Dnes se provozuje jako závodní i rekreační sportovní disciplína. Původ je však pragmatičtější. Skialpinismus vznikl jako forma dopravy. Často jediná možná v náročném horském terénu zavátém hlubokým sněhem. Pokud vás představa zimního putování bělostnou krajinou láká a uvažujete o pořízení skialpinistických lyží, pak jste na správném místě. V dnešním průvodci se zaměříme právě na tuto disciplínu, a především vám poradíme, jak vybrat nejlepší skialpy. Kromě toho se dozvíte, jakou další výbavu u tohoto sportu využijete a co vlastně obnáší. Jako obvykle zalyžujeme i do sféry cenových relací a v krátkých recenzích vás seznámíme s některými osvědčenými výrobci a značkami, které skialpové lyže i ostatní výbavu nabízejí.
Přestože z výraz skialpinismus jako horský štít vyčnívá slovo Alpy, zdá se, že původ této aktivity je paradoxně třeba hledat poněkud jinde. Nejspíše ve Skandinávii, která je ostatně pravděpodobným pra-rodištěm lyží obecně. Dnes se ovšem skialpinismus provozuje na nejrůznějších pohořích celého světa, Alpy pochopitelně rozhodně nevyjímaje. Prozkoumat tak můžete nesčetná úchvatná zákoutí, do kterých byste se pěšky nejspíš nedostali. Skialpinismus představuje taky skvělou aktivitu pro rozvoj celkové kondice. A to jsou jen některé z důvodů, proč se o tuto disciplínu zajímat anebo ji rovnou začít provozovat.
V dnešním článku vám nabídneme nejen spoustu rad a informací, ale rovnou i hitparádu nejoblíbenějších a nejlepších skialpů současnosti. V žebříčku si vyberou začátečníci i pokročilí nebo zkušení harcovníci. Doporučujeme sledovat taky uživatelské recenze skialpinistických lyží a chybu neuděláte, ani pokud zabrouzdáte do odbornějších testů. To vše – zejména v kombinaci s naším návodem – vám může pomoci ke spokojenému nákupu.
Nejlepší skialpy na trhu
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | K2 Wayback 106 21/22 | Náš vítěz - nejlepší skialpy ✔️ Nejširší model skialpové řady ✔️ Typ: touringové lyže (ideál na prašan) ✔️ Schopnosti lyžaře: pokročilý (závodní) ✔️ Úspěné v testu Outdoorgearlab.com 📌 od 12000+ Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#2 | Fischer HANNIBAL 96 CARBON 22/23 | ✔️ Nejvšestrannější freeridovo-skialpové lyže ✔️ Jádro z dřeva Paulovnie ✔️ Typ: backcountry ✔️ Schopnosti lyžaře: střední a pokročilý 📌 od 14600+ Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#3 | Dynastar M-TOUR 86 OPEN + SKIN | Skialpový set včetně pásů ✔️ Jádro dřeva paulownia ✔️ Všestranné lyže pro sjezdovky i mimo ni ✔️ Pásy s poutkem s pevnou špičkou ✔️ Schopnosti lyžaře: středně pokročilý, pokročilý 📌 od 15000 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#4 | Sporten FREE GURU | Skialpy českého výrobce ✔️ Jádro woodcore + stoupací pás ✔️ Konstrukce: ABS ✔️ Sporten, ryze česká firma ✔️ Schopnosti lyžaře: spíše pokročilý 📌 od 9000 Kč | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#5 | ARMADA LOCATOR 96 | ✔️ Navrženy ve spolupráci s týmem horských vůdců ✔️ Perfektně vyvážená lyže ✔️ Ultralehké jádro Caruba Core ✔️ Celokarbonové vyztužení ✔️ Schopnosti lyžaře: pokročilý, expert 📌 od 18800 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#6 | Wedze RT 500 + vázání + pásy | Prodává Decathlon ✔️ Nízká hmotnost (1705 g ve vel. 166 cm) ✔️ Zvládnou stoupání i sjezd ✔️ Snadné použití ✔️ Slušné recenze od zákazníků 📌 od 13000 Kč | [usr 4.7 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat skialpy?
Podle čeho lyže na skialpinismus vlastně vybírat? Cena nebo značka by neměly být jediné faktory, na které se zaměřovat – ačkoli svou roli jistě hrají. V každém případě doporučujeme věnovat pozornost taky typu lyží, délce, vázání, kvalitě zpracování… důležité je vybírat i podle vlastních zkušeností a zdatnosti a podle toho, jaký druh jízdy budete preferovat.
Základní typy skialpových lyží
Už nyní se nám celá věc malinko komplikuje, protože skialpinismus rozhodně není jednotvárná nebo úzce vymezená aktivita. Může nabývat velmi rozmanitých podob a existuje i několik „pod-disciplín“. I na základě tohoto vědomí je třeba vybírat lyže coby základní a nejdůležitější pomůcku. Pojďme se podívat na několik zásadních podob skialpinismu a lyží, které se při nich používají…
Speed up/fitness skialp
Kondiční skialpinismus, fitness skitouring. Pod těmito a dalšími pojmy se skrývá disciplína, která má poměrně jasné kontury. Jde o skialpinismus zaměřený na výkon a rychlost. Jde o značně sportovně a kondičně laděnou aktivitu. Lyže jsou lehké a užší. Převážně se orientují na výstup, ale zvládají i sjezdy.
Závodní skialp
Při silně sportovně zaměřeném a závodním skialpinismu se používají závodní lyže označované taky race. Jsou ultralehké, úzké. Velmi napomáhají při stoupání, ale při sjezdu dají zabrat. Vyžadují zkušenosti a příliš neodpouštějí chyby. Pro začátečníky a rekreační jezdce tudíž nejsou vhodné. Navíc mohou snadněji doznat újmu.
Freeride skialp
Jde o disciplínu zaměřenou na sjezd – a to i extrémní sjezd. Jde o obdobu freeride či downhill disciplín v cyklistice. Tomu samozřejmě musí odpovídat i výbava. Lyže jsou enormně odolné, robustní. Typický je velmi široký profil a značná délka.
Perfektní vlastnosti pro náročný sjezd se musejí pochopitelně negativně odrazit někde jinde. Stoupání s free lyžemi na skialp není zrovna procházka s růžovým sadem. Lyže to sice zvládnou, ale jen coby nezbytnou nutnost – opět podobně jako u kola. Tato disciplína je poměrně úzce vyhraněná. Lyže na freeride opět nejsou zrovna ideální volbou pro rekreační nebo začínající zájemce o tento sport – tím spíš, pokud nemají jasno, čemu přesně se chtějí věnovat.
Touring
Tour lyže na skialping jsou tak trochu sázkou na jistotu, zejména pro rekreační a kondiční zájemce o lyžařskou turistiku jako takovou. Dá se říct, že jde o základní disciplínu. Denní i vícedenní přechody hor. Lyže musejí zvládnout všechny zásadní složky – tedy chůzi (stoupání) i sjezd.
Délka lyží se pohybuje ve velkém rozpětí, ale drží se v podstatě ve středním pásmu mezi krátkými race a dlouhým free variantami. Výběr je opravdu velký a značně pestrý, což je další výhoda. Po tomto typu skialp lyží zřejmě sáhne většina „běžných“ zájemců.
Skialpy podle převažujícího pohybu a terénu
Ve skialpinismu a při výběru vybavení – zejména lyží – se vše točí kolem dvou základních složek této aktivity. Je to stoupání (chůze) a sjezd. Při výběru je tedy velmi důležité rozmyslet si, na kterou z těchto složek budete chtít klást důraz.
Převažující stoupání
Co je potřeba pro dokonalé vlastnosti lyží při stoupání? I logicky lze odvodit několik zásadních požadavků. V první řadě to bude hmotnost. Je jasné, že čím náročnější a častější bude stoupání, tím méně zátěže budete chtít vláčet. Tomu se podřizují lyže samotné, stejně tak ale i vázání, boty a další výbava.
Pokud mají ve vašich horských túrách dominovat výstupy, doporučená a nejčastější hmotnost lyží se pohybuje do cca 1,1 kg. Nejlehčí bývají race – tedy závodní – varianty. Při stoupání a chůzi obecně je šikovnější taky kratší lyže.
Opět platí, že race modely jsou v tomto směru nejvíce vyhraněné, a tedy obvykle nejkratší. Sportovní lyže se nejčastěji pohybují v rozpětí od 150 do 180 cm. Je třeba brát v úvahu i terén. Čím kratší lyže, tím více hrozí zaboření v hlubokém sněhu kvůli horšímu rozložení váhy. Taky při sjezdu jsou takové lyže hůře ovladatelné. Vyžadují větší technickou i fyzickou zdatnost. Zvláště začátečníci by se tedy neměli hnát do zbytečných extrémů, nepřeceňovat své síly.
Pro tyto lyže je příznačná taky nižší střední šířka mezi cca 6,5 až 8 cm. Hmotnost boty je taky nízká, do 1 kg, max. cca 1,2 kg a hmotnost jednoho vázání se pohybuje nejčastěji do 400 g.
Vyrovnaný poměr stoupání a sjezdů
Oblíbená varianta, která tvoří jádro kategorie tour, ve které je patrná snaha o vyvážený přístup a univerzální vlastnosti. Z toho plynou i do značné míry střední hodnoty základních parametrů, ačkoli rozpětí je pochopitelně poměrně velké.
Každopádně by tyto lyže měly dobře zvládat stoupání i zároveň zůstat spolehlivé a ovladatelné při sjezdech. Hmotnost těchto lyží se tak pohybuje mezi 1,2 až 1,5 kg. Šířka bývá nejčastěji 7,5 až 9,5 cm a délka od cca 160 do 180 cm nebo o něco víc. Tyto lyže mívají obvykle přední i zadní prohnutí. Patří k nim vázání o hmotnosti kolem 0,6 kg a typická je přítomnost brzdy. Těžší jsou i boty, mívají i do 1,6 kg.
Převažují sjezdy
Asi už tušíte, že směrem k rostoucímu důrazu na podmínky při sjezdech poroste i hmotnost, celková bytelnost, ale i délka a šířka lyží. Délka obvykle začíná na 170 cm, ale může růst až k 190 cm. Hmotnost jedné lyže snadno přesáhne 1,5 kg, zastavit se může pod hranicí 2 kg.
Šířka je pak od 9 cm až po 11 cm. Na obou koncích lyže bývá patrné zvednutí (rocker). Těžší je vázání (až cca 0,8 kg na jedno) a bota, která může mít i přes 1,8 kg. Počítejte s tím, že výstup je s takovými lyžemi náročný nebo velmi náročný. Používají se především pro freeride disciplíny.
Stoupací pásy
Samostatnou kapitolu, kterou nelze pominout, představují stoupací pásy coby specifikum lyží na skialpinismus. Jak název napovídá, jde o pásy, které se připevňují na spodní stranu lyží, aby usnadnili stoupání po sněhu či zledovatělém povrchu. Tyto pásy jsou někdy prodávány rovnou s lyžemi, ale lze je pořídit i samostatně. Při výběru jsou důležité především dva faktory: materiálové zpracování a způsob uchycení.
Uchycení je možné provést pomocí lepidla. Existují však i speciální moderní varianty s extrémní makromolekulární přilnavostí, kdy lepidlo není třeba. Dále se ještě používá upevnění na obou koncích lyže. Může být provedeno pomocí pásků, magnetických či různých patentovaných systémů. Možností je mnoho a každé má nějaké klady i zápory. Obecně vzato může být lepší zvolit jednodušší a univerzálnější variantu. Zvlášť při rekreačním ježdění. Patentované systémy mohou být dražší, nekompatibilní nebo hůře sehnatelné.
Pokud jde o materiál, nejčastěji se setkáte s pásy z nylonu, mohéru nebo kombinace obojího. Mohér má skvělý skluz a vydrží i velmi tuhé mrazy. Nylon zas lépe podpoří stoupání, mechanicky je odolnější, ale hůře si vede ve velmi nízkých teplotách.
Další výbava
Boty a vázání jsou zásadní součást výbavy (setu). Už jsme se o nich proto jednotlivě zmiňovali výše. Obecně platí, že vázání i boty musejí odpovídat lyžím. Např. těžké, čtyř-přezkové boty jsou na lehkých a krátkých race nebo speed lyží dost nevhodné. Hodí se k odpovídajícím těžším free (sjezdovým) lyžím. A totéž platí obráceně. K další výbavě patří hole, helma a samozřejmě adekvátní oblečení a vybavení, které bude odpovídat podmínkám, náročnosti i délce a charakteru trasy.
Ceny skialpových lyží
Kolik utratit za kvalitní lyže na skialpinismus? Pojďme se podívat na základní relace.
✅ Skialp lyže do 8000 Kč
Menší výběr základních lyží pro méně náročné, rekreační zájemce. Vhodné třeba pro začátečníky. Tím spíš, že vesměs jde o univerzální (tour) modely.
✅ Skialp lyže do 15 000 Kč
Velmi oblíbená kategorie s vynikajícím výběrem. Největší počet nejprodávanějších skialpů. V této relaci si vyberou začínající, pokročilí i zkušení jezdci všech disciplín.
✅ Skialp lyže nad 15 000 Kč
Modely pro náročnější jezdce. Najdete zde všechny typy pro různé disciplíny. Velmi dobrý výběr, osvědčené a exkluzivní značky.
Nejlepší značky skialpinistických lyží
Které značky skialp lyží stojí za pozornost a úvahu?
- Dynafit – Velmi populární značka, která nabízí především skvělý sortiment univerzálnějších touringových lyží. Vyberou si i začátečníci.
- K2 – Kvalitní, velmi oblíbená a osvědčená značka. Pěkný výběr různých typů skialpů, převážně střední cenová relace.
- Fischer – Známá značka, skvělý výběr. Velká rozmanitost typová i cenová.
- Atomic – Kvalitní značka, velmi slušný výběr. Převažuje střední a vyšší relace.
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | K2 Wayback 106 21/22 | Náš vítěz - nejlepší skialpy ✔️ Nejširší model skialpové řady ✔️ Typ: touringové lyže (ideál na prašan) ✔️ Schopnosti lyžaře: pokročilý (závodní) ✔️ Úspěné v testu Outdoorgearlab.com 📌 od 12000+ Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#2 | Fischer HANNIBAL 96 CARBON 22/23 | ✔️ Nejvšestrannější freeridovo-skialpové lyže ✔️ Jádro z dřeva Paulovnie ✔️ Typ: backcountry ✔️ Schopnosti lyžaře: střední a pokročilý 📌 od 14600+ Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#3 | Dynastar M-TOUR 86 OPEN + SKIN | Skialpový set včetně pásů ✔️ Jádro dřeva paulownia ✔️ Všestranné lyže pro sjezdovky i mimo ni ✔️ Pásy s poutkem s pevnou špičkou ✔️ Schopnosti lyžaře: středně pokročilý, pokročilý 📌 od 15000 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#4 | Sporten FREE GURU | Skialpy českého výrobce ✔️ Jádro woodcore + stoupací pás ✔️ Konstrukce: ABS ✔️ Sporten, ryze česká firma ✔️ Schopnosti lyžaře: spíše pokročilý 📌 od 9000 Kč | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#5 | ARMADA LOCATOR 96 | ✔️ Navrženy ve spolupráci s týmem horských vůdců ✔️ Perfektně vyvážená lyže ✔️ Ultralehké jádro Caruba Core ✔️ Celokarbonové vyztužení ✔️ Schopnosti lyžaře: pokročilý, expert 📌 od 18800 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#6 | Wedze RT 500 + vázání + pásy | Prodává Decathlon ✔️ Nízká hmotnost (1705 g ve vel. 166 cm) ✔️ Zvládnou stoupání i sjezd ✔️ Snadné použití ✔️ Slušné recenze od zákazníků 📌 od 13000 Kč | [usr 4.7 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
Další články z kategorie zimních sportů:
- Tipy na nejlepší běžky
- Tipy na nejlepší sjezdové lyže
- Tipy na kvalitní lyžařské bundy
- Tipy na kvalitní lyžařské helmy
- Tipy na dobré lyžařské kalhoty
- Tipy na nejlepší lyžařské brýle