Kuchyně Malé spotřebiče

Nejlepší ruční šlehače: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší ruční šlehačeRuční šlehače se řadí do široké rodiny kuchyňských pomůcek, které vám mohou usnadnit vaření, ušetří vám námahu i čas strávený u kuchyňské linky. Těžko budete dnes hledat domácnost, která by běžela jen na „manuální“ pohon. Stejně tak ale není ve většině případů možné obklopit se veškerými nástroji a přístroji, které současný trh nabízí. Jednou z šikovných variant, která vám může v kuchyni nezřídka prospět je i elektrický, ruční šlehač. Pokud o tomto spotřebiči uvažujete anebo už jste rozhodnutí, že musí patřit do vašeho vybavení, určitě uvítáte náš dnešní článek. Pomůže vám totiž k výběru nejlepšího ručního šlehače. Rozebereme v něm důležité parametry a vlastnosti tohoto přístroje, nabídneme i krátké recenze výrobců anebo přehled cenových relací. Taky nás bude zajímat, jaké jsou výhody a nevýhody tohoto zařízení v porovnání s jinými běžnými spotřebiči, a jestli dokáže obstát v silné konkurenci různých moderních mixérů a robotů.

Ruční šlehač patří spíše mezi cenově dostupnější spotřebiče, ačkoli samozřejmě i zde je určitý rozptyl a můžete sáhnout i po propracovanějším, kvalitním modelu, za který už z peněženky vydáte trochu větší částku. V každém případě je důležitý pečlivý výběr a zvážení alespoň zásadních faktorů výběru. V našem článku najdete dostatek informací, abyste mohli úspěšně vybrat model podle svých představ a možností. Přestože se budeme věnovat spíše teoretické stránce, máme pro vás nachystaný i žebříček aktuálně nejzajímavějších a velice oblíbených modelů. Možná vás některý z nich zaujme, možná vás nechají chladnými a budete pátrat dál. V obou případech doporučujeme sledovat i uživatelské recenze ručních šlehačů a odborné testy, které nabízejí podrobnější zkušenosti s konkrétními modely.

Nejlepší ruční šlehače na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Bosch MFQ 4030
Příkon: 500 W
Počet rychlostí: 5
Obsah balení: hnětací háky, šlehací metly
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1200 Kč Číst recenze
#2Bosch ErgoMixx MFQ36440
Příkon: 450 W
Počet rychlostí: 5
Obsah balení: hnětací háky, šlehací metly, 0,8l nádoba, rychlošlehací noha
[usr 5 text="true" tooltip="true"]900 Kč Číst recenze
#3BOSCH MFQ4730
Příkon: 575 W
Počet rychlostí: 5
Obsah balení: hnětací háky, šlehací metly
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1500 Kč Číst recenze
#4Rohnson R-5510
Příkon: 500 W
Počet rychlostí: 5
Obsah balení: hnětací háky, šlehací metly
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]450 Kč Číst recenze
#5SENCOR SHM 5270-EUE3
Příkon: 400 W
Počet rychlostí: 5
Obsah balení: tyčový nástavec, hnětací metly a šlehací metly
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]600 Kč Číst recenze
#6ETA 0044 Noar
Příkon: 250 W
Počet rychlostí: 3
Obsah balení: hnětací metly, šlehací metly
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]400 Kč Číst recenze

Jak vybrat ruční šlehač

Ruční šlehač, mixér nebo rovnou robot? Nejdříve je třeba se rozhodnout, které z těchto zařízení pro nás bude nejpřínosnější. Ne každý má v kuchyni neomezený prostor (a stejně tak neomezené finanční prostředky), aby mohl vlastnit všechny. Proto se nejprve podíváme na to, jak se šlehač liší od příbuzných spotřebičů – co může nabídnout navíc, anebo co mu naopak chybí.

Dále se už zaměříme na konkrétnější technické parametry a funkce, na které je vhodné při výběru klást důraz. Ke konci článku na vás čeká stručné shrnutí cenových relací a taky pár slov o některých oblíbených značkách, které stojí za pozornost.

ruční šlehač na těsto

Ruční šlehač a „konkurence“

Pojďme se podívat na nejběžnější kuchyňské pomůcky a spotřebiče, které mohou být alternativou ručního šlehače. Možná zjistíte, že některý z nich splní vaše nároky lépe.

Tyčový mixér

Velmi oblíbená moderní pomůcka, která najde četná využití. Má podobu podlouhlého madla s noži opatřeným nástavcem. Existuje pochopitelně více variant, ty nejzákladnější jsou tvořeny jedním uceleným kusem a nástavec tedy nelze měnit. Jsou určené pro základní, nenáročné použití, obvykle jsou navíc celé z plastu, a tak nemusejí být vhodné pro mísení a mixování horkých pokrmů a potravin (informujte se v návodu).

Pokročilejší modely mají vyměnitelné (většinou kovové) nástavce a více rychlostí. Mohou sloužit k mixování, sekání i šlehání. Některé modely mají i vlastní mixovací nádobu a širší sortiment příslušenství. Ne vždy je to zásadní výhoda, možná všechny funkce dostatečně nevyužijete, jen za ně zaplatíte.

Stolní mixér a smoothie maker

Starý známý stolní mixér byl dříve běžnou součástí kuchyně. Výhodou je, že zvládne i dlouhodobější chod než tyčová varianta a bývá výkonnější. Manipulace s ním může být ovšem náročnější. S tyčovým mixérem naproti tomu můžete rozmělnit například jídlo přímo v hrnci, kde jste jej vařili. Poněkud odlehčenější verzí klasického stolního mixéru je smoothie maker na výrobu zejména zeleninových a ovocných šťáv a polévek.

Tato zařízení jsou vyráběna tak, aby manipulace a použití bylo co nejsnazší. Mixovací nádoba navíc slouží i jako koncový obal (obvykle stačí vyměnit vršek). U stolních mixérů je velmi důležité zvolit správný objem a výkon, případně se zajímat i o další funkce.

Kuchyňský robot

Existuje více typů, základní rozdělení spočívá ve dvou typech, robotu se základnou a s ramenem. V obou případech už jde o přístroje s vysokou užitnou hodnotou a univerzálností. Mohou zvládat obrovský počet činností, od mixování, mísení a šlehání až po sekání, mletí, odšťavňování a podobně. Kuchyňský robot je ovšem robustní a drahá záležitost a má smysl pouze v kuchyni, kde bude jeho potenciál skutečně plně využit. Spousta lidí se přitom domnívá, že robota dokáže dostatečně využít, ale realita bývá leckdy jiná a robot zahálí nebo plní jen minimum funkcí.

Ruční šlehač

A konečně je na řadě ruční šlehač. Jak název napovídá, je tento přístroj určen ke šlehání, ale obvykle taky mísení a hnětení. Proto bývají obvykle součástí šlehací metly i hnětací háky (vyměnitelné nástavce). Někdy se setkáte i s mixovacím nástavcem, čímž vlastně šlehač může přebrat i funkci tyčového mixéru. Existují také šlehače s vlastní nádobou – ale o tom později. Základní šlehací a hnětací funkce využijete především, pokud rádi pracujete s těsty a pečete. V takovém případě šlehač jistě dostatečně uplatníte.

Ruční šlehač vs. tyčový mixér

Jak bylo řečeno, šlehač může mít prakticky stejné funkce jako tyčový mixér. Jak se tedy mezi těmito přístroji rozhodnout? Vhodné je se orientovat podle primárních funkcí. U tyčového mixéru je to pochopitelně mixování (šlehání nebo jiné jsou doplňkové); u šlehače hnětení a šlehání – řiďte se tedy tím, co využijete prvořadě.

V zásadě jde ale (u vybavenějších přístrojů) o vzájemně víceméně nahraditelné alternativy. Vybírat tedy můžete podle ceny nebo toho, se kterým zařízením se ze zkušeností lépe pracuje či které vám přijde praktičtější i skladnější (objektivně vzato jsou v těchto faktorech spíše malé rozdíly). Pak je tu ještě otázka výkonu a výběru. U tyčových mixérů lze počítat s o něco větším výběrem a taky větší cenovou, ale i výkonnostní rozmanitostí. Obecně lze říct, že šlehače se příkonem drží spíše do 500 W, ale u tyčových mixérů můžete sehnat i mnohem silnější modely (příkon 1000 W i více kvůli výkonnému sekání a mixování).

vynikající šlehačka

Důležité parametry ručních šlehačů

Na jaké konkrétní parametry a funkce se zaměřit? Zde jsou ty nejdůležitější.

Příkon

O příkonu už jsme se zmínili. Šlehače nepotřebují na šlehání a hnětení běžných krémů, kaší a těst extrémní výkon, takže se příkon pohybuje obvykle mezi 100 až 500 W. Nutno říct, že 100 W je už poměrně málo a takový šlehač si poradí spíše s řídkými těsty a hmotami při občasném použití.

Pokud má šlehač efektivně zvládat i hnětení tužších těst nebo disponuje i mixovacím nástavcem, je třeba vybírat spíše mezi výkonnějšími modely (400 a více W).

Počet rychlostí

Každé těsto či pokrm může mít jiné nároky na potřebnou rychlost otáček, proto jsou šlehače vybaveny regulací rychlosti, abyste mohli pracovat efektivně. Dnes lze za relativní standard považovat šlehače se třemi až pěti rychlostmi. Méně nebo více je spíše výjimečnou záležitostí.

Hmotnost a hlučnost

Protože se šlehačem budete pracovat v ruce, je zřejmé, že hmotnost by měla být přiměřená, aby se vám s přístrojem dobře manipulovalo i při delším šlehání nebo mísení. Okolo 1 až 1,5 kg se pohybují lehčí modely, které nabídnou ještě poměrně velmi solidní komfort. Příliš lehké modely mohou svědčit o nekvalitním materiálovém zpracování, příliš těžké se používají spíše v kombinaci s vlastní mísou a držákem.

Pokud jde o hlučnost, ta se pohybuje obvykle okolo 60 až 80 nebo více dB v závislosti na výkonnosti. I zde se hodí regulace rychlosti, kterou můžete omezit i hluk, pokud není nutné pracovat na nejvyšší výkon.

Funkce a příslušenství

Jaké funkce a doplňky může nabízet moderní ruční mixér? Zde pro vám máme malý přehled.

  • Základní vybavení – Sestává ze šlehacích metel a obvykle i hnětacích háků. Jde o primární funkce přístroje, na které je nejlépe uzpůsoben ergonomicky i výkonnostně.
  • Mixovací nástavec – Ze šlehače vytvoří de facto tyčový mixér. Výkon zařízení tomu však musí odpovídat (vyšší příkon).
  • Nádoba s držákem – S tímto příslušenstvím můžete ze šlehače vyrobit vlastně malý kuchyňský robot. Jde o výhodné řešení pro delší a náročnější práci, abyste nemuseli mít zařízení celou dobu v ruce. Ujistěte se ale, že toto příslušenství skutečně dostatečně využijete.
  • Puls/Turbo – Tlačítko, jehož stiskem dosáhnete nejvyšších otáček.

Materiálové zpracování

Jak je to s materiálovým zpracováním? U šlehačů se můžete setkat převážně s plastovým tělem. Plast je pro tento účel poměrně praktickým řešením z hlediska hmotnosti i údržby. Problém může být v nízké kvalitě plastů, což však pouhým okem obvykle příliš nepoznáte, řídit se můžete podle ceny, značky nebo hmotnosti. Některé dražší modely mohou využívat kombinaci plastů a nerezu. Metly by měly být vždy z kvalitní, ušlechtilé nerezové oceli.

Video

Ceny ručních šlehačů

Jakou díru do rozpočtu vám způsobí ruční šlehač? Nemusí jít o zvlášť náročnou investici, kvalitní ruční šlehač lze pořídit i za nevelkou sumu, ale ceny jsou pochopitelně poměrně různorodé.

✅ Ruční šlehače do 500 Kč

Nejlevnější sorta šlehačů. Opravdu laciné přístroje lze pořídit dokonce i kolem 200 Kč. Taková zařízení jsou vhodná spíše pro příležitostné použití. Materiálové zpracování bude odpovídat ceně, což vypovídá o celkové životnosti. Příkon se obvykle pohybuje do 300 W. Příslušenství a funkce jsou minimální.

✅ Ruční šlehače do 2000 Kč

Oblíbená relace s vynikajícím výběrem. Najdete zde středně výkonné i vysoce výkonné stroje, častá je i bohatá výbava. Vybere si většina zákazníků.

✅ Ruční šlehače nad 2000 Kč

Výběr značkových, exkluzivních modelů pro náročné zákazníky. Samozřejmostí je špičkové materiálové zpracování, obvyklá je i vynikající výbava.

Nejlepší značky ručních šlehačů

Na jaké značky se při výběru šlehače zaměřit, pokud chcete poctivé zpracování a výkon za odpovídající cenu?

  • Bosch – Německá kvalita, jedny z nejprodávanějších ručních šlehačů. Potěší velký výběr, vysoká hodnocení v testech a recenzích šlehačů a přitom i cenová různorodost. Nechybí jednodušší ani špičkově vybavené modely.
  • ETA – ETA nabízí výběr solidních šlehačů v cenách od cca 400 do 2000 Kč. Dobrý poměr ceny a kvality a osvědčená značka.
  • Sencor – Sencor nabízí několik dostupnějších šlehačů, které vzhledem k ceně překvapí výkonem i vybavením.
  • Braun – Velmi kvalitní a vysoce hodnocené šlehače s vynikajícím vybavením, ale ve vyšších cenových relacích.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Bosch MFQ 4030
Příkon: 500 W
Počet rychlostí: 5
Obsah balení: hnětací háky, šlehací metly
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1200 Kč Číst recenze
#2Bosch ErgoMixx MFQ36440
Příkon: 450 W
Počet rychlostí: 5
Obsah balení: hnětací háky, šlehací metly, 0,8l nádoba, rychlošlehací noha
[usr 5 text="true" tooltip="true"]900 Kč Číst recenze
#3BOSCH MFQ4730
Příkon: 575 W
Počet rychlostí: 5
Obsah balení: hnětací háky, šlehací metly
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1500 Kč Číst recenze
#4Rohnson R-5510
Příkon: 500 W
Počet rychlostí: 5
Obsah balení: hnětací háky, šlehací metly
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]450 Kč Číst recenze
#5SENCOR SHM 5270-EUE3
Příkon: 400 W
Počet rychlostí: 5
Obsah balení: tyčový nástavec, hnětací metly a šlehací metly
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]600 Kč Číst recenze
#6ETA 0044 Noar
Příkon: 250 W
Počet rychlostí: 3
Obsah balení: hnětací metly, šlehací metly
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]400 Kč Číst recenze
0 Sdílení