Domácnost

Nejlepší povlečení na léto: TOP 8 produktů podle recenzí a testů

nejlepší povlečení na léto
Spousta lidí léto miluje. Koupání, slunění, dlouhé a krásné večery, spousta venkovních aktivit. Příjemných stránek se najde dost. Ale je tu i odvrácená tvář. Když udeří horka, málokdo si libuje. Snad ještě horší než parné dny jsou pak tropické noci, kdy teplota neklesá pod 20°C. Někdy se drží ještě o řadu stupňů výše. Pokud nemáte klimatizaci, není před úmorným horkem úniku. Propocené lůžko a špatné spaní jsou toho neklamným důkazem. Jednou z možností, jak si v létě dopřát v posteli více komfortu a kvalitnější spánek je volba vhodného povlečení. Jak si vybrat povlečení na léto? Právě této otázce se dnes budeme věnovat.

Nejlepší ložní povlečení na léto na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Matějovský Damaškové povlečení Lolita
✔️ nestárnoucí design
✔️ decentní vzor
✔️ bavlna nejvyšší kvality
📌 od 1600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Matějovský saténové povlečení Gold
✔️ luxusní provedení
✔️ potlač z obou stran stejná
✔️ vysoká elegance
📌 od 1200 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3B.E.S. Petrovice Color Antracitové
✔️ z bavlněného saténu ze 100% bavlny
✔️ skvělá termoregulace
✔️ prodyšnost
📌 od 1020 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Damaškové povlečení VEBA Sophia
✔️ luxusní povlečení
✔️ vyrobeno ze 100% bavlny
✔️ nežehlivá úprava
📌 od 4500 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5ScanQuilt SATÉN PLUS
✔️ kvalitní hladká atlasová tkanina
✔️ jemný přirozený lesk
✔️ nevyžaduje žehlení
📌 od 2300 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Povlečení pro alergiky s nanovláknem Nanobavlna®
✔️ certifikovaná bio bavlna s nanovlákennou membránou
✔️ úleva pro alergiky
✔️ pevná struktura s jemným lesklým povrchem
📌 od 5000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Kvalitex Saténové povlečení Stripe
✔️ z bavlněné tkaniny atlasové vazby.
✔️ velmi jemné i pevné povlečení
✔️ exkluzivní povrch, nemačká se
📌 od 800 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#8Saténové povlečení Luxury Collection
✔️ z bavlněné tkaniny atlasové vazby
✔️ snadno žehlivá úprava a nemačká se
✔️ vyrobeno v České republice
📌 od 950 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak lépe přežít tropické noci?

Než se budeme blíže věnovat samotným povlečením, pojďme se podívat, co dalšího můžete udělat pro překonání horkých nocí a kvalitnější spánek. Budeme přitom počítat s tím, že nemáte klimatizaci, která by problém celkem vzato vyřešila.

  1. Otevřete si okna – Panují-li morová vedra, může být výhodnější nechat je přes den zavřená, nepouštět horko dovnitř. Na noc byste však dovnitř měli pustit vzduch. Otevřete okna, ideálně i do průvanu. Zavřete je, až ráno začne zase „přituhovat“.
  2. Lehká večeře a ne moc vody – Jídlo zahřívá. Zvláště těžké. Své oblíbené noční vepřo-knedlo-zelo proto raději odložte, až se trochu ochladí. Dopřejte si lehčí večeři, alespoň 3 hodiny před spaním. Salát, zelenina, studená polévka (např. gazpacho), ryba, lehčí sýry, jogurty. Zkrátka méně tuku, lehčí nebo žádné tepelné úpravy, osvěžující suroviny. Pitný režim je v létě mimořádně důležitý, ale měli byste ho rozprostřít do celého dne. Večer už to nedoženete. Jen si zatížíte žaludek a ještě vás bude budit potřeba. Ani s alkoholem to není dobré přehánět.
  3. Odložte pyžamo – Pro někoho samozřejmost, ale pro jiného těžko představitelná věc. Přesto samozřejmě značně pomůže. Vaše milované pruhované flanelové pyžamo na vás pár dní složené v komodě počká.
  4. Omezte elektroniku – Notebook rozhicovaný do ruda, několik nabíječek v zásuvce, televize. I tyto věci mohou přispívat k nepohodě a produkují teplo, i když ne ve významném množství. Ale přesto… Navíc obecně – tedy nejen v létě – se doporučuje nechávat elektroniku (zejména počítače a mobily) přede dveřmi ložnice.
  5. Vlažná sprcha – Dobrou volbou je taky vlažná sprcha před spaním. Horká by zvýšila vaši tělesnou teplotu a to v parné noci nepotřebujete. Studená způsobuje příliš velký rozdíl teplot, který musí tělo vyrovnávat. Na krátko sice ochladí, ale účinek rychleji vyprchá. Vlažná je tedy optimální volba.
  6. Ochlazovací pomůcky – Když je vážně nejhůř můžete vsadit i na gelové obklady vychlazené v lednici nebo třeba vychlazenou láhev vody, kterou si přiložíte za krk či na čelo.

povlečení

Správné ložní pomůcky

Jak vybavit své lůžko na léto? Nejde jen o povlečení. Vše začíná už u roštu a matrace. Samozřejmostí (po celý rok) je kvalitní a vysoce prodyšný lamelový nebo aspoň laťový rošt. Ten umožní větrání matrace, odvádění vlhkosti z potu.

Samotná matrace by měla být co nejprodyšnější. Mohou to být kvalitní taštičkové nebo i pěnové matrace. Studená pěna (HR) je nejen na léto velmi dobrou volbou. Některé matrace a potahy mají dvě strany – zimní a letní. Každá strana využívá speciální materiály a je zpracovaná tak, aby nabídla optimální komfort v daném období. Jinými slovy: zimní strana by měla spíše zahřívat, letní chladit.

Pokud horké noci špatně snášíte, investice do kvalitní, velmi prodyšné matrace s letním přizpůsobením může být pro vás dobrá volba.

Je větrák dobrý nápad?

Když není klimatizace, může ji do jisté míry nahradit její levnější příbuzný – ventilátor. Přes den či na pracovišti poskytne alespoň nějaké osvěžení. Na spaní se však nehodí. Když je příliš daleko, nemá prakticky žádný efekt (vzduch v místnosti nijak neochladí). Když je blízko, způsobuje nepříjemný až nezdravý průvan. Větrák tedy není moc dobrou pomůckou do ložnice.

Barvy a vzory letního povlečení

A nyní už k samotnému povlečení. Začneme trochu neortodoxním a opomíjeným faktorem. Totiž barevným zpracováním a případnými vzory. Možná si říkáte, že na tom přece nezáleží. Psychologie barev (a vzorů) však působí. A má svůj význam, i když většinu času ve společnosti povlečení strávíte ve tmě.

Na léto si zvolte vzory, které ložnici osvěží, budou působit lehkým dojmem. Nejoblíbenější jsou jemné, spíše rozptýlenější a řidší květinové či lístkové vzory. Pokud jde o barvy, vynechte syté, teplé a výrazné odstíny. Bez ohledu na barvu se hodí spíše velmi jemné odstíny nebo lehké vzory na bílém základu. Kromě bílé působí příjemně i jemňounké šedé, zelené či modré (světlejší, tyrkysová, azurová, mentolová,…) odstíny.

Materiál a zpracování povlečení

Teď k tomu nejdůležitějšímu. Samozřejmě jde o materiálové zpracování. Nejčastější a obvykle nejlepší volbou je stará dobrá bavlna. Bavlna však může mít mnoho podob a zpracování, která se svými vlastnostmi poněkud liší. A pak jsou tu i zcela jiné materiály, které lze taky považovat za alternativu.

Bavlněný satén

Satén není název materiálu, nýbrž specifický způsob tkaní a úpravy. Satén může být hedvábný nebo i syntetický, ale nejčastěji (zvláště u povlečení) se používá 100% bavlna. Satén využívá hustou atlasovou vazbu a díky speciální úpravě mercerací získává specifické vlastnosti. Je vysoce pevný a přitom lehký, odolný. Typický je taky leskem, hebkostí a hladkostí.

Satén působí na dotek i pohled spíše lehce chladivým dojmem. To je v létě samozřejmě žádoucí, proto jde o jeden z nejoblíbenějších materiálů (úprav) pro letní povlečení. Bavlna je dokonale prodyšná a má skvělé termoregulační vlastnosti. Povlečení tak můžete klidně vytáhnout i v zimě, kdy vás naopak zahřeje. Pokud zvolíte „mako“ úpravu, obejdete se i bez žehlení.

Dávejte si však pozor na nekvalitní, příliš levné produkty. Poctivý satén je spíše dražší. Laciný výrobek může být z nekvalitní (odpadní) bavlny, nebo dokonce s příměsí polyesteru.

Jersey

Vysoce lehká i pevná úprava bavlny. Patří k nejměkčím, vyniká skvělou hebkostí, splývavostí, ale i určitou elastičností. Pokud je jersey (neboli žerzej) z prvotřídní bavlny, dosahuje špičkové prodyšnosti i savosti.

Prodává se i v nežehlivé mako úpravě. Stejně jako u saténu je i u tohoto materiálu nutné dbát na kvalitu. Proto se nevyplatí kupovat příliš levné výrobky. Z vlastností budete nakonec spíše zklamaní. Kvalitní žerzej je naopak jednou z nejpříjemnějších a nejoblíbenějších látek na letní povlečení.

Damašek

Další skvělá tkanina. Opět jde především o způsob zpracování. Na damaškové tkaniny se používá i pravé hedvábí, ale u povlečení je běžnější bavlna. Ta však touto úpravou získává exkluzivnější, hedvábný nádech. Má specifický lesk a typický podélný vzor. Pro jeho estetické i praktické vlastnosti ho ocení i náročnější zájemci. Na léto jde o velmi dobrou, jemnou a přirozeně chladivě působící látku. Počítejte opět s vyšší cenou.

Flanel

Flanel je přirozeně nežehlivá látka vyráběná z vlny či bavlny. U povlečení převažuje bavlněná varianta. Flanel je krásně měkký a příjemný na dotek. Jeho specifický povrch však působí hřejivě jako jemná dečka. Je perfektní volbou spíše na zimu, kdy poskytne dokonalý komfort. I v létě si zachovává typické vlastnosti bavlny včetně prodyšnosti – na horké noci vám však lépe poslouží jiné materiály.

Krep

Specifický zvrásněný povrch krepu zajišťuje, že ho vůbec není potřeba žehlit. Krep se opět typicky vyrábí z bavlněné příze. Pro povlečení je velmi oblíbenou a žádanou volbou. Faktem však je, že někteří lidé jeho povrch naopak nemohou vystát. A to bez ohledu na to, zda je léto či zima.

Obecně jsou však jeho vlastnosti (dané do značné míry samotnou bavlnou) výhodné pro univerzální použití prakticky během celého roku. Na horké noci je přiměřeně dobrou volbou. Pokud vás však teplo zvlášť sužuje, např. satén či žerzej nebo i jiné úpravy vám zřejmě poslouží lépe.

Perkál

Česaná tkanina vyráběná z bavlny. Po obou stranách látky se vytváří povrch s chlupem, který je charakterem bližší spíše flanelu. Je skvostně hebký a měkký. Velmi hustá tkanina zajišťuje vysokou odolnost a lze ho velmi často prát i na vyšší teploty.

Samozřejmostí je dokonalá savost a prodyšnost. To vše jsou vlastnosti, které v propoceném létě oceníte. Perkál je sázkou na trvanlivost a komfort. Tento skvělý materiál oceníte po celý rok. Přesto se dá říct, že na vysloveně tropické noci se najdou i chladivější varianty.

Batist

Další velmi hustá bavlněná tkanina, která se vyznačuje odolností i skvělými termoregulačními vlastnostmi, které vás nezklamou v zimě, na jaře ani v létě. V mako úpravě ho není třeba žehlit. Hodí se – stejně jako např. perkál – i pro péřové přikrývky. Nepropustí jemné chmýří.

Hedvábí

Hedvábí je exkluzivní či luxusní materiál. Má skvělé vlastnosti. Je extrémně hladký, jemný a lehký. Hedvábí má přirozený lesk a krásný vzhled. Na léto je skvělou – ale poměrně drahou – volbou. Hedvábí má přirozeně chladivý charakter. Vynikající výhodou jsou i přirozeně antialergické vlastnosti.

Opět velmi záleží na kvalitě. Zda jde skutečně o pravé přírodní hedvábí vysoké jakosti. Poznáte to i na ceně. Ucházející hedvábná povlečení začínají na cenách kolem 1500 Kč. Opravdu vysoce kvalitní však stojí tisíce korun (i přes 10 tisíc).

Len

Len se vrací do módy. Výhodou je opravdu vynikající odolnost a extrémní životnost. Len skvěle pohlcuje pachy, je vysoce prodyšný, skvěle odolává bakteriím, plísním, roztočům a dalším patogenům. Má výborné termoregulační vlastnosti a savost. Na léto může být výbornou volbou, ale na dotek je specifický. Nelze říct, že jde zrovna o nejjemnější tkaninu. Nevýhodou je i to, že se hodně krčí. Pokud však ke lnu přilnete, bude vám skvěle sloužit.

Polyester, mikrovlákno, mikroplyš

Umělé tkaniny útočí na všech frontách. Pronikají i do postelí. Vlastnosti velmi závisí na kvalitě. Levné polyesterové povlečení nebude žádná výhra, ale možná vás osloví lehkostí a měkkostí. Prodyšnost polyesteru obecně není moc dobrá, takže v létě by vás mohl zklamat.

Populární jsou varianty v podobě mikrovlákna či mikroplyše. Obě jsou velmi příjemné na dotek. Výhodou je dobrý odvod vlhkosti a rychlé schnutí. Zejména mikroplyš se však svým charakterem hodí spíš na chladnější noci.

ProduktInfoHodnocení
#1Matějovský Damaškové povlečení Lolita
✔️ nestárnoucí design
✔️ decentní vzor
✔️ bavlna nejvyšší kvality
📌 od 1600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Matějovský saténové povlečení Gold
✔️ luxusní provedení
✔️ potlač z obou stran stejná
✔️ vysoká elegance
📌 od 1200 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3B.E.S. Petrovice Color Antracitové
✔️ z bavlněného saténu ze 100% bavlny
✔️ skvělá termoregulace
✔️ prodyšnost
📌 od 1020 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Damaškové povlečení VEBA Sophia
✔️ luxusní povlečení
✔️ vyrobeno ze 100% bavlny
✔️ nežehlivá úprava
📌 od 4500 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5ScanQuilt SATÉN PLUS
✔️ kvalitní hladká atlasová tkanina
✔️ jemný přirozený lesk
✔️ nevyžaduje žehlení
📌 od 2300 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Povlečení pro alergiky s nanovláknem Nanobavlna®
✔️ certifikovaná bio bavlna s nanovlákennou membránou
✔️ úleva pro alergiky
✔️ pevná struktura s jemným lesklým povrchem
📌 od 5000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Kvalitex Saténové povlečení Stripe
✔️ z bavlněné tkaniny atlasové vazby.
✔️ velmi jemné i pevné povlečení
✔️ exkluzivní povrch, nemačká se
📌 od 800 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#8Saténové povlečení Luxury Collection
✔️ z bavlněné tkaniny atlasové vazby
✔️ snadno žehlivá úprava a nemačká se
✔️ vyrobeno v České republice
📌 od 950 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení