Domácnost

Nejlepší skládací matrace pro hosty: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší skládací matraceSpánek tvoří důležitou část našeho života, a proto je třeba věnovat patřičnou pozornost výběru matrace. V dnešním článku se však podíváme na trochu specifický typ, zajímat nás totiž bude, jak vybrat nejlepší skládací matraci. Zatímco o klasických matracích existuje poměrně velké množství zdrojů informací, skládací varianty představují poněkud okrajovou záležitost. Přesto jde o velmi praktickou věc, která se vám může hodit na mnoha místech a v mnoha situacích. Dnes navíc můžete najít poměrně pestrý sortiment různých provedení a zpracování, takže je opravdu z čeho vybírat. Ale i tentokrát je třeba mít dostatek informací, abyste věděli, na co se zaměřit a čemu se vyhnout.

Náš článek vás provede výběrem skládací matrace a zaměříme se v něm na všechny důležité parametry, faktory a vlastnosti, na které můžete narazit. Zdravý a dobrý spánek dělá divy s naší fyzickou i psychickou stránkou, a proto je nanejvýš rozumné dopřávat si pohodlí i v provizorních podmínkách, případně dbát na komfort nečekaných hostů. Pořízení kvalitní skládací matrace přitom zdaleka nemusí být tak nákladnou záležitostí jako pořízení dobré klasické matrace. Přesto je při srovnávání a výběru třeba postupovat s rozvahou.

V tomto průvodci najdete spoustu rad a tipů, které vám pomohou k lepšímu rozhodnutí a koupi, se kterou budete spokojeni. Taky jsme pro vás nachystali žebříček nejzajímavějších aktuálních modelů, který vám může posloužit jako inspirace – a třeba si v něm i rovnou vyberete. Neváhejte ale taky sledovat uživatelské recenze skládacích matrací na internetu anebo různé podrobnější testy konkrétních výrobků. Dozvíte se spousty věcí, kterými se výrobci v základním popisu leckdy nepochlubí.

Nejlepší skládací matrace pro hosty na trhu

ProduktInfoHodnocení
NEJLEPŠÍ SKLÁDACÍ MATRACE PRO HOSTY
#1MPO Praktika
Vítěz našeho testu, nosnost až 120 kg
✔️ skladná, vždy připravená, s potahem na zip
✔️ s výškou 8 cm je velmi praktická
✔️ složená měří 90×67×24 cm
✔️ český výrobek
✔️ PUR - pěna s dobrou oporou těla a tvarovou stálostí
📌 od 1400 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Fimex Comfort
Křesílko + matrace 2v1
✔️ rozměr rozloženého křesla: 70×200×15 cm
✔️ rozměr složeného křesla: 70×82×55 cm
✔️ elegantně vyřeší uložení hostů nebo kamarádů Vašich ratolestí
✔️ síla matrace 15 cm
✔️ 2 ks polštáře v ceně produktu
📌 od 1800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Skládací příležitostná matrace Thommy
Na hraní, pro hosty a návštěvy
✔️ rozměry ve složeném stavu: 63×24×63 cm
✔️ ložná plocha po rozložení: 190×63 cm
✔️ komfortní polyuretanová pěna, výška 8 cm, rovný povrch, 3-dílná
✔️ doporučená nosnost cca do 80 kg
📌 od 850 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Skládací matrace CITIES
Na hraní i pro hosty
✔️ skvělá na sezení a hraní
✔️ bavlněný pratelný potah
✔️ jádro tvoří kvalitní pěna s objemovou hmotností 18 kg/m3
✔️ poslouží při spánku, hraní i sezení
📌 od 1300 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
NEJLEPŠÍ SKLÁDACÍ MATRACE PRO DĚTI
#1Scarlett Romas
Nejlepší do dětské postýlky
✔️ dětská matrace do cestovní postýlky
✔️ rozměr: 120×60×4,5 cm
✔️ každý díl je opatřen zipem pro snadnější sundavání a údržbu
✔️ výrobek vyhovuje Vyhlášce Ministerstva zdravotnictví ČR č. 84/2001 Sb.
📌 od 340 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Koelstra Travelsleeper
Alternativa
✔️ matrace má výšku 5cm a slouží pro pohodlnější spaní na cestách po delší dobu
✔️ rozměr je 59×120×5 cm
✔️ rozměry ve složeném stavu: 59×40×16 cm
✔️ matraci je možné složit a přenášet v hezké příruční tašce, která je součástí dodávky
📌 od 1050 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3CANDIDE 5v1
Multifunkční
✔️ multifunkční cestovní matrace 5v1
✔️ v rozloženém stavu nabízí maxi velikost hrací plochy 180cm×120cm
✔️ při úplném složení poslouží jako maxi sedák s rozměrem 60×60 cm
✔️ díky specifickému skládacímu systému se mění na tunel nebo domeček
✔️ plnohodnotná matrace do postýlky s rozměry 120cm×60cm×12cm
📌 od 1600 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat skládací matraci pro hosty

Co by vás mělo při výběru skládací matrace zajímat? V první řadě půjde o faktory, jako je tuhost matrace, použité materiály či kvalita zpracování – a samozřejmě v neposlední řadě taky cena. U (nejen) skládací matrace jsou důležité taky rozměry a praktičnost, zejména pak skladnost ve složeném stavu. Stejně tak je zásadní způsob rozkládání a výsledný komfort. Roli může hrát i potah, vhodnost matrace pro určité typy roštů a postelí nebo jiné aspekty.

V našem článku se taky pokusíme o přehledné shrnutí základních cenových kategorií skládacích matrací. Poradíme vám, co očekávat od výrobků v určitých cenových hladinách, abyste zbytečně nebyli zklamaní.

jak vybrat skládací matraci

Výběr matrace podle materiálu a zpracování

U matrace je v první řadě důležité, z jakého materiálu nebo materiálů je zpracovaná. Každé řešení má své výhody i nevýhody. Proto se teď podíváme na přehled nejčastějších možností.

Pružinová matrace

Pružinové matrace byly dříve standardem, dnes z nich mají někteří lidé strach. Ale většinou jde o uživatele, kteří mají špatné zkušenosti se starými typy těchto matrací, které mohly po čase tlačit, nebo z nich dokonce lezla pérka. Kvalitní moderní pružinové matrace jsou naprosto jiná liga. Poskytují vynikající pohodlí a jejich obrovskou předností je vynikající prodyšnost.

Pružiny bývají obvykle spojeny anebo rovnou umístěny v ochranných pouzdrech (taštičkové matrace) a u špičkových model se používají „mikro-pružiny“, matrace jich pak obsahuje i tisíc nebo více. Není tedy žádný důvod tyto matrace zavrhovat. Hodí se však spíše na pevný podklad než na rošť. U skládacích matrací se navíc s pružinovým typem prakticky nesetkáte.

Matrace z pěnových materiálu

Dá se říct, že jde o hit současnosti. Pěnové matrace mohou totiž nabídnout velmi dobrý poměr ceny a kvality. Při výrobě se používají různé druhy pěn, případně jejich kombinace, pro dosažení optimálních vlastností. Pěnové matrace jsou obecně vhodnější pro rošty, protože nedosahují takové prodyšnosti jako pružinové modely. Většina skládacích matrací využívá právě některé z pěnových materiálů.

  • PUR pěna – Základní a nejčastější třídu tvoří matrace z polyuretanových pěn. Jsou cenově dostupné a přitom nabízejí solidní vlastnosti, jsou odolné a přitom flexibilní. Na nižší úrovni je ovšem prodyšnost.
  • Studená (HR) pěna – HR pěna je mimořádně elastická a přizpůsobivá, díky větší pórovitosti je prodyšnější než PUR pěna, dobře odvádí teplo. Zároveň má však vysokou životnost a je odolná vůči deformacím.
  • Líná pěna – Známá taky jako paměťová pěna. Tento typ matrací se poddává tělesnému teplu a dokáže tak dokonale kopírovat vaši anatomii. Pokud vás trápí bolesti kloubů nebo trpíte na proleženiny, je líná pěna skvělou volbou. Poskytne vám velmi kvalitní spánek.
  • Bio pěny – Ekologicky nezávadné pěny na bázi přírodních olejů. Mají velmi dobré vlastnosti a výjimečně vysokou odolnost vůči houbám, plísním nebo roztočům. Ze zdravotního hlediska jde o výbornou volbu, ale cena je obvykle vyšší.

Latexové matrace

Latexové matrace představují v některých ohledech špičku na trhu. Zejména pokud jde o elasticitu. Čím vyšší je v matraci podíl přírodního kaučuku, tím je kvalitnější – ale taky dražší. Latexové matrace mají taky velmi vysokou životnost, bývají ale spíše měkčí. Taky nepatří k nejprodyšnějším. U skládacích modelů se s latexovými výrobky příliš nesetkáte.

Sendvičové matrace

Mezi nejoblíbenější patří v současnosti tzv. sendvičové matrace. Pointa spočívá v tom, že je matrace vyrobena z několika vrstev různých materiálů. Typicky je zde pevnější jádro a měkčí svrchní vrstvy, které ho obalují. Obvyklá je kombinace studené pěny v jádru a líné pěny na povrchu.

Často má každá strana jinou tuhost a matrace může být taky zónovaná (což je poměrně běžné) – to znamená, že v různých segmentech má odlišné vlastnosti a pevnost, tak aby lépe odpovídala potřebám různých částí těla. Zóny mohou být 3, ale také jich může být 7 nebo výjimečně i víc.

Molitanové matrace

Starý typ matrací, který se naštěstí dostává na okraj zájmu. Molitan má velmi nevhodné hygienické i zdravotní (ortopedické vlastnosti). Bohužel, stále ho můžete najít zejména u levných dětských matrací.

Jak může vypadat skládací matrace?

Moderní skládací matrace mohou mít různé podoby, často velmi šikovné a praktické. Obvykle se setkáte s třídílným provedením. Matraci tvoří tři stejně velké, volně spojené segmenty, lze ji velmi snadno složit do skladného balíku tvaru kvádru.

Některé skládací matrace jsou však dvoudílné s „polštářovou“ částí. Tyto matrace lze pak složit do tvaru pohodlného, provizorního křesílka. Jde rovněž o velmi populární řešení. Dále se samozřejmě můžete setkat s různými atypickými variantami, ale tyto dvě možnosti představují základní pilíř sortimentu.

Tuhost

Tuhost je u každé matrace velmi důležitý parametr. Tuhost se hodnotí na škále od 1 do 5, přičemž 1 je nejměkčí a 5 nejtužší varianta. Matrace s tuhostí 1 nebo 5 jsou poměrně velmi neobvyklé, zřejmě nejoblíbenější tuhost je 3 – poměrně běžná je taky 2 anebo 4.

Dvojka bude vyhovovat uživatelům nižší hmotnosti, ženám, dětem a lidem, kteří spí především na boku. Trojka je poměrně univerzální a vyhovuje většině lidí. Čtverka může být výhodnější pro osoby s vyšší hmotností a taky pokud spíte především na zádech.

U některých matrací se setkáte s více tuhostmi (každá strana má jinou). U skládacích matrací to ale obvyklé není, zde se většinou setkáte s jedinou tuhostí, nejčastěji číslo 3.

Rozměry

Skládací matrace jsou zdaleka nejčastěji jednolůžkové, takže se nejčastěji setkáte s délkou 200 cm a šířkou 70 cm, to jsou optimální rozměry pro pohodlný spánek i pro ne úplně drobného uživatele. Výjimečně se vyskytující dvoulůžkové varianty mívají nejčastěji šířku 120 cm. Velmi důležitou roli pak hraje výška matrace. U skládacích matrací je to většinou 10 nebo komfortnějších a zdravějších, ale hůře skladných, 15 cm.

Přistýlková matrace

Samostatnou kapitolu tvoří tzv. přistýlková matrace. Jde o velmi tenkou matraci, kterou lze smotat do válečku podobně jako např. karimatku. Tyto matrace jsou vhodné například právě pro použití s rozkládacími matracemi anebo v podobných situacích. Dokážou částečně vykompenzovat některé drobné nerovnosti (ve spojích) a menší výšku skládací matrace.

Kdy a jak lze využít rozkládací matraci?

Skládací matrace jsou určeny pro krátkodobé a provizorní použití. Mohou se uplatnit například na chatě, v karavanu nebo obytném voze nebo i doma, když se objeví hosté, pro které nebude dostatek běžných lůžek.

Tyto matrace poskytnou dobrý komfort pro jednu nebo několik nocí, ale nejsou vhodné pro stálé použití. A to i kvůli tomu, že obvykle nejsou tak odolné jako běžné matrace a došlo by dříve k jejich proležení, deformaci apod. Nemají navíc tak dobré zdravotní a ortopedické vlastnosti.

postel pro hosty

Ceny skládacích matrací

Jak už jsme řekli, kvalitní skládací matrace nejsou tak nákladnou záležitostí jako dobré stálé matrace. Přesto je třeba ujasnit si, kolik chcete do této pomůcky investovat, a co můžete za dané peníze očekávat.

✅ Skládací matrace do 1000 Kč

Dětské skládací matrace, např. do cestovních postýlek, lze pořídit už za několik set Kč. Dospělé verze začínají na cca 8 až 9 stovkách korun. Vesměs jde o třídílné varianty s menšími rozměry (např. 195 x 65 x 8 cm).

✅ Skládací matrace do 2000 Kč

Právě v této ceně můžete zakoupit většinu skládacích matrací standardních rozměrů. Může jít o třídílné modely anebo „křeslové“ varianty, případně atraktivní dětské verze (např. malé rozkládací pohovky).

✅ Skládací matrace nad 2000 Kč

Zde najdete především různé atypické anebo komfortní (rozměrnější) modely ve vyšším provedení, případně z kvalitnějších materiálů.

Nejčastější otázky nakupujících

Z jakých materiálů se vyrábějí skládací matrace?

Skládací matrace jsou v drtivé většině případů pěnové (velmi levné nebo staré kousky mohou být ještě molitanové, ale od těch je lepší dát ruce pryč). Nejčastěji se setkáte s PUR pěnou, která je pro tyto účely dostačující – a navíc cenově dostupná.

Jaká je nosnost skládacích matrací?

Běžná nosnost je 100 kg. Dražší verze (např. 1500 Kč a více) mohou mít nosnost i 140 kg při zachování skladné výšky (10 cm). Skládací matrace však nejsou určeny pro stálé použití a obvykle nevydrží tolik, co běžné modely.

ProduktInfoHodnocení
NEJLEPŠÍ SKLÁDACÍ MATRACE PRO HOSTY
#1MPO Praktika
Vítěz našeho testu, nosnost až 120 kg
✔️ skladná, vždy připravená, s potahem na zip
✔️ s výškou 8 cm je velmi praktická
✔️ složená měří 90×67×24 cm
✔️ český výrobek
✔️ PUR - pěna s dobrou oporou těla a tvarovou stálostí
📌 od 1400 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Fimex Comfort
Křesílko + matrace 2v1
✔️ rozměr rozloženého křesla: 70×200×15 cm
✔️ rozměr složeného křesla: 70×82×55 cm
✔️ elegantně vyřeší uložení hostů nebo kamarádů Vašich ratolestí
✔️ síla matrace 15 cm
✔️ 2 ks polštáře v ceně produktu
📌 od 1800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Skládací příležitostná matrace Thommy
Na hraní, pro hosty a návštěvy
✔️ rozměry ve složeném stavu: 63×24×63 cm
✔️ ložná plocha po rozložení: 190×63 cm
✔️ komfortní polyuretanová pěna, výška 8 cm, rovný povrch, 3-dílná
✔️ doporučená nosnost cca do 80 kg
📌 od 850 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Skládací matrace CITIES
Na hraní i pro hosty
✔️ skvělá na sezení a hraní
✔️ bavlněný pratelný potah
✔️ jádro tvoří kvalitní pěna s objemovou hmotností 18 kg/m3
✔️ poslouží při spánku, hraní i sezení
📌 od 1300 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
NEJLEPŠÍ SKLÁDACÍ MATRACE PRO DĚTI
#1Scarlett Romas
Nejlepší do dětské postýlky
✔️ dětská matrace do cestovní postýlky
✔️ rozměr: 120×60×4,5 cm
✔️ každý díl je opatřen zipem pro snadnější sundavání a údržbu
✔️ výrobek vyhovuje Vyhlášce Ministerstva zdravotnictví ČR č. 84/2001 Sb.
📌 od 340 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Koelstra Travelsleeper
Alternativa
✔️ matrace má výšku 5cm a slouží pro pohodlnější spaní na cestách po delší dobu
✔️ rozměr je 59×120×5 cm
✔️ rozměry ve složeném stavu: 59×40×16 cm
✔️ matraci je možné složit a přenášet v hezké příruční tašce, která je součástí dodávky
📌 od 1050 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3CANDIDE 5v1
Multifunkční
✔️ multifunkční cestovní matrace 5v1
✔️ v rozloženém stavu nabízí maxi velikost hrací plochy 180cm×120cm
✔️ při úplném složení poslouží jako maxi sedák s rozměrem 60×60 cm
✔️ díky specifickému skládacímu systému se mění na tunel nebo domeček
✔️ plnohodnotná matrace do postýlky s rozměry 120cm×60cm×12cm
📌 od 1600 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení