Oblečení

Nejlepší zimní boty pro běžné nošení: TOP 6+6 produktů podle recenzí a testů

nejlepši zimní boty Zima se neúprosně blíží a s ní mráz, sníh, náledí a další úskalí, na která je třeba se patřičně připravit. Sice se zdá, že zimy už nejsou to, co dříve, ale o to víc dokáže počasí překvapit a zaskočit. Kvalitní obuv je přitom základ. Každý cestovatel, polárník, ale třeba i voják v minulosti i dnes věděl, že mít nohy v teple a suchu je první podmínkou přežití v chladném prostředí. Nám při cestě do práce nebo na nákup obvykle o život nejde, ale stejná podmínka platí i pro pocit komfortu. Můžete si obléct, jakkoli tlustý kabát nebo zimní bundu, ale pokud vás „zebou“ nohy, stejně vám nepomůže. Proto se v dnešním článku zaměříme na to, jak si vybrat co nejlepší zimní boty. Zaměříme se přitom především na boty pro běžné, každodenní nošení, u kterých je důležitá kombinace funkčnosti a civilnějšího nebo i elegantnějšího vzhledu. Mluvit budeme o materiálech, zpracování i dalších aspektech, načneme i otázku ceny a nabídneme krátké recenze některých známých značek.

Kvalitní zimní boty mohou být poměrně drahé, ale tato investice se vyplatí, a to zejména u dospělého člověka, kterému už noha neroste. Dobré boty totiž vydrží mnoho sezón, zatímco nekvalitní doznají snadno újmu za jedinou zimu. V součtu jsou pak náklady na každoroční nakupování nových bot brzy vyšší. Výhody perfektní zimní obuvi jsou ale především jinde než v ceně. Především v pohodlí a jistotě, že vás nezaskočí žádná slota, která se venku odehrává. Tento pocit může být někdy k nezaplacení.

Pokud jste se rozhodli, že v zimě nebudete chodit v žabkách, a už pátráte po pořádné obuvi – v našem článku najdete nejenom rady a tipy, ale taky žebříček nejoblíbenějších zimních modelů pro tuto sezónu. Ten poslouží především jako inspirace, ale možná v něm i najdete tu správnou volbu. Před nákupem však doporučujeme vždy prozkoumat i uživatelské recenze zimních bot, které mohou taky přispět zajímavými poznatky.

Nejlepší zimní boty pro běžné nošení na trhu

ProduktHodnoceníCena (od)
NEJLEPŠÍ PÁNSKÉ ZIMNÍ BOTY
#1Timberland 6 in
⭐ 100 %5800 Kč Číst recenze
#2Helly Hansen RANGER SPORT
⭐ 100 %2100 Kč Číst recenze
#3Jack Wolfskin Everquest Texapore High M
⭐ 100 %3200 Kč Číst recenze
#4NIKE Manoa Leather
⭐ 100 %2700 Kč Číst recenze
#5adidas Terrex Snowpitch
⭐ 100 %2600 Kč Číst recenze
#6Vasky Farm Low Caramel
⭐ 100 %3300 Kč Číst recenze
NEJLEPŠÍ DÁMSKÉ ZIMNÍ BOTY
#1Timberland Premium 6 In Waterproof Boot W
⭐ 100 %4850 Kč Číst recenze
#2Helly Hansen SERAPHINA W
⭐ 100 %1800 Kč Číst recenze
#3Converse Run Star Hike Hi
⭐ 100 %2470 Kč Číst recenze
#4UGG W Classic Ultra Mini Platform
⭐ 100 %4600 Kč Číst recenze
#5KENZO Boot
⭐ 100 %5900 Kč Číst recenze
#6Vasky Farm Medium Black
⭐ 100 %3000 Kč Číst recenze

Jak vybrat zimní boty pro běžné nošení

Při výběru zimní obuvi je v první řadě samozřejmě důležité, k jakému účelu ji budete využívat. V našem článku se sice zaměříme primárně na boty pro běžné nošení a do města, ale rozhodně nebudeme ignorovat ani jiné (třeba více terénní) varianty – a to už kvůli srovnání. Z konkrétních vlastností je pak podstatná míra izolace, střih, materiálové zpracování a v neposlední řadě bude mít slovo jistě i vzhled, styl a pochopitelně i cena.

Typy zimní obuvi

Z jakých druhů zimní obuvi lze vybírat? Pojďme se podívat alespoň na základní možnosti.

 • Outdoorové zimní boty – Obvykle s membránou proti vodě a silnou izolací. Tyto boty by měly být z velmi odolných materiálů, aby obstály v náročném terénu, při turistice apod. Někteří lidi volí tyto boty i pro běžné zimní nošení po městě. Nejsou však pohodlné pro interiérové nošení (např. v práci), kvůli vysokému zateplení a vyšší hmotnosti. Více informací také v kapitole: nejlepší trekové boty
 • Běžecké zimní botyBěžecké boty na zimu musejí splňovat požadavek na nízkou hmotnost a zároveň dostatečný tepelný komfort. Taky podrážka by měla být dostatečně strukturovaná kvůli vyšší bezpečnosti na namrzlé zemi. Podrážka taky musí dobře izolovat a odolávat i mixu nepříznivých vlivů, jako je mokro, různé posypové soli apod.
 • Expediční a speciální zimní boty – Nejvyšší liga zimní obuvi, alespoň pokud jde o odolnost a míru zateplení. Může jít o boty pro horské služby, náročné expedice do různých severských nebo polárních oblastí apod. Cena kvalitní speciální nebo expediční obuvi může být poměrně vysoká, jde o robustní modely s maximální izolací a kvalitou použitých materiálů i zpracování.
 • Zimní boty pro běžné nošení – Běžné nošení je trochu vágní pojem, ale můžeme si pod ním představit boty do města (i vesnice) vhodné pro každodenní nošení bez zvláštních nároků. Jsou to tedy boty, které nejsou určeny do náročných nebo extrémních podmínek a terénů. Obvykle jde o kompromis mezi designem a mírou zateplení. Oblíbené jsou boty s vnitřním kožíškem, střih může být kotníkový i nižší. Výhodou je velký výběr a často dostupná cena.
 • Společenské zimní boty – Dámské a pánské zimní boty, u kterých je důraz kladen na styl, střih a eleganci. Vhodné jsou především do vnitřních prostor nebo městských podmínek. Rozhodně nejsou zvlášť vhodné na delší vycházky v tuhých mrazech nebo vysokém sněhu.

jak vybrat zimní boty

Dámské zimní boty

Zvláštní pozornost si zaslouží dámské zimní boty, u nichž existuje několik specifických typů. Jaké to jsou?

Vysoké a nízké kozačky

Staré dobré kozačky, tedy relativně velmi vysoké boty s výrazným podpatkem. Tyto boty jsou typicky zimní záležitostí, ačkoli samozřejmě existují a nosí se i letní modely. Kozačky lze rozdělit na nízké, které dosahují nad kotník až po spodní část lýtka, a vysoké, které lýtko zakrývají. Míra zateplení je velmi různá podle účelu.

Nízké, méně zateplené kozačky mohou být velmi dobrou volbou do vytápěných pracovních prostor a pro krátké přechody po venku. Zateplenější a vysoké kozačky obstojí i v mrazech a sněhu, ačkoli rozhodně nepatří do terénu (kvůli podrážce a podpatku). Specialitou jsou pak kozačky vysoké až nad kolena. Kromě módního a elegantního vzhledu poskytnou nohám vysoký tepelný komfort.

Válenky

Boty, které jsou v jistých ohledech pravým opakem kozaček. Eleganci zde střídá maximální důraz na pohodlí. Tyto boty na první pohled působí často „útulně“ až domácky, přitom se hodí do zimních podmínek. Nemají prakticky žádný podpatek, obvykle však hrubější podrážku. Dosahují nad kotníky a oblíbený je u nich výrazný kožíšek. Tyto boty vycházejí původně z podoby tradiční ruské obuvi, po níž jsou pojmenované, není proto divu, že do zimy jsou doslova ušité.

Sněhule

Tyto boty už představují takřka předstupeň „gumáků“ či holínek. Jsou však nižší a nejsou obvykle vyrobeny z gumy či pryže, ale textilních materiálů či kůže. Typická je pro ně výrazná vnitřní kožešinka. Tento druh obuvi vás nezklame ani v mrazu a vysokém sněhu.

Tenisky

Tenisky si spojujeme spíše s létem či jarem. Ale existují samozřejmě i zimní varianty, pánské i dámské. Typický je zejména nižší střih, zimní varianta by však měla být robustnější, lépe zateplená a s vysokou podrážkou. Popularita této obuvi plyne z jejich relativní nenápadnosti, univerzálnosti a pohodlí. Pro běžné nošení v zimě jsou vhodné, ale do náročnějších podmínek je lepší zvolit přece jen jiný typ.

obuv do zimy

Míra izolace

Izolace a z ní plynoucí tepelný komfort jsou dány druhem, kvalitou a tloušťkou použitých materiálu. V dnešní době se objevují různé speciální textilie, syntetické materiály a stálicí je samozřejmě kůže nebo koženka. Důležitá je výška podrážky. Právě od země je nejvyšší riziko prochladnutí. Zimní boty by tudíž měly mít dostatečně vysokou podrážku, která poskytne patřičnou izolaci. Velmi oblíbené jsou boty s vnitřním kožíškem, který poskytuje další tepelnou ochranu, a navíc je velmi příjemný a pohodlný. U některých bot se lze setkat se speciální membránou, ale ta chrání především před vlhkostí a týká se zejména outdoorových modelů.

Materiálové zpracování a péče

Škála materiálů, které se používají na výrobu zimní obuvi, je široká a rozmanitá. My se podíváme blíže na některé varianty oblíbených materiálů – a to i z hlediska péče, kterou vyžadují, aby zůstaly dlouho v dobrém stavu.

 • Syntetické materiály – Syntetika může mít různé vlastnosti i nároky. Často je méně náročná na údržbu než přírodní materiály a přitom poskytne srovnatelné (v některých ohledech i lepší) vlastnosti a výhody. Na ošetření se nejčastěji používají běžné impregnační spreje.
 • Hladká useň – Velmi oblíbená a elegantní volba u kvalitní obuvi. Vysoká odolnost, životnost, skvělý vzhled. To vše platí za předpokladu, že botám věnujete jistou péči. Základem je ošetření impregnačním krémem či voskem před prvním použitím a poté i v průběhu dalšího používání.
 • Velur a nubuk – Materiály semišového vzhledu, které jsou dnes mimořádně módní a populární, velice stylové. Mohou navíc i dlouho sloužit, ale nároky na údržbu jsou vyšší. Čistí a ošetřují se gumovým a štětinovým kartáčem a impregnačními spreji.
 • Textil – I textilie jsou běžnými materiály zimní obuvi. Nároky na údržbu jsou poměrně různorodé, obvykle je třeba impregnace a čištění vhodnými přípravky.

Speciální vybavení

Teplo a sucho. Dva již jmenované základní pilíře jsou dány používáním vhodné a kvalitní obuvi optimálně zvolené pro určité potřeby nebo situace. Vlastnosti bot však můžete ještě trochu vylepšit některými pomůckami. Necháme stranou klasické záležitosti v podobě např. silných ponožek a podíváme se na dvě zajímavé možnosti.

 • Návleky – Návleky na zimní obuv existují ve velice různorodých provedeních, od zcela účelových až po překvapivě elegantní (např. různé kožené návleky). Tyto návleky slouží pro zvýšení tepelného komfortu, ale především jako dodatečná ochrana před vlhkostí, sněhem apod.
 • Vyhřívací vložky – Velmi specifickou záležitostí jsou vyhřívané vložky do bot, které mohou působit pasivně (např. vložky z ovčí vlny apod.), ale taky aktivně. Ty mohou být i bateriové s dálkovým ovládáním. Počítejte však s tím, že cena takovýchto (aktivních) vložek může být srovnatelná s cenou samotných kvalitních bot.

Náš tip: Podívejte se také na nejlepší dětské zimní boty

Ceny zimních bot

Kolik stojí kvalitní zimní boty? Podívejme se na tři základní cenové relace.

✅ Zimní boty do 500 Kč

V této ceně velkou kvalitu nedostanete. Seženete levnější zimní tenisky, případně i válenky či sněhule a samozřejmě velký výběr hřejivé domácí nebo interiérové obuvi. Nenároční zájemci si vyberou.

✅ Zimní boty do 2000 Kč

Rozpětí, ve kterém si vybere většina lidí od nepříliš náročných až po ty, kteří chtějí vyšší kvalitu a odolnost. Najdete zde i značkovou obuv.

✅ Zimní boty nad 2000 Kč

Boty pro náročnější až velmi náročné zájemce. Jde buď o modely pro náročné použití (turistika, sport, expediční boty,…) anebo o boty s vyšším důrazem na styl a design (společenská a módní obuv).

Nejlepší značky zimních bot

Které značky zimní obuvi patří mezi osvědčené a oblíbené? Zde je malý výběr.

 • Nike – Velký výběr především sportovnější zimní obuvi, dámských i pánských tenisek, ale i elegantnějších modelů. Osvědčená kvalita.
 • Salomon – Zimní boty především pro náročnější použití (outdoorové). Vysoká kvalita a odolnost, ale taky cena.
 • Merrell – Oblíbené a velmi dobré zimní boty od tenisek po outdoorové modely. Vyšší cena.
 • Rieker – Skvělý výběr především dámské zimní obuvi. Tenisky, kozačky, ale třeba i sněhule a další typy. Převážně střední cenová relace.
ProduktHodnoceníCena (od)
NEJLEPŠÍ PÁNSKÉ ZIMNÍ BOTY
#1Timberland 6 in
⭐ 100 %5800 Kč Číst recenze
#2Helly Hansen RANGER SPORT
⭐ 100 %2100 Kč Číst recenze
#3Jack Wolfskin Everquest Texapore High M
⭐ 100 %3200 Kč Číst recenze
#4NIKE Manoa Leather
⭐ 100 %2700 Kč Číst recenze
#5adidas Terrex Snowpitch
⭐ 100 %2600 Kč Číst recenze
#6Vasky Farm Low Caramel
⭐ 100 %3300 Kč Číst recenze
NEJLEPŠÍ DÁMSKÉ ZIMNÍ BOTY
#1Timberland Premium 6 In Waterproof Boot W
⭐ 100 %4850 Kč Číst recenze
#2Helly Hansen SERAPHINA W
⭐ 100 %1800 Kč Číst recenze
#3Converse Run Star Hike Hi
⭐ 100 %2470 Kč Číst recenze
#4UGG W Classic Ultra Mini Platform
⭐ 100 %4600 Kč Číst recenze
#5KENZO Boot
⭐ 100 %5900 Kč Číst recenze
#6Vasky Farm Medium Black
⭐ 100 %3000 Kč Číst recenze
0 Sdílení