Dílna Oblečení

Nejlepší montérky: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší monterky Bližší kalhoty než kabát. Tak by klidně mohla znít parafráze známého přísloví, aniž by se vytratilo cokoli z jeho pravdivosti. A v případě pracovních kalhot to platí dvojnásob. Ty patří u velké spousty povolání mezi nejdůležitější prvky vybavení a oblečení. Kvalitní kalhoty chrání před zraněním a poskytují i tepelný komfort. Zároveň musí umožňovat perfektní rozsah pohybu a skvěle padnout, aby nikde nepřekážely. Praktické montérky pak mohou fungovat i jako úložný prostor na nejnutnější nářadí nebo pomůcky. Ale aby pracovní kalhoty splňovaly všechny tyto podmínky a opravdu vám byly dobrým partnerem, musíte věnovat pozornost už samotnému výběru. V dnešním článku se proto podíváme právě na to, jak vybrat nejlepší montérky či jiné pracovní kalhoty.

Každé povolání i činnost má svá specifika a požadavky. Tyto faktory byste měli brát při nákupu montérek v potaz. Důležité je i to, za jakých podmínek a v jakém prostředí či počasí budete činnost či povolání vykonávat. Kvalitní pracovní kalhoty vás v létě chrání před sluncem a v zimě zahřejí. Pokud navíc investujete do skutečně poctivého zpracování, můžou vám jedny montérky vydržet i mnoho a mnoho let, zatímco už možná vystřídáte řadu civilních kalhot.

Chcete-li vědět, podle jakých parametrů a aspektů se při výběru pracovních kalhot řídit, zajisté vám náš průvodce výběrem přijde vhod. Kromě toho pro vás máme i žebříček nejlepších a nejoblíbenějších modelů. Další zajímavé informace a poznatky pak můžete čerpat i z uživatelských recenzí pracovních kalhot a montérek. Dozvíte se víc o reálné kvalitě zpracování. Kvalitní montérky přece jen nejsou úplně levná záležitost – a tak se obezřetnost při výběru velice vyplácí.

Nejlepší nejlepší montérky (pracovní kalhoty) na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Engelbert Strauss e.s.active
Nejkvalitnější montérky na trhu
+ Kvalitní provedení, povedený design
+ Spousta praktických kapes
+ Ergonomicky tvarovaná kolenní část s elastickou vnitřní vložkou
od 1150 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Canis CXS PHOENIX CEFEUS
Skvělá cena
+ Pohodlné pánské montérkové kalhoty
+ Vyrobené z lehkého materiálu
+ Ideální pro práci v létě a celoročně ve vytápěných provozovnách
od 400 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#3Canis SIRIUS NIKOLAS
Pevné pánské pracovní kalhoty do pasu
+ Se zesílenými koleny a možností vložení kolenních výztuh
+ Zadní kapsy s klopami, přední klínové a boční multifunkční kapsy
+ Spodní část nohavic je vyztužena
od 725 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#4Canis CXS Luxy Robin
Pánské zahradní pracovní kalhoty
+ Bavlněné pracovní kalhoty s laclem
+ Praktické kapsy + Ppas je vzadu do gumy
+ Dostupných je 7 barev
od 460 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#5Canis CXS LUXY TOMÁŠ kraťasy
+ Praktické pánské pracovní kraťasy s předními a bočními kapsami
+ Vhodné jsou na léto nebo do provozů s vyšší teplotou prostředí
+ Prodyšné a pohodlné
od 315 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#6Cerva NEURUM CAMOUFLAGE
+ Kvalitní a pohodlné pánské pracovní kalhoty s maskáčovým vzorem
+ Mají moderní slim střih a snížený pružný pas
+ Vyrobené z inovativního elastického materiálu
od 1900 Kč
⭐ 86 % Číst recenze

Jak vybrat nejlepší montérky (pracovní kalhoty)?

Pracovní kalhoty byste měli vždy pečlivě vybírat na základě parametrů, jako je střih, materiálové zpracování – a především přizpůsobení konkrétní činnosti, povolání, ale taky prostředí. Dále je dobré vzít v potaz i vybavení a speciální či praktické prvky, jimiž mohou být kalhoty opatřeny. V neposlední řadě je nutné velmi dobře odhadnout správnou velikost.

Pracovní kalhoty dle ročního období a prostředí

Málokteré oblečení lze univerzálně použít v každém počasí a za každých podmínek. Pokud se tak nějaké oblečení „tváří“, obvykle jde vždy o ryzí kompromis. Kalhoty, které budou v dešti voděodolné a v mrazu hřejivé, nebudou v suchu a horku tak prodyšné a pohodlné. Ideální je proto nikoli hledat univerzální kompromis, ale zamyslet se nad tím, v jakém prostředí budu kalhoty používat. A třeba si pořídit dvoje: jedny na léto, jedny na zimu. Nebo jedny na vnitřní práce a jedny na venkovní. Výhodou bude nejen vyšší komfort a praktičnost, ale i fakt, že vám kalhoty déle vydrží.

Zimní pracovní kalhoty

Montérky na zimu či do chladného prostředí by měly klást důraz na tepelný komfort. Mohou být těžší, s vyšší gramáží materiálu a s pohodlnou, hřejivou, měkkou podšívkou. U zimních kalhot se uplatní polyester i jiné syntetické tkaniny. Zvláště pokud hrozí, že přijdete do styku i s vodou a mokrem např. v podobě sněžení, deště, sněhové břečky apod. Syntetika lépe odolává vodě, nenasakuje a rychle schne. Další možností je kombinace syntetiky s bavlnou (např. polyesterová vystýlka a bavlněný svršek).

Letní pracovní kalhoty

V létě naopak oceníte prodyšnost a příjemný, přirozený komfort přírodních tkanin. V případě montérek jde typicky o bavlnu. Kalhoty mohou být lehčí. Třeba i kratšího střihu, pokud to pracovní prostředí z hlediska bezpečnosti dovoluje.

lesník v pracovních kalhotách

Pracovní kalhoty dle povolání

Pracovní kalhoty se budou pochopitelně lišit i podle toho, jakou profesi nebo činnost v nich budete vykonávat. Jaké kalhoty a vlastnosti oceníte u různých povolání?

Práce na staveništi a dělnické profese

Mezi nejčastější nositele montérek patří jistě stavební dělníci. Práce na staveništi vyžaduje klást vysoký důraz na bezpečnost a ochranu. Kalhoty by měly být z velmi pevného materiálu mechanicky odolného vůči oděru a otěru. Rovněž by měly mít dostatek kapes či poutka, abyste mohli důležité nástroje a nářadí mít vždy po ruce.

Specifické profese mohou ocenit i různé další konkrétní úpravy. Například dlaždiči jistě ocení výztuže v oblasti kolen, které zajistí lepší komfort i ochranu při práci a prodlouží životnost kalhot samotných. Osvědčeným materiálem je opět bavlna, ale využívají se i příměsi syntetických tkanin.

Elektrikářské montérky

Elektrikářské montérky bývají lehčí, nemusejí mít tolik kapes. Důležitá je však antistatická úprava, která poskytne důležitou ochranu a zvýší bezpečnost práce. Pracovní kalhoty mohou být s laclem i bez něj. U elektrikářských kalhot se více prosazují syntetické tkaniny, jako je polyester a polyamid. Obvykle však s příměsí bavlny pro lepší prodyšnost.

Průmysloví pracovníci a hasiči

Montážní pracovníci plynáren a některých odvětví chemického průmyslu, svářeči, slévači a další obory a profese potřebují kalhoty, které budou velmi odolné vůči žáru a opatřené nehořlavou úpravou. Základní látkou může být bavlna, ale používají se různé speciální povrchové úpravy a příměsi, které zajistí adekvátní žáruvzdornost či samozhášecí vlastnosti.

Konkrétní střih a vybavení pracovních kalhot se pak bude řídit dle požadavků a potřeb každého konkrétního oboru.

Lesníci, dřevorubci, dělníci na pilách,…

Pokud pracujete s řeznými nástroji či ostrými předměty, jako jsou zejména nejrůznější pily, vyplatí se jistě sáhnout po speciálních montérkách s vysokou odolností vůči proříznutí.

Používají se montérky bavlněné, např. v klasické denimové vazbě, které jsou velmi prodyšné a sají pot, což je v těchto profesích důležité. Zároveň jde o mechanicky velmi odolné kalhoty. Pro zvýšení neprůřeznosti se však používají i různé speciální úpravy a materiály.

Automechanici, lakýrníci, pracovníci chemického průmyslu

V odvětvích, kde se pracuje s chemií, oleji a podobnými látkami, které mohou snadno zanechat stopy na oblečení nebo i způsobit zranění, je důležité volit pracovní kalhoty, které budou disponovat úpravou poskytující vůči chemii jistou ochranu.

Automechanici mohou sáhnout po montérkách, které mají úpravu odolnou vůči olejům, takže se nepoškodí při každém potřísnění motorovými oleji a fleky na nich nezůstávají nebo je lze snáze odstranit. U některých specifických profesí je na místě uvažovat i o odolnosti např. vůči kyselinám – i takovou možnost speciální pracovní kalhoty nabízejí.

Náš tip: Nejlepší pracovní rukavice

Pracovní kalhoty dle střihu

Jaký zvolit u pracovních kalhot střih? I tato otázka je samozřejmě velmi důležitá a je třeba se na ni při výběru zaměřit.

Přiléhavé vs. volné kalhoty

Většina montérek a pracovních kalhot je tradičně vyráběna spíše ve volnějším střihu. Módní „slim fit“ úzké montérky se příliš nevyskytují. Přesto může být ve volnosti/přiléhavosti střihu rozdíl. Volnější kalhoty poskytují větší pohodlí.

Více se hodí do venkovního prostředí a k povoláním nebo činnostem, u kterých je třeba větší rozsah pohybu. Rovněž jsou mnohem výhodnější z hlediska tepelného komfortu. Užší, přiléhavější střih oceníte v prostředí, kde hrozí, že můžete přečnívajícím oblečením o něco například zavadit. Hodí se taky více do vnitřního prostředí.

S laclem, nebo bez laclu?

Pracovní kalhoty s laclem se vyskytují snad u všech oborů a typů montérek – u dámských i pánských kalhot. Lacl je horní díl dosahující k hrudníku, který je se zadním zvýšeným dílem spojený popruhy přes ramena na způsob kšand.

Lacl zajišťuje lepší držení kalhot na těle. Často je na něm umístěna kapsa nebo kapsy. Ty mohou být i odnímatelné. Šle laclu by měly být pochopitelně nastavitelné. A jaké výhody či nevýhody tento prvek na pracovních kalhotách přináší?

Lacl na kalhotách…:

 • Zabraňuje sklouznutí kalhot z pasu nebo vytahování trička z kalhot při ohýbání nebo natahování.
 • Poskytuje ochranu hrudníku a zad před špínou, chladem nebo poraněním nejrůznějšího druhu (popálení, odření, řezné rány,…).
 • Umožňuje mít více kapes pro drobnosti nebo nářadí.
 • Zvyšuje viditelnost díky případným reflexním prvkům na laclu.

A jaké jsou nevýhody laclu?

 • V horkém počasí může zvyšovat pocit tepelného nepohodlí a pocení. Zhoršovat prodyšnost oděvu.
 • Může do jisté míry omezovat pohyb horní části těla. Popruhy mohou tlačit a být nepohodlné, dřít na ramenou (zvlášť při špatném výběru kalhot nebo nevhodném nastavení).
 • Kalhoty jsou méně skladné, těžší, oblékání a vysvlékání je pomalejší.

Lacl oceníte tam, kde hrozí zvýšené riziko poranění a vyplatí se více chránit trup i za cenu případného poněkud nižšího tepelného či jiného pohodlí. Lacl se taky vyplatí, pokud potřebujete více úložného prostoru a ocení ho lidé, kteří se často ohýbají (např. pracovníci ve skladu, stavební dělníci, dlaždiči,…) a obecně potřebují, aby kalhoty perfektně držely na svém místě. „Lacláče“ jsou v kategorii pracovních kalhot stále mimořádně oblíbenou v řadě oborů i preferovanou klasikou. V pracovním prostředí obvykle jejich výhody převažují nad spíše drobnějšími nevýhodami.

Délka kalhot

I délka pracovních kalhot je samozřejmě volitelná. Někdy doslova, protože existují i montérky s odepínacími nohavicemi. Tohle řešení má však – jako každé kompromisní zpracování – svá úskalí. Sáhnout však můžete i po pracovních kraťasech nebo tříčtvrtečních („pirátských“) kalhotách.

Samozřejmou výhodou je zvýšení komfortu v teplejších obdobích roku. Ne každá činnost a profese však dovoluje vzdát se ochrany nohou ve prospěch vyššího tepelného pohodlí. Tyto faktory je tedy třeba zvážit. Klasické dlouhé nohavice jsou každopádně nejběžnější varianta.

Náš tip: Nejlepší pracovní boty

muž v montérkách

Jaké praktické a bezpečnostní prvky mohou pracovní kalhoty mít?

O většině běžných prvků a možností jsme se již zmínili. Ochranu trupu a objem „úložišť“ zvyšuje praktický lacl. Při pracích venku a zejména v provozu (cestáři) jsou zásadní reflexní prvky zvyšující viditelnost pracovníka i za špatného počasí nebo za šera. To může být důležité i na staveništích.

Speciální kapitolou jsou kapsy a poutka. Kromě základních kapes (předních, zadních, šikmých) mohou pracovní kalhoty disponovat i „nákladními“, zapínacími (na suchý či klasický zip) nebo odnímatelnými kapsami. Poutka lze rovněž použít na zavěšení některých nástrojů. Dále se běžně vyskytují výztuže – zejména v oblasti kolen.

A pak jsou tu samozřejmě různé speciální vlastnosti (viz výše). Například zvýšená odolnost vůči proříznutí, oděru či otěru; proti působení chemikálií; antistatické vlastnosti; vodoodpudivost; nehořlavost atd.

Ceny pracovních kalhot a montérek

V jakých cenových relacích lze zakoupit kvalitní montérky či jiný typ pracovních kalhot? Pokud chcete kalhoty poskytující kvalitní ochranu, které dlouho vydrží, počítejte s tím, že investice nebude zcela zanedbatelná. Bezesporu se však vyplatí, protože kalhoty jsou důležité pracovní vybavení a kvalitní montérky mohou být i tím, co vás bude dělit od nepříjemného zranění.

Montérky do 800 Kč

Již za pár stovek lze běžně pořídit pracovní kalhoty různého druhu – včetně montérek s laclem. Mohou být bavlněné i polyesterové, dobře vybavené kapsami. Přesto jde spíše o kalhoty „spotřební“ a bez speciálních nároků na vlastnosti. Vhodné však mohou být pro hobby i profi užití.

Montérky do 1500 Kč

Pokud chcete kalhoty, které vám déle vydrží, budou lépe vybavené nebo budou disponovat i určitými specifickými vlastnostmi či vylepšeními, poohlédněte se v této kategorii. Lze v ní už čekat vyšší až vysokou kvalitu zpracování.

Montérky nad 1500 Kč

Pracovní kalhoty a montérky pro náročnější použití s vysokými nároky na odolnost, bezpečnost, kvalitu či speciální vlastnosti (neprůřeznost, nehořlavost apod.). Vhodné především pro profesionální sféru.

Nejlepší značky pracovních kalhot a montérek

Kteří výrobci montérek a jiných pracovních kalhot patří k nejosvědčenějším? Zde je pár tipů…

 • Canis – Značka se zřejmě dominantním postavením na českém trhu. Obrovský výběr všech typů pracovních kalhot v různých relacích. Zejména do 1000 Kč.
 • Snickers – Pokud máte vysoké nároky, může vás oslovit tato značka. Nabízí špičkové profi kalhoty. Cena převážně 1500 Kč a více.
 • Cerva – Gigantický výběr a relativně rovnoměrné zastoupení relací. Převažují však kalhoty dražší až drahé. Vhodné i pro náročné zájemce.
 • Ardon – Opět skvělý a pestrý výběr. Vysoká kvalita a dobré hodnocení. Různé cenové relace.
ProduktInfoHodnocení
#1Engelbert Strauss e.s.active
Nejkvalitnější montérky na trhu
+ Kvalitní provedení, povedený design
+ Spousta praktických kapes
+ Ergonomicky tvarovaná kolenní část s elastickou vnitřní vložkou
od 1150 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Canis CXS PHOENIX CEFEUS
Skvělá cena
+ Pohodlné pánské montérkové kalhoty
+ Vyrobené z lehkého materiálu
+ Ideální pro práci v létě a celoročně ve vytápěných provozovnách
od 400 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#3Canis SIRIUS NIKOLAS
Pevné pánské pracovní kalhoty do pasu
+ Se zesílenými koleny a možností vložení kolenních výztuh
+ Zadní kapsy s klopami, přední klínové a boční multifunkční kapsy
+ Spodní část nohavic je vyztužena
od 725 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#4Canis CXS Luxy Robin
Pánské zahradní pracovní kalhoty
+ Bavlněné pracovní kalhoty s laclem
+ Praktické kapsy + Ppas je vzadu do gumy
+ Dostupných je 7 barev
od 460 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#5Canis CXS LUXY TOMÁŠ kraťasy
+ Praktické pánské pracovní kraťasy s předními a bočními kapsami
+ Vhodné jsou na léto nebo do provozů s vyšší teplotou prostředí
+ Prodyšné a pohodlné
od 315 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#6Cerva NEURUM CAMOUFLAGE
+ Kvalitní a pohodlné pánské pracovní kalhoty s maskáčovým vzorem
+ Mají moderní slim střih a snížený pružný pas
+ Vyrobené z inovativního elastického materiálu
od 1900 Kč
⭐ 86 % Číst recenze
0 Sdílení