Zahrada

Nejlepší oleje do sekačky: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

zahradní sekačka
Chcete své sekačce dopřát kvalitní péči a správnou olejovou lázeň? V dnešním článku vám poradíme, jak vybrat nejlepší olej do zahradní sekačky a taky kdy a proč je důležité věnovat pozornost jeho výměně.

Nejlepší oleje do sekačky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Briggs & Stratton SAE 30
Nejlepší olej do sekačky dle nás
+ určený pro benzinové čtyřtaktní motory
+ nabízí maximální ochranu díky speciálním aditivům
+ vynikající viskozita a prvotřídní kvalita
do 150 Kč / 600 ml
⭐ 100 % Číst recenze
#2Olej do sekačky SHERON Garden Oil 4T
+ pro mazání 4-dobých benzínových i naftových motorů
+ zajišťuje čistotu motoru
+ redukuje opotřebení
do 220 Kč / 1 l
⭐ 100 % Číst recenze
#3Celoroční olej RIWALL pro 4-taktní motory
+ kvalitní celoroční motorový olej
+ pro mazání 4-taktních motorů zahradní techniky
+ vyroben předními českými producenty
do 180 Kč / 600 ml
⭐ 98 % Číst recenze
#4DYNAMAX M2T Super HP
+ speciálně navržen pro maximální výkon a dlouhověkost 2T motorů
+ vynikající mísitelnost
+ zvýšená ochrana motoru
do 150 Kč / 1 l
⭐ 96 % Číst recenze
#5Carlson Garden 4T 10W-30
+ určený k mazání moderních vysokootáčkových čtyřdobých benzínových motorů
+ kvalitní motorový olej
+ vhodný pro sekačky, zahradní a zemědělskou techniku
do 150 Kč / 1 l
⭐ 96 % Číst recenze
#6VILLAGER 4-taktní olej do sekaček na trávu SAE30
+ vysoce kvalitní olej pro čtyřtaktní motory
+ vhodný do všech podmínek
do 150 Kč / 600 ml
⭐ 94 % Číst recenze

Jak vybrat olej do zahradní sekačky

Při výběru oleje do sekačky je nutné vycházet z typu motoru a zvolit správnou viskozitu. Roli může hrát i složení oleje a typ podle ročního období. Vybrat kvalitní olej do sekačky vám pomůže nejen náš průvodce a žebříček, ale taky recenze olejů do sekačky.

Kdy je správný čas vyměnit olej v sekačce?

Pokud se o svou zahradní sekačku chcete dobře starat a věnovat jí správnou péči, aby dlouho a efektivně sloužila, výměna oleje patří rozhodně k důležitým úkonům – a to zejména u čtyřtaktních motorů.

Vlastnosti oleje postupem času degradují. Do oleje se může dostávat vlhkost, ale taky různé nečistoty, spaliny z chodu motoru apod., takže je potřeba ho v určité frekvenci měnit. Jak často?

Olej byste měli vyměnit zejména v případě, že sekačka nebyla dlouho v provozu. Vhodným časem na výměnu je proto začátek nové sezóny. Mnoho odborníků však doporučuje vyměňovat olej ještě před zimou, tedy na konci sezóny společně s dalšími úkony.

Tím se ujistíte, že sekačka bude mít čistý olej a bude připravená na dlouhé období nečinnosti během zimních měsíců. Čistý olej bude také lépe chránit motor před korozí a zlepší jeho celkovou životnost. Navíc tím zajistíte, že sekačka bude připravená k použití hned na začátku nové sezony, bez nutnosti provádět údržbu.

Je třeba pak sekačku dobře uskladnit, protože v nevhodném prostředí může olej během zimy „posbírat“ vlhkost.

Co ještě udělat před zimou?

Správné zazimování sekačky sestává z několika kroků. Za prvé je nutné sekačku velmi dobře očistit od špíny, zbytky trávy apod. Není vhodné uskladňovat sekačku znečištěnou. Ideální je použít mechanické pomůcky, jako jsou špachtle a škrabky. Pokud umýváte sekačku proudem vody, dejte si pozor, aby se voda nedostala do prostoru motoru – zde by mohla proniknout právě do oleje, ale i do benzínu, ložisek a dalších komponentů, kde vlhkost rozhodně nedělá dobrotu.

Nyní je čas právě na výměnu oleje. Následně zkontrolujte a případně vyměňte svíčky a vzduchový filtr (ten lze jen profouknout třeba pomocí kompresoru, pokud je v dobrém stavu). Přes zimu je taky případně správný čas na servis a nabroušení nožů nebo opravu jiných částí sekačky.

S benzínem, či bez?

Tato otázka ve skutečnosti představuje docela vážné a tradiční dilema, které nemá zcela jasné řešení, jen různé názory.

Jeden názorový proud se přiklání k tomu, že je lepší sekačku zazimovat s plnou nádrží společně se stabilizátorem paliva. Spíše však převládá opačný názor – totiž, že je ve většině případů výhodnější nádrž před zazimováním vyprázdnit (nechat sekačku běžet, dokud palivo zcela nedojde). Palivo totiž může během zimy v sekačce „pracovat“. Naváže vlhkost, degraduje, posléze může při provozu způsobit zanesení karburátoru a poškození motoru.

Konkrétní rizika skladování s prázdnou, či plnou nádrží se však odvíjejí od typu motoru (dvoutakt, čtyřtakt) i od druhu a kvality paliva a od dalších faktorů. Obecně lze však za bezpečnější považovat skladování bez paliva.

Jaká je správná frekvence výměny oleje?

Olej často stačí – při nepříliš vytíženém provozu sekačky – měnit právě jednou ročně. Jde ovšem o minimální doporučenou frekvenci. Případně se doporučuje vyměnit olej po každých cca 25 až 50 hodinách čistého provozu. Přesnější informace se můžete většinou dozvědět i v manuálu k danému modelu. Pokud manuál nemáte, můžete vycházet z těchto základních doporučení.

Jakou funkci má olej v motoru sekačky?

Obdobně jako u spalovacího motoru například automobilu je olej velmi důležitou součástí motoru a zajišťuje jeho správné fungování. Promazává veškeré pohyblivé části, aby byl jejich chod plynulý a hladký. Chrání motor před korozí. Odvádí přebytečné teplo. V neposlední řadě plní i čisticí a těsnicí funkci.

Bez dostatečné hladiny kvalitního oleje se motor přetěžuje a opotřebovává. Dochází i k významnému zkrácení jeho celkové životnosti. Škody, které může napáchat zanedbávání péče v podobě výměny oleje, mohou být závažné a třeba i nevratné nebo mimořádně nákladné na opravu. Samozřejmě je však velmi důležité nejen olej doplnit, ale dbát i na to, aby šlo o vhodný a správný olej. Jak ho tedy vybrat?

Výběr oleje do sekačky? Manuál má hlavní slovo

Pokud jde o výběr správného oleje, nechte v první řadě promluvit návod. V manuálu k danému modelu stroje by mělo být vždy uvedeno, jaký typ (především z hlediska viskozity) oleje použít. V našem prostředí je nejčastější volbou olej SAE 30. Jak se ale zorientovat v různých druzích a variantách olejů? A jak případně vybrat adekvátní olej i v případě, že nemáte k dispozici informace z manuálu?

Jaký olej pro čtyřtaktní vs. dvoutaktní motor?

U sekaček, stejně jako u mnoha jiných nejen zahradních strojů a nástrojů, se můžete setkat s dvěma typy spalovacích motorů. Dvoutaktními a čtyřtaktními.

Dvoutaktní motory lze považovat za „starší“ řešení, pro které je typická jednodušší konstrukce. To dává těmto motorům výhodu nižší poruchovosti, spolehlivosti a snazší údržby a servisu. Jsou taky schopné dosáhnout velmi dobrých výkonů a používají se proto u strojů do náročných podmínek a obecně tam, kde lze upřednostnit hrubý výkon před uhlazenějším chodem.

Nevýhodou dvoutaktu je určitá „neomalenost“ a vyšší spotřeba. Dnes už dvoutakty u většiny zahradních nástrojů nahrazují kultivovanější čtyřtaktní motory. Pokud máte modernější sekačku, velmi pravděpodobně má právě čtyřtaktní motor.

Čtyřtakt má výrazně efektivnější a čistší, ekologičtější chod, protože již nevyužívá směs paliva s olejem. Čtyřtakty jsou taky méně hlučné a klidnější (méně vibrací), zvladatelnější. Rovněž celková životnost může být vyšší. Nicméně výrazně složitější konstrukce může být zase náchylnější k problémům.

Olej pro dvoutaktní motory

Typickým rysem dvoutaktů je míchání paliva s olejem, takže je nutné zvolit olej, který je pro toto mísení uzpůsobený a určený. Oleje vhodné pro dvoutaktní motory obvykle nesou označení 2T nebo M2T.

V dvoutaktním motoru tedy není typicky potřeba samostatná výměna oleje, jak tomu je u čtyřtaktních motorů. Olej není ve dvoutaktním motoru oddělen od paliva a je smíchán s ním v palivové směsi. Olej v tomto případě slouží k mazání motoru spolu s palivem a je spotřebováván během provozu.

Je velmi důležité dodržovat správný poměr směsi paliva a oleje (opět se lze řídit návodem, ale případně i označením na víku nádrže). Tato směs je obvykle vyjádřena v poměrem, například 50:1 nebo 40:1, což znamená určitý počet dílů paliva na jeden díl oleje. Směs si namíchejte předem v kanystru a poté nalijte do nádrže. Nenechávejte však namíchanou směs ležet příliš dlouho (např. přes celou zimu). Olej by do té doby degradoval a mohl by motoru spíše uškodit.

V případě dvoutaktních sekaček se rozhodně musíte vyhnout použití motorových olejů určených pro osobní automobily.

Olej pro čtyřtaktní motor

Zde vám nejlépe poradí návod, případně můžete sáhnout po zimním nebo celoročním oleji podle toho, v jakých podmínkách budete sekačku používat. K tomu se ještě později dostaneme.

Syntetické a minerální oleje

Podle původu a způsobu výroby lze motorové oleje obecně dělit na minerální a syntetické. Syntetické oleje jsou dražší, nicméně mohou nabídnout lepší „výkon“ a přizpůsobení. Tyto oleje vydrží déle a obsahují různá podpůrná aditiva. Lépe promazávají a obstojí i pod velkou zátěží. Poskytují motoru vyšší ochranu, jsou taky odolné vůči oxidaci a mohou pomoci uspořit palivo. Navíc mají menší tendenci vytvářet usazeniny a jsou „řidší“ i při nižších teplotách, takže se rychleji dostávají do motoru.

Minerální oleje vznikajíc rafinací surové ropy a mají hlavní výhodu v nízké ceně, ale mohou poněkud lépe přežívat velmi vysoké teploty. Pro své horší vlastnosti při nízkých teplotách se však hodí hlavně pro teplejší období a podnebí. Pro automobily jsou již preferovány syntetické oleje, ale pro sekačku může být minerální olej stále adekvátní volbou, pokud nemáte vysoké nároky a hledáte spíše úspornější variantu.

Kompromisní variantou mezi těmito oleji může být použití polosyntetického oleje, který představuje směs minerálního a plně syntetického oleje.

Zimní vs. letní oleje

Oleje se dělí i podle toho, v jakém období roku či v jakém podnebí a prostředí je lze používat. Oleje, které lze použít pro zimní nebo celoroční provoz mají ve svém označení i písmeno „W“ jako winter (zima).

Celé označení oleje může vypadat např. 5W-30. První číslo označuje proudění oleje za studena a čím je číslo (0 až 25) nižší, tím lépe olej za studena promazává. Číslo za pomlčkou se zas týká chování oleje za vyšších teplot.

Zjednodušeně řečeno, čím je první číslo nižší, tím lépe si olej povede v chladných a mrazivých podmínkách, a čím je druhé číslo vyšší, tím lépe bude snášet i velmi teplé podnebí. V našich podmínkách se však pro sekačky nejčastěji používají letní oleje SAE 30. V případě nutnosti použití sekačky v chladnějších podmínkách pak alternativně oleje 10W-30 nebo i 5W-30.

Ceny olejů do sekačky

Kolik stojí kvalitní motorový olej pro sekačku? Zde je stručný přehled základních relací.

Oleje do sekačky do 200 Kč

V této relaci můžete pořídit oleje do objemu max. 1 l. V případě dostupných minerálních olejů se může cena klesnout i pod 150 nebo 100 Kč.

Oleje do sekačky do 1000 Kč

Dvou až pětilitrová balení motorových olejů různých viskozit – minerálních i syntetických či polosyntetických.

Oleje do sekačky nad 1000 Kč

Vysoce kvalitní a výkonné syntetické oleje nebo velmi velké objemy balení.

Nejlepší značky olejů do sekačky

Které značky olejů na sekačky patří mezi nejosvědčenější?

  • Dynamax – Dostupné oleje nabízené např. řetězcem Mountfield.
  • Makita – Oleje známé japonské značky s dobrým poměrem ceny a kvality.
  • GEKO – Velmi populární motorové oleje s velkým výběrem vhodných variant i pro sekačky a další zahradní techniku.
  • Briggs & Stratton – Velmi kvalitní a oceňovaná značka motorových olejů i pro zahradní techniku.
ProduktInfoHodnocení
#1Briggs & Stratton SAE 30
Nejlepší olej do sekačky dle nás
+ určený pro benzinové čtyřtaktní motory
+ nabízí maximální ochranu díky speciálním aditivům
+ vynikající viskozita a prvotřídní kvalita
do 150 Kč / 600 ml
⭐ 100 % Číst recenze
#2Olej do sekačky SHERON Garden Oil 4T
+ pro mazání 4-dobých benzínových i naftových motorů
+ zajišťuje čistotu motoru
+ redukuje opotřebení
do 220 Kč / 1 l
⭐ 100 % Číst recenze
#3Celoroční olej RIWALL pro 4-taktní motory
+ kvalitní celoroční motorový olej
+ pro mazání 4-taktních motorů zahradní techniky
+ vyroben předními českými producenty
do 180 Kč / 600 ml
⭐ 98 % Číst recenze
#4DYNAMAX M2T Super HP
+ speciálně navržen pro maximální výkon a dlouhověkost 2T motorů
+ vynikající mísitelnost
+ zvýšená ochrana motoru
do 150 Kč / 1 l
⭐ 96 % Číst recenze
#5Carlson Garden 4T 10W-30
+ určený k mazání moderních vysokootáčkových čtyřdobých benzínových motorů
+ kvalitní motorový olej
+ vhodný pro sekačky, zahradní a zemědělskou techniku
do 150 Kč / 1 l
⭐ 96 % Číst recenze
#6VILLAGER 4-taktní olej do sekaček na trávu SAE30
+ vysoce kvalitní olej pro čtyřtaktní motory
+ vhodný do všech podmínek
do 150 Kč / 600 ml
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení