Zahrada

Nejlepší zahradní hadice: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší zahradní hadiceVýběr nejlepší zahradní hadice by se mohl na první pohled zdát jako snadný, ba zcela banální úkol. Stačí přijít do hobby obchodu nebo e-shopu a vybrat si z široké nabídky třeba nejlevnější variantu. Takové počínání se ale nemusí vyplatit. Mezi zahradními hadicemi jsou totiž poměrně značné kvalitativní rozdíly a naneštěstí – ne všechny nabízené produkty poslouží svému účelu dost dobře, třeba ani dostatečně. Důkladnější výběr je tedy na místě. Ušetříte si peníze, starosti a především zbytečnou námahu. Pomoci vám přitom mohou různé testy a recenze, ale taky následující průvodce, ve kterém se na tuto problematiku podrobně zaměříme.

Na první pohled není snadné rozlišit dobrý výrobek od nekvalitního. Hadice se od sebe vzhledově nijak zásadně neliší, ale při práci a po určitém čase používání můžete sledovat i radikální rozdíly. Nekvalitní hadice se snadno poškodí a dlouho nevydrží. Výsledkem je nutnost koupit novou a náklady narůstají. Původně levný výrobek vám tak může způsobit nemilou čáru přes rozpočet. Nemluvě o nervech při práci. Tomu všemu můžete předejít, pokud si dáte trochu práce a porovnáte mezi sebou výrobky, které vás zaujmou a budou se nacházet v přijatelné cenové relaci. V tomto článku vám poradíme jak na to.

Náš návod se bude zaměřovat především na důležité a obecné parametry a faktory, které by měly hrát při výběru roli. Připravili jsme pro vás ale i žebříček, ve kterém najdete kvalitní a oblíbené produkty. Více se o každém modelu můžete dozvědět z recenzí zahradních hadic. Uživatelé se v nich dělí o zjištěné výhody a nevýhody konkrétního výrobku.

Nejlepší zahradní hadice na trhu

PořadíProduktParametryHodnoceníCena
#1Gardena Hadice Flex Comfort
Délka hadice: 50 m
Poruchový tlak v barech: 25 bar
Průměr: 1/2"
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 1600 Kč Číst recenze
#2Kärcher Performance Plus
Délka hadice: 50 m
Poruchový tlak v barech: 30 bar
Průměr: 3/4"
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 3600 Kč Číst recenze
#3Gardena Hadice HighFlex Comfort
Délka hadice: 20 m
Poruchový tlak v barech: 30 bar
Průměr: 1/2"
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 850 Kč Číst recenze
#4Spirálová hadice na vodu PROTECO
Délka hadice: 15 m
Poruchový tlak v barech: -
Průměr: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]do 250 Kč Číst recenze
#5Gardena Hadice Classic
Délka hadice: 20 m
Poruchový tlak v barech: 22 bar
Průměr: 3/4"
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]do 1000 Kč Číst recenze
#6Smršťovací hadice HAPPY GREEN
Délka hadice: 15 m
Poruchový tlak v barech: -
Průměr: 1/2"
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]do 400 Kč Číst recenze

Jak vybrat zahradní hadici

Podle čeho vlastně zahradní hadici vybírat? Vždyť je to jen „dutý kabel“, kterým teče voda. Přesto se vyplatí vzít při výběru a nákupu v potaz několik parametrů, které mohou být pro vaši spokojenost a efektivní práci s tímto příslušenstvím poměrně zásadní. Jak poznat kvalitní zahradní hadici, která za vynaložené peníze poskytne optimální flexibilitu a zároveň odolnost i životnost?

V následujících odstavcích se zaměříme na faktory, jako je materiálové zpracování, průměr hadice, délka nebo odolnost vůči tlaku. Zajímat nás budou taky cenové relace, v nichž se zahradní hadice aktuálně pohybují. Nakonec se podíváme i na některé osvědčené výrobce a značky hadic.

jak vybrat zahradní hadici

Kvalitní vs. nekvalitní zahradní hadice

Pokud budete nakupovat například jen podle ceny a ignorovat další důležité parametry, může se snadno stát, že si na zahradu přinesete výrobek, který bude trpět různými neduhy. Typicky se mohou projevit například tyto nedostatky a nevýhody:

 • Hadice je příliš tuhá, nebo naopak nepřiměřeně poddajná, kroutí se a zamotává.
 • Hadice zejména v ohybu praská, láme se.
 • Hadice se poškodí při „běžném“ tlaku vody.
 • Hadice vypadávají ze spojek.
 • Hadice mají celkově krátkou životnost a špatně se s nimi pracuje.

U levných a nekvalitních hadic se můžete setkat s celou škálou neduhů. Typické jsou příliš tenké stěny, které nevydrží nápor vody a mají sklony lámat se a praskat. Často jsou prodávány v balení po určité délce (např. 25, 50 m). V zabaleném stavu (místo v metráži) je těžší si je „osahat“ a ověřit si jejich kvalitu. Pokud nakupujete hadici přes internet, je rozumné sledovat důležité parametry a ideálně se řídit i podle značky.

Různé druhy hadic

Zahradní hadice mohou mít různé podoby a účely. Podle toho se budou lišit i jejich parametry. Například hadice nemusejí mít žádnou zvláštní odolnost vůči tlaku vody. Zajímavou a poměrně značně populární variantu pak představují tzv. smršťovací hadice, které jsou extrémně skladné. Teprve, když jimi prochází voda, roztáhnou svou délku – a to i několikanásobně. Existují i hadice odolné vůči velmi vysokým nebo nízkým teplotám. Pojďme se však nyní podívat na obecné faktory a parametry důležité pro výběr…

Délka a průměr

Délka hadice by samozřejmě měla odpovídat potřebám daného pozemku. Příliš dlouhé hadice nejsou zvlášť praktické (těžké, horší manipulace, neskladné, nízký tlak na výstupu apod.) a může být vhodnější pořídit např. dvě kratší a v případě potřeby maximální délky je propojit. Délky mezi 20-50 m patří k nejžádanějším.

Pokud jde o průměr, rozumí se zpravidla ten vnitřní, nikoli vnější (celková tloušťka hadice). Za nejoblíbenější lze považovat hadice 1/2palcové, další variantou jsou 3/4palcové hadice. Hadice s nižším průměrem poskytnou dostatečný tlak, jsou lehké a vhodné pro většinu běžných zahradních účelů. Nižší je ovšem průtok vody. Pro účely např. přečerpávání většího množství vody jsou tedy vhodnější hadice s větším průměrem.

zalévaní zahrady

Odolnost vůči tlaku

U každé zahradní hadice by měl být uváděn maximální (poruchový) tlak v barech. Jde o hranici tlaku, který ještě hadice snese bez rizika poškození. Nepleťte si tento údaj s provozním tlakem, který je pochopitelně nižší a označuje optimální hladinu tlaku pro používání hadice. Někteří výrobci záměrně s těmito dvěma pojmy různě manipulují, aby zákazníky zmátli.

Maximální tlak by se měl u kvalitnějších hadic pohybovat nad hranicí cca 8 až 10 barů. Velmi dobré hadice snesou tlak i 15, nebo dokonce 25, 35 i více barů. Opět záleží na způsobu použití. Vyšší rezerva v odolnosti vůči tlaku samozřejmě značí celkově vyšší životnost, ale taková hadice bude drahá a taky těžší (silnější stěny). Pokud pracujete s tlakem 2-4 bary, zřejmě nepotřebujete hadici, která snese 30barový nápor.

Hmotnost, gramáž

Obvykle platí, že čím těžší hadice je, tím je taky odolnější a kvalitnější. Při práci ale příliš těžká hadice není nic příjemného. U půlpalcové hadice se doporučuje minimální hmotnost 115 g/m. Tloušťka hadice (celková) by pak měla být minimálně 15 mm, ale spíš více (18, 19 mm).

Tepelná odolnost

Jak je to s tepelnou odolností hadic? Kvalitní modely by měly snést alespoň 60°C. Levnější hadice mohou doznat újmu už při teplotách okolo 50°C nebo méně. Naopak existují i hadice, které odolají i teplotám přes 100°C – ale pro běžné použití nejsou takové hodnoty zapotřebí.

Může se stát, že zahradní hadice bude čelit nejen extrémně vysokým, ale i nízkým teplotám. Solidní hadice by měla obstát při teplotách až do – 20°C, což se může hodit, pokud ji skladujete např. v nevytopené chatě nebo kůlně.

Materiálové zpracování

Materiálové provedení je samozřejmě taky velmi důležitý faktor. Jaké základní možnosti existují?

 • PVC – Základní materiál, který se používá u většiny hadic. Jde o dostupné a lehké řešení.
 • Pryž – Gumové hadice jsou těžší, ale jejich ostatní vlastnosti jsou lepší. Mají celkově vyšší odolnost, čemuž odpovídá i cena. Tyto hadice jsou proto vhodné při vysokých nárocích a pro použití v obtížných nebo extrémních podmínkách. Pro běžné použití se obvykle nevyplatí.
 • Polyesterové zpevnění – Většina kvalitních PVC hadic bývá vyztužena zpevňujícím výpletem, obvykle z polyesteru.
 • Ochrana proti usazování řas – Pokud chcete hadicí vést například pitnou vodu nebo vodu do zahradní sprchy, jistě toto zlepšení oceníte.
 • Ochrana proti UV záření – Ochrana materiálu před UV zářením může zásadně zvýšit životnost hadice.
 • Chemikálie – Pokud chcete hadici používat pro vedení pitné vody nebo třeba vody do bazénu, měli byste se ujistit, že jsou nezávadné. Některé levnější hadice mohou obsahovat olovo, změkčovadla a další chemické látky, které přejdou do vody.

jaka zahradná hadice je nejlepší

Ceny zahradních hadic

V jakých cenových kategoriích se pohybují kvalitní zahradní hadice? Zde se můžete podívat alespoň na stručný přehled.

✅ Zahradní hadice do 500 Kč

V této cenové relaci můžete najít obrovský výběr. Můžete zde pořídit velmi solidní hadice v kratší metráži (15-20 m) anebo levnější hadice v délce i 30-50 m. Nechybí ani smršťovací hadice. Oblíbené jsou značky jako GEKO či Parkside. Většina nejprodávanějších zahradních hadic je v této relaci.

✅ Zahradní hadice do 1000 Kč

Kvalitní až špičkové hadice v metráži do 50 m. Nechybí ani hadice s vysokou odolností vůči teplotě či tlaku, gumové hadice apod. Mezi oblíbené značky patří Gardena či Waldbeck.

✅ Zahradní hadice nad 1000 Kč

Hadice pro náročné použití, vysoce odolné gumové hadice, nadstandardní délky apod. Pokud máte vysoké nároky na odolnost nebo jiné parametry, hledejte zde.

Nejlepší značky zahradních hadic

Kteří výrobci zahradních hadic nabízejí dobrou kvalitu za odpovídající cenu a těší se oblibě u zákazníků?

 • GEKO – Značka GEKO nabízí celou řadu hadic, které se řadí mezi nejprodávanější. Oblíbená je především díky nízkým cenám. Hadice jsou vesměs vhodné pro nenáročné užití.
 • Bradas – Obrovský sortiment hadic všeho druhu. Od dostupných až po dražší a velmi odolné.
 • Gardena – Skvělý výběr hadic včetně gumových či smršťovacích. Převážně vyšší ceny, ale taky vynikající kvalita. Skvělá hodnocení v testech zahradních hadic.
 • Waldbeck – Tato značka nabízí sice menší výběr, ale patří do něj velmi oblíbené a kvalitní smršťovací či zavlažovací hadice.

Nejprodávanější zahradní hadice na vodu

Nejprodávanější zahradní hadice na vodu na trhu podle portálu Heureka.cz

PořadíProduktParametryHodnoceníCena
#1Gardena Hadice Flex Comfort
Délka hadice: 50 m
Poruchový tlak v barech: 25 bar
Průměr: 1/2"
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 1600 Kč Číst recenze
#2Kärcher Performance Plus
Délka hadice: 50 m
Poruchový tlak v barech: 30 bar
Průměr: 3/4"
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 3600 Kč Číst recenze
#3Gardena Hadice HighFlex Comfort
Délka hadice: 20 m
Poruchový tlak v barech: 30 bar
Průměr: 1/2"
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 850 Kč Číst recenze
#4Spirálová hadice na vodu PROTECO
Délka hadice: 15 m
Poruchový tlak v barech: -
Průměr: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]do 250 Kč Číst recenze
#5Gardena Hadice Classic
Délka hadice: 20 m
Poruchový tlak v barech: 22 bar
Průměr: 3/4"
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]do 1000 Kč Číst recenze
#6Smršťovací hadice HAPPY GREEN
Délka hadice: 15 m
Poruchový tlak v barech: -
Průměr: 1/2"
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]do 400 Kč Číst recenze
0 Sdílení