Dárky Ostatní

Nejlepší RC modely (auta, letadla či vrtulníky): TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší RC modely Každý má rád modely na dálkové ovládání – a kdo tvrdí, že ne, ten tomu zkrátka jen ještě nepropadl. S ovladatelnými modely se tudíž zabaví děti všeho věku, včetně těch, které už mají šedivé vousy až po břicho. A navíc je tolik možností. Auta, letadla, vrtulníky, lodě, stroje. Můžete jezdit, létat, plachtit, plout nebo třeba bagrovat či vést tankové bitvy. Stačí si jen vybrat, co bude vám či vašim dětem nejbližší. Ale měli byste myslet i na praktické otázky a parametry. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší RC auto, vrtulník, loď, letadlo či jiný model.

Kromě našich rad a žebříčku vám jistě mohou pomoci i recenze RC letadel či aut. Využít můžete i testy, které často píší velmi zkušení fajnšmekři. Dozvíte se opravdu spoustu cenných informací.

Nejlepší RC modely (auta, letadla, lodě či vrtulníky) na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1RCobchod MZ-CLIMB
Nejoblíbenější RC model auta
✔️ voděodolný s pohonem 4x4
✔️ velké 10 cm měkké pneu
✔️ doba jízdy auta: 30 min.
✔️ dosah ovládání auta: 50 m
✔️ rychlost auta: 15 km/h
❌ bez plynulé regulace rychlosti
📌 od 2000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2RCobchod Across-3 buggy 4x4
Dobře hodnocený RC model auta
✔️ teréní autíčko s pohonem 4x4
✔️ doba jízdy auta: 15 min.
✔️ dosah ovládání auta: 200 m
✔️ rychlost auta: 50 km/h
✔️ plynulá regulace rychlosti
📌 od 3000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3RCobchod Letadlo S50
Nejoblíbenější RC model letadla
✔️ Autopilot a ideální pro začátečníky
✔️ doba letu: 25 min. (nabíjení: 60 min.)
✔️ dosah ovládání: ?
✔️ skvělá odolnost díky EPO materiálu
✔️ gyro stabilizace
📌 od 1800 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4RCobchod Syma S107H Phantom ultra
Nejoblíbenější RC model vrtulníku
✔️ Barometr, autostart a autopřistání
✔️ doba letu: 7 min. (nabíjení: 100 min.)
✔️ dosah ovládání: 80 m
✔️ držení výšky a akrobacie: ANO
✔️ do interiéru i exteriéru
📌 od 990 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5RCobchod Bitevní loď USS MISSOURI BB-63
Nejoblíbenější RC model lodě
✔️ délka 57cm, nízká rychlost a věrné zpracování
✔️ doba jízdy: 25 min. (nabíjení: 200 min.)
✔️ dosah ovládání: 80 m
✔️ rychlost: 6-7km/h
✔️ vhodná jak do vitríny, tak pro pomalé plutí
📌 od 1800 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Amewi Tank TIGER I BB
Nejoblíbenější RC model tanku
✔️ věrná replika těžkého tanku Tiger
✔️ doba jízdy: 20 min. (nabíjení: 180 min.)
✔️ kouř a zvuk (možnost změny zvuku)
✔️infračervený bojový modul
📌 od 5000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7RCobchod HN550 Supersilný bagr
Nejoblíbenější RC model bagru
✔️ kovová lžíce, robustní konstrukce, 15 funkcí
✔️ doba jízdy auta: 15 min.
✔️ dosah ovládání auta: 30 m
✔️ vyrobná se i daleko dražším modelům
❌ bez plynulé regulace rychlosti
📌 od 2000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#8Traxxas TRX-4 Land Rover Defender TQi RTR
Profi RC model
✔️ RC model expedičního auta Traxxas TRX-4
✔️ 5 jízdních režimů
✔️ kompletně sestaven a připraven k jízdě
✔️ doslova nabitý vymoženostmi
✔️ dálkově řízená dvoustupňová převodovka
✔️ pneumatiky pro vynikající přilnavost k povrchu.
📌 od 14850 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat RC model?

V čem spočívá tajemství správného výběru RC modelu? Musíte si především vybrat, který typ vás nejvíce oslovuje – a taky vědět, jaké parametry a vlastnosti jsou u daného druhu RC modelu důležité.

Co je to RC model?

RC model znamená jednoduše rádiem řízený model. Zkratka pochází z anglických slov radio controlled. RC modely existují jako hračky pro malé děti i jako velmi pokročilé, velké a extrémně detailní a vybavené modely pro nejnáročnější dospělé fajnšmekry. Jako RC modely mohou být ztvárněny dopravní prostředky všeho druhu.

RC modely mohou mít různé druhy pohonů, nejrůznější funkce, v nabídce je taky široká škála měřítek od velmi drobných „hraček“ až po metrové, věrné modely např. i se spalovacím motorem. Stačí si vybrat takový stroj, který vám nejlépe sedne. Pojďme se podívat jak na to.

RC model bugina

Typy RC modelů

RC nabízí modely nejrůznějších strojů, které umějí nejen jezdit, ale i létat či plavat. Můžete si tedy vybrat „živel“ dle svých preferenci a vždy se královsky zabavit. Pojďme se podívat na základní typy RC modelů a jejich charakteristiky.

RC auta

Modely aut představují takříkajíc stěžejní divizi RC modelů. V nabídce jsou jak jednodušší modely pro děti, tak i modely pro odrostlejší zájemce. Výběr je obrovský. Při výběru hraje hlavní roli to, v jakém terénu chcete model používat.

  • Terénní a silniční auta

Terénní modely jsou mimořádně populární. Najdete zde rychlé závodní buginy s nízkým podvozkem. Buginy se hodí hlavně do lehčího terénu, na silnice, prašné a přírodní cesty, do nižší trávy apod. Monster trucky nabídnou vyšší podvozek a hladší zdolávání i těžšího terénu. Mohou si poradit i s přírodní, například lesním či kamenitým, prostředím.

Pokud však máte rádi opravdu hodně divokou off-road jízdu, ještě více vás mohou zaujmout short course modely, které jsou věrné off-roadovým vozům – typické jsou pro ně kola pod blatníky, čímž se liší od jiných RC aut. A pro nejdrsnější terén jsou tu modely crawler. Co jim chybí na rychlosti, dohánějí schopností zdolávat i opravdu náročné překážky. Velmi zábavná záležitost. Za zmínku stojí i truggy, které jsou jakýmsi crossoverem monster trucků a bugin. Kombinují svižnost se solidními terénními schopnostmi.

Pokud dáváte přednost spíše rychlosti na asfaltu než síle v terénu, můžete sáhnout po silničním modelu. Tyto modely mají autentičtější konstrukci s koly pod karoserií, jde o věrnější nebo věrné napodobeniny skutečných vozů různého druhu. Ovšem tato konstrukce jim neumožní pohybovat se úspěšně mimo solidní, pevné cesty a povrchy.

  • Rychlost a prostředí

Jednotlivé modely se mohou značně lišit výkonností a max. rychlostí. Auta do 20 km/h jsou vhodná pro menší děti a pro ježdění na menších prostranstvích – doma, na zahradě, hřišti apod. Auta s rychlostí do 30 km/h už můžete provětrat na větší ploše, ale zvládnou je spíše trochu starší děti či dospělí. Některé modely zvládají i vyšší rychlosti, dokonce i kolem 50 km/h nebo víc. To už chce trochu zodpovědného řidiče a dostatečný prostor.

Od toho, kde budete auto používat, by se mělo odvíjet i měřítko. Na doma se doporučují menší modely do cca 20 cm délky – tedy měřítka 1:32 či 1:24. Ven se hodí spíše větší modely, velikost záleží i na terénu a náročnosti uživatele. Největší modely mají měřítko i 1:5 a mohou mít až metr na délku. Ovšem takové jsou nejen drahé, ale taky určené pro zkušené zájemce. Existuje však celá škála dalších měřítek – od cca 10 cm až po zmíněný skoro metr.

RC vrtulníky

RC vrtulníky jsou velmi populární létající modely. Opět lze najít celou škálu určenou pro různě zkušené uživatele. Ty jednodušší se snadněji ovládají na úkor rozsahu schopností a pohybu. Ty lepší umí vše, co klasický vrtulník nebo i víc.

RC model vrtulníku

  • Kanály

Velmi důležitým faktorem, který souvisí s výše řečeným, je počet ovládacích kanálů. Vrtulníky se 3 kanály zvládají pohyb ve třech osách – vertikální, předo-zadní, rotace kolem osy. V případě 4 kanálů se přidává osa pravo-levá.

Dále existují i šesti a vícekanálové modely. Další kanály už nepřidávají osy, ale různé pokročilé systémy a mechanismy. Od automatického navádění přes GPS přes různé stabilizační systémy až po detaily, jako jsou stěrače či přistávací světla, rakety apod. Tyto modely jsou pro pokročilé a náročné zájemce a akrobatické létání.

  • Rotory

Počet a uspořádání rotorů je další důležitý faktor výběru RC vrtulníku. Pro začátečníky jsou velmi vhodné modely s koaxiálními rotory. Protiběžné rotory dosahují vynikající stabilizace – na druhou stranu jsou omezeny manévrovací a akrobatické schopnosti.

Modely s ocasním rotorem jsou obtížněji zvladatelné, vyžadují více zkušeností. Na druhou stranu jsou rychlejší a mrštnější. Další možností je tandemové uspořádání rotorů, které je velmi osvědčené u různých velikostí modelů.

RC drony

Vládu nad nebesy pomalu přebírají drony. RC modely zahrnují dostupnější drony vhodné i pro mladší uživatele nebo děti, ale i velmi pokročilé kvadroptéry s vysokým stupněm výbavy.

RC letadla

Ano, ani letadla ve světě RC modelů nechybí. Nejsou možná až tak rozšířené jako vrtulníky, ale výběr je skvělý. Najdete v něm úplně jednoduché, pěnové makety, ale taky velmi pokročilé a precizní, věrné modely skutečných letadel.

Vybrat si můžete z několika základních typů. Větroně se vzletovou vrtulí, které umí skvěle klouzat po nebi, vrtulová klasická letadla, dokonce i velmi rychlé stíhačky a graciézní dopravní letadla. Dosah ovládání je od nižších desítek po vyšší stovky metrů u pokročilých modelů.

Většina letadel je z materiálu EPP, extra pružného polypropylenu, který dobře odolává nárazům. Tužší jsou modely EPS polystyrenu anebo se setkáte naopak s pěnovými modelářskými hmotami jako elapor.

RC lodě

Na vodu se můžete vypravit s celou škálou nejrůznějších RC plavidel. Vybrat si můžete tradiční plachetnici anebo jachtu, právě jachty jsou vhodnou univerzální volbou i pro začátečníky. Velmi atraktivní mohou bezesporu být válečné lodě. Může jít i o velmi věrné a mimořádně propracované modely s detaily zbraní, radarů a věží. Tyto lodě ovšem nebývají příliš rychlé. Obvykle pod 10 km/h.

Na opačné straně spektra se nachází sportovní RC čluny, které dokážou prořezávat hladinu opravdu hodně rychle. Rychlost může dosáhnout i 50 až 60 km/h, takže si s nimi užijete opravdu parádní plavbu. Další možností jsou detailní rybářské čluny, skvělou záležitostí může být ponorka – ideálně vybavená přísvitem a vodotěsnou kamerou. A vybírat můžete i z dalších variant.

RC model lodě

RC tanky

Děti a milovníci vojenské techniky mohou zajisté najít zálibu i v RC tancích. Některé modely jsou velmi propracované, detailní, věrné. Ovládání většinou nabízí dosah od 5 do 15 metrů. Tanky jsou převážně v měřítku 1:32, 1:28 či 1:20, ale pro náročnější i 1:16. Takové mívají i infračervený bojový systém. Díky tomu můžete svádět tankové bitvy s dalšími nadšenci.

RC pracovní stroje

Existuje i skvělý výběr RC pracovních strojů. Najít můžete především bagry, traktory, ale i nakladače, nebo dokonce kombajny. Spousta dětí takové stroje miluje – a mohou si tak s tatínky nebo maminkami skvěle vyhrát. Detailnější modely totiž rozhodně zabaví i dospělé.

Další parametry a faktory výběru

Na co byste se při výběru měli ještě zaměřit?

Proporcionální ovládání

Pokud chcete propracovanější a kvalitní model, měl by rozhodně mít proporcionální ovládání. Jde o pokročilejší ovládání, které umožňuje plynule měnit rychlost a ovládat úhel zatáčení podle potřeby. Ovládání je tedy plně intuitivní oproti jednoduchým modelům, kde je rychlost konstantní (mění se v krocích) a pohyb vedený pouze ve stanovených úhlech.

Frekvence ovládání

V současnosti je nejrozšířenější frekvence 2,4 GHz, je zajištěná proti rušení a má ideální vlastnosti. Frekvence 27 a 40 MHz musí jít přes zvolený kanál a je zde vyšší riziko rušení. Na frekvenci 35 MHz fungují některé letecké modely.

Typ pohonu

RC modely mohou být buď elektrické – tedy s elektromotorem. Anebo jsou poháněné autentickým spalovacím motorem. Druhá varianta je málo běžná, týká se „profi“ modelů. Práce s těmito modely je náročná, vyžaduje zkušenosti. Odměnou je vysoký výkon, výdrž a vydatný zvuk.

Nicméně, nejspíše budete vlastnit RC model s elektrickým pohonem napájeným bateriemi či akumulátorem. Existují dvě varianty – stejnosměrný a střídavý. Druhá varianta je méně běžná, dražší, výkonnější a přitom se stejnou nebo nižší spotřebou, a tedy delší výdrží baterie.

Dosah

Dosah RC modelů je velmi proměnlivý. Od pár metrů (nebo nižších desítek metrů) u např. pracovních strojů či tanků a levnějších modelů až po vyšší stovky metrů, což oceníte hlavně u leteckých či vodních modelů.

Napájení

Až na výjimku v podobě modelů se spalovacími motory, jsou RC modely poháněny baterií nebo akumulátorem. Tužkové baterie jsou řešením spíše do hraček pro velmi malé děti. U ostatních modelů se prosazuje pohon na nějaký typ dobíjecích článků či akumulátorů.

Stále se lze se zastaralými NiCd či přece jen lepšími NiMH články. Mnohem lepší vlastnosti však nabízejí modernější baterie typu Li-Ion a Li-Pol.

Cena RC modelů aut a letadel

Kolik může stát kvalitní RC model auta, lodě, letadla nebo pracovního stroje či vrtulníku? Pojďme se podívat na základní relace.

RC modely do 1000 Kč

Za pár set až tisíc Kč můžete koupit zejména modely pro děti a RC hračky nebo modely pro méně náročné zájemce. I s těmi se však dá užít spousta zábavy. Některé mohou mít slušný dosah, větší měřítko i překvapivě zdatný pohyb v terénu. Převažují autíčka, pracovní stroje a tanky. Kolem 8 nebo 9 set se dají pořídit i pěkné vrtulníky.

RC modely do 3000 Kč

Obrovský výběr RC modelů. V této relaci najdete prakticky vše a vybere si skoro každý kromě pokročilých a náročných zájemců.

RC modely nad 3000 Kč

Tyto modely už představují větší investici a jsou vhodné pro zkušenější zájemce. Bývají věrnější, vybavenější, větší, výkonnější. Špičkové modely stojí i deset a více tisíc Kč. Sběratelské i desítky tisíc.

Nejprodávanější RC modely

ProduktInfoHodnocení
#1RCobchod MZ-CLIMB
Nejoblíbenější RC model auta
✔️ voděodolný s pohonem 4x4
✔️ velké 10 cm měkké pneu
✔️ doba jízdy auta: 30 min.
✔️ dosah ovládání auta: 50 m
✔️ rychlost auta: 15 km/h
❌ bez plynulé regulace rychlosti
📌 od 2000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2RCobchod Across-3 buggy 4x4
Dobře hodnocený RC model auta
✔️ teréní autíčko s pohonem 4x4
✔️ doba jízdy auta: 15 min.
✔️ dosah ovládání auta: 200 m
✔️ rychlost auta: 50 km/h
✔️ plynulá regulace rychlosti
📌 od 3000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3RCobchod Letadlo S50
Nejoblíbenější RC model letadla
✔️ Autopilot a ideální pro začátečníky
✔️ doba letu: 25 min. (nabíjení: 60 min.)
✔️ dosah ovládání: ?
✔️ skvělá odolnost díky EPO materiálu
✔️ gyro stabilizace
📌 od 1800 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4RCobchod Syma S107H Phantom ultra
Nejoblíbenější RC model vrtulníku
✔️ Barometr, autostart a autopřistání
✔️ doba letu: 7 min. (nabíjení: 100 min.)
✔️ dosah ovládání: 80 m
✔️ držení výšky a akrobacie: ANO
✔️ do interiéru i exteriéru
📌 od 990 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5RCobchod Bitevní loď USS MISSOURI BB-63
Nejoblíbenější RC model lodě
✔️ délka 57cm, nízká rychlost a věrné zpracování
✔️ doba jízdy: 25 min. (nabíjení: 200 min.)
✔️ dosah ovládání: 80 m
✔️ rychlost: 6-7km/h
✔️ vhodná jak do vitríny, tak pro pomalé plutí
📌 od 1800 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Amewi Tank TIGER I BB
Nejoblíbenější RC model tanku
✔️ věrná replika těžkého tanku Tiger
✔️ doba jízdy: 20 min. (nabíjení: 180 min.)
✔️ kouř a zvuk (možnost změny zvuku)
✔️infračervený bojový modul
📌 od 5000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7RCobchod HN550 Supersilný bagr
Nejoblíbenější RC model bagru
✔️ kovová lžíce, robustní konstrukce, 15 funkcí
✔️ doba jízdy auta: 15 min.
✔️ dosah ovládání auta: 30 m
✔️ vyrobná se i daleko dražším modelům
❌ bez plynulé regulace rychlosti
📌 od 2000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#8Traxxas TRX-4 Land Rover Defender TQi RTR
Profi RC model
✔️ RC model expedičního auta Traxxas TRX-4
✔️ 5 jízdních režimů
✔️ kompletně sestaven a připraven k jízdě
✔️ doslova nabitý vymoženostmi
✔️ dálkově řízená dvoustupňová převodovka
✔️ pneumatiky pro vynikající přilnavost k povrchu.
📌 od 14850 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení