Dílna

Test 6 nejlepších hoblovek s protahem: Recenze & Jak vybrat

Vybrali jsme nejlepší hoblovky s protahem na trhu podle recenzí uživatelů a testů renomovaných organizací v různých cenových relacích. Tady je náš výběr.

Nejlepší hoblovky s protahem

Vybrat nejlepší hoblovku s protahem do domácí dílny jistě není snadný úkol. V následujícím testu vám ale představíme šest modelů tohoto zařízení, které rozhodně stojí za pozornost. Možná mezi nimi najdete i ten pravý pro vás.

Hoblovka s protahem je vysoce praktická záležitost a žádný truhlář se bez ní neobejde. Umožní vám rychle a s vynikající precizností opracovávat dřevěné plochy. Hobby varianty tohoto nářadí jsou navíc prostorově poměrně úsporné, umožňují snadnou obsluhu, a přesto dokážou odvést velmi pěknou práci.

V naší recenzi hoblovek s protahem se zaměříme na všechny důležité aspekty a parametry, na které byste při výběru měli klást důraz, jako je šířka záběru a šířka nože, počet otáček, příkon, úběr materiálu, výška protahu, hmotnost a případně i dostupné funkce. Na konci testu najdete taky průvodce nákupem, který vám pomůže se v možnostech a vlastnostech těchto přístrojů co nejlépe zorientovat. Díky tomu si budete schopni vybrat model přesně odpovídající vašim nárokům a představám.

Nejlepší hoblovky s protahem na trhu

ProduktHodnoceníCena (od)
#1DEWALT DW733
[usr 5 text="true" tooltip="true"]14069 Kč Číst recenze
#2Scheppach HMS 1070
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]9999 Kč Číst recenze
#3Asist AE4H180D
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]6990 Kč Číst recenze
#4Scheppach HMS 850
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]6900 Kč Číst recenze
#5GÜDE GADH 254
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]9500 Kč Číst recenze
#6Proxxon DH 40 - 27040
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]13564 Kč Číst recenze

Recenze TOP 6 hoblovek s protahem

#1 DEWALT DW733 (od 14069 Kč)

 Recenze DEWALT DW733 

Jedna z nejkvalitnějších hoblovek s protahem na našem trhu pochází z dílny americké společnosti DEWALT. Jde o značku, která se u nás těší velké oblibě a nabízí špičkové stroje, nástroje a zařízení s vysokým výkonem a moderní výbavou. Cena tohoto modelu sice není právě nejnižší, ale poměr ceny a kvality je na skvělé úrovni. Budete jistě nadšeni, i pokud máte vyšší nároky.

Pojďme se podívat na zásadní technické parametry. Hoblovka DEWALT DW733 disponuje příkonem 1800 W – to už odpovídá hodnotám u poloprofesionálních zařízení, takže s dostatečností výkonu si nemusíte dělat starosti. Hoblovačka vyvine naprázdno až 10 000 otáček za minutu. Maximální hloubka hoblování je 2 mm, rychlost posuvu dosahuje 8 metrů za minutu. Hmotnost 33 kg je trochu nadprůměrná, ale tento přístroj umožňuje opracování i velkých ploch. Přesto je snadno přenosný a skladný.

Řezná hlava zařízení je zajištěná proti pohybům a umožňuje dokonale přesnou a hladkou práci. Konstrukce je velmi kvalitní a odolná. Hoblovka disponuje i měřítkem tloušťky, měřidlem odběru materiálů a klikou hloubkoměru. Obsluha zařízení je velmi pohodlná a výsledky jsou vynikající.

Co potěší

 • Vysoce kvalitní provedení
 • Poloprofesionální výkon
 • I pro rozměrnější plochy

Co zamrzí

 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 14069 Kč

Koupit v obchodě

#2 Scheppach HMS 1070 (od 9999 Kč)

 Recenze Scheppach HMS 1070 

Tradiční německá značka Scheppach má u nás velmi dobrou pověst a není divu, že model Scheppach HMS 1070 skončil hned na druhém místě našeho testu hoblovek. Tomuto přístroji hraje do karet především vynikající kvalita řemeslného zpracování, ale taky velice solidní výkon v poměru k rozumné ceně.

Hoblovačka je opatřena 230V motorem s příkonem 1500 W. Maximální úběr je podobně jako u předchozího modelu až 2 mm. Výška protahu je až 120 mm a můžete použít trámy o šířce až 252 mm. Hoblovačka zvládne 9000 otáček za minutu a rychlost práce si jistě budete pochvalovat – stejně jako precizní výsledek a dokonale opracovanou plochu. Hmotnost přístroje se pohybuje okolo 30 kg.

Toto zařízení, které umožňuje hoblování i protah, je skvělou volbou nejen pro domácí dílny a odvede kvalitní práci při snadné a pohodlné obsluze. Očekávat můžete velmi dlouhou živostnost a vysokou spolehlivost.

Co potěší

 • Kvalitně zpracovaná hoblovka s protahem
 • Velmi dobrý výkon
 • Dostatečná šířka záběru i rychlost práce
 • Skladnost a praktická hmotnost
 • Vysoká stabilita

Co zamrzí

 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 9999 Kč

Koupit v obchodě

#3 Asist AE4H180D (od 6990 Kč)

 Recenze Asist AE4H180D 

Model Asist AE4H180D, který získal v naší recenzi hoblovek s protahem třetí příčku, patří mezi cenově dostupnější, ale značně výkonné varianty. Je opatřen silným motorem s příkonem 1800 W, dokáže vyvinout 8000 otáček za minutu a můžete pracovat s rychlostí posuvu až 6 metrů za minutu.

Maximální hloubka záběru je u tohoto zařízení 3 mm, což je nadprůměrná hodnota. Výška hoblování je až 130 mm a maximální šířka prkna může být až 254 mm. Pracovní rozsah je tedy velmi dobrý – zejména vzhledem k tomu, že stroj je určen pro hobby použití a domácí dílny.

Ovládání a obsluha tohoto modelu jsou velmi snadné. Za relativně nízkou cenu získáte plnohodnotný nástroj, který poskytne pěkné výsledky. Asist AE4H180D je však vhodný spíše pro méně náročné a příležitostné používání.

Co potěší

 • Velmi dobrý poměr ceny a výkonu
 • Dobrý pracovní rozsah
 • Rychlost a snadná obsluha
 • Dostupná pořizovací cena

Co zamrzí

 • Levnější zpracování

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 6990 Kč

Koupit v obchodě

#4 Scheppach HMS 850 (od 6900 Kč)

 Recenze Scheppach HMS 850 

Na čtvrtém místě se ještě vrátíme k německé značce Scheppach. Tentokrát se ale podíváme na model HMS 850, který je oproti HMS 1070 méně výkonný, ale taky podstatně levnější. Pro méně časté domácí použití v hobby dílně může být toto zařízení výhodnou alternativou.

Scheppach HMS 850 je osazen motorem s příkonem 1250 W. To sice není mnoho, ale při nižším pracovním rozsahu umožňuje tento stroj dostatečně rychlou a pohodlnou práci. Počet otáček na prázdno je až 8000 za minutu. Záběr je poněkud nižší – a to 204 mm. Výška protahu je naproti tomu celkem standardních 120 mm. Úběr protahování je potom až 2 mm.

Tento model sice rozhodně nepředstavuje kvalitativní ani výkonnostní špičku, ale je skladný, poměrně lehký (25 kg), disponuje odsáváním prachu a dostačujícím pracovním rozsahem. Pořídíte ho navíc pod 7 tisíc korun.

Co potěší

 • Cenově dostupná varianta
 • Dostatečný pracovní rozsah a rychlost práce
 • Lehké, snadno přenosné provedení

Co zamrzí

 • Nižší výkon
 • Špatně zpracovaný návod

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 6900 Kč

Koupit v obchodě

#5 GÜDE GADH 254 (od 9500 Kč)

 Recenze GÜDE GADH 254 

Na řadě je další německý stroj. Tentokrát půjde o hoblovku s protahem značky Güde s označením GADH 254. Toto zařízení s motorem disponujícím příkonem 1500 W může uspokojit nejen domácí kutily, ale i řemeslníky. Potěší zejména značným rozsahem práce, ale i (vzhledem k nepříliš vysoké ceně) solidním zpracováním.

Šíře záběru je této hoblovky 254 mm, výška protahu pak 120 mm. Maximální úběr činí až 3 mm (při srovnávání). Elektromotor dokáže vyvinout až 9000 otáček za minutu a práce jde pěkně od ruky, přičemž výsledky jsou kvalitní a přesné. Zařízení má i vlastní podstavec, je dostatečně robustní a stabilní.

Co potěší

 • Dobrý pracovní rozsah
 • Solidní výkon i rychlost práce
 • Dostatečné vybavení a poměrně odolné zpracování

Co zamrzí

 • Technické nedostatky
 • Vyšší hmotnost

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.6 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 9500 Kč

Koupit v obchodě

#6 Proxxon DH 40 – 27040 (od 13564 Kč)

 Recenze Proxxon DH 40 – 27040 

Poslední místo obsadil model u nás poměrně málo známé značky Proxxon. Toto zařízení jsme do testu zařadili, protože jde o velmi specifický „miniaturní“ kousek. Celý přístroj váží totiž pouze 8 kg a jedná se o plně přenosnou a maximálně skladnou alternativu. Za tyto výhody ovšem budete muset poměrně draze zaplatit – a nejen penězi (i když cena tohoto produktu je taky značná).

Jaké parametry tento atypický model nabízí? Vskutku neobvykle. Příkon elektromotoru činí pouze 200 W. Tak minimalistickému výkonu pak musí pochopitelně odpovídat rozsah práce. A je to tak. Maximální šíře materiálu je pouze 80 mm (výška 40 mm). Úběr pak dosahuje nanejvýš 0,8 mm. Co se týče rychlosti, taky nečekejte zázraky. Hoblovací válec vyvine max. 6000 otáček za minutu a rychlost posuvu se pohybuje pod 5 m za minutu.

Při drobnějších pracích ale jistě oceníte přesnost a skladnost tohoto speciálního stolního kousku o rozměrech pouze 280 x 230 x 235 mm.

Co potěší

 • Extrémně skladné provedení
 • Takřka mobilní řešení (váha pouze 8 kg)
 • Zajímavá alternativa ke klasickým řešením

Co zamrzí

 • Velmi malý pracovní rozsah
 • Minimální výkon
 • Velmi vysoká cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 13564 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat hoblovačku s protahem

Už víte, jakou hoblovku koupit? Pokud si stále nejste jisti ideální volbou, může vám pomoci následující průvodce výběrem. Dozvíte se, jaké parametry jsou při pořizování hoblovačky zásadní, jaké možnosti jsou k dispozici a podle čeho zvolit správnou variantu.

Hobby provedení vs. profesionální řešení hoblovky

Pokud se živíte truhlařinou nebo jinou prací se dřevem, profesionální varianta je jasná volba. Pořizovací cena těchto robustních a výkonných hoblovek je ale 50 i více tisíc korun. Takovou věc si stěží někdo pořídí do domácí dílny jen pro kutilské účely nebo příležitostné opracování pár hranolů. Nemluvě o velkých rozměrech a hmotnosti.

Domácí (resp. hobby) provedení hoblovek představuje cenově podstatně dostupnější alternativu. Výkon a možnosti jsou přitom pro tento typ používání dostačující. Zařízení jsou snadno přenosná, lze je umístit na stůl nebo mají vlastní podstavec. Cena se pohybuje nejčastěji v rozmezí 6 000 až 15 000 Kč.

Hoblovka s protahem, nebo bez něj?

Protah neboli automatický posuv materiálu představuje velmi praktickou funkci, díky níž dosáhnete vynikající, strojové přesnosti především při takzvaném tloušťkování prken. Budete-li hoblovku používat často právě k tomuto účelu, s protahem dosáhnete nesrovnatelně preciznějších výsledků při mnohem menší námaze.

Příkon hoblovky

Hoblovačky jsou opatřeny elektromotory o určitém příkonu, od kterého se odvíjí reálný pracovní výkon. V technických datech se ale obvykle konkrétní výkon stroje nedozvíme, a musíme tedy vycházet právě z hodnoty příkonu.

Pokud jde o hobby modely, příkon se pohybuje zpravidla v rozsahu od 1200 do 1800 W. Hodnota však musí být úměrná i pracovnímu rozsahu a dalším parametrům stroje. Pod 1200 W bude ale výkonnost pravděpodobně značně slabá. Přesto se můžete setkat i s atypickými modely, které mají mnohem nižší příkon (viz recenzovaný Proxxon DH 40). Poloprofesionální a profesionální zařízení disponují příkonem 2000 W nebo vyšším.

Napájení

S příkonem souvisí i napájení. Většina hobby hoblovek je určena pro standardní 230 V zásuvky. Výkonnější modely ale mohou vyžadovat vyšší napětí 400 V. Při výběru na tuto možnost nezapomínejte.

Počet otáček

V případě domácích hoblovek se počet otáček hoblovacího válce pohybuje obvykle okolo 8 až 9 tisíc za minutu. U výkonnějších, profesionálních strojů to může být méně, což je ale dáno výrazně větším průměrem válce.

Úběr materiálu

Další velmi důležitý parametr. U hobby přístrojů se úběr protahu (tedy kolik materiálu je možné ubrat na jedno protažení hoblovkou) pohybuje většinou okolo 2 mm, maximálně 3 mm.

Šířka záběru a výška protahu

Šířka záběru – tedy jak široký materiál můžete opracovávat – se obvykle pohybuje v rozmezí 200 až 254 mm. Dalším důležitým údajem je pak výška protahu, která udává maximální tloušťku/výšku materiálu. Nejčastěji se setkáte s přístroji umožňujícími nastavení výšky od cca 5 do 120 mm. Některé modely umožňují i použití materiálu o výšce 130 mm nebo více.

Hmotnost

Hmotnost domácích hoblovek s protahem se obvykle pohybuje na praktické úrovni, aby bylo možné je snadno přenášet. Většina přístrojů váží kolem 30 kg. Lehčí modely se mohou zdát výhodnější, ale problém může být v nedostatečně robustním a poctivém zpracování. To může znamenat kratší životnost a menší spolehlivost (větší poruchovost).

Hlučnost

Hoblovky jsou poměrně hlučná zařízení a je důležité při práci používat ochranné pomůcky. Hluk dosahuje běžně hranice 100 dB nebo ji i překračuje. Takový ruch je nejenom silně nekomfortní, ale při časté expozici může i poškodit sluch.

0 Sdílení