Chcete vědět, jak rychle do toho dokážete šlápnout? Tachometr nemusíte mít jen v autě, ale samozřejmě taky na jízdním kole. Můžete si tak ověřit svou výkonnost, lámat rekordy nebo pracovat s řadou dalších funkcí a informací. Tachometry jsou vcelku tradiční záležitost, ale jejich vývoj rozhodně nestojí. Některé dnes nabízejí pozoruhodné možnosti. Mohou zastoupit funkci GPS navigace, sporttesteru nebo i alarmu. Mít tachometr se zkrátka vyplatí. Proto se dnes podíváme na to, jak vybrat nejlepší tachometr na kolo. Zajímat nás budou všechny možné funkce, ale i další parametry. S výběrem vám pomůže i náš žebříček nejlepších modelů a inspirovat se můžete taky v odborných testech a uživatelských recenzích tachometrů na kolo.
Nejlepší tachometry na kolo na trhu
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Garmin Edge 530 Pro | Náš vítěz, nejlepší cyklocomputer ✔️ Kompaktní, lehký, mapový GPS cyklopočítač ✔️ S automatickou navigací do cíle ✔️ Výdrž baterie až 20 hodin v plném provozu nebo až 40 hodin v úsporném režimu ✔️ Pokročilé tréninkové a výkonnostní funkce ✔️ TOP prodejnost a výborné recenze 📌 od 6300 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#2 | Sigma ROX 4.0 | Nejlepší v poměru cena / výkon ✔️ Bezdrátový cyklocomputer s GPS ✔️ Zaznamenává trasu, kterou jste jeli ✔️ Měří nadmořskou výšku ✔️ Kompatibilní s elektrokoly 📌 od 1450 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#3 | Force WLS 12 | Nejlepší levný tachometr ✔️ K dispozici 12 funkcí ✔️ Cyklopočítač funguje bezdrátově ✔️ Vhodný pro jízdní kola a koloběžky o velikosti 12 až 29 palců ✔️ Voděodolný design 📌 od 430 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#4 | Sigma Baseline 1200 | Nejprodávanější ✔️ Základní cyklopočítač s kabelovým propojením ✔️ Twist-click upevňování ✔️ S nejpotřebnějšími funkcemi, navíc s teploměrem ✔️ Spokojené recenze 📌 od 390 Kč | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#5 | One Brain 20.0 ATS | ✔️ Moderní bezdrátový cyklocomputer ✔️ Měření okamžité rychlosti ✔️ Disponuje teploměrem ✔️ Odolá vodě i vlhku 📌 od 550 Kč | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#6 | Garmin Edge 130 Plus | Alternativa pro náročné ✔️ Vynikající čitelnost na přímém slunci ✔️ Vysocecitlivý přijímač GPS, GLONASS a GALILEO ✔️ Bezdrátové připojení ANT+, Bluetooth ✔️ Odolnost proti vodě IPX7 📌 od 4200 Kč | [usr 4.7 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat tachometr na kolo
Při výběru tachometru je důležité znát jeho možnosti a omezení. Vybrat si správný druh napájení a propojení. Zvolit si funkce, které skutečně využijete. Roli bude samozřejmě hrát i cena.
Co je to tachometr a proč si ho pořídit?
Tachometr patří k už tradičním cyklistickým pomůckám a používá se už pár desítek let. Jeho základním úkolem je měření rychlosti jízdy. Často však nabízí i jiné funkce a dnešní moderní a dražší tachometry mohou být vybaveny velmi bohatě.
V takovém případě už se s nimi často pojí trochu více nóbl označení – cyklo-computer či cyklo-počítač. Ty mohou být vybaveny třeba i mapovou GPS navigací. Samozřejmě cena takových modelů je poněkud vyšší než v případě jednoduchých, základních tachometrů.
Tachometr – ať už obyčejný či „vymakaný“ – nicméně zůstává věrným společníkem cyklisty. Umísťuje se na řídítka, kde je na něj soustavný výhled. Poskytuje důležité informace pro sportovní a kondiční ježdění i cykloturistiku a další disciplíny.
Tachometr vs. sporttester
Funkce, které současné tachometry nabízejí, nejsou nijak exkluzivně vyhrazeny pro tento typ produktu. Pravděpodobně vás napadne, že by cyklo-počítač bylo možné nahradit jiným, možná i univerzálnějším zařízením. Měřit rychlost, tep nebo určovat polohu přece zvládnou i chytré pomůcky, jako jsou různé fitness náramky, sporttestery nebo sportovní hodinky.
Tyto pomůcky navíc můžete používat i při nejrůznějších dalších činnostech, nejsou fixovány na kolo. Proč tedy vůbec uvažovat o tachometru?
Důvodů je hned několik. Ten první může být zcela prozaický – ekonomický. Tachometry lze pořídit od opravdu nízkých cen. Pokud nejste nároční a stačí vám základní funkce, nemusíte utratit víc než tři čtyři stovky korun. Oproti tomu solidní sportterster stojí mnoho tisíc Kč, stejně tak sportovní hodinky. Pravda, ještě zbývají fitness náramky, které mohou být i poměrně levné. Na druhou stranu funkční možnosti nejsou pro kolo často příliš dobře použitelné. U levných najdete například krokoměr, ale pořádný a spolehlivý měřič rychlosti – což je zásadní funkce tachometru – často nemají.
Ale ani sporttestery nejsou pro cyklistické použití tak dobře přizpůsobeny. Tachometr na kolo nabídne vysokou přesnost a spolehlivost. Navíc ho máte stále na očích, nemusíte zvedat ruku od řídítek a luštit hodinkový displej. Tachometr je jednoznačně stále ve hře. Zvláště pro ty, kteří mají cyklistiku jako primární koníček. Sporttestery a podobné pomůcky nabídnou spíše (někdy až kompromisní) univerzálnost a jsou vhodné, pokud holdujete různým disciplínám a kolo je pouze jedna z nich.
Typy tachometrů na kolo podle napájení
V základu lze tachometry na kolo rozdělit podle způsobu napájení na drátové a bezdrátové. Která varianta je lepší?
Drátové modely: výhody, nevýhody, instalace
Drátové modely jsou vývojově starší, ale stále populární řešení. Tvoří ho displej, který se připevňuje na řídítka. Dále snímač, který se upevní na přední vidlici kola, a magnet, který se umístí do výpletu kola. Snímač sleduje pohyb magnetu a tachometr výsledky analyzuje. V případě drátových modelů je snímač s displejem propojen kabelově.
Montáž je tedy o něco složitější a na kole musí být přítomen drát navíc. To je asi jediná nevýhoda. Výhodou je ovšem obvykle nižší cena, a naopak vyšší spolehlivost (pokud nedojde k poškození drátu). Čidlo navíc nepotřebuje vlastní baterii. Ta je pouze v displejové části. Kabelové modely jsou dnes srovnatelně oblíbené i rozšířené jako bezdrátové. Ty však nabízejí taky zajímavé vlastnosti.
Bezdrátové tachometry
Bezdrátové modely tvoří – až na kabeláž – stejné součásti a pracují na stejném základním principu. Potřeba je magnet, snímač a tělo tachometru s displejem. Snímač s magnetem se opět obvykle připevňují na přední kolo. Čím menší vzdálenost jednotek, tím spolehlivější přenos. S tachometrem snímač komunikuje pomocí bezdrátového přenosu, obvykle jde o nízkofrekvenční přenos.
Kromě vyšší ceny je zde však nevýhodou riziko rušení. Například jinými blízko jedoucími cyklisty. To lze kompenzovat pořízením tachometru s kódovaným přenosem, jako je třeba ATS od značky Sigma. Za to si však obvykle opět něco připlatíte. Taky přesnost bezdrátových modelů nemusí být vždy taková jako u drátových. Jedinou výhodou je tak nepřítomnost kabelů a jednodušší instalace. Potažmo i větší flexibilita, pokud budete chtít tachometr přemístit na jiné kolo.
Napájení tachometru
Tachometry jsou logicky vždy napájeny bateriově. Typ baterie se však může lišit. Tradičnější volbou je plochý článek (knoflíková baterie). U jednodušších modelů se základním, nebarevným displejem je životnost baterie poměrně dlouhá.
U pokročilejších modelů s GPS či barevným displejem už se lze setkat spíše s akumulátory. Odběr je vyšší a výměna článků by se rychle omrzela a prodražila. Při zapnuté GPS bývá výdrž baterie na jedno nabití kolem cca 20 hodin.
Displej
Důležitou součástí tachometru je displej. Ten bývá u levnějších modelů jednodušší, monochromatický. Umí zobrazit jen číselné údaje. Kvalitnější cyklo-počítače nabídnou i barevný a plnohodnotný displej, který ukazuje např. i mapy. Obvykle však nejde o dotykové displeje. Rozlišení i velikosti jsou různé. Např. u značky Garmin se setkáte s barevnými displeji o úhlopříčce 2,6 palců s rozlišením 246 x 322 px. Zdá se to málo, ale při miniaturních rozměrech displeje takové rozlišení zcela stačí.
Měření rychlosti
Stěžejní funkcí každého tachometru je měření rychlosti, což se děje s pomocí snímače a magnetu (viz výše). Mnohé tachometry však dokážou ukazovat nejen aktuální rychlost, ale vytvářet i různé statistiky. Častou funkcí je vyhodnocení průměrné rychlosti nebo ukazatel maximální dosažené rychlosti. Obvykle je možné zvolit si zobrazení v preferovaných jednotkách (km/h, mph,…).
Měření vzdálenosti a statistiky
Další typickou funkcí tachometru je měření vzdálenosti. Opět je u většiny tachometrů možné s touto funkcí pracovat. Zjistit celkovou naježděnou vzdálenost, denní vzdálenost nebo i jiné hodnoty a statistiky – zejména pak u pokročilejších modelů, které je možné propojit s mobilní aplikací.
Měření času
Aktuální čas čili hodiny a doba jízdy. To jsou dvě další běžné funkce tachometrů. Opět se tyto údaje mohou zapojit i do různých statistik či plánů a programů v případě pokročilejších modelů a propojení s aplikací.
Měření tepu
Měření tepu již není běžnou součástí funkcí tachometru, ale některé ji přesto nabízejí. Jde o záležitost spíše pro náročnější zájemce. K měření tepu je samozřejmě zapotřebí patřičný senzor. Nejpřesnější je hrudní pás. V případě propojení s aplikací a u lepších cyklo-počítačů je opět někdy možné získávat různé komplexnější statistiky a informace, než je pouze aktuální tepová frekvence. Krom toho bývá součástí i odhad spálených kalorií.
GPS navigace
GPS navigace se stává čím dál oblíbenější součástí tachometrů. Resp. v takovém případě už je na místě mluvit spíše o cyklo-počítači. Zařízení v každém případě již plní i funkci navigace. Některé modely ukazují pouze zjednodušené údaje – kam odbočit a kdy apod. – jiné mají barevný displej s kompletní mapou. Podobně jako u navigace na mobilu nebo speciální GPS navigace.
Ovšem cena takových modelů začíná na cca 5 tisících Kč. I když nejde o levnou záležitost, některé takové tachometry jsou velmi populární. Zejména modely Garmin Edge, které jsou v tomto směru průkopnické.
Teploměr a počasí
Některé modely nabízejí i funkci teploměru, tedy měří teplotu vzduchu. Ty velmi pokročilé mohou mít i přístup k předpovědím počasí a například informovat v případě, že se blíží déšť či bouře. Tyto informace obvykle získávají pomocí Wi-Fi připojení.
Výškoměr a kompas
Tyto funkce ocení především cykloturisté na náročnějších trecích. Tachometr může nabídnout i výškoměr, který funguje na barometrické bázi nebo může využívat informace z GPS, Wi-Fi apod. Součástí vybavení může být i elektronický kompas, barometr atd.
Kadence šlapání
Pro náročnější závodní a sportovní cyklisty může být zajímavá funkce sledování kadence šlapání, kterou nabízejí některé pokročilejší modely. Tato funkce vyžaduje speciální snímač. Funkci však musí cyklo-počítač samozřejmě podporovat.
Další funkce
Jaké další možnosti může tachometr či cyklo-počítač nabídnout? Zejména u pokročilejších je to různé plánování a využívání speciálních tréninkových programů či pokročilých analýz a statistik. K tomu je mnohdy zapotřebí propojení s mobilní aplikací.
Získat můžete různé výkonnostní analýzy a rozbory či statistiky jízdního stylu, můžete třeba i sdílet svou pozici např. se skupinou cyklistů atd. Některé tachometry nabízejí zároveň funkci alarmu (tichého) či GPS lokátoru.
Odolnost
Tachometr by měl taky něco vydržet. Důležitá je mechanická odolnost, odolnost vůči prachu a taky voděodolnost. Míra krytí se exaktně vyjadřuje jako hodnota IP, za níž následuje dvojčíslí. První číslo označuje odolnost vůči prachu a vniknutí částic či předmětů, druhé odolnost vůči vodě.
Rozhraní, operační systémy, kompatibilita
Zejména lepší a moderní tachometry (cyklo-počítače) mohou podporovat různá rozhraní a formy přenosu. Díky nim komunikují zejména se speciálními mobilními aplikacemi. Pro tyto účely využívají technologie jako ANT+ (specifický protokol využívaný pomůckami jako chytré hodinky, sporttestery anebo právě tachometry) anebo klasický Bluetooth, potažmo i Wi-Fi. Častý je taky USB port pro nabíjení či přenos dat.
Video
Ceny tachometrů na kolo
Na kolik vás přijde kvalitní tachometr na kolo? Cenové rozpětí je v tomto případě opravdu velké.
✅ Tachometry do 500 Kč
Jednoduché, levné tachometry lze pořídit od cca 200 Kč. Nabídnou základní funkce a monochromatický, číselný displej.
✅ Tachometry do 2000 Kč
Jde už o modernější, vybavenější tachometry. Mají více funkcí, některé i GPS, někdy i možnost propojení s mobilní aplikací.
✅ Tachometry nad 2000 Kč
Pokročilejší cyklo-počítače, které už nabídnou škálu funkcí a možností i grafický displej a širší možnosti propojení.
Nejlepší značky tachometrů na kolo
Které značky nabízejí nejlepší a nejprodávanější tachometry na kolo?
- Garmin – Tachometry Garmin Edge patří k nejoblíbenějším a zároveň nejlepším a nejvíce propracovaným cyklo-počítačům. Nabízejí barevné, grafické displeje a vysoce pokročilé funkce. Najdete zde ale i jednodušší modely.
- Sigma – Osvědčená, tradiční, kvalitní značka s vynikajícím výběrem. Různé cenové relace, nechybí ani velmi levné modely.
- Force – Nabídka převážně levných až velmi levných a jednodušších modelů, ale v dobré kvalitě. Vysoká hodnocení v testech tachometrů na kolo.
- Just One – Levnější, ale velmi dobře vybavené modely s řadou zajímavých funkcí.
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Garmin Edge 530 Pro | Náš vítěz, nejlepší cyklocomputer ✔️ Kompaktní, lehký, mapový GPS cyklopočítač ✔️ S automatickou navigací do cíle ✔️ Výdrž baterie až 20 hodin v plném provozu nebo až 40 hodin v úsporném režimu ✔️ Pokročilé tréninkové a výkonnostní funkce ✔️ TOP prodejnost a výborné recenze 📌 od 6300 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#2 | Sigma ROX 4.0 | Nejlepší v poměru cena / výkon ✔️ Bezdrátový cyklocomputer s GPS ✔️ Zaznamenává trasu, kterou jste jeli ✔️ Měří nadmořskou výšku ✔️ Kompatibilní s elektrokoly 📌 od 1450 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#3 | Force WLS 12 | Nejlepší levný tachometr ✔️ K dispozici 12 funkcí ✔️ Cyklopočítač funguje bezdrátově ✔️ Vhodný pro jízdní kola a koloběžky o velikosti 12 až 29 palců ✔️ Voděodolný design 📌 od 430 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#4 | Sigma Baseline 1200 | Nejprodávanější ✔️ Základní cyklopočítač s kabelovým propojením ✔️ Twist-click upevňování ✔️ S nejpotřebnějšími funkcemi, navíc s teploměrem ✔️ Spokojené recenze 📌 od 390 Kč | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#5 | One Brain 20.0 ATS | ✔️ Moderní bezdrátový cyklocomputer ✔️ Měření okamžité rychlosti ✔️ Disponuje teploměrem ✔️ Odolá vodě i vlhku 📌 od 550 Kč | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#6 | Garmin Edge 130 Plus | Alternativa pro náročné ✔️ Vynikající čitelnost na přímém slunci ✔️ Vysocecitlivý přijímač GPS, GLONASS a GALILEO ✔️ Bezdrátové připojení ANT+, Bluetooth ✔️ Odolnost proti vodě IPX7 📌 od 4200 Kč | [usr 4.7 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |