Sport / outdoor

Tipy na 6 nejlepších trekingových holí na nordic walking

Nejlepší trekingové a trekové hole na nordic walking Kocháte se rádi krásami přírody, vyrážíte na pěší výlety a túry a nezastaví vás ani náročnější horský terén nebo špatné podmínky, jako je třeba vysoká sněhová pokrývka? Pak jsou trekové hole vybavení přesně pro vás.

V našem článku vám přinášíme výběr šesti velmi oblíbených variant a přidáme navíc průvodce, který vám pomůže s výběrem nejlepších trekových holí podle vašich potřeb.

Tyto pomůcky, které nezkušenému oku mohou připadat jako lyžařské hůlky, mají stále více příznivců. Najde se ale i řada odpůrců, kteří vybavení odmítají jako módní zbytečnost. Jak to tedy je? Trekové hole pro nordic walking přinášejí různé výhody.

V obtížném terénu nebo s velkým batohem na zádech pomáhají lépe rozprostřít hmotnost a odlehčit především kolenním kloubům, ale i kotníkům. Podporují zapojení většího množství svalových skupin, a při chůzi tak můžete posilovat celé tělo. Jsou vynikající oporou rovnováhy. Umožňují docílit svižnějšího a stabilnějšího tempa. A našly by se i další důvody.

Při výběru této turistické pomůcky je důležité zvolit si typ a model, který bude odpovídat vašim nárokům, schopnostem a stylu chůze. Pokud vás žádný produkt z recenze trekových holí neosloví, nezoufejte – pročtěte si našeho průvodce a jistě najdete inspiraci a lépe se zorientujete v současné nabídce.

Test nejlepších trekových / trekingových holí podle redakce

PořadíProduktInformaceHodnoceníCena (od)
#1LEKI Spin 2023
Nejlepší dle srovnání
Materiál: hliník
Hmotnost: 420 g
Délka hole: 100-130 cm
Odpružení: NE
Hrot: Flex Tip Short (karbid)
⭐ 100 %1600 KčČíst recenze
#2Acra 05-LTH130
Nejlepší levné trekingové hole
Materiál: AL + grafit
Hmotnost: 580 g
Délka hole: 65-135 cm
Antishock System: ANO
Hrot: gumový
⭐ 95 %320 KčČíst recenze
#3BEON PRO
Trendy produkt
Materiál: hliník
Hmotnost: 520 g
Délka hole: 61-135 cm
Odpružení: NE
Hrot: sada hrotů
⭐ 97 %1200 KčČíst recenze
#4Leki Response
Poměr cena / výkon
Materiál: hliník
Hmotnost: 376 g
Délka hole: 100-130 cm
Odpružení: NE
Hrot: karbid železa, Flex Tip
⭐ 99 %1150 KčČíst recenze
#5Fizan Speed
Skvělé recenze zákazníků
Materiál: eloxovaný povrch
Hmotnost: 390 g
Délka hole: 75-125 cm
Odpružení: NE
Hrot: karbid
⭐ 99 %1200 KčČíst recenze
#6Fizan Compact
Materiál: hliník
Hmotnost: 316 g
Délka hole: 58-132 cm
Odpružení: NE
Hrot: karbid
⭐ 98 %1600 KčČíst recenze

Nejlepší značky trekingových holí

Vybíráte si vybavení často podle značky a zajímá vás, kteří výrobci trekingových holí jsou zárukou spolehlivosti, kvality nebo dobré ceny v poměru ke zpracování? Inspirovat se můžete několika našimi favority:

  • Acra – Značka Acra sice nenabízí extra velký výběr, ale i v omezeném sortimentu se skrývá několik velmi oblíbených a zajímavých modelů. Jejich popularitu lze jistě do jisté míry přičíst na vrub i cenové dostupnosti. Acra nabízí především levnější hole do 1000 Kč, ale kvalita je na dobré úrovni.
  • Black Diamond – Tato značka nabízí obrovský výběr, který zahrnuje hole všech cenových kategorií – od nejlevnější až po špičkové modely, které ovšem převažují. Tato značka může tudíž oslovit začínající „hůlkaře“, ale i velmi pokročilé uživatele.
  • Fizan – Velmi slušný výběr holí především v nižší a střední cenové kategorii. Hole mívají velmi dobrá hodnocení v testech a recenzích. Výborný poměr ceny a kvality.
  • Leki – Gigantický výběr. Leki patří mezi vůbec nejoblíbenější značky trekingových holí u nás a zaručeně si v jejím sortimentu vyberete, ať už hledáte spíše dostupnější, anebo naopak perfektní kousky pro velmi náročné použití.

Recenze TOP modelů trekingových holí

1. LEKI Spin 2023 – nejlepší trekingové hole dle srovnání (od 1600 Kč)

VÍTĚZ. Podle nás nejlepší v poměru cena / výkon

 Recenze LEKI Spin 2023  Trekové hole Leki patří k nejoblíbenějším a nejprodávanějším. Není proto divu, že se jeden z modelů této značky umístil hned na prvním místě testu.

Jedná se o hole Leki Spin, které sice nepatří k nejlevnějším, ale za to rozhodně k nejkvalitnějším. Poměr ceny a výkonu je tedy vynikající. Tyto hole jsou určeny pro nordic walking, jsou teleskopické a dosahují délky 100 až 130 cm. Jejich hmotnost je pouze 430 g (215 g jedna).

Hole jsou z hliníku a vynikají maximální odolností a životností.

Koupit v obchodě

2. Acra 05-LTH130 (od 320 Kč)

To nejlepší pro začátečníky a běžné použití

 Recenze Acra 05-LTH130  Pokud s holemi na nordic walking nemáte žádnou zkušenost a nepatříte ani přímo mezi „vrcholové“ turisty, pak nejspíš nebudete chtít ze začátku do tohoto vybavení investovat vysoké částky. V takovém případě pro vás mohou být hole Acra 05-LTH130 ideální volbou.

Za velmi lidovou cenu totiž získáte poměrně velmi dobrou kvalitu. O tom svědčí i fakt, že jde o jedny z nejprodávanějších trekových holí u nás a nově také vítěze soutěže „Produkt roku 2019“ portálu Heureka.cz.

Acra 05-LTH130 jsou třídílné teleskopické hole, které dostanete i s příslušenstvím na různé povrchy, včetně gumových koncovek na nordic walking. Hole jsou z hliníků a grafitu a disponují antishockem, délka je 65-135 cm. Hmotnost jedné hůlky je 290 g. Rukojeť je plastová s popruhem. Jedná se o skvělé řešení pro běžné použití.

Co potěší

  • Kvalitní hole za velmi výhodnou cenu
  • Nízká hmotnost
  • Obsáhlé příslušenství pro různé povrchy
  • Antishock
  • Vyměnitelné talířky

Co zamrzí

  • Rukojeti jsou zpočátku nepříjemně cítit
Koupit v obchodě

3. BEON PRO (od 1200 Kč)

Oblíbené trekingové hole

 Recenze BEON PRO 

Materiál hliník
Úchopové korek
Skládaná délka 61 cm
Hmotnost jedné tyčinky 260 g
Počet segmentů 3
Spropitné ze slinutého karbidu
Mechanismus blokování vnější blokáda
Další funkce spony, kryty na hroty, regulace poutek na zápěstí, letní košičky, zimní košičky

Koupit v obchodě

4. Leki Response (od 1150 Kč)

To nejlepší pro náročné spotřebitele

 Recenze Leki Response  “Hole Response Leki na Nordic Walking zaujmou rukojetí Nordic FRT s nastavitelným poutkem Trigger 1 Nordic Strap, Powergrip Pad pro optimální úchop i robustní hrot Flex Tip pro dokonalou stabilitu.”

Koupit v obchodě

5. Fizan Speed (od 1200 Kč)

Skvělé recenze spotřebitelů

 Recenze Fizan Speed  “Teleskopické dvoudílné hole Nordic Walking Speed značky Fizan jsou vybaveny FLEXY locking systémem.”

Koupit v obchodě

6. Fizan Compact (od 1600 Kč)

Lehké, skladné a kvalitní

 Recenze Fizan Compact 

Hmotnost: 316 g (1pár)
Délka: 58 – 132 cm
Materiál: hliník AL 7001
Průměr trubek: 17/16/14 mm
Poutko: nastavitelné s neoprénem
Materiál rukojeti: neoprén
Úprava hole: elox
Hrot: hliník s karbidovou špičkou
Talířky: 35 mm, 50 mm

Koupit v obchodě

Jak vybrat trekové / trekingové hole?

Přednosti použití trekových holí jsme naznačili už v úvodu, a proto už vás nebudeme zdržovat dalším rozebíráním užitečnosti tohoto vybavení a přejdeme rovnou k průvodci. Ten vám může pomoci rozhodnout se, jaké hole na nordic walking koupit.

Jelikož je výběr široký a existuje více typů holí, není tato volba snadná. Je ale důležité mít dostatek informaci. Pořízení nevhodných holí nejspíše povede ke značnému rozčarování při jejich používání a k pocitu, že jste jen nazdařbůh vyhodili peníze.

Hole trekingové vs. na nordic walking

Mezi těmito dvěma typy je značný rozdíl ve způsobu použití a liší se také některými detaily. Hole na nordic walking mají poutka připomínající rukavičku, ty musejí udržet úchop, i když povolíte stisk. Gumová botička na nordic walking má „zkosený“ tvar. Trekové hole mají jednoduchá poutka a botička je kulatá.

Důvodem je, že treková hůl slouží pouze jako opěrný bod pro vyšší stabilitu a zapichuje se před tělem. Hole na nordic walking jsou využívány aktivně a zapichují se za tělem. Některé hole mohou mít nicméně obojí využití. Jsou univerzálnější a mohou být výhodné pro turisty, kteří nemají zcela vyhraněný styl.

Pevné vs. teleskopické hole

V současné nabídce se většinou setkáte s holemi teleskopickými. Narazit nicméně můžete také na pevnou variantu. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaké jsou výhody a nevýhody každé možnosti?

Běžnější teleskopické hole jsou jednoznačně univerzálnější a ocení je zejména rekreační a začínající provozovatelé nordic walkingu. Tyto hole jsou obvykle dvou nebo třídílné a jejich výhodou je i možnost sdílení např. s dalšími členy rodiny. Další předností je pak mnohem lepší skladnost a přenositelnost. Teleskopický typ má také výraznější tlumení.

Pokud už se počítáte mezi zapálené „chodce“ a víte přesně, jaká velikost je pro vás optimální, může být výhodnější sáhnout po pevné variantě. Výhodou je v tomto případě vyšší životnost a odolnost a nižší hmotnost. Pevné hole jsou tužší při odrazu.

Jak zvolit výšku holí?

Optimální výšku hole pro svou postavu můžete odhadnout dvěma způsoby.

Za prvé jednoduchým výpočtem:

0,68 x vaše výška postavy v cm = výška hole v cm

Nebo stejně prostinkou zkouškou. Stoupněte si narovnaní a uchopte hole. Při správné délce by měly vaše lokty svírat pravý úhel. Tyto testy jsou pochopitelně pouze orientační a ideální výška bude záviset na více faktorech, zejména na vašich zkušenostech a kondici. Obecně se začátečníkům doporučuje zvolit spíše o něco kratší délku. Zkušenější sportovci v dobré kondici si mohou přidat.

Menší délka holí je také výhodnější pro osoby, které trpí problémy s ramenními klouby nebo bolestmi krční páteře. Delší hole se uplatní, pokud s nimi chcete i běhat.

Intenzita použití

Výběr holí by se měl řídit podle toho, jak intenzivně je budete používat. Levnější teleskopické hole jsou výhodnou volbou pro občasné túry a procházky v běžných podmínkách. Pro náročné a dlouhé terénní túry je naproti tomu mnohem důležitější zaměřit se na kvalitu a zvolit velmi lehké hole s co nejkvalitnější rukojetí a poutky.

Rukojeť

Rukojeť holí značně ovlivňuje komfort používání. Zejména při delších výšlapech se nižší kvalita zpracování rukojeti velice nepříjemně projeví. Důležitý je správný tvar, což je ale poměrně značně subjektivní parametr, a také materiál. Rukojeť by měla zejména tlumit vibrace. Za kvalitní lze považovat například rukojeti z korku, používá se také plast nebo pěnové hmoty, popřípadě guma.

Tělo hole

Zdaleka nejběžnější jsou hole z hliníku, které jsou oblíbené především kvůli cenové dostupnosti. Jedná se ale také o nejtěžší variantu, a pokud hole nedisponují tlumením, při delších a náročných túrách pocítíte každý otřes a každý gram navíc. Hliníkové hole jsou tudíž lepší spíše pro oporu a méně náročné použití než pro aktivní zabírání při těžkých výšlapech.

Další možností je karbon, který lze považovat za nejkvalitnější variantu. Hole mají často jen určitý podíl karbonu např. třeba 20 nebo 50 procent. Karbon snižuje hmotnost holí, lépe tlumí otřesy a je odolnější. 100procentně karbonové hole jsou ale poměrně drahé a ocení je zejména nároční a zkušení turisti.

Setkat se můžete i s holemi z kompozitních materiálů, jako je sklolaminát. Tyto hole mají podobné vlastnosti jako ty hliníkové a také cenově jsou poměrně dostupné. Protože sklolaminát málo tlumí nárazy, hodí se víc do měkčího terénu a není zrovna ideální na běhání.

Poutko

Jak už jsme zmínili výše, poutko se značně liší i podle určení holí. Hole pro treking mívají jednoduché poutko podobné jako u lyžařských hůlek. Hole pro nordic walking mají robustnější rukavičky. Ty by měly být nastavitelné, měkké a co nejvíce pohodlné. Ideální je možnost rychlého a snadného odepnutí rukavičky od hole, když se chcete například napít nebo něco vyfotit.

Hrot

Hrot je důležitou součástí hole. Vyroben může být z tvrdého kovu, což bývá standardem u levnějších variant. Kvalitní hole mívají hrot z karbidu nebo z pružného kompozitu. Hrot by mělo být možné po opotřebení odšroubovat a vyměnit, čímž se prodlužuje životnost hole.

Talířek

Talířek se nachází nad hrotem a bývá vyroben z plastu. I v tomto případě je velkou výhodou, pokud je talířek možné vyměnit. Jeho funkcí je zabránit přílišnému zaboření hrotu v měkčím terénu. Pro zimní sezónu jsou určeny talířky s výrazně větším průměrem.

Botička

Botička je gumová násada, která se nasouvá na hrot hole. Botičky jsou určeny pro chůzi po zpevněném terénu, např. po asfaltu, kde by hrot byl značně nepraktický. Tyto botičky navíc tlumí klepání i nárazy. Násady pro nordic walking mají jinou podobu než ty pro treking. Je to dáno jiným způsobem odrazu při provozování těchto disciplín.

Antishock

Jedná se o systém tlumení vibrací uvnitř holí. Nemusí rozhodně nutně platit, že je lepší volit hole s antishockem, ale tato varianta pro vás bude určitě výhodnější, pokud vás trápí bolesti kloubů, nadváha nebo jiné zdravotní problémy a chcete hole využívat hlavně pro odlehčení při procházkách. Trekové hole mohou být skvělým pomocníkem při rehabilitacích a umožňují provozování kondiční turistiky i osobám, kterým by to jinak zdravotní stav nedovolil.

Ceny trekingových holí

V našem průvodci samozřejmě nemůžeme opomenout ani zmínku o cenách trekingových holí. Tyto pomůcky se pohybují v různých cenových relacích a výběr závisí především na požadované kvalitě a odolnosti a na tom, v jakém terénu a jak často budete hole používat.

✅ Trekingové hole do 1000 Kč

V této kategorii najdete obrovský výběr trekingových holí a taky pestrou paletu velmi oblíbených a žádaných modelů. Velmi dostupné modely pořídíte už od cca 300 Kč – velké popularitě se v této ceně těší např. hole Acra 05-LTH130. Do tisíce korun můžete pořídit i značky jako Fizan, Zajo nebo Leki – což jsou všechno známí a ověření výrobci.

✅ Trekingové hole do 2000 Kč

I zde vás čeká velmi rozmanitý výběr holí, které už oceníte i při náročnějším a častějším použití. Lze počítat s kvalitnějším materiálovým zpracováním a taky s použitím různých pokročilejších systémů a mechanismů.

✅ Trekingové hole nad 2000 Kč

Hole pro velmi aktivní a náročné použití vyrobené ze špičkových materiálů, propracované, ergonomické s moderními systémy, často skládací. Převažují značky jako Leki nebo Black Diamond.

Závěrem

Při výběru holí se můžete řídit i podle dalších parametrů. Například speciálních systémů nastavení a podobně. Zásadní je nicméně vždy vědět, k čemu chcete hole používat.

Pro rekreační procházky nemá smysl pořizovat model za 2000 Kč určený pro náročnou turistiku. Naopak, pokud se rádi oddáváte dlouhým a náročným horským výšlapům, nelitujte peněz navíc za špičkovou kvalitu.

Náš tip: Nejlepší boty na nordic walking

Nejprodávanější trekingové hole na trhu

Toto jsou nejprodávanější trekingové hole na trhu podle nákupního portálu Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nových trekových holí. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem kvalitních holí na nordic walking na trhu.
0 Sdílení

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře