Zahrada

Nejlepší plynové grily: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší plynové grilyRozhodli jste se pořídit na zahradu co nejlepší plynový gril? Tak se pohodlně usaďte a pusťte se do čtení. Máme pro vás článek, který vás provede výběrem a pořízením plynového grilu od A do Z. Sestavili jsme pro vás soubor komplexních informací, které se vám budou při hledání kvalitního plynového grilu určitě hodit. Tyto populární grilovací nástroje nejsou obvykle úplně levnou záležitostí, a výběr je proto třeba náležitě zvážit. Pokud budete vybaveni patřičným „know-how“, nenecháte se opít rohlíkem ani reklamami nebo obchodnickými triky. Budete jednoduše přesně vědět, jaký gril chcete, co by měl mít a umět a kolik za něj můžete utratit.

Plynové grily představují poměrně robustní zařízení a pokročilé modely rozhodně nejsou jen roštem pro nouzové opečení fláku masa. Představují něco jako malou, mobilní venkovní kuchyni, ze které mohou vzejít skvělé dobroty všeho druhu. Plynové modely se proto uplatní především na zahradách fanoušků grilování a fajnšmekrů. Tomu odpovídá i cena, která rozhodně není ve srovnání s jinými variantami grilů zrovna lidová a začíná až na několika tisících korunách. Výběr plynových grilů je přitom dnes už poměrně velmi rozsáhlý a méně zkušený zájemce se v sortimentu snadno ztratí. Tomu se pokusíme zabránit pomocí spousty užitečných rad a tipů pro úspěšný nákup.

V dnešním článku vám kromě rozsáhlého průvodce výběrem nabídneme navíc i žebříček v současnosti velmi oblíbených a kvalitních modelů. Může vás posloužit jako inspirace, ale rozhodujte se především podle vlastních požadavků a potřeb. Produkt, který vás zaujme, byste si také měli trochu „prověřit“ třeba v uživatelských recenzích plynových grilů nebo v odborných testech. Dozvíte se zajímavé věci.

Nejlepší plynové grily na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (do)
1.Nejlepší cena / výkon
G21 California BBQ
Premium line

Výkon grilu: 13,65 kW
Velikost grilovací plochy: 2720 cm2
Materiál roštu: litina
Hmotnost: 41 kg
⭐ 99 %10000 Kč Číst recenze
2.Parádní recenze
Campingaz 4 SERIES
CLASSIC LS PLUS

Výkon grilu: 15,1 kW
Velikost grilovací plochy: 3500 cm2
Materiál roštu: litina
Hmotnost: 64 kg
⭐ 99 %14000 Kč Číst recenze
3.Další na zvážení
Klarstein Tomahawk 3.1 S
Výkon grilu: 13,5 kW
Velikost grilovací plochy: cca 60 x 45 cm (ŠxH)
Materiál roštu: smalt
Hmotnost: 25 kg
⭐ 96 %11000 Kč Číst recenze
4.Pro nenáročné grilování
G21 Oklahoma
Výkon grilu: 10,5 kW
Velikost grilovací plochy: 2320 cm2
Materiál roštu: litina
Hmotnost: 37 kg
⭐ 94 %7000 Kč Číst recenze
5.Nejvyšší kvalita
Weber Genesis II E-310GBS
Výkon grilu: 11,43 kW
Velikost grilovací plochy: 3264 cm2
Materiál roštu: litina
Hmotnost: 57 kg
⭐ 94 %30000 Kč Číst recenze
6.Nejlevnější
CATTARA PARTY POINT
Výkon grilu: 5,5 kW
Velikost grilovací plochy: 1770 cm2
Materiál roštu: kov
Hmotnost: 16 kg
⭐ 88 %3500 Kč Číst recenze

Jak vybrat plynový gril

Co je důležité při výběru plynového grilu? V první řadě musíte být opravdu pevně rozhodnutí, že právě plynová verze grilu je to, co opravdu chcete a potřebujete. Proto si uděláme malé srovnání s ostatními populárními variantami a taky si shrneme hlavní výhody a nevýhody plynových modelů. Samozřejmě nás bude zajímat taky způsob fungování plynových grilů, jejich vybavení a možnosti.

Ke konci se v krátkosti podíváme i na základní cenové skupiny těchto výrobků a na sortiment a možnosti, které nabízejí. Získáte tak lepší přehled o tom, co můžete v rámci svého rozpočtu získat. Zajímat nás budou i konkrétní značky grilů – proto přihodíme i pár tipů na osvědčené výrobce.

Trend grilování a růst obliby plynových modelů

Grilování na speciálních grilech u nás v posledních cca dvou desetiletích postupně nahrazuje tradičnější formu venkovní přípravy pokrmů v podobě opékání surovin na roštech a rožních nad otevřeným ohněm. První k nám ze zahraničí pronikly grily na dřevěné uhlí, které dlouhou dobu vévodily zdejšímu trhu, plynové grily následovaly později, ale zůstávaly ještě mnoho let ve stínu.

Situace se začala obracet teprve v polovině druhé dekády tohoto tisíciletí, kdy obchodníci zaznamenali raketový nárůst zájmu právě o plynové modely. Od roku 2015 jejich podíl rostl ročně o mnoho procent. Dnes už jsou rovnocennými konkurenty grilů na dřevěné uhlí.

jak vybrať plynový gril

Druhy grilů podle „paliva“

Jak jsme řekli, zásadním krokem je ujasnit si, zda je právě plynový gril to pravé ořechové. Jak to zjistit? Nejlépe srovnáním s dalšími populárními možnostmi. Pojďme se podívat, jaké alternativní řešení trh nabízí…

Grily na dřevěné uhlí a brikety

Klasický gril, který využívá tuhá paliva, není zpravidla nijak složitým zařízením. Jde v podstatě o otevřený oheň s rožněm, ale obojí je kompaktně a bezpečněji uzavřeno v nádobě (často s víkem) z masivního materiálu (litina, kov) obvykle opatřené podstavcem třeba i s podvozkem. Tento způsob grilování má tedy nejblíže tradičnímu opékání nad ohněm – a zřejmě i proto u nás dlouho jasně vedl v oblibě.

Tyto grily umožňují spalování dřevěného uhlí nebo briket a dosahují vysokých teplot. Některé disponují i regulovatelnými otvory pro přívod vzduchu, které zajistí rychlejší a vydatnější rozhoření, nebo naopak utlumení plamene. Na kvalitních grilech můžete grilovat i celé rozměrné kusy masa jako ve velké troubě nebo na rožni.

Výhoda takových grilů je pro většinu lidí jasná. Autentické opékání nad otevřeným ohněm s nenapodobitelnou vůní. Nevýhody jsou ovšem také zřejmé. Především je to poměrně náročná a zdlouhavá příprava grilu a pracný úklid a údržba.

Elektrické grily

Další variantou grilů jsou elektrické modely. I ty se těší oblibě a představují zajímavou alternativu, kterou ocení především milovníci pohodlného a jednoduchého grilování. Elektrické grily jsou navíc velmi kompaktní a lze je používat na omezeném prostoru, třeba i v pergole nebo na balkoně, některé typy i v interiéru.

Opékání na těchto grilech je opravdu minimálně pracné, ani jejich údržba obvykle není náročná. Na druhou stranu už zde chybí jakékoli romantické kouzlo ohně, které by grilování dodávalo punc jisté výjimečnosti. Elektrických grilů je několik základních typů:

 • Klasické provedení – Může mít podobu roštu či grilovací desky, pod kterou se nachází topná spirála. U těchto grilů dochází k minimálnímu znečištění a snadno se udržují. Mohou být i docela rozměrné. Výhodou je bezpečnost, naprosto snadná a rychlá příprava a pohodlné grilování.
 • Kontaktní grily – Kontaktní modely mají spodní i horní grilovací desku a při přípravě lze surovinu z obou stran sevřít. Tyto grily lze používat i v interiéru, jako běžnou kuchyňskou pomůcku. Obvykle jsou velmi kompaktní.
 • Raclette grily – Speciální typ grilu primárně určeného pro přípravu švýcarské speciality „raclette“. Gril má horní grilovací desku a ještě spodní patro, kde žár působí seshora a lze v něm zapékat.

Typy plynových grilů

Ani otázka samotných plynových grilů nebude tak jednoduchá. I zde existuje několik variant, které se mezi sebou v určitých ohledech liší. Klasické grily disponují hořáky zakryté plechy se sofistikovanými žlábky pro zachycení a odvod šťáv. Pak jsou i další možnosti:

 • Lávové grily – Nad hořáky jsou umístěny lávové kameny, které vytvářejí vysoký žár a dokážou zachytit kapající šťávy a tuk. Tyto modely nejvíce připomínají grily na dřevěné uhlí. Mají i podobné nevýhody. Například zdlouhavé rozehřívání a náročnější čištění a údržbu.
 • RBS grily – Moderní technologie, která využívá bočních keramických hořáků po obou stranách těla grilu. Toto provedení nejenže zabraňuje odkapávání tuku a jeho vznícení, ale zajišťuje i vynikající rovnoměrnost teploty.

Otázky při výběru grilu – FAQ

Pomocí správných otázek si můžete udělat poměrně přesnou představu o tom, jaký gril vlastně potřebujete a co od něj očekáváte. To vám může zásadně pomoci při výběru a srovnávání jednotlivých modelů. Na jaké otázky se zaměřit?

Jak často/intenzivně budu grilovat?

Opečete si něco jednou nebo párkrát za rok? Pak možná stojí za to uvažovat spíše o jednodušším a levnějším elektrickém grilu nebo základním grilu na dřevěné uhlí. Některé plynové modely jsou sice již poměrně dostupné, ale přesto počítejte s investicí od cca 3 tisíc korun. Plynové grily jsou navíc obecně určeny spíše pro náročnější zájemce o grilování. Některé pokročilé modely jsou pak dokonale vybavené „stroje“, které připomínají spíše polní kuchyni. Tomu však odpovídá i cena.

Pro kolik lidí budu grilovat?

Zde se budeme pídit především po velikosti grilu, grilovací plochy. Plynové grily jsou v tomhle ohledu poměrně značně různorodé, vesměs jsou však vhodné pro přípravu většího množství jídla pro více osob.

Kde chci grilovat?

Plynové grily jsou bezpečné a neprodukují kouř, lze tudíž grilovat i např. na terase, v pergole, altánu apod. Na druhou stranu jde obvykle o poměrně robustní zařízení s vyššími nároky na prostor. Pro grilování ve stísněných podmínkách může být vhodnější elektrický model.

Co chci grilovat?

Na kvalitním plynovém grilu připravíte prakticky cokoli, včetně velkých kusů masa. Některé disponují i rožněm. Gurmáni si tudíž přijdou na své. Pokud si občas chcete opéct pár plátků papriky, bude plynový gril zřejmě poněkud předimenzované řešení.

Kolik chci investovat?

Plynové grily se pohybují v širokém cenovém rozmezí, této otázce se ještě budeme věnovat.

jak velký gril koupit

Výhody a nevýhody plynových grilů?

Velmi důležitá otázka. Na co se připravit, co od grilů očekávat, a s čím naopak nepočítat? Plynové grily mají celou škálu skvělých výhod, ale najdou se i určité vady na kráse. Pojďme si vše pěkně shrnout.

Výhody:

 • Plynové grily jsou soběstačná zařízení, nepotřebují přívod elektřiny ani plynu z vnějších zdrojů.
 • Provoz plynových grilů je bezpečný, nepracujete s otevřeným ohněm a grilování můžete kdykoli snadno ukončit. Tyto grily taky neprodukují kouř, takže teoreticky je možné grilovat i pod střechou, například v altánku či pergole. Jsou však určeny do exteriéru.
 • Plynový gril má stejnou, zcela zásadní, výhodu jako klasický plynový sporák. Nástup „účinku“ je okamžitý, se spuštěním hořáku. Stejně tak lze plamen velmi přesně a operativně regulovat. Výkon je také konstantní.
 • Plynové grily jsou obvykle vysoce výkonné. Umožňují rychlou přípravu a taky přípravu i velkých kusů masa.
 • Plynové grily jsou vhodné pro fajnšmekry a fanoušky pořádného grilování. Umožňují přípravu obrovského množství různorodých pokrmů. Jsou velmi univerzální.
 • Plynové grily jsou ideální pro přípravu většího množství pokrmů pro větší počet osob.
 • Další výhodou je snadná příprava, obsluha i údržba. Kvalitní modely mají taky obrovskou životnost.

Nevýhody:

 • Někomu může chybět kouřové aroma a jistá specifičnost chuti, kterých umí dosáhnout grily na dřevěné uhlí.
 • Plynové grily využívají propan-butan, který je třeba doplňovat a skladovat.
 • V plynových grilech nelze dosáhnout zauzení.
 • Plynové grily jsou poměrně těžká a rozměrná, ale i drahá zařízení.
 • Pro velmi sporadické a nenáročné grilování mohou být vhodnější jiné typy grilů.

jak grilovat

Součásti plynového grilu

Tělo plynového grilu tvoří spodní vana, ve které jsou umístěny obvykle kovové (nerezové) nebo keramické hořáky a taky systémy pro odvod tuku a šťáv. U lávových grilů se sem vkládají lávové kameny. Na vnější straně vany je ovládací panel pro zapnutí a vypnutí grilu a regulaci výkonu hořáků. Vanu pak kryje grilovací rošt. Ten může být vyroben z různých materiálů. Za nejlepší lze považovat kvalitní litinové nebo nerezové rošty – setkat se však můžete i s ocelovými, smaltovanými, plechovými, keramickými nebo jinými variantami.

Další důležitou součástí grilu je víko. V něm je také umístěn teploměr pro kontrolu teploty grilování, který je velmi důležitou součástí zařízení. Víko lze pochopitelně sklopit a vytvořit tak uzavřený prostor pro nepřímé grilování, podobné přípravě pokrmů v klasické troubě. Skoro každý plynový gril mívá také podvozek a nějaký druh úložného prostoru mezi ním a vanou (skříň, přihrádka apod.). Další běžnou součástí jsou odkládací desky. Ty se nacházejí po jedné nebo obou bočních stranách vany a mohou být výsuvné či sklopné.

Hořáky a regulace teploty

U různých modelů plynových grilů se bude lišit zpracování i umístění hořáků a taky jejich počet. Obecně se dá říct, že vyšší počet hořáků může zajistit nejen lepší výkon, ale taky rovnoměrnější rozprostření teploty. Některé grily mají hořáky nejen ve „vaně“ – tedy těle grilu, ale i disponují i speciálním bočním hořákem, který připomíná klasické kolečko na sporáku a má taky obdobné určení – slouží například k vaření omáček, příloh apod.

Pokud jde o regulaci teploty, ta se provádí na předním ovládacím panelu grilu, v drtivé většině případů pomocí otočných koleček. Princip je tedy podobný jako u plynové trouby a sporáku, regulace je přesné a reakce okamžitá.

Výkon grilu

Čím větší gril, tím vyšší výkon je potřeba. To je poměrně jednoduchá úměra. Výkon ovlivňuje rychlost a kvalitu přípravy pokrmů a jde o jeden z nejdůležitějších faktorů při výběru plynového grilu. Poměrně malé, rodinné modely mohou vystačit s výkonem do 5 kW. Grily do 10 kW už obstarají početnější sešlost (cca 5-10 osob). Grily nad 10 kW už jsou opravdu výkonná zařízení pro náročné grilování.

Další vybavení a příslušenství

Co může plynový gril mít nebo umět? Máme pro vás přehled některých možností a funkcí, se kterými se můžete setkat…

 • Odkládací plochy – Na jedné nebo obou bočních stranách grilu se obvykle nachází pultíky, které slouží jako odkladiště nástrojů, surovin či pokrmů. Tyto pultíky by měly jít sklopit nebo zasunout kvůli lepší skladnosti grilu.
 • Boční hořák – U některých plynových modelů se můžete setkat s jedním izolovaným, bočním hořákem, který je umístěn mimo hlavní tělo grilu. Na tento hořák můžete umístit například hrnec či pánev a připravovat zde jídlo prakticky stejným způsobem jako na běžném sporáku.
 • Úložný prostor – Zcela standardní součástí plynového grilu je odkládací prostor pod vanou grilu. U větších modelů má podobu skříně, u menších například pouze otevřené přihrádky (regálu).
 • Bezpečné zapalování – U moderních modelů je běžnou funkcí elektronické zapalování hořáků pouhým stisknutím tlačítka. Nemusíte tedy manipulovat se sirkami nebo zapalovači jako u starších plynových sporáků a trub.
 • Oddělitelné části – U některých modelů je možné některé části (zejména rošt apod.) vyjmout z grilu. Je to výhodné kvůli snadnějšímu čištění.

Video

Ceny plynových grilů

Jak už jsme zmínili hned v úvodu, plynové grily nepatří mezi nejlevnější typy grilů – vlastně je to právě naopak. To však nutně neznamená, že budete muset kvůli pořízení grilu vybílit své konto. Existují samozřejmě i dostupnější varianty. Za kolik tedy lze pořídit kvalitní plynový gril?

✅ Plynové grily do 5000 Kč

Za kolik lze pořídit nejlevnější plynový gril? Když pomineme některé atypické nebo pochybné modely, tak na solidní model počítejte s investicí od cca 2500 Kč. V této ceně nabízí pěkné grily například značky Tepro (velmi oblíbené) či Compass, dostupné modely má v repertoáru i značka Campingaz. Tyto grily mohou být i poměrně výkonné a kvalitní, ale jsou obvykle jednodušší a menší.

✅ Plynové grily do 10 000 Kč

V této kategorii najdete opravdu velký výběr. Vesměs už jde o robustní a precizně vybavené i zpracované modely pro náročné uživatele. Samozřejmostí je odpovídající výkon, který běžně přesáhne 10 kW. Setkáte se zde i s různými pokročilými systémy a technologiemi pro dokonalé grilování.

✅ Plynové grily nad 10 000 Kč

Kategorie pro velmi náročné publikum s vynikajícím výběrem. Najdete zde špičkové grily s perfektní a nejmodernější výbavou. Tyto grily už nahradí prakticky celou kuchyni a umožní přípravu pohoštění pro početné hosty. Vysoký výkon samozřejmostí. V této kategorii dominují grily značek jako Weber nebo Campingaz.

Nejlepší značky plynových grilů

Které značky grilů nabízejí vysokou kvalitu, dostupnou cenu, špičkové vybavení anebo jiné výhody? Máme tu pro vás několik populárních favoritů domácí scény.

 • Tepro – Menší výběr dostupnějších i dražších grilů. Některé modely jako Tepro Toronto patří mezi nejprodávanější plynové grily u nás. Výborný poměr ceny a kvality.
 • Campingaz – Obrovský výběr v různých cenových relacích, jednodušší i špičkové a výkonné grily pro nejnáročnější. Skvělá hodnocení v testech plynových grilů.
 • Weber – Známá a oceňovaná značka, která nabízí především prvotřídní modely s vynikajícím hodnocením. Převážně vysoké ceny, ale odpovídající kvalita.
 • G21 – Tato značka nabízí několik populárních a dobře hodnocených grilů. Patří mezi ně především modely California (jeden z nejprodávanějších plynových grilů u nás) a Oklahoma.

Nejprodávanější plynové grily

Toto jsou nejprodávanější zahradní plynové grily podle nákupního portálu Heureka.cz

ProduktParametryHodnoceníCena (do)
1.Nejlepší cena / výkon
G21 California BBQ
Premium line

Výkon grilu: 13,65 kW
Velikost grilovací plochy: 2720 cm2
Materiál roštu: litina
Hmotnost: 41 kg
⭐ 99 %10000 Kč Číst recenze
2.Parádní recenze
Campingaz 4 SERIES
CLASSIC LS PLUS

Výkon grilu: 15,1 kW
Velikost grilovací plochy: 3500 cm2
Materiál roštu: litina
Hmotnost: 64 kg
⭐ 99 %14000 Kč Číst recenze
3.Další na zvážení
Klarstein Tomahawk 3.1 S
Výkon grilu: 13,5 kW
Velikost grilovací plochy: cca 60 x 45 cm (ŠxH)
Materiál roštu: smalt
Hmotnost: 25 kg
⭐ 96 %11000 Kč Číst recenze
4.Pro nenáročné grilování
G21 Oklahoma
Výkon grilu: 10,5 kW
Velikost grilovací plochy: 2320 cm2
Materiál roštu: litina
Hmotnost: 37 kg
⭐ 94 %7000 Kč Číst recenze
5.Nejvyšší kvalita
Weber Genesis II E-310GBS
Výkon grilu: 11,43 kW
Velikost grilovací plochy: 3264 cm2
Materiál roštu: litina
Hmotnost: 57 kg
⭐ 94 %30000 Kč Číst recenze
6.Nejlevnější
CATTARA PARTY POINT
Výkon grilu: 5,5 kW
Velikost grilovací plochy: 1770 cm2
Materiál roštu: kov
Hmotnost: 16 kg
⭐ 88 %3500 Kč Číst recenze
0 Sdílení