Dárky

25 tipů na nejlepší dárky a hračky pro roční dítě

Nejlepší dárky pro roční dítě Vybrat nejlepší hračku pro roční dítě může být někdy pořádně těžké. Zvlášť pokud jde o dítě někoho z příbuzných nebo přátel, na jehož první narozeniny jste byli pozváni. Není to ale neřešitelný úkol, sortiment dětských hraček je totiž neuvěřitelně rozsáhlý a najdete v něm spousty zajímavých věcí.

Pokud vás zatím nenapadá nic lepšího než chrastítko, máme pro vás 25 tipů na atraktivní a originální dárky vhodné právě pro nejmenší děti. Budete se tak moci blýsknout jako nejlepší tetička nebo strýček a inspiraci zde mohou samozřejmě najít i samotní rodiče, kteří touží po tom, aby první narozeniny nebo třeba Vánoce jejich dítěte byly nezapomenutelnou událostí.

V našem článku naleznete tipy na dárky v různých cenových skupinách – od drobností po velmi drahé hračky. Určitě díky tomu narazíte na něco, co bude odpovídat vašemu rozpočtu a možnostem. Tak hurá do toho…

Originální dárky pro roční dítě – TOP INSPIRACE

1. Skákadlo do dveří

Favorit naší redakce

Velmi atraktivní záležitost, která nadchne na první pohled. Jde o nastavitelné popruhy s polstrovaným sedátkem, které se pomocí svorek zavěsí nad rám dveří. Dítě pak vložíte do sedátka a ono se může bezpečně pohupovat a poskakovat.

Mezi velmi oblíbené varianty patří například skákadlo značky Bright Starts, které je vhodné pro děti už od cca 6 měsíců až do 12 kg, což je maximální bezpečná nosnost. Výhodou je skoro univerzální uchycení, které by mělo pasovat nad většinu dveří, snímatelný a pratelný potah nebo už zmiňovaná možnost nastavení a upravení délky popruhů. Cena se pohybuje okolo 1300 Kč.

2. Chodítko

Chodítka patří k tradičním hračkám, které zároveň fungují jako pomůcka, když se dítě učí chodit. Existují dva typy – aktivní a pasivní chodítka. Aktivní chodítko dítě tlačí před sebou a pouze se o něj zapírá, pasivní model představuje bezpečnou konstrukci, do které můžete ratolest usadit. Dítě se pak odráží a pohybuje po vymezeném prostoru.

Mezi oblíbená chodítka patří například aktivní model Fisher Price, který je navíc cenově velmi dostupný (pořídíte jej do 1000 Kč). Pořízení chodítka např. pro neteř nebo synovce apod. byste nicméně měli konzultovat s rodiči, protože jde o pomůcku, která může mít vliv na rozvoj dítěte.

3. Prolézací tunel

Velmi pěkným a nepříliš drahým dárkem pro roční dítě může být taky například tzv. prolézací tunel. Jde o tubu, která je obvykle ze syntetického textilu, takže ji můžete snadno sbalit a vzít s sebou na zahradu nebo i do parku apod. Používat ji ale samozřejmě můžete i doma, pokud máte dostatek prostoru. Můžete koupit buď samostatný tunel, nebo třeba tunel s malým stanem jako je na obrázku.

Prolézací tunely jsou ideální zejména pro starší děti, ale zabavit může i menší dítě, které se už umí batolit a lézt.

4. Tahací hračka

Tahací dřevěné hračky jsou naprostá klasika a ani v dnešní době, kdy existují záplavy jiných možností, jim ještě zdaleka neodzvonilo. Naopak, pro velmi malé děti jsou stejně atraktivní jako kdykoli dříve. Výhodou jsou taky nevysoké pořizovací ceny, kvalitní dřevěné modely přitom mohou později sloužit i případným mladším sourozencům nebo dětem příbuzných.

Tipy na nejoblíbenější tahací hračky:

5. Zvonkohra

Malé děti zbožňují všechno, co vyluzuje různorodé zvuky. Pro rodiče jsou ale často akustické projevy hraček spíše noční můrou. Zvonkohry nicméně patří k „hudebním nástrojům“, které vydávají příjemnější tóny, a tak se dítě zabaví, aniž by si rodiče museli rvát vlasy.

6. Dětská knížka

První knihy. Jde o velmi populární hračky, pro nejmenší miminka to jsou například nafukovací leporela nebo textilní knížky s pár listy opatřenými pestrobarevnými obrázky. Později se knížky stále více podobají těm skutečným.

Tyto hračky patří k levnějším dárkům, přesto vždy potěší a zabaví dítě na velmi dlouho. Rozhodně tedy chybu neuděláte.

7. Pěnové kostky

Další klasickou hračkou jsou pěnové kostky. Jelikož jsou měkké, dítě si s nimi nemůže ublížit a jsou tak vhodné i pro ty úplně nejmenší. Pěkným příkladem jsou například kostky Playgro, které jsou vhodné i do vody a jsou na nich vyobrazena různá zvířátka, které se dítě postupně může učit poznávat. Jde o dárek zcela vhodný i pro dítě mladší než 1 rok.

8. Vulli Žirafa Sophie

Stále populárnější jsou hračky, které dokážou stimulovat co nejvíce smyslů naráz. Mezi velmi oblíbené varianty patří právě žirafa Sofie od francouzského výrobce Vulli.

Hračka má pro děti atraktivní vzhled s kontrastními barvami, obsahuje pískátko a je vhodná na okusování a „ochutnávání“. Nabízí i zajímavé hmatové a čichové vjemy. Opět jde o dárek vhodný i pro nejmenší miminka prakticky bez věkového omezení.

9. Navlékací kroužky

Navlékací kroužky. Hračka, která připomíná „dospělácký“ hlavolam známý jako Hanojské věže. Na nejmenší děti ovšem nelze mít takové nároky, přesto jde o kategorii hraček, které rozvíjejí především motorické schopnosti dítěte, které se může snažit navlékat jednotlivé kroužky na stojánek. Mezi nejoblíbenější modely patří navlékací kroužky od značky Playgro nebo Matell Fisher Price.

Tipy na další navlékací kroužky:

10. K´s Kids Velká zebra RYAN s 28 funkcemi zábavy

Pokud se chcete trochu rozšoupnout, máme tu pro vás tip na velice zajímavou a atraktivní hračku, která rozhodně překvapí množstvím možností. Na první pohled jde o obyčejnou, byť poměrně rozměrnou (50 cm) zebru, ale při bližším zkoumání zjistíte, že nabízí na 28 funkcí! Ať už jde o různé druhy zvuků, materiálů pro hmatové a čichové vjemy, možností pro tříbení jemné motoriky apod. Velká zebra K’s Kids Ryan je vhodná pro děti už od cca 6 měsíců.

11. Stavebnice LEGO DUPLO®

Pro o něco starší dítka (zhruba od 1 a půl roku) už je možné uvažovat i o jedné z nejoblíbenějších hraček světa – o legu. Existují varianty této stavebnice určené právě pro nejmenší. Většinou je najdete pod označením LEGO DUPLO. Může jít například o parní vláček, rodinný domek nebo jiné modely.

Tyto stavebnice jsou velmi atraktivní a taky nabízejí různé druhy vjemů, od světelných až po akustické. Jedinou nevýhodou je poněkud vyšší cena.

Koupit můžete například:

12. K´s Kids Velký dinosaurus se 60 míčky

Minimálně od dob Jurského parku patří dinosauři a hračky s dinosauří tématikou mezi vůbec nejoblíbenější dětské záležitosti. Tento trend neuvadá ani dnes a nad rozměrným hracím dinosaurem jistě zaplesá srdce nejednoho dítěte.

Dinosaur K’s Kids je nejenom velkým plyšákem. Obsahuje navíc 60 míčků a lze jej rozepnout, takže vytvoří samostatnou hrací plochu. Hračka je vhodná už pro cca půlroční děti, ale opět jde spíše o dražší kousek (okolo 1300 Kč).

13. Clementoni Interaktivní pejsek

Další interaktivní hračka. Tentokrát v podobě pejska a za poněkud dostupnější cenu než některé předchozí. Pejsek značky Clementoni má množství výukově-zábavných funkcí a je vhodný právě pro děti od cca 1 roku. Napájený je tužkovými bateriemi.

14. Dětský stan Teepee

Máte doma malého dobrodruha nebo indiána? Pak mu pořiďte třeba tohle stylové týpí. Stan je vhodný především jako hračka pro interiérové použití, ale samozřejmě jej můžete vzít třeba na zahradu. Dítěti poskytne parádní a soukromý hrací prostor a atraktivní schovávačku.

15. Odrážedlo

Další evergreen mezi hračkami. Děti odrážedla zbožňují, jde navíc o aktivní pomůcku, která rozvíjí pohybové schopnosti. Mnohé modely jsou navíc vhodné i pro velmi malé děti ve věku okolo jednoho roku.

Mezi zajímavé kousky z této kategorie patří například vozítko Puky Pukylino, což je vysoce kvalitní a odolný model s velmi vkusným designem. Cenově dostupnější alternativou pak může být například motorka Enduro Yupee značky Teddies.

Koupit můžete například:

16. Naučná maketa mobilu

Dříve či později přijdou děti do styku s mobilními technologiemi. Tak proč je na toto setkání nepřipravit? Můžete tak učinit například s pomocí naučné makety mobilu Teddies s motivem oblíbené české pohádky o krtečkovi. Hračka dokáže přehrávat melodie a tóny a později například učit sčítání a odčítání.

17. Plyšák

Bez plyšáků se žádná domácnost, ve které se pohybují děti, neobejde. Jde o hračku, která je doslova sázkou na jistotu v případě, že opravdu nevíte, co pořídit. Plyšáci jsou navíc vhodným dárkem prakticky i pro novorozence a velmi malá miminka.

Naprostou klasiku představují medvídci. Pokud chcete být originálnější, můžete sáhnout třeba po krtečkovi. Možnosti jsou ale takřka neomezené.

Koupit můžete například:

18. Zahradní sekačka

Chcete mít z dítěte malého zahradníka a učit ho lásce k přírodě? Pak se vám možná zalíbí pěkná a cenově velmi dostupná dětská sekačka Mochtoys se skládacím madlem. Tato sekačka může částečně fungovat i jako aktivní chodítko a dítě s ní může dovádět v interiéru i venku.

19. Interaktivní hrací stoleček

Zajímavý hrací stoleček značky Fisher Price nabízí velkou spoustu možností a několik různých motivů (farma, ZOO, psí boudička). Opatřen je různými tlačítky a posunovátky, se kterými se dítě zabaví. Stolek umí přehrávat písničky anebo odříkávat abecedu.

Funkcí je opravdu mnoho, čemuž odpovídá i poněkud vyšší cena (od cca 1800 Kč). Výhodou je, že pultík je vhodný pro děti už od 6 měsíců, ale také až např. do 3 let.

20. Taf Toys Volant do auta

Interaktivní volant může být skvělou volbou třeba jako dárek pro ročního kluka. I tato hračka umí spoustu věcí. Při točení volantem a mačkání tlačítek vydává různé zvuky. Je zde taky zrcátko, které je pochopitelně z bezpečného a nerozbitného materiálu, pro malé dítě bude ale velmi atraktivním prvkem.

21. Hopsadlo

I skákací hračky patří k velmi oblíbeným dárkům, které navíc přimějí děti k pohybu a rozvoji svalů. Jednou z takových je například skákací pes od firmy Ludi. Toto zvířátko je nafukovací a má nosnost až 35 kg.

Pokud jej budete chtít pořídit třeba pro dítě příbuzných nebo přátel, raději s nimi volbu zkonzultujte. Některé zdroje tyto hračky doporučují až od vyššího věku (cca od 3 let), proto by rodiče měly rozhodnout, zda je takový dárek vhodný např. pro roční batole.

22. Pěnové kostky

Další pěnové kostky, ale tentokrát trochu jiného ražení. Jde totiž o velké množství jednobarevných dílků vhodných pro použití jako stavebnice. Mají tedy pozitivní vliv na rozvoj různých pohybových schopností. Kostky, které nabízí firma Bino, jsou lehké a jde o zcela bezpečnou hračku vhodnou i pro velmi malé děti.

23. Hračky do vany

Ke konci našeho výběru tu máme ještě něco z kategorie koupacích hraček vhodných třeba do vany nebo dětského brouzdaliště. Pokud vaše děti koupání a vodu špatně snášejí, atraktivní hračky jsou ideálním způsobem, jak v nich vzbudit zájem a lásku k tomuto životodárnému živlu.

Možností existuje bezpočet, mezi atraktivní a oblíbené kousky patří například tučňák do vany od značky Ludi anebo želvička od firmy Simba.

Koupit můžete například:

24. Mattel Fisher Price Mluvící pejsek

Firma Mattel Fisher Price má ve svém sortimentu pěknou záležitost v podobě mluvícího pejska. Jde o kombinaci plyšáka a interaktivní hračky a taky o jednu z nejprodávanějších hraček pro nejmenší děti u nás.

Pejsek umí nejenom mluvit, ale taky přehrávat písničky anebo rozsvítit barevné srdce na hrudníku. Pěkný a nepříliš drahý dárek i pro velmi malé děti.

25. Tatrovka

A závěrem něco z retro soudku. Řeč je o staré dobré a generacemi prověřené Tatrovce. Náklaďáčku o odklápěcí korbou, který si jistě získá i srdce dnešních dětí. Hračka navíc splňuje přísné současné bezpečnostní normy a korba má překvapivě vysokou nosnost, takže se na ní dítě může bez obav i vozit nebo na ni cokoli naložit.

0 Sdílení