Domácnost

Nejlepší vany (pro dva, se sprchou či na nožičkách) – test, recenze a zkušenosti

Nejlepší vany na trhu Vana představuje tradiční vybavení koupelny. Obvykle v této místnosti hraje prim, představuje dominantní a nejdůležitější prvek. Elegantní vana je navíc jistým symbolem pohodlí a útulnosti. Pokud jde o vanu dražší, designovou – pak může vzbuzovat i dojem luxusu a exkluzivity. Vana slouží pro komfortní hygienu spojenou třeba i s odpočinkem a relaxací.

Vášnivými milovníky van jsou děti, které si zde perfektně vyhrají s vodními hračkami a třeba pěnou. Velké vany mohou potěšit romantické duše, protože je možné je sdílet s partnerem či partnerkou. Pohoda ve vaně má zkrátka něco do sebe. Pokud jste se rozhodli, že tento prvek nesmí ve vaší koupelně chybět, jistě vás zaujme tento článek. Pomůžeme vám v něm totiž s výběrem nejlepší vany. Zaměříme se na všechny důležité parametry a možné vybavení, ale řekneme si taky, v čem může být vana lepší nebo horší než alternativa v podobě sprchového koutu. Kromě toho vás čeká shrnutí cenových relací anebo kratičké recenze známých značek.

Kvalitní vana nemusí být vyloženě drahá záležitost. Naopak existují i docela dostupné modely. Správný výběr je ale důležitý vždy. Důvodem je, že vanu většinou nepořizujeme na rok ani dva, ale na mnoho let. Někdy může být obložená obkladačkami či zkrátka nainstalovaná tak, že výměna není nutně úplně banální záležitost. Nad volbou vany se tedy pozastavte déle a snažte se zamyslet nad různými faktory a hledisky. S tím vám pomůže právě náš dnešní průvodce.

V tomto článku najdete tipy a rady k výběru, ale důležitou součástí bude tradiční žebříček nejzajímavějších a nejvíce oblíbených aktuálních modelů. Při výběru vás mohou navést na správnou stopu taky různé odborné testy anebo uživatelské recenze van, ve kterých se majitelé konkrétních modelů podělili o své zkušenosti.

Nejlepší vany na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Ravak Rosa I 150x105 cm
Nejlepší vana se sprchou
✔️ asymetrická vana z akrylátu
✔️ objem vany je 235 litrů
✔️ velikost vany je 150 x 105 cm
📌 od 6 900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2CERSANIT OVAL CREA 160X75
Nejlepší volně stojící vana
✔️ vyrobena z kvalitního akrylátu
✔️ objem vany je 210 litrů
✔️ velikost vany je 160 x 75 cm
📌 od 24 000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Ravak Rosa II 170x105
Nejlepší rohová vana
✔️ vyrobena z kvalitního akrylátu
✔️ objem vany je 260 litrů
✔️ velikost vany je 170 x 105 cm
📌 od 10 600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4CERSANIT VANA LANA
Nejlepší klasická vana
✔️ vyrobena z kvalitního akrylátu
✔️ objem vany je 170 litrů
✔️ velikost vany je 160 x 70 cm
📌 od 3 500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Teiko Apollonia
Nejlepší hydromasážní vana
✔️ vyrobena z kvalitního akrylátu
✔️ velikost vany je 180 x 90 cm
📌 od 27 700 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Jika Trento
Nejlepší smaltovaná vana
✔️ vyrobena ze smaltované oceli
✔️ objem vany je 170 litrů
✔️ velikost vany je 160 x 75 cm
📌 od 4 900 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7wiss Aqua Technologies Nelly
Nejlepší vana z litého mramoru
✔️ vyrobena z litého mramoru
✔️ volně stojící vana
✔️ velikost vany je 175 x 82 cm
📌 od 55 000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat vanu?

Jak postupovat při výběru vany? Jakým faktorům se věnovat a na co si dát pozor? Stěžejní roli budou obvykle hrát rozměry. Většina koupelen nabízí jen omezené prostorové možnosti a někdy je třeba počítat každý centimetr. Stejnou důležitost má i tvar vany. Neméně důležité jsou však i rozměry a možná budete chtít zauvažovat i o nějakém speciálním vybavení.

Moderní koupelna s vanou

Vana vs. sprchový kout

Tohle je dilema, které řeší snad každý, kdo rekonstruuje nebo staví nový dům či byt. Ideální odpovědí může být: pořiďte si obojí. To ale v reálu velmi často není možné. Někdy z důvodu nedostatku prostoru, což je případ většiny – zejména starších – bytů v panelácích a bytových domech. Jindy může hrát roli napjatý rozpočet, který nedovolí pořídit vše, co bychom chtěli mít. Tak jako tak je často nutné se rozhodnout pro jedno, či druhé.

Ani jedna možnost není obecně lepší, nebo naopak horší. Vždy je třeba vycházet z vlastních požadavků, tužeb a potřeb, ale třeba i možností. Ve velmi stísněné koupelně můžete pořízením sprchového koutu získat více prostoru. Sprchový kout umožňuje velmi snadný vstup i odchod (což mohou ocenit například senioři) a rychlé sprchování je obvykle pohodlnější než ve vaně.

Vana však obecně působí přívětivějším, víc domáckým dojmem. Je to zařízení, které si spojujeme s klidem a pohodlím. Pokud holdujete dlouhým, relaxačním koupelím, je volba jasná. Ale ani pokud se většinou sprchujete, není na místě vanu šmahem zamítnout. Zvlášť pokud třeba plánujete mít děti, které vanu ocení po mnoho let a mohou si v ní užít spoustu radovánek.

Výběr vany podle tvaru

Dříve velký výběr nebýval. Používala se především (či takřka) výhradně smaltovaná ocel, která velká kouzla neumožňovala. A nejspíš o zvláštní kreace – aspoň u nás – ani nebyl zájem. Vana byla zkrátka obdélníková, víceméně symetrická káď. Takové vany jsou pochopitelně běžné a oblíbené dodnes. Nic vám však nebrání vybrat si z mnoha jiných možností, pokud uznáte, že vám vyhovují lépe. Zde jsou zásadní variace…

Luxusní vana

Obdélníková vana

Stará dobrá záležitost. Dodnes jde o nejprodávanější vany. Důvodem zřejmě není jen prostý zvyk, ale i praktičnost tohoto řešení. Obdélná vana nezabere mnoho prostoru a přitom se v ní můžete pohodlně natáhnout. Klasické obdélné vany mají obvykle víceméně symetrický vnější profil – vnitřní prostor však může být různě tvarovaný a klenutý. Například zádová část zkosená v mírnějším úhlu poskytne velmi komfortní oporu a je možné příjemně ulehnout.

Asymetrická vana

Asymetrické vany mohou mít potenciálně různý tvar, ale nejčastěji pod tímto označením najdete vany v zásadě obdélníkové, ale se zúžením směrem k odtoku – tedy k předpokládanému místu pro nohy. Toto řešení vypadá jednak o něco originálněji než klasický obdélník a umožní ušetřit ještě o něco více volného prostoru – obvykle bez citelné ztráty pohodlí ve vaně.

Tyto vany jsou však obvykle z akrylátu nebo jiných tvárnějších materiálů. Pokud jste rozhodnutí pro smaltovanou ocel, možná budete mít problém asymetrickou vanu sehnat.

Rohové vany

Rohové vany se základní proporcí více blíží trojúhelníku. Zaberou poněkud více prostoru, takže obvykle nejsou volbou do velmi malých koupelen. Platí však za mimořádně komfortní a taky stylové a elegantní. Typicky jsou opatřeny i pohodlným sedákem, často taky opěrkami rukou a hlavy, a lépe pojmout třeba i dvě osoby. Nemusejí být přitom nutně dražší než předchozí varianty. Pokud máte dost prostoru a opravdu rádi si lebedíte ve vaně, rohový typ může být správnou volbou.

Oválné vany

Tvar protáhlého oválu je považován za velmi stylový. Vany jsou obvykle koncipovány pro zapuštění do vyvýšeného podloží nebo i podlahy či volné umístění do prostoru. To znamená, že představují volbu spíše do prostorných koupelen.

Umístění/uložení vany

Vana by pochopitelně měla být situována tak, aby ergonomicky, logicky i esteticky zapadla do celku koupelny. Nesmí bránit v pohybu, přístupu k umyvadlu, úložným prostorům nebo jiným prvkům, překážet například dveřím apod. Tohle je ale komplikované a velmi individuální téma, které musíte řešit dle konkrétních proporcí vaší koupelný či jejího projektu a třeba i po poradě s odborníkem. My se zde zmíníme o základních možnostech „uložení“ vany.

  • Obložená vana – Velmi oblíbená a esteticky stále hodnotná, tradiční varianta. Obložení je ale náročnější na realizaci a taky může zhoršit přístup a celkově znesnadnit situaci v případě potřeby různých oprav, úprav, výměn vany apod.
  • Boční panel – Jednoduché a velmi flexibilní řešení. Panely lze pořídit i k asymetrickým vanám. Obvykle jsou k dispozici na míru konkrétním modelům, ale prodávají se i univerzálnější varianty. Ceny jsou řadově v nižších tisících korun. Lze pořídit i panely např. s dřevěným nebo jiným dekorem. Zajímavou možností je i nábytkový panel, který skýtá úložný prostor.
  • Betonová stěrka – Moderní, minimalistické řešení, navíc se snadnou údržbou (nejsou zde spáry). Pro někoho vzor designového, módního řešení. Ne každý ale holduje betonu.
  • Volné umístění v prostoru – Velmi stylově působící řešení, které je ovšem určeno spíš pro větší až velmi velké koupelny. Volné umístění může mít navíc mnoho podob, od vany s nohama, přes různé druhy soklů až po obvodové obklady apod. Toto řešení je sice elegantní, ale nikoli dvakrát praktické. Nejenže spolkne mnoho prostoru, ale neoceníte jej, ani např. pokud se budete chtít ve vaně i sprchovat.
Retro vana na nožičkách
Retro vana na nožičkách

Materiálové zpracování van

Velmi důležitá je i volba materiálu vany. Jaké jsou v tomto směru základní možnosti, jejich výhody a nevýhody?

Smaltovaná ocel

Stará klasika. Jasnou výhodou je vynikající životnost a odolnost v kombinaci se snadnou údržbou. Jde o skvělé řešení, pokud vanu používáte k různým účelům (třeba praní, omývání velkých předmětů, koupání domácích zvířat apod.) a necháváte v ní bujně dovádět malé děti. Smaltovaná vana vše snese a výhodou je i nízká cena. Nevýhodou je ovšem chladný, nepříliš útulný povrch a minimální tvarová rozmanitost nabízených modelů.

Akrylát

V současnosti je akrylát „lídr“ mezi materiály pro vany. Nabízí maximální tvarovou rozmanitost, je příjemný, teplý na dotek a drží teplo. Nevýhodou je ovšem náchylnost k mechanickému poškození, poškrábání. A to tím víc, čím je vrstva akrylátu tenčí. Opravy a renovace jsou obvykle možné, ale pokud je poškození rozsáhlejší, nemusejí se (vzhledem k cenám samotných van) příliš vyplatit.

Další materiály

Mezi další časté materiály patří například Quaryl, litina nebo mramor. Litina nabízí skvělou izolaci a životnost, mramor je zkrátka luxusní záležitost – navíc s vynikající odolností. Quaryl je německý materiál se slušně vyváženými vlastnostmi.

Objem a rozměry vany

Rozměry vany jsou závislé na tvaru, ale délka je nejčastěji od 160 do 170 cm. Menší vany už nejsou příliš komfortní, spíše představují úsporné řešení. Hloubka může být od méně než 40 cm do 70 a více cm. Pokud jde o objem, i zde platí velká variabilita. Velmi oblíbené jsou vany, které mají mezi 200 a cca 240 l. Představují spojení vysokého komfortu a stále ještě přiměřených rozměrů. Velký je výběr úspornějších van pod 200 l – vhodné jsou pro méně náruživé uživatele a ušetří vám výdaje za vodu. O něco menší je výběr modelů nad cca 250 l.

Vybavení

Samozřejmě jde o zástěny a baterie, ale taky různá madla, sedátka, protiskluzné podložky, odkládací plochy, ba i hydromasážní systémy. Například u akrylátových van je výhodou, že je možné do nich snadno vrtat, a tudíž je i dodatečně opatřovat novým vybavením. Vany z pevnějších materiálů jsou v tomto směru méně flexibilní.

Hydromasážní vany

Jde o vyšší ligu van, v podstatě jakési domácí vířivky s masážními a relaxačními systémy. Za tento kus luxusu si ovšem připlatíte, nejčastěji od 30 tisíc Kč nahoru. S výběrem vám mohou pomoci recenze hydromasážních van.

Údržba

Záleží samozřejmě na materiálu. Zvláštní opatrnosti je však třeba u akrylátových van, které nelze čistit hrubými houbami, natož např. drátěnkami nebo rýžáky. Nelze používat ani abrazivní čistidla (čisticí písky apod.).

Ceny van

Za kolik lze pořídit kvalitní vanu? Ceny začínají na docela přívětivých částkách.

✅ Vany do 3000 Kč

Už nad cca 1500 Kč lze pořídit nejlevnější vany. Počítejte se smaltovanou ocelí, což ale vůbec není špatná volba – aspoň z hlediska odolnosti a životnosti.

✅ Vany do 10 000 Kč

Zřejmě nejoblíbenější a nejvíce zastoupená kategorie. Na své si přijde většina zájemců. Vany všech typů, tvarů a různých materiálů (krom exkluzivních).

✅ Vany nad 10 000 Kč

Propracované, designové, prostorné, značkové, z exkluzivních materiálů, se speciálním vybavením apod. Tak bychom mohli v bodech definovat tuto relaci.

Nejlepší značky van

Které značky van by vás měly zajímat?

  • Ravak – Česká značka. Jeden z nejoblíbenějších výrobců van. Vynikající výběr především akrylátových modelů. Tvarová různorodost.
  • Jika – Skvělý výběr i velmi levných van. Kvalitní ocelové, smaltované modely. Velmi populární značka.
  • Kaldewei – Gigantický výběr. Cenová i typová různorodost. Převažuje smaltovaná ocel. Osvědčená značka.
  • Laguna – Populární vany, především akrylátové. Solidní ceny i kvalita.
ProduktInfoHodnocení
#1Ravak Rosa I 150x105 cm
Nejlepší vana se sprchou
✔️ asymetrická vana z akrylátu
✔️ objem vany je 235 litrů
✔️ velikost vany je 150 x 105 cm
📌 od 6 900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2CERSANIT OVAL CREA 160X75
Nejlepší volně stojící vana
✔️ vyrobena z kvalitního akrylátu
✔️ objem vany je 210 litrů
✔️ velikost vany je 160 x 75 cm
📌 od 24 000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Ravak Rosa II 170x105
Nejlepší rohová vana
✔️ vyrobena z kvalitního akrylátu
✔️ objem vany je 260 litrů
✔️ velikost vany je 170 x 105 cm
📌 od 10 600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4CERSANIT VANA LANA
Nejlepší klasická vana
✔️ vyrobena z kvalitního akrylátu
✔️ objem vany je 170 litrů
✔️ velikost vany je 160 x 70 cm
📌 od 3 500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Teiko Apollonia
Nejlepší hydromasážní vana
✔️ vyrobena z kvalitního akrylátu
✔️ velikost vany je 180 x 90 cm
📌 od 27 700 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Jika Trento
Nejlepší smaltovaná vana
✔️ vyrobena ze smaltované oceli
✔️ objem vany je 170 litrů
✔️ velikost vany je 160 x 75 cm
📌 od 4 900 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7wiss Aqua Technologies Nelly
Nejlepší vana z litého mramoru
✔️ vyrobena z litého mramoru
✔️ volně stojící vana
✔️ velikost vany je 175 x 82 cm
📌 od 55 000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení