
Jak se říká, bezpečnost především. Při práci to samozřejmě platí obzvlášť. Proto by se měl každý zodpovědný pracovník – ať už v zaměstnání, podnikání nebo při svých koníčcích – chránit adekvátně podle provozované činnosti. Mezi základní ochranné pracovní pomůcky pak bezesporu vedle helmy patří rukavice. Rukavice jsou potřebné v celé škále profesí a oborů a mají řadu důležitých účelů a funkcí. Mohou chránit kůži před poškozením agresivními chemikáliemi. Před oděrkami, škrábanci a ranami při práci s hrubými materiály. Před mozoly při práci s nářadím. Ale třeba i před ušpiněním, žárem, zimou, elektřinou a dalšími nepříznivými vlivy. Mohou taky posílit váš úchop a dát vám při práci větší jistotu. Dnes se tudíž podíváme na to, jak vybrat nejlepší pracovní rukavice.
Zajímat nás bude výběr z hlediska specifické profese nebo činnosti, ale i konkrétní parametry samotných rukavic. Věnovat se budeme i cenám a spolehlivým výrobcům. Kvalitní pracovní rukavice nemusejí být úplně zanedbatelnou položkou rozpočtu. Dává proto smysl věnovat výběru určitou pozornost. Tím spíš, že úroveň ochranných pomůcek může výrazně ovlivnit pracovní výkonnost.
Jako inspiraci pro vás i dnes máme taky žebříček nejlepších výrobků současnosti. Pomoci s výběrem vám mohou i různé testy a recenze pracovních rukavic. Ty mohou posloužit jako vodítko a nasměrovat vás k výhodné koupi.
Nejlepší pracovní rukavice na trhu
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Fieldmann FZO 6010 ![]() | Náš vítěz, skvělé recenze ✔️ Zesílená dlaňová vystýlka ✔️ Svrchní část z pružného neoprenu 📌 od 200 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#2 | Fiskars Rukavice pracovní | Kvalitní pro těžkou práci ✔️ Pro sekání dříví, rytí či sekání ✔️ Při práci neklouže z rukou 📌 od 370 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#3 | Červa TB 413RF TFLN ![]() | Bezešvé rukavice z HDPC, skleněného vlákna a nylonu ✔️ Zesílení mezi ukazovákem a palcem ✔️ Pletená manžeta 📌 od 270 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#4 | Červa PALAWAN latex ![]() | Nylonové pro běžnou práci ✔️ Pružný náplet na zápěstí ✔️ Vhodná pro všeobecnou manipulaci a práci 📌 od 47 Kč | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#5 | DeltaPlus FBF15 ![]() | Kožené zimní ✔️ Z hovězí lícové usně s akrylovou podšívkou ✔️ Vhodná chladného prostředí - stavebnictví, logistika 📌 od 260 Kč | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#6 | DeltaPlus CT402 ![]() | Kombinované rukavice z kůže a bavlny ✔️ Vhodná pro všeobecnou manipulaci ✔️ Pro oblasti jako zemědělství, zahradnictví, stavebnictví 📌 od 60 Kč | [usr 4.7 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat pracovní rukavice
Co je podstatné při výběru rukavic? Především to, co v nich budete dělat. Kvalitu a vhodnost pro dané použití i míru ochrany pak můžete poznat dle typu, materiálového složení, ale velkou pomocí mohou být i normy.
Odolnost rukavic dle norem
Existuje hned několik norem, které se zabývají pracovními rukavicemi a jejich vlastnostmi. Mezi nejdůležitější rozhodně patří norma EN 388, která zkoumá 6 kategorii. Normy nejsou důležité jen pro zaměstnavatele, kvůli splnění určitých legislativních požadavků. Měli byste se o ně zajímat i při výběru rukavic pro „soukromé“ účely. Představují exaktní měřítko kvality. Zmíněná norma EN 388 hodnotí:
- Odolnost proti oděru
- Odolnost proti řezu
- Odolnost proti trhání
- Odolnost proti propíchnutí
- Odolnost proti proříznutí
- Odolnost proti nárazu
První čtyři kategorie jsou hodnoceny stupni 1-4 (u řezu 1-5), přičemž vyšší číslo značí vyšší odolnost. Od roku 2017 je součástí i nový test odolnosti proti proříznutí dle normy EN ISO 13977 v newtonech. Kategorie je hodnocena písmeny A-F (F je nejvyšší ochrana). Některé rukavice procházejí i novým „nárazovým“ testem. Pokud rukavice uspěla, získá označení písmenem P.
Norma EN 388 se týká mechanického poškození. Pokud pracujete s horkými předměty, využijete spíše normu EN 407, která má taky 6 kategorií. V těch se hodnotí různé účinky tepla (kontaktní žár, sálavé teplo, chování při hoření,…) a výsledky jsou obdobně hodnoceny na stupnici 0-4 (0-3 u kontaktního žáru).
Další norma – EN 374 – se pak zabývá odolnosti vůči chemikáliím, ale i mikroorganismům. Norma EN 511 hodnotí ve třech kategoriích odolnost vůči působení chladu a propustnost vody.
Jak vybrat rukavice dle charakteru práce?
Při výběru rukavic je zásadní, jakému druhu činnosti se budete věnovat a s jakými potenciálně ohrožujícími vlivy přijdete do styku.
Manipulace s ostrými nástroji a předměty
Rukavice by měly splňovat dostatečně vysoké nároky dle normy EN 388. Tomu odpovídají i použité materiály. Může jít o rukavice kožené i kombinované. U vyšších modelů s kevlarovými či aramidovými vlákny. Může jít rovněž o rukavice pletené, vrstvené i máčené. Obvykle jsou vhodné i jako rukavice pro práci se studenými předměty.
Manipulace s tupými nástroji a předměty
Nejsou kladeny vysoké nároky na mechanickou odolnost. Lze použít rukavice textilní, z PVC, nitrilu, latexové – dle typu činnosti. Vhodnou volbou jsou bezešvé rukavice. Chrání především před znečištěním rukou, oděrem. Mají případně i protiskluzný efekt.
Práce s horkými či studenými předměty
Relevantní jsou zde výsledky rukavic dle norem EN 407 a EN 511, které se zabývají právě ochranou vůči chladu či žáru/horku. Jde třeba o rukavice svářečské a pro hutnický, slévárenský průmysl i další obory. Často jsou v těchto případech rukavice i vysoce odolné vůči mechanickému poškození.
Práce s chemií, dráždivými látkami
Zde se uplatňuje především norma EN 374. Rozlišují se tři kategorie rukavic s chemickou odolností. Typ C ochrání před min. jednou chemikálií po dobu aspoň 10 minut. Typ B před třemi látkami po dobu delší než 30 minut. Typ A před šesti chemickými látkami po dobu delší než 30 minut. Uplatňují se zejména rukavice máčené, nitrilové, latexové atd.
Rukavice dle vlastností a „vybavení“
Jaké specifické ochranné či jiné funkce a vlastnosti mohou mít pracovní rukavice a kde je využijete?
Jednorázové pracovní rukavice
Nejčastěji jde o rukavice používané v oborech jako potravinářství, zdravotnictví a farmaceutický průmysl, úklidové a údržbové práce, chemický průmysl, tiskařský průmysl apod. Jde o rukavice velmi jemné, které minimálně ovlivní cit a pohyblivost. Vyrábějí se z vysoce pružného, elastického latexu. Z odolného (mechanicky i chemicky), ale méně přizpůsobivého nitrilu nebo třeba z vinylu. Mohou být pudrované i nepudrované (viz níže). Prodávají se typicky v balením po velkém počtu kusů.
Antivibrační pracovní rukavice
Uplatní se ve stavebnictví, strojírenství a dalších odvětvích. Zejména při práci s těžkým nářadím, jako jsou sbíječky, pneumatická bourací kladiva, těžké vrtačky, brusky, vibrující stroje atd. Mají za úkol lépe a vydatněji absorbovat vibrace a chránit tak před poškozením např. v podobě vibračního syndromu rukou (HAVS).
Pudrované pracovní rukavice
Pudrování je prášková povrchová úprava, která má především vliv na snadnější nasazování rukavic, omezení pocení a příjemnější dotyk. Nepudrované rukavice jsou speciálně upravené a jsou vhodné pro citlivé jedince a alergiky.
Vyztužené pracovní rukavice
Některé rukavice mohou mít zpevněné, vyztužené části. Mohou to být prsty, dlaň, manžeta nebo hřbet ruky. Tím je dosaženo větší mechanické odolnosti, zejména odolnosti vůči řezu nebo nárazu. Obvykle se však zhorší citlivost a pohyblivost.
Pracovní rukavice s podšívkou a zimní pracovní rukavice
Podšívka může být česaná, pletená i tkaná, zateplená. Poskytuje zvýšenou ochranu proti chladu, lepší absorpci potu, ale i vyšší mechanickou odolnost a obvykle taky komfort. Hodí se při práci v chladu. Nevýhodou je omezenější cit a hybnost. Nejsou vhodné pro jemné práce.
Svářečské pracovní rukavice
Velmi specifický typ rukavic. Musejí nabídnout vysokou odolnost vůči žáru, horkým předmětům, jiskrám, tavenině, ale i mechanickou odolnost. Podstatné jsou vysoké výsledky v normách EN 407 a EN 388. Často bývají ze silné kůže – hovězí, kozí,…
Dielektrické rukavice
Speciální rukavice pro elektrikáře, které podléhají specifické normě EN 60903 pro práci pod napětím. Musejí být dost přiléhavé pro jemnější práci.
Jak vybrat pracovní rukavice dle materiálu?
Z jakých materiálů se vyrábějí pracovní rukavice? O některých jsme se už zmínili, ale pojďme si to trochu shrnout.
Textilní pracovní rukavice
Lehké rukavice s malou odolností vůči mechanickému poškození. Bez chemické odolnosti i odolnosti vůči žáru a s malou odolností vůči chladu. Hodí se pro méně rizikové použití. Výhodou je pohodlí a velmi dobrá pohyblivost a cit.
Kožené pracovní rukavice
Vysoký životnost i mechanická a obvykle tepelná odolnost. Používají se i v těžkém průmyslu včetně svářečství. Používá se nejčastěji hovězí, kozí, vepřová kůže různé síly a druhu (štípenka, lícová useň…), od čehož se odvíjejí vlastnosti a míra odolnosti.
Kombinované pracovní rukavice
Kombinace různých druhů materiálů, včetně kůže, textilu či speciálních úprav a výztuží. Velmi široká paleta využití v průmyslu, stavebnictví, zemědělství i dalších oborech. Mimořádně častá volba.
Latexové/gumové/nitrilové pracovní rukavice
Často jde o jednorázové rukavice. Jsou nepropustné, používají se na úklidové činnosti, práci s chemikáliemi a dráždivými látkami, v mokrém prostředí, ve zdravotnictví apod. Poskytují nulovou či naprosto minimální mechanickou odolnost a odolnost vůči teplu či chladu. Nabízejí ale vysokou citlivost a pohyblivost i pro velmi jemné úkony.
Kevlarové pracovní rukavice
Kevlarová vlákna v rukavicích zvyšují především mechanickou odolnost vůči oděru a prořezu, ale taky odolnost vůči žáru. Bývají dražší.
Pracovní rukavice se skelným vláknem
Rukavice opatřené skelným vláknem mají především posílit odolnost vůči proříznutí.
Máčené pracovní rukavice
Existují rukavice s kompletní máčenou úpravou i prodyšnější „polomáčené“. Tato úprava vytváří pevnou, nepropustnou vrstvu i pro práci s chemikáliemi a tekutinami, v mokrém prostředí. Využívají se v nejrůznějších odvětvích průmyslu, stavebnictví či strojírenství. Mechanická ochrana i pohyblivost se různí.
Vrstvené pracovní rukavice
Obvykle textilní základ z bavlny či syntetiky (polyester, nylon) se speciálními ochrannými vrstvami např. z nitrilu, PU, PVC, latexu. Ty mají posilující a protiskluzný účinek. Mají poměrně široké možnosti využití.
Ceny pracovních rukavic
Kolik stojí kvalitní pracovní rukavice? Lze si vybrat velmi levné i poměrně dražší kousky.
✅ Pracovní rukavice do 50 Kč
Velmi levné rukavice lze pořídit od cca 20 Kč. Nejčastěji jde o textilní rukavice, potažmo nitrilové nebo třeba latexové. Spíš nižší mechanická ochrana.
✅ Pracovní rukavice do 200 Kč
V této relaci pořídíte naprostou většinu kvalitních a odolných rukavic, včetně kožených, vyztužených apod. Rukavice pro nejrůznější účely.
✅ Pracovní rukavice nad 200 Kč
Vysoce kvalitní rukavice s dlouhodobou životností. Vynikající zpracování. Často z pravé nebo syntetické kůže s dalšími vylepšeními.
Nejlepší značky pracovních rukavic
Které značky nabízejí kvalitní pracovní rukavice za dobré ceny?
- Ansell – Kvalitní, ověřená značka, výborný výběr. Především nitrilové, latexové a textilní rukavice.
- CXS – Nitrilové, kožené, textilní i kombinované rukavice. Velmi populární, žádaná značka.
- Mechanics – Především špičkové rukavice pro velmi náročné zájemce. Vysoká cena.
- CERVA – Gigantický výbě. Velmi známá a osvědčená značka. Textilní, kožené i nitrilové a další rukavice.
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Fieldmann FZO 6010 ![]() | Náš vítěz, skvělé recenze ✔️ Zesílená dlaňová vystýlka ✔️ Svrchní část z pružného neoprenu 📌 od 200 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#2 | Fiskars Rukavice pracovní | Kvalitní pro těžkou práci ✔️ Pro sekání dříví, rytí či sekání ✔️ Při práci neklouže z rukou 📌 od 370 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#3 | Červa TB 413RF TFLN ![]() | Bezešvé rukavice z HDPC, skleněného vlákna a nylonu ✔️ Zesílení mezi ukazovákem a palcem ✔️ Pletená manžeta 📌 od 270 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#4 | Červa PALAWAN latex ![]() | Nylonové pro běžnou práci ✔️ Pružný náplet na zápěstí ✔️ Vhodná pro všeobecnou manipulaci a práci 📌 od 47 Kč | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#5 | DeltaPlus FBF15 ![]() | Kožené zimní ✔️ Z hovězí lícové usně s akrylovou podšívkou ✔️ Vhodná chladného prostředí - stavebnictví, logistika 📌 od 260 Kč | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#6 | DeltaPlus CT402 ![]() | Kombinované rukavice z kůže a bavlny ✔️ Vhodná pro všeobecnou manipulaci ✔️ Pro oblasti jako zemědělství, zahradnictví, stavebnictví 📌 od 60 Kč | [usr 4.7 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |