Domácnost Kuchyně

Nejlepší vakuovačky potravin: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší vakuovačky potravin

Sháníte co nejlepší vakuovačku potravin? Pak vám tento průvodce rozhodně přijde vhod. Zaměříme se v něm totiž právě na tuto pomůcku, která stále více proniká z průmyslového a komerčního prostředí taky do domácností. A nás budou zajímat právě zejména vakuovačky pro domácí použití. Jaké jsou možnosti, jak vybrat tu správnou, co od tohoto zařízení čekat? To vše se dozvíte.

Smyslem vakuovačky není nic jiného než zajistit delší trvanlivost potravin. V dnešní době je kladen stále větší důraz na šetrnost, která povede k ekologičtějšímu i ekonomičtějšímu provozu domácnosti. Základem je zužitkování všech surovin a minimalizování množství odpadu. Plýtvání jídlem a jeho vyhazování už je „out“. Z těchto důvodů jsou vakuovačky na vzestupu. Životnost potravin totiž dokážou prodloužit až pětinásobně. Díky tomu se vyhnete zbytečnému závodu o zkonzumování rychle se kazícího jídla nebo jeho vyhození, pokud to prostě nestihnete. Vakuové balení vám na spotřebování poskytne dostatek času. Výsledkem bude i finanční úspora.

V našem článku se na zařízení pro vakuové balení potravin podíváme z obecného hlediska a poskytneme vám informace potřebné pro dobrý nákup. Najdete zde ale taky žebříček nejzajímavějších modelů. Zajímavé a důležité poznatky o jednotlivých výrobcích se můžete dozvědět i z uživatelských recenzí vakuovaček potravin nebo z odborných testů.

Nejlepší vaukovačky potravin na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1 Klarstein FoodLocker 650

 Nejkvalitnější 
Příkon: 650 W
Sací výkon: -
Svářecí plocha: 40,6 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]8160 Kč Číst recenze
#2Maxxo VM PROFI

 Produkt roku 2019 
Příkon: 130 W
Sací výkon: 20 l/min
Svářecí plocha: 30 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3000 Kč Číst recenze
#3Klarstein Foodlocker
Příkon: 175 W
Sací výkon: 16 l/min
Svářecí plocha: 34 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2040 Kč Číst recenze
#4MAXXO VM5000

 Skvělé recenze 
Příkon: 120 W
Sací výkon: 12 l/min
Svářecí plocha: 30 cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1600 Kč Číst recenze
#5Klarstein FoodLocker Slim
Příkon: 130 W
Sací výkon: 9 l/min
Svářecí plocha: 30 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1600 Kč Číst recenze
#6Concept FRESH VA-0010
Příkon: 90 W
Sací výkon: -l/min
Svářecí plocha: 30 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1380 Kč Číst recenze

Jak vybrat vakuovačku potravin

Při výběru této pomůcky je důležité vědět, jak intenzivně ji budete chtít využívat, co budete balit a kolik jste ochotni investovat. Výhodu při výběru vám poskytne i orientace v jednotlivých typech a jejich výhodách a taky v základních technických parametrech, vlastnostech a funkcích…

S tím vším vám v našem průvodci pomůžeme. Kromě toho zde najdete taky shrnutí sortimentu tří základních cenových skupin a krátce vás seznámíme i s některými osvědčenými výrobci, u kterých můžete kvalitní vakuovačku pořídit.

Proč si pořídit vakuovačku?

Vakuová balička potravin není úplně korunovou položkou a spousta potenciálních zájemců se pozastaví nad tím, zda je takový spotřebič v domácnosti vůbec potřeba. Zvlášť se bez něj donedávna obešla většina domácností.

Rozhodnutí, zda si vakuovačku pořídit, za vás samozřejmě neučiníme. Můžeme pouze nastínit výhody, které její používání skýtá. Zde jsou alespoň hlavní možnosti a pozitiva vakuových baliček:

  • Prodloužení životnosti potravin o dny nebo týdny, ale taky až rok (některé mražené potraviny, ale také suché, sypké a trvanlivé potraviny).
  • Ochrana potravin před negativním působením vnějších vlivů. V prostředí vakua je radikálně omezeno množení mikroorganismů, ale kvalitní obal zabrání i přebírání pachů, změnám barvy, vysychání, napadení škůdci (např. moli u suchých potravin) a dalším problémům.
  • Potraviny jsou zabaleny kvalitně, hygienicky a skladně, lépe využijete prostor v lednici či mrazáku.
  • Vakuové balení potravin umožní vaření moderní a vysoce šetrnou metodou „sous vide“.
  • Vakuovačku můžete využít i pro balení jiných předmětů než potravin (např. kovových šperků, cenných dokumentů apod.).

jak vybrat vakuovacku

Základní typy vakuových baliček

Úplně první otázka při výběru vakuové baličky se bude týkat typu. Na výběr máte ze dvou základních možností. Jednak jsou to jednoduché ruční modely, anebo propracovanější automatická zařízení. Obě varianty mají něco do sebe. Pojďme se na ně podívat.

Ruční vakuovačka

Jde o poměrně kompaktní a snadno ovladatelná i přenosná zařízení, která umí odsávat vzduch ze speciálních sáčků nebo dóz. Výhodou tohoto provedení je v první řadě cenová dostupnost. Ruční vakuovačky jsou výrazně levnější než automatické.

Tyto modely taky často fungují na baterie, takže jsou „cestovní“. Nevýhodou je ovšem nízká výkonnost a efektivita. Ruční verze jsou vhodné spíše pro sporadické použití. Pokud chcete vakuovat ve větším množství a častěji, doporučujeme druhou možnost…

Automatická vakuovačka

Jde o spotřebič, který umí nejen odsávat vzduch, ale rovnou i svařovat folie a vytvářet tak pevné a neprodyšné obaly. Existuje celá řada konstrukčních variant a samozřejmě jsou zde i zásadní rozdíly ve výkonu a velikosti.

Balička pro průmyslové nebo intenzivní komerční použití bude vypadat zcela jinak než model určený pro malou restauraci či domácnost. Automatické varianty jsou každopádně rychlejší a účinnější – prostě obecně efektivnější, vhodné pro častější používání a náročnější zájemce. Jasnou nevýhodou je vyšší cena, ale taky větší rozměry a hmotnost.

Konstrukční provedení vakuových baliček

Nyní se podíváme na trochu podrobnější rozdělení, které se odvíjí od podoby a principu fungování konkrétní baličky.

Externí vakuové baličky

Externí nebo taky otevřené vakuovačky jsou produktem typicky určeným pro domácí nebo nenáročné použití. Folie se vkládají zvenčí a vakuovačka potravinu do těchto obalů zataví a zároveň odsaje vzduch. Tyto modely jsou vhodné pro balení kusových, pevných surovin.

Komorové vakuovačky

Tato varianta je už vhodná nejen pro domácí, ale komerční použití. Surovinu, kterou chceme balit a vakuovat vkládáme přímo do zařízení. Tyto vakuovačky si dobře poradí i s tekutějšími potravinami a jejich použití je rychlejší. Jsou vhodné i pro poměrně časté a intenzivní používání, ale jsou taky dražší a rozměrnější, proto je uvidíte spíše v komerčních provozech.

Zatavovací baličky

Zde už se dostáváme vysloveně do sféry komerční a profesionální. Principiálně tyto přístroje připomínají předchozí kategorii, ale jsou schopny efektivnějších výsledků a rychlejší práce s většími objemy surovin. Jsou tedy obecně výkonnější a propracovanější. Vhodné i pro průmyslové využití nebo jiné velmi náročné použití.

Volně stojící baličky

Rozměrná zařízení pro balení velkých objemů surovin. Opět jsou v principu podobné na komorovou variantu a hlavní rozdíl spočívá ve velikosti a intenzitě použití. Tyto baličky jsou vhodné do velkých vývařoven nebo k průmyslovému použití.

Příkon a výkon vakuovačky

Při výběru vakuovačky bude samozřejmě hrát roli příkon (stejně jako u většiny ostatních spotřebičů). Příkon udává spotřebu elektrické energie ve Wattech (W). U vakuovaček externího typu vhodných pro domácí použití se tato hodnota obvykle pohybuje okolo 100-150 W, jen málokdy je příkon vyšší než 200 W.

Zcela jinak jsou na tom výkonnější vakuovačky pro komerční anebo průmyslové použití. U těch může příkon dosáhnout i 2500 W nebo více.

Samotný příkon nám toho o reálné výkonnosti příliš mnoho nepoví. Za tímto účelem může být vhodnější porovnávat sací výkon kompresoru. Ten je udáván v litrech a u domácích modelů se obvykle pohybuje cca v rozmezí 10 až 15 nebo 20 litrů.

vakuovačka potravin jak funguje

Rozměry

Rozměry jsou u vakuovaček velmi důležitým parametrem. Nejenom proto, abyste věděli, kolik místa si udělat na stole nebo kuchyňské lince, ale především abyste zjistili, jaké množství potravin (nebo jak velké suroviny) budete moci vakuovat.

Zásadní roli tedy hraje informace o maximální velikosti (šířce) folie. Tato hodnota se u domácích externích modelů nejčastěji pohybuje okolo 30 cm, což je vhodné pro běžné použití. Pokud hodláte zařízení používat intenzivněji, můžete sáhnout po rozměrnějším modelu.

Určitou roli může hrát i hmotnost (u stolních externích modelů obvykle jen okolo 1-3 kg) anebo délka přívodního kabelu, která ovlivní možnosti umístění baličky.

Podtlak

Podtlak souvisí s výkonností zařízení a je udáván v barech. U domácích vakuovaček obvykle dosahuje cca 0,8 baru. Vyšší podtlak značí dokonalejší a neprodyšnější zabalení, některé citlivé a křehké potraviny ale může příliš vysoký podtlak rozmáčknout. U výkonnějších zařízení proto může být užitečnou funkcí regulace podtlaku.

Funkce vakuovaček

Vakuovačky mohou mít i několik zajímavých funkcí. Zde je krátké představení nejdůležitějších a nejběžnějších z nich:

  • Odsávání vzduchu – Velmi zásadní funkce, díky které dojde k dokonalejšímu vakuovému zabalení potravin, nikoli jenom svaření folií. Trvanlivost takto zabalených potravin a surovin je výrazně vyšší.
  • Dvojitý svár – Funkce dvojitého sváru je určena pro bezpečnější a pečlivější zabalení. V případě poškození jednoho sváru je obsah zajištěn ještě druhým.
  • Měkké odsávání – Zajímavá funkce určená k odsávání vzduchu z tekutých potravin, jako jsou omáčky, polévky apod.
  • Pojistka proti přehřátí – Standardní bezpečnostní pojistka proti přehřátí přístroje při příliš intenzivním provozu.
  • Displej – Informuje o programech, nastavení apod.

Folie

I samotné sáčky by měly hrát roli při výběru vakuovačky. Rozdíly jsou například i v použití hladké vs. vroubkované hrubé folie. Ta druhá poskytne pevnější a kvalitnější obal, ale její pořizovací cena je vyšší. Některé vakuovačky vyžadují jen konkrétní typ a značku sáčků, což nemusí být ideální řešení. Existují taky sáčky, které jsou vhodné pro opakované použití a stačí je omývat.

Tipy pro správné vakuování

Abyste mohli vakuovačku využít co nejefektivněji, máme pro vás pár informací, rad a tipů.

  • Výdrž vakuovaných potravin v mrazničce může být velmi vysoká, pamatujte ale, že rozmrazené a rozbalené suroviny je třeba co nejdříve spotřebovat. Rozhodně je znovu nezamrazujte ani nebalte.
  • Některé druhy šťavnatých potravin (např. maso, ovoce, ryby) je lepší balit společně se savým ubrouskem, který vsákne přebytečnou vlhkost.
  • Tvrdé druhy zeleniny je vhodné před balením a uskladněním oloupat a povařit.
  • Pokud vakuujete potraviny, kterým hrozí slepení, vkládejte mezi jednotlivé kusy kuchyňský papír.
    Tekuté potraviny můžete balit i v externí vakuovačce, pokud je předtím zmrazíte.
  • Především si pamatujte, že vakuové balení rozhodně neznamená neomezenou trvanlivost. Tepelně upravené maso spotřebujte nejpozději do cca 14 dnů, zelenina může vydržet i 25 dnů, sýr dokonce 1 až 2 měsíce. Vždy ale záleží na výchozím stavu potraviny a dalších aspektech.

Video

Ceny vakuových baliček potravin

Za kolik lze pořídit kvalitní vakuovou baličku? Kolik stojí ruční modely, domácí externí zařízení nebo výkonné přístroje pro komerční provoz? Zde je shrnutí tří základních cenových skupin.

Vakuovačky do 1000 Kč

V této ceně naleznete především jednoduché ruční modely pro sporadické použití anebo výjimečně i velmi levné varianty externích domácích baliček. Nepočítejte s příliš vysokým výkonem, jde skutečně o základní přístroje.

Vakuovačky do 3000 Kč

V této cenové hladině se nachází většina nejprodávanějších vakuovaček potravin pro domácí použití. Jde obvykle o zařízení s funkcí odsávání vzduchu, někdy se setkáte i s dalšími funkcemi, jako je dvojitý spár apod. V drtivé většině případů jde o externí vakuové baličky.

Vakuovačky nad 3000 Kč

Zde už se objevují výkonnější domácí modely pro náročnější uživatele anebo i zařízení pro komerční a průmyslové použití. Cena profesionálních baliček je ale obvykle řádově vyšší (v desítkách nebo stovkách tisíc korun).

Nejlepší značky vakuových baliček potravin

Kteří výrobci nabízejí dobrý poměr ceny a kvality a najdete u nich zajímavý výběr slušně hodnocených modelů? Máme pro vás alespoň několik tipů.

  • Maxxo – Značka Maxxo je v oblasti vakuovaček poměrně významným hráčem. Sortiment patří k těm rozsáhlejším a většina modelů se těší vysokým hodnocením v testech vakuovaček. Cena je obvykle 1000 až 4000 Kč.
  • Domo – Belgická značka Domo nabízí několik kvalitních domácích vakuovaček rozumné kvality. Cena je poněkud vyšší, obvykle od cca 2000 Kč.
  • Sencor – Tato známá a oblíbená tuzemská značka nabízí cenově velmi dostupné domácí vakuovačky externího typu za ceny do 1500 Kč.
  • Eta – Podobně jako Sencor nabízí i Eta několik cenově poměrně dostupných domácích vakuovaček s odsáváním vzduchu. Výběr je ovšem poměrně malý.
  • Profi Cook – Výběr několika domácích externích vakuovaček s nízkým příkonem a funkcí odsávání vzduchu. Cena cca od 1500 do 2500 Kč.

Video

Nejčastější otázky nakupujících

Jaká je hlučnost provozu vakuové baličky?

Vakuovačky skutečně nepatří k přístrojům s nejtišším provozem. Naopak – hlučnost může u některých modelů i výrazně přesáhnout hranici 50 dB. V domácím prostředí ale obvykle nejsou baličky v provozu tak často, aby hlučnost představovala kritický problém. Přesto doporučujeme, abyste se na tento parametr zaměřili, pokud je pro vás tichý chod důležitý.

Mají vakuovačky vysokou spotřebu?

Domácí modely obvykle disponují příkonem jen něco nad 100 W, a navíc bývají běžně v provozu např. jen pár minut denně. Spotřeba je tedy relativně zanedbatelná.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1 Klarstein FoodLocker 650

 Nejkvalitnější 
Příkon: 650 W
Sací výkon: -
Svářecí plocha: 40,6 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]8160 Kč Číst recenze
#2Maxxo VM PROFI

 Produkt roku 2019 
Příkon: 130 W
Sací výkon: 20 l/min
Svářecí plocha: 30 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3000 Kč Číst recenze
#3Klarstein Foodlocker
Příkon: 175 W
Sací výkon: 16 l/min
Svářecí plocha: 34 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2040 Kč Číst recenze
#4MAXXO VM5000

 Skvělé recenze 
Příkon: 120 W
Sací výkon: 12 l/min
Svářecí plocha: 30 cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1600 Kč Číst recenze
#5Klarstein FoodLocker Slim
Příkon: 130 W
Sací výkon: 9 l/min
Svářecí plocha: 30 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1600 Kč Číst recenze
#6Concept FRESH VA-0010
Příkon: 90 W
Sací výkon: -l/min
Svářecí plocha: 30 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1380 Kč Číst recenze
0 Sdílení