Cestování

Nejlepší autostany: TOP 5 produktů podle recenzí a testů


Vlastnit obytný vůz je pro mnoho dobrodruhů a cestovatelů splněný sen. S karavanem či obytňákem lze zažít volnost pohybu a prozkoumat mnoho zemí bez komplikací se sháněním často velmi drahého ubytování. Na druhou stranu ani takový obytný vůz není zrovna záležitost za pár korun. Jde taky o dost rozměrné vozidlo, které vyžaduje určitou péči a vhodné prostory. Leckdo si pak může postesknout: Kdyby tak existoval kompromis. Něco mezi stanem a obytňákem. Dobrou zprávou je, že přesně takové řešení existuje. Je sice méně známé, ale nelze říct, že by šlo o kuriozitu. Takzvané autostany nabízejí právě střední cestu mezi pořízením karavanu a prostým kempováním ve stanu. Mohou nabídnout praktické a flexibilní ubytování pro cestovatele, kteří chtějí brázdit silnice a nikde se nevázat. Pokud už se nemůžete dočkat, až budete moct vyrazit na svou objevitelskou výpravu, tento článek vám jistě přijde vhod. Budeme se v něm totiž zabývat výběrem nejlepšího autostanu.

Prozradíme vám, jaké jsou v této kategorii možnosti. Jaké vlastnosti a vybavení lze u autostanů očekávat. Jaká jsou specifika cestování s autostanem. V čem se toto vybavení liší od obytného vozu či karavanu. A mnoho dalších užitečných informací. Zaměříme se samozřejmě i na některé důležité konkrétní parametry a faktory, kterými byste se měli řídit při výběru. Pomocí vám však mohou být i různé uživatelské či odborné recenze autostanů.

Nejlepší autostany na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Thule Tepui Kukenam 3
Nejlepší autostan
✔️ Odolný střešní autostan pro tři osoby
✔️ Tkanina je odolná vůči UV záření a plísním
✔️ Statická nosnost 272 kg
✔️ Včetně pěnové matrace vysoké hustoty
📌 od CENA Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Thule Tepui Explorer Ayer 2
Pro dvě osoby
✔️ Odolnosť vůči vodě, UV paprskům a plísním
✔️ Kvalitní materiály i zpracování
✔️ Maximální nosnost 182 kilogramů
📌 od 41000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Thule Autana 3
Pro tri osoby
✔️ Vybaven rozšířeným zastřešeným vchodem a odnímatelným přístavkem
✔️ Včetně pěnové matrace vysoké hustoty pro větší pohodlí
✔️ Statická nosnost 272 kg
✔️ Praktický žebřík v balení
📌 od 63000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Thule Tepui Foothill
Na střechu
✔️ Vyšší pevnost a stabilita
✔️ Pro dvě dospělé osoby
✔️ Široký vstup a panoramatické zadní okno
✔️ Symetrické provědení
📌 od 47000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Autostan VAN 500 FRESH&BLACK
Dostupná volba z Decathlonu
✔️ Nafukovací stan vhodný na střechu dodávky
✔️ Postavení a zložení zabere méně než 10 minut
✔️ Mechanické odvětrávání + zastínění
📌 od 16000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat autostan

V první řadě je vhodné si ujasnit, zda je autostan opravdu ta správná volba pro vaše potřeby a dostatečně ho využijete. Z konkrétních parametrů je důležitá velikost, materiálové zpracování, způsob rozkládání a provedení konstrukce, vybavení, hmotnost, nosnost a zajisté i cena či značka.

Co je to autostan?

Autostan je v podstatě stan, který se dá přimontovat na střešní plochu vozidla. Existuje množství variant, druhů a podob, které se mohou lišit vzhledem, velikostí, zpracováním i dalšími vlastnostmi. Některé mají pevnou skořepinu, jiné ne. Některé mají kvádrovitý tvar, jiné trojúhelníkový nebo komplikovanější či atypický. Některé mohou přes střechu i značně překrývat do boku a třeba dosahovat i k zemi a zahrnovat tak částečně i prostor kolem vozu.

Mnohé autostany mohou být velmi propracované, nabízet zajímavé vybavení, příslušenství a vysoký komfort či možnosti i pro náročné cestování a expedice. Některé modely jsou poměrně rozlehlé a pojmout mohou až čtyři osoby.

Autostany jsou tedy variantou klasických stanů. Ve srovnání s nimi však nabízejí řadu zajímavých výhod. Ale taky pár nevýhod. Tou zásadní a nejcitelnější je typicky vyšší cena. Autostan představuje nezanedbatelnou investici. Pokud však vyrážíte na road tripy pravidelně a rádi, toto řešení si zamilujete a investice se vám brzy vrátí v zážitcích a cestovatelské svobodě.

Autostan Thule Autana 3
Autostan Thule Autana 3

Kam vyrazit s autostanem?

Autostan lze používat jako stan i karavan či obytný vůz. Můžete s ním tedy vyrazit prakticky všude, kam se dá dojet s vozem a bezpečně zaparkovat. Mohou to být autokempy i prostory ve volné přírodě.

Je ovšem potřeba ujistit se, že je na daném místě povoleno přespávat v autě či obytném voze. V některých zemích existují nařízení a zákony, které takové přespávání regulují a pokuty mohou být nepříjemné. Je tedy důležité mít vždy informace o těchto záležitostech. Totéž samozřejmě platí pro majitele klasických karavanů a obytných vozů, ale i pro jakékoli formy stanování či bivakování.

Například v České republice je k přespávání v autě, ale i stanování v přírodě přistupováno se značnou benevolencí. Problém může být na soukromých pozemcích nebo v chráněných krajinných oblastech, rezervacích.

V oblíbených destinacích českých turistů, jako je Itálie či Chorvatsko, je ale situace velmi odlišná. Volné přespávání v autě mimo vyhrazená místa (kemp, stellplatz,…) je zakázáno pod vysokou pokutou. Podobně nevraživě se ke spaní v autě staví i například sousední Německo a Rakousko.

I v těchto zemích ale obvykle záleží na okolnostech. Ne jen na tom, zda vás někdo chytí, ale taky na konkrétním místě (horší je to v turistických destinacích než v odlehlé krajině) nebo období či délce pobytu. U našich německy mluvicích sousedů či ve Švýcarsku nad jedinou nocí možná přimhouří oči. Například v Řecku zas přespávání příliš neřeší mimo hlavní letní sezónu.

Více či méně volnomyšlenkářský přístup naopak razí třeba skandinávské země nebo i Francie, Polsko a taky Portugalsko, Španělsko nebo východní země jako Bulharsko, Rumunsko či třeba Estonsko. Vždy je ale dobré prostudovat si situaci v cílové zemi a zjistit si o této záležitosti co nejvíce – třeba i ze zkušeností ostatních cestovatelů na fórech či skupinách na sociálních sítích. Existují i speciální aplikace, které vám v tomto směru pomohou.

Autostan vs. obytný vůz či karavan: V čem jsou výhody a nevýhody?

Že se autostan od karavanu či obytného vozu dost zásadně liší na první pohled, o tom asi netřeba pochybovat. Ale jistě kdekoho napadne otázka, zda bude lepší pořídit si karavan, nebo právě autostan. V čem jsou výhody a nevýhody obou řešení? Nejdříve se pojďme podívat na zásadní výhody a přednosti autostanů.

Pro různé příležitosti

Obytňák či přívěs je velké a drahé vozidlo, pro které musíte najít místo i využití. S obytným vozem asi nebudete jezdit na nákupy nebo do práce. Nechávat stát karavan celý rok na parkovišti nebo zahradě kvůli týdnu dovolené v létě, to asi taky není úplně ideální stav (i když se jistě vyskytuje).

Autostan, to je něco jiného. Ve složené podobě je relativně velmi skladný. Záleží sice na typu a velikosti, ale v obecné rovině to (zvlášť ve srovnání s karavanem) absolutně platí. Auto můžete používat zcela civilně. Stan vezmete pouze v případě potřeby.

Autostan je tedy z hlediska nákladnosti a prostorové náročnosti vhodnější i pro pouze příležitostné použití. Tu a tam na rodinné výlety nebo letní dovolené. Samozřejmě ho ale využijí i „aktivní“ cestovatelé.

Vyšší mobilita

Opět se dostáváme k problematice velikosti, rozměrů, hmotnosti atd. S karavanem či obytňákem musíte cestu poněkud plánovat. Nelze se s nimi dostat všude. Autostan můžete mít i na terénním voze a vyrazit si pro nocleh i hluboko do divočiny, kam by obytňák neměl šanci proklouznout nebo vyjet.

Univerzálnost

Podobně jako obytný přívěs (a na rozdíl od obytného vozu) lze autostan používat s různými vozidly. Můžete si auto půjčit. Když si koupíte nové, nic se neděje. Stačí jen sledovat kompatibilitu vzhledem k proporcím, nosnosti atd.

Cena

Nový obytný přívěs/karavan je docela drahá záležitost. Nový obytný vůz ještě mnohem víc. Autostany taky nejsou úplně levné. Přesto bude úspora nejspíš významná. Cena nových stanů na auto se v průměru pohybuje kolem 40 až 100 tisíci Kč. Levnější lze pochopitelně pořídit z druhé ruky a některé firmy nabízejí i půjčování autostanů.

Autostan vs. klasický stan

Zřejmě vás bude zajímat, proč si raději nepořídit obyčejný stan, který vyjde mnohem levněji a zkrátka ho rozložíte vedle auta. Jednou z výhod autostanu je, že je velmi rychle připraven k použití a nezabírá místo v kufru vozu, nýbrž jen na střeše. Umístění stanu taky lépe chrání před chladem ze země, před mokrem, deštěm, ale i před lezoucím hmyzem či zvířaty (zejména v některých zemích) apod. Šetří taky místa a lze ho rozložit kdekoli se dá zaparkovat. Nemusíte tedy řešit terén, podloží ani jiné věci.

Nevýhody autostanu

Oproti karavanům či obytným vozům mají autostany i jisté nevýhody. Především je to přece jen poněkud nižší míra komfortu a většinou i výrazně omezenější prostor. Autostany jsou primárně skutečně určeny k přespání, nikoli k obývání.

Další nevýhodou je nutnost stan před noclehem rozložit, protože pochopitelně nelze jezdit se stanem rozloženým na střeše. Níže ale zjistíte, že tato nevýhoda není tak dramatická. Jisté obtíže přicházejí i v chladnějších měsících. Stan je má v tomto ohledu z logiky věci omezené možnosti. Jistě lze použít různé druhy topení, tlusté spacáky apod., přesto je přespávání v autostanu mimo teplejší období roku skutečně spíš pro dobrodružné povahy.

Jak se instaluje a používá autostan?

Při pohledu na autostan se vnucují otázky… Jak složitá je manipulace s takovým vybavením? Jak se stan instaluje? Jak dlouho trvá, než je připraven k použití?

Autostany se obecně montují na střešní nosiče. Konkrétní způsoby montáže se liší typ od typu, ale obvykle zabere prvotní montáž nějakou tu půlhodinku. Na druhou stranu následné rozkládání a skládání před noclehem (a před výjezdem) už je velmi rychlou záležitostí. Mnohem rychlejší než u klasického stanu.

Existuje více typů stanů a mechanismů rozkládání. Některé se mechanicky, manuálně rozkládají, jiné jsou vysunovací, otevírají se pomocí kliky apod. Běžně však rozložení ani složení stanu nezabere více než cca 2-5 minut. Opravdu tedy není nutné si přivstat.

Varianty autostanů

Autostany by bylo možné rozčlenit podle nejrůznějších měřítek. Například určení, vybavení, kapacity, způsobu rozložení apod. Asi nejzajímavější a nejvýraznější je však rozdělení podle skořepiny.

Stany s měkkou skořepinou se rozkládají vytažením žebříku, rozložením a podepřením. Mohou být větší – až pro 4 osoby a více přesahovat rozměry střechy vozu. Ještě pohodlnější rozkládání a skládání nabízejí stany s pevnou skořepinou. Jsou však prostorově omezenější – obvykle pro 2 osoby. Stan je ale taky lépe chráněn před vlivy počasí.

Velikost, počet osob

Autostany mají omezenou nosnost i velikost. Přesto může být kapacita poměrně velká. Sehnat lze stany nejen pro dvě, ale i tři – ba dokonce i čtyři osoby.

Hmotnost, nosnost

Běžná hmotnost autostanu se pohybuje mezi 50 až 70 kg. Při jízdě zůstává stan na střeše, a tak je nutné vycházet z nosnosti střechy vozu. Ta bývá právě nejčastěji kolem 50 až 75 kg. Asi vás napadne, jak je tedy možné, že stan ještě unese několik osob?

Zde je třeba si uvědomit, že výrobci vozů uvádějí nosnost střechy právě pro převoz nákladů. Jde o max. zátěž, s níž auto ještě může jet bez zásadního ovlivnění jízdních vlastností a z toho plynoucích rizik. Na druhou stranu statická nosnost střechy je podstatně vyšší.

Materiály a zpracování

Autostany využívají kombinaci různých materiálů. Základem bývá stanová tkanina typicky z velmi odolné syntetické textilie. Může to být nylon, polyester, různé ripstop (způsob tkaní zamezující trhání) tkaniny, polyuretan. Skořepina a konstrukce pak většinou využívají lamináty nebo lehké, ale pevné plasty (např. ABS).

Příslušenství

K autostanu lze pořídit řadu dalšího vybavení a příslušenství. Například přístavek, který zvýší využitelnost prostor), moskytiéry a markýzy, komfortní spací podložky, vaky na boty apod.

Video

Ceny autostanů

Kolik může stát kvalitní autostan? Investice není úplně nízká, ale cenové rozpětí může být docela velké.

✅ Autostany do 40 000 Kč

Kolem 30 až 40 tisíc Kč pořídíte levnější, ale plnohodnotné, autostany. Většinou jde o menší modely s měkkou skořepinou. Vhodné pro méně náročné, příležitostné použití.

✅ Autostany do 80 000 Kč

V této relaci si vybere většina lidí. Najdete zde skvělý výběr a řadu nejprodávanějších autostanů. Menších i větších, často dobře vybavených a od osvědčených značek.

✅ Autostany nad 80 000 Kč

Náročnější zájemci a cestovatelé mohou hledat zde. Najdou zde precizní a velmi odolné či expediční stany vhodné i do náročných podmínek a prostředí.

Nejlepší značky autostanů

Které značky autostanů stojí za pozornost a nabízejí dobrou kvalitu i cenu?

  • Thule – Kvalitní značka, jedna z vůbec nejprodávanějších. Skvělý výběr a různé cenové relace.
  • Maggiolina – Spíše dražší autostany, vysoká kvalita. Hlavní konkurence značky Thule.
  • Columbus – Stany velmi zajímavé a specifické konstrukce. Zajímává alternativa, ale vysoká cena.
  • Quechua – Značka prodejen Decathlon. Ocenit můžete především opravdu velmi nízké ceny.
ProduktInfoHodnocení
#1Thule Tepui Kukenam 3
Nejlepší autostan
✔️ Odolný střešní autostan pro tři osoby
✔️ Tkanina je odolná vůči UV záření a plísním
✔️ Statická nosnost 272 kg
✔️ Včetně pěnové matrace vysoké hustoty
📌 od CENA Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Thule Tepui Explorer Ayer 2
Pro dvě osoby
✔️ Odolnosť vůči vodě, UV paprskům a plísním
✔️ Kvalitní materiály i zpracování
✔️ Maximální nosnost 182 kilogramů
📌 od 41000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Thule Autana 3
Pro tri osoby
✔️ Vybaven rozšířeným zastřešeným vchodem a odnímatelným přístavkem
✔️ Včetně pěnové matrace vysoké hustoty pro větší pohodlí
✔️ Statická nosnost 272 kg
✔️ Praktický žebřík v balení
📌 od 63000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Thule Tepui Foothill
Na střechu
✔️ Vyšší pevnost a stabilita
✔️ Pro dvě dospělé osoby
✔️ Široký vstup a panoramatické zadní okno
✔️ Symetrické provědení
📌 od 47000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Autostan VAN 500 FRESH&BLACK
Dostupná volba z Decathlonu
✔️ Nafukovací stan vhodný na střechu dodávky
✔️ Postavení a zložení zabere méně než 10 minut
✔️ Mechanické odvětrávání + zastínění
📌 od 16000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení

Lucia

Lucia je součástí Rankito.cz, kde pro vás připravujeme recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů v různých kategoriích, pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházíme zahraniční testy, čteme recenze zákazníků a oslovujeme odborníky v oboru, abychom vás inspirovali při vašich nákupech tím nejlepším výběrem. Taková je redakce Rankito.cz