Kuchyně

Test 6 nejlepších výrobníků sody

Nejlepší výrobník sody Máte rádi perlivou vodu nebo si občas dopřejete osvěžení v podobě limonády? Možná jste si už zvykli nakupovat tyto nápoje balené a staly se nedílnou součástí každého nákupu. Takové řešení je ale v mnoha ohledech neekologické i neekonomické – a v neposlední řadě nepohodlné. Balené perlivé vody a limonády musíte pravidelně vláčet z obchodu, zaberou doma spoustu místa a vytvářejí velké množství plastového odpadu.

Při vysoké spotřebě se navíc tento způsob i notně prodraží. Přitom existuje poměrně jednoduchá a elegantní alternativa. A není to žádná hypermoderní novinka. Tímto způsobem si bublinkové nápoje připravují celé generace. Řeč je samozřejmě o domácích sodovkovačích neboli sifonových lahvích. Doba však přece jen pokročila a dnes tyto jednoduché nástroje mají jinou podobu, umožňují pohodlnou a kvalitní výrobu nápojů a jsou i ekologické. Proto pro vás máme výběr nejlepších výrobníků sody pro rok 2020.

Sodovkovače jsou dnes populární a spousta lidí si nemůže jejich přínos vynachválit. Ubyde vám práce s nakupováním zásob slazených i neslazených perlivých nápojů, a navíc – čerstvá a doma vyrobená limonáda nebo sodovka, to je přece jen kvalitativně něco jiného.

Cena těchto zařízení přitom začíná už na poměrně příznivých částkách. Do naší recenze výrobníků sody jsme zahrnuli především domácí modely značky SodaStream, která je v tomto odvětví jasnou jedničkou na trhu a její název se částečně vžil jako obecné označení samotného přístroje. Přesto jsme do testu zahrnuli i alternativní varianty.

Test nejlepších výrobníků sody podle redakce

ProduktHodnoceníCena (od)
#1SodaStream Spirit Black
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2 199 KčČíst recenze
#2SodaStream Crystal
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2 999 KčČíst recenze
#3SodaStream JET
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1 599 KčČíst recenze
#4Orion AQUADREAM
[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]999 KčČíst recenze
#5Tescoma MyDrink 308610
[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]2 100 KčČíst recenze

Recenze oblíbených výrobníků sody

#1 SodaStream Spirit Black (od 2199 Kč)

 Recenze SodaStream Spirit Black  SodaStream Spirit patří mezi vlajkové modely tohoto renomovaného výrobce, který doslova ovládl trh s výrobníky sody. Důvodem je optimální kombinace ceny, kvality zpracování a možností a to vše je navíc zabaleno do velice elegantního designového kabátku. Vybrat si přitom můžete i z více barevných variant.

Sodovkovač Spirit potěší opravdu komfortní obsluhou. Chutný nápoj si zvládne vyrobit doslova každý. Běžné ovládání spočívá v zasunutí láhve (žádné šroubování, láhev se uchytí automaticky) s vodou a zmáčknutí tlačítka. Jednou za čas je pak samozřejmě třeba vyměnit bombičku s CO2 – to ale není o nic složitější. Bombička navíc vystačí až na 80 l sodovky.

Velmi dobře zpracovaná je i samotná lahev. Nejenom, že je opravdu pěkná, ale je vyrobena z odolného a přitom zdravotně nezávadného materiálu bez obsahu nežádoucích látek BPA, které jsou postrachem levných plastových lahví. V neposlední řadě je třeba pochválit velmi tichý chod a taky relativně ekonomický provoz.

Litr nápoje vás vyjde rozhodně podstatně levněji, než kdybyste si pro něj zajeli do supermarketu.

Co potěší

  • Velmi elegantní a dobře zpracovaný sodovkovač
  • Kvalitní, odolná láhev z plastu bez obsahu BPA
  • Snadná obsluha, uchycení láhve bez šroubování
  • Bombička na 80 l nápojů
  • Regulace bublinek podle potřeby
  • Vítěz dTestu, jeden z nejkvalitnějších výrobníků sody u nás

Co zamrzí

  • Slabší těsnění

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2199 Kč

Koupit v obchodě

#2 SodaStream Crystal (od 2999 Kč)

Model pro náročné se skleněnou lahví

 Recenze SodaStream Crystal  Druhé místo naší recenze výrobníků sody obsadil opět výrobek značky SodaStream. V tomto případě jde ale o model Crystal, který se stal i vítězem prestižního německého testu (TestMagazin) s hodnocením 94,7 % a rozhodně patří mezi špičkové kousky. Na druhou stranu se řadí už do mírně vyšší cenové kategorie. Pokud si ale potrpíte na luxusní provedení, může to být ta správná volba.

Už na první pohled je model Crystal skutečně exkluzivní výrobek. Přesvědčí vás o tom nejen design přístroje, ale i samotné lahve. Ta je v tomto případě dokonce skleněná. Má vynikající hygienické vlastnosti, je možné ji vložit do myčky nádobí, a pokud budete opatrní, její životnost je prakticky neomezená. Navíc disponuje hermetickým uzávěrem, který udrží nápoj dlouho čerstvý a správně nasycený.

Ovládání je podobně jednoduché jako u většiny modelů SodaStream. Odklopíte vrchní hlavu, našroubujete lahev s vodou a stisknete tlačítko. Opakovaným stiskem volíte míru nasycení od jemně perlivé až po silně perlivou. Bombička i u tohoto modelu vydrží na 80 l a pak ji stačí jenom naplnit. Příprava zůstává snadná, ekonomická i ekologická.

Co potěší

  • Exkluzivní provedení přístroje i láhve
  • Skleněná láhev
  • Vítězný produkt německého testu
  • Snadná obsluha

Co zamrzí

  • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2999 Kč

Koupit v obchodě

#3 SodaStream JET (od 1599 Kč)

 Recenze SodaStream JET  A dostáváme se k dalšímu výrobku značky SodaStream. Model JET patří mezi nejprodávanější výrobníky sody u nás a zvítězil taky v anketě „Produkt roku“ pořádané portálem Heureka.cz – a to v letech 2015 i 2017. Za to jistě do značné míry vděčí opravdu lidové ceně, která zpravidla jen o cca pár stovek překračuje tisícikorunu. Kvalita přístroje je přitom stále na velmi dobré úrovni.

Pravda, co se týče designu, tak přece jen JET trochu zaostává za dražšími „kolegy“. Přesto rozhodně nebude trnem v oku a lze jej pořídit ve více barevných variantách. Materiálové zpracování je taky poplatné ceně a přístroj působí křehčeji. Na druhou stranu je velmi lehký. Výhodou je vedle nízké ceny i rychlost a jednoduchost přípravy a nechybí ani možnost zvolit si intenzitu nasycení nápoje bublinkami podle vlastní chuti.

Objem plastové láhve je 0,9 l a bombičky jsou opět určeny pro výrobu až 80 l litrů nápoje. Tento model potěší zejména méně náročné uživatele, kteří hledají spíše úsporu než luxus.

Co potěší

  • Velmi výhodná cena
  • Nesmírně populární model
  • Snadná a rychlá příprava nápojů
  • Volba intenzity nasycení

Co zamrzí

  • Horší použité materiály a méně kvalitní zpracování

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1599 Kč

Koupit v obchodě

#4 Orion AQUADREAM (od 999 Kč)

Cenový tip

 Recenze Orion AQUADREAM  Od značky SodaStream si teď dáme na chvíli pauzu a přizveme do testu výrobníků sody model oblíbeného českého výrobce domácích potřeb, Orion. Orion nabízí především cenově dostupné produkty v solidní kvalitě. Ani výrobník sody s označením AQUADREAM nebude výjimkou. Naopak je to náš cenový tip.

Orion AQUADREAM nabízí pochopitelně to, co i ostatní zařízení tohoto typu. Připraví vám čerstvou perlivou vodu, kterou můžete ochutit např. různými sirupy a vytvořit si tak osvěžující limonádu. Potěší i možnost zvolit si ze tří variant intenzity bublinek. Vzhled přístroje je jednoduchý a jistě si najde své příznivce. Zpracování je nerezové, láhev je plastová se solidním objemem 1,1 l.

Systém FAST LOCK navíc umožňuje snadné a rychlé uchycení láhve a taky pohodlné vyjímání. Nevýhodou tohoto modelu například to, že bombička s CO2 není součástí balení. Výrobník AQUADREAM představuje především cenově velmi výhodnou variantu, která ale může solidně sloužit.

Co potěší

  • Velmi nízká cena
  • Možnost volby intenzity bublinek
  • Poměrně objemná lahev

Co zamrzí

  • Bombička s CO2 není součástí balení

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.4 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 999 Kč

Koupit v obchodě

#5 Tescoma MyDrink 308610 (od 2100 Kč)

 Recenze Tescoma MyDrink 308610  Původem zlínská značka Tescoma patří u nás k velmi oblíbeným výrobcům kuchyňských a domácích potřeb. Není tedy divu, že přichází i s vlastním výrobníkem sody, jehož cena se pohybuje okolo dvou tisíc korun, což je mezi domácími sodovkovači solidní střed. Tento model zaujme poměrně elegantním, minimalistickým designem.

Pěkně zpracovaná je i lahev. Ta disponuje navíc speciálním uzávěrem se dvěma odvzdušňovacími ventily. Jeden je určen pro odvzdušnění vody, druhý pro ostatní sycené nápoje. Tento výrobník je tedy skvělou volbou, pokud chcete vyrábět i různé ovocné či zeleninové nápoje, nebo dokonce vinné střiky, šumivé sekty apod. Umožňuje totiž jejich pohodlnou přípravu přímo v lahvi.

Láhev má trochu menší objem, 850 ml, ale součástí balení je i plynová bombička, která vydrží k přípravě až 85 l sycených nápojů.

Co potěší

  • Ideální pro výrobu různých typů šumivých nápojů, včetně alkoholických
  • Pěkné designové zpracování

Co zamrzí

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.4 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2100 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat výrobník sody?

Našli jste v testu sodovkovač, který vás okamžitě zaujal svým designem, zpracováním nebo jinými výhodami? Pokud jste stále na vážkách, ještě neodcházejte. Připravili jsme pro vás totiž navíc i průvodce pořízením sodovkovače, který vám může pomoci se při výběru rozhodnout.

Domácí vs. komerční přístroj

V první řadě se pojďme podívat na základní rozdělení výrobníků sody, a to podle nároků na množství vyrobeného nápoje. Z tohoto hlediska můžeme rozlišit sodovkovače domácí a pro komerční účely. V naší recenzi jsme se zaměřovali na první typ, neuškodí ale seznámit se i s možnostmi toho druhého.

Komerční výrobník se může uplatnit nejenom např. v barech a restauračních provozech, ale kdekoli, kde jsou na výrobu sody velké nároky. Tedy například ve větší kanceláři plné milovníků perlivých nápojů apod.

Komerční výrobníky a takzvané sodobary jsou poměrně značně nákladná zařízení. Dokážou ale vyrobit velké množství sycené vody a v podstatně kratší době než domácí sodovkovače. Taky jejich konstrukce je uzpůsobena k častějšímu používání a předpokládá se u nich delší životnost. Jsou navíc výrazně rozměrnější, takže se příliš nehodí do menších kuchyní.

Plynová bombička do SodaStreamu
Plynová bombička do SodaStreamu

Proč se výrobník sody vyplatí?

Výrobníky sody musejí svými výhodami velmi citelně překonávat řešení spočívající v nákupu balených vod a limonád. To se jim daří hned na několika frontách:

  • Ekonomická – pořizovací cena běžného výrobníku se pohybuje do dvou tisíc korun a cena jednoho litru perlivé vody vychází obvykle na cca 2 Kč.
  • Praktická – jedná se o malé, kompaktní zařízení, které vás osvobodí od nákupů balených nápojů a jejich skladování.
  • Ekologická – výrobník neprodukuje odpad. Je mechanický, takže ani nespotřebovává el. energii. Omezíte spotřebu plastových lahví.

Kromě toho považte, že můžete mít sycené nápoje kdykoli čerstvé a příprava je maximálně pohodlná. U většiny modelů sestává z několika kroků:

  1. Naplnění láhve vodou
  2. Uchycení nebo zašroubování láhve do výrobníku
  3. Stisknutí tlačítka pro výrobu bublinek

Poté ještě můžete vyrobenou sodu dochutit vhodnými sirupy. To ale provádějte až po dokončení sycení, nikoli předtím. Většina modelů na tento postup totiž není uzpůsobena a hrozilo by vypěnění lahve a poškození přístroje.

Jaké parametry sledovat?

Sodovkovače jsou poměrně velmi jednoduchá mechanická zařízení. Většina z nich má obdobné funkce a nemusíte se v žádném případě bát, že se při výběru utopíte v záplavě parametrů, funkcí a faktorů. Zásadní roli většinou hraje kvalita zpracování a použitých materiálů, cena a v neposlední řadě design. Na co ještě se lze zaměřit?

Objem lahve

Lahev je zásadní součástí výrobníku a její objem limituje, kolik sody připravíte a za jak dlouhou dobu. Domácí modely jsou obvykle opatřeny lahvemi o objemu cca 0,5 l až 1l. Pokud je v domácnosti více příznivců sycených nápojů, držte se u horní hranice.

I materiál lahve je důležitý. Nejčastěji se setkáte s plastovými. Pak je třeba ujistit se, že jsou z kvalitního, nezávadného plastu bez obsahu BPA a že jsou i dostatečně odolné, aby dlouho vydržely. U dražších modelů se lze setkat i se skleněnými lahvemi. Ty jsou velmi hygienické a jejich životnost je teoreticky nekonečná, navíc působí elegantně a luxusně. Nevýhodou je ale vyšší váha a křehkost, a tedy i menší praktičnost.

Bombičky

Bombičky s CO2 jsou tím oživujícím „šémem“, který umožňuje v sodovkovači vyrobit z normální vody osvěžující perlivý nápoj. U moderních zařízení jsou používány velmi praktické a ekologické bombičky, které jsou doplnitelné. Nevzniká tedy žádný odpad navíc, jenom v případě potřeby doplníte plyn.

To je značný posun proti jednorázovým bombičkám u klasických sifonových lahví. Ty navíc měly velmi malý objem (cca 1 l). Bombičky do moderních výrobníků vystačí zpravidla na cca 80 l sody. Narazit můžete ale i na bombičky výrazně objemnější (nad 100 l), ale i na menší. Musí však pasovat do daného modelu.

Intenzita sycení

Tuto možnost nabízí drtivá většina současných výrobníků. Intenzitu volíte nejčastěji vícenásobným stiskem hlavního tlačítka a nejčastěji se setkáte se třemi variantami – jemně, středně a silně perlivá voda.

Na kolik přijde pořízení a provoz sodovkovače?

Ceny jsou celkem různorodé, ale nejčastěji se u domácích modelů pohybují v rozmezí 1000 až 2000 Kč. První bombička (často ale poloprázdná) je obvykle v ceně. Výměna plynu v bombičce vyjde na cca 200 Kč – tato náplň vystačí na 80 l nasycené vody. Pokud si chcete dopřát slazenou limonádu, speciální sirupy pořídíte od cca 70 Kč za 500 ml balení.

Mechanické a automatické výrobníky

Spíše pro úplnost je vhodné dodat, že lze odlišit dva typy výrobníků sody – a to z hlediska principu fungování. Naprostým standardem – zejména v domácnostech – jsou mechanické výrobníky, které pracují s kapslemi CO2 a plyn stisknutím tlačítka vháněn do vody. Toto řešení je jednoduché a pro běžné použití jednoznačně výhodnější. Nepotřebujete žádný zdroj energie, používání je naprosto jednoduché a přitom rychlé.

Existují však i automatické, síťově napájené modely výrobníků sody. Jde o objemná zařízení určená pro gastronomické provozy a obecně komerční nebo jiné profesionální použití. Tyto přístroje vodu obvykle zároveň chladí a fungují podobně jako výčepní zařízení na pivo. Výroba sody může taky patřit mezi funkce jiných nápojových zařízení.

Materiálové zpracování

Pokud jde o materiálové provedení těla přístroje, můžete si v podstatě vybrat ze dvou základních variant. Nerezových a plastových modelů.

Plastové modely jsou dnes velmi populární a běžné a mohou být i velmi kvalitní. Výhodou je cenová dostupnost, designová a barevná rozmanitost nebo nižší hmotnost. Pro běžné domácí použití jsou plastové modely v zásadě dostačující.

Druhou možností jsou výrobníky s nerezovým tělem. Ty jsou pochopitelně celkově odolnější. Tyto modely jsou vhodné pro intenzivnější a náročnější použití, případně pro použití v komerční sféře. Nevýhodou je vyšší hmotnost a zpravidla taky cena. Nerezové modely taky působí elegantně, stylově, exkluzivněji.

Lahve

Samostatnou kapitolku si zaslouží i lahve, které jsou neodmyslitelnou součástí výrobníků sody. U moderních výrobníků jsou speciální lahve dodávány s výrobníky – většinou pouze jedna, u některých modelů je součástí balení i několik náhradních lahví, což je většinou praktické.

Taky je vhodné si před pořízením výrobníku zjistit, zda jsou případné náhradní lahve k dostání a kolik stojí. Z parametrů lahví je důležitý objem a materiál.

Materiál

Lahve k výrobníkům sody mohou být plastové, nebo skleněné. Plastové lahve jsou populární, protože jsou lehké a praktické, navíc téměř nerozbitné, ideální i pro přenášení. Měli byste se ale zajímat o kvalitu plastu. Moderní trendy jasně směřují k používání plastů bez BPA a jiných závadných látek, které se mohou do vody uvolňovat.

Další možností jsou skleněné lahve, které jsou zcela zdravotně nezávadné a nehrozí riziko ulpívání a přebírání pachů. Jsou ekologičtější a elegantnější. Pochopitelně však nejsou příliš vhodné pro přenášení.

Cena výrobníků sody

V jakých cenových relacích se pohybují moderní a kvalitní výrobníky sody? Připravili jsme pro vás malou nápovědu, která vám pomůže s orientací v současné nabídce.

✅ Výrobníky sody do 1500 Kč

Pokud nemáte nijak vysoké nároky a víte, že budete výrobník sody využívat spíše příležitostně nebo sporadicky, nemusíte do jeho pořízení hned investovat mnoho tisíc. Nejlevnější modely začínají někde okolo hranice 1 tisíce korun. Půjde o plastové výrobky v jednodušším designu a provedení, přesto mohou odvádět svou práci dobře. Dalším nákladem mohou být náhradní lahve, plastová stojí většinou od 100 do 300 Kč.

✅ Výrobníky sody do 3000 Kč

V této cenové sortě najdete většinu nejoblíbenějších přístrojů současnosti. Výběr je veliký a rozmanitý. Dominuje především značka SodaStream, která se dnes stala již takřka synonymem výrobníků sody.

✅ Výrobníky sody nad 3000 Kč

V této ceně už najdete především špičkové nebo profesionální modely pro náročné použití. Zpracování je zpravidla nerezové.

Nejlepší značky výrobníků sodovky

Výrobníky sody nabízí řada značek, některé se staly ikonickými, některé nabídnou alespoň dobrý poměr ceny a kvality.

  • SodaStreamNejznámější a taky nejoblíbenější značka s obrovským sortimentem. Nabízí výrobníky v různých cenových skupinách, převážně od 1 do 3 tisíc. Skvělá hodnocení v testech.
  • Tescoma – Tato značka má sice malý výběr, ale její výrobníky sody jsou poměrně populární a oceňované.
  • Orion – Několik poměrně velmi dostupných modelů pro méně náročné uživatele. Vzhledem k ceně přiměřená kvalita.
  • Berger – Další velmi dostupné a přitom solidní výrobníky. Cena okolo 1000 Kč.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového výrobníku sody. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem kvalitního sodovkovače na trhu.
0 Sdílení

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře