Kuchyně

Nejlepší kvalitní jídelní příbory: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší jídelní příbory
Příbory patří rozhodně k základnímu vybavení kuchyně, potažmo jídelny i domácnosti jako celku. Ať už se stěhujete, rekonstruujete nebo chcete z jiného důvodu od podlahy obměnit vybavení bytu či domu, jistě dojde i na příbory. A protože je budete používat každý den několikrát, vyplatí se při výběru trochu rozvahy. Příbory budou navíc důležitou estetickou a samozřejmě funkční součástí jídelního stolu i případné slavnostní tabule. Vydržet navíc mohou roky i desítky let. Zvlášť budou-li kvalitní anebo se nepoztrácejí. V dnešním článku se proto zaměříme právě na toto důležité vybavení. Pomůžeme vám v něm vybrat nejlepší jídelní příbory do domácnosti. Věnovat se budeme všem důležitým aspektům výběru. Seznámíme vás se všemi druhy příborů. Zajímat nás bude optimální počet, materiálové zpracování, design i jiné faktory. Ovšemže nezapomeneme ani na ceny nebo krátké recenze populárních výrobců.

Pořízení sady kvalitních příborů může vyjít i poměrně draho. Nejde však o nijak krátkodobou investici ani o okrajovou pomůcku. Pokud vás zásadně netíží rozpočet, velkorysost v tomto případě není nijak na škodu. Je nicméně jasné, že někdy jsou podmínky a prostředky zkrátka omezující. Zabývat se tedy budeme i dostupnějšími variantami, které naštěstí rovněž existují. S kvalitou přitom rozhodně nemusejí být nutně na štíru. Nezapomeneme ani na nejmenší rodinné příslušníky a krátce se zmíníme i o příborech pro děti.

V našem dnešním článku najdete spoustu zajímavých informací a rad, které vás provedou světem stolování a příborů. Taky na vás čeká žebříček nejlepších a nejoblíbenějších sad, s nimiž určitě nešlápnete vedle. Ale ať už si v našem výběru najdete to pravé ořechové, nebo ne, jistě byste neměli minout ani uživatelské recenze jídelních příborů. Dozvědět se v nich můžete další užitečné poznatky a postřehy od lidí, kteří si už příbory zakoupili.

Nejlepší jídelní příbory na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Jídelní příbor TOSCANA, Tescoma
 Nejprodávanější 
✔️ Příbor vyroben kováním z jediného kusu prvotřídní nerezavějící oceli
✔️ Nadčasový design
📌 od 2000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Villeroy & Boch Vivo New Fresh Basic
 Nejlepší nerezové příbory 
✔️ Z vysoce kvalitní leštěné ušlechtilé nerezové oceli 18/10
✔️ Materiál s extra dlouhou životností
📌 od 2950 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Jídelní příbor VERONICA, Tescoma
 Cena / výkon 
✔️ Z nerezavějící oceli se špičkovou povrchovou úpravou
📌 od 1100 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#424dílná sada příborů Laguna
 Nejlepší levné příbory 
✔️ Pro každodenní i sváteční stolování
✔️ Elegantní a nadčasový vzhled
📌 od 550 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Lamart Sada příborů 24ks Leila LT5002
 Oblíbená sada 
✔️ Vyrobeno z prvotřídní nerez oceli 18/0
✔️ Lehký do ruky
📌 od 530 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Orion 24dílná sada příborů Black Luxure
 Oblíbena sada 
✔️ Moderní jednoduchý tvar
✔️ Černý PVD povrch je vysoce odolný
📌 od 1300 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Villeroy & Boch Ella sada zlacených příborů
 Pozlacené příbory 
✔️ Z monobloku ušlechtilé nerezové oceli 18/10
✔️ Zlato dodává příborům puncu luxusu a elegance
📌 od 9750 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat jídelní příbory

Pořízení příborů se může jevit jako nejjednodušší věc na světě. Zkrátka vezmete ty, které vám padnou do oka a vejdou se do vašeho finančního limitu. Nelze zpochybnit, že design, styl a vizuální dojem patří v tomto případě k nejdůležitějším vlastnostem. Přesto je na místě zvážit i některé praktické faktory. Zajisté sem patří především typ a počet příborů, dále výrobní materiál a povrchová úprava, životnost, náročnost na údržbu, hmotnost, další vybavení (např. box) apod.

jídelní příbory

Druhy příborů

V první řadě byste se měli rozhodnout, jaké příbory doma vlastně potřebujete. Asi tušíte, že jich existuje poměrně značné množství, ne všechny se ale běžně používají a uplatní. Pojďme se nicméně podívat na základní možnosti…

Elementární typy:

Tyto příbory představují jakési minimum, které bývá prakticky vždy součástí základních sad.

 • Masový příbor – Zcela jistě chybět nemůže. Jde o „hlavní“ druh příborů používaný pro hlavní chody. Sestává z vidličky a nože.
 • Polévkové lžíce – Další nezbytný typ, který ve výbavě domácnosti musí jednoznačně být.
 • Kávové/čajové lžičky – Malé lžičky, které se v domácnosti vždy uplatní zdaleka nejen ke kávě nebo čaji.

Další druhy:

Mohou, ale taky nemusejí být součástí základních sad. Spíše bývají součástí větších, rozšířených setů anebo je lze pořídit samostatně.

 • Dezertní příbor – Od masového se liší de facto jen poněkud menšími rozměry. Mohou se hodit, pokud rádi pořádáte elegantní hostiny a tabule. Ocení je ale třeba i děti, kterým budou menší rozměry lépe vyhovovat. Zvláště pokud nechcete pořizovat speciální dětské sety.
 • Dezertní lžíce – Lžíce střední velikosti mezi polévkovou a kávovou.
 • Moučníkový a koktejlový příbor – Jsou ještě menší než dezertní, ale jinak platí prakticky totéž. Spíše pro náročnější zájemce, do restaurací anebo jako alternativa pro děti.
 • Speciální příbory – Například rybí, na raky, na hlemýždě, na ústřice, na ovoce, grapefruit, na humry,… velmi specifické a poměrně okrajové. Spíše pro vášnivější gurmány. Jinak se příliš neuplatní.
 • Kompotová lžička – Zhruba velikosti kávové, ale kulatější tvar. Spíše omezené použití. Totéž platí pro lžičku na zmrzlinu či vejce .
 • Moka lžička – Malá kávová lžička.
 • Lžička na limonádu – Velmi dlouhá lžíce.

Výše uvedené příbory spadají do kategorie „jídelních“. Vedle nich existuje ještě kategorie příborů „překládacích“. Ty jsou spíše vybavením lepších restaurací než běžné domácnosti. Určeny jsou k servírování jídla při francouzské obsluze nebo u švédských stolů, rautů apod.

Sada vs. samostatné kusy

Je lepší pořídit si příborovou sadu, nebo nakupovat po jednotlivých kusech? Sady jsou poměrně velmi oblíbené a pohodlné řešení. Výhodou je, že získáte komplexní výbavu, která bude perfektně stylově sladěná. Sady taky mohou někdy vyjít cenově výhodněji, ale není to pravidlo. Záleží tedy jen na vás, čemu dáte přednost.

Příbory podle počtu kusů

Kolik příborů nebo jak velkou sadu koupit? Zde samozřejmě záleží na vašich nárocích a počtu osob v domácnosti. Někdy se uvádí pravidlo, že počet příborů (každého druhu) by měl být aspoň dvojnásobný než počet osob v domácnosti.

Za velmi oblíbené lze označit sady po šesti kusech od každého příboru . Základem je šest masových nožů, masových vidliček a polévkových lžic plus obvykle i kávových lžiček. Někdy zde mohou být i dezertní lžíce, nože či vidličky. Sady o 6 kusech od každého příboru jsou vhodné pro menší domácnosti o 1 až 3 osobách s průměrnými nároky.

Pokud např. často pořádáte různé večeře a oslavy, možná budete chtít sadu větší, třeba i s větším zastoupením různých druhů příborů. Větší sady jsou pak vhodné i pro větší domácnosti, zvlášť pokud je zde více dětí.

příbory

Materiálové zpracování

Jaký materiál příborů zvolit? Mezi okrajové záležitosti dnes patří příbory ze stříbra či hliníku, které byly dříve běžné. Ani jeden z těchto materiálů není – vzhledem k dnešním standardům – již příliš praktický (stříbrné jsou však stále k dostání). Zejména v záležitostech hygienických vlastností a náročnosti na údržbu. Jasně dnes vévodí nerezové příbory.

Nerez je ovšem poněkud široký pojem a jeho kvalita je silně různorodá. Pokud chcete nejen nízkou cenu, ale i vysokou úroveň, měl by být výrobní materiál označen jako ocel 18/10. Další častou možností je i 18/8 nebo 18/0. Toto označení udává poměr mezi chromem a niklem v oceli. Mezi vynikající a oblíbené příborové oceli patří ještě patentovaná ocel Cromargan.

Ocel 18/10 je zárukou špičkové odolnosti i hygieničnosti. Ocel 18/0 bývá levnější a tyto vlastnosti jsou na poněkud nižší úrovni, přesto může jít o dostačující volbu.

Výhody kvalitních nerezových příborů

Všechny kvalitní nerezové příbory lze obecně mýt v myčce. Jejich bezpórový, hladký povrch je vysoce odolný vůči usazování skvrn, přebírání pachů apod. Velmi snadno se tudíž udržuje v dokonalé čistotě. Zároveň plně odolává působení kyselin v jídlech – což je velká výhoda oproti v tomto směru výrazně méně stabilnímu hliníku, který se dnes už příliš nepoužívá.

Výhodou je v případě příborů i relativně nízká tepelná vodivost. Např. hliníková lžička se v horké kávě rychle celá rozpálila, nerezová lžička si nad hladinou uchová chladnější rukojeť a lze s ní tedy lépe manipulovat.

Materiál rukojeti

Příbory mohou být celokovové, což je nejběžnější volba. Alternativou je rukojeť s nejčastěji plastovou či dřevěnou střenkou. Díky střence je rukojeť tlustší a lépe se drží – pro děti a seniory to může být značné plus. Avšak pokud jde o údržbu, tyto nože dalece zaostávají za celokovovými. Ani jejich celková odolnost a trvanlivost není tak dobrá.

Povrchová úprava a design

Zde už velmi záleží na osobním vkusu a estetickém cítění. Příbory mohou mít nejrůznější designová zpracování. V současnosti jsou v módě spíše minimalistické, jednoduché linie než sofistikované zdobení a komplikovanější tvary. Mezi trendy styl patří příbory s hranatějšími liniemi. Nicméně módy a trendy se rychle mění, kdežto kvalitní příbory vydrží opravdu velmi dlouho – řiďte se tedy vlastním vkusem.

Za zmínku stojí i povrchová úprava. Ta může být různá, ale v principu zejména lesklá/leštěná či matná. Matná se dnes těší větší popularitě než dříve a už není považována za „chudou příbuznou“ luxusní lesklé verze. Je i poněkud praktičtější. Zamaskuje otisky a skvrny, údržba je snazší. Je však možné, že na kouzlo lesku přesto nedáte dopustit.

Dětské příbory

Dětem mohou vyhovovat běžné dezertní, moučníkové či koktejlové příbory. A to díky menším rozměrům. Dnes je však k dostání i obrovský výběr speciálně dětských příborů. Kromě menších rozměrů mívají tlustší rukojeti pro snadnější úchop, zaoblenější hrany kvůli bezpečnosti, nižší hmotnost a taky často pro děti atraktivní design. Prodávají se i plastové varianty. V takovém případě doporučujeme nakupovat od osvědčených značek a ověřit si zdravotní nezávadnost materiálu.

Kam s příbory?

Tradiční volbou jsou speciální organizéry, které umožňují rozdělení a praktické i šetrné uložení každého druhu příboru. K dostání jsou v dřevěném, plastovém i jiném provedení. Nejčastější počet přihrádek je pět, ale varianty jsou různé. Obvykle se umísťují do šuplíku.

jídelní příbory stolování

Ceny jídelních příborů

Jakou investici si vyžádá pořízení komplexní sady kvalitních jídelních příborů? Zde jsou základní cenové relace.

✅ Příbory do 300 Kč

Najdete zde kusové příbory nebo malé (do cca 6 ks) či dětské sady. Sehnat můžete i větší velmi levné sady, kde ovšem nelze počítat s právě vysokou kvalitou provedení.

✅ Příbory do 1000 Kč

Velmi slušný výběr sad, obvykle do 24 ks, což je velmi populární varianta. Příbory mohou být poměrně kvalitní – dostačující pro většinu běžných zájemců.

✅ Příbory nad 1000 Kč

Výborný výběr sad. Může jít o sady větší nebo menší, ale velmi exkluzivní. Vysoký důraz na vynikající kvalitu materiálů i designového zpracování. Pro náročnější zájemce.

Nejlepší značky jídelních příborů

Kteří výrobci nabízejí kvalitu a patří mezi nejoblíbenější?

 • Tescoma – Populární značka, která patří ke středně drahým. Nabízí vysokou kvalitu i stylové, moderní provedení a její výrobky jsou dobře hodnoceny.
 • Lamart – Spíše levná varianta. Dobrá volba pro méně náročné zájemce. Alternativou je značka Banquet .
 • Toner – Obrovský výběr, velmi známá značka, moderní i klasické designy. Spíše vyšší a vysoké ceny.
 • Berndorf – Tradiční, populární značka. Střední až vyšší ceny, velmi dobrá až špičková kvalita.
ProduktInfoHodnocení
#1Jídelní příbor TOSCANA, Tescoma
 Nejprodávanější 
✔️ Příbor vyroben kováním z jediného kusu prvotřídní nerezavějící oceli
✔️ Nadčasový design
📌 od 2000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Villeroy & Boch Vivo New Fresh Basic
 Nejlepší nerezové příbory 
✔️ Z vysoce kvalitní leštěné ušlechtilé nerezové oceli 18/10
✔️ Materiál s extra dlouhou životností
📌 od 2950 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Jídelní příbor VERONICA, Tescoma
 Cena / výkon 
✔️ Z nerezavějící oceli se špičkovou povrchovou úpravou
📌 od 1100 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#424dílná sada příborů Laguna
 Nejlepší levné příbory 
✔️ Pro každodenní i sváteční stolování
✔️ Elegantní a nadčasový vzhled
📌 od 550 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Lamart Sada příborů 24ks Leila LT5002
 Oblíbená sada 
✔️ Vyrobeno z prvotřídní nerez oceli 18/0
✔️ Lehký do ruky
📌 od 530 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Orion 24dílná sada příborů Black Luxure
 Oblíbena sada 
✔️ Moderní jednoduchý tvar
✔️ Černý PVD povrch je vysoce odolný
📌 od 1300 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Villeroy & Boch Ella sada zlacených příborů
 Pozlacené příbory 
✔️ Z monobloku ušlechtilé nerezové oceli 18/10
✔️ Zlato dodává příborům puncu luxusu a elegance
📌 od 9750 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení