Čaj patří mezi nápoje s takřka čarovou mocí. Dokáže povznášet ducha, povzbuzovat tělo, posilovat zdraví a sdružovat lidi. Kvalitní čaj je bezesporu mimořádně ušlechtilý a pozoruhodný výdobytek lidské kultury. Tím spíš si zaslouží i odpovídající zacházení. Pít čaj z plastové konvice a kelímku, to poněkud devalvuje jeho hodnotu a degraduje čajový obřad na pouhou konzumaci. Základem správného vybavení je proto bezesporu čajová konvice. V dnešním článku se podíváme na to, jak vybrat nejlepší čajovou konvici pro dokonalý požitek z tohoto nápoje.
Nejlepší konvice na čaj na trhu
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | 4Home Konvice na čaj Tea time Hot&Cool | Nejprodávanější konvice na čaj ✔️ Z odolného borosilikátového skla ✔️ Praktický objem 1,2 l ✔️ Odolná vůči prasklinám a škrábancům ✔️ Jemné nerezové sítko pro všechny druhy čajů 📌 Do 500 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#2 | Konvice Tescoma TEO | ✔️ 2 praktická sítka pro různé typy čajů ✔️ Ideální objem 1,25 l ✔️ Žáruvzdorné borosilikátové sklo a odolný plast 📌 Do 400 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#3 | Sencha konvice na čaj | ✔️ Objem 1,3 l ✔️ S vkládacím sítkem z ušlechtilé oceli ✔️ Ze žáruvzdorného a nerozbitného borosilikátového skla 📌 Do 600 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#4 | Litinová čajová konvice se sítkem | Pro pravé čajové rituály ✔️ Vysoce kvalitní čajová litinová konvice ✔️ Vnitřní část je glazována smaltem ✔️ Objem 0,8 l 📌 Do 1400 Kč | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#5 | Porcelánová konvice Mikasa Ridget | ✔️ Bílá porcelánová konvice ✔️ Nadčasový jemný design ✔️ Objem 1,35 l 📌 Do 900 Kč | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#6 | Simax From | Oceněný design ✔️ Z dokonale průhledného, hladkého, varného skla ✔️ Vyjímatelný nerezový filtr ✔️ Objem 1,3 l 📌 Do 400 Kč | [usr 4.7 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat konvici na čaj
Co je při výběru čajové konvice důležité? Rozhodně byste měli vědět, jaký čaj chcete pít, proč a za jakých okolností. Když máte jasno, můžete se lépe rozhodnout na základě parametrů, jako je materiál, funkčnost, praktičnost, objem nebo vzhled. Pomoci vám mohou i recenze čajových konvic nebo samozřejmě i náš žebříček, ve kterém najdete výběr nejlépe hodnocených kousků.
Proč stojí za to pít čaj?
Společně s kávou je čaj nejoblíbenějším horkým nápojem světa. Jeho historie je prastará. Tradice pravého čaje – tedy výluhu z více či méně (nebo téměř vůbec) fermentovaných lístků čajovníku čínského – je prastará. Ve své kolébce v jihovýchodní Asii sahá hluboko do starověku. Pro Evropany čaj objevili především Britové během novověku. Respektive, byli to oni, kteří si ho natolik oblíbili, že zajistili jeho masovější dovoz. Především z Indie prostřednictvím tzv. Východoindické společnosti.
Výluhy z rostlin však v obecné rovině pro Evropany nebyly nic až tak nového. Používaly se odedávna. A používají se dodnes. Když se v Česku řekne čaj, může to znamenat horký odvar z heřmánku, šípků, kopřiv, lipových květů nebo i z ovocných plodů, ba dokonce stromové kůry a dalších částí rostlin. Pravý čaj z čajovníku je pro nás jen jednou z možností. Ze všech druhů odvarů a výluhů má však po světě nejvýraznější a nejsilnější kulturu.
Zdravotní přínosy čaje
Čaj není jen lahodný. Jeho pití přináší i četné zdravotní benefity. Čaj je velmi bohatý na antioxidanty, látky, které organismus chrání před volnými radikály. Tyto antioxidanty mají na nás blahodárný vliv v mnoha ohledech. Některé studie ukazují, že pití čaje nám dokáže díky komplexním přínosům prodloužit život. Pravděpodobně poskytuje ochranu před mnoha druhy chorob a problémů. Dokáže pomoci i s regulací hmotnosti, krevního cukru, hladiny cholesterolu atd. Působí taky příjemně povzbudivým dojmem. Podporuje vitalitu a posiluje imunitu.
Na pozitivních účincích čaje se ovšem podílí nejen sama tekutina jako taková, ale i to, jakým způsobem ji konzumujeme. Pokud se „přinutíme“ při pití čaje ke klidu a spojíme ho s chvílí odpočinku, může nám čaj fyzicky i psychicky prospět ještě mnohem víc, než když ho do sebe hodíme z termosky cestou do práce.
Pití čaje jako obřad aneb i na vybavení záleží…
V Asii, kde je čaj na doma, jsou čajové obřady pevnou součástí tradice. Mají svá pravidla a pojí se s jistým druhem meditace. I pragmatičtí Angličané si vytvořili svou variantu rituálu v podobě „čaje o páté“. Nemusíte se přímo řídit sešněrovanými oficiálními pravidly kupříkladu japonských čajových obřadů. Pokud si však z pití čaje vytvoříte určitý meditativní či relaxační rituál, brzy pocítíte velmi pozitivní změny.
A správný obřad vyžaduje odpovídající vybavení. Pro začátek to může být třeba jen oblíbený hrníček, ale pokud obřadu dodáte jisté dekorum i ve formě pěkného vybavení, povznesete zážitek (a tím i účinky) na vyšší úroveň. Pořízení čajové konvice či celého čajového setu se pak nabízí.
Čaj vs. káva
Vynecháme-li osobní preference, o kterých se nediskutuje – protože proti „gustu žádný dišputát“ – vyvstává nám dilema, zda je prospěšnější pití kávy či čaje. Toto dilema bychom mohli uchopit v různých rovinách, například v ekologické. Zatěžuje planetu víc pěstování kávy, či čaje? Ale tyto náročné otázky necháme stranou a zaměříme se čistě na zdravotní přínosy pro jednotlivce.
Který nápoj si v tomto směru vede lépe? Ve skutečnosti odpověď není vůbec jasná. Některé rozsáhlé studie poukazují spíše na kávu. Ta kdysi bývala lékařům trnem v oku, dnes ji moderní výzkumy nedokáží vynachválit. Jistě však je, že oba nápoje jsou v tomto směru konkurenceschopné.
Ať si vyberete kterýkoli (v přiměřeném množství), vaše zdraví vám poděkuje. Anebo si můžete dopřávat i od obojího kousek. Vždyť není třeba se stále jen vůči něčemu vymezovat. Do kuchyně se vám snad vejde, jak čajová konvice, tak třeba kávovar.
Jaký typ čajové konvice si vybrat?
Z hlediska způsobu použití může mít čajová konvice více podob. Spousta lidí si připraví vodu v rychlovarné konvici a přímo z ní si zalejí čaj v šálku. Existuje obrovský výběr rychlovarných konvic, které mají stylizovanou podobu tradičních, retro či moderních čajníků.
Rychlovarné konvice na čaj
Mohou být třeba keramické a s krásným zdobením, jako by skutečně patřily do výbavy našich babiček či prababiček. Některé disponují i teploměrem, díky tomu můžete sledovat optimální teplotu pro zalití čaje. Některé čaje, např. zelené a mnohé bylinné, by se neměly zalévat vroucí vodou a adekvátní jsou pro ně nižší teploty třeba jen kolem 80°C. Použití rychlovarné konvice jako čajníku spojuje tradici s maximální praktičností, komfortem a moderními technologiemi.
Čajové konvice na plotnu
Další možností je konvice uzpůsobená pro použití na plotně. Nemusí jít jen o plotnu plynovou, ale třeba i indukční. Indukční konvice se dostávají do módy a opět můžete očekávat skvělý sortiment modelů, které mají podobu klasických čajníků. Na indukční plotně přitom uvaříte vodu skoro stejně rychle jako v rychlovarné konvici.
Tradiční čajové konvice
Ovšem jednoznačně nejvíce tradičním řešením je klasický čajník. Na rozdíl od předchozích typů není určen k tomu, aby se voda ohřívala přímo v něm. Na druhou stranu se v čajníku již připravuje samotný čaj. Čajník je součástí servisu, který se přináší na stůl a ze kterého se dolívá do šálků. Kultura obřadu tedy dosahuje zcela jiné úrovně.
Čajník představuje jasnou volbu pro náročnější milovníky čaje a čajové fajnšmekry a taky pro každého, kdo si zakládá na stylovosti a kultivovanosti při servírování občerstvení pro hosty nebo i pro sebe. Čajník značí styl, úctu k tradici a úroveň. Pokud si chcete čaj dopřávat nejen pro doplnění tekutin a nehledáte jen nejrychlejší a nejpraktičtější řešení, čajová konvice je jasná volba. Proto se v následujících odstavcích budeme věnovat již především této variantě.
Na materiálu záleží
Materiálové zpracování patří bezesporu k nejdůležitějším faktorům výběru. Materiál totiž ovlivní všechny ostatní praktické, estetické i jiné vlastnosti čajové konvice. Existuje mnoho variant a každá přináší jistá specifika.
Skleněné konvice
Skleněné čajové konvice jsou dlouhodobě velmi oblíbené. Patří k nejprodávanějším a nejběžnějším. Mají své výhody i nevýhody. Pokud se vám sklo líbí, je to samozřejmě důležitý, ale ryze subjektivní, bod. Další výhody jsou praktické. Skleněné konvice bývají cenově dostupné nebo v průměru nejdostupnější.
Sklo představuje výbornou volbu, pokud chcete konvici používat univerzálně, nikoli jen na čaj. Velmi snadno se udržuje, nepřebírá pachy ani chutě. Po čaji stačí konvici lehce vypláchnout a použít třeba na limonádu, kávu nebo cokoli. Pak jsou tu i nevýhody.
Skleněná konvice příliš nedrží teplo. Voda rychleji vychladne. Sklo taky nepůsobí tak tradičním a stylovým dojmem. Rovněž si nevytvoří vnitřní čajovou patinu – určitý povlak, který dodává nápoji specifické vlastnosti. To může být pro někoho výhoda ve snadné údržbě a univerzálnosti, jak bylo řečeno výše. Sklo je taky těžké a křehké, navíc jsou na něm snadno vidět nečistoty.
Porcelánové konvice
Porcelánové konvičky patří k nejtradičnějším. U nás, ale i v Číně je porcelán symbolem tradice. Porcelán podobně jako sklo taky není kdovíjak odolný, ale výhodou je výrazně lepší schopnost držet teplo. Glazovaný porcelán nevsakuje, takže konvičku lze rovněž používat univerzálně na různé druhy čajů i jiné nápoje bez zvláštní údržby.
Krásná porcelánová konvička působí tradičně, až trochu staromilsky v závislosti na zvoleném designu. Obecně jde o velmi dobrou a osvědčenou volbu pro čajník.
Neglazovaná keramika
Nyní už se dostáváme do „vyšší dívčí“. Neglazované keramické konvičky jsou mimořádně stylové, s odkazem především na původní orientální tradice. Vhodné jsou pro skutečné fajnšmekry. Proč? Tento typ materiálu je částečně nasákavý. Konvice se takzvaně „začajuje“, čímž dodá posléze nápoji velmi specifický a neopakovatelný říz.
Ovšem fajnšmekři začajují konvici pouze na jeden typ čaje. Mísení pachů a chutí různých druhů čaje (zejména pak mezi základními druhy: zelený, černý,…) už totiž může být spíše na škodu. Jinými slovy, rozhodně to není volba pro každého. Pokud se však považujete za velmi vážné čajové milovníky anebo máte v oblibě jediný konkrétní druh čaje, pak může být skvělou volbou.
Litinová konvice
Těžké, drahé, velmi odolné, stylové a japonské. Pokud tíhnete k japonské čajové tradici, jde o skvělou volbu. Litina udrží velmi dlouho teplo. Funguje skoro jako termoska. Litinu rovněž není potřeba složitě čistit, stačí vyplachovat vodou. Opět jde o volbu pro již spíše zkušenější a náročnější milovníky čajů. Litina má opět jistou nasákavost.
Objem konvice
Rozpětí je poměrně velké, ale u většiny konvic se setkáte s objemem mezi cca 0,8 až 1,2 l. Objem závisí především na tom, kolik čaje vypijete nebo kolik lidí s ním budete nejčastěji hostit. Potažmo na tom, kolik máte v kuchyni místa.
Příliš velký objem však může taky svádět k výrobě méně intenzivních a plných čajů. Hůře se pracuje s dávkováním. Menší konvičky působí stylověji a taky se s nimi lépe manipuluje. U např. neglazovaných konvic může být lepší mít více menších na různé druhy čajů než jednu velkou.
Obecně fajnšmekři sahají spíše po menších konvicích i kolem 0,5 l nebo méně. Velký objem však oceníte, pokud máte velkou rodinu plnou milovníků čaje nebo často hostíte větší počet osob.
Praktičnost
Konvička musí především správně fungovat. Konvička nesmí přetékat přes víčko, nesmí se v ní vytvářet podtlak (na příliš těsných víčkách bývá proto dírka). Některé konvičky mají integrované sítko, to je docela praktická věc. Praktičtější jsou taky jednodušší linie a designy. Čím více záhybů, tím horší čištění. Někdy se však bez přímého vyzkoušení těžko odhaduje, jak dobře se s konvičkou pracuje. V této situaci mohou pomoci hodnocení anebo testy čajových konvic či různé recenze apod.
Ceny čajových konvic
Kolik stojí kvalitní konvice na čaj? Velmi záleží na mnoha faktorech, ale zde je orientační shrnutí relací.
✅ Konvice do 300 Kč
Velmi levné konvice, převážně skleněné. Opravdu nelze čekat žádný zvláštní styl či design, jde o vysloveně účelovou, základní pomůcku.
✅ Konvice do 1000 Kč
V ceně pod tisíc Kč už lze pořídit pěknější keramické konvičky, které mohou oslovit i designovým zpracováním.
✅ Konvice nad 1000 Kč
Velmi stylové a kvalitní konvice, litinové či keramické. Vhodné jsou již pro náročnější milovníky čaje.
Nejlepší značky čajových konvic
Kteří výrobci nabízejí dobrou kvalitu za rozumnou cenu?
- Tescoma – Převážně skleněné (ale i pár porcelánových) konvice pro nenáročné uživatele. Jsou nicméně obvykle praktické a solidně zpracované.
- Bohemia Porcelan – Ztělesnění české tradice porcelánového nádobí. Obrovský výběr, dokonalá řemeslná kvalita. Spíš pro náročnější.
- Banquet – Porcelánové i jiné konvičky za velmi příznivé ceny. Přiměřený poměr ceny a kvality.
- Ibili – Poměrně populární a nepříliš drahé litinové konvičky.
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | 4Home Konvice na čaj Tea time Hot&Cool | Nejprodávanější konvice na čaj ✔️ Z odolného borosilikátového skla ✔️ Praktický objem 1,2 l ✔️ Odolná vůči prasklinám a škrábancům ✔️ Jemné nerezové sítko pro všechny druhy čajů 📌 Do 500 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#2 | Konvice Tescoma TEO | ✔️ 2 praktická sítka pro různé typy čajů ✔️ Ideální objem 1,25 l ✔️ Žáruvzdorné borosilikátové sklo a odolný plast 📌 Do 400 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#3 | Sencha konvice na čaj | ✔️ Objem 1,3 l ✔️ S vkládacím sítkem z ušlechtilé oceli ✔️ Ze žáruvzdorného a nerozbitného borosilikátového skla 📌 Do 600 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#4 | Litinová čajová konvice se sítkem | Pro pravé čajové rituály ✔️ Vysoce kvalitní čajová litinová konvice ✔️ Vnitřní část je glazována smaltem ✔️ Objem 0,8 l 📌 Do 1400 Kč | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#5 | Porcelánová konvice Mikasa Ridget | ✔️ Bílá porcelánová konvice ✔️ Nadčasový jemný design ✔️ Objem 1,35 l 📌 Do 900 Kč | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#6 | Simax From | Oceněný design ✔️ Z dokonale průhledného, hladkého, varného skla ✔️ Vyjímatelný nerezový filtr ✔️ Objem 1,3 l 📌 Do 400 Kč | [usr 4.7 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |