Domácnost Kuchyně

Nejlepší varné roboty: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší varné roboty
Možností, jak si usnadnit, zpříjemnit či zefektivnit práci v kuchyni je dnes víc než dost. Existuje doslova nepřeberné množství kuchyňských spotřebičů a pomůcek, které mají odvádět nejrůznější práce. Vařit rýži nebo vejce, krájet či strouhat, mixovat, péct chleba, vařit pomalu, vařit rychle pod tlakem, fritovat a tak dále a tak podobně. Pokud bychom je chtěli mít všechny, museli bychom mít kuchyň zvíci menšího skladu. Spousta lidí, kteří zas tolik místa nemají, se proto může ptát… který kuchyňský spotřebič je nejvíce univerzální? Který jediný si pořídit, aby odvedl co nejvíce práce? Bude to klasický robot? Pomalý nebo multifunkční hrnec? Papiňák nebo food processor? V dnešním článku pro vás máme tip na velice žhavého adepta – a není to ani jeden z výše zmíněných. Řeč totiž bude o takzvaném varném robotu. Pomůcce, která sice patří k dražším, ale za to zastane opravdu hodně práce. Jak vybrat nejlepšího varného robota s recepty?

Nejlepší kuchyňské varné roboty na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Tefal Click & Cook FE506130
Nejlepší varný robot s recepty
✔️ Multifunkční kuchyňský robot nabízí 32 funkcí
✔️ Na výběr z 600 praktických receptů a 10 praktických programů
✔️ Nerezová nádoba o objemu 3,6 l
✔️ Nahradí 12 kuchyňských spotřebičů
✔️ Menu i recepty jsou dostupné v CZ jazyce
📌 do 13000 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
#2Multifunkční robot Concept INSPIRO RM9000
S databází receptů
✔️ Multifunkční využití: parní hrnec, sekáček, food procesor, robot, mixér, rýžovar, váha
✔️ 8 přednastavených programů
✔️ 252 uložených receptů + aktualizace přes Wi-Fi
✔️ Nerezová mísa o objemu 3,5 l
✔️ Bohaté příslušenství
📌 do 15000 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#3Catler TC 9010
I pro náročné s displejem
✔️ Velké množství šikovných možností
✔️ Středový typ míchání
✔️ 8 funkcí – hnětení, strouhání, sekání, turbo (drcení ledu), vaření, vaření v páře, pomalé vaření, váha
✔️ Objem mísy 4,5 l
✔️ Přesná integrovaná váha a regulace teploty po 1 °C
📌 do 17000 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#4SOGO easyCOOK pro SS-14565
Nejlepší multifunkční robot – cena / výkon
✔️ Automatické vaření podle uložených receptů
✔️ Bohaté příslušenství
✔️ Nádoba s kapacitou 3,5 l
✔️ Zabudovaný tablet s dotykovou obrazovkou
✔️ Menu kompletně v českém jazyce
📌 do 12000 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#5ETA Leonardo 0070
Více než 630 ověřených receptů
✔️ Nabízí 15 různých funkcí pro snadné vaření
✔️ 7 automatických programů
✔️ S dotykovým LCD displejem
✔️ Obsahuje 3,5 l pracovní nádobu
✔️ Databáze se automaticky aktualizuje po připojení k Wi-Fi
📌 do 15000 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#6Klarstein GrandPrix
Nejlepší varný robot bez receptů
✔️ Váha zabudovaná v misce na míchání
✔️ Včetně nástavce na vaření v páře
✔️ Velký a přehledný displej
✔️ Rychlost regulovatelná v 12 stupních
✔️ Jednoduché čištění
📌 do 8000 Kč
⭐ 89 % Číst recenze

Jak vybrat kuchyňský varný robot

Varný robot umí mnoho věcí, proto by se výběr měl odvíjet podle konkrétních funkcí a podle objemu, výkonu (resp. příkonu) apod. Důležitá je přítomnost databáze receptů, která umožní značně automatizované vaření. O kvalitě konkrétního výrobku se můžete informovat i v testech a recenzích varných robotů.

Co je a jak funguje kuchyňský varný robot?

Množství „vymožeností“ a spotřebičů, které si můžeme pořídit do kuchyně, se zdá být takřka nekonečné – a přitom ještě stále narůstá. Mezi moderní hity patří i tzv. varní roboti. Co umí, k čemu jsou a jak se liší od některých jiných, možná známějších, přístrojů?

Varný vs. kuchyňský robot vs. multifunkční hrnec

Nejsnadnější záměna hrozí mezi varným a klasickým robotem či tzv. food processorem. Tyto přístroje mají skutečně leccos společného a není to jen podobný název. Klasický kuchyňský robot je zařízení, které disponuje funkčním ramenem a mísou. Představuje jakousi domácí obdobu profesionálního kutru. Zvládá typicky šlehání, mísení a mixování, sekání nebo i mletí a další funkce. Především tedy předzpracovává suroviny pro následnou tepelnou úpravu.

Food processor je variantou robota s vespod umístěnou základnou. Má tedy blíže ke klasickému mixéru, ale je mnohem lépe vybavený. Umožní nejen mixovat, ale i strouhat, sekat atd. Zatímco klasický robot nejvíce pomůže při pečení a obecně výrobě těst, food processor spíše připraví suroviny (jako zeleninu apod.) pro vaření.

A jak je na tom multifunkční hrnec? Tato zařízení se zase věnují již samotné tepelné úpravě. Zahrnují v sobě schopnosti rýžovaru, pomalého a tlakového hrnce, fritézy i dalších přístrojů. Nabízejí mnoho druhů tepelných úprav a pestrou škálu programů – včetně velmi specializovaných programů.

Nakonec je tady ještě varný robot. Právě tomuto typu zařízení se budeme v našem článku dále věnovat. Pokud bychom ho měli velmi jednoduše definovat, dá se říct, že představuje (do jisté míry) spojení všech výše uvedených přístrojů. Tento přístroj může umět vařit, péct, vařit v páře, smažit, pomalu vařit, ale taky sekat, šlehat, hníst a mísit, mixovat a podobně. Mnohé přístroje pak nabídnou i celou škálu dalších funkcí. K tomu se ještě vrátíme později.

Výhody a nevýhody varného robota

Dá se tedy říct, že varný robot je jedním z nejkomplexnějších spotřebičů, které si lze do kuchyně pořídit. Umí připravit suroviny a taky je tepelně upravit. Celý pokrm tak můžete „vyrobit“ právě s pomocí jediného zařízení. Navíc pohodlně a precizně díky digitálnímu ovládání. Varné roboty jsou velmi pokročilé a propracované přístroje.

Typickou součástí je i databáze receptů, která vám umožní krok za krokem vytvořit vynikající jídlo prakticky jen s pomocí robota samotného. Jisté je, že varný robot dokáže zaujmout i opravdu velmi náročné zájemce. Má to však i nějaké háčky?

Zřejmě největší nevýhodou tohoto zařízení je cena. Pod 10 000 Kč je výběr slabý a očekávat lze spíše menší nebo hůře či průměrně vybavené modely. Teprve kolem 12 000 Kč se pohybují opravdu výkonné stroje. Varný robot je taky poměrně robustní. Ale asi tak srovnatelně s průměrným food processorem nebo klasickým robotem.

polévka vaření

Varný robot s databází receptů – asistent (ne)šikovného kuchaře

Jak jsme již zmínili, varný robot může disponovat vlastní databází receptů. Tento pokročilejší typ mívá obvykle rozměrný displej, který připomíná tablet. Častá je taky možnost spárování s mobilní aplikací. Robot disponuje jistou interní databází receptů vytvořených na míru přístroji. Těchto receptů může být i několik stovek a zahrnují třeba i instruktážní videa, nákupní seznamy, možnost okamžitého přepočítání receptur dle požadovaného počtu porcí a další možnosti a nastavení.

Díky receptu robot de facto pracuje sám. Vy mu jen „asistujete“ a mačkáte nebo přidáváte ingredience podle toho, jak je potřeba. Taková funkce může posloužit v mnoha případech. Například pokud vám dochází inspirace co vařit, máte na přípravu málo času nebo se nepovažujete za zrovna nejzdatnější kuchaře či kuchařky.

Roboty obvykle disponují možností připojení k internetu prostřednictvím Wi-Fi a umožní aktualizace či stahování dalších receptů. Právě databáze receptů činí z varného robota opravdu extrémně schopného, automatizovaného pomocníka. Avšak i modely bez databáze toho pořád umí hodně. Jen recepty si budete muset obstarat jinak.

Příkon varného robota

Příkon patří rozhodně mezi nejdůležitější parametry při výběru jakéhokoli kuchyňského robota. V případě varného robota ovlivní příkon to, jak snadno si poradí s mělněním, sekáním či jiným zpracováním různého množství různě tuhých surovin. A taky jak rychle se bude schopen rozehřívat a zda zvládne udržet konstantní a rovnoměrnou teplotu v celé varné míse.

Větší, velmi výkonné varné roboty mívají dnes nejčastěji mezi 1200 W až 1500 W. Poměrně běžné jsou však i modely s nižším příkonem, kolem 1000 W nebo i méně. Nemusejí být nutně málo efektivní. Obvykle jde o méně až středně objemné modely – do cca 3,5 l. Záleží taky na konkrétním zpracování a na tom, jak dokáže robot příkon využít.

Pomoci si můžete porovnáním podobných modelů anebo můžete zapátrat v recenzích a testech varných robotů. Ty vám mohou o výkonnosti konkrétního modelu prozradit více než pouhé jedno poměrně abstraktní číslo.

Objem varné mísy

Jako stěžejní údaj je u varných robotů uváděn objem hlavní mísy. V současnosti můžete pořídit velmi malé roboty o objemu mísy kolem 2 l nebo i méně až po objemné roboty s kapacitou 4,5 l nebo i více. První zmíněné se hodí spíše pro domácnosti o jedné, nejvýše dvou osobách. Roboty s kapacitou cca 3,5 l a více už obstojí i při rodinném použití. Při standardní porci polévky kolem 0,33 l vám jedna várka uvařená v takovém robotu vyjde i na více než 10 porcí.

Varné roboty však obvykle disponují různými nástavci. Mohou sem patřit třeba různé napařováky, pekáče atd., u kterých se bude kapacita oproti hlavní míse lišit. Důležité je taky sledovat nejen kompletní objem, ale „pracovní“ či „využitelný“ objem, který je typicky nižší. Podobně jako u jiných zařízení není totiž možné mísu zaplnit až po okraj.

Funkce varných robotů

Co vše může dobře vybavený varný robot umět? Je toho opravdu hodně a řadu funkcí už jsme lehce zmínili výše. První okruh funkcí tvoří příprava surovin. Zde se varný robot překrývá s funkcemi klasického robota, mixéru, smoothie makeru, food processoru, mlýnku, struhadla, ale i dalších pomůcek a zařízení.

V robotu můžete připravit a zadělat těsto na pečivo i moučníky. Můžete sekat, krájet, strouhat či mixovat např. zeleninu na polévky, kaše, pyré, omáčky nebo i studené pokrmy. Můžete zde taky třeba šlehat vejce. Některé roboty dokonce umí ingredience i vážit, takže nemusíte vytahovat ani kuchyňskou váhu.

Dalším okruhem funkcí je tepelná úprava. Většina robotů nabízí množství různých více či méně speciálních funkcí. Například vaření, vaření v páře, opékání a pečení či smažení, ale třeba i pomalé vaření či sous-vide vaření a vybírat můžete potažmo i z ryze specifických programů. Například příprava rýže, vajec, omáček, pyré atd.

K dispozici mohou být jak automatizované, tak i manuální programy, kdy si sami nastavíte teplotu i délku vaření podle vlastní potřeby. Některé roboty nabízejí i funkce, jako je fermentování, zavařování apod., takže nahradí i zavařovací hrnec.

Ovládání

Většina pokročilých varných robotů disponuje rozměrnějším dotykovým displejem, který může mít i 7 nebo 8 palců a umožní kompletně elektronické ovládání. Často je navíc součástí ovládacího panelu i otočný regulátor. Některé zejména levnější modely mají jen jednodušší displej a ovládání je možné pomocí elektronických tlačítek či regulátorů.

Přestože jsou varné roboty velmi komplexní a sofistikované přístroje, ovládání je obvykle poměrně intuitivní, takže s ním jistě nebudete mít vážné problémy.

ryba jídlo

Je vaření ve varném robotu zdravé a praktické?

Varný robot je pouze nástroj, který nahrazuje nejrůznější kuchyňské spotřebiče, pomůcky a vybavení. Přestože nejde o malý spotřebič, můžete jeho pořízením ušetřit spoustu místa i špinavého nádobí a náčiní. Lze ho tedy označit za velmi praktický a jistě s ním budete vařit rádi a často. Zvlášť pokud věnujete trochu úsilí odhalení všech jeho možností, funkcí a výhod.

Pokud jde o zdravotní výhodnost, opět platí, že jde pouze o nástroj. Záleží tedy na tom, jak s ním budete pracovat. Varný robot zvládá i přípravu v páře, pomalé vaření, sous-vide a další metody, které jsou považovány za zdravé tepelné úpravy schopné uchovávat více vitamínů, minerálních látek atd. Většina těchto robotů taky pracuje obecně při nižších teplotách, obvykle do cca 130°C. To je důležité, protože vysoké teploty jsou obecně jedním z největších rizikových faktorů. Vzniká při nich množství zdraví škodlivých látek.

Varný robot vám tudíž může pomoci dodržovat zdravější životní styl, objevovat a realizovat zdravější a nutričně hodnotnější recepty a pokrmy. Nikoli však sám o sobě. Záleží na vašem přístupu.

Ceny varných kuchyňských robotů

Na kolik vás vyjde kvalitní varný robot do kuchyně? Vybírat můžete hned z několika relací, mezi nimi se přístroje liší zastoupením různých funkcí, objemem či výkonem.

✅ Kuchyňské varné roboty do 10 000 Kč

Obvykle jde o varné roboty s menším až středním objemem, do cca 3 l. Většina nebude disponovat databází receptů a plně automatizovanými funkcemi vaření či kvalitním, barevným, dotykovým displejem (tabletem). Přesto mohou nabídnout solidní služby a pomoci vám s nejrůznějšími druhy kuchyňských příprav a tepelných úprav.

✅ Kuchyňské varné roboty do 15 000 Kč

Velmi populární relace, ve které už můžete najít výborně vybavené modely s tabletem a obsáhlými databázemi receptů. Obvykle je možné i ovládání skrze mobilní aplikaci přes Wi-Fi a tedy integrace do „chytré domácnosti“. Roboty jsou velmi výkonné a nabídnou funkce i pro náročné zájemce.

✅ Kuchyňské varné roboty nad 15 000 Kč

Vysoce výkonné a nejlépe vybavené modely, které jsou již vhodné pro velmi náročné zájemce. Samozřejmostí je tabletový displej a databáze receptů, ale i další vybavení, příslušenství a funkce.

Nejlepší značky varných robotů

Kteří výrobci nabízejí kvalitní varné roboty s vysokým výkonem a velkým výběrem funkcí, programů a dalších možností? Zde je pár tipů na oblíbené značky…

  • Silvercrest – V současnosti nabízí tato značka poměrně velmi oblíbené varné roboty s dobrým poměrem ceny a kvality.
  • Tefal – Série Click & Cook patří k velmi prodávaným a solidně hodnoceným. Jde o výkonného a výborně vybaveného robota.
  • Catler – Tuto značku zastupuje model TC 9010. Těší se vynikajícímu hodnocení i popularitě. Nevýhodou je vyšší cena nebo objem „jen“ 3 l.
  • Sogo – Značka nabízí výběr hned několika robotů, navíc v různých cenových relacích. Osloví i méně náročné zákazníky. Nejlevnější varianta stojí od cca 4 tisíc Kč. Vybavení je ovšem omezené a kapacita pod 2 l.
ProduktInfoHodnocení
#1Tefal Click & Cook FE506130
Nejlepší varný robot s recepty
✔️ Multifunkční kuchyňský robot nabízí 32 funkcí
✔️ Na výběr z 600 praktických receptů a 10 praktických programů
✔️ Nerezová nádoba o objemu 3,6 l
✔️ Nahradí 12 kuchyňských spotřebičů
✔️ Menu i recepty jsou dostupné v CZ jazyce
📌 do 13000 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
#2Multifunkční robot Concept INSPIRO RM9000
S databází receptů
✔️ Multifunkční využití: parní hrnec, sekáček, food procesor, robot, mixér, rýžovar, váha
✔️ 8 přednastavených programů
✔️ 252 uložených receptů + aktualizace přes Wi-Fi
✔️ Nerezová mísa o objemu 3,5 l
✔️ Bohaté příslušenství
📌 do 15000 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#3Catler TC 9010
I pro náročné s displejem
✔️ Velké množství šikovných možností
✔️ Středový typ míchání
✔️ 8 funkcí – hnětení, strouhání, sekání, turbo (drcení ledu), vaření, vaření v páře, pomalé vaření, váha
✔️ Objem mísy 4,5 l
✔️ Přesná integrovaná váha a regulace teploty po 1 °C
📌 do 17000 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#4SOGO easyCOOK pro SS-14565
Nejlepší multifunkční robot – cena / výkon
✔️ Automatické vaření podle uložených receptů
✔️ Bohaté příslušenství
✔️ Nádoba s kapacitou 3,5 l
✔️ Zabudovaný tablet s dotykovou obrazovkou
✔️ Menu kompletně v českém jazyce
📌 do 12000 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#5ETA Leonardo 0070
Více než 630 ověřených receptů
✔️ Nabízí 15 různých funkcí pro snadné vaření
✔️ 7 automatických programů
✔️ S dotykovým LCD displejem
✔️ Obsahuje 3,5 l pracovní nádobu
✔️ Databáze se automaticky aktualizuje po připojení k Wi-Fi
📌 do 15000 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#6Klarstein GrandPrix
Nejlepší varný robot bez receptů
✔️ Váha zabudovaná v misce na míchání
✔️ Včetně nástavce na vaření v páře
✔️ Velký a přehledný displej
✔️ Rychlost regulovatelná v 12 stupních
✔️ Jednoduché čištění
📌 do 8000 Kč
⭐ 89 % Číst recenze
0 Sdílení