Sport / outdoor

Nejlepší batohy na kolo: TOP 9 produktů podle recenzí a testů

nejlepší batohy na koloSháníte co nejlepší batoh na kolo, do kterého se vejde všechno, co potřebujete na cyklistický výlet? V tom případě se můžete těšit na vyčerpávajícího průvodce, ve kterém najdete více než dostatek informací, recenzí, rad a tipů týkajících se výběru tohoto vybavení. Spousta lidí při výběru batohu příliš nehledí na detaily a vybírá si jej třeba jen podle designu nebo ceny. To může při nenáročném použití určitě stačit. Ale při intenzivnějších sportovních aktivitách nebo na delších vyjížďkách můžete narazit na četná úskalí a nedostatky. Budete se pak muset smířit s řadou ústupků. Pečlivým výběrem můžete těmto problémům předejít a pořídit si batoh, který vám poskytne perfektní komfort a bude „umět“ vše, co je potřeba.

Kvalitní batoh na kolo má výhodu, že je přesně uzpůsobený danému účelu. Při výběru se nicméně vyplatí sledovat celou řadu různých parametrů a volit ho s ohledem na specifické použití a vaše osobní potřeby a preference. Pořízení batohu může být otázkou mnoha stovek, ale i tisíců korun – a byla by škoda takové částky investovat bez většího rozmyslu. V našem článku se podíváme na všechny nejdůležitější aspekty výběru batohu na kolo.

Tento průvodce vám může posloužit jako praktický návod a umožní vám zorientovat se v aktuálním sortimentu cyklistických batohů. S výběrem vám může pomoci i náš žebříček oblíbených současných modelů. Samozřejmě byste neměli váhat nahlédnout také do recenzí batohů na kolo – ať už uživatelských nebo odbornějších. V zákaznických ohlasech a podrobných testech se často dozvíte spoustu užitečných informací, s nimiž výrobci nejsou příliš ochotní se podělit.

Nejlepší batohy na kolo na trhu

PořadíProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Osprey Raptor 10l
Vítěz testu MountainBIKE
Objem: 10 l
Hmotnost: 720 g
Materiál: nylon
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2800 Kč Číst recenze
#2Deuter Compact EXP 12 SL
Objem: 12 l
Hmotnost: 1070 g
Materiál: Macro Lite 210
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2600 Kč Číst recenze
#3Osprey Syncro 20l
Objem: 20 l
Hmotnost: 890 g
Materiál: nylon
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2650 Kč Číst recenze
#4Osprey Escapist Indigo Blue 18l
Objem: 18 l
Hmotnost: 1070 g
Materiál: polyester
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2500 Kč Číst recenze
#5THULE RAIL BIKE 12L
Objem: 12 l
Hmotnost: 840 g
Materiál: nylon
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3600 Kč Číst recenze
#6FERRINO Zephyr 12+3l
Objem: 12+3 l
Hmotnost: 850 g
Materiál: Diamond HD
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1900 Kč Číst recenze
#7Deuter road one 5l
Objem: 5 l
Hmotnost: 390 g
Materiál: nylon
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1700 Kč Číst recenze
#8Runto TOUR
Levný batoh na kolo
Objem: 1,5 l
Hmotnost: 650 g
Materiál: polyester
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1000 Kč Číst recenze
#9ROCKRIDER ST500
Nejprodávanější z Decathlonu
Objem: 4 l + 1 l (voda)
Hmotnost: - g
Materiál: polyester/polyamid
S hydrovakem: ANO
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]600 Kč Číst recenze

Jak vybrat batoh na kolo

Na jaké faktory a parametry výběru cyklistického batohu se v našem průvodci zaměříme? V první řadě se podíváme na základní rozdělení batohů, které vám pomůže pochopit specifika jednotlivých variant a lépe se v nich vyznat nebo je od sebe rozeznat na první pohled.

Posléze budeme mluvit o zásadních aspektech, jako je objem, polstrování, tvar, odvětrávání, organizace vnitřního prostoru, funkční a bezpečnostní prvky nebo nastavitelnost. Ke konci se klasicky zaměříme na cenové relace batohů na kolo a zajímat nás budou i někteří spolehliví výrobci a značky, jejichž sortiment se vyplatí omrknout.

jak vybrat batoh na kolo

Základní rozdělení batohů

Batohy nebo taky ruksaky (z němčiny) patří dnes mezi vůbec nejoblíbenější druhy zavazadel. V jejich prospěch mluví maximální praktičnost. Volné ruce a zátěž rozložená na zádech dovolují nositeli provozovat různé činnosti, třeba i jízdu na kole. Proto se z jednoduchého batohu coby zádového vaku s popruhy vyvinula celá škála různých pokročilých variant. Pojďme se podívat, na jaké druhy batohů můžete v současnosti narazit:

Turistické batohy

Outdoorové, turistické batohy tvoří jednu z nejrozmanitějších a nejvýznamnějších skupin. V podstatě se může jednat o malé batůžky na krátké výlety, ale častěji se pod tímto pojmem rozumí objemná „krosna“ o vysokém objemu 40 až cca 80 l, někdy i více.

Vnitřní členění turistického batohu bývá obvykle spíše jednodušší, aby bylo možné přepravovat i rozměrnější věci. Setkat se ale můžete s řadou úchytů, sítěk a prvků umístěných z vnější strany. Typicky je to přihrádka na pití, kapsa na doklady a drobnosti, úchyty např. na trekové hole, karimatka apod. Záleží na konkrétním modelu a jeho přesnějším určení.

U turistických batohů je důraz kladen na objem a odolnost zpracování, měl by být i voděodolný. Neméně důležité je pohodlí a praktičnost nošení i dostupnost obsahu (proto se můžete setkat s více vstupy, třeba i zespodu). Typické jsou taky bederní a hrudní popruhy, kompresní popruhy a pevná, propracovaná zádová opora s co nejlepším odvětráváním. Tyto batohy musejí obstát v terénu, při několikadenních túrách.

Batohy expediční

Expediční batohy jsou de facto vyšší třídou turistických modelů. Jsou určeny pro nejnáročnější použití, proto musejí být perfektně zpracované, pokud jde o praktičnost i odolnost. Objem bývá vysoký, od cca 60 l až po 90 a více l. Podle konkrétního „oboru“ se mohou tyto batohy značně lišit funkčními prvky a zpracováním. Cena kvalitních expedičních batohů bývá obvykle vysoká.

Městské batohy

Mimořádně oblíbený typ batohů, kterými mnoho lidí nahradilo jiná každodenní zavazadla, jako jsou školní aktovky, nákupní tašky apod. Tyto batohy mívají spíše nižší objem, nejčastěji od cca 15 do 30 l a jejich jasnou výhodou je pohodlí a univerzálnost. Mohou mít vyztuženou zádovou oporu, ale taky mohou být úplně „měkké“. Počet přihrádek je většinou omezen na dvě nebo tři s vlastními přístupy. Vnějších prvků bývá minimum (síťky po stranách).

Popruhy jsou obvykle jednoduché, spíše užší, bez hrudních nebo bederních pásů. Nastavitelnost městských batohů bývá minimální. Odolnost a nosnost spíše nižší. Počítá se s menším nákladem a nenáročným použitím. Důraz je kladen na komfort a design. Batohy mohou sloužit školákům a studentům, při kratších výletech po městě nebo do přírody, na věci do práce či na sport. Právě multifunkčnost v rámci běžného použití je jasně definuje.

Dětské batohy

Dětské batohy se mohou značně lišit podle konkrétního účelu, ale vždy by měly respektovat specifické anatomické potřeby dětí, což znamená kvalitní, jednoduše nastavitelné a tvarované popruhy, ideálně pevná zádová část. Děti by taky neměly nosit příliš těžké náklady. Zátěž by neměla překročit 10-15 % tělesné hmotnosti dítěte.

Horolezecké batohy

Speciální typ batohu určený pro velmi náročnou horskou turistiku a horolezectví. Typický je vysoký, ale štíhlý tvar a opravdu velmi nízká celková hmotnost, avšak v kombinaci s mimořádnou odolností. Objem bývá nejčastěji od 30 do 50 l. Mezi důležité prvky patří poutka na horolezecké vybavení, jako je cepín, přilba, mačky apod. Výztuha zad je často vyjímatelná.

Běžecké batohy

Běžecké batohy se svým konceptem nejvíce blíží batohům na kolo, kterými se dnes budeme zabývat především. Musejí mít úsporný, minimalistický tvar, objem je obvykle nízký, stejně tak i hmotnost. Typické je anatomické, přiléhavé zpracování, častý je bederní pás. Samozřejmostí jsou kapsičky na drobnosti a na pití.

Batohy na lyže a zimní sporty

Batohy na lyže a zimní sporty mívají obvykle 20-30 l objem. Důležitá je stabilita a přiléhavost, nesmí uživatele omezovat v pohybu. Typické jsou sofistikované systémy poutek, úchytů a komor pro přepravování důležité lyžařské výbavy.

Batohy na kolo

A konečně jsou tu batohy na kolo. Jak jsme řekli, za jejich nejbližší příbuzné lze považovat běžecké batohy, s nimiž sdílejí řadu vlastností. Především je to minimalistický, přiléhavý a aerodynamický tvar. Popruhy často vycházejí z batohu do tvaru písmene „V“. Příznačný je taky nízký objem. Samozřejmostí je přihrádka na vodu a některé další prvky a vlastnosti, o kterých si ještě povíme.

batohy na kolo zkušenosti

Na co se při výběru batohu na kolo zaměřit?

Při výběru batohu na kolo byste se měli v první řadě orientovat podle konkrétního účelu, ke kterému bude sloužit. Samozřejmě, že odpovědí bude zřejmě cyklistika, ale to je poměrně široký pojem. Proto byste si měli zodpovědět i další otázky:

  • Na jak dlouhé vyjížďky budu batoh potřebovat?
  • Kam budu jezdit, co budu přepravovat?
  • V jakém počasí, podmínkách, terénu budu jezdit?

Batoh na cestu do práce, školy nebo posilovny jistě nemusí splňovat tak přísné nároky jako batoh pro náročnou, třeba i vícedenní cykloturistiku. V prvním případě vystačíte s civilnějším provedením batohu, případně třeba i s městským batohem. Ve druhém případě (a mnoha jiných) už budete chtít jistě sáhnout po preciznějším modelu, který poskytne ideální vlastnosti pro tyto účely. Při výběru by vás měla zajímat především

  • Velikost, objem
  • Organizace batohu, funkční prvky
  • Odvětrávání a provedení zádové části
  • Popruhy

Velikost a objem cyklo-batohu

Velikost batohu byste měli volit především podle vlastní tělesné výšky a konstituce. Batoh vám musí perfektně sedět na zádech, proto zvolte model adekvátních rozměrů, který nebude nikde překážet nebo přečnívat. Existují samozřejmě pánské i dámské varianty (které bývají užší) a dětské modely. Ale i v rámci kategorie se batohy svými rozměry značně liší.

Při výběru objemu je důležitý především způsob a náročnost využití batohu. Obecně jsou cyklistické batohy spíše nízkokapacitní, často i pod 10 l. Nejběžnější jsou batohy do 20 l, ale pořídit můžete i 30litrové kousky. Malé batohy jsou vhodné pro kratší až jednodenní výlety po cyklostezkách, v dosahu „civilizace“. V případě, že se vypravíte na více dní hluboko do přírody, je logické, že budete potřebovat více vybavení, a tedy větší a propracovanější batoh, klidně o objemu 25 nebo více l.

U větších modelů musíte pochopitelně počítat s větším omezením v pohybu. Přesto by měl být kvalitní batoh na kolo zpracován tak, aby omezení bylo vždy co nejmenší možné.

Tvarové zpracování

Batohy na kolo mívají specifický tvar. Často se setkáte s modely, které mají popruhy nebo i tělo batohu podobné písmenu „V“. Není to však podmínkou. Důležité je, aby batoh seděl velmi pevně na zádech, nepřečníval a umožňoval co nejpohodlnější nošení při ohnutých zádech. To je zásadní vlastnost kvalitních cyklo-batohů. Jsou speciálně tvarované a dokážou rozložit hmotnost nákladu při pozici typické pro jízdu na kole, která je jiná než při chůzi.

Poměrně běžnou součástí jsou hrudní a bederní popruhy, které mají zajistit batoh proti pohybu a překážení. S bederními pásy se však nemusíte setkat u některých velmi malých modelů.

Vodní rezervoár

Voda je vůbec to nejdůležitější, co budete na náročné vyjížďce potřebovat. U cyklistických batohů se můžete setkat s několika řešeními pro umístění zásoby vody. Buď s komorou pro klasickou lahev, ale poměrně oblíbený a mimořádně praktický je i speciální vodní rezervoár v podobě vaku. Ten může být integrován do batohu anebo je zde pouze speciální místo pro vak. Rezervoár disponuje hadičkou s náustkem, takže můžete doplňovat tekutiny, aniž byste museli slézat z kola a vytahovat láhev z batohu.

Odvětrávání, zpracování zádové části

Zádová část batohů na kolo bývá anatomický tvarovaná tak, aby kopírovala pozici cyklisty při jízdě. Kromě toho je důležité odvětrávání. To se řeší pomocí síťoviny a různými ventilačními mezerami a systémy. Mezi výrobci panuje značná rozmanitost.

Popruhy

Popruhy batohu musejí být snadno nastavitelné a dostatečně široké. Většinou bývají polstrované, u lepších batohů se dbá i na prodyšnost. Obvyklou součástí je i hrudní a bederní pás pro pevné ukotvení batohu. Obvyklé jsou i kompresní popruhy, které umožní regulaci objemu batohu.

Vnitřní a vnější organizace

Cyklistické batohy bývají sice spíše menší, ale často sofistikovaně vybavené – s řadou kapes, komor a úchytů, např. na brýle, blikačku, doklady, vybavení pro opravdu kola, nebo i helmu. Promyšlená organizace umožní velmi rychlé nalezení požadovaného předmětu.

Bezpečnost

Kromě již zmíněného úchytu pro blikačku by měl batoh na kolo disponovat výraznými, reflexními prvky pro jízdu po silnici a ve zhoršené viditelnosti.

batoh na kolo objem

Ceny batohů na kolo

Kolik může stát kvalitní batoh na kolo, který vám poskytne optimální služby při krátkých vyjížďkách nebo dlouhých výletech?

✅ Batohy na kolo do 1000 Kč

Už od cca 500 Kč můžete pořídit speciální batoh na kolo. Většinou půjde o menší nebo jednodušší modely. V této relaci je oblíbená například značka Force s batohy o objemu kolem 10 l. Najdete zde i batohy značky Husky.

✅ Batohy na kolo do 3000 Kč

Největší výběr, množství nejprodávanějších batohů na kolo. Mezi nejoblíbenější značky zde patří především Osprey nebo Deuter či Camelbak a další. Pořídit zde můžete propracované menší, ale i objemnější modely.

✅ Batohy na kolo nad 3000 Kč

Batohy pro náročné, objem většinou cca 14 a více l, ale mohou zde být i menší modely. Převažují značky Osprey či Deuter.

Nejlepší značky batohů na kolo

Které značky batohů na kolo stojí za pozornost a mohou nabídnout dobrou kvalitu? Máme tady pár tipů:

  • Osprey – Zřejmě nejoblíbenější a taky nejlepší výrobce cyklistických batohů. Vynikající a různorodý výběr, ovšem spíš ve středních a vyšších cenách. Vítěz řady testů.
  • Force – Velmi dobrý výběr především menších cyklo-batohů (cca do 15 l) a ve velmi výhodných cenových relacích. Kvalita je přitom poctivá.
  • Deuter – Rozsáhlý výběr kvalitních modelů, včetně poměrně velmi objemných. Ceny od cca 1000 Kč.
  • Husky – Tato známá značka nabízí několika stylových modelů v objemech od 9 l. Ceny kolem 1000 Kč.

Nejprodávanější batohy na kolo na trhu

Nejprodávanější cyklistické batohy na trhu podle portálu Heureka.cz

PořadíProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Osprey Raptor 10l
Vítěz testu MountainBIKE
Objem: 10 l
Hmotnost: 720 g
Materiál: nylon
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2800 Kč Číst recenze
#2Deuter Compact EXP 12 SL
Objem: 12 l
Hmotnost: 1070 g
Materiál: Macro Lite 210
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2600 Kč Číst recenze
#3Osprey Syncro 20l
Objem: 20 l
Hmotnost: 890 g
Materiál: nylon
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2650 Kč Číst recenze
#4Osprey Escapist Indigo Blue 18l
Objem: 18 l
Hmotnost: 1070 g
Materiál: polyester
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2500 Kč Číst recenze
#5THULE RAIL BIKE 12L
Objem: 12 l
Hmotnost: 840 g
Materiál: nylon
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3600 Kč Číst recenze
#6FERRINO Zephyr 12+3l
Objem: 12+3 l
Hmotnost: 850 g
Materiál: Diamond HD
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1900 Kč Číst recenze
#7Deuter road one 5l
Objem: 5 l
Hmotnost: 390 g
Materiál: nylon
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1700 Kč Číst recenze
#8Runto TOUR
Levný batoh na kolo
Objem: 1,5 l
Hmotnost: 650 g
Materiál: polyester
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1000 Kč Číst recenze
#9ROCKRIDER ST500
Nejprodávanější z Decathlonu
Objem: 4 l + 1 l (voda)
Hmotnost: - g
Materiál: polyester/polyamid
S hydrovakem: ANO
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]600 Kč Číst recenze
0 Sdílení