Dílna

Nejlepší svářečky CO2 na doma: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší domácí svářečkyMáte pocit, že to u vás doma v poslední dobou málo jiskří? Nejjistějším řešením je pořídit si pořádnou svářečku a pustit se do díla. Svářečka zajisté patří do vybavení dílny a hobby model může tu a tam přijít vhod i kutilům, kteří se jinak ve svařování nijak zvlášť nevyžívají. Svářečka však není korunová záležitost, a proto je důležité věnovat jejímu výběru dostatečnou pozornost. V dnešním článku se tudíž podíváme na to, jak vybrat nejlepší svářečku CO2 nebo i jinou – zaměříme se na nejdůležitější parametry. Další zajímavé informace vám mohou poskytnout uživatelské, ale třeba i odbornější recenze svářeček CO2 do dílny či domu.

Nejlepší svářečky CO2 na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Sherman MIG 200 HD
Nejoblíbenější
✔️ Umožňuje svařování MMA, TIG Lift a MIG / MAG v synergickém a manuálním režimu
✔️ Zařízení je vyrobeno v technologii IGBT
✔️ Vestavěné automatické funkce HORKÝ START a ANTI STICK
📌 od 14500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2OMI 206
Svářecí poloautomat MIG-MAG
✔️ Výborné svařovací vlastnosti v široké oblasti použití
✔️ Zdroj lze použít i pro dlouhodobé nasazení v těžkém průmyslu
✔️ Kvalitní kovový dvoukladkový posuv, s hnanou přítlačnou kladkou
📌 od 22000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3KIT 2400 Standard
Pro pokročilé
✔️ Vybavená výkonným transformátorem
✔️ Vynikající svařovací vlastnosti a10 stupňová regulace napětí
✔️ Robustní posuv drátu s výkonným motorem
📌 od 26800 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4OMI 410W
Profi použití
✔️ Pro sváření v ochranné atmosféře MIG-MAG
✔️ Výborné svářecí vlastnosti v široké oblasti použití
✔️ I pro dlouhodobé nasazení v těžkém průmyslu
📌 od 64500 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5GAMASTAR 196LS PFC
Výhodný set
✔️ Pro svařování MMA, MIG/MAG a TIG
✔️ K profesionálnímu využití ve výrobě, údržbě, na montážích, autoservisech i v domácí dílně
📌 od 28000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Güde MIG 192/6K
Nejlepší levná svářečka CO2
✔️ Určená pro MIG/MAG svařování v ochranné atmosféře
✔️ Vybavena plynule nastavitelným podáváním drátu
✔️ Korpus z ocelového plechu
📌 od 7500 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat domácí CO2 svářečku

Na co se zaměřit při výběru svářečky? Důležité je především zvolit správný typ a metodu svařování. CO2 svářečky patří k nejžádanějším, ale nejde o jedinou možnost. Dále je zásadní především parametr známý jako zatěžovatel. Důležitá bude jistě i cena a značka výrobce.

Druhy svářeček

Výběr svářečky nebývá úplně snadný, zvláště pokud nemáte přesně ujasněné potřeby a priority nebo nejdete po konkrétním typu či modelu. Parametrů je totiž ve hře opravdu poměrně hodně. V první řadě byste se měli rozhodnout pro správný typ svářečky z hlediska použité technologie. Každá technologie se hodí k jiným účelům a pro jiné podmínky, má specifické výhody i nevýhody. Jaké jsou základní možnosti nejen u CO2 svářeček?

Trafosvářečka

Klasický typ svářečky, který zapojíte do běžné zásuvky na 230 V. Je však nutné myslet na dostatečné hodnoty proudového jističe. Vyžadován je 16A jistič. Příkon trafosvářeček je vysoký, běžně i přes 5000 W. Jde o výkonný přístroj, čemuž odpovídá i robustní tělo. Běžně mohou mít tyto svářečky i 15-30 kg. Ty se hodí především pro statické použití v dílně či pracovně. Existují i lehčí modely, které se více hodí pro přenášení a operativnější použití.

Velmi důležitým parametrem výběru je ventilátor a jeho výkonnost. Měl by být dostatečně efektivní, aby vám získal co nejvíce času na práci. Levnější hobby modely vydrží pracovat kolem 4 minut, dalších 6 minut se chladí. U lepších modelů je to naopak.

Invertorové svářečky

V této kategorii najdete obrovský výběr a jde o mimořádně rozšířené a moderní typy svářeček. Díky elektronice a pokročilejším technologiím nabízejí značnou úsporu hmotnosti a objemu. Jsou tedy menší a lehčí než trafosvářečky, což je činí i vhodnějšími pro použití na více místech. Běžná hmotnost se pohybuje kolem 4-6 kg.

Invertorové svářečky jsou přesné, spolehlivé i dostatečně výkonné. Díky snadnější manipulaci a ovládání jsou vhodnější i pro méně zkušené pracovníky. Někdy se o ní mluví jako o poloautomatické svářečce. Často disponují různými funkcemi usnadňujícími spínání, nahození oblouku či zamezujícími přivařování elektrod apod. Práci vám tedy mohou značně usnadnit. Cenově se však obvykle pohybují o něco výše než srovnatelné trafosvářečky.

Polyfúzní svářečky

Specifickou záležitostí jsou tzv. polyfúzní svářečky, které využijí především instalatéři a další obory pracující s potrubími a plastovými materiály. Zajisté ji velmi oceníte při rekonstrukci bytového jádra. Tyto svářečky totiž slouží především na svařování plastových trubek. Velkou výhodou je možnost dostat se s nimi i do těžko přístupných míst díky zcela kompaktním rozměrům.

svařování

Svářečky dle metody svařování

Přinejmenším stejně důležitá jako volba typu svářečky je i volba samotné technologie svařování.

MMA

Mezi nejpoužívanější metody patří tzv. MMA. Jde o svařování elektrickým obloukem (manual metal arc), který generuje obalovaná elektroda. Nejčastěji ho využívají invertorové svářečky, ale i trafosvářečky.

Tento svár si perfektně poradí s ocelí, navíc při svařování nemusíte mít příslušenství v podobě plynové bomby. Svařovat lze snadno ve venkovním prostředí i za nepříznivých podmínek. Jde tedy o praktickou i výkonnou metodu, která však schází na estetice a „čistotě“.

Při svařování vzniká spousta odpadní strusky, kterou je třeba urychleně odstranit. Výsledný spoj navíc nevypadá nijak zvlášť pěkně. Samozřejmě je mnoho míst, kde to vůbec nevadí. Pokud však budete vytvářet viditelné spoje na místech, kde se očekává určitá estetická úroveň, bude lepší sáhnout po jiné technologii.

TIG

Metoda Tungsten inert gas welding neboli TIG využívá netavící wolframové elektrody a princip hoření elektrického oblouku. Jde o velmi čistou metodu svařování. Inertní plyn brání vniku nečistot do svárů, není potřeba zbavovat se odpadní strusky. Při svařování se navíc elektroda neopotřebovává.

Pro své výhodné vlastnosti je metoda TIG velmi využívaná při výrobě lodí a jiných velkých kovových konstrukcí, ale i v chemickém průmyslu a dalších odvětvích. Je možné svařovat i ušlechtilé a citlivé materiály jako titan či hliník, u nichž při jiných metodách hrozí oxidace.

TIG má vysoce přesné, šetrné, spolehlivé a estetické výsledky. Na druhou stranu jde o poněkud nákladnější metodu a ruční svařování je náročnější a zdlouhavější.

CO2 svařování

Konečně se dostáváme k metodě svařování, která nás zajímá nejvíce. Když se řekne CO2 svářečka, většinou se automaticky rozumí metoda MIG-MAG. Na podobném, avšak upraveném a vylepšeném, principu funguje i metoda FLUX.

MIG-MAG

MIG-MAG neboli metal inert gas-metal active gas je právě tou metodou, která se obvykle skrývá pod označením CO2 svařování. Při této technologii je využíván ochranný inertní plyn, který má zajistit větší čistotu a estetickou úroveň vznikajícího spoje. Zabraňuje pokrytí svaru odpadní struskou a tuto metodu tudíž lze aplikovat tam, kde potřebujete pěkný čistý spoj.

CO2 svařování je možné s invertorovými i trafosvářečkami. Velkou výhodou je rychlá a relativně pohodlná práce, navíc nevznikají takové teploty, což je u mnoha materiálů výhodnější a šetrnější. Není taky zapotřebí vyměňovat elektrody. Dá se zkrátka říct, že CO2 svařování je velmi praktické i komfortní se spolehlivými i pěkně vypadajícími výsledky. Nelze se tedy divit, že jde o velmi rozšířenou metodu.

Nevýhody jsou zde však také. Především při práci venku hrozí vlivem povětrnostních podmínek odfukování ochranného plynu. Zřejmě největší nevýhodou však je, že svařování touto metodou vyžaduje použití plynové bomby.

FLUX

Flux cored arc welding neboli metoda FLUX (FCAW) je principiálně podobné jako u MIG-MAG s tím rozdílem, že se ochranné medium uvolňuje z dutinky drátu. Tím odpadá největší nevýhoda MIG-MAG metody, tedy vláčení plynové bomby. Na druhou stranu se FLUX metoda nehodí na všechny kovy a je nákladnější než MIG-MAG svařování.

Zásadní technické parametry

Na jaké konkrétní parametry brát při pořizování svářečky zřetel? Důležitá je v praxi hodnota označovaná jako zatěžovatel, dále samozřejmě napětí, příkon, svářecí proud, ale třeba i maximální průměr elektrod či hmotnost.

Zatěžovatel a svařovací proud

Tento specifický parametr mnozí považují za vůbec nejdůležitější faktor při výběru svářečky. A má to bezesporu své oprávnění. Zatěžovatel zjednodušeně řečeno udává, po jak dlouhou dobu je svářečka schopna pracovat při určitém proudu, než se přehřeje. Údaj tedy velmi úzce souvisí právě se svařovacím proudem.

Výrobci a prodejci často uvádějí maximální svařovací proud. Například 160 nebo 200 A. Avšak již bez údaje o zatížitelnosti, protože ta je v reálu tak malá, že není měřitelná. V praxi nám je tudíž znalost maximálního proudu jen málo platná. Dále výrobci uvádějí konkrétní zatěžovatel při určitém proudu. Například 115 A – 15 %. Jde o velmi nízkou zatížitelnost, která odpovídá 1,5 minutě nepřetržité práce z desetiminutového cyklu. U mnohých hobby přístrojů je však zatížitelnost skutečně velmi nízká. Naopak se lze setkat se svářečkami se zatížitelností 60 a více procent, což už jsou výborné hodnoty.

Existuje i způsob, jak orientačně odvodit, zda je svářečka dostatečně výkonná pro určitou aplikaci. Vychází se z průměru použité elektrody či tloušťky materiálu v mm. Tuto hodnotu vynásobíte číslem 40 a získáte představu, jaký proud musí svářečka dodat při zatěžovateli min. 60 %, abyste mohli efektivně pracovat. Máte-li tedy například 4 mm plech a chcete ho provařit, výpočet bude: 4 x 40 = 160 A (při 60% zatěžovateli).

Příkon

Příkon má u svářeček spíše druhořadou roli, alespoň pokud jde o význam při rozhodování o koupi zařízení. Hodnota hobby svářeček se nejčastěji pohybuje mezi 2 až 6 kW, některé – zejména polyfúzní – svářečky mohou jít ještě níže. Výkonné a profesionální modely naopak výše. Příkon však svědčí především o tom, jak rychle je svářečka připravena k práci. Neříká nic o spolehlivosti či kvalitě svařování.

Funkce svářeček

Zejména invertorové svářečky mohou mít i různé pokročilejší funkce. Zde si představíme některé z nejdůležitějších…

  • Soft Start – Měkký start svářečky, který má zajistit lepší rozložení náporu na jističe.
  • Hot Start – Zvýší nárazově zapalovací proud pro usnadnění zapálení oblouku. Po zapálení proud opět klesne na stanovenou hodnotu.
  • Anti Stick – Velmi užitečná funkce, která zamezuje přivařování elektrody. V takové situaci proud dočasně automaticky klesne, aby se dala elektroda snadno „odlepit“.
  • Arc Force – Automatická, plynulá regulace svařovacího proudu pro dosažení vyšší spolehlivosti a stability hoření. Vhodné zejména pro začínající svářeče.
  • Pulz – Pulzující svařování pro tenčí materiály. Nižší zahřívání povrchu.
  • Short Arc – Předává se méně tepla. Vhodné pro nejrůznější choulostivé materiály a sváry při CO2 sváření.
  • Spray Arc – Další metoda pro citlivější materiály jako hliník či nerez při MIG-MAG svařování.
  • Synergy – Možnost společného spuštění několika funkcí najednou.
  • Bi-Level – Rychlá změna svařovacího proudu mezi dvěma přednastavenými hodnotami.

Ceny svářeček CO2

Kolik stojí kvalitní CO2 svářečka? Ceny za výkonné přístroje nejsou zrovna nízké, ale můžete vybírat z více relací.

✅ Svářečky do 5000 Kč

V této ceně lze běžně pořídit polyfúzní svářečky, ale i velmi levné invertorové či trafosvářečky. Půjde však o svářečky vysloveně pro nenáročné domácí použití s nízkou výkonností.

✅ Svářečky do 10 000 Kč

Kolem 7 tisíc Kč už se objevuje dostatečný výběr solidních hobby svářeček a postupně lze narazit i na výkonnější poloprofesionální modely.

✅ Svářečky nad 10 000 Kč

Velmi kvalitní a výkonné svářečky vhodné i pro náročné nebo profesionální použití.

Nejlepší značky svářeček CO2

Kteří výrobci svářeček nabízejí dobrou úroveň zpracování, výkonnost a spolehlivost?

  • Güde – Německá značka s vynikajícím výběrem. Güde patří mezi nejprodávanější svářečky u nás.
  • Omicron – Obrovský výběr svářeček v nejrůznějších relacích, včetně velmi dostupných. Obvykle výborné hodnocení a skvělý poměr ceny a kvality.
  • Powermat – Kvalitní a výkonné svářečky především pro CO2 svařování. Velmi dobrá volba.
  • Parkside – Dostupné až velmi dostupné hobby domácí svářečky nabízené řetězcem Lidl.
ProduktInfoHodnocení
#1Sherman MIG 200 HD
Nejoblíbenější
✔️ Umožňuje svařování MMA, TIG Lift a MIG / MAG v synergickém a manuálním režimu
✔️ Zařízení je vyrobeno v technologii IGBT
✔️ Vestavěné automatické funkce HORKÝ START a ANTI STICK
📌 od 14500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2OMI 206
Svářecí poloautomat MIG-MAG
✔️ Výborné svařovací vlastnosti v široké oblasti použití
✔️ Zdroj lze použít i pro dlouhodobé nasazení v těžkém průmyslu
✔️ Kvalitní kovový dvoukladkový posuv, s hnanou přítlačnou kladkou
📌 od 22000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3KIT 2400 Standard
Pro pokročilé
✔️ Vybavená výkonným transformátorem
✔️ Vynikající svařovací vlastnosti a10 stupňová regulace napětí
✔️ Robustní posuv drátu s výkonným motorem
📌 od 26800 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4OMI 410W
Profi použití
✔️ Pro sváření v ochranné atmosféře MIG-MAG
✔️ Výborné svářecí vlastnosti v široké oblasti použití
✔️ I pro dlouhodobé nasazení v těžkém průmyslu
📌 od 64500 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5GAMASTAR 196LS PFC
Výhodný set
✔️ Pro svařování MMA, MIG/MAG a TIG
✔️ K profesionálnímu využití ve výrobě, údržbě, na montážích, autoservisech i v domácí dílně
📌 od 28000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Güde MIG 192/6K
Nejlepší levná svářečka CO2
✔️ Určená pro MIG/MAG svařování v ochranné atmosféře
✔️ Vybavena plynule nastavitelným podáváním drátu
✔️ Korpus z ocelového plechu
📌 od 7500 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení