Jestliže tedy chcete, aby vám práce šla od ruky s minimálním rizikem zranění, pak je třeba nože udržovat. K tomu může v dnešní době posloužit celá řada pomůcek. Pro jemné ladění ostří jsou ideální klasické ocílky. Vhodný brusný kámen si pak dokáže poradit i s velmi tupou čepelí a vrátit jí břit. Obě tyto varianty ale vyžadují určitý cvik. Nicméně existují i moderní řešení v podobě speciálních brousků na nože (včetně elektrických) variant, jejichž obsluhu zvládne každý. Do našeho výběru šestice nejlepších brousků na nože jsme vybrali zástupce různých variant. Od ocílky přes mechanický až po elektrický brousek.
Optimální nástroj podle vlastních potřeb tak může v žebříčku najít opravdu každý. Zaměřili jsme se přitom na produkty, které jsou nejenom velmi kvalitní a oblíbené, ale taky přiměřeně dostupné, s dobrým poměrem ceny a „výkonu“. Za pár stovek, které brousek zpravidla stojí, můžete udržovat své kuchyňské nože a sekáčky v perfektní kondici a možná zjistíte, že vás vaření baví mnohem víc, než když jste museli tupým nožem bojovat proti každému kousku zeleniny.
Pokud si nejste jistí, která varianta brousku pro vás bude ideální, a zatím ani nevíte, jak s těmito nástroji správně zacházet, určitě si kromě samotné recenze brousků nožů přečtěte i následného průvodce výběrem. Dozvíte se v něm, jak se mezi jednotlivými typy orientovat, co s nimi brousit a taky jak.
Nejlepší brousky na nože podle oblíbenosti
Produkt | Hodnocení | Cena (od) | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Fiskars Ostřič Edge | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | 350 Kč | Číst recenze |
#2 | Bavarian Edge | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | 500 Kč | Číst recenze |
#3 | Twin Sharp Zwilling | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | 350 Kč | Číst recenze |
#4 | Tescoma Ocílka AZZA 20cm 884550 | [usr 4.7 text="true" tooltip="true"] | 450 Kč | Číst recenze |
#5 | AnySharp Pro | [usr 4.7 text="true" tooltip="true"] | 780 Kč | Číst recenze |
#6 | Orava BN-40 | [usr 4.6 text="true" tooltip="true"] | 660 Kč | Číst recenze |
Obsah článku
- Nejlepší brousky na nože podle oblíbenosti
- 1. Fiskars Ostřič Edge na nože Roll-Sharp 1003098 (od 350 Kč)
- 2. Bavarian Edge (od 500 Kč)
- 3. Twin Sharp Zwilling (od 350 Kč)
- 4. Tescoma Ocílka AZZA 20cm 884550 (od 450 Kč)
- 5. AnySharp Pro (od 780 Kč)
- 6. Orava BN-40 (od 660 Kč)
- Jak vybrat brousek na nože
- Cena brousků na nože
- Nejlepší značky brousků na nože
- Nejčastější otázky nakupujících (FAQ)
1. Fiskars Ostřič Edge na nože Roll-Sharp 1003098 (od 350 Kč)
Ostřič Edge Roll-Sharp patří k nejkvalitnějším brouskům na nože, minimálně ve své cenové kategorii. Za cca čtyři sta korun získáte univerzální a velmi účinný nástroj pro údržbu všech nožů v domácnosti, ale třeba i sekáčků s tlustší čepelí.
Ostřič Edge Roll-Sharp je zpracován tak, aby jej mohli snadno používat praváci i leváci. Opatřen je keramickými ostřícími kotouči, které mají přesně nastaven optimální úhel pro dosažení rovnoměrného a bezchybného ostří. Provedení těla brousku je velmi kompaktní. Má pouhých 16,5 cm při váze okolo 90 gramů. Oceníte perfektní stabilitu a protiskluzové nožky, které zajistí, že se brousek nebude při práci na stole pohybovat.
U tohoto ostřiče je možné nastavení pro užší i silnější čepele, a dokonce jej můžete použít i na pilkovitě provedená ostří. Jde o skvělé řešení pro běžné domácí použití s vysokou účinností a dlouhou životností.
Co potěší
- Snadné a rychlé broušení
- Minimální rozměry
- Velmi jednoduché použití
- Pro tenké i silnější čepele (nože i sekáčky)
- Snadná údržba, možnost vložit do myčky
- Dobrá cena
Co zamrzí
- Plastové tělo
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 350 Kč
Koupit v obchodě2. Bavarian Edge (od 500 Kč)
Profesionální brousek za skvělou cenu
Zvládne ostřit, brousit a leštit všechny typy nožů
Extrémně odolné provedení
Wolfram-karbidové brusné tyče
Technologie X-Cross se přizpůsobí všem ostřeným nástrojům
Kompaktní a flexibilní
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 500 Kč
Koupit v obchodě3. Twin Sharp Zwilling (od 350 Kč)
Jednoduchý a velmi praktický brousek pro rychlé obnovení ostrosti vašich nožů. Použití brousku je opravdu snadné – položte jej na rovnou pracovní plochu, uchopte zahnutou plastovou část a několikrát ( 4x až 5x) projeďte ostřím po celé délce otvorem ve tvaru V.
Rozměr 165 mm
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 350 Kč
Koupit v obchodě4. Tescoma Ocílka AZZA 20cm 884550 (od 450 Kč)
Na rozdíl od výše recenzovaných zařízení však používání ocílky vyžaduje určitou zručnost a cvik. Špatné zacházení může vést k nerovnoměrnému ostří. Ocílka taky není příliš vhodná pro broušení velmi tupých čepelí – spíše se uplatní při pravidelném, jemnějším přibrušování. To jsou důvody, proč si ocílka AZZA vysloužila v naší recenzi brousků na nože až čtvrté místo. V rámci své kategorie je však tento výrobek tuzemské značky Tescoma na velmi dobré úrovni.
Ocílka je vyrobena z kvalitní, vysokouhlíkové oceli a opatřena pohodlnou rukojetí opatřenou navíc okem pro zavěšení. Délka ocílky je 33 cm a velmi potěší prodloužená záruka na celých deset let. Pokud máte s tímto nástrojem zkušenosti (nebo je chcete získat), neváhejte.
Co potěší
- Zajistí perfektní a dlouhotrvající ostří
- Kvalitní zpracování
- Záruka 10 let
Co zamrzí
- Použití vyžaduje cvik
- Pouze pro hladké čepele
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 450 Kč
Koupit v obchodě5. AnySharp Pro (od 780 Kč)
Údržba brousku v čistotě je poměrně snadná a provedení v neutrální šedé barvě pravděpodobně snadno zapadne do jakékoli kuchyně. Výraznější nevýhodou je především poněkud vyšší cena.
Co potěší
- Dobré výsledky, snadné použití
- Velmi kompaktní rozměry
Co zamrzí
- Vyšší cena
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 780 Kč
Koupit v obchodě6. Orava BN-40 (od 660 Kč)
Pokud se vám příliš nezamlouvá představa manuálního broušení, může být Orava BN-40 velmi zajímavou alternativou. Nezaplatíte za ni přitom o moc víc než za lepší mechanické ostřiče. Příkon zařízení je pouze 40 W a brusná část je opatřena velmi kvalitními safírovými kotouči, které si poradí s většinou čepelí. Systém vodicích drážek zajistí, že čepel bude při broušení ve správném úhlu, ostření je dvoustupňové – nejdříve proběhne hrubější fáze, která nastaví správný úhel, poté následuje jemné dobroušení.
Orava BN-40 potěší jednoduchostí a pohodlností ovládání a taky velmi tichým chodem. Zařízení je dostatečně výkonné a výsledek je kvalitní. Nevýhodou jsou větší rozměry a nutnost dostupnosti elektrického proudu. Nejde tedy zrovna o cestovní záležitost.
Co potěší
- Solidní výsledky broušení
- Dvoustupňové ostření
- Pohodlné, tiché řešení
- Dobrá cena
Co zamrzí
- Větší rozměry
- Menší výkon
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.6 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 660 Kč
Koupit v obchodě
Jak vybrat brousek na nože
V našem testu brousků na nože jste mohli najít většinu typů zařízení, které se pro tyto účely používají. Pokud stále nevíte, jakou variantu si vybrat nebo jak s brousky správně zacházet, pokusíme se vám poskytnout pro začátek malý návod.
Proč mít doma brousek na nože?
Vyplatí se pořízení mechanického, nebo dokonce elektrického brousku?
- Brousky na nože si na rozdíl od např. ocílky poradí i s již výrazněji ztupělým ostřím. Čepele s nimi udržíte v dobrém stavu i při poměrně nízké frekvenci ostření. Konkrétněji záleží na mnoha faktorech, jako je materiál a tvrdost ostří. Přesto obvykle stačí udržovat čepel pomocí brousku cca 1x do měsíce. Obnovit můžete i starší čepele, na které jste delší dobu zapomínali.
- Mechanické a elektrické brousky obvykle umožňují broušení různých druhů ostří, od standardních kuchyňských nožů přes nůžky a nožíky nebo i vlnitá ostří. Některé brousky zvládnou naostřit i keramická ostří. Nejde ale o standardní výbavu levnější variant brousků, a pokud o tuto možnost stojíte, ujistěte se, že výrobek tuto možnost skutečně nabízí.
- Práce s mechanickými a elektrickými brousky je velmi snadná a pohodlná, takže nebudete broušení zbytečně odkládat. Jsou skvělou volbou, pokud neumíte zacházet s ocílkou, natož s brusnými kameny.
- Ostré nože znamenají rychlou, efektivní a bezpečnější práci. Kuchyňskou přípravu potravin si začnete užívat a půjde vám hladce od ruky.
A nevýhody?
- Mechanické ani elektrické domácí brousky nejsou profesionální zařízení. Slouží k udržování solidního ostří. Pokud máte špičkové nože a vyžadujete perfektní kvalitu ostření, bude vhodnější svěřit péči o čepele odborníkům.
Jak funguje mechanický/elektrický brousek na nože
Mechanické brousky umožňují bezpečné a relativně účinné ostření bez předchozích zkušeností. Jedná se o „protahovací“ brousky, kdy ústrojí pomůcky tvoří dvě protilehlé brusky (brusné kotouče). Mezi nimi zůstává štěrbina, do které nůž jednoduše vložíte a protahujete po celé délce ostří, dokud nedosáhnete optimálního nabroušení.
Tyto brusky mohou mít i speciální drážky a být uzpůsobeny tak, aby uživatel udržel vhodný úhel při protahování čepele. Elektrické modely pak fungují na prakticky stejném principu, ale drobný elektromotor umožňuje rotaci brousků – a tedy rychlejší, pohodlnější a účinnější nabroušení.
Typy brousků a ostřičů
Brusný kámen
Brusný kámen je nejstarším a základním nástrojem pro údržbu čepelí. Do naší recenze jsme tuto možnost nezařadili, protože výběr správného kamene vyžaduje zkušenosti, stejně jako zacházení s ním. Kámen je vhodný pro nabroušení i velmi tupého ostří. Vybrat si můžete z přírodních a umělých kamenů a pro náročné uživatele a velmi kvalitní čepele jsou k dispozici i tzv. diamantové kameny.
Práce zejména se syntetickými, ale i přírodními kameny je delší a pochopitelně namáhavější než s mechanickými, nebo dokonce elektrickými brousky. Výsledek ale může být (při správně zvoleném typu kamene) vynikající. Brousit můžete na sucho, ale i na mokro (brusný prach se tak nevíří a neulpívá na rukou). Brusné kameny nabízejí dlouhou životnost a začínají na poměrně nízkých cenách. Mezi nejoblíbenější patří umělé varianty.
Ocílka
Taky ocílka vyžaduje „manuální pohon“ a práce s ní chce jistý cvik a zkušenost. Ve srovnání s kameny ale zdaleka nejde o takovou vědu. Ocílky jsou nejčastěji ocelové (jak název napovídá), ale existují rovněž i „diamantové“ varianty.
Ocílka je ideální zejména pro nože s tenkou a dlouhou čepelí – to se týká například speciálních nožů na filetování či vykošťování a podobně. Tímto nástrojem lze nože udržovat a pravidelně přibrušovat. Ocílky naopak nejsou vhodné pro broušení již tupých nožů. Pokud by se vám to i povedlo, potrvá to zbytečně velmi dlouho. Ocílku taky příliš nevyužijete na některé typy čepelí, zejména na kratší nožíky, sekáčky atd.
Mechanický ostřič
Tato varianta je v domácnostech velmi oblíbená. Obsluhu snadno zvládnou i amatérští kuchaři a kuchařky, kteří si na broušení kamenem nebo ocílkou netroufnou. Výsledky jsou přitom u lepších brousků velmi dobré, rychlé a bez velké námahy.
Mechanické brousky mohou mít nejrůznější podoby a některé si poradí nejen s noži s hladkým ostřím, ale i pilkovitými čepelemi nebo se sekáčky či sekerami. Výhodou je i to, že mechanické brousky mohou mít velmi malé rozměry a nízkou hmotnost. Lze je s sebou tedy sbalit i na cesty a mít ostré nože na chatě, dovolené nebo kdekoli jinde.
Pro broušení tato zařízení využívají většinou brusné kotoučky, které mohou být keramické, ocelové nebo i z jiného materiálu. Mechanické ostřiče potěší taky nízkou cenou.
Elektrický brousek
Elektrický ostřic představuje nejkomfortnější a nejmodernější řešení pro ostření nožů. Prakticky veškerou práci za vás provádí zařízení samotné a vy musíte investovat jen trochu času. Princip elektrických ostřičů je obvykle podobný jako u mechanických, jen je zde přídavný pohon.
Nevýhodou této varianty je často vyšší cena – zejména u lepších modelů – a taky větší rozměry a nutnost dostupnosti elektrického proudu. Pokud ale máte v kuchyni dost místa a nechystáte se s bruskou cestovat, může jít o dobrou volbu. O spotřebu energie si přitom nemusíte dělat starosti. Elektrické brousky mají příkon v řádech desítek W, což je při daném způsobu použití zcela zanedbatelné.
Materiál nože a broušení
Výsledky broušení závisejí nejen na brusném nástroji a na člověku, který s ním zachází, ale i na samotném materiálu nože. Nejběžnější jsou dnes nerezové nože, které jsou velmi lehké a praktické, ale jejich broušení není nejsnadnější. Mnohem lépe se brousí uhlíková ocel, která taky déle drží ostří a mívá lepší řezné vlastnosti. Vyžaduje ale poctivější údržbu, protože hůře odolává korozi.
Jednou z možností je i titanová ocel, která se taky hůře brousí, ale čepel si ostrost udržuje opravdu velmi dlouho. Podobně je na tom tzv. damascénská ocel, která je skládána z mnoha různých vrstev a může mít i zvlášť odolné ostří.
Velmi oblíbené a dostupné jsou dnes i nože keramické. Tyto nože si udržují ostrost dlouho, ale nejsou obvykle vhodné pro běžné domácí broušení.
Jak se starat o nože a jak je nabrousit?
- Nečekejte, až bude ostří v příliš špatném stavu, broušení je pak náročnější a výsledek nejistý.
- Tvrdé ocele jsou kvalitní, ale náročnější na broušení (velmi tvrdé vyžadují diamantový brousek). Měkčí ocele (např. uhlíkové) stačí udržovat pomocí ocílky.
- Broušení by mělo mít dvě fáze: obnovení ostří a poté „doladění“ na jemnějším brousku. Některé brousky tento způsob ostření umožňují.
- Broušení probíhá v drtivé většině případů proti ostří!
Cena brousků na nože
Brousek na nože by měl patřit k základnímu vybavení každé pořádné kuchyně, nejen profesionální, ale i domácí. Ceny pomůcek na broušení nožů však mohou být velice variabilní – ostatně podobně jako ceny samotných nožů. To, kolik chcete a hodláte do brousku investovat, by se mělo odvíjet o kvality a typu vašich nožů a taky od vašich nároků na kvalitu ostří. I levnější brousek vydrží obvykle velmi dlouho a umožní vám udržovat starší nože v použitelném stavu. Pořízení se tedy jistě vyplatí.
✅ Brousky na nože do 200 Kč
V ceně do cca 200 Kč lze běžně zakoupit brusné kameny a taky různé ruční protahovací ostřiče, které jsou vhodné k základnímu udržování ostří běžných kuchyňských nožů. V této kategorii si přijdou na své především nenároční zákazníci, kteří potřebují jen občas protáhnout uvadající ostří – anebo naopak zkušenější uživatelé, kteří brousí nože pomocí kamenů.
✅ Brousky na nože do 1000 Kč
V této cenové relaci najdete největší sortiment, a to včetně většiny nejprodávanějších brousků na nože. Najdete zde kvalitní ruční ostřiče i stolní protahovací brousky – a samozřejmě i elektrické varianty brousků. Setkat se zde můžete i s výrobky dobře znějících značek, jako je například Fiskars, u nichž lze hledat spolehlivost a kvalitu.
✅ Brousky na nože nad 1000 Kč
Mechanické a elektrické brousky pro náročnější uživatele nebo profesionály, kteří požadují vysokou kvalitu ostření i u drahých nožů. Hlavní roli zde pak hraje kvalita a materiál použitých brusných kotoučů, které mohou být i diamantové. Dražšími brousky lze taky často nabrousit i keramické nože.
Nejlepší značky brousků na nože
Které značky brousků na nože stojí za pozornost a nabídnou zajímavé výrobky za dobrou cenu? Zde je několik kandidátů s dobrým sortimentem.
- Fiskars – Finská značka Fiskars patří mezi přední světové „odborníky na čepele“ všeho druhu a není tedy divu, že nabízí i vynikající brousky. Většinou jde o jednoduché, ale vysoce funkční a praktické mechanické protahovací brousky určené pro ostření nejen nožů, ale i seker. Špičková kvalita zpracování a vysoká hodnocení v testech brousků.
- Orava – Tento slovenský výrobce domácích a kuchyňských potřeb má v repertoáru i několik oblíbených elektrických modelů brousků. Brousky využívají dvoustupňový ostřící systém a zajišťují vedení čepele ve správném úhlu. Velmi šikovná pomůcka. Cena je přitom vysloveně lidová.
- Chef’s Choice – Velký výběr brousků a ostřičů všeho druhu, ale především pro velmi náročné zákazníky. Ceny jsou opravdu vysoké, ale totéž platí i o kvalitě zpracování. Vhodné i pro profesionální použití.
- De Gusto – Řada cenově dostupných ručních i elektrických brousků. Kvalita je na solidní úrovni.
Nejčastější otázky nakupujících (FAQ)
Je lepší ocílka, brusný kámen nebo brousek?
Každá z těchto pomůcek má své výhody i nevýhody, a navíc slouží k poněkud jiným účelům. Nelze tedy jednoznačně prohlásit, že jedna varianta je lepší než druhá. Spíše záleží na vašich potřebách a zkušenostech.
Ocílka patří mezi nástroje, které se běžně nacházejí v profesionálních, ale i domácích kuchyních. Zde je však třeba vědět, že tato pomůcka neslouží k obnovení ostří, ale pouze a výhradně k udržování kvalitního ostří. Pokud je nůž již ztupělý, ocílkou ho nenaostříte. Ocílka je taky vhodná především pro užší čepele, jaké mají například filetovací a vykosťovací nože.
Brusné kameny jsou nástroje vysoce kvalitní broušení nožů. S jejich pomocí můžete obnovit i velmi zanedbané a tupé ostří. Je však třeba zvolit správnou hrubost (některé kameny mají z každé strany jinou hrubost). Používání brusného kamene je náročnější na zkušenosti, je třeba s ním umět zacházet, správně ho vybrat a udržovat optimální úhel při broušení. Pro většinu běžných domácích uživatel je práce s brusným kamenem zbytečně náročná.
Brousek (nebo taky ostřič) – ať už mechanický nebo elektrický – je nejjednodušším pomocníkem a taky relativně univerzální variantou. Protahovací brousky si poradí i s více ztupělým ostřím, jejich použití je přitom jednoduché a bezpečné.
Z jakých materiálů se vyrábějí brousky (brusné kameny)?
Brusné kameny i kotouče mohou být vyrobeny z různých materiálů. U kamenů se používají syntetické nebo přírodní materiály, přičemž s přírodními variantami se obvykle brousí na mokro, a naopak. Syntetické mají přesnější strukturu a obvykle jsou proto vhodnější pro broušení velmi drahých ostří. Brusky a brusné kotouče mohou být jen kovové, případně keramické nebo z řady dalších materiálů.
Často se mluví o diamantovém povrchu jako o nejvyšší kvalitě, ale nemusí to být vždy pravda. Diamantové brusky brousí velmi rychle, ale taky rychleji „odkrajují“ materiál ostří a nedosahují úplně nejjemnějších výsledků, navíc jsou poměrně drahé.
Lze brousit pomocí kotoučové brusky?
Ano, i pomocí stolní kotoučové brusky lze samozřejmě nabrousit nože a jiné čepele (např. sekery). Chce to ovšem určité zkušenosti a opatrnost. Důležité je zvolit vhodný kotouč a zabránit vysokého zahřátí čepele (nízké otáčky, chlazení).
Produkt | Hodnocení | Cena (od) | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Fiskars Ostřič Edge | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | 350 Kč | Číst recenze |
#2 | Bavarian Edge | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | 500 Kč | Číst recenze |
#3 | Twin Sharp Zwilling | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | 350 Kč | Číst recenze |
#4 | Tescoma Ocílka AZZA 20cm 884550 | [usr 4.7 text="true" tooltip="true"] | 450 Kč | Číst recenze |
#5 | AnySharp Pro | [usr 4.7 text="true" tooltip="true"] | 780 Kč | Číst recenze |
#6 | Orava BN-40 | [usr 4.6 text="true" tooltip="true"] | 660 Kč | Číst recenze |