pro někoho životní láskou, pro někoho koníčkem a pro dalšího jen způsobem, jak se odreagovat a odpočinout si při příjemné aktivitě od každodenního pracovního stresu a shonu. Ať už patříte do kterékoli skupiny, možná uvažujete o pořízení nějakého typu skleníku na vaši zahradu či zahrádku.

Skleníky pomohou prodloužit vegetační období, urychlují růst a stálé skleníky mohou sloužit i pro přezimování různých citlivějších druhů rostlin. V našem článku vám proto představíme výběr nejlepších skleníků, mezi nimiž možná najdete ten pravý.

Vybrali jsme šest nejzajímavějších produktů ze současné nabídky. Do testu jsme přitom zahrnuli jak cenově velmi dostupné a nenáročné fóliovníky, tak i rozměrné stálé skleníky, které ocení zkušenější pěstitelé s dostatečně prostornými zahrádkami. V naší recenzi skleníků si proto může najít ideální variantu skoro každý.

Pokud zatím se skleníky nemáte zkušenosti a uvažujete o pořízení prvního přístřešku, připravili jsme pro vás také průvodce, který vám pomůže rozhodnout se, jaký typ pro vás bude ideální. Dozvíte se výhody a nevýhody různých materiálů konstrukcí i krytin a řadu dalších užitečných rad pro úspěšný nákup.

Test nejlepších skleníků na zahradu podle redakce

 ProduktHodnoceníCena (od) 
#1HECHT Greenhouse
5 out of 5 stars (5 / 5)6 990 KčČíst recenze
#2Home & Garden
fóliovník 2x3,5m

4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)2 394 KčČíst recenze
#3Gutta Gardentec Classic 3 x 2 m
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)9 990 KčČíst recenze
#4Dema Fóliovník 200x80x170 cm
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)782 KčČíst recenze
#5VITAVIA TARGET 6200 PC 4 mm
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)10 499 KčČíst recenze
#6Lanit Plast KYKLOP 3 x 2 m PC 4 mm
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)8 990 KčČíst recenze

#1 HECHT Greenhouse (od 6990 Kč)

VÍTĚZ CENA / VÝKON

 Recenze HECHT Greenhouse  Test skleníků zahájíme velmi kvalitním modelem značky HECHT s označením Greenhouse. Jde o skleník, který splňuje požadavky na co nejlepší poměr ceny a výkonu a uspokojí i náročnější a pokročilejší pěstitele.

Rozměry tohoto modelu činí 253 cm na délku a 195 cm na šířku. Na výšku má pak skleník 195 cm. Celková plocha je tedy cca 5 metrů čtverečních.

HECHT Greenhouse je polykarbonátový skleník (komůrkový polykarbonát s UV filtrem), což značí vynikající tepelně izolační vlastnosti a obrovskou odolnost. Samotná konstrukce je potom z hliníkových profilů. Skleník je lehký a přitom trvanlivý a vyžaduje jen naprosto minimální údržbu. Můžete jej používat celoročně.

Dveře skleníku jsou jednokřídlé, posuvné a je vybaven také dvěma větracími otvory. Montáž je velice rychlá a jednoduchá a zvládne ji každý průměrně zručný uživatel bez speciálního vybavení. Konstrukce má praktický drážkový systém uchycení výplní a disponuje okapovými žleby. Součástí je i pevná ocelová základna.

Od značky Hecht můžeme doporučit také ještě větší skleník Hecht Gardener I. 310x250x190 cm za cenu kolem 10 990 Kč

Co potěší

 • Skvěle vybavený a zpracovaný skleník
 • Vynikající odolnost
 • Nízká hmotnost a snadná montáž
 • Vhodný pro celoroční i sezónní použití
 • Jeden z nejprodávanějších skleníků

Co zamrzí

 • Nepříliš srozumitelný návod k montáži

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 6990 Kč

Koupit v obchodě

#2 Home & Garden Zahradní fóliovník zelený 2×3,5m (od 2394 Kč)

Tip na kvalitní fóliovník

 Recenze Home & Garden Zahradní fóliovník zelený 2×3,5m  Druhé místo obsadil rozměrný, kvalitní a přitom cenově velmi dostupný zahradní fóliovník Home & Garden s celkovou plochou 7 metrů čtverečních (200 x 350 cm; výška 200 cm).

Tento model je určen pro sezónní použití a ocení jej pěstitelé, kteří nestojí o drahý a stálý skleník, ale přesto chtějí výrazně zlepšit své výsledky.

Výhodou tohoto fóliového skleníku je skladnost a mobilita. Váží jen cca 22 kg a montáž vám zabere okolo hodiny času. Umístit jej přitom můžete takřka kdekoli v zahradě. Nosná konstrukce je vyrobena z velmi odolných kovových profilů opatřených kvalitním zinkováním proti korozi. Plachta je z polyetylenu (UV filtr) s polypropylenovou moskytiérou.

Fóliovník má šest rolovatelných bočních oken a vchod na zipy o šířce 74 cm. Díky optimálnímu napnutí fólie lépe drží i v silném větru.
Pokud hledáte kvalitně zpracovaný a trvanlivý fóliovník s dostatkem vnitřního prostoru a za velmi dobrou cenu, pak byste tento model neměli nechat bez povšimnutí.

Co potěší

 • Velmi snadná a rychlá montáž i demontáž
 • Výhodná cena a dobrá kvalita
 • Odolná pozinkovaná konstrukce
 • Pevná a kvalitní fólie s UV filtrem
 • Prostor 7 m2 a váha jen 22 kg

Co zamrzí

 • Nevhodný pro celoroční pěstování

NAŠE HODNOCENÍ: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) CENA: od 2394 Kč

Koupit v obchodě

#3 Gutta Gardentec Classic polykarbonátový skleník 3 x 2 m (od 9990 Kč)

 Recenze Gutta Gardentec Classic polykarbonátový skleník 3 x 2 m  Gutta Gardentec Classic je rozměrný skleník pro náročnější pěstitele, kteří mají dost prostoru na zahradě a chtějí skleník využívat celoročně.

Konstrukce je oblouková z kovových profilů opatřených vysoce kvalitním zinkováním, díky tomu je jejich odolnost a životnost opravdu vysoká, nemusíte se obávat koroze a nároky na údržbu jsou minimální. Výplň konstrukce tvoří komůrkový polykarbonát s UV filtrem.

Skleník se instaluje na betonový základ nebo zapuštěním do země pomocí T kotev, které zaručují maximální pevnost a stabilitu. Dostatečné rozměry a výška zajišťují pohodlný pohyb ve vnitřním prostoru o ploše 6 metrů čtverečních.

Tento skleník nabízí za cenu do 10 000 korun velice dobrou kvalitu a velmi vysokou životnost. Investice se vám tedy určitě vrátí.

Co potěší

 • Velice kvalitní 4 a 6mm polykarbonát
 • Odolná ocelová pozinkovaná konstrukce
 • Celoroční využití
 • Vnitřní prostor 6 m2

Co zamrzí

 • Vyšší cena
 • Náročnější montáž

NAŠE HODNOCENÍ: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) CENA: od 9990 Kč

Koupit v obchodě

#4 Dema Fóliovník 200 x 80 x 170 cm (od 782 Kč)

Cenový tip – naprostý základ pro začínající pěstitele

 Recenze Dema Fóliovník 200 x 80 x 170 cm  Pro čtvrté místo naší recenze skleníků jsme vybrali další fóliovou variantu. Dema Fóliovník o rozměrech 200 x 80 cm x 170 centimetrů představuje velice zajímavou možnost pro začínající nebo nenáročné pěstitele, kteří se zatím nechtějí pouštět do pořizování dražších a rozměrnějších modelů nebo na to jednoduše nemají prostor.

Tento úsporný a velice šikovný skleníček můžete umístit na zahradu, ale třeba i na terasu. Ideálně se hodí pro pěstování rajčat.

Krycí plachta je vyrobena z odolného polyetylenu. Rozptyluje sluneční svit, který tak působí rovnoměrněji a nepřímo, což je pro rajčata, ale také např. kapie, papriky nebo okurky ideální. Nosná konstrukce je ocelová. Instalace i demontáž jsou velmi jednoduché. Fóliovník je vybaven dvěma bočními okénky a rolovatelným, rozměrným „vchodem“ na dva zipy.

Co potěší

 • Velmi nízká cena
 • Prostorově úsporné a lehké řešení (pouze 4,7 kg)
 • Ideální pro pěstování rajčat
 • Vhodné pro nenáročné pěstitele do malých zahrad

Co zamrzí

 • Malé rozměry

NAŠE HODNOCENÍ: 4.5 out of 5 stars (4,5 / 5) CENA: od 782 Kč

Koupit v obchodě

#5 VITAVIA TARGET 6200 PC 4 mm (od 10499 Kč)

To nejlepší pro náročné

 Recenze VITAVIA TARGET 6200 PC 4 mm  Vitavia Target 6200 PC je značkový skleník britské výrobky, který určitě dokáže uspokojit i náročnější uživatele.

Tento polykarbonátový skleník se může pochlubit vnitřní plochou 6,2 metrů čtverečních (321 x 193 cm; výška je 197 cm). Polykarbonát výplně je komůrkový, 4milimetrový a samozřejmě opatřený UV filtrem.

Nosná konstrukce je tvořena odolnými profily z eloxovaného hliníku. Skleník je vybaven dvěma okny s manuálním otevíráním a posuvnými dveřmi. Součástí stavebnice je i pozinkovaná základna. Tento produkt nabízí za cenu okolo 10 tisíc korun dostatečný prostor a kvalitu zpracování a lze do něj přikoupit rozmanité poličky, regály, zavlažovací zařízení a další příslušenství.

Co potěší

 • Kvalitní britský skleník
 • Dostatečně prostorný
 • Odolná konstrukce i výplň

Co zamrzí

 • Obtížnější sestavení
 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) CENA: od 10499 Kč

Koupit v obchodě

#6 Lanit Plast KYKLOP 3 x 2 m PC 4 mm (od 8990 Kč)

 Recenze Lanit Plast KYKLOP 3 x 2 m PC 4 mm  Tento model polykarbonátového skleníku přináší za relativně nízkou cenu solidní rozměry 3 x 2 metry s výškou 185 cm. Plocha je tedy 6 metrů čtverečních, což je dostačující i pro náročnější uživatele.

Skleník je obloukový a konstrukce je ocelová, pozinkovaná. Dveře jsou v čelní i zadní straně a větrání je možné otevřením horní části dveří.

Polykarbonát výplně je 4milimetrový, komůrkový a ovšem s UV filtrem, který zajišťuje stálost barev i delší životnost materiálu. Model Lanit Plast KYKLOP 3 x 2 m PC 4 mm nevyžaduje pevný základ. Zapouští se do země do hloubky cca 30 cm.

Skleník je určen k celoročnímu provozu a je ideální zejména pro pěstování oblíbené zeleniny, jako jsou rajčata, okurky, ředkvičky, papriky a podobně. Potěší zejména dostatečným prostorem a relativně příznivou cenou v rámci dané kategorie.

Co potěší

 • Solidní cena vzhledem k rozměrům
 • Dveře v přední i zadní části
 • Pro celoroční provoz

Co zamrzí

 • Montáž je poměrně dost obtížná
 • Konstrukce je horší kvality

NAŠE HODNOCENÍ: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) CENA: od 8990 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat skleník?

Našli jste v našem výběru skleník, který by mohl být dokonalou a především funkční ozdobou vaší zahrady? Předtím než poběžíte do obchodu nebo začnete skleník objednávat, vám doporučujeme přečíst si průvodce, kterého jsme pro vás připravili.

Jaký koupit zahradní skleník, aby plně vyhovoval vašim potřebám? Při pořizování skleníku je důležité dobře vědět, jakým způsobem jej budete užívat. V jakém období; co budete pěstovat atd. Každý typ se totiž může hodit pro trochu jiné účely.

Polykarbonát, sklo nebo fólie?

Právě krytina je samozřejmě tou vůbec nejdůležitější částí skleníku. Určuje možnosti jeho využití, jeho životnost, vlastnosti a také do značné míry ovlivňuje, jakým rostlinám se bude ve skleníku nejlépe dařit. Každá varianta přitom může leccos nabídnout a v žádném případě nelze některou z nich zavrhnout, nebo prohlásit za nejlepší. Vždy záleží na vašich potřebách.

Sklo

Skleněná varianta je zcela tradiční a má významné výhody, ale i řadu nedostatků. Především musíte počítat s vysokou pořizovací cenou a největší náročností stavby ze všech variant. Sklo má vysokou hmotnost a skleník musí mít základy. Na druhou stranu má sklo téměř neomezenou životnost – pokud se nerozbije – je odolné proti chemii a propouští maximum světla. Má ale také poměrně špatné izolační vlastnosti a ve skleníku dochází k větší kondenzaci vlhkosti.

Skleněné výplně propouštějí přímý sluneční svit a jsou ideální pro rostliny, které vyžadují maximum světla. Velmi dobře se ve skleněném přístřešku daří zejména květinám.

Polykarbonát

Polykarbonát je v současnosti velice populární výplní skleníků. Konkrétně se používá většinou 4 nebo 6milimetrový komůrkový polykarbonát. Tento materiál má mnoho výhod. Je lehký a odolný vůči mechanickému poškození. Manipulace s ním je proto snadná a nároky na základy a konstrukci skleníku jsou nižší. Oblíbené jsou polykarbonátové skleníky ve formě stavebnice, kterou sestavíte svépomocí.

Polykarbonátová výplň disponuje UV filtrem, který zajišťuje delší životnost a stálost barvy. Komůrkové desky mají velmi dobré tepelně izolační vlastnosti, proto se jedná o ideální variantu pro vytápěné i nevytápěné skleníky. U vytápěných šetří náklady, u nevytápěných prodlužuje sezónu. Je však nutné počítat s důslednějším větráním během letních měsíců.

Polykarbonát nepropouští tolik přímého svitu, rozptyluje ho, a tím chrání rostliny před spálením. Nevýhodou je nižší životnost oproti sklu. Polykarbonátové skleníky mají výborné vlastnosti pro pěstování oblíbené zeleniny, jako je paprika, okurek, rajče apod.

Fóliovník

Skleník s krytinou z fólie neboli fóliovník představuje zajímavou variantu, kterou ocení především méně nároční a začínající zahrádkáři. Jedná se o cenově nejdostupnější možnost se sezónní využitelností. Fóliovníky jsou skladné, lehké a montáž je zcela snadná. Nabízejí solidní tepelnou izolaci a dobře rozptylují sluneční svit. Jsou podobně jako polykarbonátové skleníky vhodné především k pěstování zeleniny.

Nevýhodou fóliovníku je nízká životnost krytiny. Velmi kvalitní vícevrstvá polyetylenová fólie s UV filtrem vydrží nanejvýš několik let – a pak je nutné ji vyměnit.

Materiál konstrukce

Konstrukce tvořící kostru skleníku se vyrábí nejčastěji ze dvou materiálů. A to z hliníku nebo z žárově pozinkované oceli.

Hliník

Hliníkové konstrukce jsou podstatně dražší, ale velmi kvalitní. Pyšní se především maximální odolností vůči korozi, nízkou hmotností a obrovskou flexibilitou při zachování dostatečné nosnosti a velké pevnosti. Méně kvalitní profily mohou mít ale nosnost nižší a je třeba chránit je například před těžkou sněhovou pokrývkou. Kvalitní hliníkové konstrukce snesou i vysoké zatížení.

Pozinkovaný kov

Levnější a běžnější alternativou jsou ocelové konstrukce opatřené úpravou ve formě žárového zinkování. Pozinkovaný kov sice odolává korozi lépe, ale časem stejně podlehne – zvláště pokud budete ve skleníku používat některé druhy hnojiv nebo chemických přípravků. Kovové konstrukce jsou také výrazně těžší než hliníkové. Výhodou je ale vysoká nosnost a odolnost a také dostupná cena.

Větrání a vchody

Skleníky z polykarbonátu i fóliovníky je třeba v parných letních měsících dostatečně odvětrávat. Zajímejte se tedy vždy o řešení ventilace.

Polykarbonátové skleníky většinou disponují také větracími otvory, které lze ovládat buď manuálně, nebo je opatřit automatickým mechanismem, který vám zajistí větší pohodlí. Větrat můžete pochopitelně i otevřením vchodu, což ale nemusí být ideální, pokud vám po zahradě běhají malé děti nebo zvířata.

U fóliovníku jsou okna i vstupy zpravidla rolovací, okna (resp. větrací otvory) mohou být navíc opatřeny moskytiérami.

Vchody do skleníku by měly být především dostatečně široké a vysoké, aby umožňovaly pohodlný vstup – a to případně i s různým náčiním nebo třeba s kolečky. Posuvné dveře lze obecně považovat za výhodnější a setkáte se s nimi u většiny stavebnicových skleníků.
Klasické pantové dveře mohou zejména ve větru působit potíže, pokud mají zůstat otevřené. Posuvné dveře navíc umožňují pohodlnou manipulaci. Důležitá je ale kvalita posuvného mechanismu (kolečka, vodicí lišty), aby dveře nezačaly drhnout.

Příslušenství a vybavení

Velikost a typ skleníku vybírejte také podle toho, jaké vybavení budete chtít do skleníku umístit. Mohou to být například různé regálové systémy, závlahová zařízení, stínicí tkaniny, teploměry, osvětlení nebo vytápění.

Závěrem

Při výběru zahradního skleníku nelze nikdy s konečnou určitostí označit některý typ za nejlepší nebo nejhorší. Vše se totiž odvíjí od toho, k jakým účelům bude toto vybavení sloužit. Proto byste měli především znát odpovědi na otázky jako:

 • Co budu ve skleníku pěstovat?
 • Jak budu skleník na svém pozemku situovat vzhledem ke světovým stranám a zdroji světla?
 • Budu jej chtít používat celoročně, nebo jen pro sezónní účely?
 • Chci skleník vytápět?
 • Jaké množství např. zeleniny chci pěstovat?
Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového zahradního skleníku. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem kvalitního skleníku na trhu.
0 Sdílení

2 komentáře

 1. Irena Ambrosová

Přidat komentář

TOPlist
0 Sdílení
Sdílet
Tweet
Pin