Oblečení

Nejlepší městské moderní batohy: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

Batohy patří jednoznačně mezi nejpraktičtější a nejoblíbenější zavazadla na světě. Historie batohů přitom není zdaleka tak dlouhá, jak by se možná mohlo zdát vzhledem k tomu, jak nám přirostly k srdci. Dnes jsou pro spoustu lidí nepostradatelným vybavením. Mohou přitom mít poměrně různorodé podoby. Většinou si batohy spojujeme především s cestováním, turistikou, potažmo outdoorovými sporty různého druhu anebo se studentským prostředím a životem. Stále běžnější je ale i civilní využití batohů v každodenním životě. Vždyť batoh je jistě pohodlnější, praktičtější a taky ekologičtější než třeba igelitová taška (anebo jakákoli jiná taška, kterou je nutné nést v ruce). V dnešním článku se zaměříme právě na tento druh batohů a provedeme vás výběrem nejlepšího městského batohu. Budeme se přitom snažit shrnout všechny nejdůležitější faktory výběru. Zaměříme se na provedení, materiál, funkční prvky i design. Zajímat nás budou taky cenové relace anebo někteří výrobci, na něž se podíváme v krátkých recenzích.

Výběr batohu by měl vždy vycházet především ze způsobu jeho použití a nároků, které na něj máte. Neexistuje univerzálně nejlepší batoh. Ale může existovat nejlepší batoh pro vás, na tu či onu činnost a příležitost. Pečlivým výběrem můžete předejít zklamání a pocitu, že jste své peníze investovali špatně. Když budete nakupovat s rozmyslem, můžete mít ze svého batohu mnohem větší radost – a nejspíš ho taky častěji a lépe zužitkujete a uplatníte.

Rady a tipy, které najdete v našem průvodci, vám mohou přijít velice vhod. K úplnosti to však chce i nějakou praktičtější ukázku. Proto jsme pro vás vytvořili taky žebříček kvalitních a oblíbených batohů. Při výběru taky nezapomínejte na užitečné uživatelské i odborné recenze městských batohů. Poznatky, které v nich najdete, vás mohou ušetřit před některými nepříjemnými překvapeními. Není však vhodné přijímat (zejména uživatelské) recenze bezezbytku. Lépe poslouží jako jedno z mnoha vodítek než jako určující faktor.

Nejlepší městské batohy na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Vuch Mellora
✔️ Vnitřní prostor s odděleným prostorem na mini nootebook
✔️ Vnitřní malá kapsička na drobnosti uzavíratelná na zip
✔️ Extrémně pevný a odolný materiál
📌 od 1200 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Johnny Urban
'Rolltop Robin'

✔️ S oddílem na laptop
✔️ Stylový dizajn i barva
✔️ Se zapínaním na suchý zip
📌 od 1500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Dakine Network
30L Carbon

✔️ Prostorný batoh vhodný do města i na výlety
✔️ Hlavní komora i větší přední kapsa s organizérem
✔️ S kapsou na notebook do velikosti 17"
📌 od 2600 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Bobby Flex Gym
✔️ Disponuje polstrovanou kapsou na notebook do velikosti 15.6"
✔️ DO PRÁCE I TĚLOCVIČNY
✔️ INTEGROVANÝ USB PORT
✔️ MATERIÁL ODPUZUJÍCÍ VODU
📌 od 2300 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Travelite Basics Safety Backpack
✔️ Vybavený přihrádkou na 15,4" notebook
✔️ Polstrované a délkově nastavitelné ramenní popruhy
✔️ Organizér se 2 přihrádkami a kapsou na zip
✔️ Objem: 23 litrů
📌 od 1050 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Bobby Hero Regular 15.6"
✔️ Batoh nové generace. Nelze vykrást!
✔️ Polstrovaná záda a vyvážení zátěže
✔️ USB konektor pro dobíjení telefonu
✔️ Vyroben z recyklovatelného materiálu rPET
📌 od 3000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Samsonite
Guardit 2.0 M

✔️ Multifunkční batoh na notebook do max. velikosti 15.6"
✔️ Materiál velmi odolný, lehký a snadno se udržuje
✔️ Skvělé organizační prvky
📌 od 2200 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat městský batoh

Při pořizování jakéhokoli batohu platí, že důležité je ujasnit si především vlastní nároky a požadavky, ale taky možnosti (ať už finanční, fyzické nebo jiné). Mezi těmito póly je pak třeba hledat optimální průsečík. V našem průvodci se zaměříme na důležité parametry, jako je objem, funkční prvky, vnitřní i vnější organizace zavazadla, kvalita zpracování apod. Taky se ve zkratce podíváme na ceny a výrobce. V první řadě bychom však měli pochopit, co je to městský batoh a k čemu slouží.

Střípek z historie batohů

Ačkoli nošení nákladů na zádech má svou tradici sahající až do pravěku, historie batohů v moderním smyslu se začíná psát až s příchodem 19. století. První batoh byl vak na dřevěném rámu a objevil se v Norsku. S vylepšenou verzí přišla americká armáda ke konci století. 20. století bylo ve znamení řady vylepšení a až v 50. letech se objevila klasická krosna s bederním pásem a kovovým rámem. Teprve v druhé polovině minulého století se začaly i menší, bezrámové modely podobné moderním civilním, sportovním a lehčím cestovním variantám.

jak vybrat městský batoh

Typy batohů

Nejlepším způsobem, jak zjistit, jaký druh batohu potřebujete – a zda je městský model ta správná volba – je porovnání s dalšími typy. Zde se zaměříme na ty základní a shrneme jejich vlastnosti, výhody i nevýhody.

Turistické batohy a krosny

Základní a nejstarší varianta batohů. Vyznačují se především značně vysokým objemem v řádu mnoha desítek litrů. Typický je bederní pás a často zpevněná zádová část. Důležitá bývá taky odolnost vůči mechanickému poškození, vysoká nosnost a nepromokavost. Systém vnějších úchytů pak obvykle umožňuje připevnění dalšího nákladu vně batohu (hole, karimatky, stan apod.). Nejvyšší formou turistických batohů a krosen jsou pak expediční batohy určené pro mimořádně náročné použití a extrémní podmínky.

Cestovní batohy

Tato kategorie logicky docela splývá s předchozí. Cestovní batohy jsou však širší pojem, neboť nemusejí být určeny jen pro náročné pěší túry, ale třeba pro cestování v dopravních prostředcích, méně náročné výlety, městskou turistiku apod. Objemově jde obvykle o střední až větší modely. Konkrétní vybavení a zpracování závisí na potřebách a způsobu použití.

Školní batohy

Stále oblíbenější a běžnější zavazadlo u studentů, ale i žáků základních škol. Oproti aktovkám jsou elegantnější, pohodlnější a univerzálnější. Mívají střední až menší objem, nejčastěji od cca 20 do 40 l. Typická je vyšší členitost vnitřního prostoru. Více menších přihrádek na učebnice a pomůcky, případně speciální kapsa na notebook, tablet apod. Vhodné jsou nastavitelné popruhy, anatomicky tvarovaná zádová část (zejména pro mladší uživatele) a reflexní prvky. Tyto batohy mají velmi blízko právě k městským batohům.

Sportovní batohy

Sportovní batohy jsou značně variabilní v závislosti na tom, pro kterou disciplínu jsou určeny. Existují specializované batohy např. na lyže či snowboard, které se pochopitelně zásadně liší od batohů cyklistických, běžeckých nebo třeba na tenis.

Jak vypadá městský batoh a co od něj (ne)čekat?

Nyní k batohům, které nás zajímají nejvíce. Městské modely jsou na vzestupu, jde přitom o relativně mladý, moderní koncept. Ještě před třiceti lety by vypadal člověk chodící po městě, do práce či obchodu s menším batohem přinejmenším poněkud zvláštně. Dnes jde o naprosto běžný jev. Batohy vytlačují jiná zavazadla, např. tašky, brašny apod. Jejich výhody jsou jasné.

Batoh je jednoznačně nejpohodlnější způsob nošení zavazadel. Váha leží rovnoměrně na zádech a ramenou a při menší zátěži ani nevíte, že ho máte na sobě. Jistě, pojí se s tím drobná nevýhoda v podobě horší dostupnosti obsahu. Batoh je třeba sundat ze zad, když z něj něco potřebujete dostat. Taky v prostředcích hromadné dopravy může být potřeba jej ze zad sundat a držet v ruce (kvůli ohleduplnosti, když chcete sedět atd.).

Jak tedy vypadá městský batoh? Obvykle jde o batohy malého nanejvýš středního objemu (o tom více později). Důležitá je jejich značná univerzálnost. Prostor bývá členěný méně než u školních modelů, ale více než u turistických. Přítomna musí být menší kapsa na drobnosti, klíče, doklady apod. Typicky nemívají zpevněná záda, ale u větších modelů to možné je – a může to být i výhodné. Někdo ocení i polstrovanou přihrádku na notebook. Užitečné je, aby měl městský batoh taky horní madlo pro nošení v ruce (např. právě v MHD).

K čemu se městský batoh hodí? Městské modely jsou určeny pro nenáročné každodenní použití. Skvěle se hodí pro nošení věcí do práce, menší nákupy nebo pochůzky, ale i na procházky nebo menší výlety městem či okolní přírodou. Městské batohy nejsou obecně extra odolné – a to vůči mechanickému poškození ani vodě. Provedení je většinou jednoduché, textilní, bez zvláštního důrazu na „bytelnost“ nebo ochranu obsahu. S tím je třeba před pořízením počítat. Pokud potřebujete odolnější batoh, může být vhodnější alternativou menší cestovní model.

městský batoh na notebook

Objem městského batohu

Městské batohy se řadí k těm menším. Naprostá většina se objemově vejde do 30 litrů. Moderní jsou ale i velmi malé modely kolem 10 až 15 l, které plní vyloženě funkci příručního zavazadla. Představují alternativu kabelky či nějaké menší brašny určené především na osobní drobnosti. Naopak s batohy při horní hranici spektra už lze úspěšně chodit na menší nákupy nebo v nich nosit třeba věci na převlečení do práce.

Městské batohy nejsou koncipovány na vysokou nosnost, což ostatně odpovídá objemu. Pokud v nich nehodláte přepravovat např. kovadliny, nejspíš všechny běžné modely obstojí v běžném „provozu“. U levnějších může časem (při vyšším zatěžování) dojít k prodření textilie na dně.

Organizace prostoru

Existují městské batohy členité i velmi jednoduché módní brašny. Záleží vždy na tom, jaký druh nákladu budete přenášet. Pokud například nákup nebo oblečení (třeba pracovní), oceníte spíše velký, jednolitý prostor. V případě přenášení spousty menších drobností naopak mnohem lépe uplatníte batoh s řadou menších přihrádek. Rozhodně se vždy vyplatí nejméně jedna menší a samostatná (s vlastním přístupem) na věci jako klíče, peněženka, telefon apod.

Zapínání

U batohů je klasikou zipové zapínání, ale u městských modelů se dostává stále více do módy i zapínání na způsob brašny či aktovky – tedy s přezkovým příklopem. Tento způsob působí elegantněji a civilněji než zip, ale může jít na úkor členění (resp. počtu samostatných přihrádek s vlastním přístupem).

Bederní pás

Městské batohy obvykle nedisponují bederním pásem. Výjimkou mohou být některé větší modely, které už jsou na hranici jiné kategorie. Tento pás je typický spíše pro cestovní a turistické nebo některé sportovní modely a pomáhá ulevit ramenům a zádům.

Materiály

Z jakých materiálů mohou být batohy vyrobeny? Možností je opravdu mnoho. Ze syntetických materiálů je velmi populární polyester. Jde o velmi častou volbu, která kombinuje cenovou dostupnost s dostatečnou odolností. Najdete ho u batohů prakticky všech typů, městské nevyjímaje.

Další možností je nylon. S tím se obvykle setkáte u kvalitnějších a odolnějších batohů. Může jít o speciální materiál Cordura nebo tzv. ripstop tkaniny.

Přírodní textil

Přírodní textilie nejsou u batohů tak běžné, ale bavlněné batohy mohou působit velice stylově a módně. S použitím této tkaniny se setkáte zejména u cestovních, ale právě i městských modelů. Obvykle jsou tyto modely dražší než „obyčejné“ polyesterové kousky.

Kůže a umělá kůže

Další kapitolou je pak samozřejmě kůže. Exkluzivní, módní modely se vyrábějí i z pravé kůže, čemuž taky odpovídá cena. Mnohem častější je kůže umělá, s níž se dostanete do příznivějších relací a přitom můžete těžit z elegantního vzhledu i některých dalších výhod (např. menší nároky na údržbu). Módní je v současnosti především „semišový“ vzhled batohů z umělé či pravé kůže. Jde o modely vhodné především pro pracovní prostředí a použití jako módní doplněk. Tomu odpovídá i šik designové ladění.

Design

Design už je záležitostí módy a subjektivního pohledu. Městské batohy nicméně nabízejí velké rozpětí. Najdete zde velmi formální a módní modely, ale i sportovněji nebo cestovně laděné varianty. Stačí zvolit takovou, která se vám bude líbit a bude odpovídat účelu použití.

stylový městský batoh

Ceny městských batohů

Dobrou zprávou je, že rozpětí cen je v této kategorii značné a pořízení kvalitního městského batohu vás rozhodně nemusí zruinovat. Samozřejmě však můžete najít i luxusní a drahé kousky z exkluzivních materiálů a s vysokým důrazem na módní vzhled.

✅ Městské batohy do 800 Kč

Pohybujeme se v nízké relaci s pěkným výběrem jednodušších a obvykle menších batůžků. Převažovat bude polyester, ale najdou se i modely z jiných materiálů (nylon, umělá kůže). Nejlevnější modely pořídíte už od cca 300 Kč.

✅ Městské batohy do 2000 Kč

Nejžádanější kategorie s nejlepším výběrem. Skvělá rozmanitost. Najdete zde batohy malé i větší, z různých materiálů, módní nebo formální i sportovnější. Zkrátka, zde si vybere skoro každý. Čekat lze i poctivou kvalitu.

✅ Městské batohy nad 2000 Kč

Zde se skrývají především modely módní a exkluzivní, výrobky renomovaných značek anebo batohy, které už zasahují do jiných kategorií (cestovní, sportovní). Lze očekávat vysokou kvalitu řemeslného, materiálového i designového zpracování.

Nejlepší značky městských batohů

Které značky nabídnou městské batohy s dobrým poměrem ceny a kvality? Zde je pár osvědčených favoritů:

  • Osprey – Velmi oblíbené a kvalitní nejen městské batohy. Osprey je osvědčená a dobře hodnocená značka, která vás jistě nezklame. Ceny jsou však spíše ve střední a vyšší relaci.
  • Husky – Značka je známá outdoorovým vybavením, ale nabízí i pěkné batohy vhodné do města. Ceny od cca 700 Kč, velmi dobrý poměr ceny a kvality.
  • Meatfly – Další populární značka. Batohy se pohybují nejčastěji ve střední cenové relaci a výběr je velmi pestrý, najdete v něm modely pro každou příležitost a použití. Kvalita vás jistě nezklame.
  • Loap – Značka nabízí sportovní i vyloženě městské a civilně laděné batohy, často v zajímavém provedení. Cenově přitom patří k dostupnějším a nabízí i modely od cca 500 Kč.
ProduktInfoHodnocení
#1Vuch Mellora
✔️ Vnitřní prostor s odděleným prostorem na mini nootebook
✔️ Vnitřní malá kapsička na drobnosti uzavíratelná na zip
✔️ Extrémně pevný a odolný materiál
📌 od 1200 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Johnny Urban
'Rolltop Robin'

✔️ S oddílem na laptop
✔️ Stylový dizajn i barva
✔️ Se zapínaním na suchý zip
📌 od 1500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Dakine Network
30L Carbon

✔️ Prostorný batoh vhodný do města i na výlety
✔️ Hlavní komora i větší přední kapsa s organizérem
✔️ S kapsou na notebook do velikosti 17"
📌 od 2600 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Bobby Flex Gym
✔️ Disponuje polstrovanou kapsou na notebook do velikosti 15.6"
✔️ DO PRÁCE I TĚLOCVIČNY
✔️ INTEGROVANÝ USB PORT
✔️ MATERIÁL ODPUZUJÍCÍ VODU
📌 od 2300 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Travelite Basics Safety Backpack
✔️ Vybavený přihrádkou na 15,4" notebook
✔️ Polstrované a délkově nastavitelné ramenní popruhy
✔️ Organizér se 2 přihrádkami a kapsou na zip
✔️ Objem: 23 litrů
📌 od 1050 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Bobby Hero Regular 15.6"
✔️ Batoh nové generace. Nelze vykrást!
✔️ Polstrovaná záda a vyvážení zátěže
✔️ USB konektor pro dobíjení telefonu
✔️ Vyroben z recyklovatelného materiálu rPET
📌 od 3000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Samsonite
Guardit 2.0 M

✔️ Multifunkční batoh na notebook do max. velikosti 15.6"
✔️ Materiál velmi odolný, lehký a snadno se udržuje
✔️ Skvělé organizační prvky
📌 od 2200 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení