Kuchyně

Nejlepší formy na bábovku: TOP 6 produktů podle recenzí a testů


Bábovka je naprostá klasika české kuchyně. Jde o lahodný moučník či zákusek, který lze navíc upéct na bezpočet způsobů – od ryze tradičních až po zcela experimentální. Ale jakkoli jsou samotné suroviny a ingredience do značné míry „zaměnitelné“, bez jedné pomůcky se nikdy neobejdete – totiž bez bábovkové formy. Pokud ji snad ještě nemáte a chcete se pustit do pečení, v dnešním článku vám pomůžeme s výběrem nejlepší formy na bábovku.

Tato pomůcka může stát třeba jen dvě stovky, ale taky tisíc korun nebo více. Může navíc být vaším společníkem v kuchyni po následující desítky let. Vlastnosti formy ovlivní to, jak pracné či pohodlné bude pečení i údržba formy – ovlivní i samotný výsledek pečení. Výběru formy byste tudíž měli věnovat určitou pozornost. Vyplatí se to.

Nejlepší formy na bábovku na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Nordic Ware Heritage
Náš vítěz, nejlepší forma na bábovku
✔️ Precizně vypečené detaily
✔️ Dokonalý tvar
✔️ Originalita
📌 od 1100 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Tefal Delibake J1640274 22 cm
Nejlepší od značky Tefal
✔️ Vyniká vysoce nepřilnavým povrchem
✔️ Odolá až do 230 °C
✔️ Materiál s dlouhou životností
📌 od 400 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Tescoma Delicia Silicon Prime
Nejlepší silikonová forma na bábovku
✔️ Originální tvar
✔️ Do plynové, elektrické i horkovzdušné trouby
✔️ Extra snadné vyklopení
📌 od 420 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Kaiser 2300646794 diamant
Bábovka ve tvaru diamantu
✔️ Nepřilnavý a odolný keramický povrch
✔️ Zdraví bezpečný materiál
✔️ Záruka 10 let
📌 od 450 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Tescoma DELÍCIA ø 22 cm
Oblíbený model
✔️ Opatřena vysoce odolným antiadhézním povlakem
✔️ Vhodná do elektrické, plynové i horkovzdušné trouby
✔️ 3 roky záruka
📌 od 350 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Forma na bábovku Kaiser
✔️ Pevný materiál
✔️ Nepřilnavý a odolný keramický povrch
✔️ Záruka 10 let
📌 od 500 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat formu na bábovku

Při výběru formy na bábovku je naprosto stěžejní volba materiálu. Od toho se odvíjejí další vlastnosti i podstatné výhody a nevýhody. Mezi nejběžnější patří silikonové, litinové, keramické, kovové či skleněné formy…

Odkud pochází bábovka?

Bábovku zná snad každý. Od babičky, od maminky,… jde o tradiční moučník, který se skvěle hodí například ke kávě. Dopřát si ho můžete i se šlehačkou či zakysanou smetanou, která jinak sušší buchtě dodá vláčnost. Bábovka je poměrně široký pojem, lze ji připravovat různě, použít různé ingredience a postupy. Spojujícím článkem je ovšem typický vzhled – kruhový s vlnkami po obvodu a otvorem uprostřed.

Odkud toto sladké pečivo pochází? Co znamená jeho název a kde všude se jí? Začněme s odpověďmi od konce. Bábovka je dobře známá v naší zemi, ale taky ve většině sousedních. Pochutnávají si na ní Slováci, Rakušané, Poláci, Němci a snad i další Středoevropané. Ale kde se bábovka vzala?

Z temnoty dějin tento výraz vystupuje již v 15. století. Původně podle všeho označoval samotnou formu na pečení. Pečivu, které se v ní peklo, se říkalo prostě bába. Lidové výklady navrhují, že význam pojmenování je možné spatřovat v tom, že bábovku pekly hlavě staré ženy. Ostatně i většina z nás ji zná od babičky.

Tento etymologický výklad je téměř jistě nesprávný. Stejně jako ty, které dávají bábovku (bábu) do souvislosti s porodními bábami nebo s původním tvarem formy, který měl připomínat „babský“ obličej. Aktuálnější a pravděpodobnější teorie nabízejí vývoj z původního označení „pápa“ či „papa“ – z dětského „papat“.

Stojí za zmínku, že pečivo velmi podobné bábovce se peče např. i ve Francii. A jmenuje se… pozor! Baba au rhum.

Jak upéct dokonalou bábovku?

Základem bábovky je trochu paradoxně nikoli nějaká konkrétní surovina či postup, ale samotná forma. Právě ta dělá z bábovky bábovku. Ostatně, pokud jste četli předchozí odstavce o historii, dává vám to jistě smysl. Ve správné bábovkové formě je už pak možné upéct celkem ledacos – a můžeme to hrdě zvát bábovkou. Třeba s nějakým vysvětlujícím přídomkem.

A tak můžete najít na internetu recept například na cuketovou bábovku, rýžovou bábovku, dýňovou bábovku, jogurtovou či tvarohovou bábovku, různé ovocné bábovky a tak dále. Dá se tedy říct, že fantazii se meze nekladou. Nicméně ona tradiční bábovka má přece jen úžeji vymezené proporce.

Mezi velmi tradiční a všemi milované varianty patří mramorovaná bábovka. Jde o skvělé pohoštění pro návštěvu, pro děti anebo i slavnostnější příležitosti, jako jsou různé oslavy a výročí. Bábovka se dělá z třeného těsta. Nadýchanost mu dává především velmi důkladně utřené máslo s krupicovým cukrem a dále správně ušlehaný bílkový sníh.

Samotné mramorování se dělá tak, že třetinu světlého těsta odeberete a vmícháte kakaový prášek. Následně budete do vymazané formy vrstvit světlé a tmavé těsto. Bábovka se peče při 160°C. Skvělý recept s podrobným postupem najdete například zde (https://www.kucharkaprodceru.cz/mramorova-babovka/).

Litinová forma na bábovku

Litina patří mezi tradiční a osvědčené materiály pro kuchyňské vybavení. Dnes už je litina trochu na ústupu – nebo má lépe řečeno větší konkurenci, takže její výskyt prořídl. Má nicméně stále své výhody (i nevýhody).

Litina je slitinou železa a uhlíku. Jde o poměrně masivní kov s vynikající odolností vůči žáru i mechanickou odolností. Skvělou výhodou litiny je extrémní životnost. Formy se obvykle vyrábějí se smaltovaným povrchem. Výborně vedou teplo a drží teplo, bábovka se tedy propeče velmi rovnoměrně, navíc je možné péct takříkajíc ekonomičtěji.

Litina je ovšem dnes spíš pro fajnšmekry. Má několik závažných nevýhod. Především je opravdu velmi těžká. To zhoršuje manipulaci nejen při pečení, ale třeba i při čištění – litinové formy se navíc většinou nehodí do myčky. Formu je navíc třeba velmi důkladně vymazávat proti připálení.

Další nevýhodou je vyšší cena, na druhou stranu litinová forma vydrží snadno celé dekády. Je to stylová, tradiční, ale dnes už ne zrovna komfortní volba.

Keramická forma na bábovku

Keramika je v mnoha ohledech vynikající materiál a do kuchyně jednoznačně patří. Perfektně drží teplo, povrch je mimořádně tvrdý, a tudíž odolný vůči poškrábání, ale i přirozeně nepřilnavý (tedy v případě glazované keramiky) – nicméně je i tak nutné formu vymazávat.

Keramika, podobně jako litina, může vydržet desítky let. Pokud formu vysloveně nerozbijete. Mytí v myčce obvykle taky není problém. Na druhou stranu je keramická forma taky dost těžká. Nevýhodou je i křehkost anebo vyšší cena. Keramická forma je podobně jako litinová stylovou a tradiční záležitostí se špičkovými vlastnostmi při pečení. Její používání má ovšem i svá praktická úskalí.

Silikonová forma na bábovku

Od tradičních materiálů přeskočíme na opačný konec spektra – k velmi modernímu řešení. Silikonové formy na bábovku jsou v posledních letech hitem, jde o značně oblíbenou volbu. Toto zpracování má několik neoddiskutovatelných výhod.

Silikonová forma je velmi lehká, nejlehčí ze všech běžně používaných materiálů. Přitom je zároveň nerozbitná. Pády ani nárazy jí nijak neuškodí. Silikon je taky zcela hygienický, nepřebírá pachy, snadno se čistí. Povrch je nepřilnavý, takže bábovku i snadno vyklopíte – ovšem vymazávání je i v tomto případě potřeba. Z praktického hlediska tedy silikon zajisté překonává litinu i keramiku a celou řadu dalších tradičnějších materiálů. Silikonové formy jsou navíc i relativně levné. Má to však i svá ale…

Silikon nedrží tvar, a pokud ho naplníte těstem, je velký problém s formou manipulovat. Do trouby ji musíte přemístit např. na pekáči či plechu. Silikon se taky snadno prořízne, pokud přijde do styku s nožem nebo jiným ostrým nástrojem (např. při mytí). Ani při samotném pečení se už silikon nijak zvlášť nečiní. Nedrží ani nevede teplo. Bábovka z např. litinové či keramické formy bude mnohem lépe propečená. Ani silikon tedy není zdaleka bezchybný.

Skleněná forma na bábovku

Sklo patří spíše k méně běžným materiálům. Výhodou je vysoká hygieničnost, sklo nepřebírá pachy a má velmi tvrdý povrch, který se nepoškrábe. Forma je však taky křehká a těžká. Navíc, i když je sklo hladké, nelze ho považovat za zrovna nepřilnavé. Formu je tedy třeba velmi důkladně vymazávat. Hlavní benefit skla spočívá v tom, že na bábovku při pečení vidíte a můžete lépe kontrolovat propečení.

Nerezové a jiné kovové formy na bábovky

Čistý kov je velmi častou a oblíbenou volbou. Výhodou je nízká cena i hmotnost v kombinaci s mimořádnou odolností. Údržba je navíc velmi snadná, není problém mýt formu v myčce. Nejčastěji se používá nerez, tradičnější volbou je hliník, který je rovněž stále populární. Hliník je však přinejmenším kontroverzní záležitostí, pokud jde o zdravotní (ne)závadnost.

Kov sám o sobě má navíc tendenci se poměrně značně připékat. Velmi vydatné a důkladné vymazávání formy je tudíž na místě.

Formy na bábovky s nepřilnavým povrchem

Nepřilnavé povrchy v čele s nejznámějším teflonem představují osvědčený recept proti připalování. Pořídit si můžete i formu na bábovku s teflonovým či jiným nepřilnavým vnitřním materiálem. Toto řešení nemusí být nijak drahé (většinou do 300 Kč) a usnadní vám vyndávání hotové bábovky. I teflonovou formu je však přece jen vhodné aspoň zlehka vymazat.

Nevýhodou teflonu je značná náchylnost k mechanickému poškození. Vnitřek formy tedy nesmí přijít do styku s kovovým náčiním. Opatrnější musíte být i při mytí a drhnutí. Některé formy s nepřilnavým povrchem je ovšem možné dávat i do myčky. Vždy se však o této možnosti informujte v návodu k použití.

Jaký tvar formy zvolit?

Zejména silikonové nebo kovové formy (ale i jiné) můžete pořídit v různých designových provedeních. Většinou jde o nejrůznějších drobné variace na „základní téma“. Tu a tam se designéři trochu více odvážou. Volba tvaru závisí především na vašem vlastním vkusu – nicméně, klasika je jistota.

U extravagantnějších tvarů můžete tu a tam zjistit neduhy třeba v podobě horšího vyklápění nebo propékání bábovky nebo její výsledné soudržnosti. Doporučujeme si alespoň zjistit, co o formě říkají recenze či testy forem na bábovky.

Zajímavou možností jsou i speciální víceúčelové formy. Typicky jde o formy 2v1, kdy jsou k dispozici dva vyměnitelné nástavce – na dort a na bábovku. Tento typ formy nabízí například značky Orion či Tescoma. Jde o řešení, které oceníte, pokud bábovky pečete jen opravdu velmi sporadicky a nevyplatí se vám pořizovat samostatnou formu. Jinak jde v každém ohledu o těžký kompromis a pro častější použití bude vždy vhodnější klasická bábovková forma.

Je třeba formu vždy vymazávat?

Dá se říct, že ano. Jak už v podstatě vyplývá z části, ve které jsme se věnovali jednotlivým materiálům, forma by se měla vždy vymazat – a to i pokud má nepřilnavý povrch. Byla by škoda poškodit pracnou bábovku kvůli takové banalitě, jako je nevymazaná forma.

Čím formu na bábovku vymazat?

Na vymazání je ideální volbou sádlo. Dobře poznáte, jak poctivě jste plech vymazali. Sádlo je navíc 100procentní tuk a přidá na chuti. Máslo je velmi běžně používané, ale může obsahovat určitý podíl vody (až cca 20 %). Oleje zase stékají ze stěn formy. Margaríny nejsou příliš vhodné, protože obsah tuku může být jen kolem 30 %.

Čím formu na bábovku vysypat?

Klasikou je strouhanka. Světlejší na světlý korpus, tmavší či opražená např. na čokoládové nebo kakaové variace. Používá se však i mouka, zejména hrubá. Zajímavých výsledků však můžete dosáhnout například s kokosem nebo nastrouhanými oříšky.

Ceny forem na bábovky

Kolik stojí kvalitní forma na bábovku? Zde je stručný přehled cenových relací.

✅ Forma na bábovku do 200 Kč

V této ceně pořídíte především levné silikonové formy. Další možností jsou kovové formy, někdy i s teflonovou nepřilnavou vrstvou.

✅ Forma na bábovku do 1000 Kč

Největší výběr forem. Vybírat můžete prakticky ze všech variant. Materiálových, tvarových i jiných. Nechybí ani skleněné či keramické formy.

✅ Forma na bábovku nad 1000 Kč

Formy pro velmi náročné zájemce. Většinou jde o profesionální formy nebo výrobky ze špičkových materiálů.

Nejlepší značky forem na bábovky

Kteří výrobci forem na bábovky nabízejí vysokou kvalitu za přiměřenou cenu? Zde je několik favoritů…

  • Orion – Velmi populární výrobce domácích a kuchyňských potřeb. Výhodou je velký výběr a velmi dostupné ceny.
  • Tescoma – Formy této značky patří k nejprodávanějším. Vybírat můžete i z originálních tvarových variací. Nevýhodou je vyšší cena.
  • Dr. Oetker – Tato velmi známá značka nabízí vysoce kvalitní a tradiční formy z osvědčených materiálů, jako je smaltovaná litina, ale i z moderních materiálů (silikon, nepřilnavé povrchy).
  • Riess – Špičkové, ale poměrně drahé smaltované formy pro náročné.
ProduktInfoHodnocení
#1Nordic Ware Heritage
Náš vítěz, nejlepší forma na bábovku
✔️ Precizně vypečené detaily
✔️ Dokonalý tvar
✔️ Originalita
📌 od 1100 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Tefal Delibake J1640274 22 cm
Nejlepší od značky Tefal
✔️ Vyniká vysoce nepřilnavým povrchem
✔️ Odolá až do 230 °C
✔️ Materiál s dlouhou životností
📌 od 400 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Tescoma Delicia Silicon Prime
Nejlepší silikonová forma na bábovku
✔️ Originální tvar
✔️ Do plynové, elektrické i horkovzdušné trouby
✔️ Extra snadné vyklopení
📌 od 420 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Kaiser 2300646794 diamant
Bábovka ve tvaru diamantu
✔️ Nepřilnavý a odolný keramický povrch
✔️ Zdraví bezpečný materiál
✔️ Záruka 10 let
📌 od 450 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Tescoma DELÍCIA ø 22 cm
Oblíbený model
✔️ Opatřena vysoce odolným antiadhézním povlakem
✔️ Vhodná do elektrické, plynové i horkovzdušné trouby
✔️ 3 roky záruka
📌 od 350 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Forma na bábovku Kaiser
✔️ Pevný materiál
✔️ Nepřilnavý a odolný keramický povrch
✔️ Záruka 10 let
📌 od 500 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení